OM GEVAAR VAN VERSPREIDING TE BEPERKEN Assad dreigt met nieuwe oorlog Bijeenkomsten De Koster pleit voor inbreng van Westeuropese landen in Pakistaanse HERVATTING SALT-BESPREKINGEN steden verboden GEEN BEWIJS VAN VOORUITGANG Overleg over UC-fabriek Almelo binnenkort hervat I Honden toilet 'Vr.iVI MINISTER VAN DER STOEL IN STRAATSBURG: DRS. P. Politieke toekomst Bij uitblijven Midden-Oosten-regeling Abba Eban somber ATTRACTIE Onrust in Soweto Uitzonderingen West-Europa Onderzoek in leger uBMI DONDERDAG 2 8 APRIL 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 3 1 I 1 o Jimmy CARTER n d 11 il L. (Van onze redacteur in de VS, Herik Kolb) WASHINGTON. President Carter wil een strenge Amerikaanse wet op de export van verrijkt uranium, die het gevaar van de verdere verspreiding van kernwapens zoveel mogelijk moet beperken. Zo’n wet zou Amerika in de wereld op dit terrein een leidende positie moeten geven en de export van kernmateriaal onderwerpen aan een strenge internationale controle. Aldus Carter in een boodschap aan het Congres. g r g P LJi door Nico Scheepmaker V W4 (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. De hervatting van de Salt-onderhande- lingen tussen de Sov- jet-Unie en de Vere nigde Staten op 11 mei in Genève bete kent volgens Ameri kaanse waarnemers allerminst dat er vooruitgang is ge boekt tijdens de veel vuldige geheime be sprekingen tussen president Jimmy Car ter en zijn minister van Buitenlandse Za ken Cyrus Vance enerzijds en de Russi sche ambassadeur in Washington, Anatoli Dobrinin anderzijds. 1 I trijfel Carter wil strenge e controle op export verrijkt uranium '9 O e ie n n voor de vervaardiging van wapens kan worden gebruikt. STRAATSBURG (ANP). Deskundi gen uit Nederland, Engeland en West- Duitsland zullen binnenkort opnieuw bijeenkomen om te spreken over de toe komst van de ultracentrifugefabriek in Almelo, zo heeft minister Van der Stoel gisteren in Straatsburg meegedeeld. Het laatste deskundigenoverleg vond vorige week dinsdag plaats. Minister Van der Stoel zei te verwachten dat het beraad nog wel enige tijd zal voortgaan. De mogelijke uitbreiding van Almelo houdt nauw verband met het contract dat West-Duitsland met Brazilië heeft gesloten, waarbij het, in ruil voor Brazili aans uranium, reactors, verrijkings- en opwerkingsinstallaties zal leveren. De Verenigde Staten oefenen sterke druk op de Bondsrepubliek om dit contract te minister Hans-Dietrich Genscher moest eerder vertrekken dan was voorzien. Het is daarbij duidelijk dat de Russen slechts node Assad zei dit tegen een groep Britse journalisten na zijn overleg met Engelands minister van Buitenlandse Zaken, David Owen. „Als er geen conferentie in Genève wordt gehouden en er geen rechtvaardige regeling tot stand komt en als de door Israel bezette Arabische gebieden niet worden teruggegeven en het Palestijnse volk niet in zijn rechten wordt hersteld, dan zullen Syrië, Jordanië, Egypte en de andere Arabische landen niet aarzelen te proberen dit alles met geweld te bereiken”. De .Syrische president, die duidelijk te kennen had gegeven dat Syrië geen con cessies aan Israel kan doen om tot vrede in het Midden-Oosten te komen, werd ge- de kans op een diploma tieke triomf zullen laten voorbijgaan en die zege praal zou ontstaan wan neer zij Carter geheel naar de uitgangspunten van Vla divostok zouden terugd wingen. laten voor een toenadering van de standpunten. Nu wordt in Genève eerst gepraat over over de tekst van de afspraken over we- vraagd of er al dit jaar vrede gesloten kan worden tussen Israel en de Arabische lan den. Assad antwoordde het mogelijk te achten dat er in de naaste toekomst enige vooruitgang wordt geboekt, maar dat er nog heel veel gedaan moet worden wil er werkelijk vrede komen. van zijn met hun toekomstige energievoorziening vrezen), duiden aan dat het proces van plutoniumverspreiding al zo ver is voort- geschredën, dat het voorstel van het Amerikaanse staatshoofd te laat is geko men om te worden verwezenlijkt. Voorts benadrukte hij de vergroting van het aandeel van het niet-nucleaire onderzoek. Matthöfer