Van Heumen: ,,Die ploeg werd volkomen dolgedraaid DEBUUT VAN LIESBETH ZEGERS Snelheid verraste dames-hockeyploeg Franse zege in 600 kilometer van Zandvoort GRATIS Zwembondvoorzitter fel over topsport lEIKfl Nu: In elk Nuts driepak. Sportkwartetkaart van Dik Bniynesteyn. Hockey-arbiter op de a-lijst Goede Raad... V- ja MAANDAG APRIL 19 7 7 SPORT Export Jonge Jenever Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) Per stuk: 50 cent. Ontgoocheling l 9 1 GLANSROL LITJENS TEGEN SCHOTLAND Paul Litjens: vijf treffers (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) FuBball HINAULT BEWEES KLASSE (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) e Superstars eeilekKpf Hieuw /uutje van Smiths NIJKERK (ANP). Op een wijze, die Avery Brundage in zijn grote jaren niet zou hebben misstaan, heeft zwembond- voorzitter mr. Jaap van der Krol zaterdag tijdens de algemene vergadering van de KNZB in Nijkerk de banvloek uitgespro ken over de professionele sporten en het dirigisme van de overheid. Vooral de voetbalsport moest het bij Van der Krol, die staande de vergadering als voorzitter werd herkozen, ontgelden. heeft opgeleverd en erkent dat de primaire verantwoordelijkheid voor de sport bij de georganiseerde sport ligt, dan zou ik mee kunnen gaan met de stelling, dat de auto nomie van de sport haar grenzen vindt, daar waar de specifieke verantwoordelijk heid van de overheid .in het geding komt met betrekking tot de volksgezondheid en de openbare orde”, aldus Van der Krol. heid van Merckx, Maertens, De Vlae- minck, Zoetemelk, Moser en Gimondi. Na Luik-Bastenaken-Luik moest de interna tionale wielerwereld deze onderwaarde ring herzien. Ook in de Ardennenklas- sieker eiste Bernard Hinault immers de overwinning voor zich op. En dit keer was het overgrote deel van de top wel verte genwoordigd. „Toen ik in het laatste koersuur met Thurau, Merckx, de Vlae- minkck, Dierickx en Maertens aan de lei ding kwam, raakte ik extra gemotiveerd”, vertelde hij nahijgend op de Luikse Bou levard de la Sauvenière. „Ik voelde dat ik kans had. Angst voor vedetten is mij trouwens vreemd.” Of de Schotten dit gebaar van de Kam- pong-speler öp prijs hebben gesteld moet worden betwijfeld. Tegen dit Nederlandse team bleek echter al vrij snel dat er weinig eer te behalen viel, ook al kon coach Mac- Greggor als verontschuldiging voor het zwakke optreden aanvoeren dat hij twee van zijn sterkste krachten had moeten thuislaten. Reeds na zeven minuten keken de Schot ten tegen een achterstand aan toen straf cornerspecialist Litjens feilloos zijn werk deed. Eventjes zag het er nog naar uit dat de tegenstander zou terugkomen, ten ge volge van een misstap van laatste man Imbert Jebbink (de zwakke schakel in de defensie), die Gonventry liet gaan. Via de schoen van doelman Sikking ketste de bal echter weer het veld in. Sikking later: „Hebben de mensen toch nog kunnen zien wat ik allemaal kan”. Hij verborg zijn blijdschap niet. Uiter aard niet. Opvallend was wèl dat Bernard Hinault in de roes van het nieuwe succes over zijn loopbaan-op-lange-termijn praat te. „Poulidor loopt op zijn laatste wielren- nersbenen en het merendeel van mijn jon gere landgenoten durft het nauwelijks op te nemen tegen de gevestigde namen. In deze situatie heb ik mij reeds ver vóór Gent-Wevelgem en Luik-Bastenaken-Luik Inderdaad bleef het voor de Kampong- keeper bij deze ene redding, aangezien de Schotten daarna bijna niet meer over de middenlijn kwamen. Bondscoach Wim van Heumen: „Die knapen wisten niet meer hoe ze het hadden. Ze werden volko- In de slotkilometers, tijdens een tropi sche regenbui, bevonden de vedetten zich overigens niet meer in de onmiddellijke nabijheid van Hinault. De Fransman hoef de alleen nog af te rekenen met de initia tiefnemer van de beslissende