MET HET OOG OP WK'78 OPENINGEN Duitse voetbalgrenzen dicht IN GESPREK Koplopers CRM/NSF alle drie op winst sportpuntiq Canada: 3-3 tegen Tsjechen IL NEDERLAND VIJFDE Onderzoek bij DOELMAN Canadese motie over I. Football PEC NIET verlies ijshockeyers IN FINALE Volendam gaat door „GEEN GEMARCHANDEER BIJ CONTRACTS ES PREKINGEN” NK SCHAKEN VERRASSING OP WK IJSHOCKEY KW 'WOENSDAG 2 7 APRIl 23 SPORT 19 7 7 1 Weinig bekend Zorgen groter Gigantisch tekort KICK LANGEWEG: fraai werk r HARDE OPSTELLING FC TWENTE (Van onze sportredactie) Bovendien was ervan CRM-zijde ook de erkenning dat de topsport wel dege lijk waarde heeft en dat de rijksover heid hiervoor ook een stukje verant woordelijkheid draagt, zonder dit tot nu toe overigens in directe subsidies te hebben uitgedrukt. Of die er nu komen, blijft nog een vraag; ook nu CRM dui delijk stelde dat presteren en dus topsport geen vies woord is. Die image had CRM bij velen in de sport wereld, zeker toen minister Van Doom het accent zo op de sportieve recreatie legde. Toch een positieve ontwikkeling, die kort voor het einde van de bijeenkomst gestalte kreeg. In de uren daarvoor had de georganiseerde sport het nogal moeilijk gehad met die eis van de rijks overheid, die een bedreiging zou kun nen vormen voor het particuliere initi atief. Terwijl op andere welzijnsterrei nen de inbreng van rijksoverheid al veel langer bestaat, is de topsport hier aan nog steeds „ontkomen”, zoals die sportwereld het ook heel lang moest en nog moet stellen zonder een ade quate financiële steun van die rijkso verheid. De gevolgen zijn dan ook dat de georganiseerde sport op tal van ter reinen moeilijke tijden doormaakt. Men komt mankracht, financiën, enz. te kort. Dat CRM niets tegen presteren heeft, betekent overigens niet dat er niet nog al wat kanttekeningen bij de topsport worden geplaatst. Moet je als rijkso verheid een zaak stimuleren die zeker aan de internationale top zoveel vraag tekens (doping, kinderarbeid, spelver- ruwing) oproept? Bij CRM ziet men de topsport bovendien meer als een onna tuurlijke piek op een de gehele sportbe oefening voorstellende kerstboom, ter wijl de NSF vindt dat breedtesport, recreatiesport en topsport een drieëen- heid vormen. De vraagstelling „topsport, ja of nee?” leverde in „beide kampen” dan ook niet veel problemen op, maar wel de vraag waar en hoe men een halt kan toeroepen aan de excessen in de races naar de wereldtop. Een heel moeilijke materie die straks, wanneer het zou komen tot verzoeken aan de Kamer voor financiële steun, ongetwijfeld weer in verhevigde mate zullen terug keren. Uiteraard zal tijdens een eventuele Kamerbehandeling ook de vraag, waar om extra geld besteed moet worden aan dat kleine groepje topsporters, ruim schoots aan de orde komen. Van NSF- zijde werd hierover onder meer aange voerd dat iedereen gelijke ontplooiin gskansen moet hebben; de niet-getalen- teerden. maar ook de getalenteerden Bovendien werd gewezen op het belang van de topsport voor de verbreiding van de breedtesport, en de zgn. Hol- land-promotion, enz. OTTAWA (UPI). Het Canadese La gerhuis heeft zich niet eenstemmig ach ter een motie gesteld, die vroeg de lei ders van de Canadese Ijshockey Federa tie ter verantwoording te roepen. Ar nold Peters van de Nieuwe Democrati sche Partij, diende na de grote neder laag, die Canada in Wenen tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap tegen de Sovjet-Unie leed (1-11), de vol gende motie in: „Deze vergadering, kennis genomen hebbend van de onthutsende nederlaag van het Canadese ijshockeyteam tijdens het internationale toernooi van dit jaar, verlangt dat de officials van de Canadese bond Alan Eagleson en Douglas Fis- Na