Doortrekking Baandert en Maerelaan fractie op vinge rs Woonerven en speelgelegenheid Bij ingrijpende uitbreiding en verbouwing Commentaar van wethouder Roozen op brief Milieudefensie VELDHUIS Politienieuws Rabo-bank aan Nielenplein krijgt totaal ander aanzien Bestuur PvdA tikt „Jonas” ook in Heemskerk Suède «o Nappa kleding A 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 4 4 Ml De grootste speciaalzaak in SUÈDE-NAPPA- en LEDER KLEDING f Weigering om manifest te ondertekenen 4. i I W H DONDERDAG 2 8 APRIL 19 77 BEVERWIJK-HEEMSKERK 9 Ook voor grote maten. MS r 4 Zijlstraat 29 - Haarlem - Tel. 023-310766 Tussen Zijlbrug en Nassaulaan ■f? ^M MMI Wegen ll f Ommezwaai BEVERWIJK Een onderzoek naar de speelgelegenheid in het zoge noemde Kuenenkwartier de wijk rond het Kuenenplein heeft een rapport opgeleverd, waarin eigenlijk de leefbaarheid in de gehele buurt aan de orde komt. De aanbevelingen en conclusies in het rapport betreffen dan ook niet alleen het verbeteren van die speelgelegenheid, maar ook de aanleg van woonerven, waarvan de Berghuisstraat als voorbeeld kan wor den genoemd. In het rapport is een meerjarenplanning opgenomen en ook een kosten- begroting. Versneld Modem Tekort Financieel - ADVERTENTIE U (Van een onzer verslaggevers) bevolking. (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) men i ADVERTENTIE Al plan in wording voor strook tussen Heemskerk en Uitgeest Het verbeteringsplan omvat het geheel gebied tussen globaal de Wijk aan Dui- nerweg, de Cornells Matersweg, de Ro- en een Onder invloed - Zowel in Beverwijk als in Heemskerk zijn gisteren automo bilisten die met een glaasje teveel op achter het stuur waren gekropen, door de politie gesnapt. In Beverwijk was een 50-j,arige Velsenaar die over de Wijker- molen reed het haasjein Heemskerk ging een 18-jarige inwoner die slinge rend door de Bachstraat reed voor de bijl. Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 BEVERWIJK. Met een receptie van 16 tot 18 uur opent vrijdag de groothan del in horecaprodukten P.- C. Bouhof en zonen b.v. het nieuwe bedrijf aan de Lij nd en weg 23. Inbraak Deze week is ingebroken in „Jozeboko” in Wijk aan Zee. In het leegstaande gebouw van de voormalige Joodse Zee- en Bos-Kolonie werden diverse kasten overhoop gehaald. De be heerder kon nog niet vaststellen of er iets weg is. Ongeval - Een jong Beverwijk® echt paar dat gisteravond over de Populie renlaan fietste, raakte door een onver hoedse manoeuvre met de sturen in elkaar. Bij de valpartij liep de 27-jarige vrouw een hersenschudding op. Zij werd naar het Rode Kruis Ziekenhuis overge bracht. Verbeteringsplan voor het Kuenenkwartier ting van een omschakeling van bestuur derspartij naar actiepartij. „De gevolgen hiervan waren dat ook op afdelingsni veau een politisering en democratise ring plaats vond. In de praktijk betekent dit dat het beleid van de raadsfractie meer getoetst wordt aan het verkiezings programma, Maar ook uitspraken van de fractie die niet direct verband houden met het programma zullen op hun poli tieke inhoudt beoordeeld worden”, aldus voorzitter Henk van Rossum. De raadsfractie is met de weigering om te tekenen af geweken van de lijn, welke door de PvdA landelijk gevolgd wordt. In het landelijk comité tegen het berufsVerbot hadden zitting André van der Louw. Fenna v. d. Burg, Max v. d Berg en Sicco Mansholt. In de PvdA heeft zich de laatste jaren een ontwik keling voorgedaan, die wijst in de rich- Het open gebied tussen Heemskerk (De Maer en De Die) en Uitgeest, gefo tografeerd vanuit de laatste flat aan de Maerelaan. Brand - Toen hij over de Zuiderkade reed, raakte de auto van een 19-jarige Heemskerker in brand, De brandweer Beverwijk bluste het vuur, dat in de motor was ontstaan. De auto ging totaal verloren. Het woningbouwgebied komt tussen drie spoorwegtracé’s te liggen, namelijk tussen de spoorbaan Castricum-Uitgeest. tussen de baan Beverwijk-Uitgeest en tussen de eventuele toekomstige Hoogo- ven-spoorbaan door het duingebied. Vooi de ontsluiting van dit gebied boven de bestaande bebouwing van Heemskerk denkt men aan doortrekking van de Baandert langs het Rendorppark en dan om het landgoed Marquette heen naar de Rijksstraatweg. Een andere ontslui- tingsweg zou