Obligatierente-rekening Bank Mees Hope nv Teldersstichting (VVD) in nota over economische groei: Collectieve uitgaven moeten omlaag Tenzij... Hoe hoger de rente, hoe moeilijker u aan uw spaargeld kunt komen. D *?2/() X 99 PETER CUYPER TAVERNE PHILIPS 3 3 ’n betrouwbare scharesliep kado. De Philips messenslijper PW DONDERDAG 2 8 april 19 7 7 25 Prof. Zonderland hogere rente en toch kontant geld. BMH Verzet Gedecentraliseerd Milieubeleid Confrontatie Nieuw skelet Oude glorie herleeft Haarlem maakt kennis met de Emotioneel tijdig RESERVEREN Hoofd in de schoot Winstniveau Geopend van ma. t.m. za. van 12.00-23.00 uur. KLEINE HOUTSTRAAT 70, Haarlem, tel. 320885 (50 meter van parkeergarage DE KAMP) Ongelukkig tijdstip Voordeel 2: Toch een hoge rente. Het unieke van de Obligatierente-rekening is, dat de rente gekoppeld is aan het rendement van 3 langlopende staats- leningen. Niet de bank bepaalt de rente, maar deze volgt maandelijks de kapitaalmarkt. In de praktijk ligt de rente altijd hoger dan bij langer lopende spaarrekeningen. Voor mei bedraagt de rente 5'/2%. Ook als u (nog) geen cliënt bent van Mees Hope kunt u een Obligatierente- rekening openen. U kunt er zelfs per giro geld op laten storten. Wilt u meer wetén? Vraag de speciale folder bij uw kantoor in de buurt. Natuurlijk, op sommige spaarre keningen kunt u een imponerende rente krijgen. Maar het betekent wel dat u u\v spaargeld voor lange tijd kwijl bent. Mees 1 lope heeft een rekening die u gelukkig heel wat meer vrijheid laat. En waarop u toch een forse rente ontvangt: I de Obligatierente-rekening. Voordeel I: Ruime vrije opname. Elke maand kunt u tol een bedrag van f 1.000,- vrij opnemen. Overigens geldt een opzegtermijn van 3 maanden. Onbeperkte vrije opname voor aanschaf van effekten en onroerend goed. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Voor de hervatting van een duurzame economische groei moet het aandeel van de collectieve sector in het nationaal inkomen stabiel blijven. Om zover te komen zullen de uitgavenombui gingen in 1980 ongeveer 16 miljard moeten bedragen, dat is het dubbele van het bedrag waarop de 1-percentsoperatie van de regering neerkomt. Dit zegt de Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de WD, in een nota over de economische groei. Nederlands isolement Speei puntenbeleid (Door Roel Schut) ROTTERDAM. Advocaten en rechters zullen terug moeten naar de collegebanken, wanneer het parlement akkoord gaat met de drie delen van het ontwerp- Burgerlijk Wetboek die het ver mogensrecht regelen. Dit voorspelt de Rotterdamse hoogleraar privaatrecht mr. P. Zonderland, die tegenstander is van invoering van dit gedeelte van het nieuwe BW. Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-527 91 11. Buitenveldert, Assumburg 150, tel. 02042’98 60. Haarlem, Houtplein 8, tel. 023-31 59 50. Deze week elke dag tot 23.00 uur: Menu a 22,50 p.p. bestaande uit: Apéritief naar keuze Cocktail de crevettes Hollandse garnalencocktail of Champignons farcis Champignons, gevuld met gekruid gehakt en gebakken in kruidenboter Steak ..Haarlemmerhout Malse biefstuk met een garnituur van kippelevers. champignons en prei Gemengde salade en gebakken aardappelen of Entrecóte „Café de Paris Lendebiefstuk met kruidenboter Gemengde salade en gebakken aardappelen vr u Glace aux fraises Vanille-roomijs met verse aardbeien en slagroom of Mocca parfait Luchtig mocca-ijs met Bols Moccafé. nootjes en slagroom Koffie „Peter Cuyper L ,,Als invoering nieuw vermogensrecht doorgaat'’ (ADVERTENTIE) Juristen moeten terug naar de collegebanken PROF. ZONDERLAND (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Prof. Zonderland vindt dat het nog niet te laat is om verzet aan te tekenen tegen de invoering van de boeken 3, 5 en 6 van het Nieuwe Burgerlijk Wetboek (NBW). „Natuurlijk is het eigenlijk zo dat in de periode 1947-1952 over de hele zaak is beslist. Ook zijn er al twee boeken inge voerd. Maar die konden min of meer als zelfstandige