Shell Transport I mag dividend over Technovum vluchteling de bel Saoedi-Arabië Landbouwschap Boersma praat met Lubbers Wapens uit VS naar Iran en Snelle uitvoering reorganisatie Van Gelder Wegvervoerders trekken aan De twee gezichten van Jan Gerritsen. 4 gevonden Vermaning meldt nieuwe vondst Eur-O-Compound verdiende aan illegale handel ALS HET NOU BEWEZEN IS DAT DEWASOOK MILIEUVRIENDELIJK I KAN... ILijk gevonden niet verhogen „Strafzaken Van Tilburg verjaard hensen vraagt 300 mln Lijk politieke Verslaggevers mochten op Robbeneiland rondkijken HUGH WIT 1 1 klok het schone alternatief Dat leest u alléén in Pmvé^ VERSLAGEN DOOR REGERING GECENSUREERD 11 voor K Pakistaanse diplomaat neemt ontslag ^^Xüvera^s •^stofjassen werkbroeken naar Vietnamezen werken door op I mei NSU wijzigt naam in Nedlloyd Groep VAN AGT: 11 I 4 W O E N S D A G 2 7 A PR 11 10 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND O I Buitenwereld ges De beangstigende (Van onze financiële redactie) ZAANDAM. Albert Heijn, het concern dat al sedert enige jaren Ahold heet, gaat zijn activiteiten meer en meer op het buitenland richten. In een aantal landen, zoals Spanje, heeft dat al concrete vormen aangenomen, in andere landen, zoals de Verenigde Staten en Saoedi-Arabië, is dat nog in het stadium van aftasten van de markt en hét zich oriënteren. Niet gelogenstraft paa Haarsteeg 1 - haarlem geliefde nieuwslezer. Overal verkrijgbaar 1,25 i 10^ :k. J -l/)VERTENT/+ Ahold richt zich meer en meer op buitenland Het' restaurantbedrijf van Ahold heeft De andere buitenlandse activiteiten van (ADVERTENTIE' (ADVERTENTIE) i vai IJr uit koi IJr doi Sai eer BREDA (ANP). Minister Boersma van Sociale Zaken heeft de bezetters van het Roosendaalse stalen ramen bedrijf Technovum gisteravond toegezegd, dat hij hun problemen vandaag zelf onder de ogen van zijn collega van Economische Zaken Lubbers zal brengen. Hij deed deze toezegging tijdens een verkiezingsbijeen komst van het CDA in Breda, waar een delegatie van de bezetters aanwezig was. De naam Scheepvaart Unie is vooral in het internationale verkeer moeilijk han teerbaar omdat zowel de afkorting NSU als de vertaling van de volledige naam in andere talen kan leiden tot verwarring en misverstanden. Bovendien houdt het con cern zich niet uitsluitend met scheepvaart- activiteiten bezig. rende divisies en van een aantal werk maatschappijen zullen worden aangepast Iran koopt ondermeer vijf geavanceerde radarvliegtuigen van het Awacs-type die moeten gaan patrouilleren langs de grens met de Sovjet-Unié. Saoedi-Arabië neemt ondermeer luchtdoelraketten af van het type Hawk. Carter heeft zich gedurende zijn ver kiezingscampagne ongerust betoond over de omvang der Amerikaanse wapenverko- pen, met name aan de landen van het Middenoosten. De Raad van Bestuur vertelde dinsdag in de jaarvergadering dat de besprekingen met vakbonden, ondernemingsraden e.d. in een zodanig stadium zijn dat binnen afzienbare tijd een eindbeslissing mag worden verwacht. De algehele sluiting van de papierfa briek in Apeldoorn is volgens het bestuur onontkoombaar, al ziet de leiding van Van Gelder in dat deze beslissing voor de ruim 500 werknemers hard zal aankomen. HONGKONG (AFP). Vietnam zal 1 mei, de „Dag van de Arbeid", op „passen de” wijze vieren, hetgeen betekent dat de bevolking gewoon doorwerkt. Op dit eiland worden vele vooraanstaan de politieke gevangenen vastgehouden, onder wie Nelson Mandela en Walter Si- soeloe, leiders van het in Zuid-Afrika ver boden „Afrikaanse Nationale Congres" (ANC) en Herman Toivo Ja Toivo, de oprichter van de SWAPO, de organisatie van het volk van Zuidwest-Afrika (Na mibië). Patholoog-anatoom dr. J. Zeidenrust heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Op Robbeneiland bevinden zich op het ogenblik 370 gevangenen. Ze zijn allen veroordeeld wegens vergrijpen tegen de „veiligheid van de staat”. Voorzitter D. Hooykaas stelde nog meer eisen aan de staatssecretaris of minister die na 25 mei de taak moet overnemen van staatssecretaris Van Hulten van Verkeer en Waterstaat. De NOB wil meer aandacht voor een rijtijdenregeling die afgestemd is op de praktijk, een actieve inzet voor etui Euro pees vervoerbeleid en opheffing van de belemmeringen voor Nederlandse wegver voerders in het buitenland. De Canadese leiding van het staatsbe drijf Polysar heeft tegen een speciale on derzoekscommissie, ingestejd door het Ca nadese parlement, toegegevèn dat met de ze transacties in totaal 4,8 miljoen Cana dese dollars (ruim elf en een half miljoen gulden) gemoeid is geweest. Deze 4,8 miljoen dollar is overgemaakt aan in totaal 27 buitenlandse klanten van wie Eur-O-Compound met rond drie mil- brieven dat de gevangenen mogen ont vangen De gedetineerden mogen niet weten wat zich in de buitenwereld op politiek gebied afspeelt. Er zijn dan ook geen kranten. Een cipier zit erbij als de gevangenen bezoek krijgen. Als het gesprek niet over persoon, lijke aangelegenheden gaat, móet hij in grijpen. Maar toch weten de gedetineerden heel goed wat er in de buitenwereld omgaat. Zo worden de mensen die er al lange tijd zitten, ingelicht door de „nieuwelingen” die veroordeeld zijn na de tegen de.apart heid gerichte betogingen van 1976. De gevangenen mogen wel sport beoefe nen en films zien. Ze moeten voorts dwan garbeid verrichten. In hun cellen kunnen zij in de avonduren studeren. Ondanks de 370 gevangenen en 174 man personeel plus hun gezinnen is er op het eiland geen vaste arts. Ongeveer 10 keer per maand komt er een dokter naar het eiland. Er zijn er vier die elkaar aflossen. De journalisten hebben niets gezien dat de „beschuldigihgen over slechte behande ling” kan waarmaken. Maar ze hebben evenmin iets gezien waardoor deze be schuldigingen gelogenstraft worden. Rob beneiland wordt overigens geregeld be zocht door afgevaardigden van het Inter nationale Rode Kruis. Volgens de bepalingen van het Britse ministerie van Financiën kunnen onderne mingen in Engeland die hun inkomsten en bezittingen vrijwel uitsluitend in het bui tenland hebben vrijstelling krijgen van de voorgeschreven beperking van dividend verhogingen tot tien percent per jaar. Shell Transport schijnt daarvoor echter niet in aanmerking te komen Het voordelige verschil tussen het gefin geerde en het werkelijk overeengekomen bedrag van de latexleveranties bleef aan vankelijk in Nederland, maar toen de be dragen te hoog opliepen, maakte Polysar het geld over naar een Zwitserse bankre kening. Voor de Nederlandse boeren komt dein Luxemburg tussen de EEG-ministers afge sproken prijsverhoging neer op gemiddeld 4,4 percent, terwijl 7,4 percent was ge vraagd. „Door de te lage prijsverhoging is een nieuwe druk op de toch al lage boeren inkomens gekomen”, zei Bukman. „Wat we hebben gekregen, blijft ver achter bij wat was gevraagd”. 1 Vel hui te zal gel Mr. Van Agl sloot de mogelijkheid niet uit dat de Menten-affaire, en in het bijzon der het Kamerdebat daarover, een gunsti ge invloed heeft op de CDA-verkiezings- campagne. In de discussie met de Dordtse scholieren herhaalde de bewindsman dat de socialistische voorwaarden voor een formatiegesprek door het CDA worden afgewezen. Die voorwaarden, aldus Van Agt, belemmeren de weg naar de Partij van de Arbeid. WASHINGTON (UPI). President Carter is akkoord gegaan met wapenle- veranties aan Iran en Saoedi-Arabië ter waarde van 1,66 miljard dollar. Dit is gisteren door Amerikaanse