NA EINDELOZE RAADSDEBATTEN: Velsen aan de vooravond van muurkrantperiode Vaste vergoeding voor raadsleden 1111 IC Fleurige operavoorstelling met vele kwaliteiten rz Jongen met buks aangehouden wl r Goede ideeën bij Hoogovens Bekijk nu de zonnige zomermode tfW -«Ir i Stukje democratie kost f 10.000,- B. en W. akkoord met vergroting Soligebonw OBD ter sprake in raadscommissie Commissievergadering L. P. Meulenberg in over betaald voetbal Woningstichting BIJ VIDES EU Geen spreekuur „TSAAR EN TIMMERMAN” T V -• SS w KI V R IJ D A G APRIL 19 7 7 5 IJMIHDEN-VELSEN I Den Haag damesmodehuis MARKTPLEIN - IJMUIDEN MHW VELSEN Op de plaats die naar de mening van het college van B. en W. daartoe het meest geschikt wordt geacht, en dat is op de huidige bin- Dagelijks verse asperges in zeven variaties Verse Ganzelever Verse Coquille St. Jaques Bleyle - Lucie Linden Marianne Paris - Wibor Plantsoen Voorkeur Waardering VELSEN Wanneer er behalve de traditionele toneelwedstrijden ook eens een operaconeours zou worden gehouden en het IJmuider operette gezelschap „VIDES” had hiervoor ingeschreven met Lort- zings komische opera „Tsaar en timmerman”, dan behoefde deze vereniging aan het behalen van een mooie prijs nauwelijks te twijfelen. Want gelet op de voorstelling, die „VIDES” donderdagavond in de Velsense Stadsschouwburg van dit muziekwerk heeft gegeven, lijkt het mij voor een concurrerend ge zelschap bijzonder moeilijk de ge leverde artistieke prestatie te over treffen. nenplaats van het hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein, zal een noodvoorziening uitkomst gaan brengen in de nijpende huisvestingspro blematiek van de H. Hermandad. Een zogenoemde suppletoire kantoor ruimte met een vloeroppervlak van 150 vierkante meters. Kostprijs 271.500,—. Tel. 023- Sjl 24 12 66 9 9 ADVERTENTIE r wor- (ADVERTENTIE) ■at». DOOR heeft ..VIDES' JAN VAN DAM. t e i r r i te taakvervulling slechts één plaats de voorkeur genoot...Het plantsoen. 1 r t e e Drs. J. REEHORST geen uitstel KON dat i a s i 3 k ‘t kloppen in Den Haag. ,Het is een onver antwoorde uitgave waarvoor de bevol king van Velsen zal moeten bloeden”, riep de communist uit die zijn betoog afsloot met een ander aspect waaruit de zwakke financiële positie van Velsen zo duidelijk kon worden afgeleid. Het over boeken van de rente van bestemmingre- serves naar de zogenoemde „gewone dienst”, „Drie ton”, voor een provisori sche voorziening zien wij niet zitten”, aldus Kruisman. Een levendig toneelbeeld uit het eerste bedrijf van de opvoering van de opera „Tsaar en timmerman” door „VIDES”. VELSEN. De raadscommissie voor sport en recreatie komt woensdag 27 april in vergadering bijeen. Op de agen da staat de bespreking van het rapport van de Commissie Christiaanse over de sanering van het betaalde voetbal in Ne derland. VELSEN De „Vergadering van Alle Velsense Actiegroepen”, kortweg de VAVA, krijgt de beschikking over de zo lang gewenste plakborden. Publikatie- plaatsen die op zeven verschillende plaatsen in de gemeente zullen verrijzen en waarop iedereen die iets „kwijt” wil zijn hart kan luchten. DRIEHUIS Het college van B. en W. stemt in met het voornemen van muziekvereniging Soli tot uitbreiding van haar verenigingsgebouw aan de Ha- gelingerweg bij het NS-station van Drie huis. IJMUIDEN. De politie heeft don derdag een 15-jarige jongen uit IJmui- den aangehouden die met een buks over straat liep. Het wapen is in beslag geno men. Met de jongeman is een hartig woordje gewisseld omdat het nu een maal niet is toegestaan met een schiet- klare buks rond te wandelen. De heer Th. Kruisman (CPN had er weinig moeite mee het college te herin neren aan de verontrustende financiële situatie van de gemeente die zeer recen telijk nog aanleiding was geweest om met buurgemeenten voor subsidie aan te Ook de liberale voorman Ir. G. A. Schoonkind had, na de commissieverga deringen waarin men moeite had gehad met een duidelijk standpunt, zich met zijn fractieleden beraden over het alter natief dat de voorkeur diende te genie ten. Alle door het college aangevoerde bezwaren tegen vestiging van het tijde lijke dienstgebouw op de plek van het plantsoen werden teniet gedaan door een keurige opsomming van voordelen die waren vervat in een