Voldoende arbeidsplaatsen belangrijkste probleem Nederlandse Van Kemenade: CDA is tot verdwijnen gedoemd Eis freelancers l Justitie verdiept zich in zaak-Van Tilburg NOS afgewezen HALLO, HET GURE HOLLAND HIER vissers weg bij Ierland „.Uw uitgaven op ’n nub/poofbank aangewezen Nog geen opvolger voor Samkalden het woord is aan aantal pagina's vandaag: 32 maar dat is lekker, gezond joh! WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN VNO-voorzitter Van Veen Geen verzoek op symposium: agenda pagina 1O VANDAAG IN VAN DER VOOREN’S BROOD. Een man zoals anderen Pensionering Onbestendig Cuba Jongewaard Gratis ijsjes Stofstorm op Mars 6e WFPEt n Fl Blinden op skies E. H. C. O. b.v. Vraag naar supercoach Nauta de wereld rond De vlotste manier van modern betalen van huur, gas, licht, abonnementen enz. Automatisch natuurlijk van uw spaargiro. ...2 2-3 Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws 5-6-7-9-10 Radio en televisie13 Strips13 Economie11 Sport14-15 Kerkdiensten10 Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 mart nadartond spdafspwc/éffetw» stftds 1817 is - - - - ---- Umuider Courant I bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., 1 39,35 p. kwartaal p. post f 52, -), p. jaar f 154,70 p. post f 200^)^ LosSe nummers 70 et. Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - 1 (Zie verder pagina economie) (AD VER TENTIES) het IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIHIIIIIII llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hij vervolgde: „Misschien is dat pro bleem langs die weg wel niet geheel oplos baar. Misschien zullen wij op langere ter mijn inderdaad naar een verdergaande herverdeling van arbeid toe moeten. Maar voor de middellange termijn lijkt dit pro bleem in ieder geval wel begrensbaar. En het wordt naar mijn stellige overtuiging meer begrensbaar naarmate het meer be spreekbaar is”. „Daarbij komt dat ook het omgekeerde waar is: in een gesprek kunnen de proble men begrensd worden. Diepgaand, niet vrijblijvend. Middellange-termijn-overleg is dus naar mijn inzicht het middel om tot die bespreekbaarheid en die begrenzing te komen”, aldus Van Veen. „Hallo, Holland hier’’, luidt het motto van het bloemencorso dat vandaag door de bollenstreek trekt. Het weer doet zijn ui terste best om ook de gebruikelijke Neder landse klimatologische omstandigheden voluit te presenteren. Als althans de voor spelling van vanmorgen vroeg uitkomt: krachtige tot harde, af en toe zelfs stor- (Van onze correspondent) HILVERSUM De demissionaire mi nister van Onderwijs Van Kemenade is machtige wind. Mensen van het corsoco- mitié betwijfelden gisteravond al of de stoet heelhuids het eindpunt zal bereiken. Op de foto: de praalwagen van onze krant op weg naar het startpunt van de tocht in Haarlem. Meer nieuws over het corso op de plaatselijke pagina's. Bij justitie zijn gegevens over de thans in Zuid-Afrika verblijvende Van Tilburg voorhanden. Hij werd direct na de oorlog gearresteerd, onder meer omdat hij voor miljoenen guldens aan joodse bezittingen in zijn bezit zou hebben gekregen. De aanklacht tegen hem werd op 15 mei 1948 vervallen verklaard wegens gebrek aan bewijs. De processtukken zijn nu opnieuw uit de archieven gehaald. Zij zullen aanstaande maandag worden gegeven aan de Haagse procureur-generaal, A. Baron van der Feltz, die ze, zoals een woordvoerder van het departement van justitie ons zei, „eens gaat doorbladeren”. Bij de Nederlandse justitie is nog geen verzoek uit Zuid-Afrika binnengekomen om een onderzoek naar het verleden van Van Tilburg te doen instellen. Zoals be kend heeft de universiteit van Pretoria de Nederlandse ambassade vragen gesteld o- ver de 88-jarige ex-wethouder, die zijn gigantische kunstverzameling onlangs aan