de motie van Peters ontstond er enig rumoer in het Lagerhuis, talrijke afgevaardigden verklaarden in niet mis te verstane bewoordingen het eens te zijn met het voorstel. De motie kreeg echter niet de steun van alle aanwezige afge vaardigden en dat is in de Canadese wetgeving voorwaarde om getuigen te kunnen horen voor speciale commissies. her zullen worden opgeroepen. Zij dienen voor de eigen commissie van het Lagerhuis te verklaren waarom zij Cana da door tweede-rangs spelers hebben doen vertegenwoordigen, in plaats van een ploeg af te vaardigen met de beste ijshockeyers die dit land heeft”. De vorstelijke basissalarissen van nu zullen aanzienlijk omlaag worden ge- VOLENDAM. Tijdens de dinsdaga vond gehouden buitengewone ledenver gadering van eerste divisieclub Volen dam is besloten dat men doorgaat met betaald voetbal. De 150 aanwezige leden gingen namelijk akkoord met de be stuursvoorstellen, die een structuurwijzi gingen en aanvaarding van de nieuwe begroting inhielden. De structuurwijziging impliceert dat er een splitsing komt tussen het amateur- en het betaalde voetbal bij Volendam. Er is Gerards mag nu ook niet mee naar Bilthoven om zich voor te bereiden op het bekerduel van PEC tegen FC Den Haag, vanavond. Vervanger in het doel is Bob Nieuwenhout. Peter Gerards is na Piet Schrijvers de minst gepasseerde doelman in het be taald voetbal. Hij gelooft dat PEC aan zienlijk minder kansen heeft tegen FC Den Haag als hij niet wordt opgesteld. een commissie in het leven geroepen die een nieuw concept zal opstellen. De amateurs van Volendam gaan op een apart complex spelen. Volendam 3 wordt straks Volendam 1 (amateurs) en zal ver moedelijk uitkomen in de vierde klasse KNVB. De amateurs van Volendam zullen moeten gaan betalen bij het bezoeken van de thuiswedstrijden van het Volendamse prof-elftal. nemend op. Midden in de verwikkelingen die volgden, veroverde Van Wijgerden plotseling een verdwaald zwart paard, wat uiteraard beslissend was Kristen Nygaard, de Deense middenvelder van AZ, heeft zijn contract met twee jaar ver lengd. De DFB, die alleen voor Franz Becken bauer een uitzondering wil maken „we gens zijn grote verdiensten voor het West- duitse voetbal”, zal alles in het werk stellen om de wereldtitel volgend jaar met een zo sterk mogelijke ploeg te kunnen verdedi gen. Daarvoor zal alles moeten wijken. Ook de persoonlijke belangen van spelers WENEN (ANP/SID). Voor de Canadese ijshockeyploeg lijkt het keerpunt nabij. Tot dinsdag was het allemaal niet zo geweldig gegaan met het team dat eindelijk weer zijn opwachting maakte in de A-groeo van het toernooi om het wereldkampioenschap. Canada, dat in Wenen als serieuze bedreiging van de topploegen Sovjet-Unie en Tsjecho- Slowakije werd gezien, bleek een matige afvaardiging te hebben gestuurd. Dinsdag echter slaagde Canada (al veel gekritiseerd en ook zelf al kritiek leverend) er volkomen onverwacht in de Tsjechen op 3-3 te houden. Finland versloeg de VS met 3-2. De Sovjet-Unie en Zweden gaan na 4 duels ongeslagen van de leiding. Tsjecho- Slowakije volgt met 7 punten. De VS en Canada hebben er drie. Bondscoach Jaap Korsloot heeft de laat ste wedstrijd duidelijk gebruikt om enkele Uli Stielike (thans geblesseerd), die nota- bene voorbestemd is om na zijn rentree opvolger van Beckenbauer te worden, kan bij Real Madrid een jaarsalaris van vijf ton krijgen. De 22-jarige libero, die in Madrid destijds zijn eerste contacten legde via Günther Netzer, heeft Borussia Mön- cbengladbach op de hoogte gebracht van zijn plannen. De kampioensploeg eist van Real Madrid een afkoopsom van ander half miljoen. als Bonhof, Hoeness en Stielike, die lucra tieve aanbiedingen uit het