Gulden sterk Amerikaanse specialisten aan boord lekkende boortoren in trek PRESIDENT NEDERLANDSCHE BANK DR. J. ZIJLSTRA: Bonden voor Protestmars Stork-Veisen naar stadhuis Samkalden door arrestaties Knots Buitenlandse Moedermavo ook in Velsen eit cm bankrekeningen Eban toegestaan EEG bereikt akkoord over landbouw Directeur sociale dienst alternatief bij Vredestein diep geschokt |prhnzess| diepvrieskip topic Rotterdam neemt ontslag Hinder voor SieMatic keukens het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 24 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN L BRAVO SPUIT NOG STEEDS DUIZENDEN TONNEN OLIE Geen paniek 'ts agenda pagina 7 Bekebrede-Barneveld Naar aanleiding van fraudezaak Kunsthandel Jos de Graaft BI STAATSLENING 8 pet Perioden met zon Zakenman ■Si r I eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 2 >8 perspex lichtbakken neon lichtreklames (Van onze redacteur in Scandinavië, Henk Ruyssenaars) STAVANGER. Zes Ameri kaanse deskundigen zijn er van ochtend in geslaagd aan boord van het lekkende booreiland Bra vo te komen. Zij proberen de spui ter in het Noorse Ekofisk-olieveld te bedwingen waaruit sinds zater- dagmorgen duizenden tonnen olie stromen. Kunst Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport Modejournaal Foto/Film T elef oonbeantwoorders Relatiegeschenken Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 17 13 13 15 14 ,21,23 19 19 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 (Van onze financiële redactie) AMSTERDAM. In 1977 lijkt een keer ten goede in onze economie niet geheel uitgesloten. Aldus dr. Jelle Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank, in zijn (tiende) jaarverslag. De verwachte teruggang van de inflatie noemt hij daarbij een van de meest hoopvolle zakên in dit jaar, te meer omdat bij een goed beleid deze lijn kan worden doorgetrokken. Wat de wereldeconomie betreft, kan 1977 als een overgangsjaar worden beschouwd. De wereld heeft de kans de weg in te slaan naar herstel en vooruitgang, nadat zij de zware schokken van de oliecrisis, de recessie en de inflatie heeft overleefd. Voor Nederland ligt het niet anders. 1/^ WANT lL£KKER£ KIP KOUT UIT BARNEVELD! at Umuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Korting Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 1 3,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52, -), p. jaar 1 154.70 post I 200. Losse nummers 70 ct. (Zie verder pagina 3). IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH (ADVERTENTIE) Het gebeurt wel eens dat deskundigen die dagelijks met één bepaalde en beperk te taak bezig zijn, zich blind staren. Zij gaan zozeer in hun specialiteit op, dat zij de werkelijkheid uit het oog verliezen. Zou dat bij Rijkswaterstaat-specialisten ook niet eens kunnen gebeuren? Of zou de toevallige omstandigheid dat de Neder landse kust voorlopig geen gevaar loopt, Rijkswaterstaat hebben geïnspireerd? Als de wind plotseling draait, bedenken we wel weer een andere troost, want sussen is gemakkelijker dan voorkomen, denkt men wellicht. En dat is waar. iiimiiiimiHiimiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiHi Vanmiddag gaat men proberen de spui tende bron in de Noordzee af te sluiten. Volgens het persbureau ANP heeft Rijkswaterstaat bij monde van hoofdinge nieur C. van der Burgt, die bij de directie Noordzee van deze dienst de functie van bestrijder der olievervuiling vervult, zijn verbazing kenbaar gemaakt over de ophef die wordt gemaakt ten aanzien van het oliespuitende lek op het booreiland Bravo tussen Schotland en Denemarken. Succes hangt van het weer af. Als het niet lukt, gaan er nog enkele tienduizenden tonnen méér de zee in. Nog niets aan de hand, moet men op gezag van Rijkswater staat aannemen. Het komt allemaal wel in orde, er is geen enkele blijvende schade, zee en kusten blijven brandschoon zoals voorheen. En die ophef is onzin. Het is niet duidelijk waar deze deskundi ge „paniek” heeft waargenomen. De me dia en het publiek in ons land houden zich volkomen rustig en reageren zeer be heerst. Zij zijn het immers langzamerhand wel gewend, dat bij het vervoer en de exploitatie van olie enorme hoeveelheden in de zeeën worden gemorst. Er is wel een zekere ongerustheid, maar Rijkswater staat kan ook daar blijkbaar niet bij. Wat betekent het dagelijks in zee spuiten van 4000 ton olie, als anderhalf jaar geleden 10.000 ton ineens in zee terecht kwam? Het is een volkomen normale zaak dat het