SMAKELIJK ETEN Noors parlement zegt ja tegen aanschaf F-16 Westduitse oppositie Engeland wil graag meewerken aan oplossing van conflict Westelijke diplomatieke delegaties willen druk uitoefenen op Vorster „Anti-terreur-pakket’ I OWEN TEGEN SADAT OVER MIDDEN-OOSTEN: GESCHOKT VAN DER STEE GEEFT NA BESLUIT EEG-MINISTERS TOE: MEER TOEGEEFLIJKE HOUDING IN KWESTIE-NAMIBIE BEPLEIT DWANGNEUROSE Al 1» Ja if 3 Bl ken Éj Dek lier luk (2) ival tos rwei poor >ken ;tar» il Superstars: een lekker, nieuw zoutje van Smiths. fa 4-EN BUITENLAND Volledig verbod door Nico Scheepmaker' -itoel tieve regeling een maand op te schuiven, opnieuw onzekerheid brengt bij de vissers. Hij zei te mikken op een klein quotum (4000 ton) voor Nederland, in geval bij voorbeeld voor de totale haringvangst op de Noordzee een quotum van 30.000 ton zou worden vastgesteld op basis van de adviezen van de visserijbiologen. Hij zei 30.000 ton redelijk te achten in het licht van het te verwachten advies van de biolo gen, dat bij een vangst van 75.000 ton de aangroei van de haringvoorraad zeer be perkt zal blijven. Belangrijk (Van onze redacteur in Zuidelijk Afrika, Karl Breyer) KAAPSTAD. De diplomatieke delegaties van vijf westelijke landen zullen vandaag in Kaapstad bijeenkomen ter voorbereiding van het gesprek met de Zuidafrikaanse premier Vorster, dat morgen plaatsvindt. Leider van de westelijke delegatie is de zwarte Ameri kaanse diplomaat Don McHenry, rechterhand van VN-ambassadeur Andrew Young en een onverzoenlijk tegenstander van Zuid-Afrika’s apartheidspolitiek. De westèrse diplomaten willen Vorster bewegen tot een meer toegeeflijke houding in de kwestie-Namibië, het VN-man- daatgebied Zuidwest-Afrika dat naar onafhankelijkheid streeft. v „-dl I Uitstel regeling houdt vissers in onzekerheid VAN DER STEE Het is momenteel weinig aanlokkelijk om op de Champs Elysees in Parijs op een I ndse mei igen ilnis- eren Hei- eers- Met in de *r in u toe n het p een ■eilig- Bode ijme- is op andse ag be Russi n Ne- Sjtern avond noond id va» erheid ris vat speci rheid» De stemmenverhouding in het parle ment was 112 voor en 20 tegen. De tegen stemmers waren de leden van de Socialis tische Partij en vijf leden van de fractie van de regerende Sociaal-Democratische Partij. Minister Van der Stee gaf toe dat het besluit van de negen ministers, een defini- Drie jaar geleden bedroeg de Nederland se haringvangst in de Noordzee nog 30.000 ton. De Denen haalden met hun grote industrieschepen toen 200.000 ton haring op, maar vorig jaar was de Deense vangst op de Noordzee al gehalveerd. De Denen vangen voornamelijk jonge haringen, die gemiddeld drie keer zo zwaar worden voor ze volwassen zijn. De Nederlandse visserij dringt er op aan dat vooral de Deense vangst van jonge haring wordt beperkt. OSLO (Reuter). Het Noorse parlement heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een besluit van het kabinet om 72 Amerikaanse straalgevechtsbommenwer- pers van het type F-16 voor de Noorse luchtmacht aan te kopen. Er is een bedrag van ruim vier en een half miljard Noorse kronen mee gemoeid. elk gewenst wapensysteem te leveren, wanneer Egypte of de Arabieren de kwes tie van de financiering kunnen oplossen”, cholen heeft ook tot gevolg dat andere vissen, die niet of nauwelijks geschikt zijn voor menselijke consumptie, de plaats van de haringen innemen. Diplomaten in Kaapstad verwachten dan ook dat de regering-Vorster eventueel bereid zal zijn om over een van de belang rijkste eisen, namelijk vrije verkiezingen in Namibië, te onderhandelen. Deze ver kiezingen zouden, met deelname van Swa- po en onder internationale controle moe ten plaatsvinden. Ook is men in Kaapstad geneigd aan te nemen dat Zuid-Afrika het constitutionele Turnhalle-plan laat vallen. Die conclusie wordt getrokken, omdat in Windhoek pogingen gedaan worden om verschillende