vlucht: de Belg André Dierickx. In de sprint kreeg Hinault vleugels. jubileum op stijlvolle manier vieren en omdat mijn slapie Maarten nu eenmaal niet kan scoren heb ik er maar meteen ook een paar voor hem gemaakt. Noem het maar een vriendendienst”. Van het peloton was toen reeds m geen velden of wegen iets te bespeuren, tenzij men de ongeïnspireerde meute die op meer dan acht minuten was geraakt, nog als een strijdend deel van het rennersveld wilde zien. acceleratievermogen van zijn tegenstan ders. Ondanks een groot overwicht moest Nederland daardoor genoegen nemen met een gelijkspel: 2-2. Tevoren had Ellen Petersen in het doel van Schotland alleen problemen gekend bij een inzet van Toos Bax. De beslissing leek kort na rust te vallen. Bij de tiende strafcorner (aangeslagen door Evelyn Fruitema, gestopt door Marlies Jansen) wist Toos Bax niet meer dan een onbedui dend rolletje te produceren. Maar aange zien de overigens goed acterende Petersen finaal over de bal heentrapte, leverde die inzet wel een voorsprong op. De Schotse dames, die in tien voorgaan de interlands achtmaal de winst moesten afstaan (twee ontmoetingen eindigden on beslist), profiteerden tweemaal gretig van balverlies aan Nederlandse zijde door het tempo hoog op te schroeven en de nume rieke meerderheid die daardoor werd ver kregen, resoluut uit te buiten. Voor de eerste maal gebeurde dat in de vierde minuut. Kiki de Wolf gaf de bal op het middenveld cadeau aan Elan Borrow- man, die op haar beurt Mariëtte Craigi op weg stuurde naar keepster Margot Slebus: 0-1. Nederland heeft daarna alle gelegen heid gekregen om snel langszij te komen. De équipe van de behoorlijk teleurgestelde Riet Küper („We hadden zonder meer moe ten winnen, maar ja, als je de bal zo gemakkelijk prijsgeeft, heb je het aan je zelf te danken dat je een punt verspeelt”) kreeg zowel voor als na rust negen straf- corners te nemen, maar wist daar voorals nog geen raad mee. 1 J. l e Liesbeth besloot om bij Elaine Graham post te vatten De bal belandde echter hij Elan Borrowman, die Margot Slebus an dermaal kansloos liet: 2-2. JAN PREENEN at tt o Zaterdagmiddag moest de Fin Pentti Korhonen na een valpartij in de Tarzan- bocht met een gebroken onderarm en een gebroken sleutelbeen naar een Haarlems ziekenhuis worden gebracht. Het Franse duo nam in de eerste ronde de leiding en bouwde de voorsprong op de meer dan veertig combinaties regelmatig uit. De Belgen Mark Stinglhamber en Jack Buytaert kwamen uiteindelijk zes ronden (ongeveer 25 kilometer) tekort om de Fran sen te bedreigen. Een uitstekende prestatie in dit internationale veld leverden de Ne derlanders Harry' van der Hout en Leo Spierings, die na het wisselen van regen- banden voor droog weer banden, zeker waren van de derde plaats. (Van onze sportredactie) LUIK. Vijf dagen geleden werd Ber nard Hinault een „toevallige winnaar” van Gent-Wevelgem genoemd. Een win naar die kon profiteren van de afwezig- ZANDVOORT (ANP). De Fransen Christian Leon en Jean Claude Cherma- rin hebben gisteren met grote overmacht de 600 kilometer van Zandvoort gewon nen. Op een Honda legden zij die afstand binnen de vierenhalf uur af. De basis voor de zege werd al in het begin gelegd. De Nederlandse toparbiter doorstond de vuurproef met glans, want zowel in het duel lerland-Schotland als in de ontmoe ting lerland-Engeland kreeg hij van de „examinatoren” voor zijn optreden hoge waarderingscijfers. Na afloop van het evenement lieten de FIH-officials Jan Jon ker dan ook officieus weten dat niets meer een promotie in de weg staat. Een en ander betekent tevens dat de Veluwnaar kans maakt op uitzending naar Argentinië, waar volgend jaar om de wereldbeker wordt gestreden. 