buitenland heb ben gekregen. De eindoverwinning in het toernooi was voor Frankrijk, een team dat ook volgende week een tegenstander is van Nederland op weg naar het EK in Finland. De Fran sen hebben een gedegen toernooi gespeeld. Vooral de winst van 3-1 op Finland werd met zeer knap spel bereikt. Nederland zal dan ook een zware dobber aan deze Fran se ploegen krijgen. set begon hij voornamelijk met wisselspe lers. Het gerechtelijk vooronderzoek strekt zich ook uit tot de drie vennoten van Inter Football. In opdracht van mr. Ber ger heeft eerst de Amstelveense politie in samenwerking met de loontechnische dienst van het ministerie van Sociale Zaken een onderzoek tegen Inter Foot ball ingesteld. Aanleiding daartoe was een klacht die het ministerie van Sociale Zaken tegen Inter Football bij het parket van de officier van justitie in Amsterdam had ingediend ter zake van verdenking van overtreding van de arbeidsbemidde- lingswet. Inter Football wordt verdacht van overtreding van de Arbeidsbemidde- lingswet. Deze wet verbiedt het zonder vergunning van de minister van Sociale Zaken uitoefenen van arbeidsbemidde ling. In de eerste ronde van een tennistoernooi in Las Vegas kwam Connors met moeite langs de Zweed Bengtsson. Tanner verloor van de Aus traliër Edmondson. Vijay Amritraj leed een ne derlaag tegen de onbekende Amerikaan Gul- likson. AMSTERDAM (ANP). Tegen de vennootschap onder firma Inter Foot ball in Amstelveen heeft de Amsterdam se officier van justitie mr. R. B. M. Berger bij de rechter commissaris een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd. „Ik zit helemaal in het wedstrijdritme en Bob heeft uiteindelijk al twee seizoenen op de bank gezeten”, aldus de geschorste doelman. ENSCHEDE Waar de meeste clubs reeds ver gevorderd zijn met salarisaf spraken voor het nieuwe seizoen, heerst er aan het loonfront bij FC Twente nog immer absolute rust. In die opmerkelijke situatie zou de komende weken wel eens drastisch verandering kunnen komen, wanneer commercieel directeur Ton van Dalen de onderhandelingen gaat openen met de 12 A-spelers van wie de (meerjari ge) contracten aan het einde van dit sei zoen aflopen. Vooral aan deze groep, de voor het merendeel wat oudere en ook best gesalarieerde werknemers, zullen de verscherpte loonmaatregelen niet onge merkt voorbijgaan. Na een langdurig ziekbed is de 69-jarige Henk Walda uit Waalwijk overleden. De heer Walda was penningmeester van de Europese biljart bond en vele jaren bestuurslid van de KNBB. Marina Basso veroverde de eerste etappe van de Ronde van Apulië. In de eindsprint versloeg de Italiaan zijn landgenoot Francesco Moser. Er zal nogal wat water door de Rijn stromen voordat die steun aan de top sport erdoor is. Dinsdag was er ten minste een kleine opening, want nadat men zich van NSF-zijde erg had afge- zet tegen de CRM-voorwaarden, kwam men daarop terug. Het door CRM aan te passen corset zal een ruime zijn, werd verzekerd. Die voorwaarden de omvang van dat corset dus komen 17 mei aan de orde. Hoewel CRM doelgericht subsidieert bij de opleidingen van kader en de bezetting van bondsbureaus bijvoor beeld worden de financiële zorgen van de nationale sportwereld steeds groter, zodat het begrijpelijk is dat dinsdag de voorzichtige toezegging van CRM-zijde, om mogelijk ook aan de opleiding van trainers en coaches te gaan bijdragen en meer te gaan doen voor de zwakbezette bondsbureaus, als een plezierige zaak door die sportwe reld werd ervaren. Het is duidelijk dat de voetbalclub Vo lendam zal moeten bezuinigen. Aan de hand van de nieuwe begroting, die een tekort inhoudt van 150.000 gulden, gaat het bestuur praten met B. en W. van de ge meente Edam-Volendam. kunnen