Met onopgeleide vrijwilligers(sters) voor Gruppo Sportivo komt weer naar Donkey Shot F. Kok nieuwe schutterskoning geeft les De Vrijheid GRAPPIG ROLLENSPEL IN RAADSZAAL BEVERWIJK irg Jan Terlouw I Opmerkelijk taalproject de buitenlandse IJmonders VEILINGEh’ stand I Damsimultaan op rommelmarkt van SCHAAKWEDSTRIJD VOOR JEUGD EN TH UISSCH AKERS Huub Oosterhuis leidt discussie partijprogramma’s „Zanglust” kJ DINSDAG 2 6 APRIL 19 7 7 IJMOND Initiatief Contacten (Van een onzer verslaggeefsters) Kritiek kwijk BEVERWIJK De jeugd heeft de toekomst, wordt wel eens gezegd. Als die uitdrukking ook van toepassing is op de zes deklassers van de St. Petrus school, dan kan Beverwijk de komende decennia op politiek gebied nog wat beleven. Koppels Vrijwilligers BEVERWIJK (Van een onzer verslaggeefsters) sam?’.: aal; Zesdeklassers St. Petrusschool discussieerden er lustig op los (Van een onzer verslaggevers) t In het begin ging de discussie de kersverse raadsleden nog niet zo vlot af. Dat stelde het college in staat, de Bloemen: Anjers 20-45, trosanjers 150- 250, anemoon 100-135, freesia 10-34, ger- bera 45-65, gladiool 45, iris 16-30, ixia 20.-25, lelie 30-80, liatrus 10-15, narcis 5-8 koude grond 25-50, roos 35-65, babyroos 15-45, tulpen 10-31. Groenten: andijvie 320-340, raapstelen 48-53, rabarber 45-98, radijs 65-102, spi nazie 110-215, sla 42-50. BEVERWIJK De noteringen op de maandag gehouden veilingen waren al.» volgt. OVERLEDEN: J. G. Fiole, oud 50 jaren, ongehuwd. G. Weiland, oud 62 jaren. A. Nliman, oud 71 jaren, geh. gew. m. D. Abbink. ONDERTROUWD: P. A. Admiraal en A. M. Warmerdam, L. J. Johansen en K. D. Karel, P. H. Boting en M. J. Schelvis, A. W. Beeren- donk en A. Staargaard, B. F. Croese en W. H. Berkelaar, J. A. van der Hijden en A. J. Jansen, H. N. J. Duin en C. P. M. Niesten. b,W Met de eenlettergrepige antwoorden was het toen gelijk ook wel afgelo pen Intussen amuseerden de deelnemers aan het rollenspel zich opperbest en af te meten aan de wijze, waarop de jongens en meisjes de smaak van het raadswerk langzaam maar zeker te pakken kregen, kan politiek Bever wijk zich alvast gewaarschuwd we ten. spreken. Eigenlijk dus op de wijze zoals een kind de taal leert van ouders door hen te horen praten, samen boekjes met plaatjes door te rei:-: oefenen, enzovoort. Er werden „koppels” gevormd met de vrijwilligers en zowel in het buurthuis „Wijk aan Duin” als in „De Lichtboei” konden de goed voorbereide cursussen onmiddellijk van start gaan. In het buurthuis „De Mei” startte men in janu ari met dit taalproject. Zoals bij vrijwel alle cursussen kwamen er na twee maanden wat uitvallers, zowel Spanjaar den ais. Nederlanders, maar die open- gevajlen plaatsen konden na een her- nieuwe werving weer vlot worden opge vuld en sindsdien tekenen zich opmerke lijke resultaten af en groeien er bijzon der leuke contacten tussen de Neder- lenders en hun Spaanse koppelgenoten, die verder strekken dan alleen de taal cursus. BEVERWIJK. De discussieavond op maandag 2 mei in De Nieuwe Slof tussen de ministers R. Lubbers en J. Pronk zal worden geleid door Huub Oosterhuis, voorganger van de Amster damse Studentenecclesia. De groep bestaat in de huidige samen stelling ruim een jaar. Men treedt ge middeld twee maal per week op en Hans (gitarist-zanger), Max (drummer), Peter (orgel en piano), Eric (bas), Mieke (percussie) en Jan (saxofoon) staan dan borg voor een succesvolle, gekke, maffe doch swingende vertoning. Het optreden