stukken worden gezien. De drie delen waarover nu beslist moet wor den, bevatten het centrale zenuwstelsel van het burgerlijk recht.” De delen die nu in vergevorderde staat van voorbereiding zijn, de boeken 3, 5 en 6, gaan over het vermogensrecht en zijn al besproken In de vaste Twee- de-Kamercommissie voor Justitie. Het gaat zich, vindt prof. Zonderland, op den duur wreken dat onderwerpen zoals het Nieuwe Burgerlijk Wetboek vaak ten achter worden gesteld bij meer actuele zaken. „De moeilijkheid is dat Nederlan ders de neiging hebben om dit soort zaken aan deskundigen over te laten. We lopen er gewoonlijk zelf niet zo warm voor. Wat we nu zien, is dat men in de Kamer het hoofd al bij voorbaat in de schoot legt." Het parlement realiseert zich volgens de hoogleraar niet dat de boeken die nu aan de orde zijn, geen volgende halte zijn op de weg naar het nieuwe burgerlijk recht, maar dat het eigenlijk om de lijn zelf gaat. Daarom moet er volgens mr. Zonder land ook geen plotselinge haast gemaakt worden met aanneming van het ontwerp. „Vorig jaar heb ik al gezegd dat tijdig bekendgemaakt zou moeten worden wan neer de bijl zou vallen. Dan had iedereen zich op het nieuwe recht kunnen instellen. Wat nu gebeurt, komt erop neer dat een soort eindeloos rondrijdende Tour de France-karavaan plotseling te horen krijgt dat op de eerste de beste berg de finish zal komen te liggen. De laatste grote confrontatie tussen de ontwerpers van het NBW en de Kamer is in 1952 geweest. „Moet de Kamer de voor stellen zoals die er nu liggen, zomaar ac cepteren, omdat er 25 jaar geleden over gestemd is? Ik dacht van niet. We moeten ons wel afvragen wat er moet gaan gebeu ren als we nee zeggen tegen de voorstellen. De minister zou volgens mij bijvoorbeeld met een goede regeling kunnen komen van specifieke gedeelten van ons burgerlijk recht, zoals de standaardvoorwaarden. Daarbij gaat het om de vraag wat gedaan moet worden tegen het opleggen van on gunstige voorwaarden door gebruikma king van standaardformulieren.” Prof. Zonderland vindt dat de Tweede Kamer de minister van Justitie zou moeten zeggen dat ze het ontwerp-BW eventueel wel wilt doorzetten, maar dat er eerst, gezien de consequenties van het geheel, onpartijdige deskundigen gehoord zullen moeten worden. „Dat zal natuurlijk niet zo gemakkelijk worden, omdat we in een klein land leven, maar het is zeker wel te doen. Wel zouden ze in elk geval kunnen proberen die deskundigen te vinden.” De ontwerpers van het NBW, een groep die na de dood in 1954 van de Leidse hoogleraar prof. Meijers sterk is uitge breid, is „zo langzamerhand partij in eigen zaak geworden”, vindt de Rotterdamse hoogleraar. „Er bestaat momenteel een opniegroep, waarvan de ontwerpers deel uitmaken, die zegt dat het NBW een goed ontwerp is.” Het aanbrengen van een nieuw skelet voor het burgerlijk recht, betekent volgens prof Zonderland dat Nederland zich iso leert van de ons omringende landen. „Tot De Kamer mag volgens prof. Zonder land best wel eens wat extra aandacht aan dit onderwerp besteden. „In elk geval moet voorkomen worden dat de zaak als een hamerstuk wordt af gehandeld. Al van af vorig jaar november heb ik geruchten gehoord dat deze drie boeken er in de Kamer doorgedrukt zouden worden. Het ziet er nu naar uit dat dit inderdaad gaat gebeuren.” „Hierbij speelt mee dat elke minister van justitie natuurlijk graag de geschiedenis in wil gaan als de bewindsman die de beslis sende stap heeft genomen voor de hercodi- ficatie van ons burgerlijk recht”. Van die ombuigingen zullen 9 miljard in de sector van de sociale voorzieningen moeten liggen en 7 miljard in die van de zogenaamde materiële overheidsuitgaven. In het voetspoor van vorige rapporten komt ook deze nota met drie centrale doel einden voor het economisch beleid. De werkloosheid moet worden teruggedron gen tot het peil van voorjaar 1973, toen het kabinet-Den Uyl optrad (125.000). De infla tie moet omlaag tot het niveau van vier jaar