In Polen weer Demonstratieverbod in stad en provincie Rome tien arbeiders Oud-premier uit Pronk: Relatie Tindemans belast met Ramenfabriek in Roosendaal bezet MOBOETOE: Identiteit van Guerrillastrijders krijgen erkenning lijk zonder hoofd Bomaanslagen in Bretagne Opnieuw lichte aardbeving in Roemenië vastgesteld eerder vrij met Cuba blijft gehandhaafd Spaans kabinet I kabinetsformatie I ZAIRE SLAAN OP DE VLUCHT” „INVALLERS IN Vele doden bij ongereldheden in Pakistan HUISVROUWEN TEGEN EEG kritiek op CONFERENTIE OVER GENEEFSE OORLOGSCONVENTIES: iö MM UM: if 2 ZATERDAG 2 3 APRIL 19 7 7 3 BINNEN- EN BUITENLAND ;d ht ie Israel ■d ROME (AP, DPA)Als gevolg van de jongste studentenonlusten in Rome, waarbij donderdag een politieagent is doodgeschoten, heeft de Italiaanse regering verscherpte maatregelen tegen terroristen aange- kondigd. Op een bijzondere vergadering van het kabinet zei minister van Binnenlandse Zaken Cossiga gisteren dat de politie voortaan van vuurwapens gebruik zal maken. „Wie de staat met wapens aanvalt, zal door de staat met gelijke munt worden betaald”, zei hij. Met alle mogelijke middelen zal worden voorkomen, dat het land „een sport veld voor guerrillastrijders” wordt. THf fi.AMO i I op betogers schieten D Gastland Zwitserland was bij T Het belangrijkste gedeelte van een met 66 stemmen vóór en twee Hij zei dat de secretaris-generaal van de „Volksalliantie”, Manuel Fraga Iribarne, hem had voorgesteld zich beschikbaar te stellen voor de Senaat. Hij vroeg zich af of de regering zich wel bewust is van de economische problemen van het land. Volgens hem is Spanje op weg naar een „ramp, naar een volledige ineenstorting”. De 68-jarige Arias die ook minister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de Staatsveiligheid is geweest, verbrak het stilzwijgen dat hij had bewaard sinds zijn aftreden in juli jl. in een vraaggesprek met het conservatieve blad ABC. Onduidelijk is nog of Zaïrese troepen de plaats Kapanga, 60 km van de grens met Angola, op de rebellen hebben heroverd. Volgens een bericht uit Congo Brazzaville was dit namelijk het geval, maar een Zaï rese regeringswoordvoerder sprak dit te gen. Wel zei hij dat de Zaïrese troepen en hun Marokkaanse bondgenoten „aan de poorten” staan van twee steden in de pro vincie Sjaba. In een telefoongesprek met een radiosta tion in Parijs zei de president niet te begrij- In Quimper werden vier politie-auto’s vernield, terwijl in Chateaulin het buiten huis van de burgemeester zwaar werd beschadigd. Sinds het begin van het jaar zijn in Bretagne nu tien van dergelijke aanslagen gepleegd, waarvan het „Bretonse Bevrij- dingsfront" (FLB) de verantwoordelijk heid voor het merendeel opeiste. Er hebben zich in de afgelopen drie maahden in en buiten de universiteitster reinen tientallen studentendemonstraties voorgedaan. Bij tenminste vijf daarvan werd geschoten door sluipschutters die na hun daad snel in de menigte verdwenen. pen waarom er zo’n herrie was ontstaan over die bestelling. „Ik denk alleen maar aan mijn soldaten. De bedoeling is dat elk hunner twee of drie blikjes per dag krijgt. Ze hebben die coke net zo nodig als sigaretten”. President Carter van de Verenigde Sta ten heeft nog geen besluit genomen wat betreft de levering van tanks aan Zaïre, waartoe de vorige regering besloten had. Hij zeiie gisteren op een persconferentie, De voorwaarden, die aan deze status worden gesteld zijn echter zo onduidelijk geformuleerd, dat dit omstreden punt vrijwel zeker discutabel zal blijven. Als dit voorstel formeel wordt aangenomen tijdens de plenaire vergadering van de vier jaar ou de conferentie zou het nieuwe artikel een radikaal afstappen betekene van de conventies van 1949. Deze stelden dat strijders een „vast onderscheidingsteken moeten hebben dat op een af stand te herkennen is” en hun wapens openlijk moeten dragen. De regering is nu in actie gekomen toen het deze week voor de tweede achtereen volgende maal