motie. Een motie die er zich voor uitsprak dat uit oogpunt van service aan het publiek en van werkomstandigheden van de politie en een daarmee verband houdende efficiën- Twee kostenbesparende ideeën leverden drie personeelsleden van Hoogovens een flinke beloning op, die hun woensdag door directeur Produktie B. de Heer werd uit gereikt. Het waren F. J. Otten uit IJmuiden, die een bedrag van f 2350,— kreeg en P. H. Bos uit Heemskerk en J. de Haas uit Heerhugowaard, die een beloning van $900,mochten delen. De heer Otten, werkzaam als baas bij de werktuigkundige dienst, had een constructiewijziging bedacht aan de gloeiovens in Koudbandwalserij 1, die een forse besparing op de materiaalkosten opleverde. De heren Bos en De Haas, beide werkzaam in blokwalserij 3, hebben een eenvoudiger uitvoering van de voedingskabels voor de dwarstransportwagens ontwikkeld, waardoor de kans op storingen aanzienlijk is beperkt en ook de onderhoudskosten gedrukt kunnen worden. Zij kregen naast de geldelijke beloning ook de zilveren ideeënspeld. Voorzitter P. van Rijn van de centrale ideeënbuscommissie complimenteerde de inzenders met hun idee en benadrukte, dat het bedrijf juist in deze tijd een toevloed van goede ideeën kan gebruiken. Op de foto speldt directeur De Heer het zilveren ideeëninsigne op bij de heer De Haas, terwijl de heer Bos staande en de heer Otten zittend toekijken. VELSEN. Burgemeester drs. J Reehorst houdt maandag 25 april teer spreekuur. Dat voorrecht zal overigens niet voor behouden zijn aan groeperingen die zijn aangesloten bij de VAVA. De plakbor den zijn in principe bedoeld voor ieder een. Zo wil de democratie dat. De gemeenteraad toonde zich gister avond best tevreden met deze gemeente lijke voorziening die in de grote steden van ons land al weer verleden tijd zijn maar voor het Velsense publiek heel wat in petto lijken te hebben. VELSEN. De Onderwijs Begelei dingsdienst Midden-Kennemerland staal centraal in een vergadering van de raadscommissie voor onderwijs, die dins dag 26 april wordt gehouden. Volgens het bestemmingsplan is het verlenen van een bouwvergunning ech ter niet mogelijk. Daarom zal op het bouwplan de zogenoemde artikel 19-pro- cedure worden toegepast. Dit is 'een versnelde procedure voor de wijziging van het bestaande bestemmingsplan. Het provinciaal bestuur moet hiervoor toe stemming verlenen. De heer N. E. A. M. Kraetzer (CDA) verzocht het college er voor te zorgen dat de VAVA geheel verantwoordelijk wordt gesteld voor de aansprakelijkheid van dit gemeentelijk eigendom met de realisatie waarvan 1 10.000,- gemoeid is. Burgemeester Reehorst was echter van mening dat het hier een proef geldt en het moeilijk is om in dat stadium de zaak al waterdicht te regelen. Wel stelde hij voor op de bewuste borden duidelijk aan te geven aan welke „spelregels” men zich heeft te onderwerpen als men gaat „plakken”. In geval van ongepast ge bruik kan de politie ingrijpen. Loopt het uit de hand dan kan na de proefperiode de zaak altijd weer worden opge ruimd!!! 10.000.-. Die alternatieven behelsden: een tijde lijk dienstgebouw aan de oostzijde van het bureau op een strook grond die onlangs van Rijkswaterstaat is gekocht en die bedoeld is in de toekomst is funge ren als bouwplaats voor stallingsruimte een dergelijk onderkomen op een strook van het plantsoen ten zuiden van het hoofdbureau en een behuizing binnen de beschermde ommuring van de huidige binnenplaats.. De laatste locatie had de voorkeur van het college. De korpslei ding zelf had al eerder laten weten meer te voelen voor een bouwsel op het plantsoen. Maar welstandsoverwegingen maakten het college niet ontvankelijk voor deze politionele voorkeur. Met een stemverschil van iep werd het voorstel van het college door de meerderheid van de raad aangenomen. Een beslissina waaraan drie commissie vergaderingen waren voorafgegaan die allemaal uitblonken door verdeeldheid van de leden. Eenzelfde verdeeldheid die gisteravond de raadsleden er toe bracht uitvoerig in te gaan op alle voor - en nadelen van de door het college aange dragen alternatieven Alle kopstukken van het Velsense po litiekorps volgden vanaf de publieke tri bune de beraadslagingen over de zo broodnodige uitbreiding van „het” bu reau. Alle