Indien christelijke dorpen gevaar zouden lopen ïl» Kantoor Onderzoek naar verwoest bankrekeningen van Abba Eban Kandidaat voor algemene verkiezingen Amerikanen moeten weg uit Ethiopië Prominente politici in Pakistan opgepakt trjjFc! A Spaanse minister Openbare Werken neemt ontslag F IVI T I I BOE EN HOERA Weer arrestaties van dissidenten Moboetoe bezoekt front in Sjaba BOMAANSLAG IN ISRAEL GELUKSFAKTOR MEER Moordaanslag op Kaddafi 1 i5 MAANDAG 2 5 APRIL 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 3 y f n g Hoessein Suarez heeft het ontslag geaccepteerd.De functie van deze ministers- delijkWaarschijnlijk heeft Suarez zijn post zal tot 15 juni waargenomen worden door Carlos Perez De 1 Bricio, minister van Industrie. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. De Spaanse minister van Openbare Werken, Leopol do Calvo Sotelo, heeft met het oog op zijn kandidaatstelling voor de algemene verkiezingen zaterdag zijn ontslag aangeboden. Premier didaat moet realiseren is niet geheel dui- gebied gevaar zouden lopen. Het was de eerste verklaring van Peres sinds hij de dagelijkse werkzaamheden van het ambt van premier overnam na het vertrek voor een maand van Rabin. TEL AVIV. (AP, AFP, Rtr)De Israëlische minister van Defensie Peres heeft verklaard dat Israel tussenbeide zou komen in de burger oorlog in het zuiden van Libanon als de christelijke dorpen in dat Peres dreigt met ingrijpen in Libanon i.'i 1 (Van onze redacteur in Israel) i- l I Abba Eban heeft een verklaring uitgege ven waarin hij zegt dat zijn rekeningen in Amerika en Engeland volkomen legaal zijn en dat hij er toestemming van het ministerie van Financiën voor heeft. Eban heeft naar zijn zeggen in 1967 die vergun ning gekregen als minister van Buiten landse Zaken. De rekeningen waren vol gens hem bestemd voor het uitgeven van de boeken die hij heeft geschreven, en de lezingen die hij heeft gehouden. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee dat de consulaten van de Verenigde Staten, Soe dan en Italië zijn gesloten en de honorair- consultaten van België. Frankrijk en En geland. De functionarissen moeten binnen vier dagen zijn vertrokken De Amerikaanse instellingen die weg moeten zijn de militaire missie, de voor lichtmgsdienst. een medische onderzoeks groep van de marine en een verbindings- station in Asmara De sluiting van Amerikaanse instellin gen wordt beschouwd als een stap op weg naar verbreking van de langdurige betrek kingen met de Verenigde Staten De Ethio pische regering haalt de banden met de Soviet-Unie steeds nauwer aan De jacht op de vier moordenaars van de twee Syrische soldaten werd zaterdaga vond ingezet toen tanks en vrachtwagens vol Syrische soldaten een krottenwijk in Beiroet binnentrokken in de richting van Na een moord op twee Syrische soldaten zijn gisteren in een moslim-wijk in Beiroet felle gevechten uitgebroken tussen Syri sche troepen van de Arabische vredes macht en radikale Palestijnse guerrilla strijders. Een regeringswoordvoerder heeft ver klaard dat de Zaïrese troepen, die onder steund worden door Marokkaanse solda ten en een paar honderd pygmeeën, gewa pend met pijl en boog, de plaatsen Mu- tsjatsja en Kapanga hebben bereikt. De verklaring van Peres gaat veel verder dan eerdere uitspraken, namelijk dat Is rael in het zuiden van Libanon in actie zou komen als Palestijnse guerrillastrijders of Syrische troepen het gebied zouden bin nentrekken. De verklaring van Peres werd gepubliceerd in het Israëlische dagblad Haaretz. Het ministerie van Defensie wei gerde op het bericht elk commentaar. In kringen van de PNA werd vernomen dat de oppositie van plan is morgen een grote betoging in