Bejaarden maken Agenda bustocht rond Hema gaat winkeldiefstallen Ijsselmeer bestrijden met tv-camera’s VVB houdt twee toernooien TRAWLER IN SLAG BIJ SKAGERRAK wat vertel je me nou? r Over Umuiden gesproken ussi u rl p*1 Wiï i FEESTAVOND VOOR KANO-REÜNISTEN WOENSDAG APRIL 7 19 7 7 IJMOND BEVEILIGINGSSYSTEEM KOST TIEN MILLE Velsen-IJmuiden Heemskerk Velsen-Noord r LZ In en om Haarlem Wijk aan Zee Koninginnedag Beverwijk Pieptoon BIOSCOPEN TENTOONSTELLINGEN TENTOONSTELLINGEN 1 1 en aan- uur gegracht. Met twintig ande- het i s f „DE JONGE DUITSE marine heeft haar geweldige superioriteit boven de machtigste vloot der wereld betoond. Ze heeft haar vlag met onsterfelijke roem bedekt in de grootse moderne zeeslag die in de Noordzee is uitge vochten. „Dit meldde de „Tageszei- tung”. goed tusstnuit hadden Kunnen stomen. Captain Punt was een „Lucky man”. door Jan van SCHOUWBURG IJMUIDEN. De oud-leden van de vroeger zeer populaire Kanoclub IJnrui- den hebben besloten het onderlinge con tact te bewaren na de uitstekend ge slaagde reünie die in januari van dit jaar voor het eerst na de Tweede Wereld oorlog in hotel Royal te Umuiden werd gehouden. l t Openbare bibliotheek, de Zwaanstraat 4 a, volwassenen en jeugd woensdag 19-21 uur. ijmuiden WO. u. Velsen, van 14-17 Het nog naamloze A-juniorentoernooi heeft plaats op zondag 1 mei op het sportpark Rooswijk. Er is een onderver deling in 2 poules tussen de verenigin gen Alcmaria Victrix (Alkmaar) Assen delft, BSM (Bennebroek), CSV(Castri- cum), Spaarnwoude, (Spaarndam), Ter rasvogels, (Santpoort) Waterloo, IJmui- den en WB, (Velsen-Noord). hadden gegracht. Met twintig ande ren was hij in een sloep gesprongen om zeilend Denemarken te bereiken. Bij hen kwam de Engelse officier van gezondheid Blurton, van de zin kende Tipperary. De trawler IJM 122 had de sloep ontdekt en de mannen mee naar Umuiden genomen. HET RELAAS van schipper Punt kwam niet alleen in de plaatselijke en nationale bladen, maar ook zeer uitgebreid in de Engelse pers. Zijn zoon Arie, nu in Santpoort wonend, herinnert zich hoe hij in 1923 met zijn vader in Grimsby kwam. De schipper meldde zich zoals gebruike lijk bij de waterschout voor een ver klaring over de binnenkomst van zijn trawler. Toen hij er zijn naam onder zette las de Engelse ambtenaar deze hardop. „Uw naam is Punt?” vroeg hij, loopt u ’ns mee als u wilt”. Hij liet de schipper de foto’s zien die aan de wand van het kantoor waren ge prikt bij knipsels uit kranten over de slag bij het Sakgerrak. De namen van de trawler John Brown en van schip per Punt stonden er groot bij afge drukt. „You are this captain?” vroeg de waterschout. Toen Toon Punt knik te vertelde de ambtenaar dat hij gedu rende slag aan boord van een der grote schepen was geweest. Hij kon zich nog goed herinneren dat vissers schepen tegen de Engelsen in waren komen varen. Ongelooflijk dat ze er zo Voor zaterdag 7 mei staat een feest avond op het programma waarvoor men weer op bezoekers van heinde en verre rekent. De bijeenkomst heeft plaats in hot Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. Muzikale medewerking verleent een driemanschap onder leiding van A. Verschoo. Contactman voor de reünisten is J. O. van Opbergen, Frans Spqrtfondsenbad, Kuikensweg: do-geopend van 9-12 en 13.30-18.30 u. Alarmnummers: politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000. „OFFICIEREN en manschappen van de Duitse vloot verlangden van het begin van de oorlog af naar een gelegenheid om met de voornaamste vijand ter zee te meten.”