Enorme toeristische belangstelling verwacht ENGELAND MAAKT ZICH OP VOOR JUBILEUMFEEST VAN KONINGIN I 1 x V ARBEIDERSPARTIJ MOET REKENEN OP AANZIENLIJK VERLIES I - Onconventioneel Verlies Drie dagen dicht Stevige greep MAANDAG 2 5 A F F I I, 19 7 7 9 as- JORDAN/E \iïlid(klkin(fce: (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) Israels omstreden ex-premier Jitzak Rabin had zijn verkiezingscam pagne afgestemd op successen in de buitenlandse politiek. Dat vond niet iedereen verstandig van hem, want het waren juist de binnenland se onrust en chaos die de gewone burger zorgen baarden. Maar die binnenlandse toestand, dat was juist Rabins zwakke punt en hij hoopte via een vredesprogramma zijn reputatie als nationale leider te vestigen. Nog voor de verkiezingen zou hij naar Washington gaan een voornemen dat bovendien uitstekend in de plannen van de Amerikaanse president Jimmy Carter paste en met een scenario voor vredesbesprekingen met de Arabieren terugkomen. Nooit had hij kunnen dromen dat juist die Amerikaanse reis, waar velen toch al sceptisch tegenover stonden, hem uiteindelijk politiek de das om zou doen. Via de buitenlandse politiek hoopte Rabin de binnenlandse problemen te ontvluchten en juist in het buitenland werd zijn vrouw Leah Rabin bij een bank gesignaleerd waar de familie Rabin een rekening had die, volgens de Israëlische wet, illegaal was. - i I W j PA AT; V/SF Verkiezingen in Israel beloven forse politieke verschuivingen 1 JORDANIË en 7,96 JITZAK RABIN »rii|0# Dt Engelsen nebber, traditiegetrouw een KONINGIN ELIZABETH MOSJE DAJAN leid»* I ISRAËL Hebrorq t Zee Dat er grote politieke verschuivingen gaan plaatsvinden, daar twijfelt niemand aan. Of die verschuivingen groot genoeg zuilen zijn om de Arbeiderspartij naar de banken van de oppositie te verdrijven, In 1588, ten tijde van de regering van Elizabeth I, hebben de Britten voor het eerst, en toen aan de kust op grote schaal, deze vuren aangelegd Niet ait vreugde, maar om de toen voor de Engelse kust verschenen Spaanse armada om de tuin te leiden De navigatoren op de schepen kwa men inderdaad in moeilijkheden en de dreigende invasie werd afgewend Daarna is het branden van deze vuren traditie geworden bij de inhuldiging van Britse vorsten LONDEN. (ANP) Het is op het ogen blik uiterst moeilijk in Londen hotel ruimte te krijgen en dat zal naarmate de eerste festiviteiten rond het regeringsju bileum van koningin Elizabeth II in zicht komen steeds moeilijker worden. Niet al leen de Britten zelf maken zich op om dit 25-jarig jubileum groots te vieren, ook uit andere landen en met name uit Amerika en Australië, is reeds op grote schaal in de hotels geboekt. Het enige, dat op het ogenblik wijst op de vele evenementen, die in het verschiet lig gen, zijn de vele souvenirs in de etalages van de winkels en in Londen de 25 in zilver gespoten dubbeldekkers, die zich tijdens de „Easterparade” in Batterseapark lieten zien en thans normaal in het stadsverkeer dienst doen. niet te vergeten de nationale luchtvaart maatschappij EL Al. Dit betekent, met het weekeinde mee, dat de winkels drie dagen gesloten zullen zijn. Reden voor mensen, die een koop- tochtje naar Engeland willen maken, om een ander weekeinde uit te zoeken, hoe wel het betrokken weekend in Groot-Brit- tannië ongetwijfeld zijn charme zal hebben. Op 7 juni zal in de St Pauls' kathedraal een speciale dankdienst worden gehou den, uiteraard in aanwezigheid van ko ningin Elizabeth II en de hertog van Edin burgh, gevolgd door een lunch in Guild hall. het stadhuis van Londen vrije dag op 6 juni vanwege Spring Bank Holiday, maar zij zullen de daarop volgen de dinsdag een extra vrije dag krijgen, Jubilee Bank Holiday Maar die mentaliteit van vroeger