3 Dit schitterende doelpuntenfestijn paste bovendien uitstekend in het kader van deze ontmoeting, omdat Maarten Sikking en Paul Litjens hun 75ste interland speel den. Schutter Litjens, die en passant nog een mijlpaal bereikte door zijn 70ste tref fer voor de nationale ploeg te laten aante kenen, grapte later over deze hartverwar mende hockey-happening: „Ik wilde ons Toen een kortstondige vlucht van Bruyè- re, De Witte en Pollentier (de drie „adju danten van Merckx, De Vlaeminck en Maertens) een breuk in de voorste groep veroorzaakte, was het met de eventuele Nederlandse aanspraken op een ereplaats gedaan. Jan Raas en Gerrie Knetemann kwamen bij de breuk, als gevolg van de jacht op het leidend trio, in de tweede groep terecht. Op de helling van Mont- Theux (201 km) kon een aanval van Maer tens ten slotte alleen nog afgeslagen wor den door Thurau, De Vlaeminck, Hinault, Dierickx en (in laatste instantie) Merckx. Met een stalen gezicht profeteerde hij: „We verslaan die Schotten met zes doel punten verschil en Paul Litjens zal er daarvan vijf voor zijn rekening nemen”. Zonder meer een gedurfde bewering, die overigens wel het gegroeide zelfvertrou wen en optimisme in het Oranje-kamp onderstreepten. Het pikante in de woorden van Sikking was trouwens dat zijn visioen voor de volle honderd percent uitkwam, want in een bij tijd en wijle superieure partij van Nederlandse kant werden de Schotten met 6-0 afgedroogd na bij rust al met 2-0 achter gestaan te hebben dank zij vijf treffers van Paul Litjens en een van Wouter Leefers. In zijn openingsrede vroeg hij zich af of professionele en semi-professionele spor ten nog wel onder de noemer sport, laat staan topsport zouden mogen worden ge rangschikt, gezien de talrijke minder gun stige neveneffecten. Indeling in de catego rie van de circusartiesten achtte Van de Krol meer op haar plaats, omdat die we reld immers ook wordt beheerst door ar beidscontracten en het struggle for live- motief. Ook de scheidende minister van CRM mr. H. van Doorn kreeg de wind van voren. De zwembondvoorzitter sprak over hem als de doorn in het vlees van de georganiseerde sport. Preluderend op de topsportdiscussiedag van a.s. dinsdag in Amsterdam zei hij: „Als georganiseerde sport hebben we op leven en dood met hem gevochten, culminerend in de NSF-motie van 7 december 1976, waarin met algeme ne stemmen een overwegend overheidsin grijpen in de sport ónaanvaardbaar werd geacht en duidelijk werd gesteld dat de overheid in de sport niet beleidsbepalend, maar aanvullend en voorwaardenschep pend dient op te treden”. De pogingen om buiten de georganiseerde sport om het Nederlandse volk aan'het bewegen te krij gen, werden door Van der Krol veroor deeld: „De experimenten van CRM heb ben in ieder geval aangetoond dat het vrijblijvend sportbeoefenen geen continu ïteit garandeert”. Eén compliment wilde hij Van Doorn niet onthouden: de eerste minister van CRM, die zich zeer intensief heeft beziggehouden met de sport en de sport in een algemeen welzijnskader heeft geplaatst”. Wanneer zijn opvolger de les sen leert, die het bewind van Van Doorn Omdat Lisette Sevens verhinderd was om te spelen, moest een nieuw strafcomer- trio worden gevormd, dat van samenstel ling nogal eens veranderde, waardoor de samenwerking meestal te wensen overliet. Pas in de 26ste minuut, toen Nel van Kol lenburg bij de negende poging het stoppen én het slaan van de bal voor haar rekening nam, was er succes voor Nederland wegge legd: 1-1. men dolgedraaid. Hun hele organisatie was zoek. Wat dat betreft is onze tactiek goed gelukt. Met vier aanvallers wilde ik onze tegenstander onder druk houden. Die opdracht werd perfect uitgevoerd”. Dat was mede te danken aan spelverde ler Wouter Leefers, die bij vlagen de ster ren van de hemel speelde. Nadat deze speler zo’n tien minuten voor rust een voorzet van aanvoerder Tim