zeewater steeds meer wordt vervuild, de zeeflora en -fauna hebben er geen enkele hinder van. Zou men misschien zelfs kun nen stellen dat het een natuurlijke, gezon de zaak is? Waartoe dan die ophef? „De olie, aldus het geruststellende bericht van Rijkswaterstaat, is vluchtig en verdampt gemakkelijk”. En die verdamping bete kent dat de atmosfeer voorzien wordt van een gezonde, natuurlijke oliebijvoeging, aldus blijkbaar de redenering van de „olievervuilingsbestrijder”. Niettemin, in genieur Van der Burgt zegt er nog bij dat Rijkswaterstaat alleen maar gevraagd is zijn chemische bestrijdingsmiddelen ge reed te houden. Maar dat moet dan wel uit zeer pessimistische overwegingen zijn ge beurd, want als de olie toch verdampt, wat moet men dan met chemicaliën? Omstreeks vier uur zullen de proteste- renden met bussen worden teruggebracht naar Velsen-noord. (Zie verder pagina 4 en de plaatselijke pagina) ken, Zuid-Zweden en Engeland worden bedreigd en eigenlijk het hele Skagerrak- gebied. Het weer is nu iets beter gewor den en volgens een woordvoerder van de Phillips Petroleum Company in Stavan ger zal waarschijnlijk vandaag het repa- ratiewerk worden hervat. Premier Nordli zou vandaag een uit voerige verklaring in het parlement af leggen over dit milieu-drama. In Noorwe- Na 1 juni zal de functie van de heer Bruens tijdelijk worden waargenomen door drs. W Zandbergen, die pas directeur van het GEB is geworden. De storm, die in het gebied rond het olieplatform is opgestoken, zweept de golven op tot 6 a 8 meter hoogte, zodat de Noorse blusschepen moeite hebben de toren te blijven, bespuiten met water om een explosie te voorkomen. De Amerikaanse specialisten, onder leiding van Red Adair, krijgen voor hun gevaarlijke werk 10.000 dollar per dag. sen een toeneming van het reëel beschik bare looninkomen en een verbetering van de rendementen. Dat was het tweede hoop volle teken. 1977 biedt ten dele eenzelfde beeld, namelijk ook geen drukverzwaring uit hoofde van belastingen en sociale pre mies. De verdeling van de produktiviteits- ruimte tussen rendementen is echter een andere dan in 1976, toen het reëel beschik bare inkomen met een half procent toe nam. In 1977 zal dat 2,5 procent zijn. de gang zijnde onderzoeken hebben vol gens haar aangetoond dat de interne con trole en de administratieve organisatie binnen de dienst hebben gefaald. Sommi ge amtenaren zouden daardoor geld voor pas in Nederland aangekomen Surina mers in eigen zak hebben kunnen laten glijden. NEW YORK (Reuter, ANP). De gul den is gisteren op de wisselmarkt in New York uit de slang gebarsten. Met andere woorden: het Nederlandse geld steeg ten opzichte van de andere valuta’s binnen het Europese monetaire samenwerkingsak koord zoveel in koers, dat hij ten opzichte van de laagst genoteerde slangmunt, de Duitse mark, te veel in waarde omhoog ging. Dit is vanochtend naar voren gekomen tijdens het overleg tussen de bonden en Vredestein (voor 49 percent in handen van de overheid) in Heveadorp over de toe komst van de industriële produkten divi sie. Zoals gemeld is heeft een door de directie ingestelde werkgroep onlangs een rapport afgerond, waarin voor de bedrij ven in Loosduinen, Heveadorp en Maas tricht twee alternatieven staan. Het ene alternatief is, dat de produktie in de drie vestigingen wordt „geoptimaliseerd”. Dat houdt een verlies van 49 arbeidsplaatsen in en de te verwachten winst in 1980 is dan 1,4 miljoen gulden. De Amsterdamse hoofdofficier van jus titie, mr. A. Messchaert, deelde gisteren mee dat zes nieuwe arrestaties waren ver richt op verdenking van corruptie. Zoals bekend waren al eerder twee politie-amb- tenaren gearresteerd omdat ze zich zouden hebben laten omkopen. A. den Doolaard: Zelfs de beste journalistiek kan nooit litteratuur zijn. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 BRUSSEL (ANP). De landbouwmi nisters van de Europese Economische Ge meenschap hebben de afgelopen nacht overeenstemming bereikt over de land bouwprijzen. Voor de Nederlandse boer komt die prijsverhoging neer op gemid deld 4,4 percent. Het oorspronkelijke voorstel van de Europese commissie, het „dagelijks be stuur” van de EEG, zou voor de Neder landse boer een prijsverhoging met slechts 2,6 pet. betekend hebben. Voor de Neder landse consument betekent de prijsverho ging een stijging van de kosten van leven sonderhoud met ongeveer 0,3 pet (ADVERTENTIES) Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms. Breestraat 30 en 