in Donkey Shot begint om 21.30 uur. keurig voorbereide vragen met weinig diplomatieke doch wel bondige ant woorden te beantwoorden of de ge achte afgevaardigde zomaar met een kluitje het riet in te sturen. JAN TERLOUW hield een ontspannen verhaal over onze maatschappij, die moet worden veranderd en vond D’66 de enige partij, die ons zou kunnen helpen om aan een gezonder wereld van het jaar 2000 te werken. Er kwam tegengas van de zijde van de leerlingen, Terlouw ontrafelde het een en ander, kortom het lesje maatschappijleer viel bijzonder in de smaak. HEEMSKERK. Bij de schietvereni ging De Vrijheid is F. A. Kok schutters koning geworden door de schuttersko ning van vorig jaar, A. Schoehuis, te verslaan. GEHUWD: T. M. Zegwaard en F. Stulp, Y. M. Lee en K. F. Chan, C. S. Wormsbecher en M. J. Koper, R. Schoonman en E. A. M. Toering, B. J. C. van Rixel en A. M. Grapendaal, F. X. van Breemen en P. Kwak, A. J. H. Foot en S. D. E. Davidson, H. T. H. Jaeger en R. M. Hoogeland. VELSEN. In het kader van de Velser Sportweek organiseert de schaak vereniging Kijk Uit een toernooi voor jeugdspelers en thuisschakers. Er is al een Spaans-Nederlandse com missie gevormd die dit project mee gaat helpen uitbouwen. Los van het leren van de taal spelen de sociale contacten een zeer belangrijke rol, waarmee de buurthuizen het beoogde doel lijken te Om negen uur begint de wedstrijd voor jeugdschakers tot 18 jaar. ’s Mid dags om twee uur starten de zogenaam de vierkampwedstrijden waarbij elke viertal zich mag laten aanvoeren door een clubschaker. Men kan zich als indi viduele deelnemer opgeven en voor de aanvang van de wedstrijd worden inge deeld in een koppel. Voor deze wedstrijd, waarbij gratis bekers te winnen zijn, kan men zich opgeven bij: H. B. Pippel, J.P. Coen- straat 59, telefoon 16133 en G. H. H. C. Maas, Lindenstraat 41, telefoon 10797 Beiden in IJmuiden. De resultaten zijn thans zodanig, dat de bestaande groepen in het volgende seizoen doorgaan. Maar men wil dit project uiteraard graag nog uitbreiden. Nederlandse vrijwilligers kunnen zich nu al via de buurthuizen aanmelden. In de zomermaanden kunnen er dan enkele instructie-avonden worden belegd, zodat er in september weer nieuwe groepen kunnen gaan starten. In IJmuiden draait inmiddels in het buurtcentrum „De Bul- boei” een dergelijk taalproject voor Tur ken met Nederlandse begeleiders(sters). HEEMSKERK. Voor de tweede maal in korte tijd treedt vrijdagavond 29 april de formatie „Gruppo Sportivo” op in het Heemskerkse jongerencentrum Donkey Shot aan de A. Verherentstraat. Die Nederlandse vrijwilligers zijn zo wel mannen als vrouwen uit alle leef tijdsgroepen van zo’n twintig jaar tot ver boven de zestig. De enige eis die gesteld wordt is dat ze goed Nederlands spreken met daarbij de ambitie om via die wekelijkse cursusavond een recht streeks contact te hebben met de buiten landse werknemers of hun vrouwen. Wat de taalcursus zelf betreft wordt gebruik gemaakt van speciaal samenge steld materiaal, dat begint met plaatjes van herkenbare zaken als e enappel en daaronder het gedrukte Nederlandse woord. Tussentijds worden gezamenlijke bijeenkomsten gehouden van de gehele groep, waarbij dan een tolk wordt uitge nodigd. bereiken. De buitenlanders komen nu ook meer naar de buurthuizen toe. Met name verscheen een aantal buitenlanders op de spreekuren van de belastingdienst in de buurthuizen. Via de taalcursussen en de rechtstreekse contacten met de begelei