belastingwetgeving in SCHILDERACHTIG” CHINA Arbeidskosten in Nederland hoogste van alle EEG-landen Ideaal alarmsysteem voor bejaarden bestaat niet WIEGEL: OMROEPEN MANIPULEREN EN INDOCTRINEREN HET VOLK Prof. De Bruijne overleden Registratie kan einde maken cn dein dit noq aan chaos op leerboekenmarkt ..Sociaal Verslag" gepubliceerd in Brussel „Overheid besluiteloos 99 19 7 7 ZATERDAG APRIL 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 Rad van avontuur VVD-ADVERTENTIE Dubbeldekker K. KWEKEL IN „OP LEEFTIJD” Terlouw Steunfonds Namibië Plezierboot gekapseisd Ruimtevaarders gezocht STER-spot 8 «5 Centrale post Kruisinga (Vervolg van voorpagina) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De omroepen voeren in de verkiezingstijd een beleid „dat riekt naar manipule ren en indoctrineren van het volk”. Deze beschuldiging aan het adres van met name VARA, KRO en NCRV uitte gisteravond oppo sitieleider Wiegel op een spreek beurt in Leeuwarden. „Het is een eenzijdig propaganderen van vooral de linkse politiek”, aldus Wiegel. BRUSSEL (ANP). De arbeidskosten van arbeiders en beambten in de industrie zijn nergens in de Europese gemeenschap zo hoog als in Nederland. Dat blijkt uit het verslag inzake de sociale toestand in de gemeenschap, dat zopas in Brussel is verschenen. Dat verslag heeft betrekking op de situatie van 1975. Onmiddellijk na Nederland volgt België, waar de arbeidskosten niet meer dan 4 pet. lager liggen. Vervolgens komen Denemarken, Duitsland en Luxemburg. Veel systemen 5 .5 (Van onze Haagse redactie) Prinses Beatrix en prins Claus wijzen elkaar op bijzonderheden van een schilderij het xx/eer Vooruitzichten voor maandag: Aanhoudend onbestendig. WEERRAPPORTEN Er zijn actieve systemen, waarbij de Maandag 25 april Zon- en maanstanden Zon op 6.23 uur onder 20.54 uur Maan op 11.17 uur onder 2.07 uur Zondag 24 april Zon- en maanstanden Zon op 6.25 uur onder 20.52 uur Maan op 10.19 uur onder 1.27 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 7.43 uur en 20.13 uur Laagwater 3.18 uur en 15.38 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 7.02 uur en 19.26 uur Laagwater 2.43 uur en 15.02 uur DEN HAAG. De besluiteloosheid van de overheid op het gebied van de belastingwetgeving tornt aan de ge loofwaardigheid van het fiscale stelsel en doet afbreuk aan de slagvaardigheid van de fiscus. Dit zei prof. mr. J. Verburg, hoogleraar in het belastingrecht in Leiden, gisteren op de Belastingconsulentendag van de Neder landse Federatie van Belastingconsulenten. Tot deze slotsom komt Klaas Kwekel in het bijna helemaal aan alarmering gewij de blad „Op Leeftijd” van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid. Kwekel maakt deel uit van de werkgroep „alarme ring” waarin vertegenwoordigers zitten van onder andere de NFB, de Bejaarden bonden, het Bouwcentrum en de PTT. UTRECHT (ANP). Het is onmogelijk om een alarmsysteem te ontwerpen dat aan alle eisen en wensen voldoet, aange zien sommige van de eisen en wensen met elkaar in strijd zijn. Dit handelen naar de eisen van het ogenblik heeft het voordeel dat een onderneming slagvaardig kan werken. van dé geestelijke waarden (bijvoorbeeld gezin, abortus, onderwijs, justitiële wetge ving) die dichter bij de christen-democrati- sche standpunten ter zake staan Dat laatste kan hét geval zijn als de bejaar de bijvoorbeeld de telefoon niet opneemt wanneer hij op een afgesproken tijd