de doorgetrokken Maere laan kunnen zijn, die dan ook langs de flatgebouwen vierbaans wordt. lieudefensie is, dat in die brief wel wordt gesteld dat er woningen moeten worden gebouwd, maar dat er niet bij wordt verteld waar dat dan zou moeten. „Afwijzen is gemakkelijker dan een op lossing vinden”, aldus de wethouder, die het grotendeels wel eens is met de signalering in de brief, dat het volbou wen van de bufferzone tussen Uitgeest en Heemskerk een directe aanslag zal betekenen op het eigen dorpskarakter en de eigen identiteit van Uitgeest. „We moeten helaas vrezen dat Uitgeest door het aaneengroeien een soort buitenwijk van de IJmond wordt.” HEEMSKERK. In het Filmhuis Heemskerk wordt vrijdagavond de film „Jonas” van de Franse regisseur Alein Tanner vertoond. De film wordt ge draaid in de grote zaal van buurthuis De Zandkraai aan de Handelstraat recht tegenover de inagng van het Sint Jozef- ziekenhuis. Men begint om 21 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Sinds Gedeputeerde Staten van Noord-Holland woningbouw in de Velserbroekpolder en ten oosten van rijksweg 9 afwijzen en als nieuwe bouwlokatie het gebied tussen Heems kerk en Uitgeest hebben aangewezen, wordt in Heemskerk naarstig gewerkt aan het ontwikkelen van plannen voor dit gebied. De gemeenteraad zal zich voor 30 juni al uit moet spreken over de provinciale gedachte om tussen Heems kerk en Uitgeest een paar duizend wo ningen te bouwen. Om de raad in de - gelegenheid te stellen de mogelijkheden af te wegen zijn de ambtelijke staf en B. en W.aan het werk getogen om zo iets als een voorlopige structuurschets aan de raad voor te kunnen leggen. van vier personen per gezin. Een ten dens is ook de vraag naar grotere wo ningen, grotere kamers, kortom meel leefruimte. Volgens de heer Roozen zou in het nieuwe gebied tamelijk snel kunnen worden gebouwd, omdat het met de medewerking van de provincie naar zijn overtuiging wel goed zal zitten Naar zijn mening is er geen schijn van kans meer, dat de provincie nu nog accoord zou gaan met woningbouw in de Velserbroekpolder of ten oosten van de rijksweg 9. Het alternatief zou dan zijn het volbouwen van het gebied tussen Limmen en Heiloo en dat zou volgens de provincie een nog grotere aantasting van natuurgebied betekenen. Bedacht is al, dat de aansluitingen op het openbaar vervoer in dit gebied veel eenvoudiger zijn, dan bij voorbeeld in het gebied ten oosten van de rijksweg 9 of in de Velserbroekpolder; een stand punt dat ook door gedeputeerde staten is overwogen. De consequenties voor het bestaande Heemskerk zijn uiteraard nog niet te overzien, maar opgemerkt is al, dat het voor de scholen in de wijken De Die en De Maer, die ontvolkt dreigen te raken, een oplossing voor volledige handhaving zou kunnen zijn. Die scholen liggen toevallig allemaal aan de rand van Heemskerk en dus dichtbij het nieuwe woongebied. Welke consequenties heeft dit nieuwe gebied op de realisering van de bestaan de bestemmingsplannen in Heemskerk zoals Meerestein en Waterakkers? Omdat dit vrijwel de laatste woning bouw zou kunnen zijn die in Heemskerk zou kunnen worden gepleegd had men de bedoeling deze „getemporiseerd” uit te voeren, dus in een gematigd tempo, om ook op de langere duur gelijke tred te houden met de groei van de eigen bouw in de groene bufferzone tussen Heemskerk en Uitgeest. In een commentaar wijst wethouder Roozen er op, dat hij altijd heeft gepleit voor woningbouw in de Velserbroekpol der en ten oosten van rijksweg 9. „Wat Gedeputeerde Staten nu doen is die twee bouwlokaties afwijzen en een nieuwe aanwijzen op grond van argumenten die voor mij discutabel zijn”, aldus de heer Roozen, die dit aan vult met: „Er zal uit twee kwaden moeten worden gekozen”. Zijn bezwaar tegen de brief van Mi doen vinden die wegens de verbouwing van het hoofdkantoor aan het Burg. Nielenplein gedeeltelijk onmogelijk zullen worden. Eventueel zal daar gedeeltelijk gebruik worden gemaakt van een nood- bebouwing. De bovenwoning in het ge bouw aan het plein komt te vervallen, zodat bij de uitbreiding ook deze ruimte bij de bank kan worden getrokken. BEVERWIJK. Het bestuur van de PvdA, afdeling Beverwijk, is teleurge steld in de gemeenteraadsfractie van de socialisten. De fractie