de universiteit schonk. Deze verzameling zou voor een groot deel zijn opgebouwd uit gestolen joods bezit. Het voorbeeld van Jaczon is gevolgd door andere reders. Zo heeft de rederij Vrolijk in IJmuiden haar drie „makreel- schepen” opdracht gegeven geen school makreel te volgen als die de Ierse zone binnenzwemt. De schade loopt voor de grote reders in de honderdduizenden guldens. Deze „verkenning” draagt nog niet het karakter van een officieel onderzoek. Daarvan zal eventueel pas sprake zijn als de procureur-generaal vindt dat zo’n on derzoek moet plaatsvinden. In totaal bevonden zich gisteren zo’n vijftien Nederlandse schepen bij of in de zone die de regering van Ierland in feite gereserveerd heeft voor de eigen kustvis- sers. AMSTERDAM (ANP) „Het voor naamste arbeidsprobleem voor de eerst komende jaren en waarschijnlijk ook voor de jaren tachtig is het scheppen van voldoende arbeidsplaatsen, vooral door het reactiveren van de mogelijkheden daartoe in het produktieproces". Dit heeft de voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen, mr. C. van Veen, vanmorgen gezegd in het Paleis op de Dam in Amsterdam tijdens het symposi um „Tussentijds Bestek 1977”. Vervroegde pensio nering is een sociaal onderwerp, waarover regelmatig gesproken en geschreven wordt. De vervroeging zou en dat is een belang rijk motief meehel pen de werkloosheid wat terug te dringen. Het grote probleem daarbij is natuurlijk de financiering. Een andere vraag is: wil men zelf wel zo graag met vervroegd pensi oen? (Van onze correspondent) JOHANNESBURG/DEN HAAG. De Nederlandse justitie gaat zich verdiepen in het verleden van de Dordtse ex-wet houder Van Tilburg, die verdacht wordt van oorlogsactiviteiten. Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar wat regen. Later ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen om streeks 12 graden. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Borgerhoff Mulder, heeft gisteren de eis van twee freelance omroepjournalisten afgewezen om op basis van de omroep-cao door de NOS in vast dienstverband te worden aan genomen. Cuba is de laatste tijd weer volop in het nieuws, niet in het minst om de activiteiten van Castro’s volk in Af rika. Maar hoe leeft en werkt de Cubaan zelf in zijn eigen land en hoe vindt hij zelf de buitenlandse activi teiten van de grote leider? Een Ame rikaanse verslaggever ging naar het Carribische eiland en sprak er met allerlei mensen. De weerslag van zijn impressies vindt men in Erbij van vandaag. Volgens Haagse kringen zou er slechts één serieuze kandidaat voor de opvolging van Samkalden zijn: de huidige staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken Wim Po lak, die in het verleden fractievoorzitter van de PvdA in de Amsterdamse gemeen teraad en wethouder van Financiën en Kunstzaken van de hoofdstad is geweest. Het dagblad The Star in Johannesburg heeft gisteren uitgebreide aandacht be steed aan een vriendin van Van Tilburg, de thans 70-jarige Albina van Zaanen-Filga- sova. Zij werkte als bediende bij dr. Friedrich Weinreb, die zelf ook weer con necties had met Van Tilburg. Mevrouw Van Zaanen zegt in The Star ook, dat Van Tilburg na de oorlog in de gevangenis heeft gezeten wegens collaboratie. Overigens zei Van Kemenade voorstan der te zijn van het confessioneel onder wijs. „Ik vind de vrijheid van onderwijs een zegen voor de Nederlandse samenle ving. Het feit dat elke groep in die samen leving een school kan krijgen die ingericht kan worden naar een eigen levensbeschou welijke en maatschappelijke visie is een van de beste garanties voor een meervou dige democratische samenleving”, aldus Van Kemenade. Van Veen noemde drie ontwikkelingen van belang: een zich wijzigende maat schappelijke positie van de werknemer, een