NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL 200 JAAR l OVER NIEUWBOUWPLAN MET 124 WONINGEN 'Kti ^uberge 1 xf? Of „33e 3LliIenboom” A T I E P R O C I A VI -*%- 7. »•<.-. 3ïBt aas» DONDERDAG 2 8 APRIL 19 77 14 15 door Cor Boos if- Sociaal-economisch Stimuleren ft ■Ki est - eunï. au e Economische winkels iili Nationale beweging O o HAARLEM Tijdens de viering van het 25-jarig bestaan op 21 mei i 1777 van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen in Haarlem, besloten de directeuren een „Oeconomische Tak” te stichten. Dat gebeur de onder druk van de omstandigheden, want de republiek bevond zich in een periode van economische crisis. Verscheidene takken van nijverheid werden met ondergang bedreigd en er heerste een ontstellende werkloos heid en armoede. a a®'U Ct r-.. AA '7 A 'tl v r X' - Grote werkloosheid en armoede maakten in 1777 van 9 a I ini- ADVERTENTIE Inspraak over wijk in Spaarndam 1 len ie. boomstraat 204 Santpoort Ctfrfoon 023 37674» F n mo. I De hoofdzetel van de Maatschappij in het rechter gedeelte van dit pand in het Haarlemse Florapark. De circa veertig departementen in ons land beschikken niet over een eigen accommodatie. 0 „DE STOETERIJ” of „DE LANDAUER” voor het geval u iets te vieren heeft. o BRASSERIE „HET CHALET" Wüstelaan 75 Santpoort tel. 023 - 37 22 26 voor uw exclusieve etentje in rus tieke omgeving. Iedere Zondag „BRUNCH” van 11.30 tot 2.30 uur - Gezellige Bodega om zo maar eens bin nen te wippen voor een drankje of een hapje zoals o.a. .Raclette' en „Jeu de Viande’. Dagelijks geopend tot des nachts 1 uur lit De grote eetzaal van het vroegere Diaconiehuis aan de Koudenhorn waar de Maat schappij haar eerste vergadering hield. Nu is het de kantine van het politiebureau. .verontreiniging; industriële research en de ontwikkeling naar het jaar 2000. Haar vijze van werken bestaat uit het stimuleren en het entameren van pro jecten. Zodra de weg is aangegeven laat, de Maatschappij die door anderen ver volgen. Zo kwamen bijvoorbeeld tot Vaderlandsliefde w-as in die dagen erg „in” en Betje Wolff en Aaagje Deken waren geestdriftige aanhangsters. Opgewekt door de liedjes en gedichten van beide schrijfsters achtte iedereen zich zedelijk verplicht Hollandse artike len te kopen, ongeacht of buitenlandse produkten misschien beter dan wel goedkoper zouden zijn. Ook Prins Willem V moest er aan geloven; voor zijn persoon en huis zou hij inlandse produkten ge bruiken. Er ontstonden „economische winkels” waarin uitsluitend Nederlandse De jaarvergaderingen en congressen zijg steeds gericht op aktuele vraagstuk ken op sociaal-economisch gebied. Voortdurend worden adviezen en nota’s uitgebracht, ook aan de overheid. Momenteel heeft de vereniging zesdui zend particuliere leden uit alle sectoren van het bedrijfs - en beroepsleven en zijn circa drieduizend ondernemingen en instellingen ingeschreven. Het aantal de partementen bedraagt 41, waarvan één in Barcelona. Ze houden meestal maan delijks lunch- of avondbijeenkomsten waar bekende sprekers aktuele zaken aansnijden die meestal tot uitgebreide discussies leiden. Een andere aktiviteit is het uitreiken van getuigschriften en ere penningen. Sedert 1903 werden zo’n hon derdduizend getuigschrifen uitgereikt aan werknemers die in bedrijven jubi leerden. HAARLEM. De viering van het tweede eeuwfeest begint op vrijdag 13 mei met de opening van een aan de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel gewijde ten toonstelling in Teylers Museum, die tot 11 juni duurt. De expositie geeft een beeld van de huidige activiteiten, de zaken waarvoor de Maatschappij zich de afgelopen tweehonderd jaar heeft ingezet eri van de festiviteiten die nog zullen volgen. Op donderdag 9 juni is de eigenlijke jubileumvie ring. Deze begint ’s morgens met een vergadering van het hoofdbestuur in de kantine van het politiebureau op de Koudenhorn. Een historische plaats want hier hield de „Oeconomi- sche Tak” twee eeuwen- geleden haar eerste vergadering. Tijdens