nieuwe partijen te stichten, waaronder een multiraciale partij, waarin dus ook de blanken kunnen worden opge nomen, en een zwarte coalitie, die uit zeven andere partijen en twee stamgroepen bestaat. hankelijk moet worden, door de regering- Vorster geaccepteerd wordt. door het Midden-Oosten, waarheen hij gis teren reisde. Vogels deed een beroep op bondskanse lier Helmut Schmidt ervoor te zorgen dat er gemeenschappelijk gehandeld zou kun- nen worden. tieke gevangenen ter sprake brengen. Een onverzoenlijk standpunt zal de Zuidafri- kaanse regering inzake het terugtrekken van het Zuidafrikaanse leger uit Namibië innemen. wij allen zeer bezorgd over de omvang van de Russische wapenleveranties”. Weliswaar had de Sovjet-Unie het recht om in Afrika aanwezig te zijn en de landen in dat werelddeel mochten de Russen uit nodigen. Toch had de Britse minister er moeite mee te begrijpen, waarom de Rus sen zoveel geld besteden voor wapenleve ranties en zo weinig voor de vreedzame ontwikkeling van Afrika en haar eco nomie. Schmidt had voor gisteren een gespreks ronde over algemene kwesties van binnen landse veiligheid a-angekondigd. De voorzitters van de CDU en CSU, Helmut Kohl en Franz-Josef Strauss, zul len niet aan het gesprek deelnemen. In brieven aan de bondskanselier zeiden zij Voor de indiening van de in twee ontwer pen samengevatte maatregelen zei de woordvoerder van de fractie voor Binnen landse Zaken en Rechtspolitieke Aangele genheden, Friedrich Vogel, dat er over de bestrijding van de terreur al jaren wordt gepraat. Nu zou er eens opgetreden moe ten worden. BONN (DPA). - in een „anti-terreur- pakket" heeft de CDU-CSU-oppositle in Bonn gisteren bij de Westduitse Bonds dag wetsontwerpen ingediend ter ver scherping van de strafbepalingen tegen terreur en misdaden met geweld. „Ik geloof dat het beter is om helemaal geen Geneefse conferentie te beleggen wanneer vooraf geen aanzienlijke vooruit gang kan worden geboekt”, aldus Carter Carter deed deze uitlating na afloop van een tweedaagse ontmoeting met de Jor daanse koning Hoessein. De besprekingen van beide staatshoofden concentreerden zich vooral op het vraagstuk van de Pales tijnse vertegenwoordiging bij de onder- handelingen in Genève. nisatie in Loesaka dat ten stelligste tegen gesproken. De wetsontwerpen van CDU-CSU voor zien in wijziging van de hoogste straffen voor bepaalde misdaden van 15 tot 20 jaar en in beperking van de mogelijkheid tot voorwaardelijke straffen. De straf zou pas dan voorwaardelijk moeten kunnen wor den als de dader tweederde daarvan uitge zeten heeft. Voorts wordt o.a. voorgesteld de mini- mum-straffen voor ontvoering met afper sing en gijzeling van drie tot vijf jaar te verhogen. Het zou mogelijk moeten wor den gesprekken tussen advocaten en ge vangenen te beluisteren, indien sterk ver moed wordt dat nieuwe misdaden worden voorbereid. Ook de deelneming aan ge welddadige demonstraties zou strafbaar moeten worden. De CDU wil tenslotte door wijziging van het strafprocesrecht de processen be spoedigen. Daardoor zouden de zich jaren voortslepende mammoetprocessen bekort worden. dat het afwijzen van strengere bepalingen ter bestrijding van terroristen tot hun be sluit geleid had. Het is misschien een beroepskwaal, maar ik ben een dwangneurotische lezer Als ik door de koningin op de thee werd genodigd en ik zou op het bijzettafeltje de Staatscourant zien liggen, dan zou ik, vrees ik, de rest van de theevisite in die courant zitten te lezen, ondertussen na tuurlijk wel de conversatie op peil hou dend door af en toe een saillante passage aan Hare Majesteit voor te lezen. Maar die dwangneurose beperkt zich niet alleen tot kranten, want alles wat gedrukt is moet er aan geloven. Vorige week dinsdag zat ik zes uur in de trein van Amsterdam naar Parijs, een route die door de NS met Duitse spoorwagons wordt