Bondsrepubliek houdt vast aan snelle kweekreactor steun van Zaïrese regering HARDHANDIG OPTREDEN DEENSE POLITIE IN DAGBLADENCONFLICT „CIA werft huurlingen voor Zuidmolukse leiders benadrukken eenheid Twee doden bij mislukte poging tot kaping HOESSEIN IN WASHINGTON 3 I PIJNLIJK RIJKSWATERSTAAT BEGRIJPT OPHEF OVER SPUITENDE OLIEBRON NIET 0 0 EX-OFFICIER INLICHTINGENDIENST: TIENDUIZEND Verbaasd MANUSAMA: „WIJ LATEN ONS NIET ZO GEMAKKELIJK OPHITSEN Meningsverschillen Snoepjes DINSDAG 2 6 APRIL 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND <0 (Vervolg van pag. 1) Over de gevolgen van de oliespuiter voor het milieu lopen de meningen uiteen. „Aan voorspellingen over de uitwerking waag ik me niet, maar vroeger of later zullen we de gevolgen zeker ondervinden”, meent de zeebioloog Stein Kalvig van de Universiteit van Bergen, in Noorwegen. i- r- n trijfël Meningen over gevolgen voor milieu lopen sterk uiteen zWEDEt ISCHÖTLAND ol ievlek' DENEMARKEN NOORDZEE IERLAND c? Stockwell, die onder meer leider is ge- Van de vijftien dagbladen in Denemar- k Hij besloot zijn rede met een citaat van IR MANUSAMA Ik heb gisteren verteld over het opzwe pende en meeslepende concert dat Mikis Theodorakis vorige week vrijdag in de Mutualité in Parijs gaf, met een zeven man sterk orkest (waaronder een pianiste) en twee zangers en zangeressen. Het is een raadsel waar Theordorakis op een bevol king van negen miljoen Grieken steeds weer nieuwe zangers en zangeressen van daan haalt, wier stemmen onveranderlijk klinken als klokken. In Parijs waren het Sophia Michailidou, Margarita Zorbala, Petros Pandis en Yannis Thomopoulos, maar ik heb „live” en op de grammofoon plaat ook nog een tiental andere Theodo- rakis-zangeressen gehoord, en daar was er heus niet een bij van wie je zei: „Aardig stemmetje, maar zingen kan ze niet!” Gostein Sirevaag van de Noorse vissers bond maakte zich nog niet zoveel zorgen. „Als de oliestroom stopgezet kan worden en de olie blijft waar hij is, dan bestaat geen groot gevaar voor de vissen. We maken ons meer zorgen over de chemica liën, die mogelijk worden gebruikt om het olietapijt op te lossen”. Daarentegen ver wachtte een woordvoerder van de Britse vissers wel grote schade voor de visstand. Bij de directie-Noordzee van Rijkswa terstaat, die in Nederland belast is met de bestrijding van olievervuiling op zee, is men verbaasd over de „ophef”, die van de spuitende oliebron op het Noorse Ekofisk- veld wordt gemaakt. De typografen en lithografen, die al drie maanden actie voeren tegen het feit dat duizend man op straat waren gezet, blokkeerden de uitgang van de drukke rij, waar een noodkrant was gedrukt stof van de licht-waterreactors, die al erg economisch werken, nog tot 25 a 30 percent meer worden benut. Het wordt daardoor bovendien mogelijk het radio actieve afval terug te brengen tot een vorm die veel veiliger kan worden opgeslagen. Alleen al het gebruik van verrijkt uranium afkom stig van de licht-waterreactors kan West-Duitsland De president van de Zuidmolukse repu bliek ontkende ook dat er sprake zou zijn van een geschil. „Lieden van buiten de RMS hebben de afgelopen tijd geprobeerd de Zuidmolukse leiders tegen elkaar op te stoken. Het doel: onze strijd tegenhouden Maar wij laten ons niet zo gemakkelijk ophitsen. Wij vormen één front tegen ver raderlijke krachten”, aldus ir. Manusama in zijn rede, die meermalen werd onder broken door stormachtig gejuich. de Houtrusthallen