tot gewelddadige rellen kwam in verschillende Italiaanse steden. In Turijn schoten gewapende mannen een vertegenwoordiger van de autofabriek Fi at neer en bestookten jongeren het aarts bisschoppelijk paleis met brandbommen. „De manier waarop de schokken voor kwamen bewijst dat de seismische wer king weer normaal geworden is en er be staat daarom geen gevaar voor aardbevin gen met dezelfde of een grotere kracht (dan die van vier maart)”, aldus het insti tuut. Donderdag tenslotte schoten sluipschut ters op politie-agenten die bezetters uit de. universiteit van Rome hadden verwijderd. Een politieman werd gedood en drie ande ren raakten gewond. De belangrijkste universiteiten van het land werden door studenten bezet, hetgeen in talrijke vernielpartijen ontaardde. De universiteit van Rome werd gisteren voor de derde maal dit jaar gesloten. Door de lichte bevingen die volgens het instituut rond kwart over elf ’s aVonds plaatselijke tijd plaatsvonden en respec tievelijk krachten hadden van 3.8 en 3 op de schaal van Richter, renden vele mensen de straat op. De ruiten trilden in hun sponningen maar er waren geen meldin gen van schade. terse landen schaarden zich ach ter de afvaardigingen uit de der de wereld en de communistische landen door vóór het artikel te stemmen. Groot-Britannië, Italië en Canada behoorden tot de 18 landen die zich van stemming onthielden. Op de vergadering waren 34 landen afwezig. De meeste delegaties noemden het artikel een prijzenswaardig compromis dat bereikt is na twee jaar van besprekingen over wat velen beschouwen als het moei- lijkste agendapunt van de confe rentie. Maar tenminste 40 afvaar digingen vroegen achter hun „ja” te zetten: met „interpreterende verklaringen”. In Brussel wordt aangenomen dat de formateur in eerste instantie zal aansturen op hét vormen van een coalitie van chris- ten-democraten en socialisten. Samen heb ben beide partijen in de Kamer van Volks vertegenwoordigers (212 leden) een twee derde meerderheid. Na van de koning zijn opdracht te heb ben ontvangen zei Tindemans dat deze opdracht in een simpele formule is gego ten, namelijk „een regering vormen”. Het is natuurlijk wel zaak dat er zo snel moge lijk een goede regering komt, aldus Tinde mans. die overigens over de samenstelling van de nieuwe regering niet veel kwijt wilde. „We worden nog steeds geconfronteerd met economische en sociale problemen en wil”. De Israëlische ambassadeur Meier Rosen waarschuwde dat het nieuwe artikel „schadelijk” zou zijn voor het „menselijke recht” en de gevaren voor de bur gerbevolking zou vergroten aan gezien er geen duidelijk onder scheid meer te maken zou zijn tussen strijders en onschuldige burgers. De Britse afgevaardigde sir Davis Hughes-Morgan zei dat hij zich van stemming had onthou den wegens de „dubbelzinnige uitleg”. De verkiezingsuitslag duidt erop dat de Belgische kiezers voor een verdere regio nalisatie van België zijn. Dit proces is langzaam maar zeker op gang gekomen sinds 1970, toen de grondwet zo werd ge wijzigd dat rekening werd ge louden met het bestaan van drie regio’s. Het doorvoeren van grondwetswijzigin gen is één van de meest dringende zaken voor de volgende Belgische regering. Deze zal voorts de strijd moeten aanbinden met de ecónomische recessie, de werkloosheid en de inflatie. natuurlijk het eeuwige Belgische pro bleem: dé gewestvorming”, aldus Tinde mans. Het zal niet gemakkelijk zijn een geza menlijk economisch en sociaal program ma op te stellen voor een coalitie-regering van socialisten en christen-democraten. De afgevaardigden van Syrië en Egypte zeiden dat hun landen van mening waren dat guerrilla strijders volgens het artikel hun wapens niet eerder hoeven te la ten zien dan „onmiddellijk vóór de aanval”. In de herfst van vorig jaar waren dat er volgens een regeringswoordvoerder nog ongeveer tachtig. Begin februari, toen par tijleider Edward Gierek een pardon voor stelde voor iedereen die berouw