opbrengen dat er bezuinigd moet worden”. De tering naar de nering zetten, heet zoiets. Veel spelers bij FC Twente verdienen momenteel een salaris dat niet meer past bij een club die in de midden moot bivakkeert. Die scheefgetrokken ver houdingen dateren echter nog uit de jaren dat FC Twente Europees bekervoetbal speelde en telkenjare uitzicht had op een plaats bij de bovenste vier. (Van onze sportredactie) ZWOLLE. Het bestuur van de Zwol se eerstedivisieclub PEC heeft de KNVB bericht dat doelman Peter Ge rards voorlopig is geschorst. Oorzaak is de wijze waarop het contract tussen de doelman en de Limburgse eerste-divi- sieclub MVV tot stand is gekomen. Het bestuur van PEC heeft de indruk dat zowel MVV als Peter Gerards zich bij zonder onsportief heeft gedragen. toernooi om de Europa Cup II te bereiken, dan staan de spelers ineens een stuk ster ker in de komende contractonderhande lingen. In dat geval zullen de aangekondig- de looncorrecties ook op aanzienlijk meer verzet stuiten dan in een omgekeerde si tuatie. De spelers zullen dan ook specule ren op de mogelijkheid dat een wat behou dend trainerstype als Spitz Kohn nu een maal is, wat minder snel geneigd zal zijn tot een ingrijpende verjonging van de A- selectie, hoe noodzakelijk die ook is. Want het lijkt inmiddels meer dan ge rechtvaardigd dat FC Twente nu eindelijk eens afstand gaat nemen van de wat oude re spelers en daadwerkelijk een begin maakt met de verjonging van de A-ploeg. Eventueel Europees bekervoetbal zou die mogelijkheid kunnen blokkeren, met als kwalijk gevolg daarvan dat de publieke belangstelling voor competitievoetbal in Enschede vermoedelijk nog verder zal af nemen warmeer FC Twente opnieuw een bijrol vertolkt. In dat opzicht lijken de „saneringsgedachten” van de technischdi- recteur (Spitz Kohn) en de commercieeldi- recteur (Ton van Dalen) ook niet helemaal parallel te lopen, maar tegenover de bui tenwereld zal het tweetal dat nooit laten blijken. Waar het echter gaat om verlenging van de contracten, verschillen Van Dalen en Kohn, behoudens wat kleine nuances, in elk geval niet van gedachten. Beiden han teren de uitgangsstelling dat iedereen in principe een nieuw, en in de meeste geval len eenjarig contract moet worden aange boden. Met echter dat essentiële onder scheid, dat Van Dalen resoluut weigert te spreken van „verdienstecontract”. „Ik deel weliswaar de visie van Kohn dat je een speler na zo’n lange staat van dienst niet zomaar het bos in kunt sturen, maar het gaat mij wel duidelijk t'e ver iemand een contract aan te bieden op basis van KEULEN Nauwelijks is de Westduitse voetbalnatie bekomen van de schrik over de troonsafstand van Franz Beckenbauer, of er wordt een nieuwe aanslag gepleegd op het rotsvaste vertrouwen van onze oosterburen in hun idolen. Uli Stielike is de tweede vedette die op de knieén valt voor het Gouden Kalf. De 22-jarige speler van Borussia Mönchengladbach heeft een vorstelijk aanbod van Real Madrid gekregen. De Westduit se voetbalbond is in paniek geraakt en heeft de grenzen naar het buitenland voor topvoetballers meteen hermetisch gesloten. Vóór het wereldkampioenschap in Argen tinië wordt geen enkele potentiële speler van de Mannschaft meer vrijgegeven. Bondscoach Helmut Schön heeft een dringend beroep gedaan op de DFB (Duit se voetbalbond) om een einde te maken aan de dreigende uittocht van zijn beste spelers Ook Berti Vogts waarschuwt de natie: „Wij moeten verhinderen dat met geld van buiten ons nationale team uit elkaar gerafeld wordt” Het honkbalduel in de hoofdklasse tussen OWO en M/Kinheim is gisteravond verregend. In de hoofdstad was na drie volledige innings (stand 2-4 voor Kinheim) niet meer te