zei dat bij ’t kern onderzoek ook de snelle-kweekreactor zal worden betrokken, evenals de opwer- king van kernafval. Het besluit van de Amerikaanse presi dent Carter om het werk op dit gebied‘te staken, heeft volgens Matthöfer geen in vloed op West-Duitsland. Dit zou slechts plutonium mogen vrijge ven indien het ervan overtuigd is dat de regering die er on> vraagt dit plutonium voor vreedzame doeleinden (het opwek ken van energie) wtl gebruiken. De besprekingen tussen de Amerikaan se president Carter en de Jordaanse ko- ning Hoessein in Washington, eindigden, zo bericht onze redacteur in de Verenigde Staten, in een merkwaardige tegenstel ling. De eerstvolgende NAVO- conferentie komt 10 en 11 mei in Londen bijeen. Dinsdagavond is er een grammofoon plaat van me opgenomen. Of misschien is het correcter om te zeggen dat er in het Shaffy Theater in Amsterdam een eerste van drie opnamen is gemaakt van de sa mensmelting van het Resistentie Orkest (met de st van zachtjes) en drs. P waarbij ik in de zaal zat om te applaudisseren en mee te lachen, als een soort Derde Macht zonder welke zo’n grammofoonplaatopna- me van een „lijfopvoering”, geen body zou hebben. De doctorandus was dus eigenlijk de hoofdpersoon, maar met een beetje moeite en een absoluut gehoor moet het mogelijk zijn om te zijner tijd de grammo foonplaat over te brengen op een tape en daarna die tape uit te zuiveren van P’s gezang, het gefiedel van de Resisten, en het gelach en applaus van de overige jongelui in de zaal, zodat ik een zuivere opname overhoud van mijn eigen gelach en hand geklap. Dat drs. P. niet kan zingen weten we allemaal, maar aan de andere kant is er niemand die de teksten van Heinz Polzer zo adequaat zingt als drs. P. Hij doet me in een onbezonnen ogenblik wel eens denken aan Ralf Edström van PSV. In de tijd dat Edström nog als amateur in Zweden voet balde, is een scout van Ajax hem gaan bekijken. Die adviseerde afwijzend. „Hij kan alleen maar koppen, voetballen kan hij niet”, was diens oordeel. PSV stapte over dat bezwaar heen, en wat bleek in de praktijk? Niet alleen dat Edström die een zijdige specialiteit, het koppen, tot in de perfectie beheerste, maar ook dat hij, al oogde hij met zijn lange lichaam nog zo onhandig en omvallerig, in de praktijk tevens een uitstekend voetballer was, met groot inzicht. Zo is het ook (maar dan anders) met drs. P. Hij kan één ding, maar daarin is hij dan ook ongeëvenaard: tek sten schrijven. Op één rijmwoord (oren, jou, orgaan) bouwt hij hele liederen, en dan is hij als rijmkunstenaar ook nog een P’tje Precies. Hij zal er noodgedwongen wel eens tegen zondigen, maar als je in zijn hart kijkt vindt hij bijvoorbeeld dat in het vijfregelige vers: Niet één woord dat echt op ’t andere rijmt, ook niet als hij ’bereidt’ verandert in „berijdt”. Daar komt bij, dat het luisteren naar zijn teksten een spannend avontuur is, omdat je je steeds zit af te vragen welk woord hij op het voorgaande zal laten rijmen, terwijl zo'n rijmwoord bij de mees te tekstdichters al ingebouwd zit in het woord waarop gerijmd moet worden. Dat tekent de grootmeester, die met hetzelfde aantal schaakstukken op hetzelfde aantal velden (drs. P. is ook een verwoed schaker) meer kanten op kan en meer combinaties tot stand weet te brengen dan de gemiddel de schaker. „Met spijt bereidt de meid op tijd de geit” e s, 1 7 1 7 d n e P g n 11 k k n t- n ie 7 I. s it t. n 14 te d ie Is rt n n n n i- d 11 d 58 it »e is [e le L ï- Het verbod kwam drie dagen voor de datum die de oppositie heeft vastgesteld voor de „lange mars” naar de residentie van premier Bhoetto in Rawalpindi, die in de omgeving van de hoofdstad Islamabad ligt. Niettemin, zegt Carter, moet de Ameri kaanse president in een positie zijn om uitzonderingen te maken op dit algemene beleid. Zijn bedoeling is een voorbeeld te stellen aan andere leveranciers van urani um en technologie (zoals bijvoorbeeld de Russen, de Fransen, de Westduitsers en ook Nederland) en tegelijkertijd de be zorgdheid te demonstreren in de VS om trent de gevaren van de plutonium-econo- mie. Er zijn