Wordt gebeld. Maar ook als er speciale appara tuur is aangebraeht die voor alarm zorgt als hij om maar een paar voorbeelden té noemen op bepaalde tijdstippen geen water gebruikt, de gewichten van de klok niet ophaalt, bepaalde plaatsen in de wo- Mr. B. A. van Tuijl, hoofdjrjspecteur-titulair van de ven nootschapsbelasting, bleek het voor een deel eens met Verburg en Juch, vooral ovêr de wens duidelijker richtlij nen voor te schrijven. Bovendien zou het streven naar incidentele belastingvoor delen daardoor worden verhinderd en zou worden bevor- derd dat ondernemingen beleidsvorming op langere ter mijn toepassen. ni'ng niet passeert of een regelmatig in werking tredende zoemer niet uitschakelt. ..Op Leeftijd” onderstreept nog, dat alarmeringssystemen nuttig zijn om er een plotseling optredende noodsituatie snel zichtbaar mee te maken, maar dat ze er niet zijn „om de nood waarin de maat schappij verkeert, het gebrek aan solidari teit en medemenselijkheid, te verhullen en om schuldgevoelens daarover te doen in dutten". Uit een persbericht van het verbond blijkt. dat op vrijdag 29 april voor de woning van minister Van Doorn van CRM in Baarn, via een loterij met een rad van avontuur wordt uitgemaakt, welke van de mensen die zich aangemeld hebben, in de zendtijd van het verbond mogen optreden. „Zijn er geen liefhebbers, dan wordt de toegewe- - zen zendtijd niet gebruikt’,, aldus de mede deling. Uit de persmededeling van het ver bond blijkt voorts, dat de kandidatenlijst van het verbond wordt aangevoerd door de 18-jarige Trudy Blok te Leiden. Het verbond stelde namelijk bij loting vast, wie lijsttrekker zou zijn. Als de 18-jarige eventueel tot lid van de Tweede Kamer verkozen verklaard wordt, zal zij haar’ Kamerzetel niet kunnen innemen. Zij is daar namelijk te jong voor. In een rode dubbeldeks bus is de ver kiezingscampagne van de Politieke Partij Radikalen van start gegaan. Met dit vehi kel zal lijsttrekker Ria Beckers het land rondreizen via o.a. Utrecht, Sittard, Kam pen, IJmond, Purmerend, Eindhoven, As sen, Maastricht. Op 25 mei, de dag van de verkiezingen, vertoeft het team van de lijsttrekker in het Amsterdamse Bellevue. Bij de presentatie van de dubbeldekker- campagne aan de Haagse Hofvijver bij het standbeeld van Willem de Tweede, zei mevr. Beckers de strategie van de PvdA een ongelukkige te vinden. Men verlangt van het CDA na de verkiezingen PvdA- wensen in te willigen-, die het vóór de verkiezingen niet wil en kan vervullen. Dat wil er bij de PPR niet in. „Op deze wijze breken en dan van hetzelfde nog een keer, dat kan eenvoudig niet. Voor ons is vastge steld dat een tweede kabinet-Den Uyl niet meer kan bestaan”, aldus de PPR-lijsttrek- ker. Een plezierboot met vakantiegangers, meest kinderen, is gisteren in de haven van Akko (aan de noordkant van de baai van Haifa) omgeslagen. Tenminste acht men sen zouden om het- leven zijn gekomen. Dertig anderen zijn gewond in een zieken huis in de naburige kustplaats Nahariya opgenomen. Binnenkort kunnen Nederlanders solli citeren naar de functie van ruimtevaarder. Dit voor Nederland unieke beroep is reali teit geworden nu in 1981 een Europees ruimtevaartlaboratorium zal worden ge lanceerd. Ten behoeve daarvan wordt een aantal astronauten gevraagd AMSTERDAM (ANP). In het Wilhel- minagasthuis, dat hij jarenlang als specia list heeft gediend, is deze week op 60-jarige leeftijd na een slepende ziekte