Steens achter de Schotse goalie Kilgour had gewerkt, ging de Oranje-machine zich opmaken voor de verbluffende show in de tweede helft. Een doorbraak van Hans Jorritsma leverde in de 50ste minuut een strafcorner op die Litjens traditioneel verzilverde. De 70ste interland-goal van Litjens viel in de 25ste minuut. Moeiteloos holde de Olympische topscorer van Montreal de Schotse aanvoerde Dick voorbij, waarna hij vernietigend hard uithaalde. Niettemin een doelpunt met een luchtje, aangezien de bal via het zijnet in het doel zeilde. De werkelijk ongenaakbare Litjens voerde in de laatste minuten de stand verder tot 6-0 op. Eerst door uit een lange corner toe te slaan en tenslotte tien seconden voor tijd via een strafcorner. Daarmee kwam voor de Van Heumen-brigade een einde aan het vierlandentoernooi in Dublin. De balans kon worden opgemaakt en die zag er met drie overwinningen goed uit, ook al had den de Nederlanders zich op de eerste dag bijna in Ierland verslikt. Zaterdag verscheen tegen Engeland evenwel een uitgeruste formatie in het veld, die geen moment in moeilijkheden verkeerde. Via Theodoor Doyer, die in de rebound na een strafcorner de score open de, en een strafcorner van Paul Litjens na rust behaalde Oranje een terechte over winning van 2-1. De Engelsen kwamen aan het tegenpunt door een strafbal te benut ten, die overigens door de debuterende doelman Pierre Hermans op een haar na werd gemist. Toos Bax geeft Nederland uit een strafcorner met 2-1 de leiding Ook niet nadat Schotland verrassend langszij was gekomen. Die gelijkmaker werd overgehouden aan een van de spora dische uitvallen, nadat Nederland ander maal balverlies had geleden. Evenals voor rust maakten de Schotten zich snel uit de voeten, waardoor de Nederlandse verdedi ging volledig werd verrast, inclusief Liesbeth Zegers, de debutante in de ploeg die vlak voor rust de tegenvallende Kiki de Wolf had afgelost: „Die tegenaanval ver raste ons inderdaad omdat we even tevo ren nog in balbezit waren geweest. Toen de bal door ons werd verspeeld, vielen de Schotse meisjes razendsnel aan Ik moest toen kiezen tussen een paar speelsters, die vrij stonden aldus de Bloemendaalse, die in het verleden ervaring heeft opgedaan in de Nederlandse jeugd en tn Jong-Oranje Schotland, dat in tegenstelling tot het in die periode voorzichtig spelende Neder land voor rust nogal eens met vijf speel sters in de aanval ging, kwam in het twee de bedrijf lange tijd niet verder dan verde digen. Nederland maakte in zijn streven om verder afstand te nemen echter de fout om vrijwel steeds via het centrum aan te vallen en de nogal eens ongedekt staande Cocky van de Ven op belangrijke momen ten over het hoofd te zien. Bovendien had de gevaarlijke Toos Bax de opdracht ge kregen om slechts bij hoge uitzondering in de voorste linie op te duiken en het offen sieve werk over te laten aan Nel van Kol lenburg, Ine Roelsma en Cocky van de Ven. Keepster Petersen kreeg het daar door ondanks de vele bezoeken van de Nederlandse meisjes niet eens zo moeilijk meer Dit zestal beheerste de slotfase. Toen Dietrich Thurau met vereende krachten tot de orde was geroepen, maakten Dierickx en Hinault de beslissende sprong. De uitslag: 1. Bernard Hinault, 243 km in 6 uur en 28 min; 2. André Dierickx; 3. op 10 sec. Dietrich Thurau, 4 Roger de Vlaeminck, 5. Fred dy Maertens, 6. Eddy Merckx, 7. op 6 min. 39 sec. Frans Verbeeck, 8. Michel Pollentier, 9 Ronald de Witte, 10. Jos Bruyère, 11 op 7.07 Jean Chas- sang, 12. op 12.14 Herman van Springel. 