LEEN JONGEWAARD pagina w ll r Jal I >J r Bewondering Kruidenier Haastig ie I- e g door KLAAS PIETER RIEKSEN el Linda en Jim L U <-k K- f Rolling Stones Nog voor ik een woord heb kunnen uitbrengen zegt Leen Jongewaard: „Je ben1, een tweeling, hè?”. Verwonderd kijk ik hem aan en beaam zijn opmerking. Leen: „Ja, gek is het niet. Als iemand een tweeling is dan zie ik dat zo. Ik zag het al door het glas van de deur. Ik weet niet wat ik met tweelingen heb. Er kwam eens een man voorbij het huis rijden op zijn fiets en toen zag ik meteen dat het een tweeling was. Ik vroeg het hem nog: meneer, bent u een tweeling? Hij knikte en reed door. Ik weet niet hoe dat komt”. Leen Jongewaard, acteur, zanger, cabaretier. Een wat kleine man die net vijfig is geworden. Een arme jeugd in de Jordaan en Sloterdijk. Met grote ogen kijken in het theater. Jarenlang amateurtoneel, dan professional en het grote succes als Gerrit en Opa in „Ja zuster, Nee zuster”, na de serie „Flip de Tovenaarsleerling”. Een rappe prater die af en toe peinzend voor zich uit kijkt en zegt dat hij niet weet wat hij moet vertellen, maar dan toch in een woordenstroom uitbarst. Supertramp Windstations f L. Oc ^SSSSSS Ik ben niet zo weg in van mezelf Linoa Lewis Leen Jongewaard samen met Hetty Blok en Wim Sonneveld in Ja zusiei nee zusiei JS De bekendheid voor Leen Jonge waard kwam natuurlijk door dat me dium waarbij je in één seconde door miljoenen gezien wordt: de televisie. Toch blijft het theater de grote liefde. Leen: „De televisie is veel te haastig. Je kan een scène niet al te vaak over doen omdat daar meestal de tijd voor ontbreekt en als het één keer is uitge zonden dan is het voorbij. Het voor deel van de tv is natuurlijk wel dat je closer kunt spelen, wat intiemer ook”. „De mensen die heel dicht bij me leven zeggen vaak dat ik wat driftig ben, maar in wezen ben ik toch wel zachtmoedig. Misschien wel tè. In m’n werk kan ik heel onpersoonlijk zijn. Het gaat ten slotte om het werk. Je koopt niets voor mensen die heel aar dig zijn, maar niet kunnen acteren. Ik werk liever met een onaardige vent die wel zijn werk goed doet”. „Voor de EO zou ik nooit willen optreden, dat vind ik geen omroep. En voor de TROS, ach, daar kom je ei genlijk niet onderuit. Die doen toch ook wel aardige dingen. Als het werk dat ik lever maar goed is, dan maakt het mij niet zoveel uit voor welke omroep het is”. ,Jk kom uit een christelijk gezin, maar ikzelf was er al gauw uit. Vooral ook omdat mijn moeder overleed toen ik nog jong was en die was toch wel de spil wat dat betreft. Met de kerk als instituut heb ik vanaf mijn achttiende eigenlijk al niets meer te maken. Mijn geloof is meer iets van een mens pro- beren te zijn die wel succes heeft, maar die zich er niet naar gedraagt”. Ikzelf ben wat dat betreft wat mee gaander. Als die mensen nou zo graag willen dat ik op een matras ga sprin gen, noü oké. Maar Opa niet, nee”. „Een rol spelen is eigenlijk altijd die dingen opzoeken in jezelf die je er voor nodig hebt. En een mens heeft van alles. Slechte en goede dingen. Zo ben ik er zelf van overtuigd dat ieder een, meer of minder, fascistische trek ken heeft. Ik denk dat ik dan ook best een SS’er zou kunnen spelen. Dat autoritaire hebben we allemaal wel een beetje”. „De taxichauffeur, de slager, een mevrouw op straat, steeds vragen ze weer of het ooit nog eens op televisie komt. Maar dat kan niet meer. Er bestaat bijna niets meer van. Alles is afgewist. Opa is dood, overleden, en daar ben ik eigenlijk wel blij om. Het moet een goede en mooie herinnering blijven”. V.l.n.r. Bob Benberg, Dougie Thomson, Ri chard Davies, Roger Hodgson en John Helli- well. kirigband. Linda werd onder meer be kend van hits als „Rock A Doodle Do”, „It’s in his Kiss” en „This time I’ll .be