weigerde onlangs het manifest van de Kritische Gemeen te IJmond over de „berufsverbote” te ondertekenen. Het afdelingsbestuur vindt de berufsverbote een zo belangrijk zaak, dat men het standpunt van de fractie afwijst, zo schrijft voorzitter Henk van Rossum in het afdelingsblad. Overigens heeft de provincie met het aanwijzen van deze bouwlokatie een ge weldige ommezwaai gemaakt, want toen de gemeente Heemskerk er in een eerder stadium wilde bouwen werd dat abso luut en resoluut afgewezen met het argument, dat er een groene bufferzone gehandhaafd moest blijven tussen Heemskerk en Uitgeest-Castricum. De daarna aangelegde leidingtracé’s zullen straks knap in de weg blijken te liggen en gedeeltelijk verlegd moeten worden. Er werd tot nu toe namelijk helemaal geen rekening meer gehouden met wo ningbouw in dit gebied. De gedachte aan woningbouw op grote schaal daar is nog zo nieuw dat spon taan allerlei ideeën en gedachten wor den geopperd. Zo ziet de heer Roozen bij voorbeeld een veilige toekomst voor de beide ziekenhuizen in de noordelijke IJ mond als de bevolking weer zo sterls gaat groeien. Op de aantijging, dat de heer Roozen voorstander van de Hoogoven-uitbrei- ding js die woningbouw nog noodzakelij ker maakt, antwoordt de heer Roozen, dat hij slechts voorstander van eetj zo danige uitbreiding is, die het mogelijk maakt tegen een redelijke prijs op de wereldstaalmarkt te kunnen blijven conrurreren, opdat de werkgelegenheid veilig wordt gesteld. HEEMSKERK. In een brief aan wethouder H. J. M. Roozen, waarvan een afschrift aan de plaatselijk verschij nende kranten was gestuurd, heeft de Vereniging Milieudefensie, kerngroep IJ mond, geprotesteerd tegen uitlatingen van de wethouder. Althans men toonde er zich verbaasd over, dat de heer Roo zen enerzijds van bewogenheid blijk geeft met de woningzoekenden, terwijl hij anderzijds voorstander is van uit breiding van Hoogovens, die de woning nood eerder groter dan kleiner zal ma ken. Het rapport is inmiddels aan B. en W. en de raad aangeboden, die op basis van het ontwerpverbeteringsplan reëel kun nen bekijken wat de financiële conse quenties zijn van het onderschrijven van de uitgangspunten in het rapport, met maximaal en minimaal aangegeven grenzen binnen een bepaalde tijdsplan ning. Per jaar kunnen de kosten uiter aard worden gedrukt, door de realisering van het plan over meer jaren uit te smeren. In het rapport wordt daarbij gesteld, dat het normale onderhoud van straten en pleinen, waarvoor dus geld beschikbaar dient te zijn, binnen het verbeteringsplan kan worden benut. De achterzijde van het bankgebouw, nu haaks, maar straks een volledig vier kant, naast het vierkante oorspronke lijke raadhuisje, waarvan de aanbouw sels zullen verdwijnen zodra het nieuwe raadhuis gereed is. De oude brand weerkazerne zal al veel eerder kunnen worden gesloopt. Nu zich ineens zoveel meer bouwmo gelijkheden voordoen, zouden in de visie van de heer Roozen de bestaande be stemmingsplannen versneld kunnen worden gerealiseerd, omdat men dan in het nieuwe woongebied toch nog vol doende reserve houdt voor de groeiende eigen bevolking. Als de bouw in dat nieuwe gebied niet door zou gaan, dan blijft men vast houden aan de tempori- sering. Voor de eigen bevolking heeft Heemskerk nog heel wat woningen no dig, rekening houdend met de dalende woningbezetting. Nog niet zo heel lang geleden rekende men een gemiddelde Het vernieuwde hoofdkantoor krijgt beneden een zogenoemd kantoorland- schap. Er komt niet meer één centrale balie, maar verschillende gespecialiseer de, verspreid in de grote ruimte bene den. Zo komen er aparte hoeken voor informatie, reizen, leningen en kredieten, spaarbank, assurantie, enzovoort, zodat het publiek zich rechtstreeks kan wen den tot de deskundigen in die sectoren. Voor eenvoudige bankhandelingen komt er een snelbalie. De verschillende open balies, die als losse elementen in de grote <ruimte komen te staan .worden via buizenpost verbonden met de kogelvrije centrale kasruimte- Met tapijt, een acoustisch plafond, achtergrondmuziek plantenbakken en dergelijke hoopt men in deg rote ruimte een prettige en toch rustige sfeer te scheppen. Voor vertrou- wensgesprekken zijn op de begane grond enkele spreekkamers