overleden prof. dr. J. I. de Bruijne, hoogleraar in dë pathologie en fysiologie van de pasgebore ne aan de Universiteit van Amsterdam. Hij was voorts hoofd van de afdeling neonato logie van het Academisch Ziekenhuis in Amsterdam. Toen op 11 oktober 1969 prinses Beatrix het leven schonk aan haar derde zoon, prins Constantijn. werd, prof. De Bruijne ijlings ontboden, omdat de koninklijke ba by ernstige ademhalingsmoeilijkheden vertoonde. In het Wilhelminagasthuis kan men ook nu nog vernemen, dat het prof. De Bruijne is geweest, die door zijn ingrij pen en behandeling de jonge prins het leven heeft gered. Uit dankbaarheid verleende de konin klijke familie hem destijds de onderschei ding van commandeur' in de Huisorde van Oranje. zzw wzw zzo w w w wzw wnw w zw wnw Hij hekelde ook het feit dat het CDA driemaal zoveel eigen zendtijd heeft als de andere partijen, omdat de door de rege ring ter beschikking gestelde zendtijd nog steeds uitgaat van KVP, ARP en CHU als drie aparte partijen. „Heel onsportief", vond Wiegel dat van de CDA-partijen „De VARA tettert van ’s ochtends vroeg zw.bew. motregen regen zw.bew. regen geh.bew. geh.bew. motregen geh.bew. geh.bew. regen zw.bew onbew regen zw.bew. regen zw.bew. l.bew. zw.bew. h.bew. zw.bew. geh.bew. onbew. li>ew. geh.bew. zw.bew. onbew onbew. onbew. zw.bew. onbew onbew. zw.bew h.bew. l.bew. l.bew. zw.bew. h.bew l.bew. zw wzw wzw zw wzw zzw wzw zw wzw zw ono nno zzw w wnw wzw wnw wzw zzw AV zw wzw verand. w w w w.st. 12 12 11 13 11 10 11 11 11 12 13 19 13 25 13 21 21 6 20 18 9 26 22 16 16 25 20 19 18 17 14 20 18 20 12 17 19 19 Commissie verstrekt heeft, laat verder duidelijk zien dat in vergelijking met een jaar geleden (maart 1976) de werkloosheid alleen maar in West-Duitsland (met 9 pet) en in Nederland (met 8 pet) gedaald is. Overal elders in de gemeenschap steeg in dat jaar het aantal werklozen nog. In Nederland zijn, vergeleken met ande re EEG-landen slechts betrekkelijk weinig werknemers bij een vakbond aangesloten. Slechts 42 pet van de Nederlandse werkne mers is georganiseerd. Na Nederland ko men nog Duitsland (40 pet) en Frankrijk (22 pet), maar in alle overige EEG-landen ligt de organisatiegraad veel hoger. Dat blijkt uit het sociale verslag van de EEG. Nergens in de gemeenschap zijn zoveel werknemers bij een vakbond aangesloten als in Denemarken en in België. In Dene marken is het 75 pet van de werknemers en in België 71 pet. In Italië, zo blijkt uit het verslag, zijn in 1975 1.668 arbeidsdagen per 1.000 werkne mers verloren gegaan als gevolg van ar beidsconflicten. Dat is vier maal zo veel als in Ierland waar 406 arbeidsdagen per 1.000 werknemers verloren gingen. In Groot- Brittannië waren arbeidsconflicten oor zaak van het verloren gaan van 265 dagen (steeds pér 1.000 werknemers), in Frank rijk van 232 dagen en in België van 195 dagen. In Denemarken lag het verliescijfer op 53 dagen en in Duitsland op 3 dagen. Nederland en Luxemburg brachten het er zonder verloren arbeidsdagen van af, al dus nog steeds het verslag. De landen met veel geringer arbeidskos ten zijn Frankrijk (28 pet lager dan in ons land), Italië, Ierland en het Verenigd Ko ninkrijk (met 53 pet lagere arbeidskosten dan in Nederland). De appreciatie van de munten van de verschillende landen speelt bij deze vergelijkingen vanzelfsprekend een rol. Uit het sociale verslag blijkt dat het reële looninkomen van werknemers in loon dienst