onderhouden, die blijkbaar via de oorlogsschaderegeling aan ons zijn toegevallen. Boven de zit plaats recht voor me stond de reclame tekst „Fuji Film bekennt Farbe”. Iedere keer als ik even opkeek van mijn lectuur in krant, boek of tijdschrift, klemden mijn ogen zich wanhopig aan die tekst vast: „Fuji Film bekennt Farbe”, niet omdat het zo’n meeslepende woordspeling was, maar domweg omdat het letters en woorden waren. lie is er-de ver- j een aeger verd, [helft igger senen ■gam in de poli- iscus- veede f uur The ars en m gis- g van rs wa- twee ver de luiste vezigt eel in leerde enden olginj n toe- od”. >or via rgrijp iskerk paas- ■k wat l raam iTe- van oor- toe- agen het cho- een 77. ■jarige e zijn i lood lij had iet ge- n wo- dathij ir zijn >t tree zolder stereo ir vrij- e vals- as vier rdelijk ist. Hij ifondf rtUUld otheek ar „lo- De doofpot walmde indertijd dat het een lieve lust was, maar het ging ook maar om mishandeling, en om Surinamers. Het leek toen alsof de agent vrijelijk mocht be schikken over het leven, de eer en alle andere dingen van de burgers, en zelfs geprezen of minstens verontschuldigd werd voor zijn optreden, want pas nu het om geld gaat is de boot aan. Burgemeester Samkalden heeft verklaard „bijzonder ge schokt” te zijn, maar dat was ik in 1973 al. Hoewel, dat is ook weer niet waar, ik heb gewoon nooit getwijfeld aan die klachten indertijd. Evenmin als aan de onwil om er van justitiewege iets aan te doen. Ik was toen dus al net zo min geschokt als nu. Omdat je je na zo’n zinnetje tien keer gelezen te hebben toch lichtelijk gaat over eten, dwong ik mijn' ogen van deze tekst af naar rechts, waar zij dan weer werden opgeslorpt door de volgende woordspe ling: „Ein Plus in unserer Welt”, waarbij tussen „Plus” en „in” via zo’n V-tekentje een Rode Kruis-plusteken was getekend. Warenhet nu alleen de woorden waar mijn ogen niet van af konden blijven, of werden ze er dwangneurotisch steeds naar toe getrokken omdat de woordspelingen in het Duits letterlijk in het Nederlands vertaald konden worden: „Fuji Film bekent kleur” en „Een plus in onze wereld”, met dat Rode Kruis-teken als plus? Ik geloof dat de eerste reden doorslagge vend was, want ook een tekst als „Jordan Tandzijde Frisse smaak Platte vorm 25 meter”, die op een doosje op het plateautje boven de wastafel staat, trekt dag in dag uit tot misselijk wordens toe mijn absorbe rende aandacht als ik mijn tanden sta te poetsen. En zo gaat het overal en met alles, in de tram, op straat, in een café, bij mijzelf thuis, bij anderen op bezoek, er kan geen woord zichtbaar zijn of ik inha leer het zoals een ethersnuiver ether inha leert. Daarom benijd ik vaak de analfabe ten om het kalme leven dat zij kunnen leiden te midden van de woordbombarde- menten, waaraan hun minder bedeelde soortgenoten dagelijks worden blootge steld! Volgens Carter zijn alle leiders het er over eens dat hoe meer zaken vooraf gere geld kunnen worden, hoe minder er gedis cussieerd zal worden over de Palestijnse vertegenwoordiging. De meeste biologen zijn overigens voor een volledig verbod van de haringvangst gedurende een jaar of zelfs meerdere ja ren. Het verdwijnen van de grote harings- Een delegatie van het zgn. Turnhalle- beraad uit Namibië houdt zich in Kaap stad gereed om eventueel aan de discus sies te kunnen deelnemen. Het wordt hier echter onwaarschijnlijk geacht dat de wes terse diplomaten met deze vertegenwoor digers van de verschillende bevolkings groepen in Zuidwest-Afrika willen spre ken, omdat een van de knelpunten in het beraad de positie van de door de VN als vertegenwoordiger van het Namibische volk beschouwde bevrijdingsbeweging Swapo is. Op een persconferentie in Cairo aan het slot van zijn tweedaags verblijf in Egypte onderstreepte hij overigens de voorrang van de Verenigde Staten bij het streven naar een vreedzame