sweeter”. Jim produceerde in het verle den een paar elpees voor Linda. Linda Lewis is onlangs getrouwd met Jim Cregan, bekend van Family, Cockney Rebel en tegenwoordig werk zaam als gitarist in Rod Stewarts bac- L/ALLLLlt I De Stones worden genoemd als de meest betaalde platenartiesten in de wereld. Een krant in Canada, de Toron to Star, meldde dat deze Engelse rock formatie het contract heeft herzien met Atlantic die voor de distributie in Noord-Amerika zorgt. Voor zes albums krijgen de vier muzikanten ongeveer 52,5 miljoen gulden. Verder deelt het blad mee dat de groep, inclusief het zes weken geleden overeengekomen con tract met EMI voor distributie in de rest van de wereld, voor ieder van hun eerstvolgende zes albums ruim 26 mil joen gulden krijgen. Een eenvoudige optelsom komt op 157,5 miljoen gulden voor de komende zes elpees van de Stones in totaal. En dat voor 5 heren, dat is dan ruim 5 miljoen gulden per album per man. Daar kan je wel een extra plakje ham voor op de boterham leggen. „Een christen hoort geen muren op te bouwen, maar neer te halen. De scheidingen tussen mensen te verklei nen. Lange tijd heeft de kerk niets anders gedaan dan muren te bouwen en dat doet de EO nog steeds. De omroep stelt God nog steeds voor als een idiote kruidenier, waarop ze al hun praktijken betrekken. Dan is de IKON natuurlijk waanzinnig goed. Die mensen proberen tenminste wat scheidingen weg te werken. En dat is een goede zaak. Kijk, ik vind het niet waanzinnig dat er mensen zijn die geloven, helemaal niet. Maar dat er christelijken zijn die zo nodig moeten veroordelen. Dat vingertje opsteken, vreselijk”. „Ik herkende mezelf wel in Opa. Hij ging volledig zijn eigen gang. Ten opzichte van Opa was ik heel serieus. Ik had natuurlijk goud kunnen ver dienen met dat typetje. Winkels ope nen en zo. Bij de opening van een beddenzaak op een matras gaan springen. Maar dat liet ik Opa niet doen omdat ik bewondering voor hem had en hij deed zulke dingen niet. „Een stempel opgedrukt krijgen is ook al zoiets.De mensen doen dat graag en dat vind ik heel jammer. Ik heb een soort claustrofobie voor hok jesgeest. Je moet zelf uitmaken wat je doet en bent. Als kind heb ik wel eens gedacht toen ik op een stoel zat: waar om zit ik eigenlijk op een stoel? Waar om is dat eigenlijk?. Die heb ik toch niet zelf uitgevonden. Gek, maar dat dacht ik. Misschien had ik die stoel ook wel kunnen missen, maar het was nou eenmaal gebruik dat je op een stoel ging zitten. Het is goed om zelf te beslissen en te denken. Ik trek me eigenlijk nog steeds niets aan van wat men wil of denkt. Ik ga mijn eigen gang wel”. Het gaat om het werk. Zo ook met de geëngageerdheid. Werk is werk en het geeft in feite niet voor wie of wat. Leen: „Ik ben niet zo politiek minded. Politiek is in de eerste plaats aan belangen denken en dat vind ik te beperkt. Het gaat om het collectief. Het is bij het toneel veel beter dat je met anderen kunt samenspelen in plaats van de parels op je eigen kroon probeert te schuiven”. heb ik eens een jongen gespeeld die uit het tuchthuis was ontsnapt. Dat vond ikzelf erg fijn”. „Ik kan niet tegen intolerante men sen. Dat is zo’n beetje het enige waar ik mezelf ontzettend kwaad over kan maken Daar word ik doldriftig van. Maar natuurlijk heb ikzelf ook wat intolerantie Ik ben vreselijk intole rant tegenover intolerante mensen. Voor de rest valt het wel mee”. „Ik haat dat bekrompen, geampu teerde denken dat de kinderen op school leren”. En dan opeens: „Ja laten we het daar over hebben” Het bestaan van de formatie Super tramp lijkt voorlopig te zijn gerekt. Supertramp kreeg dankzij een fabel achtig geproduceerd album, „Crime of the Century”, een eigen geluid en eén massale aanhang. Hoe groot blijkt uit het feit dat van de nieuwe elpee, „Even