dende Nederlander komt men natuur lijk ook andere problemen van de bui tenlanders tegen, die dan soms indivi dueel of met medewerking van de buurt huizen, de Peregrinusstichting of andere instellingen kunnen worden opgelost. Vooral belangrijk is het contact van een groteg roep Nederlanders met een grote groep Spanjaarden. BEVERWIJK. In de garage van autobedrijf Van Lieshout aan de Markt houdt het mannenkoor Zanglust tradi tiegetrouw op Koninginnedag een groot se rommelmarkt. Op de markt is een kleding- en boekenstand ingericht door het welfarewerk van mevrouw Duin. Mevrouw Duin spant zich in om gelden bijeen te brengen door de jonge gehan dicapten van het revalidatiecentrum He- liomare. De Beverwijkse Damclub gaat een damsimultaan houden. Ron Adelaar, damkampioen van Kennemerland, is de simultaanaangever. een De i .eihci’e is. dat aan de k I.’-; De Duin c geza- BEVERWIJK-HEEMSKERK buurthuizen De Mei, Wijk aa.i De Lichtboei hebben vanuit een menlijk initiatief een verrajsond succes geboekt met cursussen voor Spanjaarden die Nederlands willen Ieren. Dat gaat JAN TERLOUW, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van D ’66 en lijst aanvoerder van de Democraten in de komende verkiezingsstrijd, ging er maandagmiddag in de Beverwijkse Wenckebach MTS eens lekker ontspan nen voor zitten. Het colbertje ging uit en op de rand van een tafeltje begon hij zijn verhaal over maatschappij en poli tiek, aandachtig bekeken en beluisterd door 150 leerlingen van de MTS. De discussie gaat over het onderwerp „Welk partijprogramma zou het meest moeten appeleren op christelijke kie zers?” De discussie-avond wordt nu ook ondersteund door KVP, ARP en CHU- Beverwijk. Zoals bekend was de bijeen komst in eerste instantie opgezet door groeperingen, die deel uitmaken van het Permanent Overlegorgaan. Beide minis ters zullen een inleiding over het thema houden en daarover kunnen de aanwezi gen met hen en met elkaar in discussie treden Met een handjevol belangstellende ouders pp de publieke tribune behan delde dit gezelschap achtereenvolgens artikel 67, lid twee van de honden wet; artikel 72 afdeling aula van de De politici leerden echter snel en na een kwartiertje kon zowaar al krtiiek worden vernomen op een wet houder, die zich „toch wel erg slecht op de behandeling had voorbereid” Een Nederlander gaat bijvoorbeeld mee naar een huisarts of een bureau. De volgende keer blijkt de Spaanse partner het alleen aan te durven. Via de cursusavond heeft men niet alleen con tact met de eigen partner, maar ook met alle andere Nederlanders en Spanjaar den die gezamenlijk de cursus volgen. Met gezichten alsof het nu al om de gewoonste zaak van de wereld ging namen de vierendertig pupillen van schoolhoofd H. J. Pontman gis termiddag de raadszaal van het Stadskantoor in bezit, om daar een nauwkeurig op het verloop van een normale raadsvergadering geënt rol lenspel ten beste te geven. HET BEZOEK van Jan Terlouw aan de Beverwijkse MTS was meer een zaak van toeval dan van een geplande verkie zingsstunt. In het kader van de maat- schappijleerlessen werden door de MTS alle politieke partijen aangeschreven om een verhaal te leveren voor een politiek hoofdstuk in de schoolkrant. Omdat de reacties nogal magertjes waren werd de telefoon gepakt en zo kwam men bij de VVD, die mr. Cees Berkhouwer stuurde. Het CDA zond mevrouw Groensmit-van der Kallen naar de MTS en omdat Jan Terlouw maandag toch in Kennemer land verbleef om zich op zijn