. Dat be richtte de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung” onder de slagzin „Die grosse Seeslacht des Weltkrieges”. „OM ZES UUR in de morgen van de eerste juni”, aldus nog steeds schipper Punt, „zagen wij twee En gelse torpedojagers en ook drie on derzeeërs naar Helgoland varen. Steeds meer schepen volgden hen mijn indruk was dat de Engelsen aanvankelijk in de minderheid waren geweest en nu hoe langer hoe meer hulp kregen. Dat is wat ik vertellen kan. Wij hebben toen de thuisreis aanvaard”. Maar zoals al spoedig bleek was de lijst niet volledig. De naam van de snelle kruiser Ebbding met een ton nage tussen de vier - en vijfduizend werd bijvoorbeeld niet genoemd. Toch kwamen opvarenden van dit Duitse schip in IJmuiden aan onder wie de fregattenkapitein Madlung die zei dat de kruiser door geschutvuur zo ontredderd was geraakt dat de Duitsers de Ebbing zelf tot zinken volgens kregen we vrij tot vijf uur. dan zouden wij een feestmaaltijd krijgen. Nu, dat was raak: rijst met suiker en een sinaasappel. In IJmui den zelf was niets te doen; alleen de kroegen zaten vol. Feest werd er de volgende week gehouden, hoofdzke- lijk in de cafés, maar ’s avonds met een grote optocht. Wij soldaten heb ben daarbij geholpen met de verlich ting. Dat gebeurde met flambouwen op een stok. Ze gaven zoveel rook dat wij en de jongedames die op de versierde wagens zaten er uitzagen als negers. Wij deden Vrijwillig mee. Nu het gauw Koninginnedag is herinner ik me de dag dat koningin Juliana geboren werd. Ik was een van de soldaten op het Fort van IJmuiden. Op een morgen vlagde heel IJmuiden, maar op het Fort wisten ze nog van niets; daar moest eerst van hogerhand een officieel bericht komen. Ongeveer elf uur werd dit ontvangen. Toen moest eerst nog een stukje geschut uit de loods worden gehaald. Daarmee werden, meen ik, twaalf schoten gelost. Wij moesten daarna aantreden om te luisteren naar een toespraak door kapitein Tromp. Ver- „OP DONDERDAG 25 mei was ik ter visvangst gegaan”, vertelde schip per Punt. „Woensdagmiddag 31 mei was ik vissende, boven de Monkey bank. Ik bevond mij ongeveer tachtig mijlen van de Deense kust. Tegen twee uur nam ik een grote vloot waar die in noordwestelijke richting voer. Er was van alles bij: geweldige slagschepen, torpedojagers. Ik ver moedde aanstonds dat het een Duitse vloot was, uit Helgoland. Bij elkaar schatte ik het op vijftig schepen. Rijksweg, t. m. za. VELSEN-NOORD In het weekein de van 30 april en 1 mei houdt de jeugdcommissie van de voetbalvereni ging VVB (Breesaap) in Velsen-Noord op het sportpark Rooswijk twee toernooien. Zaterdag 30 april wordt er gespeeld om de Dolf Demmers-wisselbeker tussen de A- en B-pupillen 1 en 2 van de deelnemende verenigingen: WU (Uit geest), WFC (Wormérvecr), SVIJ (IJmui den), Terrasvogels (Santpoort) en VVB, (Velsen-Noord) Als gebruikelijk wordt de tocht ’s morgens om acht uur begonnen aan de Wijkerstraatweg, hoek Stratingplantsoen terwijl ook een van de bussen vertrekt van de Breesaaphaf in de Gilde'nbuurt. In Den Oever wordt omstreeks half tien koffie gedronken om vandaar de lange bustocht naar Vledder te ondernemen waar een diner wacht. Voor de busgan gers is er vervolgens een rustpauze om de omgeving enigszins te verkennen en daarna de tocht voort te zetten naar Urk, dat voor vrijwel alle deelnemenden onbekend gebied is. Hier wordt gelegen heid gegeven om een consumptie te gebruiken. Van Urk af wordt dan opnieuw de lange terugtocht aanvaard met stop plaats „De Zoete Inval” te Halfweg waar om half zes een broodmaaltijd wordt genuttigd en wordt nagetafeld Om streeks 19.00 uur zal Velsen-Noord weer worden bereikt- Bij de kosten van 27,50 per persoon zijn inbegrepen de buskosten, koffie in Den Oever, diner in Vledder, consumptie in Urk en de broodmaaltijd. Op 4- 5 en 6 mei zijn deelnemerskaarten verkrijgbaar bij de heren E. Rietman, Breesaperhof 24, A. van Vuuren, Ladderbeelstraat 36 en B. van