Islamabad te houden. De demonstranten zouden daar naar het ge bouw van de volksvergadering moeten trekken om het parlement tot aftreden te dwingen. Ambassades in Pakistan hebben plan nen gereed liggen voor de evacuatie van buitenlanders in verband met het politieke geweld. Sinds het begin van de ongeregeldheden zijn tenminste 232 personen om het leven gekomen. Het zakenleven ligt stil. In veel grote steden zijn de meeste winkels geslo ten. Het internationale luchtverkeer naar en van Pakistan is ontregeld door stakin gen en demonstraties van het grondperso neel op de Pakistaanse luchthavens. In Lahore, Karatsji en Hyderabad de drie grootste steden in het land is de noodtoestand afgekondigd. Sinds donder dag geldt in deze plaatsen een avondklok Gisteravond waren de Syrische troepen er nog niet in geslaagd in het vluchtelin genkamp en in een daaraangrenzende krottenwijk door te dringen. Guerrillastrijders van de Fatach-bewe- ging van Arafat namen niet rechtstreeks aan de gevechten deel. Zij hebben echter wel posities ingenomen rond het vluchte- ijvert voor het aftreden van premier Bhoetto en het houden van nieuwe alge mene verkiezingen. De arrestaties kwamen na enkele dagen van bloedige onlusten die aan tenminste 40 mensen het leven kostten. In de meeste grote steden van Pakistan kwam het tot gevechten tussen de politie en militairen enerzijds en anti-regeringsgezinde beto gers anderzijds. Het ontslag van de minister van Open bare Werken heeft in politieke kringen grote opschudding gewekt. Dit is de tweede maal binnen 14 dagen dat een minister van het kabinet-Suarezzijn post verlaat. De minister van Marine, admi raal Pita Da Veiga, diende op 9 april zijn ontslag in uit protest tegen de legalise ring van de communistische partij. Poli tieke waarnemers verwachten dat er in Inmiddels hebben acht van de vijftien centrumpartijen een akkoord bereikt, waardoor zij gezamenlijk onder de naam Democratisch Centrum aan de algemene verkiezingen zullen deelnemen Er zijn politieke televisiereden uitgesteld tot 1 mei in de hoop dat er zich nog meer partijen >bij het Democratisch Centrum zullen voegen CAiRO. (UPI) Het persbureau voor het Midden-Oosten heeft gisteren gemeld dat vorige week een mislukte moordaan slag is gepleegd op het Libische staats hoofd kolonel Kaddafi. De dader pleegde later zelfmoord. Het persbureau haalde reizigers aan die uit Libië kwamen. De politie arresteerde na de aanslag 60 Arabieren van de Westelijke Jordaan oever die eerder in Kiriat Gat uit de bus waren gestapt om in Israel te werken De Jordaanse vorst verklaarde ook dat de Palestijnen bereid zijn Israel als een bestaand feit te erkennen, als Israel het zelfde doet jegens hun rechten. Wat de militaire krachtsverhoudingen betreft schatte Hoessein Israel sterker dan in 1973, terwijl de Arabische strijdkrach ten aan sterkte zouden hebben ingeboet. „Ik geloof dat we nog een lange weg te gaan hebben”, aldus Hoessein in het vraaggesprek. Gevraagd of hij nog steeds dit jaar een doorbraak voorziet, antwoord de de koning: „Ik ben jammer genoeg heel wat minder optimistisch.” Terwijl Hoesseins vliegtuig arriveerde op de luchtmachtbasis Andrews bij de hoofdstad, zond CBS-tv een in maart ge maakt interview uit waarin de koning zich pessimistisch toont over de kansen op vre de in het Midden-Oosten. Onder de arrestanten zijn het hoofd van de alliantie, Khan en de belangrijkste acti viste van de oppositie, Begum Khan. MOSKOU. (AP, DPA) De Russische politie heeft opnieuw twee leden van een dissidentengroepering in de Oekraïne ge arresteerd, aldus is gisteren uit bronnen bij dissidenten vernomen. sterke aanwijzingen dat premier Suarez als onafhankelijk