in die vriendenclub was er de oorzaak van dat interne en externe controle op dat bedrijf als een overbodige luxe werd beschouwd. Het welzijn van de staat, de beweging en de partij waren hetzelfde; een gedachten gang die door de bevolking werd aan vaard. Het was dus niet abnormaal dat de boekhouding van het staats- en partijap paraat niet nauwkeurig gescheiden werd Wie had er wakker van gelegen dat Mosje Dajan in strijd met de wet archeo logische voorwerpen liet opgraven en die, alweer in strijd met de wet, naar het buitenland verkocht? Men sloeg zich eer- minister van defensie te bezitten. Maar nu werd het gegoochel met geld voor het welzijn van de partij niet langer getole reerd. Of dat zal gebeuren? Het is volgens de laatste opiniepeilingen, die nog van voor het aftreden van Rabin dateren, niet waar schijnlijk. De Arbeiderspartij krijgt een flinke klap, maar zal waarschijnlijk groot genoeg blijven om met de partij van Jadin een coalitie te kunnen vormen. Nve etalmf »nd«n) 230.01 245.81 33S.8 «44.* f "1 Nabloes! r SYRIË •GOLAN he li jk I —Tel Aviw ,10 ,70 ,00 ,50 ,20 ,80 ,50 ,50 20 ,00 ,80 20 ,50 ,90 ,00 ,70 ,00 .10 .80 ,50 ,00 ,50 ,70 ,00 ,80 ,00 d 1,41 102,50 14,30 Door Israel bezet 0 Km J00 Het grote feest van de „Queens Silver Jubilee” begint in feite op 6 juni en de koningin zelf zal daartoe het startsein ge ven Op de avond van die dag zal zij op Knoll Hill, een heuvel in Windsor Great Park bij het Windsorpaleis, een vreugde vuur ontsteken Het sein voor het ontste ken van nog eens duizenden en duizenden dergelijke vuren in den lande: een pretje, dat haast geen dorp zich laat ontzeggen. ,10 ,00e ,00 ,50 ,50 ,40 ,50 ,50f .20 ,20 ,50 ,10 ,50 ,50 ,30d ,30 ,,20 ,20 ',10 1,001 ,00 1,10 1,00 1,001 1,00 .,30 1,50 ',00d 1,00 !,60 !,00 ),80 r.oo 1,00 >,00 5,70 1,10 5,00 1,00 1,00 1,30 1,50 ),50 2,20 5,50 1,00 3,70 5,00 5,00 1,00 5,00 »,00 Regering, partij en vakverbond waren uitelndelijk in één hand en beloofde de socialistisch-zionistische beweging een stevige greep op het economisch en maat schappelijk gebeuren. Het was een grote vriendenclub die de zaak centralistisch leidde. Een vriendenclub die werd gevoed door de idealistische slogans van het soci- Het is geen homogene club, want behal ve uit de verschillende geledingen van de Arbeiderspartij heeft Jadin dissidenten uit alle mogelijke politieke stromingen op genomen, inclusief de Likoed. Een reden waarom dit verschijnsel van Israëlisch gaullisme ook met de nodige argwaan moet worden bekeken, hoe gezond het ook zou zijn voor de Arbeiderspartij om eens via de oppositiebanken tot inkeer te wor den gedwongen. Het was niet die rekening zelf die Rabin tct aftreden dwong, maar het feit dat in de nieuwe binnenlandse verhoudingen deze overtreding niet langer acceptabel was. Rabin maakte zijn aftreden bekend in een dramatisch televisieoptreden en voeg de daar aan toe dat hij zo snel mogelijk zijn bevoegdheden zou overdragen. Er wa ren wat juridische problemen, want een demissionaire minister kan geen ontslag nemen, maar de wet biedt een uitkomst: de premier kan wegens persoonlijke omstan digheden met verlof gaan. Een uitleg die door de procureur-generaal werd gesanc tioneerd. Terwijl iedereen verwachtte opvolger Peres voorop dat Rabin van die gele genheid gebruik zou maken en met vakan tie zou gaan, deelde Rabin onverwacht mee dat hij tot de vorming van een nieuwe regering na de verkiezingen aan zou blij ven, nu de wet hem geen gelegenheid bood zijn verantwoordelijkheid over te dragen. Hij liet zich door zijn partij zelfs op een verkiesbare plaats zetten voor de nieuwe Knesset. Had Rabin intussen spijt gekregen van zijn dramatisch ontslag, nadat besloten was dat alleen zijn vrouw terecht zou moe ten staan