NIVR adverteert voor ruimtevaarders Werknemers VMF staken i? negeert verboden een uur o Ir Obligatierente-rekening Bank Mees Hope nv M in Bols: agiobonus Werknemers van schoenfabriek van 40 procent Drie Zwitserse bankdirecteuren Regeringsnota: Stagevergoeding af schaffen Kc I bezitten 51 pet van aandelen Bisschop Lefèbre aangehouden Buitenlandse bedrijven voor miljoenen opgelicht Hoe hoger de rente, hoe moeilijker u aan uw spaargeld kunt komen. 2j2/() •I Tenzij... A IJ in I r Geef h betrouwbare scharesliep kado. De Philips allesslijper 99 99 PHILIPS I OVERVAL OP APOTHEEK ITALIË KRIJGT IMF-LENING l kartelmessen, 2-^ ■i 4 D I N S D A D 2 6 APRIL 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND Neutraal financieren hogere rente en toch kontanl geld. BMH DOOR NEDERLANDSE ..FIRMA Premie Het unieke van de Obligatierente-rekening is, dat de rente gekoppeld is aan het rendement van 3 langlopende staats- 'l leningen. Niet de bank bepaalt de rente, maar deze volgt maandelijks de kapitaalmarkt. In de praktijk ligt de rente altijd hoger dan bij r langer lopende spaarrekeningen. Voor mei bedraagt de rente 5'/z%. Ook als u (nog) geen cliënt bent van Mees Hope kunt u een Obligatierente- rekening openen. U kunt er zelfs per giro geld op laten storten. Wilt u meer weten? Vraag de speciale folder bij uw kantoor in de buurt. Kapel in Stein toch ingezegend Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-527 9111. Buitenveldert, Assumburg 150, tel. 02042 98 60. Haarlem, Houtplein 8, tel. 023-31 59 50. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De ministers Van Kemenade (Onderwijs) en Boers- ma (Sociale Zaken) willen de vergoedingen aan scholieren en studen ten die een stage volgen afschaffen. Wel zijn zij voor handhaving van onkostenvergoedingen voor reis- en verblijfkosten. In de vandaag aan de Tweede Kamer aangeboden „Stagenota” stellen de bewindslieden ook een wet voor die de stagiair de positie van leerlingen geeft. Door deze eigen juridische positie is hij dan niet langer werknemer met een arbeidsovereenkomst. >3CLLARENi5CELRDEVEN. Draalers- 5 Ook bij de rendementsverbetering spelen de verwachtingen een belangrijke rol. Als mag worden aangenomen dat, zij het eerst na enkele jaren, een bevredigend rendementsniveau zal kunnen worden bereikt, dan zullen de investeringen en met name de arbeidsplaatsen scheppende investeringen opleveren, ondersteund door in het voor uitzicht gestelde investeringsfaciliteiten (de WIR). Het herstel van de werkgelegenheid behoort dan eindelijk tot de reële mogelijkheden, maar daarvoor is het dan ook wel de hoogste tijd. Natuurlijk, op sommige spaarre- Voordeel 2: Toch een hoge rente. keningen kunt u een imponerende rente krijgen. Maar het betekent wel dat u uw spaargeld voor lange tijd kwijt bent. Mees Hope heeft een rekening die u gelukkig heel wat meer vrijheid laat. En waarop u toch een forse rente ontvangt: de Obligatierente-rekening. Voordeel 1: Ruime vrije opname. Elke maand kunt u tol een bedrag van I 1.000 - vrij opnemen. Overigens geldt een opzegtermijn van 3 maanden. Onbeperkte vrije opname voor aanschaf van effekten en onroerend goed. Dr. Zijlstra: Hoogste tijd voor (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) Ti. Mgr. Marcel Lefèbre was ondanks het verbod van mgr. Gijsen in Stein Desgevraagd verklaarde hij te weten dat (ADVERTENTIE) De jaarvergadering is 9 juni. >3* PHILIPS (Vervolg van pagina 1) UTRECHT. Alle 17.000 werknemers van het VMF-concem leggen morgen