in de EEG van 1970 tot 1975 in België en Luxemburg het snelst gestegen is. Het nam daar toe met gemiddeld 5,7 pet per jaar. In Denemarken stegen de reële lonen met gemiddeld 5 pet per jaar, in Nederland met 4,5 pet per jaar, in het Verenigd Koninkrijken Frankrijk met ge middeld 4,4 pet, in Ierland en Italië met 4,3 pet en in Duitsland met 3,8 pet. De Europese Commissie, heeft gisteren in Brussel de nieuwe (maandelijkse) wei kloosheidseijfers in de gemeenschap be kendgemaakt. Daaruit blijkt dat de werk loosheid in de EEG in maart met 4,3 pet verminden! is. Eind maart telde de ge meenschap 5,5 miljoen werklozen. Dat wa ren er 250.000 minder dan eind februari. Hel werkloosheidspercentage in de negen landen van de gemeenschap daalde van 5,5 eind februari tot 5.3 eind maart. Op het einde van januari van dit jaar lag het op 5,6 De werkloosheid is nog het grootst in Ierland. Daar ligt het percentage op 10,1. Luxemburg kent het kleinste werkloos- heidspercentage, namelijk 0,5. Daarboven komt de Duitse Bondsrepubliek met een percentage van 4,2 en onmiddellijk daarop volgt Nederland met 4,3 pet werklo zen. In Frankrijk is het percentage 4,7, dan volgt Engeland met 5,4, vervolgens Dene marken met 6 pet werklozen. Italië heeft 6,6 pet werklozen en op n na het hoog ste werkloosheidspercentage kent België (7,1). De daling van het totaal aantal werklo zen in de Europese Gemeenschap moet, zo meent de Europese Commissie, toege schreven worden aan seizoenfóetorën. De daling verschilt ook van land tot land. Het beleid is er tegenwoordig op gericht, ouderen zo lang mpgelijk zelfstandig te laten wonen. Men kan zich afvragen pf wonen in de wijk inplaats van in een verzorgingshuis wel een verbetering is als de bejaarden dan volautomatisch moeten worden ..bewaakt” Hij herhaalde zijn kritiek op het handha ven van het wekelijkse televisiepraatje van de minister-president, dat gewoon is doorgegaan na de kabinetscrisis. Volgens Verbórg zou uitbreiding van de wettelijke regelingen óp dit Stuk, door het voorschrijven van bepaal de gedragslijnen, de onduidelijkheid kunnen wegnemen. tot diep in de nacht rode propaganda; een uren durende STER-spot voor Den Uyl. KRO-Brandpunt besteedde vanaf 11 no vember vorig jaar 61 minuten aan CDA- figuren, 53 aan PvdA’ers en 4 aan VVD’ers. De NCRV-televisie zit vooral op de toer van CDA en PPR. De laatste uitno diging van de NCRV aan ons adres dateert van een half jaar terug”, zei Wiegel. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Alle leerboeken die in ons land in omloop zijn of komen moeten op een centrale plaats worden aangemeld. Op deze wijze kan een eind worden ge maakt aan de chaos op de markt voor leerboeken. Dat blijkt uit een voorlopig nog geheim rapport van.de Adviesgroep Leermiddelen, dat aan minister Van Ke- menade (Onderwijs) is aangeboden. Volgens de Adviesgroep, waarin uitge vers, ministeries, onderwijsinspectie en ouderorganisaties zijn vertegenwoordigd, moet de centrale registratie worden onder gebracht bij de Stichting voor de Leerplanontwikkeling in Zeist. De rege ring zou de bekostiging van de registratie voor haar rekening moeten nemen. De adviesgroep pleit in haar rapport voor een onafhankelijk forum van betrokken des kundigen, die de normen zou moeten op stellen met behulp waarvan een waarde oordeel kan worden uitgesproken over de leerboeken. Maar de fiscus kan de fiscale speelruimte aanzienlijk