geleden (5.5 percent). En de individu ele koopkracht dient met anderhalf per cent per jaar te worden verhoogd. effect” van de in de jaren ’60 gedane investeringen grotere behoefte aan midde len hebben. Omdat 20 percent van de be roepsbevolking niet actief is en de uitga ven voor sociale verzekering te hoog wor den, moeten nieuwe prioriteiten worden afgewogen. nu toe zijn we aardig meegehobbeld in de rij van landen waar de Franse Code Civil als basis wordt gebruikt. Mijn stelling is dat je als klein land juist naar harmonisa tie moet streven. Met het NBW wordt het hele theoretische stelsel van het vermo gensrecht vervangen en gaat Nederland werken met een systeem dat nergens bij aansluit.” „De consequentie hiervan is dat alle aan sluitingen met buitenlandse stelsels, zoals het Duits-Oostenrijkse en het Angelsaksi sche, vernieuwd zullen moeten worden. Dit gaat de juristenwereld veel tijd en geld kosten en zal zeker in de prijzen die het juridische publiek moet betalen, worden doorberekend.” Het tijdstip waarop over het vermogens recht moet worden beslist, vindt de Rotter damse hoogleraar bijzonder ongelukkig. „Zo vlak voor de Verkiezingen is de verlei ding groot om het maar eens te zijn met het NBW. „De laatste schriftelijke stukken van de zijde van de Kamer waren een aaneenrij ging van uitlatingen die blijkbaar te pas kwamen, maar die welbeschouwd niet meer dan een quasi-wetenschappelijk ka rakter hadden”. „In 1947 werd het hele project begonnen met een onberaden formulering. Het is te hopen dat het in 1977 niet wordt afgesloten met een even onberaden mededeling dat de discussie gesloten is.” PHILIPS overheidshulp betekent op den duur ver legging van verantwoordelijkheden naar centraal (overheids)niveau. Positieve be drijfsresultaten zijn noodzakelijk voor het voortbestaan van de huidige economische orde. De Teldersstichting vindt dat de neer waartse spiraal, waarbij de investeringen een steeds kleiner percentage van het bru- to-nationaal produkt beslaan en de pro- duktiviteitsstijging steeds minder is ge worden, moet worden omgebogen in een opwaartse. In dit opzicht constateert zij dat de instrumenten die de regering heeft geschetst in haar economische structuur nota, onvoldoende zijn. Zij zijn in ieder geval niet genoeg en van te korte adem om onze economie door de tachtiger jaren te slepen. Dan zullen de aardgasbaten aanzienlijk kleiner zijn, de rentebetalingen op de nationale schuld lo pen op en de industrie zal door het „echo- Prof. Zonderland is bang dat de be handeling door de voltallige Kamer van de drie delen een „hamerstuk" zal worden. Hij verzet zich daartegen, om dat de zaak waar het om gaat belangrij- ker is dan veel mensen denken. „Er wordt een heel nieuw skelet voor ons vermogensrecht gemaakt en het gaat niet alleen maar om drie nieuwe delen van het nieuwe BW. De Rotterdamse hoogleraar weet dat hij niet veel tijd meer heeft om verzet te voeren, omdat volgens de oorspron kelijke planning de Kamer de zaak voor de verkiezingen in behandeling zou moeten gaan nemen. Door de val van het kabinet-Den Uyl is deze datum echter op losse schroeven komen te staan, zodat de hoogleraar mogelijk wat meer tijd krijgt om zijn zaak te bepleiten. Er spelen bij de vraag of met deze drie boeken moet worden doorgegaan, ook nog een aantal emotionele overwegingen mee. „Zo vinden sommigen datje degenen die dertig jaar lang aan zo’n omvangrijk kar wei hebben gewerkt, nu niet meer mag teleurstellen. Daar komt nog bij dat vooral politici worden aangesproken door de wens om iets moderns te hebben. Maar het Nieuwe Burgerlijk Wetboek is helemaal niet modern en stamt uit de gedachtenwe reld van zo rond 1900." „Verder zien velen in het NBW een hom mage aan prof Meijers, die in zijn eentje aan de herziening van het burgerlijk recht begon, maar die helaas lang voordat het werk af was overleed.” De Teldersstichting is het wel eens met de grondgedachte van de economische structuurnota voor zover die neerkomt