Bloemendaal en Haarlem verrast door Scorpions DESKUNDIGEN LIJKEN OPTIMISTISCH het eens geworden Bij VMF Stork 17.000 man woensdag één uur in staking Benthuizer wethouder in coma na klap BENTHUIZEN De Benthuizer wethou der van Openbare Werken, M Seibel, die vrijdagavond laat zwaar gewond raakte bij een handgemeen met een inwoner van zijn gemeente, was vanochtend nog steeds in coma. De heer Seibel, die is opgenomen in een ziekenhuis in Leiden, heeft een operatie aan de hersenen ondergaan. het gaat om de vrijheid CPN en Moskou zijn het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 22 VA V WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLA 0 VOOR IJMUIDEN Zuidafrikaanse hockeyspelers wachtten vergeefs I Acht kilo heroïne onderschept agenda pagina Wisselvallig „Zie je wel?” Lange mars 2 2,3,9 Koninginnedag geopend tot 13.00 uur. Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie Strips Beurs Sport H kies een liberale koers, kies ..4,5,6,7 11 10 10 8 13 t/m 21 OSLO (ANP/DPA/AP/UPI/Reuter). De eigenaar van het boorei land Bravo de Amerikaanse Phillipsgroep heeft vanochtend in Stavanger meegedeeld dat op zijn vroegst morgen een poging zal worden ondernomen tot het afsluiten van de spuiter in het zgn. Ekofiskveld op het Noors continentaal plat. Vier specialisten hebben gisteren een kijkje genomen op het eiland, waar de spuiter vrijdag avond laat ontstond toen er iets misging bij het aanbrengen van een afsluiter in een boorgat. De deskundigen toonden zich optimistisch over de mogelijkheden de spuiter te bedwingen. Zware zeegang maakte het hun onmogelijk vandaag al met het werk te beginnen. MOSKOU. Een CPN-delega- tie onder leiding van voorzitter Henk Hoekstra is het in Moskou eens geworden „over verdere ont wikkeling van de contacten tus sen CPN en CPSU”. Aldus het Russische partijblad Pravda, dat na een week voor het eerst mel ding maakte van de aanwezigheid van een Nederlandse communisti sche delegatie in Moskou. Het be langrijkste gespreksonderwerp was het „herstel van de goede betrekkingen tussen de Commu nistische Partij Nederland (CPN) en de communistische partij van de Sovjet-Unie (CPSU)”. Auto Europa B.V. IJmuider Courant f LosSe nummers 70 et. (Van een onzer verslaggevers) de lllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiii re- Pas morgen poging tot afsluiten oliespuiter (ADVERTENTIE) JUWELEN Wl. 'immuiiiiiiiiiitiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (ADVERTENTIES) I VVD Koninginnegracht 57, Den Haag tel 070-614121 Z’ Spekstraat 10 Haarlem Tel 023-320274 5en ige Nieuwe Gracht 11 - Haarlem Tel 023- 317609 Na 18.00 uur 023-262774 Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Gisteravond wist de heer Van Dok, voorzitter van de cricketafdeling van Bloemendaal en lid van de hockeyafde- ling zich te herinneren „dat ruim een jaar geleden een brief was binnengekomen uit Zuid-Afrika: Mijn naam was door een kennis van mij aan die Zuidafrikanen doorgegeven. Er werd ons gevraagd of Inkoop Verkoop g.; Wil je je ontplooien en daardoor fvrijer en dus gelukkiger worden' r Twijfelt U nog? AMSTERDAM (ANP(. De Amster damse politie heeft in het weekeinde acht kilo heroïne onderschept. Zes mensen zijn in verband daarmee aangehouden. jk- ma tot 'an ing rk- OM» en financieringen Lid N VA ALLE VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN IN ÉÉN HAND. Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altija wijzer UTRECHT. Naar alle waarschijnlijk heid zullen 17.000 werknemers van VMF- Stork, verdeeld over alle vestigingen van dit concern, woensdagochtend gedurende één uur het werk neerleggen. Deze zogenoemde éénuursactie is heden middag onderwerp van gesprek geweest op de landelijke kadervergadering die door de Industriebonden NKV en NVV speciaal was belegd in verband met de recente ontwikkelingen bij de onderhan- delingen van de Raad van Bestuur met de Rijksoverheid. (Zie verder pagina 2) we wat wedstrijden wilden spelen. Ik heb toen teruggeschreven dat we zouden be kijken of er iets zou kunnen worden gedaan. Er is echter niets definitief toe gezegd. Daarna hebben we niets meer gehoord”. Maandag 25 april 1977 67e jaargang no 147 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden na kantoortijd 02208- ADVERTENTIES) W3 De heer Hannyng, manager van het team: „We zouden spelen tegen een com binatie van Bloemendaal en Haarlem. Tevoren zouden we een rondrit maken, maar we hebben niemand gezien. Harry Mulisch: Schrijvers mogen geen boodschap penjongens zijn - maar dat is ook een boodschap. HAARLEM. Een reeks misverstan den heeft er toe geleid dat leden van de Zuidafrikaanse hockeyclub Scorpions gisteren in Amsterdam tevergeefs heb ben zitten wachten op enkele Nederland se clubbestuurders. De Zuidafrikanen, die een trip door Europa maken, arri veerden gistermorgen op Schiphol en verkeerden in de veronderstelling dat zij zouden worden ontvangen door verte genwoordigers van de verenigingen Bloemendaal en Haarlem. af. Ze moeten op een nog nader te bepalen tijdstip de kusten van Noorwegen, Dene marken en Groot-Brittannië beschermen. De honderdentwaalf bemanningsleden van het booreiland hadden maar heel wei nig tijd om zich in veiligheid te stellen. Meteen na het breken van de afsluiter gingen zij in de reddingsboten in verband met explosiegevaar op het eiland. Later werden zij door te hulp gekomen schepen opgepikt. Vrij snel na het bekend worden van de ramp waren verzorgings- en hulp- schepen al bezig met het nat houden van het eiland Bravo om het brand- en explo siegevaar zo veel mogelijk te beperken. Om dezelfde reden zijn ook alle boringen in het getroffen gebied stopgezet. De experts, die per vliegtuig uit Texas naar Oslo zijn gevlogen, kunnen niet met een helikopter op het eiland landen; één vonk is genoeg om het ontsnappende gas te doen exploderen. Daarom zullen zij ge bruik moeten maken van een rubberboot. Inmiddels is een platform de Chow- taw op sleeptouw genomen. Het zal zo dicht mogelijk bij de Bravo worden ge bracht om het overzetten van materiaal voor de deskundigen mogelijk te maken. De ramp met het eiland Bravo is de grootste sinds men in 1969 is begonnen met het zoeken naar olie onder de Noordzee. Wanneer de olievlek de kusten van Noor wegen, Denemarken en Groot-Brittannië zou bereiken, zou dat een milieuramp van ongekende om vang betekenen Voor zover nu valt te overzien, dreigt er voor de Ne derlandse kust geen gevaar. Onze weer kundige medewerker deelt mee dat de olie waarschijnlijk door de golfstroom zal wor den meegevoerd en dat alleen lang aan houdende krachtige wind de richting van de olievlek kan veranderen. In geen geval zal volgens hem de wind noordelijk worden. De eerste grote „energieramp” in zee is een feit: onvoorstelbare hoeveelheden olie en gas spuiten onophoudelijk uit de inge wanden van de aarde onder de Noordzee omhoog op een punt dat 500 kilometer noordelijk van de Waddeneilanden en 300 kilometer verwijderd van de Noorse, Deense en Schotse kusten ligt. Een zich snel uitbreidende olievlakte van onover zienbare omvang is speelbal van wind en golfstromen geworden en richt zich drei gend tegen het milieu van de nabije kust gebieden, terwijl men zich beraadt over bestrijding van de olieplaag door chemica liën die door de enorme hoeveelheden op hun beurt alle leven in dit deel van de Noordzee zouden af breken. Een energieramp: nieuwe term, passend op een geheel nieuw gevaar van het mo derne leven, namelijk het losbreken van monsters die door nieuwe methoden van energiewinning worden opgeroepen. Te land, ter zee en in de lucht dreigen rampza