Laatste kans bollenkwekers De burgemeester als reisgenoot I PONT c 8 Geen mededogen voor smokkelaar van heroïne bi Goedkope gc koopwoningen in Alkmaar Bijenkorf Budget I 1 Sanyo stereoset, nu 200.- in prijs verlaagd. Schiphol viert jubileum sober X.P- BEDRIJFSCOMPLEX gastenboek fyo- de Bijenkorf^Jg RECEPTIONISTE SECRETARESSE i co Jl BEROEPSOPLEIDINGEN Nog een poging vraag en aanbod in evenwicht te brengen V D) KANTOORMEUBELEN? VISMAN Herdenking 225-jarig bestaan Hollandsche Mij der Wetenschappen 0 tt (0 FAILLISSEMENTEN E 0) E 0) E E 6 D 19 7 7 2 6 APRIL DINSDAG Vrijdag 29 april trouwen Inst. I Prijswinners goed voor uw budget in Wegens sterfgeval van mijn vader, de heer J. v.d. GRAAF Sr is de slijterij in de Lange Nieuwstr 2 woensdag de gehele dag GESLOTEN KANTOORINSTALLATIES Z k (1 E d; D bi le THEO TIMMERMANS en RINEKE BIERENBROODSPOT om 14.30 uur in het stadhuis te Velsen Zij houden receptie van 18 30 tot 19.30 uur voor familie, vrienden en bekenden in Ge bouw Velserduin, Velserduinplein 3, IJ muiden TE KOOP aangeboden op industrieterrein IJmuiden. Geschikt voor vele doeleinden. Eigen grond. Bemiddeling: Makelaardij Hartman leden NBM IJmuiden, Zeeweg 167, tel. 02550-21550* of uw eigen NBM-makelaar I® el* w**.*1'?* door Udo J. Buys (Van onze correspondent) c Cees Verkerk en zijn blonde vrouw Sarah wo- openden het nieuwe KLM- kantoor in Stavanger. Naast hem districts- manager Frank ten Velden 7/0//////////*^^ Gespreide' betaling makkelijk te regelen. Zolang de voorraad strekt. 'radio/tv' Wegens gebrek aan baten is opgeheven het faillissement van: C. Dissels, wonen de Haarlem, Kenaustraat 9, uitgesproken op 22 februari 1977, curatrice mej. mr. A. C. Enkelaar, Haarlem. 1 eii vei dri MARKTPLEIN 22-IJMUIDEN Tel. 02550-14619 v< 2 Ud tui cat en bei de we uiti 2 bet een toe wa zee E me me kw paa pla 2 les spo Ma Bij bru omi pra naa ruil die het paa ged in 10-maands dagcursussen voor de diplomas: I Reparatie binnen 48 uur mtele service 023-314181 I. len dee Jeu op Ii die Stoi ven mei Got mei D Om stri Vooropleiding MAVO 4 jr of HAVO 4 jr DIRECTIE-SECR. vóóropl Gymn., Athen., HAVO 5 laatste parallelklas in 1977/1978 BUREAU-SECR.: volgeboekt aj M. F. Velsen, Prosp op aanvraag Stolbergstraat 10 (einde Tempeliersstr Haarlem - Tel. 321895 (Van onze streekredaktie) SCHIPHOL. Luchthaven Schiphol bestaat donderdag 10 jaar. Dat had uit bundig gevierd moeten worden. Echter, vanwege de vliegramp op Tenerife heeft men besloten de meeste programma onderdelen te schrappen. Overgebleven is, de uitreiking van dahliaknollen aan vertrekkende en aankomende passagiers door de Haarlemse Bloemenmeisjes. Voor de kinderen hebben ze een legpuz zel die Schiphol als onderwerp heeft. HAARLEM. De rechtbank heeft in staat van failissement verklaard: Andries Willem Johan Bannink, nende Haarlem, Albert Schweitzerlaan 162, rechter-commissarismevr. mr. W. J. ben Brink-van Imhoff; curator; mr. A. H. Kist, Haarlem, Wagenweg 61. Antonius Hendrikus Raspoort, wonen de IJmuiden, gemeente Velsen, Edison- straat 21; redchter-commissaris: mr. E. J. Schreuder; curator: mr. P. Greuter, IJmuiden, Gemeente Stationsweg 103. I HAARLEM. Op zaterdag 14 mei zal het 225-jarig bestaan van de Holland sche Maatschappij der Wetenschappen worden herdacht. De bijeenkomst begint ’s middags om 15.30 uur in de Doopsge zinde kerk in de Frankestraat. Na een welkomstwoord van voorzitter jhr. mr. C. C. van Valkenburg houdt de heer F. H. P. Trip, minister voor Wetenschaps beleid een rede- Na een uitvoering door Abbie de Quant (fluit) en Edward Wit- senburg (harp) volgt een voordracht door de heer Van Valkenburg. Om streeks half zes gaat het gezelschap van directeuren, leden en genodigden naar het gebouw van de Maatschappij, Spaar- ne 17. De