WEST-DUITSLAND OEFENT VOOR WK Competitie start JAN TIMMAN GAAT TITEL VERSPELEN r treffers en missers tototips 's zondags om 14.30 uur Maar liefst veertien wedstrijden Kohn: 99 Jackie Charlton If Kaltz opvolger van Beckenbauer Ondanks favorietenrol tegen PEC Mi neemt ontslag ,,Toch is AZ in bekerduel favoriet" ati ■Kia «8 iBIB 3 DINSDAG 2 6 APRIL 19 7 7 SPORT rice urse Geladen Bijdragen: Leen v. d. Lugt van n. Superstars ee(' leuker nieuw zoutje van Smiths J MMM ■M Bekroning 174. Ie pri| n a.s dag CM Belangen voor Twente nooit zo groot waren West-Duitsland Vonk cup elfs de bekroning (ADVERTENTIE) 1-0 1-1 0-2 1-0 0-0 A FC Den Haag is Malatinsky zegt groot respect te hebben voor de Zwolse ploeg. Niettemin moet FC Den Haag de finale van de KNVB-beker kunnen bereiken. Als aanvoerder Aad Mansveld en middenvelder Oeki Hoeke ma. de uitblinkers van zaterdagavond, weer een glansrol vertolken, mag de zege FC Den Haag niet ontgaan. De Haagse oefenmeester: „Als we spelen als in de wedstrijd tegen Roda JC hebben we be slist een goede kans”. in elk geval niet meer meemaken. Dit is een van de redenen waarom FC Twen te in de laatste weken zo’n hoge priori teit heeft toegekend aan het duel van morgenavond in Den Bosch. In Ensche de zijn alle voorzorgsmaatregelen ge nomen om een zo optimaal mogelijke voorbereiding te verkrijgen. In dat op zicht lijkt FC Twente nu reeds ge slaagd. De AZ-defensie is de laatste weken ijzer sterk. Theo Vonk hierover: „Dat klopt. We zijn goed op elkaar ingespeeld. De komst van de Joegoslavische keeper Meskovic bij AZ heeft rust in de achterhoede gebracht. Meskovic treedt zelfverzekerd op en dat werkt inspirerend. Overigens heeft de AZ- defensie vaak een ondankbare taak. We zijn meestal in de aanval en dan moeten de achterwaartsen geconcentreerd blijven spelen. Een fout kan funest voor AZ zijn”. In juni loopt het contract van Theo Vonk af. Binnenkort heeft de Uitgeester een oriënterend gesprek met de leiding. Het zal echter geen hard gesprek worden, want Vonk, die al tien jaar speelt in Alkmaar- Zaanstreek, wil graag zijn contract verlen gen. „Wij hebben het erg goed bij AZ, dat een uitstekende organisatie heeft opge bouwd. Ik wil dan ook doorgaan op dezelf de voet”, aldus deze steunpilaar van de roodwitte achterhoede AZ heeft nog nooit meegedaan aan een Europa-cuptoernooi. Theo Vonk wil dat wel eens meemaken. „Het zal voor mij de Centraal voor FC Twente en AZ’67 staat morgenavond het resultaat, want dat is het enige criterium wanneer de re, dat hij de training van gistermiddag slechts gedeeltelijk kon meemaken. FC Twente stuit woensdagavond derhal ve op een geladen Theo Vonk. „Ik heb bij AZ alles meegemaakt. Een club, die degra deerde naar de eerste divisie en later op klom tot subtopper in de eredivisie en thans op weg is naar de top. Ik hoop het nog lang bij AZ vol te houden" De Nederlander Jan Wagenaar is in de achtste wedstrijd voor het wereldkam pioenschap der pikeurs als zevende geëin digd. Op de baan van Vincennes in Parijs won de Noor Thoresen, die ook met grote voorsprong leider is in het algemeen klas sement. Wagenaar staat hierin vijfde. Sparta verloor in deze periode drie thuis wedstrijden waarin men telkens niet tot sco ren kwam. 0-2 tegen Ajax en nu 0-1 tegen FC Amsterdam. Na twaalf wedstrijden zonder overwinning proefde SW door de 3-1 winst op Helmond Sport weer het zoet der overwinning. Dit voetbalweekend bracht drie gelijke spelen, tegen dertien in het weekend daar voor. FC Utrecht heeft trouwens, met uitzonde ring van de vier, dit seizoen van nul t/m acht goals tegengekregen, en heeft met zestig go als de meest gepasseerde achterhoede in de ere-divisie. tenaren zijn in hun ritme gekomen, en zullen woensdag tegen AZ’67, voor de andere halve finale, alles in de strijd gooien om daar goed uit te komen. Misschien dat Telstar daar van kan profiteren alhoewel Spitz Kohn niet van mindere prestaties houdt. FC VW zal in Deventer alles proberen om het laatste reddende puntje mee te nemen. Het ziet er nu toch wel naar uit dat deze eerstejaars zich op het hoogste niveau handhaven, en dat was door velen niet in de prognoses opgenomen. 