Nederland houdt van zijn lintjes 1 I Ik IS t f HET BLIJFT BOUWVAKKER TEUNIS KNOPPER GAAT MET EXPERIMENTEEL VERVROEGD PENSIOEN REGENEN” OP KONINGINNEDAG f 1 door Bas Hoppel door Fred klaver I De lintjesregen zal op 30 april heviger zijn dan vorig jaar. Naar verwachting zullen op Koninginnedag ruim 2600 on derscheidingen worden uitge reikt, een paar honderd meer dan bij de vorige lintjesregen. Al tientallen jaren staat het de coratiestelsel ter discussie, al jaren lang wordt in de begro ting van Binnenlandse Zaken een spoedige wijziging van het stelsel aangekondigd, maar ook in 1977 blijft alles bij het oude. Er zal op traditionele wijze gedecoreerd blijven worden. Het onderscheid van rangen en standen blijft bestaan. Zo. kan de werkman de medaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau in brons krijgen, de voorman heeft kans op zilver en de chef maakt aanspraak op goud. Boerenknecht Storing Op school 1 „Moe zei meteen, dat moet je doen. Nu ben je tenminste nog een beetje mens. Je kunt nog lopen en fietsen. Wie weet, ben je aan het eind van volgend jaar misschien niks meer waard! En zo moet je het ook bekijken. Maar ik durf gerust te zeggen dat ik m’n portie na vijftig jaar werken wel heb gehad. Ik was twaalf toen ik van school afging maar toen moest ik al met m’n vader en moeder mee om twee keer in de week, ’s woensdags en zaterdags, vuilnis te halen op Steinenburg. Ja, m’n vader was vuilnisman bij de gemeente Maartensdijk. Hij „had” Steinenburg en ik moest als oudste van de twaalf kinderen altijd met hem mee. D’r werd niet gevraagd of ik wou. Neen, je ging gewoon”. TJ/r 1 Ik heb genoeg gewerkt, ik ga er eens lekker van genieten in De heer Holrust met zi/n hnt/es 1 fw I I be- heid teri- -uit. eide orie ..Je hebt gelijk, je hebt lang genoeg gewerkt, je hebt het verdiend", kreeg hij waarderend van z’n colle ga’s te horen. Minister De Gaay Fortman vindt dat hij belangrijker zaken te doen heeft dan op dit moment te werken aan een wijziging van het decoratiestelsel. De bewindsman is wel van oordeel dat de medailles verbonden aan de orde van Oranje Nassau dienen te verdwijnen. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken ligt al lang een alternatief plan gereed. De ministerraad had echter renknecht op de Biltstraat. Daar voor hielp hij eerst nog een keer in de week zijn vader, die ’s maandags de deuren langs ging met turf en kolen. „Je verdiende het zout in de pap niet, maar het was wel een mooie tijd. We hadden nogal wat pofklanten. Die kochten b.v. voor een gulden en wilden dan maar twee kwartjes betalen. Die vijftig cent schoten wij dus eigenlijk iedere keer voor. Maai- wij moesten ook leven! Dus ik zei op het laatst tegen die vrouwen: als je betaalt wat je nu neemt, dan komt dat andere de vol gende keer wel. Een bietsie bepraten dus, dat kon ik wel. Maar ja, ik kreeg ruzie met mijn vader. Dat kwam ook doordat ik weleens meer verkocht dan hij. En dat zat hem dus niet lekker. Ik zei, ik ga wel een baas zoeken. grote bezwaren tegen een nieuwe deco- ratieopzet die te ingewikkeld zou zijn. Voorts achtte de ministerraad het niet helemaal zeker of de invoering van een nieuwe orde in plaats van de eremedail les in de praktijk bevredigender zou werken. Het onderscheid in rang en stand dient te worden opgeheven, is de me ning van de minister van Binnenlandse Zaken. „Iemand die in buitengewoon gevaarlijke omstandigheden de juiste beslissing neemt vind ik achtenswaar- diger of beloningswaardiger dan het gedurende een aantal jaren trouw zijn dienst vervullen”, heeft De Gaay Fort man al meermalen laten weten. „Mijn ervaring is dat mensen de lintjes allemaal erg aardig