feestelijke bijeenkomst wordt afgesloten met een diner in verschillen de zalen in het gebouw van de Holland sche Maatschappij der Wetenschappen. (Van de regioredactie) ALKMAAR. In de wijk Huiswaard 3a te Alkmaar worden 102 koopwonin gen gebouwd, voor de lagere inkomens groepen. Het betreft 62 woningen be stemd voor mensen met een huidig bru to jaarinkomen van minstens 19.000 gul den, voor een prijs vanaf 88.000 gulden. Voor de inkomensgroep van minstens 21.000 gulden bruto per maand zijn er in dit plan nog 40 woningen, voor prijzen vanaf 96.000. De koopwoningen in de beschutte sfeer worden neergezet door het Bouw fonds Nederlandse gemeenten. Ook wo ningzoekenden uit Haarlem en het IJ- mondgebied komen voor zo’n woning in aanmerking. De groep van 62 woningen bestaat uit 24 woningen met 2 slaapka mers, 30 woningen met 2 slaapkamers en een extra kamer op de begane grond, 8 woningen met 1 slaapkamer annex badkamer op de begane grond met de mogelijkheid om op de eerste verdieping een extra kamer te maken. De tuinen van al deze woningen zijn 5 meter breed en 10 meter diep. De veertig duurdere woningen hebben drie slaapkamers en een zolder over de gehele woning. De tuinen zijn 5,40 meter breed en 10 meter diep. Voor deze wo ningen is een speciale rijkssubsidie en eventueel een rijksleriing verkrijgbaar. Volgens verklaring v.h. Minist. O. W. van 29-5-’76, „genieten Pont diploma's maatschappelijke erkenning Inl. en inschr.: ma. t.m. do. 11-15 en 19-20, vr. 11-15 uur. De bewuste dertien kilogram was in porties van driemaal viereneenhalve kilo binnengekomen. De verdachte had in Bangkok iemand ontmoet die hem tot de handel overhaalde, tegen een beloning van 2000. Aanvankelijk had hij daar geen belangstelling voor maar eenmaal terug in Nederland merkte hij dat hij het geld heel goed kon gebruiken en stuurde hij bericht dat hij wel op het aanbod in wilde gaan. In Kopenhagen haalde hij toen de koffertjes op en op Schiphol werd hij uiteindelijk betrapt. De raadsman vond vier jaar veel te hoog. Hij noemde zijn cliënt geen hero- inesmokkelaar. „In wezen is hij een goed huisvader die financiële problemen had en voor zijn gezin heroïne is gaan smokkelen. Wanneer je een dergelijke sukkelaar zo hard aanpakt heb je geen straf meer over voor de echte misdadi ger”. Uitspraak op 9 mei. SANYO CXT-4540-KL stereo music-centre: versterker, pick up, cassetterecorder en tuner in één apparaat. Pick-up met twee snel heden, automatisch terugkerende arm en keramisch element met dia mantnaald. 2xl0W versterk-er, frequentiebereik 30-20.000 Hz. Cas setterecorder voor opname en weergave, met chroomdioxideschake- laar. Tuner met LG, MG en FM mono/stereo. Aansluitmogelijkheid voor vier boxen, waarvan er twee al worden bijgeleverd. Hele set uitgevoerd in noten. Drie jaar garantie op arbeidsloon en onderdelen. Adviesprijs 1248.- Bijenkorfprijs 998.- Als tijdelijke prijswinner HILLEGOM. Vele malen is in de afgelopen jaren getracht een sluitend systeem te vinden om het bloembollen aanbod af te stemmen op de vraag. Dat is niet gelukt en in die richting behoe ven we het dan ook niét meer te gaan zoeken. In het kader van de follow up van het structuuronderzoek sleutelt de Nehem nu aan een regeling die beoogt de produktie in de hand te houden en waarbij de kweker een zo groot mogelij ke vrijheid behoudt. Ik zeg niet dat het lukken zal maar het streven is via een plantgoedinnameregeling zo ver te ko men. Als straks een afgerond voorstel ter tafel komt en het bloembollenvak zegt weer neen, dan moet U er maar rekening mee houden dat het meteen de laatste keer is geweest ook. Nog eenmaal zullen we een serieuze poging doen om vraag en aanbod met elkaar in even wicht te brengen en waarbij in ieder geval de zeer grote verschillen - zowel in prijs als in aanbod - voorkomen kunnen worden. Deze klare wijn schonk jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, tijdens de gisteren in het Hillegoms Flora gehouden leden vergadering van de Koninklijke. De gewone agendapunten waren in minder dan geen tijd af gehandeld. Zelfs over de rekening en verantwoordnig 1976 werd geen woord gerept. Bij de medede lingen over de follow up van het struc tuuronderzoek, merkte de heer Van Nis pen op dat een en ander nogal „Weer barstig en moeilijk” is. Er moeten tal van gegevens doorgespit worden. Punt een blijft de vraag: hoe voorkomen we overproduktie? Bij het onderzoeken is ook de Economische Hogeschool in Rot terdam ingeschakeld, waar de cijfers door de computer worden verwerkt. Ge werkt wordt ook aan een regeling om te komen tot een kwaliteitsverbetering en verder moeten de organisaties in het bloembollenvak ook geherstructureerd worden. De Koninklijke en de standsor- ganisaties zijn het in principe wel eens over de gezamenlijke opzet avn een nieu we telersorganisatie, maar de financiële aspecten zijn nog niet opgelost. Wat betreft de besteding van de vak- heffing, stipte de heer Van Nispen nog even de vraagtekens aan die bestaan met de bijdrage die het Rijk verwacht van het vak om het laboratorium (in middels Rijksinstelling geworden) te fi nancieren. Men verwacht een redelijke bijdrage, maar heeft tot nu toe niet laten weten wat men onder een redelij ke bijdrage verstaat. Daar komt nog bij dat de mogelijkheden worden bestudeerd om de overheid een belangrijk deel van de kosten te laten dragen van de diverse keuringsdiensten dus ook van de Bloem bollenkeuringsdienst, die jaarlijks een fors bedrag uit de vakheffing vraagt. Door de kabinetscrisis is een en ander natuurlijk vertraagd en af gewacht moet worden of een nieuw kabinet bereid is de draad weer op te nemen: Zo lang er Burgemeester jhr. Beelaerts van Blokland volgt geïnteresseerd de filmische gave van zijn wethouder Henk Maaten. huurprijzen fors gestegen. „Dat is een grote zorg”, zei hij. OOK FRANK TEN VELDEN, die voor de KLM districts-manager in Stavanger is geworden, werd daarmee geconfronteerd, toen hij vorige maand een home zocht voor zichzelf, vrouw Signe en zijn twee kinderen. Frank werkte eerder zeven jaar bij chartermaatschappij Transavia Hol land op Schiphol. Hij is een van de 115 Nederlanders in Stavanger. Frank is dol op Noorwegen en erg blij met zijn benoeming, zijn vrouw Signe niet minder, want zij is van geboorte Noors en groeide op in de wat zuide lijker gelegen stad Kristiansand. En daardoor had ze niet al te veel moei te afscheid te nemen van ons land. OOK IN KRISTIANSAND woont nu al weer even schaatser Kees Ver kerk en zijn mooie blonde vrouw Sally Verkerk, die actief is op de camping van zijn Amerikaanse schoonvader, bondscoach is van de Noorse schaatsploeg en ook nog wat aan public-relations doet, opende of ficieel het n ieuwe kantoor van de KLM in Stavanger. Aanvankelijk was daar collega Ard Schenk voor aange zocht, maar die zou, zo wil het ver haal, een wat al te royale tegenpres tatie van de luchtvaartmaatschappij hebben gevraagd waardoor zijn naam al snel van het verlanglijstje ver dween. Met Verkerk was iedereen ook in zijn nopjes en de plaatselijke pers promoveerde hem naar de voor pagina. VAN TOERISTISCHE drukte op het nieuwe KLM-lijntje lijkt me voorlopig geen sprake. Hotels zijn er onvoldoende en Stavanger lijkt me niet in staat langer dan een dag te boeien. Maar onze nationale vervoer der heeft het dan ook voornamelijk voorzien op de „doorreiziger”, die vanuit Stavanger via Europa verder reist. En door de olieboringen op zee is er een levendig verkeer tussen de Noorse plaats en Amerika, met name Houston in Texas, dat ook in het