en hij in de gelegenheid was gesteld de zaak met een boete van 4500 af te kopen? Het is maar een klein voorbeeld van de chaotische politieke toestand in Israel aan de vooravond van de verkiezingen voor de Knesset, die op 17 mei zullen plaatsvinden. Het is nu 37> jaar geleden dat de Jom Kippoer-oorlog uitbrak, maar pas bij deze verkiezingen worden de politieke gevolgen van deze oorlog in het parlement merk baar Maar zijn charismatische persoonlijk heid, zijn vernieuwende terminologie, die niet de oude, vermoeiende slogans her haalt van de Arbeiderspartij over de socia listische idealen, slaat aan omdat het in een begrijpelijke taal gesteld is. Én zo is de Israëlische De Gaulle, Jadin, er binnen een half jaar in geslaagd een massapartij van het midden op te richten, met een pro gramma dat maar nauwelijks van dat van de Arbeiderspartij verschilt. Geen won der, want de meeste aanhangers van Jadin zijn gefrustreerd weggelopen uit de Arbei derspartij, van links, maar toch in hoofd zaak van rechts. Mensen die hopen via Jadin de politieke idealen te kunnen ver wezenlijken die in het drijfzand van de Arbeiderspartij zijn verdwenen. ===^UBANON dat is onwaarschijnlijk. De Arbeiderspar tij gaat zetels verliezen, ook daarover bestaat geen twijfel. In de huidige Knesset beschikt zij over 51 zetels en Peres mag blij zijn als hij er 40 overhoudt. Maar het zal niet de traditione le oppositie zijn, de Likoed van Menachem Begin, die van dat verlies gaat profiteren. Op de communisten na zullen waar schijnlijk alle partijen die in het parlement zijn vertegenwoordigd gaan verliezen. De enige winnaar wordt vermoedelijk de nieuwe partij voor democratisering en ver andering van de archeoloog-generaal prof. Ygal Jadin. Volgens de opiniepeilingen zal Jadin op zeker 20 van de 120 zetels kunnen rekenen. De Arbeiderspartij heeft de laatste jaren een aantal politieke aardbevingen doorge maakt, waar Rabin niet tegen bestand was. Zijn partij, en de zionistische arbei dersbeweging in het algemeen, zijn sinds de stichting van de staat in 1948, en ook daarvoor al, geïdentificeerd geweest met de staat zelf. De kibboets, het vakverbond de Histadroet, de socialistisch-zionistische ideologie van idealisme, pioniersarbeid en gelijkheid, werden algemeen aanvaard als de idealen van de staat. De leiders van de arbeidersbeweging waren de leiders van de staat. Op 9 juni een grote vlootschouw op de Theems, die zal worden gadegeslagen dooi de koningin en waar de meest vreemdsoor tige vaartuigen aan zullen deelnemen, van kruisers tot historische roeiboten. alistisch zionisme, ook in een tijd dat het idealisme tot anachronisme was ge worden. Een ideaal klimaat voor een oppositie, zou je zeggen. Maar voor Isreal gaat dat niet op. Begin en zijn Likoed zijn nooit een echt politiek alternatief geweest. Politiek niet en organisatorisch niet. Een politiek van versnelde annexatie is geen alterna tief, en sociaal-economisch heeft Begin niets nieuws te brengen. Veel belangrijker is, dat zijn partij in haar maatschappelijke sector een kopie is van het establishment uit de Arbeiderspartij, even ondemocra tisch, centralistisch en corrupt. En zo zit in de ogen van de kiezer de Likoed in hetzelf- de-zinkende-schip als de Arbeiderspartij. Geen wonder dat er wanhopig gezocht wordt naar een vernieuwing van de idea len van vroeger. En op dat punt heeft de archeoloog en oud-opperbevelhebber Ja din zich in de strijd geworpen. Jadin is nooit actief geweest in de politiek. Hij heeft zich altijd boven de partijpolitiek gesteld, speciaal nu die een vieze bijsmaak heeft. Jadin zegt het kiezersvolk precies wat het horen wil: vernieuwing, verande ring, democratisering. Het huidige sys teem deugt niet, dat is de bron van al het