13. op 15 54 Jan Raas. 14 Patrick Beon, 15 Gerrie Knetemann, 16 Ronny vd Vijver, 17 Robert Bouloux, 18. Ludo Peeters, 19. Simone Fracca- ro, 20 Bernard Thevenet, 21 op 25 min Jean- Pierre Berckmans, 22 Bernard Quilfen, 23. Fer nand Julien, 24 Fons van Katwijk Van de 143 deelnemers bereikten er 24 de eindstreep (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN. Hoewel de Neder landse dames-hockeyploeg op de hoogte was van de snelheid van de Schotse speel sters, heeft het team zich afgelopen zater dag in het Wagenerstadion in Amstelveen tot tweemaal toe laten verrassen door het - (Van een speciale verslaggever) DUBLIN. Voor de scheidsrechter Jan Jonker stond er in het vierlandentoernooi in Dublin wel degelijk iets op het spel. De Epenaar werd namelijk door een techni sche afvaardiging van de internatinale hockeyfederatie (FIH) beoordeeld of hij in aanmerking kwam voor een voor dracht op de internationale a-Iijst. De veertien Nederlanders in het 143 man sterke peloton speelden geen <mkele rol. Toen na amper anderhalf uur rijden (La Roche-en-Ardenne, 63 km) een dertigtal coureurs, onder wie alle favorieten, het heft in handen nam waren van de Neder landers uitsluitend Jan Raas Gerrie Kne temann en de later van het toneel verdwe nen Jos Schippei present Kuipei behooi de nog enige tijd tot een jachtgroep alvo rens hij na op een bepaald moment tot nauwelijks 200 metei van de eerste groep te zijn gekomen in de ravitaillenngscon trole.te Vielsalm (138 km) definitief at haakte (Van een speciale verslaggever) DUBLIN. Maarten Sikking is niet alleen een doelman van wereldklasse, maar ook nog een zeer betrouwbaar voor speller. De Breukelenaar, wie woensdag in Utrecht een meniscusoperatie te wach ten staat, liet namelijk zaterdagmiddag na afloop van de dikverdiende 2-1 over winning op Engeland weten dat de vol gende dag Schotland aan de zegekar zou worden gebonden. De zelfverzekerheid van Hinault was groot. Zeker zo groot als de ontgoocheling van de verslagenen. Dietrich Thurau („ik reed de hele dag sterk”) kon geen goed woord vinden voor de manier waarop met name hij door de Belgische cracks in de tang werd genomen. „Toen ik op de Cóte de la Redoute wegsprong, reageerden ze onmiddellijk. De Vlaeminck sleurde het groepje tot bij mij. Later heb ik het nog een keer geprobeerd. Ik kreeg dertig me ter, maar ze reden als gekken achter mij. Bij de demarrage van Dierickx en onmid dellijk hierna van Hinault verroerden ze geen vin.” Thurau kon alleen nog wraak nemen in het sprintgevecht om de derde plaats. voorgenomen om te kiezen uit twee moge lijkheden: coureur worden of stoppen. En coureur zijn betekent in mijn ogen een renner die kan wedijveren met de besten. Waterdrager spelen is niets voor mij. Dan zoek ik liever een baantje buiten de wieler sport.” De uitslag van de 600 kilometer is: 1. Christian Leon-Jean Claude Chermarin (Fra), 142 ronden m 4 uur, 24 minuten en 43,3 seconden, 2. Mark Stinglhamber-Jack Buytaert (Bel), 136 ronden, 3 Harry van der Hout-Leo Spierings (Ned), 134 ronden. Dat er van een georganiseerde tegenac tie geen sprake was nadat amper 10 km voor het einde Hinault en Dierickx de leidersrol voor zich opeisten, wilde Eddy Merckx onmiddellijk bevestigen „Niemand reageerde”, aldus de vijfvoudi ge Tourwinnaar. „Als wij eendrachtig hadden samengewerkt, zouden wij gega randeerd bij het tweetal gekomen zijn. Ik vond dat Freddy Maertens zich nogal pas sief gedroeg.” Niets leek Nederland meer van een zege te kunnen afhouden. Kort nadat de ploeg op 2-1 was gekomen, liet Nel van Kollen burg weliswaar een unieke kans om de wedstrijd na een gave pass van Cocky van de Ven via een velddoelpunt te beslissen, onbenut, maar verhoging van de score leek slechts een kwestie van tijd. hoeft niets te kosten. Als u vragen hebt op het gebied van kook-, verwartnings- of warmwaterapparaten, komt u gewoon even langs. Dan geven wij u S,. eerlijk, duidelijk èn gratis advies. Bernard Hinault: weer verrassende top prestatie fc.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15