FRISSE WIND BLAAST ZEVENTIGJARIGE VOORT Open huis Banjaert in teken van solidariteit Strandloop geschrapt op programma koninginnedag Ook landelijke fietsdag in Beverwijk Politienieuws Sara Heyblom vertelt over toneelcarrière IE 3000 L 1 1 REVUE, MUZIEK EN DAMESVOETBAL Krentebol voor Heemskerkse families Vrijdagavond in Huize Scheybeeck Medewerking speeltuin te Munnikenweg Uitgaansdag bejaarden Heemskerk ■Ta ai WOENS DAG 2 7 APRIL 9 19 7 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK (Van een onzer verslaggeefsters) Revue Activiteiten Coördinatie Damesvoetbal Groot spelaanbod Wet en belofte Accommodatie Foto-bijschriften verwisseld Leidimi Concert BEVERWIJK/HEEMSKERK De padvinderij is aan haar tweede jeugd begonnen. Sinds in 1973 door samensmelting van de katholieke en neutrale groeperingen de orga nisatie „Scouting Nederland” ont stond zit er aldus voorzitter J. G. Frerichs van het scouting dis- strict Kennemerland weer leven in de brouwerij. Onaantastbaar ge achte standpunten en opvattingen worden langzaam maar zeker her zien, waardoor zeventig jaar na de introductie van het verkennersspel een frisse wind door de Hollandse tak van de beweging is gaan waai en. De tendens tot modernisering is niet onopgemerkt gebleven, want ook in het district Kennemerland neemt de belangstelling voor scou ting duidelijk weer toe. Voorzitter Frerichs hoopt, dat het niet bij een „lichte opleving” zal blijven. - PADVINDERIJ IN DE LIFT (Van een onzer verslaggeefsters) V. de 'V MB Vrijdagavond (Van een onzer verslaggeefsters) i Zij heeft gedurende de veertien sei zoenen bij toneelgroep Centrum bewezen hoe jong zij is gebleven door zich met kookwedstrijden, Monopoly-wedstrijden Burgemeester A. J. Hubers, ere-voor- zitter van de vereniging Koninginnedag, Wie belangstelling voor scouting heeft, kan contact opnemen met voorzitter J. G. Frerichs van het district Kennemer- land Laan van Blois 155 in Beverwijk, tel. 02510-27830. BEVERWIJK De ANWB organi seert in samenwerking met de plaatselij ke VVV’s op 7 mei aanstaande wederom de landelijke fietsdag, die ditmaal in het teken staat van de molens. Onder auspi ciën van de plaatselijke VVV is de start in Beverwijk tussen 9.30 uur en 13 uur op het Pres. Kennedyplein. In Uitgeest kan van 9 uur af worden gestart. De gemeente heeft geld beschikbaar maar stelt als voorwaarde dat er weer een bestuur komt en vrijwilligers(sters). Gegadigden kunnen zich aanmelden bij het buurtcentrum „De Schans”. De kinderen uit de buurt kunnen meedoen aan een affichetekenwedstrijd met als onderwerp „De speeltuin”. Alle tekeningen worden in het buurtcentrum ,De Schans” tentoongesteld. Deze wed strijd is voor kinderen tot twaalf jaar. moet er dus mee zijn opgegroeid of je er erg in verdiept hebben”. „Nu is het zo”, aldus de voorzitter, „dat er de laatste jaron weinig aandacht aan de oudste groepen is besteed waar door deze langzaam maar zeker wegvie len. Daarnaast zijn ook de studiepro gramma’s verzwaard, waardoor veel jon geren de tijd ging ontbreken om binnen scouting actief te blijven. Het zelf-ge- kweekte kader, om het zo maar eens uit te drukken, bestaat dus bijna niet meer. Vendaar dat momenteel erg veel aan dacht aan de vorming van „vreemd” kader wordt besteed, terwijl men daar naast door gerichte activiteiten de oude re groepen weer nieuw leven poogt in te blazen.” Snelheidscontrole. Tijdens een snel heidscontrole op de Beverwijkse Laan der Nederlanden zijn gisteren twaalf automobilisten bekeurd. WIJK AAN ZEE Zondag 1 mei wordt in alle Nederlandse natuurvrien denhuizen „open huis” gehouden. De