verzamelde Zuidmoluk- kers in handen te geven van Manusama. Het politie-optreden volgde op een ver zoek om justitiële bijstand van de direc tie van het dagblad. enkele honderden jaren lang onafhankelijk maken van de primaire invoer van energie voor opwekking van elektrische stroom. ken verschijnen er momenteel maar vier, terwijl men zich verder behelpt met muurkranten. Deze pagina-grote muur- kranten worden in West-Duitsland, Ne derland en Zweden gedrukt en dagelijks worden er zo’n 5000 op reclamezuilen, muren enzovoorts geplakt. Premier Jörgensen heeft de typogra fen verzocht zo snel mogelijk weer aan het werk te gaan. „Deze staking is zelf moord voor jullie eigen kranten”, zo zei hij in een televisietoespraak. Die bescherming tegen straling en ongelukken staat al op bijzonder hoog peil, maar zal nog verder worden verbeterd met steun van de staat om het nog bestaande risico voor de bevolking gering te houden, ook bij toenemend gebruik van kernenergie, en het personeel bij de reactors aan nog minder, straling bloot te stellen. De hulp van Angola aan de opstadelin- gen is volgens Stockwell een direct gevolg van de invasie die, met hulp van de CIA, ruim een jaar geleden vanuit Zaïre werd gedaan in Angola. De twee kapers werden leden ge noemd van het Eritrese bevrijdings- front (ELF), dat een guerrilla tegen de Ethiopische regering voert. Het inci dent deed zich voor in een DC-3 die van Mekele in de provincie Tigre was opge stegen voor een binnenlandse vlucht. De twee mannen gaven de gezagvoer der opdracht naar Saoedi-Arabië te vliegen en vervolgens naar Khartoem in de Soedan. De piloot zei hun echter dat hij niet genoeg brandstof had. Vol gens het radiobericht werden de kapers in een gevecht gedood. Het vliegtuig landde zonder ongelukken op de luch thaven van Addis Abeba. LONDEN (Reuter). De bemanning van een Ethiopisch verkeersvliegtuig heeft radio-Addis Abeba bekendge- het land probeerden te verlaten, zo heeft radio-Addis Abebe bekendge maakt. Op de dag dat ik in Parijs de poppen- kastfilm „Casanova” (Nieuwenhuis) van Fellini had gezien en daar geen al te hoge dunk van Casanova’s amoureuze verrich tingen van had overgehouden, las ik in de Herald Tribune dat George Simenon, de schepper van Maigret, met zijn hand op zijn hart of daaromtrent verklaard had dat een nauwkeurige berekening hem had ge leerd dat hij sinds zijn dertiende jaar tienduizend vrouwen had beslapen. Ik ken bejaarde handelsreizigers die niet eens zo veel bedden hebben beslapen! Hij had ze fysiek nodig, zei hij, en bovendien had hij behoefte aan communicatie. „Ik ben van mening dat je een vrouw pas kent als je met haar geslapen hebt”, legde hij uit. „Ik wilde de vrouwen kennen. Ik wilde de waarheid leren kennen. Ik ken deze vrou wen nu niet langer, ik ben ze vergeten, maar ik begin nu de vrouw te kennen”. dr. Sitanalla, een oud-vrijheidsstrijder voor de RMS: „Als het er op aankomt, in moeilijke tijden, is iedere Ambonees toch Ambonees, of hij wil of niet. Zijn hart stocht en vaderlandsliefde zijn een deug, die iedere Indonesiër tot voorbeeld kan strekken”. -r, STAVANGER In augustus wordt in Athene een groot Theodorakis-festival gehouden, met uit voeringen op 1, 2, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13,14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21,22, 23, 24, 25, 26,27, 28, 29, 30 en 31 augustus, en ook nog op 1, 2,3 en 4 september van symfonieën, suites, oratoria, cantates en