1. Eindhoven daarentegen kwam voor de vijf de achtereenvolgende keer niet tot scoren in een uitwedstrijd. 1- 0 2- 1 2-4 IO- bu- op- ris- ns- nd- ald. 2-0 2-1 al- D. f 9. lok lel en ar- IJ- r voor mij De Zweed Bjorn Borg heeft het internationale tennistoernooi van Denver gewonnen. Hij versloeg in de finale de Amerikaan Brian Gottfried met 7-5. 6-2. Borg verdiende met deze overwinning 20.000 dollar. Het Nederlandse herenvolleybalteam heeft in Athene in finalegroep B (om de vijfde plaats) van het toernooi om de lente- beker met 3-0 gewonnen van Griekenland A. De setstanden waren 15-2, 15-12. De Rotterdamse zwaarweltergewicht Stan van der Driessche heeft tijdens boks wedstrijden in Rotterdam de Fransman Gerard Breton verslagen In de vierde ronde ging Breton na een linkse hoek neer en werd door scheidsrechter Klijnoot uit geteld de nationale titel opeiste en nu na zes partijen op slechts vier punten staat zijn kampioenschap nog kan prolongeren. Grootmeester Jan Hein Donner klom ver der op door zijn gevaarlijke concurrent Kick Langeweg te verslaan. Timman en Donner zullen vermoedelijk in felle strijd gaan uitmaken wie tweede wordt in de eindrangschikking tijg! Het Westduitse nationale elftal zal ter voorbereiding op het eindtoemooi om het wereldkampioenschap voetbal vol gend jaar in Argentinië 14 oefenwed strijden spelen. West-Duitsland heeft als huidige wereldkampioen automa tisch toegang tot het eindtoemooi van Argentinië. Het oefenprogramma van de nationale ploeg onder leiding van Helmut Schön begint woensdag in Keu len met de interlandwedstrijd tegen Noord-Ierland. tegenstander van Ne derland in groep 4 van de Europese zone in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. Reeds drie dagen later, op zaterdag 30 april, komt het Westduits elftal in Belgrado uit tegen Joegoslavië. De overige twaalf wedstrijden zijn: 5 Juni 1977: Buenos Aires: Argenti niëWest-Duitsland. 8 juni 1977: Montevideo: Uruguay- West-Duitsland. Haarlem is weer op dreef. De derde achte reenvolgende zege bracht veiligheid, over winningen waarin telkens twee keer ge scoord werd en Piet v.d. Berg vier van deze goals op zijn naam bracht. Manfred Kaltz van Hamburger SV is de (eerste) opvolger van Franz Becken bauer als libero van de Westduitse nati onale voetbalploeg. Woensdag speelt de wereldkampioen met een op zeven plaatsen gewijzigd elftal ten opzichte van de finale in München ’74 de eerste van nog veertien interlands in het ka der van de voorbereiding op de titelver- dediging in Argentinië volgend jaar. (Van onze sportredactie) UITGEEST. De 8-0-overwinning die FC Twente afgelopen weekeinde behaal de op FC Utrecht, maakt geen indruk op Theo Vonk, de sterke voorstopper van Alkmaar-Zaanstreek. „Daar ben ik niet kapot van. FC Utrecht heeft een wanpres tatie geleverd tegen FC Twente, aldus de voorstopper. „Natuurlijk krijgen we het erg moeilijk tegen FC Twente, dat tech nisch goed voetbalt. Maar bang zijn we beslist niet. We kennen die ploeg namelijk erg goed”. (Van onze sportredactie) DEN HAAG „Wij hebben een kans de finale te bereiken”, stelt Anton Malatins ky, de Tsjechische trainer van FC Den Haag, „maar ik vind het niet juist dat onze ploeg sinds zaterdag als de grote favoriet wordt bestempeld”. Malatinsky waagt zich niet aan een voorspelling van de uitslag van de bekerwedstrijd FC Den