kandidaat aan de ver kiezingen zal deelnemen, waarbij zijn politieke steun naar het centrum zal gaan. Hoe hij dit als onafhankelijk kan- k- •k ui ar >n d- HJ ie it- ADDIS ABEBA (Reuter). Ethiopië heeft gisteren bekend gemaakt dat het Amerikaanse consulaat en vijf andere consulaten zijn gesloten in de provincie Eritrea, waar een vrijheidsbeweging actief is. Het personeel van de consulaten moet vertrekken. De sluiting zaterdag volgt die van zeker vier Amerikaanse instellingen, waarbij de militaire missie, op e 1 1 1 t k e n n n k n Minister-president Suarez, die gisteren naar Mexico en de Verenigde Staten is vertrokken voor een officieel staatsbe zoek aan beide landen, heeft zijn televi- sierede waarin hij zijn politieke opstel ling bekend zou maken, uitgesteld tot 1 mei. JERUZALEM. Het Israëlische minis terie van Financiën heeft een onderzoek ingesteld naar de bankrekeningen van oud-minister van Buitenlandse Zaken Ab ba Eban in Amerika en Engeland. Het onderzoek wordt ingesteld naar aanlei ding van een brief van een Israëliër uit Washington, die het ministerie van Finan ciën op de bankrekeningen van Eban heeft gewezen. Volgens de Israëlische wet is het Israëliërs verboden in het buitenland de viezen te hebben zonder vergunning. Pre mier Rabin heeft vanwege zo’n illegale rekening van hem en zijn vrouw onlangs ontslag genomen. Waarnemers menen dat het Syrische le ger de moord op de twee soldaten zou kunnen aanwenden als een excuus om het vluchtelingenkamp en andere Palestijnse bolwerken binnen te dringen teneinde de Palestijnse guerrillastrijders voor eens en altijd te ontwapenen. De vier daders zouden inmiddels zijn aangehouden, maar het vredeskorps zet de actie voort „om diegenen op te sporen, die de moordenaars hebben geholpen”, aldus een communiqué van de vredesmacht. Bij de gevechten in Beiroet zijn ongeveer 50 doden gevallen, zo is van goedingelichte bron in de Libanese hoofdstad vernomen. Het was de eerste maal dit jaar dat in Israel gewonden zijn te betreuren bij een aanslag Het slotlied zong Mikis zelf. Zijn stem is minder zuiver dan die van zijn adepten, maar wel zo machtig en imponerend. Bo vendien zingt hij graag, zoals ik gemerkt heb na een concert in Den Haag toen hij, na afloop te gast bij een Haagse familie, niet wist hoe gauw hij achter de piano moest kruipen om weer een uurtje voor zijn eigen plezier te kunnen zingen. Ik schat het aantal afgedwongen toegiften in de Mutualité op. twintig, en daar was Zorba de Griek niet eens bij! Bose Men- schen haben keine Lieder! Gezegend het land dat zijn liederen van Mikis Theodora- kis betrekt, en niet van Vader Abraham... En ja, die muziek van Theodorakis kent zijn weerga natuurlijk niet, dat ben ik geheel met Den Uyl eens. Theodorakis, zeg ik wel eens, is de open wonde van Grieken land, waaruit ononderbroken muziek naar buiten stroorpt. Zijn wijze van dirigeren lijkt wat onorthodox, maar ook als het de schijn heeft dat hij, met zijn rug naar het publiek en zijn rechtervoet naar voren, een fietsband staat op te pompen, werkt hij blijkbaar zo inspirerend op zijn musici dat zij, hoewel zij zijn muziek uit en te na Kennen, geen oog van hem afhouden. Hij zou er zelfs nog muziek uit weten te persen als het de musici van regeringswege verbo den werd muziekinstrumenten te hante ren, of, wat erger zou zijn, als de elektrici teit uitviel. Koning Hoessein van Jordanië is gistera vond in Washington aangekomen voor driedaagse besprekingen met president Carter en diens regering. ISLAMABAD (AP). De Pakistaanse regering heeft gisteren 48 prominente politici van de Pakistaanse Nationale Al liantie (PNA) laten arresteren in een po ging een einde te maken aan de