lige calamiteiten bij alle tot dusver op grote schaal toegepaste vormen van ener giewinning, maar de onstuitbare behoefte aan energie drijft de wereld voort op dit gevaarlijke pad en er is geen terugkeer mogelijk. Wat onaanvaardbaar is: van bepaalde kant probeert men zowel de kans op derge lijke rampen als de mogelijke gevolgen ervan te bagatelliseren, terwijl tegelijker tijd de waarschuwingen en protesten erte gen verdacht of belachelijk worden gemaakt. Waarschuwingen en protesten hebben voornamelijk tot doel, grotere voorzichtig heid en veiligheidsmaatregelen te bevor deren, de verantwoordelijkheid van de be langhebbenden bij de energie-exploitatie en de bestuurscolleges te vergroten. Het is niet alleen kortzichtig maar ook onmaat schappelijk om die protesten en waarschu wingen te ridiculiseren. Onsociaal en kort zichtig temeer, als daarvoor de macht van media wordt misbruikt, zoals bijvoorbeeld „Tros Aktua” aan de vooravond van de protestbetoging tegen kernenergie te Utrecht deed, in een zogenaamde informa tierubriek maar zo duidelijk op zeer sub jectieve beïnvloeding van de publieke me ning gericht, dat men zich afvraagt waar de grens tussen misleiding en informatie eigenlijk komt te liggen in de opvatting van sommige ethermedia, met hun onbere kenbare macht over velen die nu eenmaal te weinig feiten en achtergronden kennen. Natuurlijk zijn de problemen van het bedrijfsleven met betrekking tot de onmis bare energie moeilijk. En er is zeker ook een stuk welvaart en welzijn gemoeid met de economische groei. Maar de mensen moeten weten waar ze aan toe zijn, waar ze heen gaan, wat zij te betalen zullen krijgen als prijs voor die materiële winst. Zij moe ten beseffen dat die prijs wel eens te hoog kan worden, doordat eveneens onmisbare elementen van maatschappelijk geluk on herroepelijk verloren dreigen te gaan. Goede informatie, en niet het losbreken van de rampen, moet de werkelijkheid duidelijk maken. „Zie je wel” is alleen als laatste doodskreet bruikbaar Een 39-jarige inwoner van Benthuizen was naar de woning van de heer Seibel gegaan om hem over een - overigens onbeduidende kwestie te spreken Bij dit gesprek ontstond een woordenwisse ling, waarbij de bezoeker de heer Seibel een klap tegen het hoofd gaf De heer Seibel kwam daarbij zo ongelukkig te val len dat hij zwaar gewond naar een zieken huis moest worden vervoerd Hij werd onmiddelijk geopereerd P"Als vrij mens wil je jezelf zijn Wil je op S fe waarde geschat worden Wil je werken Verwacht je dat de overheid je aanmoedigt. L Eis je goed onderwijs voor je kinderen y Ben je bereid tot offers voor sociaal-zwakken Telstar bereikte het gewenste punt tegen WV. 3e sportpagina: Litjens scoorde vijf keer in hoc- keyinterland tegen Schotland. 4e sportpagina. Wagenaar vijfde in de strijd om het wereldkampioenschap beroepspikeurs. Uit de spuiter komt per dag zo’n vierdui zend ton olie en gas. Het olieveld om het booreiland is volgens de laatste opgave aangegroeid tot 38 bij 3 kilometer. Het bedreigt de Skandinavische kust. Het slechte weer in het gebied maakt pogingen de schade zoveel mogelijk be perkt te houden, erg moeilijk. De olievlek kan in verband met de ruwe zee niet wor den ingedamd met een drijvende ring. Bestrijding met chemische middelen wordt zo lang mogelijk uitgesteld omdat de dieren in het water door die chemische middelen vergiftigd worden. De olie zou de visstand minder bedreigen dan de bestrij dingsmiddelen. Niemand heeft ons verwelkomd. We heb ben stad en land afgebeld, maar niemand schijnt van ons bezoek af te weten, ter wijl toch alles is geregeld door een reis bureau in Londen”. In eerste instantie zeiden bestuurders van de vereniging Bloemendaal niets af te weten van de komst van de Zuidafrikanen. Voor het geval de afsluiting van de spui