EXTREMISME k We moeten onze democratie beschermen” If fl n Haarlem en Osnabrück in discussie OBERSTADTDIREKTOR VINDT BERUFSVERBOTE WEL NODIG ’O door Maria Schlichting )RIJF 742 door Maria Schlichting te dl F I De jumelage van Haarlem met Osnabrück lijkt, meer dan ooit tevoren, een zonnige toekomst tegemoet te gaan. Hoewel uitwisselin gen tussen scholen en jongeren en culturele manifestaties een belangrijke rol spelen, is van een duidelijke accentverschuiving sprake. In de eerste plaats wordt getracht tot een samenwerking te komen ten aanzien van een project in de derde wereld, in een toekomstig EG-land, waarbij de hulp erop is gericht de mensen te leren zichzelf te helpen. Ten tweede is een duidelijke doorbraak te constateren op het politieke front. Was het enkele maanden geleden nog nauwelijks denkbaar dat de Haarlemse gemeenteraad zich zo „brutaal” met de binnenlandse politiek van onze oosterburen zou bemoeien, na het bezoek van een aantal raadsleden ziet het er echt heel anders uit. Vj Fractievoorzitter Paul Platt van de PPR biedt de Regierungsprasident in Osnabrück de petitie van de Aktiegroep Berufsverbote Haarlem :kt doe 48 51 18 56 Een van de meest opvallende reac ties, die daarbij regelmatig werd ge hoord van de Duitse gastheren, was dat er geen Berufsverbote bestaan. Niet alleen werd tijdens de offi ciële bijeenkomsten uitvoerig gedis cussieerd over het hoe en wat van de Berufsverbote, ook op vele andere fronten kwamen de Haarlemmers in aanraking met de binnenlandse po litiek. „Leden van de Deutsche Kommunis- tische Partei, van de Kommunistische Bund West-Deutschlands en van de Kommunistische Partei Deutschlands Marxisten-Leninisten kunnen niet als ambtenaar worden aangesteld, omdat in de partijprogramma’s dingen staan die in strijd zijn met de grondwet, omdat die oproepen tot revolutionair geweld. In het programma van de Na tionale Partei Deutschlands staan die niet, maar we hebben wel vaak twij fels of die partij geen zaken nastreeft die in strijd zijn met de grondwet. Meestal blijkt dat na onderzoek wel zo te zijn eh dan komen die leden ook niet in aanmerking voor een baan als amb tenaar”, aldus Oberstadtdirektor dr. Wimmer van Osnabrück. Hij verklaart nadrukkelijk dat niet alleen linkse, maar ook rechtse extrmisten niet in overheidsdienst worden genomen. wel eens zijn, maar het gaat natuurlijk om de twijfelgevallen”, aldus dr. Wim mer die daar overigens aan toevoegt dat in de stad Osnabrück het Radikale- nerlass nog nooit is toegepast. „Alle mensen die solliciteren naar een baan als ambtenaar worden gecheckt en het Landesministerium adviseert de ge meente - als het om een gemeente ambtenaar gaat - of een bepaald geval verder onderzocht dient te worden of niet. Daarvoor draagt de raadscommis sie voor personeelszaken zorg”, ver klaart Wimmer. De Oberstadtdirektor is het gekozen hoofd van de secretarie in Osnabrück en berichtte enige maanden geleden in tie aanoieat aan uperourgemeister We ber. De oberstadtdirektor heeft eerder in een brief al zijn verontrusting uitgespro ken over Nederlandse llnks-extremisti- sche agigatoren die de iumelage wiHen ondermijnen en niet in de eerste plaats een discussie over de Berufsverbote wil len aangaan er >P !T- ie of ik. ds 'e- iw in Dat zeggen ook de meeste Osnabrüc- ker raadsleden die met een aantal leden van de Haarlemse raad discussieerden tijdens een bijzondere raadscommis- sievergadering over de Duitse binnen landse politiek, gedurende het bezoek van de Haarlemse gemeenteraad aan de jumelagestad. „Ik geloof dat we het over de duidelijke gevallen allemaal opmerking van Evers, tijdens het be zoek van de gemeenteraad aan Osna brück de internationale contacten te laten bestaan die tijdens dat bezoek gelegd zijn, verheugen Wimmer, die op merkt blij te zijn dat de gesprekken tussen de gemeenteraadsleden, Evers van mening hebben doen veranderen. Wimmer zegt overigens dat er in Os nabrück geen problemen zijn gerezen rond het verzoek van de Haarlemse raadsleden over de Berufsverbote te praten. „Het is altijd goed als mensen met elkaar praten, dan kunnen eventu ele misverstanden uit de wereld wor den geholpen. Er is geen enkel thema waarover hier niet gesproken zou kun nen warden" Niet voor de eerste keer ver bleef ik in Duitsland, ik heb er zelfs enige tijd gewoond en ge werkt, maar weer frappeerde tij dens het bezoek van de Haarlem se gemeenteraad aan Osnabrück de enorme verschillen tussen