ambtenaren meegedeeld De Awacs-transactie met Iran moet ter goedkeuring naar het congres aangezien zij via het Pentagon loopt. Saoedi-Arabië betrekt de Hawk raketten echter recht streeks van de Amerikaanse fabrikant. I Scl act de vai PS FN hoi Ar vei des gr< wo Int I vai var pe: op de de Ba: Kl< per C HE mu ho del Ra dei k 1 de do ste be; dn m< 1 op. vei he: Di1 va I de dr scl Uit me bij tij< dei acl vai vai ter om I all slu vo< ku: Kli (Van onze correspondent) AMSTERDAM/GENEVE. In een Am sterdamse gracht is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de dertigjarige Manuel Oguono-Nsuja, een vluchteling uit Equatoriaal Guinee. Volgens de politie is er geen misdrijf in het spel. Het lichaam moet ongeveer twee weken in het water hebben gelegen. De man, die begin dit jaar in Nederland arriveerde, had geen ver blijfsvergunning. Met de werknemers van-het bedrijf voor verpakkingsprodukten in Rotterdam (200 werknemers) wordt op het ogenblik ge praat over een personeelsvoorstel een deel van het bedrijf te redden. AMSTERDAM (ANP). Het ziet er naar uit dat het begin dit jaar aangekon- digde reorganisatieplan bij Van Gelder zeer binnenkort tot uitvoering zal komen. Boersma zegde hem toe. dat hel pro bleem van de lacune in de wetgeving rond bv’s snel de aandacht van het nieuwe kabi net zal moeten krijgen. Hij wilde de bezet ters verder geen enkele toezegging doen om eventueel valse hoop te vermijden. In <ie concurrentiesfeej’ liggen de wen sen dat het goederenvervoer per spoor kostendekkend moet zijn en dat Van Gend en Loos weer een particuliere onderne ming wordt. RIJSWIJK (ANP). Het bestuur van de Nederlandsche Scheepvaart Unie heeft in een gisteren gehouden buitengewone ver gadering van aandeelhouders gezegd dat de naam van het concern in Nedlloyd Groep NV (Nedlloyd Group) zal worden gewijzigd. De journalisten mochten niet recht- z streeks spreken met de'gevangenen en de verslagen die zij hebben gemaakt, moesten aan de autoriteiten worden voorgelegd. Volgens een woordvoerder van de in Geneve verblijvende oppositie-in-balling schap tegen het schrikbewind van de Equatoriaal-Guinese president Macias, werd Oguono-Nsuja al sinds begin van deze maand vermist. De woordvoerder zei gezien de mysterieuze omstandigheden waaronder zijn landgenoot is verdwenen te geloven dat er bij het overlijden wèl een misdrijf in het spel is. Hij sprak het vermoeden uit dat, gelet op de contacten die het slachtoffer onderhield met Spaan se en Chileense socialisten in Nederland, buitenlandse geheime diensten in Neder land iets met Oguono-Njuja’s dood te ma ken hebben. Amnesty International zou graag zien dat de buitenlandse pers, na het precedent van Robbeneiland, nu ook in staat wordt gesteld tot het nemen van een kijkje in gevangenissen te Johannesburg en elders waar politieke delinquenten vastzitten Van hen hebben 32 levenslang gekregen, de gevangenis zelf bestaat uit verscheide ne gebouwen zonder verdiepingen. Ze heb ben zware muren en zijn omgeven door een dubbele afrastering. Sinds 1961, toen er politieke gevangenen gehuisvest wer den, is het nog niemand gelukt van Robbe neiland te ontsnappen. ASSEN (ANP). Volgens de amateur- archeoloog Tjerk Vermaning in Assen, heeft hij een stenen werktuig gevonden, dat 200.000 jaar oud is. Het zou een hakmes zijn, volgens de heer Vermaning een van de allereerste werktuigen, die door men sen zijn gebruikt. Hij deed de vondst tus sen de aangevoerde aardappelen bij een aardappelmeelfabriek in Nieuw-Buinen. Daarbij waren enkele getuigen aanwezig. (Van onze correspondent) WEESP. Het Weesper verfbedrijf Eur-O-Compound BV heeft in de jaren tussen 1970 en 1976 met illegale transacties een bedrag van bijna zeven miljoen