Ommeren, Meerweidenlaan 15 te Velsen-Noord. V Zondagmorgen wordt om 10.30 met de wedstrijden begonnen en de prijsuitreiking geschiedt om 16.30 uur in paviljoen Koningsveld. TWAALF UUR eerder, vrijdagmor gen 2 juni om zes uur, was de trawler IJM 109, al binnengelopen. Schipper Toon Punt had direct rap port uitgebracht bij de positiecom- mandant van IJmuiden, de kapitein ter zee Van Stockum die zijn bureau had op de hoek van de Oranjestraat en de Kanaalstraat. De trawler van Punt, de John Brown, eigendom van de Algemeene Visscherij-Maatschap pij, was tegen wil en dank op het strijdtoneel geweest. „TEGEN VIJF UUR heb ik m’n netten ingehaald. Tot zeven uur ben ik blijven drijven. Daarna gaf ik order de netten weer uit te gooien. Waarom ik zo dicht in de buurt van het gevechtsterrein ben gebleven? Ik wilde precies de plek bepalen waar de slag geleverd werd om de rederij en te kunnen waarschuwen dat ze hun schepen voortaan meer westelijk moesten laten koersen, dit in verband met wrakken en mijnen. Tot kwart Deze wedstrijden met een indeling van vier poules beginnen om 10.45 uur en de prijsuitreiking is vastgesteld op 16.00 uur in het paviljoen Konigsveld. OM ELF UUR haalden we de net ten in. Om kwart over elf was ik stomende toen zeven reusachtig grote Duitse slagschepen ons met een vaart van dertig mijl passeerden. Ze ver oorzaakten zoveel zeegang dat de gol ven over ons dek spoelden. Nauwe lijks waren de Duitsers ons voorbij of ik zag hun achtervolgers met zoek lichten werken. De Engelsen zaten hen op de hielden en vuurden zonder ophouden. De granaten vlogen over mijn schip. Verschrikkelijke water zuilen ontstonden. Er er kwam een dikke rook zodat er verder weinig viel waar te nemen. Wel zag ik nog dat de Engelsen de Duitsers tot op nauwelijks tweehonderd meter na derden. Tweemaal zag ik een schip in brand vliegen. Om twee uur ’s nachts hoorde ik voor het laatst kanonscho- ten. voor elf zijn we blijven vissen die avond. Toen werd er een reusachtige lichtkogel in de lucht geschoten die op vier tot vijf meter van m’n schip neerkwam. Ik denk dat het een sein was van de Duitsers onder elkaar om naar Helgoland terug te stomen. Openbare bibliotheek, Wijkerstraatweg: AU» leeftijden donderdag 19-21 uur. CONCLUSIE van de „Lokal Anzei- ger: „Het Duitse sussces maakt een einde aan het Engelse geloof dat Engeland geroepen is de zeeën te beheersen”. Openbare bibliotheek, Kerkstraat: wo. vol wassenen 19-21 u. speel-o-theek 1'9-21 u. Do volwassenen 14-17.30 u. Huize Scheybeeck, Velserweg do wetswin- WAT ZEIDEN DE Engelsen ervan? Dit: „Enige kruisers en lichte krui sers, gesteund door vier snelvarende slagschepen, hadden in de namiddag van 31 mei 1916 bij de kust vn Jutland contact met de Duitse vloot. alle produkten de prijs uit het hoofd. Het idee vond nogal wat navolging waarop de Hema besloot de prijsaanduiding erin te drukken. Voor artikelen die als ca deau bedoeld kunnen zijn, blijft de ver trouwde prijsplakker gehandhaafd die dankzij betere kwaliteit minder gemak kelijk los te peuteren zal zijn. De bewaking bij de Hema in IJmuiden is en blijft een taak van de negentig personeelsleden. De verkoopsters zijn geïnsetrueerd middels een diaserie en de winkelchefs hebben deelgenomen aan een training. Vooralsnog wordt niet overwogen bedrijfsrechercheurs in te schakelen. De heer Beenhakker, die sinds februa ri 1974 bedrijfsleider is van het IJmui- dense filiaal, voelt niets voor het invoe ren van een schikkingsregeling. Er zijn reeds bedrijven die een winkeldief voor de keuze stellen: een boete betalen of anders wordt de politie gewaarschuwd. hebben deelgenomen training. Vooralsnog wordt bedrij f srechercheurs DAT WAS de schipper inderdaad, in •meer dan een opzicht. Hij behoorde