twee steden die eigenlijk maar op een steenworp afstand van elkaar liggen. Gezegd moet wor den dat er in Osnabrück geen vuil noch hondenuitwerpselen op straat liggen. In sommige ste den is er zelfs een forse boete te verwachten voor wie zijn hond zo maar op de stoep zijn gang laat gaan. Een dergelijke boete wordt in Haarlem sedert kort alleen maar gegeven aan diege nen die hun auto in het voetgan gersgebied parkeren en dan nog alleen omdat er werkelijk geen kruid leek gewassen tegen het constant overtreden van de par keerverboden. Bijna alle Duit sers wachten, ook in tegenstel ling tot Nederlanders, braaf voor het voetgangerslicht. De enigen die je er ziet oversteken blijken dan ook onze landgeno ten te zijn. Maar, hoe aangenaam het ook is om op een schone straat te lopen en betrekkelijk veilig door het verkeer te gaan, zeer voorkomend te worden be handeld in een winkel waar alle verkopers voor je vliegen, er zijn natuurlijk keerzijden. Dan spre ken we niet van de problemen rond de grens met de DDR, de vele spanningen en emoties die er zijn voor mensen die familie en vrienden in de Oost-Duits- land hebben en degenen die, en dat zijn er erg veel, familie en vrienden hebben verloren tij dens de oorlog. Dat zijn alle his torische gegevens, het is eigen lijk verleden tijd. Iedereen be treurt de oorlog, iedereen wil graag vrijelijk zijn familie kun nen bezoeken en bijna iedereen is bang. Bang voor het extremis me, angstig voor de communis ten doordat zij als zeer extremis tisch worden beschouwd en om- En inderdaad is de officiële term voor de artikelen in de wet waar door radicalen buiten de overheids dienst kunnen worden gehouden Radikalenerlass. Wie de uitdruk king Berufsverbote gebruikt geeft daardoor vaak al aan negatief te genover het Erlass te staan en het te zien als een werkelijk verbod be paalde beroepen uit te oefenen. Om de Nederlandse gasten tegemoet te komen wilden de Duitsers welis waar het woord Berufsverbote wel gebruiken, maar bij de meesten wa ren de aanhalingstekens duidelijk te horen. Ook Oberbürgermeister We ber merkte, na het aanbieden van een protestverklaring van de Ak tiegroep Berufsverbote Haarlem, op dat er geen Berufsverbote zijn en de Regierungsprasident die van enkele raadsleden dezelfde petitie in ont vangst nam zei dat er geen enkele aanleiding was tot het opstellen van een dergelijke verklaring, omdat al leen bij het aannemen van ambtena ren aan bepaalde voorwaarden dient te worden voldaan. Een van die voorwaarden is loyaliteit aan de grondwet, zoals die met na me bij ambtenaren verondersteld mag worden aanwezig te zijn. Voor verdere discussie bleek de Regierungsprasident niet te voelen. Fractievoorzitter J. de Bruin van de PvdA, PSP-fractievoorzitter drs. Evers en PPR-fractieleider P. Platt en PvdA’er mr. L. Quant, die de petitie kwamen aanbieden, werd slechts een zeer kort verblijf gegund ,(1an. Van links naar rechts P.v.d.A.- fractievoorzitter J. de Bruin, mr. L. Quant (P.v.d.A.) en drs. Ben Evers, fractievoorzitter van de PSP. K’ uit. „Die zijn oprecht bezorgd over wat hier gebeurt”. Wimmer denkt echter toch dat voor andere groepen de dis cussie niet het voornaamste doel is, maar het ondermijnen van de jumela- ges wordt nagestreefd. Daarvoor denkt hij ook een aanwijzing te hebben ge vonden in de uitspraak van fractievoor zitter Ben Evers van de PSP die, zoals hij had begrepen uit Haarlems Dag blad, tijdens een vergadering van de corpmissie algemene zaken had ver klaard tegen de jumelage te zijn. Zou de pacifist hebben bedoeld dat het niet zinvol is een jumelage te onderhouden als discussie over binnenlandse politiek niet mogehjk is, dan zou de Oberstadt direktor er anders over denken. De geval bij de bijeenkomst die plaats had op initiatief van de Haarlemse actiegroep en de Osnabrücker groep Freiheit im Beruf/Demokratie im Betrieb. CDA- en WD-fractie dis tantieerden zich dan ook van de bijeenkomst, die werd bijgewoond door leden van PPR, PSP en PvdA, en door FDP- en SPD-raadsleden uit Osnabrück terwijl ook bestuurs lid Jan Haverkort van de PvdA en Sam Hartman van de aktiegroep aanwezig waren. Wel gaf mevrouw drs. Rietveld-Malinosky Blom (WD) acte de presence op de bijeen komst, want zij was meegekomen met het FDP-raadslid waar zij gedu rende het bezoek van de Haarlem mers logeerde. Het optreden van Oberstadtdirek tor Wimmer werd aan de kaak ge steld na het bezoek aan de universi- teit van Osnabrück waar