toonde, waren er nóg ruim 50 gevangenen. Woordvoerder Jacek Kuron van het „Comité ter Verdediging van de Arbei ders” zei gisteren dat zover hem bekend nog zeven arbeiders in verband met de rellen gevangen zitten. Na de gebedsdiensten verzamelden le den van de oppositie zich om een protest mars te houden. Toen het leger ingreep vielen er slachtoffers. Eerder was al een dode gevallen toen militairen schoten op iemand die zich niet stoorde aan het uitgaansverbod. In meer dan dertig andere Pakistaanse steden waren gisteren eveneens botsingen tussen de oppositie en het leger. Pakistan heeft gisteren de grens met India gesloten. Volgens Pakistaanse immi- gratiebeambten zijn honderden mensen teruggestuurd, die van India uit, Pakistan wilden binnengaan. De Pakistanen mogen het land wel uit. J. A. Stehman van de Industriebond NKV verklaarde, dat bij Technovum juist een order van twee miljoen gulden is bin nengekomen. Het vreemde in deze hele zaak is volgens hem, dat de in België woonachtige direc teur van Technovum, Van der Eijken, zelf het faillissement heeft aangevraagd. Op het terrein waar Technovum staat, is Van Eijken een nieuw bedrijf begonnen. Het nieuwe bedrijf heeft ai een vordering lo pen op het oude bedrijf, aldus Stehman. De Industriebond NKV en de Unie BLHP, die beide de bezetting steunen, vrezen, dat er nu spullen over moeten van het ene bedrijf naar het andere en dat op deze manier de kans is uitgesloten dat de grote order kan worden uitgevoerd. Nu de identiteit van het slachtoffer is vastgesteld, heeft de politie goede hoop ook de dader op de sporen. ?n ie le ie n- ie Hl Moboetoe zei gisteren dat hij Amerika had verzocht 400.000 blikjes Coca Cola te sturen voor zijn soldaten omdat het risico bestond dat de rebellen, die de provincie Sjaba waren binnengevallen, de water bronnen vergiftigden naarmate zij werden gedwongen zich terug te trekken. ROERMOND (ANP) Na een minu tieus onderzoek is het rechercheteam van de rijkspolitie in het district Roermond er in geslaagd de identiteit vast te stellen van de vrouw, wier onthoofde lijk op 26 febru ari in het Noordlimburgse Horst werd ge vonden. Het is de 30-jarige mw. Ursula Büschkes-Jacek uit de Duitse gemeente Wachtendonk. Zij werd sinds 25 januari vermist. an er ts- lat an en de en is- en :1e en ik jd la- :rt ïe- ne et :ei IA gt A- ie at ze :r, ;e- et k- ili- ■es le en dat het hoogst onwaarschijnlijk was dat hij in dit soort hulp zou toestemmen. De secretaris-generaal van de Organisa tie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) Willi am Eteki Mboumoua heeft gisteren in Loe- saka over de strijd in Zaïre gezegd, dat hij nog inlichtingen verzamelde die hij later zal doorspelen aan de OAE. Gevraagd waarom de OAE faalt bij het oplossen van geschillen tussen de bij haar aangesloten landen zei Eteki dat de organisatie een „morele en geen interveniërende macht is”. WARSCHAU (Reuter). In Polen zijn opnieuw tien arbeiders, die gevangen za ten wegens hun aandeel in de rellen naar aanleiding van de prijsstijgingen van juni vorig jaar, in vrijheid gesteld voor ze hun straf hebben uitgezeten. kt, an rn, ur en ijd er ze- ie- jst or Iet st, ge er ar' is DEN HAAG (ANP). De Nederlandse regering ziet geen reden om de eerdere standpunten met betrekking tot de Neder landse ontwikkelingssamenwerkingsrela- tie met Cuba te wijzigen. Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. In antwoord op vragen van CH-frae- tievoorzitter Kruisinga zegt de bewinds man dat de regering met zorg heeft kennis genomen van de ontwikkelingen in Zaïre. Van een Cubatmse militaire presentie in dat land is, volgens hem, tot dusver echter niet gebleken. Ook zegt de bewindsman dat. de regering tot nu toe over de toestand in Afrika geen nieuwe gezichtspunten heeft vernomen, die haar zouden nopen haar beleid ten aanzien van dit deel van de wereld te herzien. Minister Pronk noemt het „vanzelfsprekend” dat de regering de situatie in de regio