Haag-PEC Zwolle, die woensdagavond in het Utrechtse stadion De Galgewaard wordt gespeeld. De Haagse ploeg wordt enkele dagen voor de halve finale van de strijd om de KNVB-beker plotseling als favoriet beschouwd door de markante ze ge van 3-0 op Roda JC. „Het is zaterdag avond onze beste wedstrijd van het sei zoen geworden”, stelt Malatinsky. „We moeten echter wel waken voor een te groot optimisme voor de wedstrijd tegen PEC Zwolle”. FC Amsterdam had in negentien seizoenen geen enkele overwinning bij Sparta behaald. Slechts vier gelijke spelen was de buit, maar nu dan toch plotseling 0-1 winst. Na de 8-2 overwinning van FC Den Haag op de Go Ahead Eagles, 24 oktober 1976, kwam FC Twente eveneens tot acht goals in deze kompetitie. Op 14 september 1976 kwam FC Twente tot eenzelfde score in zijn thuis wedstrijd tegen De Graafschap. Frans Thijs- sen (toen vier, nu twee) en Arnold Mühren (toen één nu drie) kwamen in beide wedstrij den tot scoren. 74-’75 3-3 Ruud Geels heeft met zijn twee goals tegen Feyenoord dit seizoen tegen iedere ere-divi- sie-club een of meer goals gemaakt (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Nimmer tevoren kende FC Twente zulke hoge waarden toe aan een bekerduel als dat van mor genavond in Den Bosch tegen AZ’67. Resultaat van die halve-finale-ont- moeting kan het gezicht van de En- schedese ploeg in de toekomst gaan bepalen. Maar niet alleen voor de werkgever, ook voor de twaalf A-spe- lers, wier contracten aan het einde van dit seizoen aflopen, staan er kapitale belangen op het spel. Zou FC Twente er immers in slagen via de KNVB- beker het toernooi om de Europa Cup II te bereiken, dan staan die spelers ineens een stuk sterker in de komende contractonderhandelingen. Hoe ongunstig de bekerloting voor FC Twente wellicht ook mag zijn, de confrontatie met het nog op twee fron ten strijdende AZ’67 biedt desondanks perspectief voor een ploeg, die nog iets wil redden van een bijna verloren sei zoen. Zo’n seizoen wil men in Enschede Reeds vandaag (dinsdag) is trainer Spitz Kohn met de ploeg afgereisd naar een trainingskamp in de omgeving van Nijmegen, waar de laatste hand zal worden gelegd aan de voorbereiding. Tot die groep behoren twee spelers, van wie het nog hoogst dubieus is of zij in de Vliert in actie kunnen komen. De grootste twijfels heeft Spitz Kohn ten aanzien van het meespelen van Kick van der Vall, die aan de schertsverto ning van afgelopen zaterdag tegen FC Utrecht een enkelblessure overhield. Maar ook Theo Pahlplatz ondervindt nog zoveel hinder van een spierblessu- erg voorzichtig De Haagse supporters rekenen woens dagavond in ieder geval op Oeki Hoekema. De Fries werd tegen Roda JC bij toeval opgesteld, omdat Perazic tijdens de trai ning een spierscheurtje in het bovenbeen had opgelopen. Met de wedstrijd tegen PEC Zwolle in het vooruitzicht moest Pe razic dan ook worden gespaard. Na het duel tegen Roda is het echter waarschijn lijker dat Malatinsky in de bekerwedstrijd de voorkeur zal geven aan Hoekema boven Perazic. FC Den Haag hoopt met het winnen van de KNVB-beker dit seizoen alsnog een hoop goed te maken. De competitie is voor de Hagenaars niet erg succesvol verlopen. Een tiende plaats op de ranglijst betekent niet meer dan een positie in de grauwe middenmoot. Het seizoen kan door het winnen van de beker in één klap worden goedgemaakt. Voor de financiële positie van FC Den1 Haag, dat heeft aangekondigd de salarissen het volgend seizoen naar alle waarschijnlijkheid drastisch te moeten verlagen, is Europa-Cupvoetbal onont beerlijk. De publieke belangstelling in het Haagse Zuiderpark valt nog steeds erg tegen. Ondanks twee achtereenvolgende overwinningen kwamen zaterdagavond slechts 5000 toeschouwers naar het