voortgaande en steeds verdergaande overheidsbemoeienis met de onderne ming, een groeiend besef dat de onderne ming een behoorlijke marge voor een ei gen autonoom beleid nodig heeft om goed te kunnen functioneren. Jan Wolkers: Wie een Chinees wil beetnemen, moet vierduizend jaar eerder opstaan. „Het evenwicht van directe loonkosten, sociale premies en belastingen met de fi nanciële mogelijkheden van het bedrijfsle ven ontbreekt thans volledig. Eén van de gevolgen is het wegvallen van een belang rijk stuk werkgelegenheid. Primair zal de komende jaren het beleid moeten worden gericht op een redelijk herstel van een economische marge voor de ondernemin gen”, zo zei Van Veen. BERLIJN (DPA). De procureur-gene raal van DDR, Josef Streit, heeft de Neder landse minister van Justitie Van Agt be wijsmateriaal doen toekomen inzake Pieter Menten, die ervan wordt verdacht zich aan oorlogsmisdaden te hebben schul dig gemaakt. Dit heeft het Oostduitse Persbureau ADN gisteren gemeld. Leen Jonge waard, nog steeds het meest bekend van zijn creatie van Opaatje in Ja zus ter, nee zuster”(die TV-serie is het hele maal van de band gewist), gaat het de komende maanden wat rustiger aan doen. Hij vindt zich zelf niet zo’n gewel denaar. Van Kemenade gelooft dat de confessio nele politieke organisaties niet langer zin vol en belangrijk zijn. Hij meent ook dat de vorming van het CDA bijdraagt aan een versnelling van de ontzuiling. „Toen er meer confessionele politieke partijen wa ren, konden de mensen nog wel, met name in protestants-christelijke kring, hun ver schillende maatschappelijke waarderin gen in de partij uitdrukken. Nu alles onder één deken van het CDA te slapen is gelegd, wordt dat moeilijker. Dat werkt ontzuiling in de hand”, aldus de bewindsman. Komende woensdag zal de NOS-televisie de geschiedenis van de raketspecialist Wernher von Braun in een documentaire aan de vergetelheid ontrukken. Von Braun, van oorsprong Duitser en een van Hitlers belangrijkste oorlogstechnici, ver plaatste zich na de oorlog naar de Verenig de Staten en zette daar met evenveel ijver als waarmee hij Hitler had gediend, zijn wetenschappelijke arbeid voort. Amerika dankt aan hem een groot deel van zijn voorsprong op het gebied van de ruimte vaart, doordat deze vernuftige weten schapsman de techniek van de raketvoort- stuwing, bestuurbaarheid en elektroni sche controlesystemen snel wist te ontwik kelen. Voor Hitler ontwierp Von Braun de V-l en V-2, met de bedoeling dat de Duitse oorlogsmachine zou kunnen overschake len op de totale vernietigingstechniek met atoomwapens. Dat mislukte, omdat de ont wikkeling van een bruikbare atoombom vertraagd werd en de Duitse nederlaag een feit was voordat Hitler de kans kreeg met Von Brauns hulp de rest van de we reld onder atoomexplosies te verpletteren. „Mijn land was in oorlog, dus dan moet je alles bijdragen wat je kunt”, aldus de stereotiepe verontschuldiging waarmee Von Braun zijn wetenschappelijke bijdra ge tot de nazi-terreur vergoelijkt. Het is een typische dooddoener die wetenschap pelijke en technische genieën ook elders, en vandaag aan de dag nog, gebruiken om zich te vrijwaren van iedere schuld aan een mogelijke wereldramp. Ofschoon men geneigd zou zijn tot een strenge veroorde ling van zo’n gebrek aan moraal, moet men beseffen dat uit overwegingen van natio nale trots, liefde of hoe men dat dweperige gescherm met „het vaderland” ook wil noemen, ook door anderen dan uitvinders van wapentuig dingen worden gedaan die feitelijk in strijd zijn met het universele menselijke geweten. Politici die „in dienst van het vaderland” uit economische motieven meewerken aan het instandhouden of tot ontploffing bren gen van geweld in de wereld, zijn eigenlijk geen haartje beter dan