nauwlettend blijft volgen. lli- ?r. MADRID (UPI). De Spaanse oud- premier Carlos Arias Navarro, de laatste regeringsleider onder wijlen generaal Franco, heeft gisteren scherpe kritiek geuit op het huidige kabinet. Hij kondig de aan dat hij zich bij de op 15 juni te houden parlementsverkiezingen kandi daat zal stellen voor de rechtse „Volksal- liantie”. an an n- ■n. ■n- ya te- ke an ee- te- ar- en in at* en >p- de de ree m. en de er oe •o- at jk jk is- en :o- je- iet la ar is le en ÏT- tij li- ad ia de de ie. ISLAMABAD (Keuter) In Karatsji in Pakistan zijn gisteren volgens voorzichti ge schattingen zo’n 23 mensen om het leven gekomen, toen het leger probeerde te verhinderen dat leden van de oppositie een protestmars hielden in de havenwijk Liaquatabad. Ook zouden er vele gewon den zijn. Bij het onderzoek totnutoe heeft de poli tie veel medewerking gekregen van pers, radio en tv Dit leidde er toe dat verband Jcon worden gelegd tussen de lugubere vondst en de melding van een Duitser dat hij zijn vrouw miste. Uit verklaringen van deze man is komen vast te staan dat zijn vrouw op 25 januari is weggegaan om in bars te gaan werken. De politie hoopt nu te kunnen achterhalen waar de vrouw het laatst gezien is. Ook hoopt zij op nadere inlichtingen over een auto met een Duits kenteken die vlak bij de plaats van het lijk is gesignaleerd. Italiaanse politie gaat Voorts vond hij dat de regering zich bediend had van een „smakeloze manoeu vre”, toen zij trachtte het Hooggerechtshof Ie betrekken in het proces van de legalise ring van de Communistische Partij. „Er bestaat een toestand van ontwrichting en onveiligheid waarbij de mensen elkaar niet meer vertrouwen", aldus de oud-pre mier. De socialisten zullen vermoedelijk druk uitoefenen om de energievoorziening te nationaliseren, meer invloed van de over heid te verkrijgen op het zakenleven en hogere inkomens zwaarder te belasten. Zij zijn voorts voorstander van vrije abortus en willen geld besparen door op het afge scheiden katholieke schoolsysteem te be snoeien en de defensiebegroting terug te draaien. De studenten zijn ontevreden over ver anderingen bij de universiteiten, zoals ver scherping van de exameneisen. De diepere oorzaken van hun optreden zijn echter de volle universiteiten en de’ steeds kleiner wordende kans op emplooi voor afgestu deerden. In Milaan overvielen zeven jongelui een particulier uitzendbureau en schreven marxistische leuzen op de muren. In Bre scia beëindigden 150 gevangen hun tweede oproer binnen een week na een enorme schade te hebben aangericht. RENNES (AFP). In het Franse ge west Bretagne zijn afgelopen donderdag nacht twee bomaanslagen gepleegd. Alleen Israel en Brazilië stem den tegen het voorgestelde nieuwe artikel. De Verenigde Staten. West-Duitsland, Frank rijk en verscheidene andere wes- Israel had verzocht om hoofde lijke stemming nadat de Egypti sche afgevaardigde gevraagd had om een eenstemmige goed keuring als uiting van „goede De prefect van Rome heeft gisteren een vergader- en demonstratieverbod voor De autoriteiten hadden het uitgaansver bod dat donderdagochtend werd afgekon- digd, tijdelijk opgeschort om de bewoners van Karatsji de gelegenheid te geven naar de moskee te gaan en voedselinkopen te doen. BOEKAREST (AP). Het Seismolo gisch Instituut van Boekarest heeft giste ren gezegd dat de lichte schokken die deze week in Boekarest werden gevoeld, door de geschrokken inwoners van de stad moeten worden gezien als een teken dat een ramp als de aardbeving van 4 maart waarschijnlijk niet opnieuw zal voor komen. GENEVE (AP, UPI). De di plomatieke conferentie over de herziening van de Geneefse con venties, waaraan 120 landen deelnemen, heeft gisteren met een overweldigende meerder heid besloten gevangengenomen guerrillastrijders in de toekomst de status van krijgsgevangene te verlenen bij internationale con flicten en bevrijdingsoorlogen. BRUSSEL (ANP/AP). Koning Boude- wijn van België heeft