regeling. De goede betrekkingen tussen Engeland en Israel achtte Owen geen belemmering voor even goede relaties met de Arabische landen. Volgens hem is het mogelijk dat er dit jaar vredesbesprekingen tussen de Arabieren en Israel worden gehouden. Vooral na de ontvoering van meer dan ■honderd schoolkinderen van een katho lieke missiepost aan de grens met Angola door Swapo-guerrilla’s, wordt in Namibië steeds duidelijker geëist dat het Zuidafri kaanse leger moet blijven zolang de nieuwe staat geen eigen leger op de been heeft gebracht. Alhoewel katholieke missi onarissen onder wie Westduitsers en een Nederlander Swapo de schuld voor de ontvoering geven, heeft de guerrilla-orga- Dit is een citaat uit het zojuist bij de Arbeiderspers in de serie „Privé-domein” verschenen boek „Gedachten” van Giaco mo Leopardi, een Italiaan die leefde van 1798 tot 1837 In een zo te lezen zeer uitgewogen vertaling van Frans van Doo- ren worden we gewaar dat Leopardi zo’n anderhalve eeuw geleden al gedachten for muleerde die nu nog steeds geldigheid bezitten. Bovenstaand citaat bijvoorbeeld kan makkelijk worden toegepast op een deel van de Amsterdamse politie, dat er van verdacht wordt corrupt te zijn ge weest, geld te hebben aangenomen of geld te hebben verduisterd. Acht politieman nen afkomstig van het bureau Warmoes- straat zijn gearresteerd nu het (voorname lijk) om geld gaat, maar toen in 1973 een stroom Van klachten over mishandeling van Surinamers, met name door agenten van het bureau Warmoesstraat, bij de jus titie werd gedeponeerd, werd er niet tot vervolging overgegaan, hoewel het om een twintigtal verschillende gevallen ging. Deze coalitie heeft vooral aanhangers onder links-georiënteerde Herero’s en on der de stam van de Damaras. Beide partij en zouden bij eventuele vrije verkiezingen tegenover Swapo komen te staan. De wes telijke diplomaten die op het ogenblik in Kaapstad bijeen zijn, zullen vermoedelijk als laatste eis de vrijlating van alle poli- dig is. Bij het visplan dat Nederland heeft ingediend bij de Europese Commissie in Brussel, is ook met opzet geen rekening gehouden met de criteria die de Ieren bij hun verbod hebben aangelegd (schepen langer dan 33 meter en met een motorver mogen van meer dan 1100 pk). In een gesprek met de Egyptische minis ter van Defensie, generaal Mohammed Ga- massi, was van gedachten gewisseld over Britse wapenleveranties. „Wij zijn bereid De omstreden kwestie van de visserij in de Ierse kustwateren, tot 50 mijl uit de kust, kwam niet aan de orde. Van Neder landse zijde werd er nog eens op gewezen, dat de Ierse afkondiging, dat in deze zone alleen door Ieren mag worden gevist, een éénzijdige maatregel is die niet rechtsgel- De besprekingen in Kaapstad worden als zeer belangrijk voor de verdere ont wikkelingen in zuidelijk Afrika be schouwd. Er hangt vanaf of de westelijke mogendheden in de toekomst nog in staat zullen zijn om Zuid-Afrika in de Veilig heidsraad te beschermen en of een op welke wijze dan ook onafhankelijk geworden Namibië internationaal erkend wordt. Bij een positief verloop van de gesprekken is aan te nemen dat verdere onderhandelingen op hoger niveau zullen volgen. CAïRO/WASHINGTON lUPI/Reuter), De Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Owen, heeft gisteren tegen over president Anwar Sadat de bereid heid van zijn land uitgesproken om zo nodig aan een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten mee te werken, wanneer het daartoe wordt uitgenodigd. Van Zuidafrikaanse zijde was toen minis ter van Buitenlandse Zaken Botha aanwe zig. De westerse delegatie, bestaande uit hoge diplomaten uit de VS, Canada, Enge land, Frankrijk en West-Duitsland, ont moet hem morgen weer tijdens het ge sprek met Vorster. Ook zijn staatssecreta ris Brandt-Fourie is bij die ontmoeting aanwezig. aldus Owen. Engeland verschaft Egypte