spelen. Wereldkampioen Freddy Maertens ging goed van start in de ronde van Spanje. Hij zegevierde in een individuele tijdrit in Dehesa de Campo- mar vóór Pollentier TON VAN DALEN: „Alleen kijken naar de waarde van de speler” ATHENE (ANP). Nederland heeft opstellingen uit te proberen. In de eerste ook zijn laatste wedstrijd in het toernooi om de Lentebeker gewonnen. West-Duits- land werd in een bijzonder langdradige wedstrijd met 3-1 verslagen. De ploeg behaalde zodoende de vijfde plaats. De temperatuur in Athene, die zo rond de 26 graden schommelde, nodigde niet uit voor een flitsende partij volleybal. Het was in de sporthal bijzonder warm. -- - -v v .ci. ►jvciicii-uuiuiciu-iuuci amct-Ljiguci mrc. derd was van de zone waar de klappen 0,5-0,5, Van Wiiaerden-Hofland: 1-0. Ree-Korts- moesten vallen. Zijn aanval groeide snel in kracht, ondanks het feit dat de zwarte dame toch nog tijdig op het slagveld ver scheen. Na 38 zetten moest Van der Vliet zich gewonnen geven. Cor van Wijgerden trad tegen de Alje- chin-verdediging van Leo Hofland onder- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Hoewel het na zes uur vergaderen nog lang niet zeker is of de rijksoverheid binnen afzienbare tijd zal gaan bijdragen in de financiering van de nationale topsport, bracht de eerste (dinsdag) in Amsterdam gehou den confrontatie tussen het ministerie van CRM en de Nederlandse georgani seerde sport toch enkele openingen. Wanneer medio volgende maand de de legaties van „beide partijen” weer bij eenkomen, zal de overkoepeling van de georganiseerde sport, de Nederlandse Sport Federatie (NSF), bereid zijn voorwaarden van de eventueel straks subsidiërende rijksoverheid te accepte ren. Verder praten is dus mogelijk. Bij de Russische turnkampioenschappen in Vilnioes is Maria Filatova eerste geworden. Nelli Kim hoefde niet mee te doen. Dat laatste gold eveneens voor Andrianov bij de heren. De titel ging nu naar Markelov. Bijna veertig zetten lang hebben Paul Boersma en Gert Ligerink elkaar in de haren gezeten. Eerst viel Boersma aan, later Ligterink. Steeds bleef het strijd- beeld onoverzichtelijk. Pas tegen het eind van de zitting kwam er duidelijkheid, na melijk op het moment dat men tot de vrede besloot. Twee partijen werden na een strijd van vijf uur afgebroken. Kortsnoi offerde te gen Ree in het middenspel een pion. Hij kreeg deze na verloop van tijd weliswaar bracht, waarbij voor de spelers echter wel de mogelijkheid wordt geschapen om via hogere wedstrijdpremies („De poen zal op het gras verdiend moeten worden en niet meer via garanties” citaat Van Dalen) de verlaagde basissalarissen gedeeltelijk te compenseren. Dat vernieuwde belo ningssysteem bevat op zich reeds voldoen de elementen die inzet kunnen worden van een scherp loonconflict. FC Twente zal daarvoor niet opzij gaan. Centraal in de bezuinigingsgedachte, al thans voor de spelers, staat vooraleerst echter het bekerresultaat van vanavond in Den Bosch tegen AZ’67. Dat lijkt ook de voornaamste reden waarom de spelers zelf de onderhandelingen nog niet op gang hebben gebracht. Mocht FC Twente er immers in slagen via de KNVB-beker het met de talrijke problemen die de jonge grootmeester hem voorzette. Precies na veertig zetten bezweek hij voor Timmans geweld. Jan Hein Donner pakte zijn tegenstan der Paul van der Sterren heel anders aan. Rustig positiespel tegen de Spaanse ope ning leidde tot een voor Donner gunstig eindspel. Hij won door een klassieke door braak op de damevleugel. Fraai werk leverde ook Kick Langeweg tegen de zo goed begonnen Fred van der Vliet. Langeweg liet zich op de damevleu gel een pion afsnoepen. Hij bereikte daar mee 'dat de vijandelijke dame ver verwij- zijn