vinden, ook in ver- Een van de mensen in ons land die de belangstelling vóór de onderscheidin gen in de orde van de Nederlandse Leeuw, de orde van Oranje Nassau en de eremedailles, verbonden aan de or de van Oranje Nassau zeer goed kan taxeren is G. J. Holtrust, directeur van de Haagse onderneming Van Wielik BV, de enige lintjesleverancier in Ne derland. „Het afschaffen zou de mensen alleen maar plagen. En ik merk ook aan mijn klanten hoezeer men prijs stelt op on derscheidingen. En met name oudere mensen zijn bijzonder gevoelig voor al die discussies rond het wijzigen van het decoratiebeleid”, zegt Holtrust. tot keurige lintjes, knoopsgatrozetten, knoopsgatstrikjes en knoopsgatbatons. De gelukkige Nederlanders die op 30 april in de prijzen vallen, ontvangen de onderscheidingstekens in modelgrootte uit naam van de koningin. De kruizen worden alleen gedragen op een ambts kostuum of op een uniform. Holtrust levert miniatuurkruisjes die op avond kleding en bij feestelijke gelegenheden worden gedragen. Voor het dagelijks gebruik kunnen de onderscheidenen een rozet (officier in de orde van Oran je Nassau) of een strikje (ridder in de orde van Oranje Nassau) verkrijgen. De miniatuurkruizen liggen in de prijs klasse van rond 140 voor zilver tot bijna 300 voor het goud. De ereme dailles doen tussen de 30 (brons) en 180 voor goud. De rozetjes, batons en strikjes zijn voor een paar gulden te koop. En hoe komt men aan een lintje? Een werkgever kan een personeelslid bij de burgemeester van zijn gemeente voor een onderscheiding voordragen in ver band met bijzondere verdiensten. De burgemeester moet het eerste ja-woord uitspreken. Vervolgens komt het ver zoek om een lintje op de tafel bij de commissaris der koningin en indien ook hij het verzoek zeer redelijk acht, moet de minister het laatste woord spreken. De laatste jaren worden op Koningin nedag rond 2500 Nederlanders in de lintjesregen gezet. „En het maakt niet uit of we een linkse of rechtse regering hebben. Linkse regeringen geven net zoveel onderscheidingen uit”, laat de heer Holtrust weten. De lintjesfabri- kant, die al dertig jaar in het vak zit, is wel van mening, dat de mensen naar verantwoordelijkheid beloond moeten worden. „En ik heb nog nooit een soort rivaliteit gezien wanneer een knecht brons kreeg en zijn chef zilver of goud”. De onderscheidingstekens, die o.a. door burgemeester, minister, wethou ders of commissarissen der koningin worden opgespeld, blijven eigendom van de regering. De Kanselarij der Ne derlandse Orden noemt het een ere zaak de onderscheiding bij een overlij- densgeval terug te sturen. Ongeveer 60 percent van de uitgereikte onderschei dingstekens komt na het overlijden te rug. „Veel mensen kennen die erecode niet. Velen zijn ook naar het buitenland vertrokken en de familie is de onder scheiding dan vaak al vergeten. Een aantal familieleden wordt toestemming gegeven de onderscheiding op het li chaam van de overledene opgespeld te laten”, zegt een woordvoerster van de kanselarij. Nederland is zijn lintjes nog lang niet zat. Hoewel er een suggestief effect van uitgaat, geloven de werkgevers van niet. Pensioen vervroeging, zo zeggen zij, betekent onvermijdelijk hetzij ver laging van de pensioen-uitkering. het zij kostenverhoging. Hier ligt al onmiddellijk een van de grote knelpunten. Boersma becijferde nog onlangs dat er een slordige 800 miljoen tot 1 miljard gulden mee ge moeid zijn om iedereen al op z’n 64-ste van zijn AOW te laten genieten. Vervroegd pensioen is zeker een van de hartewensen van de vakbeweging maar ook daar zijn de nodige twijfels. Wie gaat het b.v. allemaal betalen? igen sche veel