op het behoud van de gedecentraliseerde eco nomie. Als kenmerk van onze economi sche orde wordt aangemerkt de verdeling van bevoegdheden over de overheid ener zijds en de ondernemingsgewijze produk- tie anderzijds. Doel is vrijheid van het individu om tot optimale ontplooiing te komen. De overheid heeft tot taak de vrij heid van anderen veilig te stellen. De schaalvergroting in het bedrijfsleven noemt de nota een heilloze ontwikkeling. Industriepolitiek moet volgens de Telders stichting een regeringsbeleid zijn dat op lange termijn is gericht om de grondpro blemen der Nederlandse industrie aan te pakken. Dat geldt ook voor de economi sche herstructurering, want individuele steun biedt zelden uitzicht op duurzame verbetering. De nota wil een duidelijk en evenwichtig milieubeleid dat door planning op middel lange termijn streeft naar geleidelijke strenger wordende normen. Op die manier kan een realistisch en doorzichtig beleid worden gevoerd, dat ook uitmondt in een goed industrievestigingsbeleid. Dit moet inhouden dat er een duidelijker wetgeving bestaat dan de huidige. Wat de energievoorziening betreft dient er een verscheidenheid aan bronnen te zijn, waaronder zowel kolen als kernener gie. De alternatieve energiebronnen zullen een bescheiden bijdrage kunnen leveren. Het alomvattende inkomensbeleid dat de regering nastreeft, wijst de nota af. Zij ziet daarin een beperking van de individuele vrijheid. ven of bedrijfstakken, waarin hoogwaar dige arbeid wordt verschaft en die minder loonintensief zijn. Zo’n beleid kan alleen doeltreffend worden gevoerd als het ge paard gaat met welwillend begrip van overheidszijde en een algemene verbete ring van het ondernemersklimaat. Ook in dit verband wordt gepleit voor kleinschaligheid. De nota wijst erop dat de helft van onze werkgelegenheid wordt ver schaft door bedrijven met minder dan 100 werknemers. Om de export beter te bege leiden, suggereert de Teldersstichting het instellen van een centraal orgaan ter be vordering van de export. Daarin zouden ministeries met banken moeten samen werken. Het zogenaamde speerpuntenbeleid van de overheid moet leiden tot nieuwe bedrij- Bijscholingscursussen voor juristen zul len volgens mr. Zonderland helemaal geen gemakkelijke zaak blijken te zijn. „Uit de praktijk van zulke cursussen is gebeleken dat het met juristen goed praten is over praktijkvraagstukken. Maar de algemene leerstukken zijn vaak helemaal wegge zakt. En om die theoretische uitgangspun ten van het vermogensrecht gaat het nu juist.” De omscholing zal volgens de hoogleraar ook veel geld gaan kosten. „Dit bedrag zal zeker aan het juridische publiek worden doorberekend. Een groep winnaars is wel al van tevoren aan te wijzen: de uitgevers van juridische handboeken. De bestaande boeken zullen immers moeten worden her schreven.” Prof. mr. P. Zonderland, hoogleraar privaatrecht aan de Rotterdamse Eras- musuniversiteit, is een van degenen die verontrust zijn over een zaak die veel Nederlanders misschien niet zo zal aanspreken, maar die toch op lange termijn grote gevolgen kan hebben. De zaak waar het om gaat is de her ziening van ons gehele burgerlijk recht, waar al dertig jaar lang aan wordt gewerkt. Tot nu toe zijn alleen de twee eerste delen van het Óntwerp-Burger- lijk Wetboek over het familie- en vere nigingsrecht ingevoerd. Op het Amsterdamse Rembmndtpletn herleef een stukje oude glorie Vandaag opent de „Schilier-bar haat poorten het artiestencafé van weleer en ooit stamkroeg van vele groten zoals Lou Bandy, Louis Davids, Fien de la Mar en Pisuisse. Het mtereiur is in authentieke stijl ingericht. Ook de schilderijen die Frits Schiller maakte van beroemde landgenoten zijn er weer te zien. De eigen verantwoordelijkheid van de ondernemingen voor hun voortbestaan kan alleen worden gerealiseerd als er een behoorlijk winstniveau is. Voortdurende verliezen in vele sectoren en grootscheepse O) CN CO

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25