in the Quietest Moments”, voordat die werd uitgebracht ruim 27.500 exempla ren alleen in Nederland al werden ver kocht en voordat iemand de schijf had kunnen beluisteren met goud beloond werd. Het meest opmerkelijke van de plaat is een vreemdsoortig stuk mu ziek, dat „Fools Ouverture” gedoopt is en waaraan merkwaardige geluidsfrag menten aan vooraf gaan. Intigrerend. Om de amateur-meteorologen wat ge- makkelijker te laten werken heeft Te- leac een windstation laten ontwikke len Gebleken is dat veel van de 26.000 deelnemers aan de Teleac-cursus „Wij en het weer” en van de 10.000 deelne mers aan de cursus „Moderne elektro nica” zelf metingen willen doen. Baro meters en dergelijke instrumenten zijn gewoon te koop, een regenmeter is een voudig te maken, maar amateurs wa gen zich doorgaans niet aan een appa raat voor het registreren van de snel heid en de richting van de wind. Het windstation kost 94.50 gulden en is ewivouchyze^tf^istatterw^^^^^^^l „Ik ben het een beetje zat, maar ik kan niet buiten het theater. Ik zou er gewoon tussenuit willen om te kijken of ik zonder het acteren kan. Het heeft allemaal met de overgang te maken denk ik. Gewoon wat van de wereld zien. We zijn zo bezig met het leven in een huis met kamerbreed tapijt en we maken ons druk over welke auto we moeten kopen. Zo voel ik het huis wel eens als een graftombe. We leven te veel met de prestatie. Dat heb je bij het toneel ook. Het resultaat staat altijd op de achtergrond. Maar ja, een wereldreis of zo is natuurlijk ook niet alleen zaligmakend. Ik weet trouwens ook niet of ik het wel zou kunnen. Maanden in je eentje maar wat rond zwerven. Misschien keer ik na veer tien dagen wel weer terug”. „Dat ik dat nog mag meema ken” (VARA’s Seniorenshow) is het voorlaatste tv-werk van Leen Jon gewaard. Aan het eind van dit jaar nog drie afleveringen van „Hollands Glorie” en dan is het voorlopig afgelo pen. Leen: „De Seniorenshow vind ik erg fijn werken omdat het eigenlijk aan de goede kant van de lijn staat. De bejaarden worden nog als vol waardig behandeld. Het programma belicht alle facetten van het bejaard zijn en dat vind ik goed. De problema tiek wordt niet vanuit een gevestigde mening bekeken en de bejaarde is geen heilige of seniele mens. Ik ont moette laatst een oude man die een blik in zijn ogen had van iemand van achttien. Dat vind ik prettig, dan weet je dat je met een goede zaak bezig bent. Tenslotte zijn er ook mensen van twintig die er bejaard uitzien”. .Kinderen op school die dan opeens de tafel van twee moeten leren, terwijl ze daar waarschijnlijk helemaal geen zin in hebben En dat dan alleen maar om later meer te worden dan iemand anders. Het is een soort trechter naar de maatschappij, zo’n school en dat vind ik niet goed De creativiteit en de menselijke eigenschappen worden zo vaak weggedrukï en dal is vaak dood zonde Op school was ikzelf de siecnt ste van de Klas Op Oe lagere school ben ik drie keei blijven zitten Ik was erg speels en dal ben ik nu eigenlijk nog „Het meest vind ik mezelf terug in de rollen van eenzame mensen, die een beetje buiten de maatschappij leven en die er zo hun eigen filosofie op na houden. Opa in „Ja Zuster, Nee Zuster” had dat eigenlijk ook. Ik heb dat maniletje maar een goed jaar ge speeld en ik word er nog steeds op aangekeken. Ik begrijp echt niet waarom hij zo waanzinnig populair was”. „Ik ben vreselijk kritisch voor me zelf. Ook al zegt de hele wereld dat het goed is, dan zal ikzelf toch altijd nog dingen vinden die anders hadden ge kund. Ik ben eigenlijk niet zo weg van mezelf. Natuurlijk heb ik wel eens dingen gedaan die ikzelf goed vond. Maar dat zijn dan weer dingen die het grote publiek niet kent. In 1958 of zo 'W .j-z-,.sv

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25