tot wat men in IJmuiden de „geluk kige schippers noemde - de mannen die altijd een overvloedige vangst binnen wisten te brengen. Zoals zijn zoon het uitdrukt: „Hij kende de Noordzee, zoals wij hier in Santpoort de Rijksweg kennen. Hij wist precies waar hij de vis moest halen.” Een rustige beheerste man - die indruk krijgt men bij het lezen van zijn ervaringen in de Slag bij het Skager- rak. Klopt dat beeld? „Ja, dat wel”, zegt zijn zoon, „maar je moest 'm niet kwaad maken. Hij werd dan één brok drift. Toen hij een keer in IJmuiden aan de markt kwam zei een vishandelaar tegen hem: Noem je dat nou kabeljauw?”. De man nam er een op en smeet deze terug in het ruim. Zo klein als m’n vader was, hij pakte de vishandelaar op en depo neerde hem achter de kabeljauw aan het ruim in”. OOK DUITSLAND publiceerde een verlieslijst. Het meldde het verloren gaan van de Pommern, de Wiesbaden en de Frauenlob plus een aantal kleine schepen. Geringe verliezen vergeleken bij die van de Britten. Dat was ook het geval toen een toneelgezelschap in Cycloop een voorstelling gaf van „De big van het 168ste”. Daar waren ledikanten voor nodig en die werden van het Fort geleend. Degenen die hielpen kregen een vrijkaart. Ja, daar was ik ook bij”. (J. Schoon, Haarlem). Dank aan de lezers die ons bijzonderheden, fo to’s en ander illustratiemateriaal voor deze rubriek sturen. We hebben een achterstand in te halen en moeten daarom om enig geduld vragen. Reac ties blijven uiteraard van harte wel kom. schriftelijk aan het bureau van dit blad, telefonisch onder nummer 023-378601. VELSEN-NOORD. De activiteiten commissie van de Algemene Bond van Bejaarden, afdeling Velsen-Noord orga niseert op dinsdag 17 mei een bustocht naar Vledder in Drente. Onze verliezen waren zeei’ zwaar. Toen onze hoofdmacht ter plaatse kwam vermeed de Duitse slagvloot een lang gevecht. Ze keerde naar de haven terug. Gezonken zijn de slag kruisers Queen Mary, Indefatiguable en Invincible, de kruisers Defence en Black Prince. Verlaten is de Warrior. Verloren gingen ook de torpedojagers Tipperay, Turbulent, Fortune, Sparrowhawk en Ardent. Over zes andere schepen is nog geen bericht ontvangen. Niet iedereen kan de verleiding weerstaan de aanlokkelijk uitgestalde artikelen heimelijk mee te nemen. Schipper Toon Punt, de man die de Slag bij het Skagerrak meemaakte, is tot 1938 blijven varen, in de laatste jaren op de motortrawlers Antje, Betje, Claesje en Dirkje. Deze foto werd gemaakt aan boord van de Betje RO 16. Schipper Punt toont een deel van de vangst: een griet en een schol. (Van een onzeer verslaggevers) UMUIDEN Als eerste grootwinkel bedrijf in Umuiden neemt de Hema aan de Lange Nieuwstraat over twee weken een tv-beveiligingsinstallatie in gebruik. Het systeem wordt ingevoerd om het toenemende aantal winkeldiefstallen te rug te dringen. Met het gesloten tv- circuit is en bedrag gemoeid van f 10.000,-. „WIJ BLEVEN kalm doorvissen, want het was niet de eerste keer dat wij een oorlogsvloot ontmoetten. Ze houden wel verder trekken. Maar even over vieren merkten we dat er slag geleverd zou worden. Toen viel het eerste schot. De schepen waren twintig mijl ten noorden van ons gedraaid. Óm half vijf begon een kort maar hevig gevecht. Na een poosje zag ik dat op de Duitse vloot geschoten werd. Vermoedelijk zat de Engelsman dichtbij de Deense kust en wilde hij opvaren. Beide partijen trokken op naar het Skagerrak. Toen leek het of de Engelsen meer stand begonnen te houden. Tijdens het ge vecht zag ik twee verschrikkelijke waterzuilen. Op dat moment klonken er twee slagen die ze hevig waren dat ze boven het lawaai van geschut uitkwamen. City, Woensdag 20 u.: „The Pink Panther Strikes Again”. Filmhuis Velsen. Kanaalstraat 357 Aanvang 