gulden geïnd Het bedrijf, dat mengsels op basis van latex produceert, heeft in die jaren tegen gefingeerde prijzen hoeveelheden latex ter waarde van 90 miljoen Zwitserse francs afgenomen van de Zwitserse vestiging van het Canadese concern Polysar. Tijdens zijn aanloop daar het Witte Huis kondigde hij aan de militaire transacties waar mogelijk te zullen indammen. Het Vietnamese persbureau riep de be volking gisteren op, volijverig te blijven streven naar de „wederopbouw van het land en de vervulling van het tweede vijf- jarenplan”. nisator was de vervoersorganisatie NOB i Wegtransport Namens de bezetters van het vrijdag failliet verklaarde bedrijf maakte dis trictsbcstuurder Hans Stehman, van de Industriebond NKV bekend, dat in het volgens hem goedlopende bedrijf een or derportefeuille van drie en een half mil joen gulden aanwezig was toen eigenaar directeur J. van den Eyken zelf het faillis sement aanvroeg ROBBENEILAND (AFP). „Om met eigen ogen te kunnen zien dat de gedeti neerden correct worden behandeld”, heb ben rond twintig Zuidafrikaanse en bui tenlandse journalisten op uitnodiging van de Zuidafrikaanse minister van Jus titie en Politie, Jimmy Kruger, gisteren het Robbeneiland, de eiland-gevangenis in de Tafelbaai bij Kaapstad, bezocht. (Van onze correspondent) NEERBEEK. Landmeters hebben gisterochtend op het talud van een verla ten mijnspoor in Neerbeek het stoffelijk overschot van een jonge vrouw gevonden. Het lijk, dat in vergaande staat van ont binding verkeerde, heeft volgens deskun digen lange tijd op die plaats gelegen. state "ij jijt jj Klok Hagelwit fosfaatarm gezinswasmiddel het afgelopen jaar goed gedraaid Het be leid is gericht op een versteviging van deze sector in de vorm van een tweede poot ond^r de restaurantsector Volgens Aholds direeteur-restaurants F Lacbotzki is het de bedoeling binnenkort te starten met een nieuw type restaurants om een deel van de markt binnen te kunnen halen Hoe de nieuwe restaurants er zullen uit zien. wilde hij nog niet vertellen. LONDEN (Reuter) Shell Transport and Trading Ltd, de Britse maatschappij van de Koninklijke Shell Groep, heeft een afwijzend antwoord van hef Britse minis terie van Financiën gekregen op haar ver zoek om vrijstelling van de bepaling dat ondernemingen in Engeland hun dividend niet meer dan tien percent per jaar mogen verhogen Een woordvoerder zei het niet uitgesloten te achten dat het verzoek op nieuw zal worden ingediend AMSTERDAM (ANP). De Nederland se wegvervoerders hopen dat er in een nieuw regeringskabinet een bewindsman zitting krijgt die zich wil inzetten voor het beroepsgoederenvervoer. Dat is een eis uit de reeks die de wegvervoerders vandaag hebben geformuleerd op het congres „Bin- nenhof en politiek’ in Amsterdam. Orga- j joen dollar veruit de belangrijkste is nisator was de vervoersorganisatie' NOB i geweest Hoewel de identiteit van de dode gister avond bij de politie „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid” bekend was. kon daarover nog geen mededeling worden gedaan omdat de familie nog niet kon worden ingelicht Ook de namen van de tot de groep beho- In de Verenigde Staten liggen voor Ahold ook mogelijkheden. Ahold is niet van plan zelf een winkelketen op te zetten. Wel denkt men aan een joint-venture of eventueel overname van een bestaande winkelketen. Volgens de heer J van der Meer, een der leden van de raad van bestuur zal het aantal supermarkten in Spanje (onder de naam Cada Dia Elke Dag) dit jaar met zes worden uitgebreid tot acht. De ver wachting is dat volgend jaar dat aantal zal zijn gegroeid tot 20. Volgens Van der Meer, die dit verteldetin een toelichting op het vandaag verschenen jaarverslag, biedt Spanje ook, grote