spreek beurt in Haarlem voor te bereiden, was een afspraak voor een uurtje lesgeven snel gemaakt. Het initiatief is eigenlijk gegroeid uit de constatering van de buurthuizen dat het moeilijk was buitenlanders bij het buurthuisgebeuren te betrekken. De bui tenlanders in de eigen buurt kwamen er niet of nauwelijks. Er werd gezocht naar mogelijkheden voor contacten. Toen - nu zon twee jaren geleden - diende zich de heer Piet Stolwijk aan die bezig was met een interkerkelijk project samenleving met buitenlandse werknemers en speciaal met een taal project. Daar zagen de buurthuizen een opening in en een jaar geleden begon men, ondersteund door verschillende kerken, met de werving van vrijwilligers uit de bevolking. Er meldden zich bin nen zeer korte tijd zo’n vijfentwintig en die zijn in drie bijeenkomsten voorbe reid op hun taak. Daarbij werd iets verteld over de verschillen in cultuur, de positie van de Spanjaarden en over de opzet van de cursus uiteraard. In sep tember begonnen die vrijwilligers via huisbezoek zelf met de „werving” van de Spanjaarden, waarbij de Peregrinus stichting bemiddelde met adressenmate riaal, begeleidende brieven, enzovoort. Dit persoonlijke contact leidde er toe, dat zich voldoende Spanjaarden voor de cursussen meldden. BEVERWIJK GEBOREN: Simone E. d.v. E. N. H. van der Linde en E. C. de Gelder, Jerry z.v. J. J. Tuinstra en M. J. Brouwer, Judith C. M. d.v. A. A. Kocx en C. C. M. van Baar, Jordy z.v. C. F. J. Peters en G. P. L. Tuininga, Laura M. d.v. H. J M Alders en A. M. C. F. Hoovers. Dat betekende, dat de plaatsen van burgemeester en wethouders ook nu door een college werden ingenomen, en wel bestaande uit Irene van der Wal als wethouder van onderwijs, René Post als wethouder van milieu zaken, Andy Hoogeland als de met ambtsketen getooide voorzitter, ir. J. Camfferman (de echte wethouder van onderwijs) op de secretaris-stoel, In grid van der Putte als Wethouder van openbare werken en Luc van der Lin den als wethouder van financiën, financiën. Schoolhoofd Pontman bleek zichzelf een soort bode-finctie te hebben toebedeeld, terwijl de over ige zesdeklassers op de raadszetels plaatsnamen en in totaal vier ver schillende politieke partijen vertegen woordigden. Als „pers” traden Pieter Jan Kuys en Mariëlle Duyn op. De Flevoschool heeft in alle opzichten uitstekende ervaringen met zijn goed geïsoleerde noodgebouw! St. Petrusschool; de bestemming van de groenstrook naast de school to» speelveldje-hondenuitlaatplaats- bosjes-voetbalveldje-flat of huizen bouw; en het vragenuurtje. niet op de traditionele wijze niet leraa or de iedere Spaanse deelnemc"(ster) c ■- cursus toegewezeu d e geen speciale opleiding Spaans heeft, maar die sam— -iet d° buitenlander de cursus vo’gt en hem of haar helpt, gew-on door Nederlands te De nieuwe koning behaalde een ge middelde van 87,04 punten en werd kampioen in de A-klasse. De tweede plaats in deze klasse ging naar A. Schie- Huis met 86,96 punten en de derde plaats was weggelegd voor H. Tomas met ge middeld 86,04 punten. Kampioen in de B klasse werd H. van Leen met gemiddeld 80,32 punten. Vorig jaar pakte hij de titel in de C klasse. De tweede plaats was voor F. Zwart met 80,32 punten en de derde plaats voor J. Groeneveld met 77,68. Kampioen in de C klasse werd junior lid C. Flink met 69,69 punten. P. van Donk behaalde een tweede plaats met 69,04 punten. z WWW; (Van een medewerker)

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9