activitei ten van de oppositie die nu al zes weken door Nico Scheepmaker X Na zijn ministerschap diende hij onder meer over geld in Amerika en Engeland te beschikken vanwege wetenschappelijk werk, het betalen van een secretaresse en financiële transacties met zijn uitgever. Het is niet bekend welk bedrag ermee gemoeid is, waarschijnlijk enige tiendui zenden dollars. Toen het gejoel bedaard was en de Fransman was uitgesproken, stapte een der organisatoren naar de microfoon om te zeggen dat de zojuist weggehoonde Fransman geen regeringsvertegenwoordi ger was, maar een afgevaardigde van de socialisten die solidair zijn met de Cyprio tische Grieken. Het applaus en hoerage roep dat daarna opsteeg, deed niet onder voor het boegeroep en gefluit van even daarvoor. Gelukkig begreep iedereen met een dat de Turkse student, die zich vervol gens solidair verklaarde met alle democra tische krachten in Turkije en Griekenland, en zich afzette tegen het imperialisme van zijn eigen rechtse regering, moest worden toegejuicht, waarna het concert weer kon worden voortgezet. TEL AVIV (Reuter) Bij een bomaan slag op een bus in het zuiden van Israel zijn zondag 27 mensen gewond Grieken hebben vergeleken met Neder landers één geluksfactor meer: Mikis Theodorakis en zijn muziek. Afgelopen vrijdag gaf hij in Parijs in de Salie de la Mutualité een concert voor Cyprus, een gebeurtenis die ik zonder aarzeling toe voeg aan mijn archief van Grote Monu menten die me nooit meer afgepakt kun nen worden. Zaal en balkon waren tjokvol, men stond achterin, men zat in de gangpa den op meegesleepte cocacola-kratjes, en de brandweer hield zich wijselijk gedeisd, in de hoop dat de vlam niet letterlijk in de pan zou slaan. Drie kwartier voor het begin sprak ik Mikis Theodorakis nog even. We kennen elkaar sinds 1966 en ontmoeten elkaar gemiddeld eens in de twee jaar, zodat het weer een hele opluch ting voor me was toen hij, na even gepuz zeld gekeken te hebben toen hij me zag naderen, de wachtwoorden nog kende: Amsterdam en het communisme. Nadat hij, na gevangenschap en verbanning, door het Griekse kolonelsregime was vrij gelaten, had hij zich nogal op de vlakte gehouden over de Russische dissidenten, hoewel Boekovski een persoonlijk beroep op hem had gedaan. De eerste keer dat hij na zijn vrijlating naar Nederland kwam, heb ik hem daar een verwijt over gemaakt, en hij verweerde zich toen met te zeggen dat in de huidige situatie het lot van Griekenland voor hem op de eerste plaats kwam, en dat hij bovendien eigenlijk niets van die Russische dissidenten afwist. Ik heb hem toen in allerijl wat boeken (in het Frans) van die Russische dissidenten be zorgd, en de volgende dag verklaarde hij zich op een persconferentie voor het eerst solidair met ALLE politieke vervolgden, ook met die achter het Ijzeren Gordijn. Het eerste wat hij nu dan ook vroeg was of ik zijn huidige situatie kende? „Je bedoelt je conflict met de communistische partijen in Griekenland?”. Hij knikte, en wreef twee vingers over elkaar, blijkbaar een Grieks teken voor wrijving. Mijn schuld, dacht ik weinig schuldbewust: als ik hem indertijd niet die boeken van Amalrik c.s. had gegeven... het aangrenzende vluchtelingenkamp Sa bra. Volgens sommige berichten hebben Palestijnse guerrillastrijders geholpen door linkse Libanese moslims, geprobeerd de Syriërs in huis-aan-huis gevechten te gen te houden. Vele inwoners van een van de betere woonwijken van Beiroet, die vlakbij het strijdtoneel is gelegen zijn in paniek naar veiliger oorden gevlucht. De burgerbevolking binnen het gebied, waar in gevochten wordt, houdt zich schuil in de kelders van de huizenblokken. De opposite, verenigd