24 HEVEADORP. De Unie BLHP, de Industriebond CNV en de Vereniging van Hoger Personeel aanvaarden het alterna tief voor en reorganisatie van Vredestein, waarbij de vestigingen in Loosduinen, Heveadorp en Maastricht open blijven. Het gaat hierbij om de divisie industriële produkten. De bonden menen dat de in richting van de drie betrokken bedrijven moeten worden gemoderniseerd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse burgemeester Samkalden is diep geschokt door zes nieuwe arrestaties binnen het politiekorps van zijn stad. Over de corrup tiezaak zal hij overleg plegen met de korpsleiding. De resultaten daarvan zullen binnenkort worden bekendgemaakt. (ADVERTENTIE) Bij de beslissing van de heer Bruens heeft ook meegespeeld dat hij sinds het bekend worden van de malversaties bin nen zijn dienst voortdurend is bedreigd en geïntimideerd. De intimidatie strekte zich uit tot het versturen van grafkransen aan zijn adres, anoniem opbellen ^n het be schadigen van de woning en de auto van de heer Bruens. De heer Bruens kon de druk daarvan niet meer aan. Het beeld van onze economie vertoont overigens helaas nog in veel opzichten de allengs vertrouwde trekken. In 1976 was Mw. Schmitz noemde gisteren de situatie bij de GSD „zorgwekkend”. Drie nog aan Er is volgens deze deskundige geen en kele reden tot paniek. Anderhalf jaar gele den verloor de Griekse tanker Olympic Alliance bij Texel 10.000 ton ruwe olie zonder dat aantoonbare schade aan het milieu werd veroorzaakt, aldus ingenieur Van der Burgt. Met andere woorden: er is niets aan de hand. De zee is bij Rijkswater staat in veilige handen en waar bemoeit men zich eigenlijk mee? Samen met zijn „mede-firmanten” verkocht de jongen de mest aan tuinders en bij golfclubs tegen prijzen waar geen concurrent te- gen-op kon. Tegen de heer Bruens zelf bestaat geen verdenking, zo heeft de Rotterdamse wet houder van Sociale Zaken, mw. E. Schmitz, gisteren meegedeeld. „De heer Bruens heeft zelf de wens te kennen gege ven zijn functie neer te leggen omdat hij zich niet sterk genoeg voelt de noodzake lijk gebleken reorganisaties binnen de dienst uit te voeren. Het valt echter niet te ontkennen dat een directeur verantwoor delijk is voor de dagelijkse gang van za ken. Alleen een sterke directie kan het gemeentebestuur steun verlenen de orga nisatie binnen de dienst te verbeteren”, aldus mw. Schmitz. Samen met de jongen staan te recht zijn negenjarige zusje en „onderdirecteur”, een tweede zus je (secretaresse) en een 14-jarig halfzusje dat de kas beheerde. De vader van het stel is bedrijfsleider op een grote stoeterij met 11 paar den. Hij sloot een contract af met zijn ondernemende zoontje waarin deze zich verplichtte tot het afne men van de mest en het stro-afval. Een 12-jarige jongen, „president- directeur” van een bedrijfje dat een maandomzet haalt van bijna 3000 dollar, moet zich bij de rech ter in het Californische stadje Ra mona verantwoorden voor een reeks economische delicten. Hij heeft zijn firma niet bij de plaatse lijke K.v.K. laten registreren, bere kende zijn afnemers geen btw en droeg geen cent omzetbelasting af. JERUZALEM. (AFP) De voormalige Israëlische minister van Buitenlandse Za ken Abba Eban was inderdaad, zoals hij verklaard heeft, gemachtigd er bankreke ningen in het buitenland op na te houden. Dit heeft het ministerie van Financiën in Jeruzalem vandaag bekendgemaakt Het onderzoek duurt echter voort om vast te stellen of deze rekeningen gebruikt werden overeenkomstig de vastgestelde regels. De slang wordt gevormd door de gulden, D-mark, frank van België-Luxemburg en kronen van Denemarken, Zweden en Noorwegen. De koersen mogen elkaar niet meer ontlopen dan 2,25 percent onder en boven een overeengekomen spilkoers. VELSEN. Wanneer er voldoende be langstelling blijkt te zijn, zal in augustus van dit jaar ook in Velsen een dagmavo voor volwassenen, de „moedermavo”, starten. de inflatie zorgwekkend, de werkloosheid met gemiddeld 224.000 personen zeer hoog en de overheidsfinanciën gaven zo’n tekort te zien, dat het inflatoir moest worden gefinancierd, zij het de helft minder dan was verwacht. Daarbij was er een grote geldschepping, ditmaal vooral door kre dietverlening door de banken en de parti culiere sector (hypotheken). De buitenlandse investeringen in ons land daalden aanzienlijk. De totale inves teringsactiviteiten kwamen op een zeer laag peil te liggen door een daling in om vang met 6,5 procent. Afgezien van de