vant aaie oer- -een Het ioral it op iden 91 in dat iver- aak, met veri- hirs, mgs- en >nzo- toeh wel alles dieping was het boem! Had je weer zo’n schok in je rug te pakken. Als je er dan acht jaar op heb gestaan, dan weet je het wel. Op het laatst ging ik op mijn tenen staan. Kwam die schok niet zo hard aan. Maar mijn rug is er wel mooi van versleten. Ik heb metselaars die dorsten er niet in. Die vonden het veel te gevaarlijk. Maar het was mijn werk, het hoort nu eenmaal bij de bouw. Je begint ’s morgens als eerste en je gaat ’s avonds als laatste naar huis. Ze heb ben wel eens tegen mij gezegd: Ik snap niet dat jij dit uithoudt. Niet zijn hele leven heeft Teus in de bouw gewerkt. Hij begon als boe- Bijna iedere week viel de lift wel een keer uit door storing. Dan moes ten ze lopen. Had je ze moeten horen kankeren. Dat kun je in dit huis niet kwijt. Kankeren doen ze allemaal. Ik net zo goed. Een goeie bouwvak- Ik had vroeger graag door willen leren. Ik heb de lagere school hele maal afgemaakt, want ik kon goed de n- >o- tje iet ih. ;h- >or un of- to- >em- ir, is g ’n mis elijk was ehil- •htse d je orici eger erde er- ert de te of kte Hoe hoger de leeftijd, hoe groter het aantal werknemers dat niet met wer ken wil stoppen. Toen het Centraal Bureau voor de Statistiek vorige week met deze verrassende uitkomst voor de dag kwam, werden juist de experimen ten uitgebreid om oudere werknemers al op 63- en 64-jarige leeftijd met pensi oen te laten gaan. In het onderwijs loopt de proef met vervroegd „uittreden” vanaf decem ber jl„ de bouw is op 1 april begonnen, terwijl de havens en de metaal op 1 juli volgen. De animo om eerder met pensi oen te gaan valt nogal tegen. De ver wachting was dat veel ouderen de da gelijkse gang naar het werk, het werk leven. Ja, Wim Jansen en ik waren de beste van de klas! Maar mijn vader zei: Jij doorleren? Werken be doel-je! Nou, gauw klaar. Wat moet je dan? Bij Demka ben ik met ruzie weggelopen. Ik stond er altijd voor een ander klaar. Teus, kunnen we niet een dienst zus of een dienst zo ruilen en Teus zei altijd ja. Maar toen ikzelf een keer wilde ruilen om 's morgens mijn vrouw te kunnen helpen aankleden na d’r operatie, toen was er niemand thuis. Man, wat heb ik me kwaad gemaakt, maar ik kreeg het niet voor elkaar. Ik zei, weet je wat jullie kunnen Nou, ik zal het maar niet zeggen, je voelt mewel. Om twee uur liep ik woest de poort uit en om kwart over twee had ik alweer een andere baan. Want als je werken wilt, heb je zo weer een nieuwe baas. Wat werkloos zijn is, weet ik niet. Bredero werd het. Als „upper” (opperman) bij de metselaars, dus specie maken, ste- Z<> begon het meer dan een halve eeuw geleden voorTeunis Knopper. Vanaf het allereerste begin hard werken geblazen: veel uren en lange dagen voor maar een paar centen. N iemand wist toen beter. Wat er zoal in die jaren kan veranderen, daar van is dezelfde Teus Knopper hef taste bewijs. Als 63-jarige bouwvak ker gaat hij met vervroegd pensioen, een experiment in de bouw dat op 1 april is gestart. Hij is een van de 900 bouwvakkers die zich vrijwillig op gaf om mee te doen aan het experi ment dat vervroegd pensioen heet. tempo en het op volle toeren blijven meedraaien na een halve eeuw arbeid nu wel beu zouden zijn. De koele cijfers bewijzen echter het tegendeel. Uit het onderwijs-experi- ment is inmiddels bekend dat van de 540 in aanmerking komende leerkrach ten er maar 131 zich hebben aange meld, niet meer dan een kwart. Uit de bouw hebben van de 3700 die mee konden doen maar 900 belangstelling getoond. Niet iedereen wil kennelijk vroeger met pensioen. Er zijn ook heel wat mensen die juist