stadi on. Deelname aan het UEFA-Cuptoernooi zal de belangstelling dan ook ongetwijfeld doen toenemen. Het ligt voor de hand, dat Spitz Kohn in eerste aanleg zal kiezen voor de routine en daarmee tevens voor de speelwijze, waaraan FC Twente zowel binnen als buiten de landsgrenzen zijn inmiddels wat verbleekte faam heeft te danken. In een dergelijk spelcon- cept is (nog) geen plaats voor het jeug dige Noorse talent Hallvar Ohoresen, die nog de fysieke kracht en ervaring ontbeert om strijd op dit niveau te leveren. De visie van Kohn daarop: „Zo’n jongen moet je rustig inbouwen en vooral geen roofbouw plegen. Je hoeft mij niet te vertellen, dat we met hem een witte raaf in huis hebben. Maar daarop moet je wel erg zuinig zijn en ervoor zorgen dat hij niet vies wordt.” Door met 3-0 van Eindhoven te winnen wist AZ’67 in de tweede helft van de kompetitie voor de tiende keer (op veertien wedstrijden) de nul achter te handhaven. Viktor Kortsnoi, met wit spelend, won - zoals verwacht mocht worden - in een gedegen partij van Cor van Wijgerden. Hij kwam op 5'h punt. In de middag had Jan Timman een veelbelovende stelling opge bouwd tegen Böhm. De drievoudige Ne derlandse kampioen verloor later zijn voordeel en ging ten onder. Het is uiterst onwaarschijnlijk dat de man die drie maal LEEUWARDEN. Na zes ronden lijkt de strijd om het schaakkampioenschap van Nederland in Leeuwarden reeds be slist. Weliswaar volgen er nog zeven ron den, doch maandag konden er enkele on verwachte uitslagen worden genoteerd. De belangrijkste daarvan was de nederlaag die Jan Timman in de avonduren leed. PSV incasseerde slechts één tegengoal, van Ruud Geels, in zijn thuiswedstrijden in de tweede kompetitie-helft. tip 3 3 1 1 2 1 1 2 1 1-1 FC Den Bosch-SC Cambuur 1 - - - - 2 1 3 eindstrijd zo nabij is. Vandaar ook dat Spitz Kohn weinig behoefte gevoelt om te gaan experimenteren, maar terug valt op de in het recente verleden meer dan eens geslaagde succesformules. Desondanks beschouwt FC Twentes trainer AZ’67 als de onbetwiste favo riet: „AZ heeft zoveel talent in de ploeg dat je dit gegeven domweg moet accep teren. Maar dat wil natuurlijk nog niet zeggen, dat AZ ook inderdaad de finale zal halen.” bekroning zijn van tien jaar voetbal bij AZ”, vertelt hij met grote nadruk. „Trou wens, ik voel me nog erg fit. Ik heb geen vermoeidheidsverschijnselen, al spelen we nog zo intensief en lang bij AZ. Wij hebben namelijk erg veel plezier in het voetbal en nog altijd is er sprake van een opgaande lijn bij ons”. Theo Vonk beleeft momenteel zijn beste seizoen als voorstopper bij AZ. Jarenlang speelde hij linksback, totdat men hem probeerde als voorstopper, als vervanger van Hans Mol, die thans bij Volendam speelt. Een gouden greep van de trainer, ook al omdat Vonk zich als een rustpunt in de AZ-verdediging ontpopt. Spitsen als bijvoorbeeld Nico Jansen van Feyenoord en Ruud Geels van Ajax kun nen hierover meepraten. AZ speelt in de volgende formatie: Mes kovic; achter: Van Rijnsoever, Spelbos, Vonk en Hovenkamp; midden: Van Hane- gem, Nygaard en Arntz; voor: Vosmaer of Metgod, Kist en Van Marwijk. De keuze zal vallen als rechtsbuiten op Vosmaer of Met god, want daar moet trainer Hans Kraay woensdag nog over beslissen. Er gaan cir ca 40 bussen met supporters vanuit diver se plaatsen in Noord-Holland naar Den Bosch. Directeur Henk Burgwal van AZ verwacht dat vele duizenden Noordhollan- ders naar deze halve-bekerfinale gaan. Telstar haalt regelmatig zijn broodnodige punten. Acht gelijke spelen en één keer winst en verlies in zijn laatste tien wedstrijden. Na zeven wedstrijden op eigen terrein zon der puntenverlies, verloor Excelsior met de 0-0 tegen Wageningen het eerste puntje. Manfred Kaltz krijgt de eerste kans