liedercycli van Theo dorakis’ hand, en al die avonden is Mikis Theodorakis zelf de dirigent. Want lui is hij niet. Toen hij vrijdag de ene na de andere toegift gaf, waarbij hij zelf in die twintigtal toegiften de eerste stem vertolk te nadat hij al zo’n kleine twee uur had staan dirigeren, bleven zijn solisten welis waar dapper meezingen, maar je zag dat Sophia Michailidou en Margarita Zorbala langzamerhand de uitputting nabij waren. Verslijt hij wellicht zijn zangeressen even snel als een snelwandelaar zijn schoenen verslijt? Blijkbaar niet, want oudgediende Theo- dorakis-vertolkers als Grigorjs Bithikot- sis, Maria Farandouri, Antonis Kaloyan- nis en Maria Dimitriadou zijn op het Theo dorakis festival in Athene ook weer pre sent. Een nieuw gezicht in het Volksorkest van bouzoukispeler Lakis Karnezis was evenwel George Theodorakis, Mikis’ goed gelijkende zoon van een jaar of zeventien, die (je moet op de onderste sport van de ladder beginnen, nietwaar?) de triangel, de sambaballen en de tamboerijn voor zijn rekening nam, en daarmee een groot en effectief gevoel voor, ritme demonstreerde. Op eën gegeven ogenblik stelde de Frans man die de op muziek gezette gedichten in vertaling voorlas, ook dé orkestleden voor waarbij hij, tot ieders afgrijzen in het orkest en de zaal, uitgerekend George The odorakis per ongeluk vergat. Het was min stens zo pijnlijk als wanneer op een staats banket ter ere van dr. Willem Drees, alle eregasten even genoemd werden behalve dr. Willem Drees junior. Evenals de snelle-kweekreactor kan ook de bouw van hoge-temperatuurreactors worden bevorderd,. Die zijn eveneens interessant voor de opwekking van elektriciteit. Beide reactors mogen echter pas dan voor het opwekken van energie worden gebruikt wanneer ze „zorgvuldig onderzocht” zijn wat de gevol gen ervan voor veiligheid en milieu betreft, aldus de minister. Zowel ds. Metiari als ir. Manusama legde er m redevoeringen gisteren grote nadruk op. dat er van een conflict tussen beide leiders geen sprake is Metiari deed dat door de macht ten overstaan van de 9000 in o Ook fotografen en cameramensen van de Deense en Zweed se televisie werden niet ontzien door de chargerende politiemensen. „Het lijken wel nazi’s”, verklaarde een van de in elkaar geslagen typografen gisteren in het ziekenhuis. De Britse minister van Energie, Tony Benn, heeft Noorwegen hulp aangeboden bij de bestrijding van de olievlek, zo ver klaarde hij gisteren in het Lagerhuis. De bestrijding van de olievervuiling op zee heeft nu de hoogste prioriteit, aldus Benn, die zondag per vliegtuig de situatie rond om het booreiland Bravo in ogenschouw heeft genomen. Opwerking van de atoombrandstof is tevens vereist voor economische werking van kweekreactors. De ontwikkeling van de snelle-kweekreactors is van groot belang, omdat daarmee van de bruikbare hoe veelheid energie in het uranium tot wel zestig maal zoveel kan worden gebruikt. NOORWEGEN door Nico Scheepmaker V Nu heeft Simenon, die 214 boeken schreef in een oplage van 350 miljoen, een jaar of vijf geleden al eens onthuld dat hij na het schrijven van een boek, waarvoor hij zich een dag of negen met een hele batterij gepunte potloden in zijn werkka mer placht op te sluiten om zich alleen op geregelde tijden een maaltijd door zijn vrouw te laten aanreiken, altijd spoorslags naar een bordeel ging om weer op verhaal te komen. Geen wonder dat hij zijn boeken altijd zo snel schreef! Simenon is nu 74, hij