betalingsbalans, die een overschot van ruim 3 procent van het nationale inkomen vertoonde (denk aan het aardgas), op nieuw een vrij somber beeld. Dr. Zijlstra meent dat het conjunctuur- verloop in 1977, wereldwijd, in sterke mate zal worde bepaald door de investeringen, en dan met name in vaste activa, gebou wen en machines. Kans dus op herstel en vooruitgang, ook in Nederland. Er is echter volgens dr. Zijlstra een ernstig „mits”. Er is een aantal voorwaarden wil de aarzelende opgang zich werkelijk voortzetten. In de eerste plaats zal de inflatie verder moeten worden teruggebracht. Hoe ver heugend de vermindering van 9 procent in 1976 tot ruim 6 procent in 1977 ook is, voldoende is zij niet. Zes procent inflatie blijft onaanvaardbaar hoog. Als het echter mogelijk is in één jaar tijd 2,5 procent inflatie de baas te worden, moet het, aldus de president van de Nederlandsche Bank, zij verstandig beleid en zonder al te grote verstoringen vanuit het buitenland, moge lijk zijn die prestatie te herhalen. Daarmee Gisteravond verklaarden de Amerika nen dat het misschien nodig zal zijn om naast de Bravo een nieuwe toren neer te zetten, die de overdruk moet doen afnemen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Rotterdam, de 59-jarige B. Bruens, heeft met ingang van 1 juni ontslag genomen. Directe aanleiding voor het ontslag zijn de problemen binnen de dienst: sinds september van het vorig jaar zijn zes ambtenaren van de GSD gearresteerd op verdenking van fraude met overheidsgelden. Besprekingen tussen het Erasmus Colle ge (dat in Velsen al avondopleidingen ma vo, havo en atheneum verzorgt) en het college van Velsen hebben tot dit besluit geleid. Het college heeft gesteld dat de opleiding kan starten wanneer minstens 25 leerlingen zich hebben aangemeld. (Zie verder plaatselijke pagina) DEN HAAG (ANP). Op 3 mei staat de inschrijving open op een 8 pet 20-jarige staatslening 1977 per 1978-1997 De in schrijving gaat volgens het tendersysteem waarbij leningbedrag en uitgiftekoers na afloop van de inschrijving worden vastge steld De stortingsdatum is op 15 juni, zo heeft het ministerie van Financiën be kendgemaakt De Noorse regering heeft besloten boeien met radiozendertjes in de olievlek te plaatsen, zodat men kan controleren waar de miljoenen liters olie heen drij ven. De door de storm opgezweepte gol ven hebben de olievlek verdeeld, zodat nu de kusten van Noorwegen, Denemar- KENNEMERLAAN1 BIJ DE BRUG IJMUIDEN TEL.02550-22756 Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk regen, morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Tot matig afnemende wind uit zuid-west tot west. Minimumtemperaturen cir ca 7 graden, maxima omstreeks 12 graden. (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. In aansluiting op de massa le éénuursstaking waaraan woensdagoch tend om elf uur circa 17.000 werknemers van alle landelijke vestigingen van VMF- Stork zullen deelnemen, zal het personeel van Stork Velsen donderdag een protest mars ondernemen naar het Stadhuis in Velsen. De protestmars start omstreeks half twee in Velsen-noord. Met een pont wor den de deelnemers naar de zuidzijde van het Noordzeekanaal gebracht vanwaar men te voet naar het Plein 1945 gaat. Vakbondsbestuurder Henk Krul van de Industriebond NW zal daar via een ge- luidswagen het standpunt en het verzoek van de bond kenbaar maken. Verwacht wordt dat burgemeester Reehorst hierop zal reageren. d zouden we wat het volgend jaar betreft vrijwel uit de gevarenzone zijn. Een vol gende en laatste operatie van deze aard zou naar verhouding het gemakkelijkste zijn, vooral omdat de teruggang van de inflatie de inflatieverwachting als zelfstan dige bron van inflatie geleidelijk zou uit doven. Voorts zal de, zij het aarzelend ingezette, rendementsverbetering moeten doorzet ten. In 1976 kon eindelijk de produktivi- teitsstijging geheel verdeeld worden tus- Prins Claus heeft gistermiddag in Waddinxveen een tentoon stelling van door scholieren gemaakte werkstukken over ontwik kelingssamenwerking met Boven-Volta geopend. Met een houten knots breekt de prins hier een touwtje waardoor een emmer in de waterput verdwijnt ten teken dat de tentoonstelling is geopend. gen bestaan ook plannen een speciaal olie-veiligheidsdepartement op te richten. Mogelijke verbetering economie’ Dinsdag 26 april 1977 67e jaargang no 148 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17-17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1