Ni- von-afdelingen in dit gewest zullen zich presenteren in het natuurvriendenhuis „Banjaert” aan de Burg. Rothestraat 53a in Wijk aan Zee. Dat volgen gebeurt in districtsgewijze vergaderingen, waarvan de eerstvolgende wat Kennemerland betreft op 10 mei wordt gehouden. Binnen die raad wordt BEVERWIJK. De opmerkzame le zer zal in onze krant van gisteren heb ben gezien, dat er twee foto-bijschriften zijn verwissleld. Bij de Beverwijkse sporthal stond voor een deel het bij schrift van de St. Petrusschool en bij de zesdeklassers van de St. Petrusschool in de raadszaal van het Stadskantoor het onderschrift van De FlevoschooL Binnen dat district, zo legt voorzitter Frerichs uit, zijn alle groepen autonoom. Het districtsbestuur heeft een coördine rende functie, wat voornamelijk neer komt op het verstevigen van de contac ten tussen de groepen onderling en het adviseren op speltechnisch niveau. Daar naast worden door het district gezamen lijke activiteiten georganiseerd of aan één van de deelnemende groepen uitbe steed. De samenwerking binnen het district stemt, aldus de voorzitter, tot tevreden heid terwijl hij er daarnaast blij mee is dat van districtswege de door het in Amersfoort gevestigde landelijke bureau van scouting Nederland uitgezette be leidslijnen „kritisch” worden gevolgd. Wat de accommodatie van de tot hel district behoren.de groepen betreft, laat de huisvesting van diverse groepen nog wel het een en ander te wensen over. Zo is de M’hala Panzi-groep volgens voor zitter Frerichs aangewezen op niels meer dan een krot in de bosjes van de Stumphiusstraat. In de loop van de middag wordt een concert gegeven door de Chileense mu ziekgroep Tierra del Fuego. Deze groep is uit Chili gevlucht en woont op het ogenblik in België. Via hun muziek proberen zij de luisteraars deelgenoot te maken van de problemen in Chili. Zorgen baart daarnaast de onzeker heid rond de toekomst van het Bever wijkse Padvindersduin. dat voor ecu deel naar Hoogovens zal gaan en voor een deel eigendom van de gemeents Beverwijk zou blijven. aWt deze trans actie voor de zee groepen die op het terrein hun troephuis hebben gaat bete ken, is momenteel nog niet duidelijk. BEVERWIJK. Vrijdagavond 29 april is de 84-jarige actrice Sara Hey blom in Huize Scheybeeck aan de Vel- serweg om in haar programma „Hot en Tot” een terugblik te leveren op de vele schitterende rollen uit haar toneelcar rière. Sara Heyblom heeft nooit willen jubileren, hetgeen typerend mag heten voor een actrice, die gedurende een lan ge en sprankelende toneelcarrière een karakteristieke bijdrage heeft geleverd aan de meest uiteenlopende toneelstro- mingen. BEVERWIJK. De Speeltuin Centra le Beverwijk en het buurtcomité Munni kenweg hebben in de omgeving van de Munnikenweg een stencil verspreid waarmee de buurtbewoners worden op gewekt medewerking te verlenen bij de realisering van een nieuwe speeltuin. kelen die ten verkoop worden aangebo den De Nivon-afdelingen willen iets later zien van het volksontwikkelingswerk en informatie verstrekken over de zeven honderd natuurvriendenhuizen in West- Europa. Voor de kinderen - en niet alleen voor hen - is er een spelprogram- ma. Koffie en pannekoeken worden gra tis verstrekt. Het natuurvriendenhuis in Wijk aan Zee zal zondag geopend zijn van 9.30 tot 16 uur deurknop van hun woning een feestelijk ontbijt van hei comité „Heemskerk leeft, Heemskerk viert feest" ontvangen. De inhoud van het plastic tasje was niet voldoende om de hongerige magen van alle gezinsleden te vullen, maar dat was ook niet de bedoeling van het comité, dat met het aanbieden van de