heeft die tienduizend vrouwen dus in een tijdsbestek van 60 jaar bezeten of bespron gen of beslapen (maak rustig uw eigen keus). Dat zijn er ruim drie per week, oftewel eentje in de ruim twee dagen, en dat dan zestig jaar onafgebroken achter elkaar Hij moet dus wel een heel groot schrijver zijn! Hoewel, hij heeft er natuur lijk wel lang over gedaan voordat hij „de vrouw” leerde kennen, wat misschien de kleurloosheid van mevrouw Maigret ver klaart In ieder geval: een welbesteed le ven, want wie van ons kan er zich op beroemen dat hij naar bed is geweest met de hele vrouwelijke bevolking van Mep- pel’ Of als dat u beter uitkomt: die van Aalsmeer Bloemendaal. Castncum. Nun- speet. Nijkerk, Winschoten. Uithoorn, Voorschoten of Steenwijk’ (van Meppei verbaast het me niets) Hoofdingenieur C. van der Burgt, wijst erop, dat zich anderhalf jaar geleden vlak voor de Nederlandse kust(Texel) een soortgelijke situatie heeft voorgedaan, zonder dat daar enige aantoonbare schade door werd veroorzaakt. De Griekse tanker Olympic Alliance verloor toen circa 10.000 ton lichte ruwe olie, die een vlek vormde van ongeveer 200 vierkante kilometer. Rijkswaterstaat slaagde er toen in de olietroep met behulp van drie bestrijdings- schepen en de natuur binnen een paar dagen onschadelijk te maken. Omdat de „Noorse” olievlek zich ver (ruim 300 km) van enige kust bevindt en ook uit lichte, snelverdampende olie bestaat, meent ir. Van der Burgt, dat er geen enkele reden is voor paniek. Temeer omdat zijn mensen hebben waargenomen dat de vlek niet groeit. „Er schijnt net zoveel te verdampen als er bij komt”. Als de situatie blijft zoals die is, dan gelooft Van der Burgt niet dat er ooit enige Ekofisk-olie zal aanspoelen. Om die reden vindt hij het ook verstan dig dat de Noorse autoriteiten tot nu toe hebben afgezien van het op grote schaal chemisch bestrijden van de olie. „Bij Texel Tag dat indertijd anders, doordat de olie zich toen vlak bij de kust bevond”. Volgens drs. K. H. Posthumus van het Rijksinstituut voor visserijonderzoek in IJmuiden, zal de olievlek weinig schade toebrengen aan de visstand. „De vlek zal geleidelijk verdampen en ten dele oplos sen in het zeewater. Van een ramp voor de visstand is pas sprake als de Noorse auto riteiten besluiten het olieveld te lijf te gaan met chemische bestrijdingsmiddelen”, al dus drs. Posthumus. weest van de speciale task force van de CIA voor Angola (in 1975, tegen het einde van de burgeroorlog in dat land tussen MPLA, FNLA en Unita) klaagt in zijn ontslagbrief dat de organisatie van de CIA niet deugt: „De organisatie is in handen van oude, uitgebluste mensen”. Over het DDO (Deputy Directorate for Operations, de afdeling van de CIA die zich bezighoudt met acties in andere landen), zegt Stock- well dat een „inteeltkliek van hoge ambte naren een kwart eeuw lang de macht in handen heeft gehad, onder bescherming van geheimhouding en veilig voor open baarheid, zodat, hoe dronken, hoe onge schikt voor hun taak, hoe corrupt zij (de (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De CIA, de Amerikaan se inlichtingendienst, is bezig Franse huursoldaten aan te werven om president Moboetoe van Zaïre te helpen in zijn strijd tegen de Katangese ballingen. Deze beschuldiging staat in een open ontslag brief die CIA-agent John Stockwell heeft geschreven aan admiraal Stanfield Tur ner, de nieuwe directeur van de CIA. De brief werd gisteren afgedrukt in de Wash ington Post