oestemmingsboekje van de KLM zit. Er zijn intussen al andere kapers op de kust: British Airways gaat de plaats binnenkort aandoen en in Pa rijs broeit Air France op hetzelfde plan. Maar de KLM is wel zo handig geweest de laatste ruimte in het be scheiden stationsgebouw van de luchthaven in te pikken, vertelde Frank ten Velden me voldaan. OP DE TERUGVLUCHT gister avond was Stavangers loco-burge- meester Olav Laake van de partij, als hoofd van een delegatie die vanmid dag met de KLM-directie luchte. Het al genoemde deel van het Am- stelveense gemeentebestuur schoof daar ook bij aan. Jonkheer Beelaerts van Blokland is ook nog even de gastheer van de delegatie uit Stavan ger. „Wie weet slepen we er nog een kerstboom uit”, grapte hij. P.S. ALS ZE DAAR al van houden kunnen de Noorse bestuurderen nu in ieder geval genieten van een eerlijke neut. Voor Skandinavië niet vreemd, is ook in Noorwegen de drank aan sterke banden gelegd. In Stavanger zijn alcoholische versnaperingen slechts in drie door de overheid geëx ploiteerde zaken te krijgen. En dan nog alleen voor veel geld. Een rondje bier voor vier kostte me 25. Die betutteling heeft er voor gezorgd dat er in Noorwegen in het wilde weg illegaal wordt gestookt. Officiële cij fers spreken over 4,2 miljoen liter het afgelopen jaar en het land heeft maar 4 miljoen inwoners. nog zo veel onzekerheden bestaan, kan de commissie die dit onderdeel op de korrel neemt, ook niet met een eindrap port komen. De zomervakanties van de lagere en middelbare scholen zullen voor 1978 later worden gepland. Dat geeft problemen met het pellen van de tulpen, speciaal van die cultivars die vroeg worden gerooid om de vijf-gra- den-behandeling te krijgen. Kan de ver eniging niet bij het Ministerie aan de bel trekken en op onze moeilijkheden wij zen? zo vroeg de afdeling Wassenaar. De heer Van Nispen: Ik ben bang dat men speciaal voor het bollenvak geen vakan- tiedata kan gaan wijzigen, maar we zullen het in ieder geval proberen. De heer G. Rood zag niet zo veel heil in de regelingen die men nu aan het ontwerpen is. We zijn al dertig jaar bezig; het kost alleen maar geld en effect sorteren doet het niet. We doen als vak de laatste dertig jaar ook niet meer anders dan klagen, maar de vakge noten die het goed hebben gedaan, zet ten op hun 65-ste hun zaken aan de kant, en betrekken een bungalow om daar in alle pais en vree hun laatste dagen te slijten. Ieder is verantwoorde lijk voor zijn eigen bedrijf. Laten we ons liever inspannen om een goed sorti ment in hoogstaande kwaliteit te telen. En laten we de arbeidsproduktiviteit in onze kwekerijen trachten op te voeren, dan is er voor ons straks ook wel een bungalowtje, zo meende de heer Rood. De heer Van Nispen was het wat de kwaliteit, het sortiment en de arbeids produktiviteit betreft, helemaal met de heer Rood eens. Maar daarom behoeft men het nieuwe systeem, dat men nog niet eens kent, niet te veroordelen. Men wil de vakgenoten zeker niet in een keurslijf van teeltregelingen gaan dwin gen. De vrijheid blijft hoog genoteerd. Makar als men bij het begin van de pro duktie maatregelen kan nemen die lei den tot een beheersing van het areaal en dus van het aanbod, dan is daar alles voor en niets tegen. Dan immers blijven de prijzen goed. De kwekerij is gebaat bij een klein tekort. Zodra er ook maar iets te veel is, kegelt de markt in elkaar. Dat laatste te voorkomen moet punt een van het beleid zijn, aldus de heer Van Nispen. AMSTERDAM. „Ik heb geen enke le interesse in persoonlijke omstandighe den in dit geval. Dertien kilogram heroï ne, dat is een ontstellende hoeveelheid waarmee veel mensen de vernieling in kunnen gaan. Ik kan me heel goed voorstellen dat de rechtbank in Haarlem deze man vier jaar gevangenisstraf