in de PNA, be weert dat Bhoptto’s Pakistaanse Volkspar tij (PPP) heeft geknoeid met de uitslagen van de algemene verkiezingen van 7 maart. De PPP behaalde bij die verkiezin gen een ruime meerderheid. de huidige samenstelling van het kabi- net-Suarez geen veranderingen meer zul len optreden tot de algemene verkiezin gen In een brief aan premier Suarez lichtte Leopoldo Calvo Sotelo de redenen toe die tot de ontslagname hadden geleid en verklaarde hij dat hij zich kandidaat zou stellen voor een van de centrumpar tijen Politieke insiders vermoeden dat hij hier doelt op de volkspartij van Pio Cabanillas lingenkamp Sabra om de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten te houden. Zaïre heeft altijd gezegd dat de rebellen die in Sjaba tegen de regeringstroepen vechten, vanuit Angola zijn binnengedron gen en gesteund worden door de Sovjet unie en Cuba. Angola, Cuba en de Sovjet unie hebben deze beschuldiging van de hand gewezen. Een explosie, gevolgd door brand, heeft zaterdag een nieuw vakbonds- kantoor, met een waarde van 10 mil joen gulden, in de Franse stad Greno ble vernield. De politie vermoedt dat brandstichting de oorzaak is. Bom aanslagen zijn de laatste tijd een veel voorkomend verschijnsel in de buurt van Grenoble. In Pakistan is zaterdagmiddag de cen suur opgelegd voor alle informatie die betrekking heeft op de onlusten. De cen suur geldt niet voor buitenlandse media. In Warschau zijn opnieuw vier leden van het „Cömité ter verdediging van de arbei ders” aangehouden. Onder hen is ook de voordvoerder van het comité, Jacek Kuron. Toch was het, behalve een muzikale ma nifestatie, ook een zeer linksgerichte poli tieke meeting, waarop het Amerikaanse imperialisme als hoofdschuldige werd aangewezen voor de situatie op Cyprus, waar de Grieken momenteel inderdaad de onderliggende partij zijn. Toen voor de aanvang van het tweede deel van het con cert een boodschap van Makarios werd voorgelezen, werd er door het publiek, dat half uit Fransen en half uit Grieken (en voor het overgrote deel uit jongeren) leek te bestaan, al spottend gelachen en boe geroepen toen Makarios iets vriendelijks zei over de Franse regering, en het gejoel en gefluit bereikte een hoogtepunt toen daarna een keurig geklede dertiger van Franse origine enkele solidaire dingen zei, want blijkbaar steekt de Franse overheid geen poot uit voor de Cypriotische Grieken. Marislav Marinovitsj en Mikola Matse- vitsj zouden zaterdag in Kiev zijn opge pakt nadat in de woningen van negen actieve dissidenten huiszoekingen waren verricht. De dissidenten-bewegingn in de Oekraïne strijdt voor het naleven van de Helsinki-overeenkomsten. In februari werden twee andere leden van de bewe ging gearresteerd. KINSJASA (Reuter). De Zaïrese pre sident Moboetoe is zaterdag naar het slag veld in de provincie Sjaba gevlogen om zich van de situatie op de hoogte te stellen. De president wordt vergezeld van een aan tal regeringsfunctionarissen en buiten landse journalisten. De linkse democratische oppositiepar tijen zijn niet tegen de deelname van premier Suarez aan de verkiezingen. De ze politieke partijen zien duidelijk de functie van een „neutraal" bruggehoofd in het toekomstige politieke spel tussen de conservatieve volksalliantie van oud- minister Manuel Fraga Irribarne en de socialisten, die zich steeds meer tot een eenheid gaan vormen. De volksalliantie. waarin zeven conservatieve partijen ge zamenlijk optreden, evenals alle poli tieke partijen, die zich rechts van deze Francistische alliantie opstellen, vinden de deelname van Suarez aan de ver kiezingen een manipulatie van de poli tiek mJ -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3