en de International Herald Tribune. (Van onze redacteur in Skandinavië) KOPENHAGEN De Deense politie heeft gisteren op enkele honderden sta kende typografen en lithografen van het blad Berlingske Tidende ingeslagen met het doel een demonstratie uiteen te drij ven. Er vielen tientallen gewonden. o De Westduitse minister van Onderzoek, Hans Mat- thöfer, zegt in zijn wetsontwerp het weer bruikbaar maken van verbruikte splijtingselementen bijzonder belangrijk te vinden. Daardoor kan de atoombrand- Het energieprogramma legt het zwaartepunt op rationele en zuinige toepassing van energie en wijdt ook aandacht aan het gebruik van steenkool en ande re fossiele energiebronnen en aan nieuwe vormen van opwekking van energie. Denemarken verwacht ernstige gevol gen voor het milieu. Volgens de laatste berichten menen deskundigen dat het nog wel dagen zal duren voordat de olie de kusten van de Noorzee-staten zal bereiken, maar experts in Denemarken verwachten dat de Deense westkust vroeger of later toch wel de gevolgen zal ondervinden. De Britse oliemaatschappij BP heeft gisteren vijftig ton van een speciaal bestrijdings middel overgevlogen naar Denemarken voor eventueel gebruik tegen de olievlek. De Deense regering heeft in totaal 300 ton besteld. Volgens een woordvoerder van een rijks-research-centrum in Stevenage, ten noorden van Londen, is dit middel niet schadelijk voor het leven in zee. Het zou veel minder gevaarlijk zijn dan de midde len die tien jaar geleden werden gebruikt tegen de olievlek van de Torrey Canyon voor de kust van Cornwall. Toen richtte het bestrijdingsmiddel evenveel schade aan bij de fauna als de olie. Maar olie uit de Noordzee is dunner en lichter dan die uit het Midden-Oosten. De Noordzee-olie drijft op het wateropper vlak en verdampt sneller. De olie uit het Midden-Oosten waarmee de meeste onge lukken tot dusver gebeurden, drijft juist onder het oppervlak en is moeilijker te bestrijden. Omdat de windrichting enkele malen is veranderd, dobbert de olievlek heen en weer tussen de kusten van Denemarken en Schotland. Deskundigen verwachten dat deze beweging nog wel dagen kan duren, zodat zeker de eerste twee weken geen olie zal aanspoelen. Christian Bugge van de Noorse raad tegen milieuvervuiling zei dat de kusten van de Noordzee-landen niet onmiddellijk bedreigd worden. De bijeenkomst in de Haagse Houtrust hallen verliep rustig. De sprekers werden afgewisseld door zangers en dansgroepen. Een groep kinderen uit Assen danste op een lied waarin in het Maleis onder meer de volgende zinsneden voorkwamen: „We zullen ze niet vergeten. Ze zijn ons volk, de helden van Bellen en Am sterdam". Manusama gaf wel toe dat er binnen de Zuidmolukse beweging „meningsver schillen” bestaan. „De leiders hebben ver schillende opvattingen ten aanzien van bepaalde zaken”, zo zei hij. „Maar is dat niet doodgewoon in een democratie? Er is goed onderling overleg tussen de leiders. Wij maken zelf wel uit hoe we onze strijd voeren. We hebben adviezen noch van links, nóch van rechts nodig”, aldus Ma nusaina De Jordaanse koning Hoessein is giste ren in Washington aangekomen. Hij zal dne dagen besprekingen voeren met presi dent Carter, die gisteren verklaarde dat de toestand in het Midden-Oosten ernstig zal verslechteren als de onderhandelingen ov er vrede dit jaar niet slagen Volgens Car ter is Hoessein (hij wordt op de foto ge flankeerd door Carter en diens echtgeno te) een sleutelfiguur in de