de jubi leumbijeenkomst die dag zal jhr. mr- C. C. van Valkenburg, voorzitter van de Hollandsche Maatschappij der We tenschappen, die op 14 mei haar 225- jarig bestaan viert, een toespraak houden. Hierna een rede van prof. dr. P. Kuin. voorzitter van de NMNH. Verder volgt er die dag nog de aan bieding van het jubileumboek „De economische geschiedenis van Neder land” vanprof. dr. J. H. van Stuij- venberg. Na de uitreiking v«n een jubileumpostzegel door drs. Ph. Leen man, directeur-generaal van de PTT, zal prins Bernhard een toespraak houden. Het programma vermeldt verder nog allerlei activiteiten. Niet iedereen kan lid worden van de Maatschappij- Als algemene regel geldt dat men een funktie uitoefent op het gebied van nijverheid, handel, diensten sector of daaraan verwant vrij beroep. Er wordt uitgegaan van het hoogst mo gelijke niveau, aangepast aan de plaatse lijke omstandigheden. Dit vereist een zekere ballotage. De financiële middelen komen van de leden zelf er is geen subsidie beschikbaar. Het „werkkapitaal” bedraagt circa 1 miljoen per jaar. Het hoofdbestuur bestaat momenteel uit 24 leden, waarvan prof. dr. P. Kuin voor zitter is. Algemeen secretaris is mr. M. Th. Tegelberg. Uit het hoofdbestuur is een dagelijks bestuur samengesteld van vijf leden. Het algemeen secretariaat in Haarlem telt twaalf personeelsleden. Mr. Tegelberg liet duidelijk tot uitdrukking komen dat deze terugblik op een twee honderdjarig bestaan niet mag verdoeze len dat de Maatschappij nog springle vend is. Dat alle werkzaamheden per definitie op de toekomst zijn gericht en dat de rapporten, preadviezen en publi- katies aandacht krijgen ver buiten de kring van de negenduizend leden- Opmerkelijk is dat de economische crisis van twee eeuwen geleden, die de aanleiding vormde voor de oprichting van de Oeconomische Tak, opvallende overeenkomst vertoonde met wat wij thans meemaken, aldus Secretaris mr. R. E. Lunshof, die ook verklaarde dat de vereniging een eigen mening kan ver kondigen waar de ondernemers lang niet altijd blij mee zijn. „Goedbeschouwd is de Maatschappij in die tweehonderd jaar op vele gebieden vaak progressiever ge weest dan de leden”. Het in Haarlem gevestigde genoot schap van geleerden en notabelen had in 1971 een prijsvraag uitgesehreven, waar bij gouden medailles werden uitgeloofd voor de beste antwoorden op de vraag wat de oorzaken waren van het verval van Hollands koophandel en door welke middelen de groei en bloei daarvan her steld zou kunnen worden. Winnaar werd mr. Hendrik van den Heuvel, griffier van het Hof van Justitie in Utrecht, Zijn voorstel het wetenschappelijke ka rakter van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen prijs te geven en over te gaan in een genootschap voor toegepaste kennis en concrete dingen aan te pakken kreeg echter niet de steun van de directeuren. teerde Staten hebben een bestemmings plan voor het noorden van Halfweg afgewezen. Woningbouw mag daar niet vanwege de geluidshinder van de over komende vliegtuigen. De gemeente is intussen in beroep gegaan bij de Kroon. De gemeente gokt er op, dat deze proce dure een jaar of vijf gaat duren. Wel licht is er dan een beslissing genomen over een gedraaide vierde baan of zijn er minder lawaaierige vliegtuigen, zo dacht de burgemeester. De heer IJssel- muiden was ook van mening, dat een vijfde baan vermindering van de ge luidshinder jn Halfweg-Zwanenburg zou meebrengen. Hij was in zijn hoop, dat de Kroon uiteindelijk toch positief over het bestemmingsplan zal beslissen ge sterkt door het onlangs afgekondigde koninklijk besluit, dat er toch in Zwa nenburg mag worden gebouwd (GS had den daar een bouwstop geëist). De burgemeester verwachtte dat de •openbare zitting van de Raad van State over deze zaak nog ,een hele happening” kon worden, ornaat de/ verschillende partijen (gemeente provincie, gemeente Amsterdam en de dienst der domeinen) elkaar weer eens zouden ontmoeten. stoffenwinning en visserij. Als feit stelt deze