krenten bol de Heemskerkse bevolking uitnodig- Voarzitter Frerichs: „Wij vinden de wet en belofte een essentieel onderdeel van het hele scoutinggebeuren. Het on derscheidt ons van andere jongerengroe pen. Onze leden weten dat ze niet aan een vrijblijvend Clubje verbonden zijn, maar dat scouting tevens inhoudt zorg voor de natuur, trouw hulpvaardigheid en eerlijkheid”. draaien: Jongens en meisjes nemen re gelmatig aan dezelfde activiteiten deel. Of met een invoering van dit principe op groepsniveau de ideale situatie is bereikt, waagt hij te betwijfelen: „Het komt er vaak op neer dat de meisjes het jongensspel moeten gaan spelen en niet omgekeerd. En dat is toch wel een groot bezwaar”. Overigens is Kennemerland volgens districisvocrzitter Frerichs één avn de eersten die op niveau gemengd is gaan (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Tot 1 mei kunnen Heemskerkse bejaarden die de leeftijd van achtenzestig jaar hebben bereikt zich nog opgeven voor de jaarlijkse uitgaansdag op woensdag 18 mei. De deelnemersbijdrage is gehandhaafd op 40,- per persoon. Particulieren en bedrijven die sympathiseren met het werk van het Comité Uitgaansdag Be jaarden en dit comité wat meer finan ciële armslag willen geven kunnen een gift overmaken op rekening nummer 32.62.61.060 bij de Rabo-bank in Heems kerk. De bejaarden die altijd vooraf huisbe zoek krijgen kunnen zich ook nu weer tijdens dat bezoek aanmelden. Voor Hui ze Polanen, Westerheem en Huize St. Agnes gelden speciale regelingen die op Vernieling. Een op de hoek Zee- straat-Warande geparkeerde Volkswa- gen-bestel- is, doordat onbekenden er een baksteen tegenaan gooiden, flink bescha digd. Vernield werden het linkerportier, een tochtraampje en een deurstijl. Diefstal. Uit een op de Plantage geparkeerde personenauto is vannacht een kentekenbewijs deel drie gestolen. Het programma voor de Oranje-avond voor de leden van de oranjevereniging wordt verzorgd door het gezelschap Coos d. Velde, dat met twaalf artiesten naar de Beverwijkse sporthal komt voor opvoering van de revue „Ga er eens effe voor zitten”. Bovendien treedt de beken de groep The Familee - zeven broers en zusters - op. Voor zover er nog plaatsen beschik baar zijn kan men zich zaterdagavond aan de kassa nog aanmelden als lid van de vereniging. De contributie bedraagt 5,- en daarvoor kan men dan met twee personen naar binnen gaan. In de morgenuren verzorgt een deel van het revuegezelschap een programma voor de jeugd van de Beverwijkse basis scholen. De kaartjes voor deze voorstel ling zijn via de scholen uitgereikt. Wat betekent scouting nog meer? Voorzitter Frerichs somt op: „Buitenle ven, koken, veel creatief bezig zijn, pio nieren oftewel werken met touw en hout, veel groepsactiviteiten en een veel heid aan spelen. Je zou het zo kunnen zeggen: een jongetje dat op een voetbal club zit, voetbalt. Een welp of een kabouter (tot 11 jaar) een verkenner of een padvindster-gids (tot 14 jaar) een rowan of een sherpa (tot 17 jaar). en voortrekker of pionier speelt het scou- tmgspel: en dat zou best ook voetballen kunnen betekenen. Scouting is kortom niet eenvormig, het spelaanbod is enorm”. Wat dat spelaanbod betreft, liepen de opvattingen bij de neutrale en katholie ke groepen vroeger nogal uiteen Na de fusie is men begonnen daar meer een heid in te brengen, in welk streven een belangrijke taak voor de spelteams is weggelegd. vertrouwen over te geven aan de artis tieke inzichten van regisseurs, die haar kleinzoons zouden kunnen zijn. In 1972 vierde zij haar tachtigste verjaardag in het Toneelmuseum met een uitbundige