op de plaats van Beckenbauer, on danks dat hij van origine vleugelverde- diger is. In die hoedanigheid speelde hij drie interlands. Als voorstopper heeft hij zijn clubgenoot Nogly bij zich ge kregen. Jack Charlton, manager van de En gelse eerste divisieclub Middlesbo rough, heeft zijn ontslag ingediend. Daarmee kwam de 42-jarige Charlton, die in 19766 deel uitmaakte van het Engels elftal dat wereldkampioen werd, zijn in 1973 gedane belofte na dat hij ontslag zou nemen bij Middles brough wanneer hij de club niet binnen vier jaar een groot nationaal of interna tionaal succes zou bezorgen. Aangezien dit niet gebeurd is, achtte Jackie Charl ton de tijd gekomen om op te stappen. AZ’67 en Haarlem strijden uitslui tend nog om de eer van Noord-Holland en de Alkmaarders zullen de 2-1 neder laag in Haarlem goed willen maken. Van de eerstedivisie wedstrijden zijn voor dit gedeelte van de competitie uitsluitend Willem II-Excelsior en Her- acles-MVV belangrijk. Excelsior en MW moeten winnen om in kansrijke positie te blijven waarbij MW tevens kans maakt op de laatste periode-titel. De laatste drie kompetitiewedstrij- den zullen, zo heeft tenminste de KNVB bepaald, op zondagmiddag gespeeld moeten worden en beginnen om 14.30 uur. Men wil hiermede voorkomen dat de op zaterdagavond gespeelde wed strijden invloed op het competitiege- beuren van zondag uitkunnen oefenen. Aan de top van de ranglijst is de strijd gestreden, maar hopelijk komt Ajax zijn sportieve plicht volledig na, waar mee man zondag a.s. reeds een begin kan maken als men weer in het Olym pisch Stadion moet aantreden, maar nu in de uitwedstrijd tegen FC Amster dam dat qua bezoek van deze wedstrijd zal profiteren. De laatste zeven seizoenen wist FC Amsterdam slechts één wedstrijd te zegevieren. De Graafschap ontvangt PSV in een voor beide zeer belangrijke wedstrijd. De Eindhovenaren blijven bij winst in de strijd om de derde plaats, en kunnen op de laatste kompe- titie-dag als AZ’67 op bezoek komt, definitief toeslaan. De Graafschap staat met één been in de eerste divisie en bij een nederlaag tegen PSV zal het andere been bijgetrokken kunnen wor den. NEC, ook al in gevaar, ontvangt FC Den Haag dat woensdag in de halve finale om de KNVB-beker moet aantre den. Of dit laatste enige invloed op het eindresultaat zal hebben is niet on denkbaar. Eindhoven, ook al van 22 punten voorzien, moet aantreden op eigen veld tegen FC Utrecht. De Utrechters werden overrompeld in En schede en zullen ongetwijfeld de ont vangen boete voor de geleverde wan prestatie terug willen verdienen. Maar Eindhoven is op eigen terrein heel wat meer mans dan buitenshuis en zal slechts daar puntenwinst oogsten. Telstar zal in zijn laatste thuiswed strijd FC Twente ontmoeten De Twen ..Europa Theo Vonk (rechts) in een eerder duel tegen FC Twente in een gevecjit om de bal met Jaap Bos. Spitz Kohn: „AZ heeft nu eenmaal meer kwaliteit dan wij. '75-’76 '76-’77 1-6 Eindhoven-FC Utrecht 1-2 0-3 Telstar-FC Twente 0-2 G.A. Eagles-FC VW 3-1 4-0 2-2 Feyenoord-NAC 1-2 0-2 0-1 FC Amsterdam-Ajax 1-3 Roda JC-Sparta 1-2 NEC-FC Den Haag 1-1 De Graafschap-PSV 1-2 AZ'67-Haarlem it 0-1 Willem H-Excelsior 1-0 Heerenveen-FC Dordrecht 0-2 Heracles-MW 11 juni 1977: Rio de Janeiro: Brazi liëWest-Duitsland. 14 juni 1977: Mexico Stad: Mexico- West-Duitsland. 7 september 1977: Helsinki: Finland- West-Duitsland. 8 oktober: Berlijn: West-Duitslan- d—Italië. 16 november 1977: Stuttgart: West- D uitsland—Zwitserland 14 december 1977: Dortmund: West- DuitslandWales. 22 februari 1978: —Engeland. 8 maart 1977: West-Duitsland—Sov- jet-Unie. 5 april 1978: Hamburg: West-Duits landBrazilië. 19 april 1978: ZwedenWest-Duits land.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21