politici die hun bezwaren of instemming tegen het collegevoorstel verwoordden toonden zeh eendrachtig in hun opstelling tegenover de dienaren van het wettig gezag: De politie heeft een lang niet eenvoudige taak. Het goed functioneren van het apparaat mag niet bemoeilijkt worden door huisvestingspe- rikelen. De politie moet zo efficiënt mogelijk kunnen werken. De werkzaam heden van de poltie mogen niet stagne ren”. Kreten waarmee zowel voor - als tegenstanders hun motiveringen onder bouwden. Burgemeester drs. J. Reehorst sloot de twee uren lange discussie af met de opmerking: ,Ik wil geen emotio neel betoog houden maar het college staat niet open voor „uitstel”. Als deze investering moet worden wachten tot zij is opgevoerd in de eerstvolgende meerja renplanning gaat er te veel tijd verloren. Het was de afsluiting van een discus sie die werd geopend door PVDA’s frac tievoorzitter F. F. J. Reichenfeld. Hij achtte de ƒ271.500,- een veel te grote investering voor een tijdelijke voorzie ning. Een standpunt waarvoor hij bij meer fracties steun ondervond. Vreemd vond Reichenfeld het dat deze reeds jarenlang zo noodzakelijk gebleken voorziening niet was opgenomen in de meerjarenbegroting. Hij stelde een mo tie in het vooruitzicht waarin de opna me alsnog zou worden gerealiseerd zodat de raadsleden in de gelegenheid zouden worden gesteld prioriteiten goed tegen elkaar af te wegen. VELSEN De gemeenteraad heeft gisteravond de heer L. P. Meulenberg benoemd als lid van het bestiiur van de Woningstichting Velsen. Aanvankelijk had de raad zich in een vroeger stadium uitgesproken voor de benoemming van de heer A. Antonijsen. Deze heeft echter moeten bedanken in verband met verhuizing naar elders. Tijdelijk dienstgebouw op binnenplaats politiebureau opgaat te veronderstellen dat „en goede spelers niet kan zingen en een goede zanger niet kan spelen”. Hij bleek over beide eigenschappen te kunnen beschik ken, die hem voor deze markante figuur bijzonder ten goede kwamen. Naast hem zagen wij Jaap Boer als een grappig opgeblazen burgemeester. Van Bett en Ferry Booy als de sympathieke scheeps- timmerman-deserteur. Het nichtje Ma rie kreeg van Clementine Wolf in stem en beweging een lichtvoetige vertolking en Ans Poppe speelde en zong de wedu we Brouwer met de vereiste allure. Van de drie gezanten was het vooral Peter Witjes die opviel, doordat hij dc markies Op de agenda prijken het werkplan en de begroting 1977 van deze Dienst. Bo vendien komen de statuten van de Bege leidingsdienst aan de orde en er moet een lid van het algemeen bestuur den benoemd. De vergadering begint om half acht 'e avonds en heeft plaats in htt stadhuis van Velsen. De Chateauneuf met een onmiskenbare Gallische zwier wist aan te geven. VELSEN. De raadsleden van de gemeente Velsen krijgen voortaan een jaarlijkse vaste vergoeding van 13.885,- en een tegemoetkoming in de kosten van 2.120,-. De presentiegelden voor raads- en commissievergaderingen worden af geschaft evenals de vergoedingen van telefoon- en verzekeringskosten. Dit is het gevolg van de nieuwe wet telijke regeling die op 1. december 1976 van kracht is geworden. Het betalings- stelsel gebaseerd op presentiegeld voor bijgewoonde vergaderingen, komt geheel te vervallen. Leden van een (gemeentelijke) com missie die geen raadslid zijn, ontvangen een presentiegeld van 90,- per vergade ring. Deze regeling geldt uitsluitend voor commissies waarvan de leden nu ook al presentiegeld krijgen. Op 12 juni komt de betreffende verordening in de ge meenteraad aan de orde. de reeds in de IJmond gevestigde reputatie opnieuw versterkt en de vele operaliefhebbers in deze omgeving stellig aan zich verplicht. Heden- en maandag avond worden de voorstellingen in de Velsense Stadssschouwburg weer her haald en men zou een slechtere beslis sing kunnen nemen dan te proberen voor een van deze opvoeringen nog een toegangskaart te bemachtigen. OPNIEUW KON immers worden vastgesteld, dat bij „VLDES” elke voorstelling conpiëntieus en met groot enthousiasme wordt voorbereid. Dit kan bijvoorbeeld duidelijk worden waarge nomen door de manier, waarop het sterk bezette koor zich door regisseur Gert Willems bij de handeling liet betrekken. Want zelfs bij een beroepsgezelschap als