het werk een uur neer. Met deze actie wil het personeel zijn afkeuring uitspreken over de voorgenomen plannen van de VMF-top om de twee gieterijen en de spuitgietma- chinefabriek SPPM in Hengelo te sluiten. NVV-bestuurder Jan Schermer verklaar de gisteren in een vergadering met VMF- kaderleden in Utrecht dat de leiding van het concern geen ontslag zal aanvragen voordat de beslissing van minister Lub bers over de vraag welke gieterij dicht- moet, gevallen is. Bestrijding van de inflatie en voortgezet te verbetering van de rendementen zal een zware wissel op het loonbeleid blijven trekken. Wanneer mag worden aangeno men dat de arbeidsproduktiviteit met 3,5 Volgens de nota, die zes maanden ter discussie staat, is een vergoeding voor het volgen van onderwijs in een praktijksitua tie ongewenst, omdat daar het gevaar in schuilt dat het onderwijs naar de achter grond wordt geschoven. Door een stagiair de status van „leerling" te geven kan het onderwijskundig doel volledig tot zijn voorkeur, maar het resultaat vin een een voudige rekensom. recht komen Wel blijven op de stagiair alle arbeidsbeschermende wettelijke rege lingen van toepassing Bij dit alles zal tenslotte het monetaire beleid gericht moeten zijn op het geleide lijk verwijderen van een overmaat aan „liquiditeiten" (is: geld) in ons economisch •bestel. De geldschepping zal weer moeten worden afgestemd op de stijging van het reële nationale inkomen. In dit kader ver dedigt dr. Zijlstra de te verwachten kre- dietbeperking, waarover in mei wordt be slist. Het gaat daarbij overigens niet om een terugdringen van de kredieten, maar om een rem op de groei van de kredieten. Ook de verdediging van de „harde” gulden in het afgelopen jaar past in de strijd tegen de inflatie, de grote bron van het econo misch kwaad. sprake is van een meevaller, die schielijk moet worden besteed. Er is geen werkelij ke meevaller, maar een beginnende terug keer tot gezondere overheidsfinanciën. Dit moeten we bestendigen, aldus Zijlstra. Uitgaande van het aantal door aandeel houders voor de uitkering van de agiobo nus gehouden aandelen komt het totale dividend overeen met 4,22 dividend per aandeel tegen vorig jaar 3,60. Om de stages in het voortgezet en hoger onderwijs in kwalitatief opzicht te verbete ren stellen de ministers een wettèlijk voor alle scholen .verplicht plan voor waarin alle stage-activiteiten per schooljaar con creet zijn vastgelegd. De leerling wordt vanuit de school begeleid door een docent en krijgt bovendien door het bedrijf waar hij zich als leerling voorbereidt op het beroep een mentor toegewezen dat er geen premie meer hoeft te worden betaald Omdat een stagiair blijft vallen onder de werking van de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet en de Wet Ar beidsongeschiktheid, is hij verzekerd te gen het risico van langdurige arbeidsonge schiktheid. Voor de „handel" richtte het achttal vo rig jaar een speciale maatschappij op op de Bahama’s, Interim Ltd. Onder de naam Interim Holding Ltd. te Rotterdam werden door de mannen - in goedzittende kos tuums en snelle auto’s - met behulp van telex en buitenlandse bankrekeningen grote zaken gedaan met vrijwel alle Euro pese landen. Buitenlandse verkopers die naar de kredietwaardigheid van de firma informeerden, kregen van de banken té horen dat het saldo toereikend was. Wan neer zo’n verkoper echter probeerde een cheque van Interim te verzilveren, bleek Interim die cheque geblokkeerd te hebben. Aan het onderzoek in deze