kwaad. w gehouden. Dat gelden van een winstge vend bedrijf van de Histadroet in de partij kas verdween en dat staatsgelden voor het welzijn van de partij werden aangewend. Het was immers allemaal sowieso voor het algemeen welzijn? Dat ging allemaal goed, zolang de leiders van partij en volk op successen konden bogen, zolang Israel in de wereld een suc cesstory was. En daar kwam door de Jom- Kippoer-oorlog de klad in. Politieke en militaire leiders vielen van hun voetstuk De moeilijke economische en politieke si tuatie bracht ontevredenheid, de uitzicht loosheid van het conflict met de Arabieren maakte de mensen moedeloos. De opvolgers van Golda Meir en Mosje Dajan bleken allerminst de charismati sche leiders te zijn die het volk zo broodno dig had. En die identificatie van de partij met de staat sprak plotseling helemaal niet meer vanzelf. Er kwamen dan ook bij horten en stoten lastige vragen. Zaken waar vroeger niemand in geïnteresseerd was geweest, werden opeens als corrup tieschandalen aan de kaak gesteld. Zo had de arbeidersbeweging een cen trale functie in het proces van „nationbuil- ding”, psychologisch maar ook daadwer kelijk. De arbeidersbeweging beheerste via ’t parlement en de regering het staats apparaat, en bouwde de economische en sociale infrastructuur van het land op. Gedeeltelijk via overheidsorganen, gedeel telijk via de vakvereniging, „de Arbeiders gemeenschap” (een industrieel complex dat geleid werd door de Histadroet en zo’n 20 percent van de Israëlische industrie beheerst), via het ziekenfonds en de verze keringsmaatschappij van de Histadroet, banken, agrarische coöperaties die de ge hele agrarische sector in handen hebben, hotels, ziekenhuizen, supermarkten, en Dat proces heeft hele tragische aspecten in de persoonlijke sfeer. Want er werden natuurlijk zondebokken gezocht en gevon den. Het geruchtmakende proces van As her Jadin, een van de financiële breinen van de Arbeiderspartij, is daar een goed voorbeeld van. Jadin werd in februari tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens fraude en corruptie Bent u schul dig?, vroeg een journalist hem nadat de zaak aan het rollen was gebracht Jadin gaf het veelzeggende antwoord „Als ik schuldig ben, dan zijn er nog een heleboel schuldig Als anderen onschuldig zijn, dan ben ook ik onschuldig”. Jadlin had niets gedaan wat hij of anderen niet al jaren lang gedaan hebben of nog doen: het wordt niet meer getolereerd. TRANS SjOROANlT :ruZalem\?amman Zonder precies aan te geven waar het nu eigenljijk om gaat, stelt hij zijn heils- der nog op de borst zo’n onconventionele verwachtingen op een decentralisatie van het overheidsapparaat en de verandering van een evenredig verkiezingsstelsel in een districtenstelsel. Het zijn niet de poli tieke ideeën die Jadin zo’n grote aantrek kingskracht geven. Op het gebied van de buitenlandse politiek verschil^ zijn pro gramma in het geheel niet van dat van de Arbeiderspartij, en op het gebied van de binnenlandse politiek blijft hij in het vage. Het blijft met bij kijken alleen De konin gin en haai gemaal zullen op het koninklij ke jacht „Brittanma” een deel van de tocht van de schepen meemaken s Avonds zaï er vuurwerk aan de Theems zijn Nog tal van festiviteiten staan op het jubileumprogramma die zich met alleen beperken tot Londen maar zuilen plaats hebben tot in het kleinste dorp De toeristische activiteiten m Londen, maar ook elders in het land verwachten dit jaar een groter toeristisch bezoek dan ooit Om bij onze landgenoten te blijven, vorig jaar gingen er bijna een miljoen naai Engeland Du jaar zullen net er zeker meet daii een miljoen zijn zo verzekert net toeristisch bedrijfsleven I 4

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9