20.30 uur. „Jonas” laatste film van Tanner. Beenhakker wijst dat systeem af omdat het bedrijfsleven dan voor eigen rechter speelt. Daarbij is het niet uitgesloten dat men een goede vangst weer laat lopen Wie bij de Hema in de lurven wordt gegrepen, kan er op rekenen dat de politie in de zaak wordt gemengd. In de meeste gevallen wordt procesverbaal op gemaakt. dat ter beoordeling wordt voorgelegd aan de Officier van Justitie in Haarlem. Politie-inspecteur M. J. Nieuweboer uit Velsen heeft wel begrip voor de schikkingsregeling als wijze van afdoe ning. „De benadeelde zoekt naar een vorm van schadeloosstelling die zo ver kregen wordt. In de rechtspraak is dit aspect nog altijd een stiefkindje”, zo meent Nieuweboer, die zich zeer ingeno men toont met de nieuwe zichtbare beveiligingsinstallatie van de Hema. Hij verwacht dat het aantal diefstallen be hoorlijk zal verminderen. Bioscopen Kennemer Theater, Zeestraat: wo. 19 en 21.15 u. „Black Emanuele” 19.30 u. .Mean Streets”. Luxor Theater, Breestraat: wo. „De slag om de Pacific’’. TENTOONSTELLINGEN Openbare bibliotheek, Kerkstraat: olieverf schilderijen en aquarellen van mevrouw. B. Ruiter. Geopend t.m. 30 april tijdens ope ningsuren bibliotheek. Kennemer Oudheidkamer, Huize Schey beeck, Velserweg: geopend op donderdag van 19.30-21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Tel 25120. De Nieuwe Slof, Kerkstraat: t. m. 30 april aquarellen tekeningen en houtsneden van Jos Smit. Dag.’ geopend 10-22 uur. beh. zo, DIVERSEN Stadsschouwburg Wilsonsplein 20.15 u. Pos taal Genoegen: „Eerste liefde” van Paul Os born. do. 20.15 u. VZOD Rokato: „Potasch en Perlemoer in conserven” van Jan Blaaser. Toneelschuur I (Smedestraat 23) do. 20.30 u. Toneelgroep Centrum: „Van de koele meren des doods” van Ton Vorstenbosch. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.: „Von Ryan’s Express-trein”, 14 j. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: ,The Getaway”. 18 j. Lido (Houtplein) 14 en 20 u.: „Cross of Iron”, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14 en 20 u.: „A star is born’’ 14 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30 en 20 u.: „1900 (H)”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 19. en 21.15 u.: „Mean Streets”, 18 j. Cinema Quirinus Internationaal (Lange Veerstr.) 14, 15.15, 19, 20.15 en 21.30 u.: „Good morning, little schoolgirls”, 18 j. Expositie Gebouw, Const. Huygensstraat: Tent „Energie Educatief”, t. m. 4 mei geo pend op werkdagen van 9-12, 14-17 en 20-22 uur. Zaterdag en zondag van 11-17 uur. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkweg: wo. volwas senen 19-21 u. Beneluxlaan: wo. volwassenen 14-17.30 en 18-21 u. Donderdags gesloten. Zwembad de Waterakkers, Kerkweg: Do. geopend vanaf 9 uur. Kinderboerderij, Vrijburglaan do. geopend van 14-17 uur. Alarmnummers: Politie 39111, brandweer 32121. Milieuklachten Burg. Nielenplein: Wo. 19.30 uur. Winkeliers- festiviteiten. do. 16.30 uur. Huisdier enten toon stelling. De Zandkraai, Handelstraat: 9.30 uur. Vrou wencafé met Harriët Freezer. Museum Beeckestijn, 17eeuwse stijlkamers di. uur. Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Cen trum, Moerbepgplantsoen. Dagelijks geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, Bezichtiging op werkdagen van 10 tot 12 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat Velsen-Noord, Geopend op donderdag van 11 tot 16 uur op aanvraag. Tel. 02510-91022 of 93.000. Huis ter Hagen, Lod. van Deijssellaan. Drie huis. Expositie geopend van 9.00 tot 21.00 uur Karakterpoppen van Betty Rabenort - van Doorn en schilderijen, gouaches en tekeningen van Pieter 't Hart en zijn 10 leerlingen. Wereldwinkel Bloemstraat, IJmuiden, Ten toonstelling „101 jaar Noordzeekanaal...en ver der?” dagelijks geopend van 9.00 tot 22.00 uur. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19933, Ongevallen dienst 15400 Hoogovens 02510-96.000, brandweer Santpoort 370750; voor Velsen-Noord en IJmui den 26.750 Sociëteit Asterix. Woensdagavond vanaf 20 uur. Openbare bibliotheek, Plein 1945, Woensdag 10.00-21.30 uur. Donderdag 10.00-12.00 en 14.30- 17.30 uur. Bibliotheek Zeewijkplein. Donderdag 19.00- 21.30 uur. Centrale Jeugd - en tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg. Donderdag 15.30-17.30 uur. Sociaal Adviesburo, Donderdag: De Brul boei, Kanaalstraat 228, IJmuiden van 9.00-10.00 uur. De Duinpan Duinweg. Santpoort-Zuid van 11-12 uur. Gezinsverzorging Hulp aan bejaarden en langdurig zieken: Velserduinweg 52, IJmuiden. ma. t. m. vrij. 9.00-10.00 u. Tel. 02500-11830 en 22169. Velserbad, Woensdag vrij zwemmen 21.30- 22.30 u. Donderdag vrij zwemmen: 6.45-8.00 12.00-13.10, 16.00-17.15 uur Zwemles C. volwasse nen 7.00-7.30 uur. Dienstencentrum Zee en Duinwijk, Zeewijk plein 260. Donderdag 10-12 uur recreatieruim te. Geopend: 14-17 u. Gymnastiek voor bejaar den. Stichting Dienstverlening Bejaarden. Abe lenstraat 1, IJmuiden van 9.00.-10.00 uur. Tel. 12464 en 18443. Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlich- ting. Willebrordstraat 102, IJmuiden tel. 10715 spreekuur donderdag 10.00-12.00 uur. Speeltuin „In veilige Haven”. Geopend 13.00 tot 16.30 uur. Stadsschouwburg. Velsen, Donderdag vang. 20.15 u. „Lied in de Schemering’. De installatie zal voor het publiek niet onopgemerkt blijven. Op de benedenver dieping worden vijf satellietvormige bol-- len geplaatst. Deze bollen zijn voorzien van vier „ogen”, die zullen waken over de goederen. Vanuit een centraal paneel kan het beeld van een oog op het scherm van een monitor getoverd wor den. Bovendien worden in de verkoop ruimte drie monitoren aangebracht zodat ook het winkelend publiek kan zien wie of wat in de gaten wordt gehouden. Bedrijfsleider G. J. Beenhakker hoopt dat van de camera’s een preventieve werking uitgaat. De klanten weten dat hun doen en laten door het spiedende oog gevolgd kan worden. Ze zullen, zo heeft de ervaring bij andere filialen geleerd, minder snel geneigd zijn een artikel zonder te betalen mee te nemen. Het afgelopen jaar werden zo’n zestig klanten van de Hema in IJmuiden be trapt op diefstal. Omdat het misdrijf juridisch pas bewezen is als de dief de winkel heeft verlaten, moest steeds bui ten op straat tot aanhouding worden overgegaan. Immers, zolang de klant binnen is, bestaat de mogelijkheid van afrekening. Bovendien handelen sommi ge menstn te goeder trouw. Ze pakken de spullen, van de rekken, stoppen alles in de tas om vervolgens bij de kassa te betalen. Om elk misverstand uit te sluiten eisen enkele warenhuizen en supermark ten van hun klanten dat ze gebruik maken van een mandje. Hier en daar moet men zelfs tassen afgeven. Zover wïl de heer Beenhakker echter niet gaan. Hij hecht er veel waarde aan dat het publiek rustig en zonder te veel be- kerkingen kan rondneuzen in zijn filiaal. De maatregelen hebben zich tot nu toe beperkt tot de invoering van de elektro nische waarschuwingskastjes die vast zitten aan dure gebruiksvoorwerpen, zo als dekbedden. Zodra iemand probeert ongezien weg te lopen met een artikel dat op die wijze beveiligd is, brengt het kastje een hoge pieptoon voort. Ook tracht de Hema een stokje te steken voor de bekende truc van de verwisseling van prijsplakkers. Een slimmerik heeft eens het lumineuze idee gehad om een artikel te vooralen van een andere lager prijsje. De cassière weet nu eenmaal niet van 4 8^ A® Kei voor gratis juriaiscn aavies van 18-20

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7