helikopters en anti-tankraketten. Vier Europese NAVO-landen, te weten Noorwegen, Denemarken, Belgiei en Ne derland, besloten vorig jaar 348 F-16’s te kopen voor een bedrag van ongeveer 2,2 miljard dollar. Het diplomatiek overleg is een vervolg op de ontmoeting die een week geleden in het VN-gebouw in New York plaatsvond. terrasje iets te eten of te drinken. Sinds enkele dagen staakt het personeel van de vuilnisophaaldienst in de Franse hoofdstad en dat betekent een opeenhoping van vuil in de straten, zoals hier bij een terras. De Amerikaanse president Jimmy Car ter meent dat de Geneefse conferentie over vrede in het Midden-Oosten pas her vat dient te worden wanneer voordien al aanzienlijke vooruitgang is geboekt op de weg naar een definitieve vredesregeling. (Vervolg van pag. 1) In februari besloten de Negen de haringvangst in Noordzee en Kanaal tot eind april te verbieden. Vastgesteld werd ook dat de haringvangst bij de industriële visserij beperkt zou worden tot 15.000 ton voor Denemarken, ruim 1600 ton voor Groot- Brittannië en iets meer dan 400 ton voor de Westduitse visserijfabrieken. Deze „bijvangst" treedt op bij de vangst van vissen bestemd voor de vismeelfabrieken. Vooral in Denemarken is dit een belangrijke bedrijfstak. De Britse minister deelde mee dat hij in Cairo geen vertegenwoordiger van de Pa- lenstijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft ontmoet. Ook was hij niet, van plan met iemand van de PLO te spreken in Syrië, de tweede halteplaats op zijn reis Sommige waarnemers zijn van mening dat de keuze van de zwarte diplomaat Don MacHenry, in New York een van de heftigste tegenstanders van Zuid-Afrika’s ambassadeur Botha, bewust naar een VN- confrontatie toestuurt en wil bereiken dat de' Verenigde Staten niet meer van hun vetorecht gebruik maken indien in de loop van dit jaar in de Veiligheidsraad opnieuw over sancties tegen Zuid-Afrika zal worden gesproken. trijfël Minister Van de Stee zei zijn collega’s dat Nederland een hoeveelheid maatjesha ring toegewezen wil krijgen voor de 42 Nederlandse haringloggers, die nu een maand later dan gewoonlijk uitvaren. De belangrijkste vangsten van haring vinden echter in juni, juli en augustus plaats. Van der Stee zei te denken aan een quotum van 4000 ton voor Nederland, voorzover het de Noordzee betreft. Vorig jaar vingen Ne derlandse vissers in totaal nog 20.000 ton haring in de Noordzee. Behalve over het Midden-Oosten had de Britse minister met Sadat en zijn Egypti sche collega Ismail Fachmi ook van ge dachten gewisseld over de pi*bblemen van Afrika. Ten aanzien van Rhodesië was daarbij een overeenkomst van opvattin gen gebleken. Owen merkte op dat Enge land vreedzame oplossingen voor de pro blemen nastreeft. „Wat Afrika betreft zijn De westerse diplomaten zullen maxima le druk op de Zuidafrikaanse regering uitoefenen om Vorster te bewegen alsnog de Namibië-resoluties van de Veiligheids raad te accepteren. In diplomatieke krin gen in Kaapstad is men er echter van overtuigd dat de meeste diplomaten privé van opvatting zijn dat de Turnhalle tot nog toe de beste oplossing voor het probleem- Zuidwest-Afrika is. Vooral de VS en Cana da zouden willeii doorzetten dat de resolu tie 385 van de Verenigde Naties, waar door Zuidwest-Afrika onmiddellijk onaf- „Het is alsof de staatsambtenaar vrije lijk mag beschikken over het leven, de eer en alle andere dingen van de burgers, en voor al zijn daden niet alleen een veront schuldiging kan vinden, maar zelfs gepre zen kan worden als hij maar niet aan de centen komt. Het lijkt erop dat de mensen, terwijl ze het in alle andere opzichten oneens zijn, alleen maar met elkaar over eenstemmen in hun achting voor het geld. Zodat het bijna is alsof het geld - en verder niets - de essentie van het menszijn vormt”. - A jé.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3