zaak werkt een rechercheteam van veertien man. Men verwacht dat het onderzoek nog lang zal duren en dat nog meer arrestaties zullen volgen. De goederen waarin de mannen handel den - via een „centraal magazijn” in Dru- ten - varieerden van aanstekers tot pluche dieren en houten pallets voor het vervoe ren van goederen. Door hun toedoen is - aldus de politie - de pallethandel in Neder land kapotgemaakt; de mannen verkoch ten de pallets voor driekwart van de nor male prijs. Van de „verdiensten" van de firma is niets teruggevonden WASHINGTON (Reuter). Het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) heeft erin toegestemd Italië een krediet van 450 mil joen SDR (bijzondere trekkingsrechten) te verlenen. Dat is op basis van de huidige waarde van een SDR in guldens ongeveer 1287 miljoen. Het krediet loopt tot 31 december 1978 Me aan werd niets Hei aan tij der van klasl-c Twee wape werdi NIEUW-VENNEP. NV Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols gaat over tot een uitkering van 40 procent in gewone aandelen ten laste van de belas tingvrije agioreserve. Vijf oude aandelen geven recht op twee nieuwe, die zullen delen in het slotdividend over 1976 en het dividend over volgende jaren. SA pen pend Öink binm men. VI de I hout tievi van begi piaa Gro< muit ZÜRICH (DPA). Gisteren zijn drie bankdirecteuren aangehouden in verband met het jongste bankschandaal in Zwitser land. Het verlies van de „Schweizerische Kre- ditanstalt” wordt op ongeveer 250 miljoen franc (ongeveer 245 miljoen gulden) geschat. De aangehoudenen zijn de chefs van een filiaal van genoemde bank in Chiasso, die bij het uitlekken van het bankschandaal reeds geschorst waren De omzet bij Bols daalde vorig jaar van 514,7 miljoen tot 501,2 mln. De winst na belastingen steeg echter van 15,1 mln tot 16,7 mln of per aandeel van 6,50 tot f 8,20. 07 o, g CN W De investeringen vertonen na de ge noemde inzinking in 1976, nu een toene ming. Verheugend, maar volgens dr. Zijl stra is het nog te vroeg om daaruit te concluderen dat een wezenlijk herstel van de investeringen eindelijk is begonnen. Ruimte voor het afstaan van een deel van de produktiviteitsstijging aan de collec tieve sector is er dan niet meer. Dit.noemt dr. Zijlstra geen kwestie van politieke Nederlanders (ten hoogste 47 jaar oud) waren die op de oproep zouden reageren”. In het derde kwartaal van 1980 zal de Aemri- kaanse Space shuttle het Spacelab in de ruimte IJMI Brulbo kolder! ren vai oze she cy, M komisc oud. groepje dentéhi De voc een dei dag is 1 Voor de On gewees" avond die tijd avond 1 (Van onze correspondent) ASSEN. 1Twee gewapende mannen hebben gisteravond een overval gepleegd op een apotheek in Assen. Het ging het tweetal om verdovende middelen. Behalve o.m. een „behoorlijke hoeveelheid” morfi ne. namen de mannen uit de kassa van de apotheek een bedrag van vierhonderd gul den mee, aldus de politie. STEIN (ANP). De door de paus gesus pendeerde Franse aartsbisschop mon seigneur Lefèbre heeft gisteren om drie uur in het Limburgse Stein de kapel van mevrouw Bertha Meuleberg ingezegend en daarna een hoogmis opgedragen vol gens de ritus van vóór het Tweede Vati caans Concilie. Derhalve met de rug naar het volk. Hij was in vol ornaat en droeg mijter en staf. Bij de plechtigheid werd hij geassisteerd door de in Frankrijk werkzame Nederlandse pastoor H. Deen en door de kapelaan van de kapel van Bertha Meuleberg, W. C. Kouwenberg. De derde voorwaarde voor een keer ten goede in onze economie