momenteel zes staten die over een atoomwapen beschikken: de VS, Rus land, China, India, Frankrijk en Groot- Brittannië. Maar landen als Israel, Cana da, Zuid-Afrika, Taiwan, West-Duitsland en Japan zouden op korte termijn zichzelf tot atoommacht kunnen verheffen. Het zelfde zou het geval zijn wanneer de Brazi- Carters verklaringen na afloop van de driedaagse besprekingen waren pessimis tischer van toon dan zijn uitspraken na eerdere bezoeken van leiders uit het Mid den-Oosten. Hoessein liet daarentegen we ten, dat de gesprekken met Carter hem hoopvoller hadden gestemd. ISLAMABAD (AFP). De Pakistaanse regering heeft gisteren voor een week alle bijeenkomsten in de steden Islamabad en Rawalpindi verboden. En dat hij dan niet zingen kan is een mankement dat hij in zijn voordeel heeft weten om te buigen. In het stencil dat bij zijn optreden met het Resistentie Orkest hoorde (waarbij hij al zingend het bran dende sigaartje in de hand hield, de andere hand benuttend om steeds zijn bril om hoog op zijn neus te schuiven), omschrijft hij zich zelf als volgt: De attractie bèstaat dus hierin, dat de teksten aantoonbaar perfect zijn, en dat de wijze waarop drs. P. ze zingt er toch nog een extra vrolijke draai aan geeft. Dat is mindet aantoonbaar, maar wordt in de praktijk bewezen, zoals u te zijner tijd via de grammofoonplaat zult kunnen consta teren, of anders via de twee platen en tekstboek met historische opnamen uit de jaren 1955-1957 van drs. P. in Djakarta en New York, plus live-opnamen uit de jaren 1975-1977. U kunt zich op een set inschrij ven door 19 gulden over te maken op gironummer 3742469 ten name van Het P- Comité te Amsterdam. Het batig saldo van deze dubbel-LP zal worden overgemaakt aan Amnesty International en de aanver wante Stichting Schrijvers in Nood. Volgens Carter prefere ren de Russen zijn tweede voorstel, waarin wordt af gezien van grote beperkin gen van de strategische kernwapens, maar een ak koord tot stand komt op basis van de te Vladivostok bereikte overeenstemming, die aan beide kanten meer intercontinentale dragers van kernwapens toelaat. Maar dan wel met voorlopi ge veronachtzaming van de Amerikaanse Cruise-raket en de Russische Backfire- bommenwerper. Daarover zou dan bij aparte onder- handelingen moeten wor den gesproken. Volgens de president zou zijn persoonlij ke goedkeuring vereist moeten zijn voor een uitvoer van verrijkt uranium van meer dan 15 kilogram naar een ander land. Bij de huidige stand van wetenschap is een dergelijke hoeveelheid net toereikend om een atoombom te vervaardigen. Tevens verlangt Carter dat beperkingen worden Het zou daarom thans, „nu de geest uit de fles is”, het beste zijn het beheer over plutonium op te dragen aan het internationaal atoombureau in Wenen. Het Tweede Kamerlid Hans de Koster (VVD) heeft gisteren, zo meldt het grotere steden Lahore, Haiderabad enRa- ratsji geldt voor Islamabad een uitgaans verbod noch de staat van beleg. herzien omdat, zoals officieel in Was hington wordt gezegd, de opwerkingsin- stallatie Brazilië in staat stelt plutonium te vervaardigen waardoor het een kern- mogendheid kan worden. Het voorstel van president Carter, de verspreiding van plutonium aan banden te leggen is, aldus minister Van der Stoel, „Ongelooflijk sympathiek” Maar de re acties die dit voorstel heeft uitgelokt (vooral van landen die moeilijkheden - DAMASCUS (UPI/Reuter). President Hafez Assad van Syrië heeft er gisteren voor gewaarschuwd dat de Arabische lan den niet zullen aarzelen een vijfde oorlog met Israel te beginnen als er geen „recht vaardige” regeling in het midden-oosten wordt bereikt. De eventuele uitbreiding van „Almelo” is, in Straatsburg en marge van de verga dering van het ministerscomité van de Raad van Europa, niet besproken. De Bondsrepubliek werd op deze vergade ring vertegenwoordigd door de staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken, me vrouw Hamm-Brucher, en Engeland door de minister van Staat Frank Judd. Aanvankelijk zou de kwestie-Almelo en marge van de vergadering der negen ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG, vorige