een aantal medewerkers had geprobeerd aan een brief aan minister van buitenland se zaken Genscher over zijn bezorgd heid ten aanzien van „linkse Neder landse agitatoren tegen de Berufsver bote”. Als hij goed was geïnformeerd, zou daarachter een internationaal ge richte actie steken om de jumelages ten gronde te richten door te laten zien dat met Duitse steden geen vriendschaps banden kunnen worden onderhouden omdat in Osnabrück bij het aannemen van ambtenaren praktijken gebruikt worden die tegen de grondwet en anti democratische zijn „schreef de Ober stadtdirektor. „Dat serieus over deze zaken wordt gediscussieerd in de frac ties, vind ik uitstekend. Daar heb ik ook niets tegen”, legt de Oberstadtdirektor dat de grens met het communis tische Oost-Duitsland erg reëel is. Het lijkt er zelfs weleens op dat de angst voor links groter is dan die voor rechts. Maar er wordt gezegd dat er meer linkse dan rechtse extremisten zijn. Dat is natuurlijk een niet te ach terhalen zaak. Voorlopig willen de Westduit- sers hun democratie beschermen en daarvoor wordt ’t Radikalen erlass als geëigend middel be schouwd door een aantal men sen. Doch er zijn ook mensen die er vraagtekens bij zetten. Om terug te grijpen naar de andere leefwereld die over de grens begint: wie in Nederland een linkse mening heeft kan ook prima geïntegreerd zijn in maat schappij, overheidsdienst en parlementair bestel. Wie in West-Duitsland van extremisten en radicalen spreekt denkt in het gunstigste geval aan langha rige jongens die politiek zeer ac tief zijn en in het ergste geval aan de Baader-Meinhofgruppe. Er zijn wel verschillen in het optreden van zeer linkse groepe ringen in de twee landen, maar er is ook een oorzaak voor. De angst en dat is een slechte raadgever speelt een grote rol bij de houding van de Duitser tegenover alles wat extremist is. Principieel gezien is het heel wel mogelijk zonder meer het Radikalenerlass af te wijzen, enig dieper inzicht is echter wel zinvol. Meer dan eens leidt dat tot een nog sterkere overtuiging dat het Berufsverbot er niet zou moeten zijn. Integratie van alle politieke elementen in de maat schappij kan misschien een posi tieve uitwerking hebben. Juist in Duitsland. Want als een per soon met extreme denkbeelden wordt uitgesloten van de maat schappij kan dat standpunt wel eens zeer worden versterkt door de uitsluiting. Maar een andere regeling ten aanzien van de Berufsverbote is een zaak die veel durf vraagt. Voorlopig is de angst nog groot en wordt helaas te eenzijdig angstvallig gewaakt over wat in Duitsland als democratie wordt beschouwd. bij de Regierungsprësident, die zijn antwdord al uitgetypt en wel klaar had. Aan het aanbieden van de peti tie gingen nog enige kleine pro bleempjes vooraf. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de Ak tiegroep Berufsverbote Haarlem zelf de verklaring, die was onderte kend door ruim vijfhonderd veront ruste Haarlemmers, aan de Re gierungsprasident aan te bieden, doch deze wilde uitsluitend een offi ciële organisatie ontvangen. Na be raad met de diverse fractievoorzit ters hield dat in dat de vier raadsle den, niet namens de gehele gemeen teraad, maar in de functie van raadslid de protestverklaring zou den aanbieden. Terwijl bij het aanbieden van de petitie aan de Oberbürgermeister en de Regierungsprasident min of meer kon worden gesproken van een officiële daad, was dat niet het 4 l dacht te krijgen voor hun visie op de Berufsverbote-problematiek. De heer Wimmer achtte het echter noodzakelijk, nadat een vrouwelijk hoogleraar was begonnen met spre ken, een democratische beslissing door de gemeenteraadsleden te la ten nemen of zij zou mogen spreken. Een stemming bij handopsteken wees uit dat de meeste raadsleden niet gediend waren van de opmer kingen van de hoogleraar. Wel be stond er onder leden van de ac tiegroepen en PPR, PSP en PvdA- leden later twijfel of dr. Wimmer had moeten optreden. Oberbürger meister Weber, voorzitter van de ge meenteraad, was weliswaar niet aanwezig, maar het was toch de taak van diens vervanger óf van de rector van de universiteit geweest, deze zaak aan de kaak te stellen, zo werd in een gesprekje achteraf gemeld. een politiek karakter Oberstadtdirektor dr. Wimmer kijkt glim lachend toe hoe loco-burgemeester Vos- kuilen van Haarlem namens de Ak tiegroep Berufsverbote Haarlem de peti- Ut -JHa'a Ffuuiur

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21