verjaarsvisite. De kaarten voor het programma, dat om half negen begint, zijn verkrijgbaar bij de volgende verkoopadressen: reisbu reau Lissone-Lindeman in de C.H.Moensstraat te Beverwijk; reisbu reau Orion aan de Deutzstraat te Heemskerk; familie Mijnen, Verlengde Voorstraat te Wijk aan Zee; WV IJmuiden, Marktplein te IJmuiden en bij VVV Cas'.ricum, Stationsplein te Castri- cum. Omdat de eerste mei als dag van de arbeid zich daarvoor uitstekend leent za) het Nivon tijdens deze dag zijn solidari teit betuigen met de onderdrukte bevol king in Latijns-Amerika. Aan het pro gramma wordt medewerking verleend door de groep Amnesty International, die een voorlichtingsstand inricht over haar werk in en voor de Latijns-Ameri kaanse landen. Een groep Chilenen richt een stand in met handvaardigheidsarti- gediscussieerd over allerhande vraag stukken als de keuze van een nieuw uni form, de bepaling van de precieze leer- tijdsgrenzen (nu voor jongens vanaf 8 en voor meisjes vanaf 7 jaar, terwijl er een voorstel ligt om voor beide categorieën de tweede klas van de basisschool als uitygangspunt te nemen) en de wel zeer delicate kwestie van de herziening van de padvinderswet en belofte. Éénmaal per jaar worden bij het St. Joriskampvuur de door de padvinders bij hun installatie afgelegde beloften herhaald. Hier een beeld van de gang van zaken bij de Admiraal van Kinsber- gengroep in het Beverwijkse padvin dersduin. Het door chief-scout Lord Baden Po- wel ontworpen spel (zijn vrouw heeft overigens nog steeds de meisjesgroepen onder haar hoede, terwijl hun kleinzoon de familietraditie voortzet en onder meer het leidingkamp scout-in 1977 te Ommen met zijn aanwezigheid zal op luisteren) heeft in de loop der jaren z’n ups en downs gekend, maar problemen heeft dat eigenlijk nooit gegeven. Voor het padvindersgebeuren bleef namelijk altijd een relatief grote groep van basis- geinteresseerden bestaan en met die van vader op zoon of moeder op dochter overgedragen belangstelling kon het spel moeiteloos draaiende worden gehouden. Zo ook in het scouting district Kenne merland, waar momenteel vijfentwintig groepen met in totaal zo’n duizend leden floreren. Het bij de fusie opgerichte district loopt van Limmen tot IJmuiden. IJmuiden vormde tot voor kort een eigen district Velsen, dat nu echter deels b(j Kennemerland en deels bij Haar lem is gevoegd. Van het district Kenne merland maken wat IJmuiden betreft twee groepen deel uit, te weten IJmondtrekkers en de Kennemers. BEVERWIJK Door omstandigheden heeft de Vereniging Koninginnedag moe ten besluiten de aangekondigde strand loop in Wijk aan Zee dit jaar van het programma te schrappen. Hoofdbestand delen van het koninginnedagprogramma zijn nu een populair concert van de Wijcker Boertjes in een muziektent die voor het politiebureau wordt opgesteld, de oranjeavond in de sporthal en het damesvoetbaltoernooi. Tijdens het optreden van de Wijcker Boertjes in de vooravond zullen ver schillende drumbands een rondgang door het stadscentrum maken. Tenslotte blijft het vrijwillige kader, de „leiding” een steeds terugkerend pro bleem vormen. Voorzitter Frerichs: „Ik denk dat in totaal zo’n honderdvijftig vrijwilligers bij de scoutingactiviteiten van ons district zijn betrokken. Aanvul ling en uitbreidnig leveren nogal wat moeilijkheden op Vroeger viel dat we’ mee. Men haaide toen de toekomstige leiders uit de oudste groepen en dat was niet zo’n gek idee, omdat scouting nu eenmaal een specifieke aanpak vraagt. Iemand die er nooit bij betrokken is geweest, weet dat niet, kent de sfeer niet, en zal bijvoorbeeld