week maandag in Lon den, zijn besproken, maar de Westduitse Het Amerikaanse Congres heeft al een wet in behandeling die de verspreiding van kernwapens zou moeten tegengaan, doch volgens Carter bedreigt die de uit voer van uranium met een onmiddellijke stopzetting ten nadele van bepaalde bond genoten, wier medewerking noodzakelijk is als Amerika zijn uiteindelijke doel van opgelegd aan materiaal of technologie die 4niet-verspreiding wil bereiken. De algemene bewoordingen ten spijt is het duidelijk dat de Westduits-Brazüiaan- se contracten voor de levering van een opwerkingsfabriek een rol hebben ge speeld in zijn overwegingen, een project waarbij ook Nederland betrokken is. Be halve de uitvoer van het uranium spreekt Carter ook over ander materiaal en andere technologie. Hij zei: „Als een blijvende voorwaarde voor levering uit de VS zouden de ontvan gers al hun kernactiviteiten onder de be veiligingsmaatregelen van het internatio nale energieagentschap moeten stellen. Leveranties zouden worden stilgelegd zo dra aan deze maatstaven geweld zou wor den aangedaan of wanneer een kernwa pen tot ontploffing zou worden gebracht”. De Westduitse minister voor Weten schap en Technologie, Hans Matthöfer, heeft gisteren in Bonn verklaard dat de bondsregering voor het onderzoek op energiegebied tot 1980, 6,53 miljard mark wil uittrekken. Van dit bedrag zal ongeveer 70 percent besteed worden aan onderzoek naar kernenergie. Eventuele Westeuropese deelname aan de SALT zou volgens De Koster kunnen worden besproken in de zgn. Eurogroep, een niet of ficiële NAVO-instelling en waarin typisch Europese defensieproblemen wor den besproken. De minis ters van de Eurogroep-lan- den plegen bijeen te komen de dag voordat de halfjaar lijkse NAVO-ministerscon- ferentie wordt gehouden. derzijdse verificatie van het aantal raketten met meervoudige onafhanke lijk te richten kernkoppen (MIRV). Teksten, die er voor moeten zorgen dat geen wapens buiten de ver ificatie worden gehouden, afspraken over het voorko men van export naar derde landen van wapensyste men die in de overeen komst aan beperkingen zijn gebonden en het vin den van een gemeenschap pelijke basis in de huidige getalssterkte van de kern wapens, opdat bij een af spraak over verdere beper king duidelijk wordt waar het tellen moet beginnen. De besprekingen in Ge nève zullen voornamelijk betrekking hebben op tech nische aspecten van de af spraken, ongeacht de vraag welke overeenkom sten uiteindelijk zullen worden gesloten als later in mei Gromiko en Vance zich eveneens naar het Zwitser se onderhandelingscen- trum zullen begeven. Dan zal moeten blijken of Car ter de situatie juist heeft beoordeeld toen hij on langs verklaarde in het Russische standpunt vol doende „buigzaamheid” te hebben ontdekt om hoop te Hoessein heeft zich voor het eerst duide lijk akkoord verklaard met een confedera tie tussen zijn land en een Palestijns vader land dat op Jordaans grondgebied, de wes telijke Jordaanoever en de Gazastrook zou moeten worden gesticht. Beide staat slieden hebben duidelijk laten weten dat een hervatting van de conferentie in Genè ve slechts zin heeft als er ruime kansen bestaan op succes. lianen de beschikking krijgen over de technische uitrusting en de vereiste brand stof. Carter sprak de vrees uit dat zulke lan den hun eigen fabrieken zouden gaan bou wen wanneer zij het gevoel zouden hebben dat de VS niet langer zouden leveren. En zonder een duidelijke eigen wetgeving zou den andere landen terughoudend kunnen zijn om bestaande afspraken te herzien, uit vretes voor plotselinge wijzigingen in de voorwaarden voor samenwerking. „Als wij de redenen voor heronderhan- delingen niet aantrekkelijk genoeg ma ken”, zei Carter, „kunnen de VS belangrij ke bestaande veiligheidsgrenzen en con trole daarop verliezen. Als onze eigen poli tiek te zwak is, zijh we machteloos bij het tegenhouden van een wereldwijde uitbrei ding van de mogelijkheid om nucleaire explosieven te vervaardigen, aan banden te leggen”. Minister Owen sprak gisteren in Damas cus met president Assad en