wat langer willen blijven doorwerken. Volgens de Bouwfederatie FNV is de geringe animo voor een belangrijk houding tot hun gezin en het bijzonder leuk vinden en zeer vaak geëmotio neerd zijn als ze een onderscheiding krijgen. Ik reik nogal wat eremedailles uit, maar ik merk nooit dat mensen dat nou denigrerend vinden”, aldus De Gaay Fortman, die de indruk heeft dat slechts 5 percent van het totaal aantal mensen dat voor een lintje in aanmer king komt, de onderscheiding weigert. Federatie Nederlandse Vakbeweging vormt. Oudere werknemers zouden de kans moeten krijgen er eerder mee te kunnen stoppen, ten gunste van een jongere werkloze. In de Tweede Ka mer werd daarover druk gedebatteerd, maar de minister zag nogal wat bezwa ren. Hij zegde desondanks toe een paar deskundigen de zaak te laten onderzoe ken. Die kwamen vrij snel met een rapport op tafel waarin het plan werd afgewezen. Om allerlei praktische re denen twijfelden de experts aan de uitvoerbaarheid van het plan. Toch vormde dit voor Boersma geen belet sel om de experimenten in het onder wijs en in de bouw aan te kondigen. Het ziet er overigens niet naar uit dat de Tweede en Eerste Kamer zeer snel met een wetswijziging akkoord zouden gaan. In de ministerraad is ook al ge bleken dat iedere minister zijn eigen stelsel het best acht en dat de bereid heid om dan maar genoegen te nemen met iets dat men zelf minder aantrek kelijk vindt, niet groot is. nen d’r bij zetten, specie in de kuip, steiger verplaatsen, steiger maken. Het zware werk dus. Ik zorgde altijd dat ik een goeie „put” had, dus dat je voor een paar jaar onder de pannen was. Ik heb een hekel om na elk geklaard karwei naar een andere baas te stappen. Daar ben ik geen man voor. De eerste huizen van Ka naleneiland, die heb ik nog helpen bouwen. Dat was voor een Gro ningse aannemer, Geveke in Haren. Daar heb ik acht jaar voor gewerkt. Toen raakte het werk voor hem in Utrecht op en vroeg hij of ik meewil de naar Groningen. Ik zeg, ik wil wel mee, als ik de Dom maar kan zien staan. Ik ging dus niet en hup, ik weer terug naar Bredero. Niet teveel over praten. Nu als liftboy op die hoge buitenliften die tegen de bouw aanstaan. Gevaarlijk werk, anderen begonnen er niet aan. Dat waren liften op tandwielen, net als een ket ting op een fiets. Op iedere ver- Tot aan de mobilisatie in 1939 ben ik boerenarbeider gebleven. Toen had ik er genoeg van, want ik was inmiddels getrouwd en wilde wel een paar centen meer gaan ver dienen. Die boer liet me wel harder wer- deel toe te schrijven aan de druk die bouw'werkgevers zouden leggen op de 63- en 64-jarigen. „Zij vormen veelal de harde kern en zijn doorgaans de goede vaklieden, die de werkgevers eigenlijk niet willen missen”, aldus een woord voerder van de bouwfederatie. De Hout- en Bouwbond CNV schrijft de geringe belangstelling meer toe aan onbekendheid, de korte voorberei dingstijd en aan de angst van de 63- jarige door het eerdere vertrek voor „ouwe zak” te worden uitgemaakt. De gedachte van het vervroegd pen sioen werd twee jaar geleden voor het eerst gelanceerd door het toenmalige NKV, dat inmiddels met het NVV de Nog bij de bekendmaking van het bouwexperiment in december vorig jaar vertelde Boersma dat het experi ment nauwkeurig op z’n waarde zal worden getoetst in overleg met de vak bonden en de werkgevers Met het oog daarop werd uitdrukkelijk bepaald dat „deze proef niet zonder meer in welke zin dan ook een vervolg zal hebben”. Maar nog geen drie maanden later vertelde diezelfde minister Boersma dat zijn „64-plus-plan” moge lijk al over een paar jaar binnen ieders bereik zal kunnen liggen. Zijn deze experimenten nu werkelijk