doelomschrijving dat de economie err met name het bedrijfsleven de mate riële basis vormt van onze volkshuishou ding, waarbij evenwel niet het onderne- mingsbelang maar het algemeen belang voorop staat. In de beginperiode was het econo misch inzicht overigens wel erg gebrek kig, want men meende de problemen de baas te kunnen met het uitschrijven van prijsvragen, het toekennen van premies en het openbaar maken van uitvindin gen .Opvallend was wel, dat uitvinders die hun ontdekkingen met een octrooi wilden beschermen niet voor een me» daille in aanmerking kwamen. Versprei ding van praktische kennis ter bevorde ring van de volkswelvaart vormde het grootste verschil van de Economische Tak met de Hollandsche Maatschappij dei’ Wetenschappen, bestaande uit regen ten en gefortuneerde kooplieden die nauwelijks iets van de slechte economi sche toestand merkten. Hun aandacht was uitsluitend gericht op de natuurwe tenschappen. Een kleine groep binnen de Hollandsche Maatschappij zag gelukkig in dat naar bevordering van welvaart door toepassing van nieuwe uitvindingen gestreefd moest worden- Eén van hen was de 45-jarige Amsterdamse koop man Ploos van Amstel J.Czn.— waaraan de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel min of meer haar bestaan te danken heeft. Hoe langer hoe meer werd een beroep gedaan op de Maatschappij, zowel uit de particuliere als overheidssector, om bij te dragen tot de oplossing van vraag stukken op het gebied van nijverheid en handel. Om maar eens wat onderwerpen te noemen: onderwijsvernieuwing, wo ningbouw, arbeidstijdverkorting, off shore aktiviteiten, ruimtelijke ordening en streekontwikkeling, water- en lucht stand het Tropeninstituut, Bureau voor Handelsinlichtingen, het Nederlands Normalisatie Instituut, de Stichting Studiecentrum Bedrijfsbeleid, opleiding Nijenrode, Nederlands Fabrikaat, Emi- gratiecentrale Holland, Jeugdonderne- mingen Haarlem, Jaarbeurs en de alge meen bekende Stichting Televisie-Aca- demie „Teleac”, die in 1963 werd opge richt- De kracht van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel is dat zij niet gezuild is, geen belangen vereniging is eri niet gespecialiseerd. Zij is geen werkgeversorganisatie, maar be paalt zich uitsluitend tot het behartigen ven algemene belangen. in 1833 begon de uitgave van een maandblad met technische en sociaal- econmische informatie, dat thans onder do naam „Maatschappij belangen” het oudste verenigingsorgaan in ons land is. Tegen het midden van de vorige eeuw kwam de tentoonstelling op als medium 1er verbreiding van de vorderingen van wetenschap en techniek. Deze tentoon stellingen van de Maatschappij en van lepartementen(afdelingen) trokken altijd grote belangstelling, ook al door de fees telijkheden die daaraan dikwijls gekop peld waren. In 1877 werd ter gelegen- neid van het eerste eeuwfeest een kunstnijverheidsmuseum, ingericht waaraan later de eerste Nederlandse kunstnijverheidsschool verbonden werd. Deze verzameling werd met die van het in 1871 geopende Koloniaal Museum permanent geëxposeerd in het Paviljoen aan de Haarlemse Dreef. Een achttiende eeuwse villa van bankier Hope, toen riante zetel van de Maatschappij. Nu is het provinciaal bestuur erin gevestigd. De Maatschappij beschikt over een pand in het Florapark. „Oeconomische Tak” noodzakelijk (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG. Op negen mei begint de inspraak in het nieuwe plan voor 124 woningen in Spaarndam-Oost. De ge meente Haarlemmerliede is intussen zo ver gevorderd met het ontwerp-bestem mingsplan voor deze nieuwe wijk dat dat kan. Het worden voor vijftig a zestig percent premiekoopwoningen, tien per cent zal financieel in de beschutte sfeer komen te liggen (bestemd voor de lagere inkomensgroepen) dertig a veertig per cent van de woningen zullen huurhuis zijn. Voorts is er nog een mogelijkheid voor vrije sector-bouw. Dit heeft wethouder W. F. Gijzel mee gedeeld op de matig bezochte hoorzitting van B. en W. van Haarlem