lieden als Von Braun. Hun oogkleppen worden gevormd door dat enge nationalisme en chauvinis me waarmee in de loop van de menselijke geschiedenis altijd weer iedere misdaad werd goedgepraat. Men kan die mentali teit ook heden ten dage nog proeven uit activiteiten en opvattingen van Giscard d’Estaing, de Franse staatsleider en Hel muth Schmidt, de Duitse bondskanselier, en vele anderen. Economisch gewin is ook „oorlogsbuit”, omdat de economische machten der naties voortdurend in een soort oorlog verwikkeld zijn en via poli tieke manoeuvres het nationale bezit be schermen en vergroten ten koste van ande ren. Het uitleveren van kernenergie-instal- laties, het ophitsen tot lokale conflicten door wapenleveranties, het verloochenen van bovennationale solidariteit omwille van het nationale belang de Fransen, Duitsers, Russen, Engelsen hebben dat nog lang niet afgeleerd en eigenlijk is het ontstellend, hoe weinig het bloederige na tionalisme verminderd is sinds de „wereld der vaderlanden” met vlaggen en volks liederen begon aan officiële massa moorden. „De ondernemingsleiding zal rekening moeten houden met de maatschappelijke ontwikkelingen binnen en buiten de on derneming. Maar het zijn wel ontwikkelin gen die hun prijs hebben. Het besef is groeiende dat ze alleen kunnen worden gerealiseerd bij een behoorlijke winstge vendheid van de bedrijven”. DEN HAAG. De ministerraad heeft gisteren-nog geen beslissing genomen over de benoeming van een nieuwe burgemees ter voor Amsterdam, nu de huidige burge meester mr. I. Samkalden op 1 juni met pensioen gaat. Het kabinet heeft een eerste besprekingsronde aan de opvolging van Samkalden gewijd. Volgende week zal het kabinet opnieuw over de benoeming spreken. DEN HAAG (ANP). De Nederlands» vissers hebben praktisch allemaal gisteren besloten hun schepen terug te trekken uit de omstreden Ierse viszone. De reders wil len niet het risico lopen dat huh schepen opgebracht worden door de Ierse marine. „We willen ook niet de kans lopen dat onze bemanningen gearresteerd worden”, zegt directeur A. van der Zwan van rederij Jaczon in Scheveningen. Jaczon heeft vier schepen teruggetrokken uit de Ierse zone. Dichtbij de Ierse zone waren drie schepen van de Scheveningse rederij op de ma- kreel-jacht. ervan overtuigd dat het CDA zich in de toekomst zal opheffen. In het VARA-radi- oprogramma ZI heeft hij vanochtend ge zegd dat het CDA niet bestand zal zijn tegen de belangrijke maatschappelijke verschillen tussen de machtigen en de machtelozen, tussen de huurders en de grondeigenaren, tussen werkgevers en werknemers. Hoofdredactie: Jos 1.. Lodewijks, E. Koning Uitgave Weersverwachting van KNMI, geldig tot vanavond: Een al geruime tijd durende con currentiestrijd tussen een aantal ijsventers in Eindhoven heeft er gisteren toe geleid dat één van hen gratis ijsjes uitdeelde aan leerlin gen van een technische school. Op dat moment probeerden drie ijs venters hun waar bij die school aan de man te brengen. Omdat de directie van de school moeilijkhe den vreesde werd de politie inge schakeld en werden de leerlingen een kwartier vroeger naar binnen gehaald. De „ijsoorlog” in Eindho ven kwam begin deze week duide lijk aan het licht. Een Eindhovense ijsventer vertelde de politie, dat hij door een Belgische collega was be dreigd. Om zijn ijskar te bescher men had hij een extra kracht aan gesteld. Er woedt momenteel een reus achtige stofstorm op de planeet Mars, zo blijkt uit de foto’s die genomen zijn door het deel van de Viking-2 dat rond Mars draait. De storm heeft een lengte van 900 km en ligt boven de vlakte Marineris. Zaterdag 23 april 197' 67e jaargang no 146 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41 V

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1