een voorbode van een echte vervroe ging van het pensioen voor iedereen? liet de- tig- tels Ro- ekt de aar I •ge- I i de I ge ikel I ker die móét kankeren, die mag nooit tevreden zijn". Vorige week donderdag, op 31 maart, was het de laatste werkdag van Teus. Als jongens onder elkaar werd er afscheid genomen. Z’n werkspullen gaf hij weg. Het af scheid is definitief. Trakteren deed hij niet „Ik wil wel trakteren, als mijn baas ook trakteert. In geld gaat Teus er twintig percent op achteruit, maar dat deert hem niet. „Daar ben ik dan wel voor thuis. Dat is me een hoop waard, mijn gezin is nummer één. De kinderen zijn het huis uit en saampjes, moe en ik, kunnen we er best mee rondkomen. Ik zal mijn tijd ook best doorkomen, daar ben ik hélemaal niet bang voor. Een bietsie knutselen, een bietsie schil deren, ik zorg zelf voor het huis en de tuin. Wat wil je nog meer? Ik ga er nou eens lekker van genieten, ik heb lang genoeg gewerkt”. Vorig jaar april kondigde de bewinds man de instelling aan van een onafhan kelijk college dat over elke onderschei ding, het al dan niet verlenen van een lintje, advies zou moeten uitbrengen. Dat adviescollege is er nog niet geko men en op het ministerie verwacht men niet dat De Gaay Fortman nog deze kabinetsperiode tot de instelling van een dergelijk college zal overgaan. Er zou een wetswijziging voor nodig zijn, indien wordt besloten het verlenen van eremedailles af te schaffen. Holtrust schrijft jaarlijks alle men sen aan die op 30 april gedecoreerd worden en wijst hen op het bestaan van de miniatuurkruizen en knoopsgatver- siersels. „Bijna iedereen doet een be stelling. Daar maak ik uit op dat er weinig weigeraars zijn en bijna ieder een wel degelijk zeer vereerd is met zijn onderscheiding”. ken, maar meer betalen, ho maar. Ik stond 's morgens om half vier op, tot ’s avonds zeven uur. En dan was je nog vroeg klaar. Ik dacht, laat ze allemaal verbranden, die boeren. Ik ga wat anders zoeken. Bunkers bouwen werd het toen voor de defensie. In de Gagel, daar achter Maarssen. Dat was de eerste kennismaking van Teus Knopper in de bouw. Na de oorlog ging hij over naar de we genbouw Toen stapte hij weer uit de bouw. „Ik kon voor zeven gulden meer in de week kiepkarren met klei gaan laaien. Oh, verschrikkelijk man. Een blanke schop en een kromme rug hield ik daar van over. Ik dacht, ben ik nou niet hartstikke gek om voor die zeven piek me eigen helemaal in mekaar te werken. Ja, want zo was het. In mekaar werken, kon je je. Mijn broer zat in die tijd bij de Demka en zei een keer tegen me dat je in de fabriek net zoveel verdiende als in de bouw. De volgen de dag zat ik er ai op de expeditie en was al gauw eerste man. Maar dat stelde niks voor, je had twee centen per uur meer dan een ander. Liep je met „het boek” en de vrachtbrieven op zak, je had de verantwoording voor het laden van de schepen en de wagons. Daar had je eenvijftig in de week meer voor en als er een beurt schipper kwam, kon je met zijn pa pieren naar het kantoor. Schei toch uit, je was gewoon loopjongen. De 30-april-lintjesregen is slechts een onderdeel van het werk van de heer Holtrust. Hij levert het gehele jaar door duizenden onderscheidingstekens (o.a. voor trouwe dienst, bepaalde andere verdiensten en militaire onderschei dingen). i) nu ders I Pi- I che- I ioor I t, R. I :ens. vant run Van pu- In zijn zaak aan het Haagse Koord einde werken al vanaf januari drie naaisters onder hoogspanning. Kilome ters lint, dat in de buurt van het Franse Lyon wordt geweven, worden verwerkt ge- eri- tijd iver •an, een lus- i in I uur I r in I Lï

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19