beperken. Dat ervaren belanghebbenden dan als een inbreuk op de wettelijke vrijheid van handelen. De fiscus let te weinig op zulke kwesties en de bestaande onduide lijkheid kan dan tot irritatie jegens de belastingdienst leiden. De fiscale eenheid in de vennootschapsbèlasting gunt het concern het ene jaar de samenvatting van het resul taat in één aangifte, zodat onderlinge verliescompensatie onmiddellijk resultaat heeft. In het volgende jaar kan desgewenst de eenheid weer worden verbroken. Men heeft dus volop ruimte om naar bevind van zaken te handelen en dat leidt volgens Verburg tót èeri opportunis- nfe dat een verbetering van het fiscale klimaat in de weg staat. Belastingconsulent dr, D. Juch noemde de voorwaarden die de fiscus in de kwestie vennootschapsbelasting toe- past grof en onredelijk. Ook hij bepleitte nadere wettelij- ke regelingen,. zod^t de problematiek wordt vereenvou digd en de belastingplichtige meer rechtszekerheid heeft Weer in binnen- en buitenland In Middelburg ging D’66-lijsttrekker Jan Terlouw gisteravond in op de kritiek die Kruisinga woensdagavond uitoefende op de stellingname van D’66 binnen de pro gressieve partijen. Kruisinga had gezegd dat D’66 een dik rookgordijn opricht over wat zij nu werkelijk heeft besloten. Jan Terlouw. „Wij hebben besloten om a. onaf hankelijk de verkiezingen in te gaan, b. na de verkiezingen te proberen een "kabinet te vormen met CDA en PvdA, PPR (de PPR is naar eigen wens nu afgevallen) en c. als de D’66-inbreng daarbij niet voldoende tot zijn recht zou komen, onafhankelijk oppo sitie te voeren. Onder de huidige omstan digheden is dit de maximaal haalbare dui delijkheid. Zij is in ieder geval stukken groter dan die van het CDA, dat weigert bekend te maken met wie zij na 25 mei wil regeren", aldus de reactie van Terlouw op de kritiek van Kruisinga. betrokkene voor het geven van alarm een handeling moet verrichten (een SOS-driehoek voor het raam zetten, een drukknop of een trekcontact bedienen, opbellen) en passieve systemen waarbij het alarm in werking treedt als bepaalde handelingen achterwege worden gelaten. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Tunis Het statistisch overzicht dat de Europese Een alarmsysteem is alleen maar doel treffend, als het niet van toevallige om standigheden afhangt of het signaal (de SOS-driehoek, een rode lamp aan de bui tenmuur) wordt opgemerkt. Het beste is een systeem, waarbij de signalen binnen komen op een continu bewaakte centrale post. Maar omdat de bewaker in geval van nood niet zelf poolshoogte kan gaan ne men, moeten er dan ook hulpverleners bereikbaar zijn. Op een CDA-bijeenkomst in Maastricht zei CHU-leider Kruisinga gisteravond dat van het CDA geen intentieverklaring mag worden verwacht zolang socialisten en li beralen geen stelling betrekken die dichter bij het christen-democratische ver- kiezingsprogram ligt. „Wij zouden liever zien dat socialisten of liberalen kozen voor een aantal programpunten op het terrein Aantal uren zon: 0-7. Minimumtemperatuur: omstreeks 6 graden. Maximumtemperatuur: om streeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Als voorbeeld noemde Verburg de gang van zaken bij vennootschapsbelasting, vermogensaanwasdeling, inves teringsregeling en koopsompolissen. Er valt nog wel wat te verbeteren, bijvoorbeeld als het gaat om de winstbepa ling .vóór vennootschapsbelasting bij ondernemingen. Een concern kan elk