verdiensten voor de club. Van het Kohn-standpunt beredeneerd, geef ik hem geen ongelijk. Hij staat erg dicht bij de spelers. Maar het is mijn taak om dit soort materie puur zakelijk te beoordelen. Daar om is voor mij de waarde van een speler bepalend voor de hoogte van zijn con tract”. Daarom houdt FC Twentes zakelijk lei der ook nu reeds serieus rekening met de mogelijkheid dat een of meer spelers niet op het aanbod zullen ingaan. Maar tegelij kertijd refereert hij daarbij aan de be paald niet onaantrekkelijke salarissen die in de voorbije jaren aan diezelfde spelers zijn uitgekeerd. „Daarom hoop ik ook, dat de spelers er nu ook wat begrip voor FC Twente zal ook dit seizoen afsluiten met een weliswaar begroot, maar niette min gigantisch exploitatietekort (tussen de 7 en 8 ton), waardoor de totale schulden last zal oplopen tot iets meer of minder dan 2 miljoen. Desondanks gaat FC Twen te van de gedachte uit dat exploitatie en investering strikt gescheiden dienen te worden gehouden. Van Dalen daarover: „Er zal niemand te vinden zijn die een deel van de exploitatietekorten voor zijn reke ning wil nemen. Wel echter voor een inves tering, mits je tenminste kunt aantonen dat een goede investering gepleegd kan worden”. In de eerste plaats dient echter de stroom van jong talent gecontinueerd te worden, maar daarnaast zal FC Twente eveneens investeren in spelers die meteen speelklaar zijn voor de eredivisie. Dat aan tal zal echter in eerste aanleg afhankelijk zijn van de komende contractonderhande lingen. „Maar”, waarschuwt Van Dalen die spelers nu reeds, „bij die onderhande lingen zal niet gemarchandeerd worden. Ze zullen ons evenmin aan het lijntje kun nen houden. We hebben bij FC Twente een lijn uitgestippeld waaraan we onvoor waardelijk zullen vasthouden. De spelers waren in het verleden vaak genoeg hard, het is nu ons goed recht om ook eens een keer hard te zijn”. LEEUWARDEN. De zevende ronde van de wedstrijd oin de nationale schaak titel heeft tal van interessante partijen opgeleverd. De situatie aan de kop van ,de ranglijst is weinig veranderd, want Kortsnoi blijft stevig aan de leiding. Zo wel Timman als Donner boekte de volle winst en zij blijven de leider, zij het uit de verte, bedreigen. Jan Timman leverde tegen Jac. van Baarle een echte wild-westpartij. Tegen Van Baarle’s lange rokade begon hij links en rechts pionnen te offeren. Op een gege ven moment moest Van Baarle weliswaar de kwaliteit teruggeven, maar zo op het oog behield hij een indrukwekkende stel- ling. In tijdnood wist hij echter geen raad terug, maar in een stelling die zeer gunstig voor Ree was. Toen Kortsnoi bovendien in grote tijdnood kwam, leek zijn ondergang nabij. Maar opnieuw bewees de grote Vik tor dat hij toveren kan in slechte stellin gen. Vlak voor de tijdcontrole waren de rollen omgedraaid en was het Ree die met de rug tegen de muur stond. Dat leidde tot een verrassend snelle ontknoping, want Ree schoot een bok en verloor snel. De partij Böhm-Hartoch overleefde eveneens de eerste zitting. De kansen ble ven lang in evenwicht, maar laat op de avond kreeg Böhm toch nog kansen. Uitslagen 7e ronde: Langeweg-V.d. Vliet: 1-0, V.d. Sterren-Donner: 0-1, Boersma-Ligterink: noi: 0-1, Van Baarle-Timman: 0-1, Böhm-Har toch: afgebroken. Stand na zeven ronden: 1. Kortsnoi (6,5), 2. en 3. Donner en Timman (5), 4. en 5. Langeweg en Ligterink (4). 6. 7. en 8. Ree, Van Baarle en V.d. Vliet (3,5), 9. Hartoch (3 en 1 afgebroken), 10. Boersma (3), 11. Böhm (2 en 1 afgebroken), 12. en 13. V.d. Sterren en Van Wijgerden (2), 14. Hof land (1). BOB NIEUWENHOUT: vervanger van geschorste doelman Gerards

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23