heef! gegeven”. Aldus de procureur-generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof, mr. J. H. Bergsma in zijn requisitoir tegen een 41-jarige restauranthouder uit Haarlem Hij eiste opnieuw vier jaar tegen de man. DE KLM HEEFT IN NOORWE GEN een nieuwe bestemming aange- boord. Stavanger is het, in grootte de vierde plaats van het land en in economische opmars dankzij olie- en gasvondsten op het continentale plat. In 1965 zes jaar na de kapitale vondst bij ons eigen Slochteren in Groningen dreef Esso voor de kust de eerste boor de zeebodem in. Vier jaar later pas oogstte het zoeken succes en was het de Amerikaanse maatschappij Philips die op rijkdom onder de aardkorst stuitte. En daar mee begon de welvaart voor Stavan ger, een onopvallend oord aan de fjordenrijke westkust van het Noorse vasteland. De 87.000 zielen tellende plaats is tot het Noorse oliecentrum verheven en Statoil, de Staatsolie- maatschappij heeft er zijn kantoren. GISTEREN DWAALDE IK een dagje in Stavanger, anderhalf uur vliegen van Schiphol verwijderd. Ter gelegenheid van de nieuwe lijn, die elke werkdag met een DC 9 wordt onderhouden, en ook vanwege de „fa- ce-lift” die alle achttien machines van dit type hebben ondergaan. En dat betekent als meest „zichtbare” wijziging een al eerder door mij in deze rubriek gesignaleerde nieuwe bekleding van de stoelen met een ingeweven tulpenmotief, in de kleu ren oranje-rood en blauw. „Maar de grootste winst is de grotere been- en knieruimte die de passagier door de nieuwe inrichting heeft gekregen”, zei me KLM’s interieurhoofdman Vel- berg, die verantwoordelijk was voor dit zes miljoen gulden kostende om- bouwproject, dat hij in vier maanden wist te klaren. ONDER DE HANDVOL gasten die officieel van de „hergeboorte” van de DC-9 en Stavanger mocht komen proeven was ook Amstelveens burge meester jonkheer drs. Pieter Beel aerts van Blokland, die in gezelschap reisde van zijn enige liberale wethou der Henk Maaten, die de veelomvat tende portefeuilles van financiën, be drijven, economische zaken, culturele zaken en volksontwikkeling onder zijn beheer heeft. Als ik dit lijstje zo bekijk vraag ik me af wat er nog voor de ene socialistische en twee CDA-wethouders in het Amstelveense over is. Henk Maaten heeft in zijn functie veel te maken met de KLM, wiei hoofdkantoor in de gemeente staat, maar is nog het meest verzot op de culturele besoignes van zijn ambt. TROTS KOESTERT hij dan ook het Culturele Centrum, wat in zijn (nu elf jaar durende) ambtsperiode tot stand kwam. Hij introduceerde er ook de happening „Laat eens wat van je horen, laat eens wat van je zien”, waarmee hij gemeentenaren uitnodigl hun kunnen op de planken van het centrum te tonen. En daar is veel belangstelling voor, vertelde hij me. De wethouder wil nu ook ééns in de maand, op zondagmorgen, mensen uitnodigen piano te komen spelen. De première daarvan zal vermoedelijk niet al te lang meer op zich laten wachten. „Ik ben al een lijstje aan het samenstellen, en steeds als ik hoor dat iemand aardig speelt noteer ik dat”, zei hij. DE ERUDIETE jonkheer Pieter en zijn wethouder amuseerden zich best in de Noorse stad en maakten ook hun opwachting bij het gemeentebe stuur. „Kommune” staat er geschil derd op de glazen deuren van het stadhuis. Een aankondiging die op het Amstelveense raadhuis niet voorkomt. „Maar in Uilenstede lijkt het er op”, lachte de burgemeester over de stu dentenflats in zijn gemeente. Loco-burgemeester Olav T. Laake vertelde dat door de olie- en gas vondsten zijn stad nu al 7000 buiten landers rijk is, meest Amerikanen. Er zijn inmiddels twee internationale scholen en door de plotseling veel grotere vraag zijn de huizen- en k n n n k

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6