ter door de specialisten niet mocht slagen, worden voorbereidingen getroffen voor het maken van een tweede boorgat, dat de spuiter moet ontlasten. Als de ramp zo moet worden aangepakt, zal er nog heel wat olie in de zee terechtkomen: een woordvoerder van de Phillipsgroep zei dat het boren van een nieuw gat gemiddeld acht weken duurt. In Stavanger is een crisiscentrum inge richt, van waaruit de bestrijding van de ramp op het booreiland en de bestrijding van de zeevervuiling wordt gecoördineerd. Negen schepen met bestrijdingsmiddelen wachten de bevelen uit het crisiscentrum Nu de Zuidafrikanen toch in Neder land zijn zal Bloemendaal trachten nog enkele wedstrijden te organiseren. Van Dok: „Waarschijnlijk zal Kakatoes, een gezelligheidsteam met leden van Rood Wit en Bloemendaal tegen die Zuidafri kanen spelen. Aan de hand van die wed strijd zullen we bekijken welk team wij eventueel nog meer kunnen laten aantre den”. De beslissing om al dan niet tegen de hockeyers uit Zuid-Afrika te spelen wordt aan de spelers persoonlijk overge laten. Europees topscorer Ruud Geels steekt juichend zijn armen omhoog nadat hij het tweede doelpunt voor Ajax heeft gemaakt. 5e sportpagina. EDO behaalde gelijkspel in duel dat meer spannend dan fraai was. I 6e sportpagina. Nicols toonde nu al zijn supre matie. 7e sportpagina. Noordhollandse wielertitel voor Amsterdammer Barend Huve- neers. Vandaag in onze sportbijlage Sportief: ie sportpagina: Ajax bereikte door overwinning tegen Feyenoord na vier seizoenen weer het Europa-cup I toernooi. 2e sportpagina. Haarlem veilig na zege tegen De Graafschap. De arrestaties zijn het resultaat van een al geruime tijd durend onderzoek van de Amsterdamse recherche, de marechaus see. de douane en de politie van Schiphol. De politie meent een belangrijke toevoer lijn van heroïne uit het Verre Oosten naar Nederland te hebben afgesneden Hoofdzakelijk vannacht regen, morgen overdag tijdelijk ook weer enkele opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Mi nimumtemperaturen omstreeks 7 graden, maxima ongeveer 12 graden een blusboot worden dag en nacht chemicaliën gespoten op het Noorse booreiland Bravo in het Ekofisk-veld in de Noordzee. Postgiro 273107, Tel. redactie: 15389, 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17-17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Jansweg 47/hoek Parxiaan, Haarlem Een kat die twee jaar geleden verdween aan de Franse Rivièra is 1 dezer dagen weer boven water ge komen in zijn woonplaats Fontai nebleau. Pompon, een welgescha pen kater van zes jaar, moest er 850 kilometer voor afleggen. Pompon werd vijf jaar geleden „geadopteerd” door een winkelier uit Fontainebleau die het katertje onbeheerd in het bos aantrof. In de zomer van ’75 mocht hij mee op vakantie, in Sanary aan de Cöte d’Azur. Enkele dagen voor het ein de van de pret verdween Pompon en, hoe zijn baas ook zocht, hij bleef spoorloos. Maar enkele da gen geleden hoorde de man een bekend gemiauw bij zijn winkel deur en kon hij de verloren zoon in de armen sluiten. Gasten en gastheren zijn blijkbaar in deze opgave geslaagd Dit is een bekroning op een werk dat drie jaar geleden begon nen werd door oud-CPN-voorzitter Paul de Groot, die overigens ook lid van de onderhandelingsdelegatie was. In een tijd waarin enkele grote en be langrijke Westeuropese communistische partijen streven naar een grotere onafhan kelijkheid van het Kremlin, keert de CPN terug naar de partij die door de Russische ideologen nog steeds wordt beschouwd als de „moederpartij” voor alle communisten. Hoofdredactie: |os 1„ Lodewijks. E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 1 3,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 p. post f 200,-). rwr

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1