merliede. dinsdagavond in de suikerfa briek te Halfweg. De woningen zullen in eerste instantie worden toegewezen aan de eigen ingezeten woningzoekenden van de gemeente en in de tweede plaats aan de economisch gebondenen. De vrije sec- tor-woningen, die er mogelijk komen, zijn evenmin bedoeld voor vrije vesti ging. De inspraak in het plan zal ongeveer 8 weken duren. Als alles volgens plan verloopt zal dan eind dit jaar of begin volgend jaar de eerste paal voor de nieuwbouw worden geslagen. De wonin gen blijven 250 meter uit de as van rijksweg 6. Metingen van provinciale waterstaat omgerekend naar de ver wachtingen voor 1990, hebben aange toond dat de geluidshinder-normen niet zullen worden overschreden. Voor de langere termijn is er verder nog wat reserveruimte voor woningbouw aan de overkant van de sportterreinen in Spaarndam-Oost. Woningbouw in Halfweg zit er voorlo pig met in, zo vertelden de wethouder en burgemeester IJsselmuiden. Gedepu- Protector Prins Willem V wilde wel toestemming geven voor een „Oeconomi sche Tak”, op uitdrukkelijke voorwaarde dat deze zich buiten alle politiek zou houden. De Schot Adam Smith had merwaardig genoeg in 1776 al aan gegeven dat de handel en indus trie naast landbouw en visserij een bron van welvaart voor de toekomst. Zouden kunnen zijn. De „Tak”, thans zelfstandig werkzaam onder de naam Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, ontpopte zich onmiddellijk na bekend making in de republiek der Zeven Vere nigde Nederlandè als een nationale be weging. In 55 dorpen en steden en op twee plaatsen in West-Indië kwamen departementen met totaal drieduizend leden, uit vele sectoren van het maat schappelijk leven. De doelstelling is tot op de dag van vandaag dezelfde geble ven vermeerdering van de volkswel vaart, dus van algemene welvaart en welzijn, door bevordering van nijver heid, handel, verkeer, landbouw, delf- De dienst der Domeinen heeft bezwaar gemaakt tegen de groenbestemming van het sectorpark. De rijksdienst had liever dat er een handel- en nijverheidsbe- stemming op komt te liggen, omdat het terrein dan voordeliger kan worden ver kocht. De gemeente vindt dat echter ongewenst en heeft op dat punt gelijk gekregen van Gedeputeerde Staten. Daartegen hebben de Domeinen wee» beroep aangetekend. En dan waren ei nog onduidelijke en vage bezwaren van de gemeente Amsterdam, zo stelde de burgemeester. Hij vermoedde dat Am sterdam alleen maar dwars was gaan liggen bij wijze van .represaille”. Een afbeelding van de proclamatie uitgegeven door de Nationale Vergadering van de Bataafse Republiek in 1797, die medeburgers” oproept door het lidmaatschap van de Maatschappij de welvaart en het welzijn van het vaderland te helpen bevorderen. produkten te koop waren. Een andere aktie was de invoer van Spaanse scha pen die wol voor de textielindustrie moesten leveren. De Schapenduinen in Bloemendaal zijn daar nog een over blijfsel van. Interessant is ook dat de Maatschappij als eerste instantie en so ciale wetgeving bepleitte en aandrong op beperking van de kinderarbeid. In 1876 werd de Landbouwhogeschool in Wage- ningen opgericht op initiatief van de Maatschappij en ook de Nederlandsche Heidemaatschappij in 1888, oorspronke lijk opgezet voor arbeidverschaffing aan werklozen uit de steden. In de tweede wereldoorlog werd in Haarlem in een kleine kring van des kundigen voorbereidend werk verricht voor de toekomst. Na de oorlog konden daardoor aan de regering en andere autoriteiten publikaties en adviezen wor den aangeboden voor de economische organisatie van het bedrijfsleven, het geldvraagstuk en het schuldenprobleem. De geldsanering, het zogenaamde plan Lieftinck, in 1945 was mede daarvan het gevolg. stichting j .y*,, Ajtr'W W-W. W» fe'-. - ft. N: ftftvV4JSU - ft-' X x 1 ik Wt ft -'A- ft-> b S WG' sic. ’A - -JA» LU’ - ft- X >4 M y x .-WW. V 0.^ «y zxb Z; «HM -t- x -x '.t «k ftW ;x. S3W »X> r?,. l i.--Wfe 5* W? .-O rnfMMSC

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15