Tindemans gisteren belast met het vormen van een nieuwe Belgische regering. Tindemans, die zes dagen geleden 55 jaar werd, behaalde met zijn Christelijke Volkspartij (CVP) afge lopen zondag een forse overwinning bij de parlementsverkiezingen. Die verkiezin gen betekenen voor Tindemans zelf ook een grote overwinning. Hij kreeg bij die verkiezingen niet minder dan 134.163 voorkeurstemmen. stad en provincie Rome afgekondigd, dat geldt tot eind mei. Het verbod geldt ook voor politieke partijen, vak- en andere verenigingen. De Roemenen waren wat nerveus ge maakt door een rapport van de Ameri kaanse geologische inspectie waarin stond, dat men nog een hevige aardbeving kon verwachten omdat diep ondér het Roemeense aardoppervlak ernstige schok ken plaatsvinden, die vaak paarsgewijs voorkomen. de stemming afwezig. Een Zwit serse afgevaardigde verklaarde dat de vertegenwoordigers van het neutrale land het artikel „po litiek gevaarlijk, dubbelzinnig en vanuit rechtskundig oogpunt on duidelijk” vinden. De conferentie is bedoeld om de Geneefse oorlogsconventies van het Rode Kruis van 1949 aan te passen aan de moderne oor logssituaties. Vertegenwobrdi- gers van 86 landen nemen aan de bijeenkomst deel. i Het verbod is geen verzoek maar een waarschuwing zei Cossiga. „Ik richt deze tot jonge mensen en de gezinnen van jonge mensen, daarbij in gedachten houdend dat, als er handgranaten worden gebruikt en er consequent gebruik wordt gemaakt van vuurwapens, er geen sprake meer is van studentenprotest. Deze demonstraties zullen van nu af aan als gewapende agres sie tegen de staat worden beschouwd en ik zal de politie opdragen te reageren zoals zij op gewapende agressie zou reageren". De politie heeft bijna twintig jaar lang in structie gekregen zich zoveel mogelijk te onthouden van het gebruik van vuurwa pens tegen demonstranten. PARIJS (AFP, AP). „De militairen die de Zaïrese provincie Sjaba zijn bin nengevallen. vluchten in wanorde”. Dit heeft president Moboetoe van Zaïre ge zegd. „Zij werpen hun uniformen weg. Troepen van Zaïre achtervolgen hen. Een groot probleem is het vrijmaken van we gen en spoorwegen van mijnen”. tegen aangenomen ontwerp-arti- kel zegt dat een guerrillastrijder aanspraak kan maken op de „sta tus van krijgsman” als hij „zijn wapens openlijk draagt en hij gedurende die tijd zichbaar is voor zijn tegenstander als hij be trokken is bij een militaire op dracht” voorafgaande aan een aanval. De deze week vrijgelaten gevangenen waren veroordeeld tot straffen die liepen tot acht jaar gevangenis. Zij zijn allen afkomstig uit Radom. Daar woedden de rellen bijzonder hevig en werd het plaatse lijk kantoor van de Communistische Partij in brand gestoken. ROOSENDAAL (ANP) De zestig werknemers van de stalen en aluminium ramenfabriek Technovum in Roosendaal hebben gistermiddag hun bedrijf bezet. Zij willen op deze manier wat speling forceren in de uitvoering van het faillisse ment dat gisteren over het bedrijf is uit gesproken. De Amerikaanse afgevaardig de brigadier-generaal Walter Reed verklaarde dat de strijders zich volgens de Amerikaanse op vatting van burgers moeten on derscheiden terwijl zij zich „be geven naar de stellingen van waaruit de aanval zal plaats vinden”. West-Duitsland merkte op „krachtige bezwaren” te hebben tegen deze interpretatie. Een afgevaardigde van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), die de conferentie als waarnemer bijwoont, zei dat hij voor het nieuwe artikel was hoe wel het voor de PLO niet geheel bevredigend was vanwege de mo gelijke dubbelzinnige uitleg ervan. In Londen demonstreerden huisvrouwen gisteren tegen de verhoging van de voedselprijzen in hun land. De demonstratie was tevens bedoeld als protest tegen de prijsverhogingen van de EEG. Met spandoeken trokken duizenden naar Dow ningstreet. Daar vroegen zijn om een volksrefemdum over Engelands uittreden uit de EEG.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3