jaar opnieuw bepalen of de winsten het voordeligst „neerslaan” bij de zelfstandige dochtermaat schappijen of bij het concern zelf. De kans op vals alarm blijft groot. Als het alarm in werking treedt bij het nalaten van bepaalde handelingen, moet de be jaarde als dat per ongeluk gebeurt de installatie ook weer kunnen uitschakelen. „Op Leeftijd” meldt, dat het ministerie van Volkshuisvesting al tijden bezig is met het bestuderen van de alarmeringsproble- matiek, Dy consulent voor de bejaarden huisvesting vertelde het blad-, dat hij bijna gek gewaden js na het bestuderen van de vier- a yijfhonde.rd verschillende systemen inclusief bellen, toeters, vlaggen, piepers en flitslichten die er op de markt zijn. D_e Qv.erheid is van plan om in de toekomst woningen voor bejaarden te la ten voorzien, y^n gen extra leiding waarop of waaraap zo npdig een of ander alarme- ringsapparaat kan worden aangesloten. Het Verbond te gen Ambtelijke Willekeur, een van de niet in de Twee de Kamer verte genwoordigde par tijen die meedoen aan de verkiezin gen op woensdag 25 mei, wil met een „rad van avontuur” bepalen, wie mag op treden tijdens de politieke zendtijd van de groepering. Ip de weken voorafgaande aan de verkiezingen mag het verbond twee radio- en twee tv-uitzendingen verzorgen. De VVD maakt zich niet schuldig aan misleidende en onjuiste reclame wanneer zij in een advertentie stelt dat het „staats socialisme van Den Uyl ons bedreigt”, dat het kabinet-Den Uyl de huishouding van ons land volledig uit de hand heeft laten lopen en dat het Centraal Planbureau de VVD daarin gelijk geeft. Dat staat in een uitspraak van de Reclame Code Commis sie naar aanleiding van een klacht tegen een advertentie van de VVD in enkele dagbladen, waarin dergelijke beweringen stonden. Volgens de klager, drs. N. Vink uit Den Haag, is de advertentie in strijd met.de Nederlandse code voor het recla- mewezen, omdat de advertentie appelleert aan de gevoelens van angst, wanneer ge zegd wordt dat Den Üyjs staatssocialisme ons bedreigt. De klager noemde de adver tentie voorts misleidend omdat op geen enkele wijze wordt aangegeven hoe de VVD-bemanning „die klaar staat het roer over te nemen” is samengesteld en hoe doelmatig die VVD-ploeg wel zal zijn. Bo vendien is het volgens dr. Vink onjuist dat het Centraal Planbureau de VVD gelijk geeft, want het CPB kan niemand gelijk geven, Volgens de Reclame Code Commis sie wordt in de advertentie echter een politieke visie weergegeven, welke als zo danig door het publiek kan worden opge vat en waarvan de objectieve juistheid niet valt vast te stellen. Het enige controleerba re feit is de stelling over het CPB, 'maar volgens de Reclame Code Commissie is het gebruikelijk te stellen dat iemand „ge lijk krijgt” wanneer uit de cijfers van een bepaalde instantie blijkt dat een stelling juist is. tijdens een bezoek dat zij gisteren brachten aan een tentoonstelling over de Volksrepu bliek China in RAI-gebouw in Amsterdam. Zoals bekend maakt het kroonprinselijk paar binnenkort een reis naar de Volksrepubliek. De Amerikaanse regering heeft een steunfonds van 100 miljoen dollar opge richt om Namibië te helpen in de periode tot onafhankelijkheid. Het fonds moet de blanke ondernemers helpen hun eigen dommen te verkopen. Ook moeten de zwarte leiders economisch bijgestaan worden X5 Q O U fg f3 Bf «Ja zoxi n-*-. 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2