is een terugkeer tot een situatie van neutraal financieren van het overheidstekort. Opmerkelijk noemt dr. Zijlstra trouwens dat het werke lijke financieringstekort in 1976 niet leidde tot een inflatoire financiering van 5 mil jard, zoals de sombere verwachtingen wa ren, maar, van slechts 2,5 miljard. De vooruitzichten voor 1977 zijn daardoor ook beter dan eerder werd aangenomen. Dat is het derde hoopvolle teken. De president noemt het tragisch wan neer de gedachte zo postvatten dat hier Bel; uit b drieja vakke begon laatst; „half” waarr vakke taal s ma: aardri eerste twaal: zes le; ochter negen De jaar, 1 175 gc Op *s mor; tiebije die tij gen ol ling 19000, lege a op m; avond Haarle „We zoeken geen man of vrouw van zes miljoen, maar toch één met ontzet tend veel capaciteiten. Iemand - man of vrouw - die van huis uit natuurwe- Voor bedrijven heeft de loskoppeling van de arbeidsovereenkomst tot gevolg de bisschop van Roermond, mgr dr J. Gijsen ham nadrukkelijk verboden heeft welke kerkelijke plechtigheid dan ook in het diocees Roermond te verrichten. Vol gens monseigneur Lefèbre hoeft hij zich evenwel van dit verbod niets aan te trek ken omdat mgr Gijsen daarvoor geen en kel geldig motief kan opgeven. Bovendien zei hij het hoogste goed in de kerk in stand te houden en gevolg te hebben gegeven aan de oproep van katholieken die trouw willen zijn aan het ware geloof en die hem nodig hebben om de sacramenten toe te dienen. Ondanks zijn schorsing diende hij 21 personen het vormsel toe. Tot de aanwezigen behoorden de Neder landse jezuïet pater Jan Krekelberg en uiteraard mevrouw Bertha Meulenberg, die evenwel voor de persvertegenwoordi gers huilend wegvluchtte. Over het gerin ge aantal aanwezigen merkte mgr Le febvre op: „Och, op dit uur moeten veel mensen werken” Bij de plechtigheid van gistermiddag waren ongeveer 80 mensen aanwezig. Voor de avonddienst was de kapel afgeladen. (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN. Tal van buitenlandse bedrijven zijn voor een bedrag van in totaal 2.5 tot 3 miljoen gulden opgelicht door acht mensen die onlangs zijn aangehouden. De acht kochten of huurden van buitenlandse bedrijven goederen zonder ze te betalen. In Nederland werden de spullen dan weer verkocht. Van de acht aangehouden personen zijn er nu nog drie in bewaring. Onder hen zou zich de vermoedelijke hoofddader bevinden. ook aan de knopjes kan draaien als dat nodig mocht zijn”, aldus giste- DRUNEN (ANP). Bij de schoenfa briek Helioform B.V. te Drunen, een be drijf waar de 200 werknemers mede-aan- deelhouder zijn, hebben de werknemers per 1 april 1977 met 51,03 procent een meerderheid van het aandelenbezit ver worven. Bij de oprichting in 1972 was dit percen tage 14,8 procent. Dit heeft de directie gisteren meegedeeld. De jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhouders van de vennootschap heeft de jaarstukken over het boekjaar 1976 vastgesteld. Bij een omzet van 19.500.000 werd een winst, voor belasting, bereikt van 1.250.000. Over tiet boekjaar 1975 viel een omzet stijging van 11 procent te constateren. De winst over het vorig boekjaar, eveneens voor belasting, bedroeg 984.000 VEI voor gaan, in he mavo Oost. De bewindsman heeft inmiddels de aan vullende gegevens van de NEHEM (de Nederlandse Herstructureringsmaat- schappij) die Lubbers over de gieterijen adviseert, in concept binnen. Uit betrouw bare bron is vernomen dat hierin geen afbreuk wordt gedaan aan het eerdere advies van de NEHEM aan Lubbers: slui ting van de gieterij in Hengelo en door gaan met een „afgeslankte” gieterij in Utrecht. Op de vergadering zei het PvdA-kamer- lid en voorzitter van de vaste Kamercom missie voor Economische Zaken zich na der moet beraden over de toekomst van de SPPM. wanneer de raad van bestuur van VMF volhardt in het standpunt, dat de overheid de werkgelegenheid bij deze ves tiging alleen kan redden door een meer derheid van de aandelen over te nemen Volgens Wierenga is in de SPPM-zaak een pokerspel gespeeld met de verwachte winst- en verliescijfers, in de hoop er meer overheidssteun uit te slepen. Het gevolg hiervan was, dat geen enkele politieke partij openlijk de eisen van het VMF- concem heeft gesteund, aldus Wierenga. Volgens Schermer moet VMF de hoogste prioriteit geven aan de werkgelegenheid in plaats van aan de winsten. In dat verband heeft de VMF geen plan om de problemen werkelijk aan te pakken door de werkgele genheid veilig te stellen, aldus Schermer. Hij hield de kaderleden voor, dat er nu nog tijd was om dit beleid om te buigen. herstel werkgelegenheid (Vervolg van pagina 1) tot 4 percent per jaar zal stijgen en de incidentele loonsverhoging moeilijk op minder dan 1 tot 1,5 percent kunnen wor den geschat, dan is de ruimte voor een bescheiden „initiële” loonsverhoging bij een noodzakelijke voortgaande rende mentsverbetering spoedig meer dan open. Uit de nota blijkt dat de behoefte aan stageplaatsen blijft stijgen. Volgen dit jaar bijna 96.000 leerlingen een stage, voor 1980 wordt de behoefte geraamd op 122.000 plaatsen en voor 1985 op ruim 133.000 DEN HAAG. Goed gezonde natuurweten schappers die de uitda ging van onderzoekwerk tenschapper is, maar die in de ruimte aan boord van Spacelab menen aan te kunnen, mogen in de komende werken een gok- ren prof. dr. H. C. van de je wagen. Per advertentie Hulst. „We zoeken hier in vier landelijke bladen, wat Nederland betreft, alsmede in Intermediair, uiteindelijk vijf mensen roept het Nederlands In- die bereid zijn hun weten- stituut voor Vliegtuig- schappelijke carrière ontwikkeling en Ruimte- voor zeg vijf jaar te onder vaart, gegadigden op breken. Het zou me teleur- voor de functie van „pay- stellen als er niet een paar load specialist”, zoiets als honderd ruimtelaborant, maar dan één met een hoge ma te van inventiviteit en zelfwerkzaamheden, om in 1980 het Europese ruimtelaboratorium Spa celab te bemannen. De nota stelt voor dat alle bedrijven en I instellingen samen een fonds oprichten ten behoeve van de financiering van de stage- plaatsen. Met een stagefonds wordt voor komen. aldus de nota, dat bepaalde bedrij ven onevenredig zware lasten moeten dra gen voor het organiseren van stages. Vol gens de ministers moet het fonds worden beheerd door werknemers- en werkgeversorganisaties en de overheid. brengen voor een verblijf van een week. Het Space lab bestaat uit twee delen. Een drukcabine waarin de bemanning onder aardse atmosferische om standigheden kan wer ken, alsmede een open platform. Doel van de eerste vlucht is vast te stellen of het Spacelab van de juiste instrumenten is voorzien, maar tegelijk zal een reeks wetenschappelijke en technologische experi menten worden gedaan. Deze zullen worden ver richt door de twee ruimte- laboranten die voor dit werk zijn geselecteerd: één uit de VS, één uit de tien Europese landen die elk vijf kandidaten goed genoeg bevinden om voor de ESA-selectie in aan merking te komen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4