de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Abdel- Halim Kaddam. Bij dit overleg hamerde Owen op de noodzaak eerst een gunstige sfeer te Scheppen, wil de Geneefse confe rentie over het Midden-Oosten een succes worden. De regering nam haar besluit op grond van een wetsartikel inzake „de verdedi ging van Pakistan” en niet krachtens de gewone wetgeving ten aanzien van open bare bijeenkomsten. In tegenstelling tot^e Bij een regeringsonderzoek zijn bij Is raëlische legereenheden op grote schaal diefstal, verspilling en gebrek aan paraat heid aan de dag getreden. Dit heeft de inspecteur-generaal Itzak Nebenzahl giste ren in een rapport meegedeeld. De Syrische president gaf Israel de schuld van de nog steeds voortdurende impasse bij de pogingen een formule te vinden die het de Palestijnse bevrijdings organisatie (PLO) mogelijk maakt de Ge neefse conferentie bij te wonen. Deelne ming van de PLO aan deze conferentie achtte hij volstrekt noodzakelijk. Een definitieve beslissing over Ebans toekomst zal genomen worden door de procureur-generaal prof. Barak, die op het moment in Nederland verblijft, na diens terugkeer in Israel. „Een vocalist is een man die zich volgens afspraak ophoudt in de nabijheid van uit voerende musici. Hij treedt naar voren als het plakband van de viool ineens loslaat, als een fluitpartij nog thuis op de schoor steenmantal moet liggen, als een schuif trompet warmloopt.kortom, als de aan dacht van het publiek discreet moet wor den afgeleid door 32 of meer maten lang te zingen, terwijl het euvel verholpen wordt, voorkomt hij paniek en ontevredenheid. Zelfs kan het gebeuren, dat een behendig vocalist (of „zanger”, zoals hij ook wel wordt genoemd) zich bij de toeschouwers bemind maakt Drs. P. heeft een net voorkomen en kent allerlei zangteksten, waaronder vele nieuwe, uit het hooid. Bij wijze van proef wil het Resistentie Orkest hem nu eens in een aantal composities aan het woord laten, niet als noodmaatregel maar als een soort attractie”. Het feit dat Russen en Amerikanen weer om de tafel gaan zitten, illus treert op zijn best bet ver langen dat aan beide zij den bestaat om uit de im passe te komen die de vol strekte afwijzing van de jongste Amerikaanse voor stellen heeft teweegge bracht. JOHANNESBURG (Reuter). In de Afrikaanse woonstad Soweto buiten Jo hannesburg hebben betogers gisteren ste nen naar de politie gegooid en een café in brand gestoken. De betogers, ongeveer 2000, protesteerden met hun actie tegen de huurverhogingen voor de zwarte woonste den tot 80 percent. De politie zou in de lucht hebben geschoten en traangas heb ben gebruikt. In opdracht van de burgemeester van Parijs zijn er plaatsen gereser veerd voor honden waar zij hun be hoefte kunnen doen. Deze plaat sen, aan de rand het trottoir, gemarkeerd met een wit kruis. Een wit silhouet van een hond op het trottoir maakt de hondenbezit ters attent op de plaats. Auto’s mo gen op deze plek ken niet worden geparkeerd. (Van onze redacteur in Israel) JERUZALEM. De Israëlische oud- minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft vier buitenlandse bankreke ningen waarop een bedrag van zeker 100.000 dollar staat. De Israëlische wet verbiedt het openen van een rekening in het buitenland, maar volgens Eban heeft hij een vergunning voor deze bankreke ningen. Zelfs als zijn bewering juist is, dat gaat die vergunning maar tot een bedrag van 20.000 dollar. In welingelichte kringen in Jeruzalem wordt dan ook gezegd dat „het er voor Eban niet best uitziet”. ANP, in de Assemblee van de Raad van Europa voor gesteld dat twee of drie Westeuropese NAVO-lan- den aan de SALT-bespre- kingen, deelnemen ten minste wanneer de ge sprekken in een beslissend stadium komen. Naar Eet heet zou presi dent Carter wel degelijk volledig verrast zijn ge weest door de totale mis lukking van Vance’s eerste reis naar Moskou en wordt er momenteel driftig ge zocht naar een compromis, waarmee Carter, zonder gezichtsverlies tegenover de door hem zo veelvuldig te hulp geroepen wereld, de Russen tevreden kan stellen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3