moeilijke Mid- den-Oosten-problematiek, omdat een eventuele Palestijnse staat slechts op zijn grondgebied, de westelijke oever van de Jordaan die door Israel wordt bezet, tot stand kan komen. i Gisteravond deden zich enkele moeilijk heden voor in de stoptrein Den Haag- Utrecht, waarin veel Zuidmolukkers za ten. De trein stond een half uur stil in de buurt van het station Zoetermeer-Oost. Volgens een woordvoerder van de Neder landse Spoorwegen ontstonden er enige moeilijkheden omdat drie reizigers geen plaatsbewijzen hadden Tot ongeregeldhe den kwam het niet: wel werd her en der met snoepjes gegooid CIA-leiders in verschillende landen) hun post ook vervullen, zij worden beschermd, gepromoveerd en herbenoemd". Volgens Stockwell is ook de Amerikaan se interventie in Angola in 1975 door de Amerikaanse autoriteiten altijd ontkend een voorbeeld van een actie die ten onrechte werd aangevat en slecht werd gepland. „In juli 1975 was het duidelijk dat de MPLA ging winnen (van de concurre rende bevrijdingsbewegingen FNLA en Unita), zij beheerste al twaalf van de vijf tien provincies van Angola. Verschillende verantwoordelijke Amerikaanse ambtena ren en Senatoren meenden dat de MPLA de beste kwalificaties had om het land te regeren. Bovendien was de MPLA niet vijandig tegenover de Verenigde Staten”. „De CIA trok 31 miljoen dollar (bijna honderd miljoen gulden) uit om de over winning van de MPLA tegen te houden. Zes maanden later had de MPLA niette min de beslissende overwinning behaald en waren 15.000 Cubaanse soldaten gele gerd in Angola, met de volledige instem ming van een groot deel van de Derde Wereld en met de steun van verscheidene invloedrijke Afrikaanse staatshoofden, die voorheen elke interventie in Afrikaan se aangelegenheden van buiten het conti nent hadden veroordeeld” BONN (DPA). De Westduitse regering wil bij haar kernenergiepolitiek blijven vasthouden aan het op werken van uranium en de ontwikkelng van de omstreden snelle-kweekreactor, in tegenstelling tot de Amerikaanse regering, zo bleek gisteren uit een wetsvoorstel inzake het energieprogramma tot 1980, dat morgen in het kabinet zal worden besproken. Deskundigen zijn er zeker van dat de regering dit programma zal goedkeuren. De berichten waar ds. Metiari op doelde, willen dat er een confict is ontstaan binnen de Zuidmolukse regering, omdat een radi cale groepering onlangs contact heeft ge zocht met Vietnam. Een delegatie van de RMS, die een jaar geleden in Parijs een gesprek had met een vertegenwoordiger van Vietnam, stond onder leiding van Me tiari. Manusama zou het niet eens zijn met deze handelwijze. Van hem is bekend dat hij via een vreedzame weg de Zuidmoluk se idealen wil verwerkelijken. Volgens Stockwell ligt de Amerikaanse interventie in Angola, uitgevoerd als steun voor de FNLA van Holden Roberto, Moboetoes zwager, aan de basis van de opstand die nu woedt in Sjaba. de zuide lijke provincie van Zaïre. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. „Ir. Manusama is en blijft de president van de Republiek der Vrije Zuid-Molukken”. Met deze verkla ring heeft ds. Metiari, de leider van het Zuidmolukse parlement, de Badan Persa- tuan, gisteren de berichten over een machtsstrijd tussen hem en ir. Manusama weerlegd. Ds. Metiari was een van de sprekers tijdens de 27ste herdenking van de proclamatie van de republiek in de Houtrusthallen in Den Haag. e k >t 0 'S 1.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3