de „Nederlandse Opera” vervult het koor in feite slechts een ondergeschikte posi tie, doordat de leden daarvan vrijwel uitsluitend het toneel mogen betreden wanneer de partituur hun aanwezigheid als achtergrond voor de solisten heeft voorgeschreven. Daarna zijn zij meestal gedoemd de planken weer onmiddellijk te verlaten, welke aanwijzing dikwijls een enigszins onwaarschijnlijk spelbeeld blijft opleveren. Bij „VIDES” is hier evenwel geen spreke van geweest. Het koor ver vulde hier geregeld een belangrijk on derdeel van de handeling, zodat de zan geressen en de zangers voortdurend als een levendige entourage fungeerden. Vandaar dat het publiek donderdag in het eerste bedrijf al direct werd gecon fronteerd met een fleurig en vlot bewe gingsspel, waarbij voor een ieder een bepaalde handeling was gereserveerd. En het werd aldus voor de toeschouwer een voortdurend genoegen te mogen gade slaan, hoezeer elk lid van het koor zich in zijn figurerende positie had ingeleefd. MAAR OOK DE hoofdrollen waren over het algemeen uitstekend bezet- In de eerste plaats kon dit worden gecon stateerd bij Cees Borger, die als Peter de Grote weer heeft bewezen dat het niet Nadat alle critici hun zegje in eerste instantie hadden gezegd was het aan burgemeester Reehorst om de aange voerde bezwaren tegen ’t voorstel teniet te doen. „Eigenlijk een schoolvoorbeeld van hoe een zaak moeilijk kan komen te liggen die helemaal niet moeilijk behoeft te liggen. Als alles normaal en ordelijk was verlopen hadden we van het minis terie de benodigde subsidie wel gekre gen. Den Haag beschikt echter over 30 a 40 miljoen per jaar. De behoeften aan nieuwe politiebureaus in Den Haag en Eindhoven vergen al het dubbele. Ik heb al eens tegen de staatsecretaris ge zegd dat het systeem gewijzigd dient te worden. Na 5 jaar vechten mag je toch wel eens gaan denken aan een tijdelijke oplossing. Die kan dan duur zijn, maar hij is bruikbaar en van tijdelijke aard. Waar 'deze uitbreiding verband houdt met de regionale taak van ons politie korps zullen we zeker niet vergeten rekeningen te versturen...” Wethouder J. W. Meijer legde grote waarde op de bouwlocatie op de binnen plaats in verband met de beschutte lig ging. „Op het plantsoen staat volop de zon. Dan wordt het zo heet in zo’n gebouwtje. Dat kun je de mensen niet aandoen”. In tweede instantie stelde de heer Rei chenfeld voor de nieuwe meerjarenbe groting zodanig aan te passen dat ei voor deze voorziening „iets” zou worden opgevoerd dat van een andere (minder urgente) voorziening zou kunnen worden afgehaald. Burgemeester Reehorst rea geerde hier direct op door te stellen dat dat een methode was die in de praktijk moeilijk te realiseren was wilde je de waarde van de meerjarenplanning niet aantasten. „Het gaat niet uitsluitend om investeringsbedragen, maar ook om jaar lijkse lasten”, aldus Reehorst. De motie Reichenfeld, die behelsde dat het voorstel zou worden teruggenomen, dat de voorziening zou worden opgeno men in de meerjarenbegroting en dan opnieuw zou worden voorgelegd, ging roemloos de mist in met 19 stemmen tegen en 13 voor. De voorkeur van Ir. Schoonkind voor bouw in het plantsoen kreeg slechts 7 stemmen mee. Het colle gevoorstel kon geen genade vinden in de ogen van acht van de negen socialisten, de tweemansfracties van Progressief Velsen en de CPN en één verdwaalde stem uit de liberale hoek. En te gerin ge tegenstand om het voorstel te torpe deren. Na de goedkeuring van GS hoopt men zp spoedig mogelijk te beginnen met de bouw van een noodgebouw voor de politie...Op het binnenterrein van het hoofdbureau aan het Tiberiusplein. De vergadering die voor belangstellen den toegankelijk is, begint om half acht ’s avonds en wordt gehouden in het stadhuis van Velsen. ZIJ ALLEEN waren het middelpunt van een hartveroverend schouwspel dat werd omgeven door de fraaie decors van Peter van Warmerdam, waarbij ook niet op een kostuum meei- of minder was gekeken. Fleurig bij dit alles aangepast waren ook de balletten van Corry Rijn- ders, terwijl dirigent Edwin Wolf het „Haarlems Operette Orkest” tot een prettig in het gehoor liggende begelei ding wist te inspireren. DIT ALLES Aa-M e B e 3 e n il Q e t e

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5