mogelijkheden op hel gebied van recreatie. Met name gaat het daarbij om het pakket dat Ahoid te bieden heeft: kampeerterreinen met alle mogelij ke voorzieningen, van winkels tot crèches. Mogelijk dat Ahold ook op dat gebied haar vleugels in Spanje zal uitslaan Do heer Van den Eyken zou ook zeker 115(100 gulden van Technovum hebben ovcrgeheveld naar hel naastliggende en ook tot zijn eigendom behorende bedrijf Bé Glas Deze laatste bv Zou ook stroom hebben gebruikt van Technovum. Stelt man overhandigde de minister oen petitie van de 60 bezetters, waarin staat, dat Tech novum door Be Glas is leeggezogen Er bestaan verschillende categorieën ge vangenen naar gelang de duur van hun straf, hun gedrag en hun aanpassing. Een groep van dertig, onder wie de voormalige leiders van het ANC en de SWAPO, heeft aparte cellen en mag geen contact hebben met de rest. Dit om te voorkomen dat zij invloed krijgt op anderen. Een andere in deling regell het aantal bezoeken en DORDRECHT (ANP). Volgens minis ter van justitie Van Agt is een eventuele strafvervolging in de zaak-Van Tilburg (de uit Dordrecht afkomstige oud-wethouder die zich schuldig zou hebben gemaakt aan kunstroof ten nadele van gedeporteerde joden) niet erg waarschijnlijk. Hij zei dat gisteren in een „vraag-en-antwoordspel” op de christelijke LTS in Dordrecht. Het is Ahold het afgelopen jaar goed gegaan. De omzet steeg van 2.88 miljard gulden in 1975 tot 3,39 miljard gulden in 1976. De netto-winst steeg van 17,9 miljoen gulden tot 28.5 miljoen gulden, wat bete kent dat Ahold op iedere verkochte gulden netto 0.84 cent overhield. De winst per aandeel steeg van 8,56 tot f 14,24 Als dividend is voorgesteld f 4.80 tegen f3,10 in 1975. 1 Open. 9-17.30 uur Maandags: 13-17.30 uur De CDA-lijsttrekker wees erop dat de strafzaken waarover nu een justitie-onder- zoek wordt ingësteld. inmiddels als straf bare feiten zijn verjaard. Eur-O-Compound kocht die latex tegen een op de rekeningen vermelde prijs, die echter hoger was dan de prijs die werke lijk overeengekomen was. Het verschil werd via geheime stortingen, zogeheten „kick-backs”, door de verkoper terugbe taald aan de koper. Zo streek Eur-O-Com pound een bedrag op van ongeveer 6,9 miljoen gulden (drie miljoen Canadese dollars). In de loop der jaren bedroeg het grootste verschil (in 1973) tussen gefin geerde en werkelijk overeengekomen be dragen 17 percent. Iqbar is inmiddels uit Parijs vertrokken naar Londen. Hij is de vierde hoge Pakis taanse diplomaat die heengaat omdat hij zich niet met het regeringsbeleid kan vere nigen. De ambassadeurs in Griekenland, Egypte -en Spanje gingen Iqbar voor. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Landbouwschap wil dat de regering de boeren en tuinders via een compensatie in de btw opdraait voor het tekort van 300 miljoen, nu in Luxemburg zo’n schrale prijsverhoging voor de agrarische produkten uit de bus is gekomen. Dit zei ons drs. P. Bukman, de voorzitter van .het Landbouwschap. Van daag al zal over deze compensatie een gesprek plaats hebben met minister Van der Stee. Ahoid bewegen zich op hel gebied van de wegrestaurants en de recreatie. In België wordt binnenkort een nieuw wegrestau rant in de buurt van Luik geopend en in 1978 nog een op het traject Brussel-Na- men. In .Duitsland ziet Ahoid ook moge lijkheden. Daar wordt eind deze maand een wegrestaurant geopend ten zuiden van Bonn 1 PARIJS (AFP). De Pakistaanse zaak gelastigde in Parijs, Iqbal Riza, heeft giste ren zijn functie neergelegd uit protest te gen de huidige binnenlandse politiek van prerpier Bhoetto, die hij „onderdrukkend” vindt. Klok totii.dw.isnnddel zonder fosfaten Wij -1'.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4