niet gauw op een houtvuur gaan stoken als er een gasfornuis dicht in de buurt staat. Je stelde persoonlijk een fraaie wisselbeker beschikbaar voor het winnende team van het damesvoetbaltoernooi. De voet balvereniging De Kennemer bood een moderne sportplaquette aan voor het meest sportieve team en de Vereniging Koninginnedag zorgde voor vaantjes, medailles en bekers. Om al deze prijzen zullen zaterdagmiddag twaalf dames- clubs uit Noord-Holland strijden op de velden van Adrichem. Deze teams ko men uit Haarlem, Opmeer, IJmuiden, Castricum, Wijk aan Zee, Heemskerk en Beverwijk. Zij willen laten zien dat voetbal niet meer uitsluitend een man nenaangelegenheid is. Voor de jeugd is er op het terrein nog een extra attraktie in de vorm van de „elastieken man” Maurice Delmonte, be kend uit het televisieprogramma Tita Tovenaar. Om een paar van de districtsactivitdi- ten op spelgebied te noemen: komend weekeinde worden in het padvindersduin de jaarlijkse patrouille-ronde-baks-wet- strijden gehouden die dit jaar in het teken staan van de middeleeuwen onder het motto „Van schout tot scout”; 4 juni wondt in Castricum de rimboejacht ge houden met als thema „kijk uit over de grenzen” en voorts organiseert men ka- bouterdagen, kookwedstrijden, zwem wedstrijden, Monopoly-wedstrijden en (komend najaar) zaken als een Jotan, oftewel Jamboree on the air. Met behulp van radio-amateurs zullen dan nationale contacten met padvinders- groepen worden gelegd. Dit geschiedt een weekend lang vanuit het Scout Cen trum Heemskerk, dat aan de Voorweg vlak bij het PWN-duinterrein te vinden is. Deze boerderij kan beschouwd wor den als een soort districtshoofdkwartier. waar onder meer gewestelijke cursus sen worden gehouden. Men huurt dit onderkomen van de PWN. De twee afgevaardigden van het dis trict Kennemerland naar de landelijke raad, waarin de uiteindelijke beslissin gen worden genomen, zullen wat dit laatste punt betreft in elk geval niet voor afschaffing gaan pleiten: het dis trict wil noch wet, noch belofte kwijt al staat dat een „kritische benadering” niet in de weg. Op het Kennedyplein wordt het start schot gelost door de wethouder voor sportzaken. De route leidt naar Heems kerk, Castricum, Uitgeest, waar de kaart wordt afgestempeld en dan via Assen delft en Heemskerk weer terug naar Beverwijk. De kosten bedragen voor deelnemers tot zestien jaar 1,50 en voor ouderen 2,50. Voor groepen zijn de kosten 1,50 per persoon. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijg baar bij de WV-kantoren aan het Stati onsplein in Beverwijk, aan het Juliana- plein in Wijk aan Zee en in Uitgeest. DRIEDUIZEND HEEMSKERKSE fa milies hebben vanmorgen vroeg aan de (Hl» -yi de gezamenlijk in de kuil van het Bur gemeester Nielenplein vier dagen feest te vieren. Op het plein stonden ’s mor gens talrijke marktkraampjes waar het publiek een gratis kopje koffie met een gebakje kreeg aangeboden. Vanavond omstreeks half acht begint het avond programma met de verkiezing van Miss Heemskerk en het roosteren van een levensgrote os aan het spit. de aanplakborden in de tehuizen beltend worden gemaakt en verder kan men zich nog voor deelneming opgeven tij dens de kantooruren bij de Rabo-bank aan het Burg. Nielenplein en aan de Van Coevenhovenstraat. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de comitéleden J. Vossel- man Bosch, Karshoffstraat 24, telefoon 32311, P. P. Castricum, Laan van As- sumburg 6, telefoon 32342 en T. Wen- tink, Van Coevenhovenstraat 30, telefoon 32398. - 7 a -is. Z' jw* *A» 'S» i I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9