geprojecteerd. Ver der bevinden zich daar gedeeltelijk in de kelder de fietsenstalling die dus in het gebouw komt te liggen, sanitaire eenhe den, dienstruimten, enzovoort. Op de bovenverdieping komen de kan tine en opleidingsruimte, de boekhou ding, de afdeling interne zaken, de be stuurskamer en een dakterras. Het per soneel kreeg ruime inspraak bij de voorbereiding van de plannen. Als de bouwprocedure normaal ver loopt kan direct na de bouwvakvakantie met de uitbreiding worden begonnen, die dan een jaar zal vergen. De bouw is inmiddels gegund aan een Heemskerkse aannemer, namelijk de firma C. Corne- lisse en Zn. aan de Marquettelaan. Een vergelijking met de bestaande si tuatie leert, dat er op grond van de landelijke normen minimaal een tekort is aan pakweg 16.000 tot 30.000 vierkante meter aan verharde terreinen, zandbak ken, speelpleinen, trap-rommelveldjes. speeltuin, grasveld en dergelijke voorzie ningen. In het verbeteringsplan wordt verder uitgegaan van de herinrichting van drie straten tot woonerf per jaar. Twee pro jecten zouden met voorrang gerealiseerd moeten worden, namelijk de herinrich ting van de speeltuin „Kindervreugd” en de speelvoorzieningen in de buurt rond om „De Nieuwe Slof”. Tijdens de wekelijkse persconferentie B. en W. aan het werk getogen om zo Roozen ai mee in welke richting men denkt. HEEMSKERK Vanaf vandaag ligt ter gemeentesecretarie het bouwplan voor de uitbreiding van de Rabo-bank aan het Burg. Nielenplein ter inzage, waartegen binnen veertien dagen op de gebruikelijke wijze bezwaren kunnen worden ingediend. Het gebouw wordt ongeveer een keer zo groot, waarbij een vierkant ontstaat, aan de pleinzijde in twee bouwlagen en aan de achterzijde in één bouwlaag- Het architectenbureau Zuiderhoek en Van der Veen BV heeft deze ingrijpende verbouwing tot hoofdkantoor benut om het vooraanzicht van het gebouw totaal te veranderen en beter aan te passen bij de bestaande pleinbebouwing. In de brief wordt verder aan de wethouder kenbaar gemaakt dat de Ver eniging Milieudefensie het volstrekt on eens is met de plannen voor woning- Toen de bestaande bank werd ge bouwd had men nog heel andere ideeën over het Burg. Nielenplein. Toen die ideeën veranderden was het niet meer mogelijk de voorgevel daarbij aan te passen, maar die gelegenheid doet zich nu voor, binnen zekere beperkingen ui teraard. Het gebouw krijgt nu aan de straatzij de een schuin dakkap en een luifel. De ingang wordt verplaatst. Het totaalbeeld zal veel minder strak zijn dan nu. De zijgevel aan de zijde van de Maerlelaan wordt eveneens aangepast aan de toe komstige situatie, als er achter het oude raadhuis een soort pleintje zal ontstaan. De voormalige Boerenleenbank aan de Van Coevenhovenstraat nu ook Rabo bank, wordt verkocht en de personeels leden die daar .nu nog werken worden dus overgeplaatst naar het straks cen- traleh oofdkantoor, waarin dan in totaal zo’n estig mensen moeten kunnen wer ken. In de eerstkomende tijd zal men het gebouw aan de Van Coevenhoven straat evenwel nog hard nodig hebben om de werkzaamheden voortgang te merkerkweg en de Grote Houtweg. Dat er in die omgeving veel kan moet worden verbeterd staat als paal boven water. Aan de raad om het tempo te bepalen waarin dat in de komende jaren van de grond zal komen. J Zou men al in 1977 tot uitvoering kunnen komen van de aanbevalen ver beteringen dan is het financiële schema als volgt. Aan investeringen in 1977 in totaal 247.000; in 1978 218.500; in 1979 198.500; in 1980 222.000 en na 1980 106.000 per jaar. Dat zou aan jaarlijkse lasten betekenen in dit jaar 44.066.en in de volgende jaren oplopend van ƒ80.495 in 1978 en 111.273 in 1979 tot 140.300 in 1980. Dat is de financiële ruimte die de gemeenteraad in de gemeentebegrotingen zou moeten vinden om aan de in het rapport gestelde wensen te kunnen vol doen. Aan die wensen ligt een enquête in de buurt ten grondslag, waarvan de resul taten zijn vergeleken met landelijk gel dende normen om de wensen in rede lijkheid te kunnen formuleren. Al dit werk - in een dik boek vastge legd waarvan binnenkort een populaire uitgave voor de buurtbewoners zal wor den samengesteld - is verricht binnen een samenwerkingsproject van de Speel tuin Centrale Beverwijk, de afdeling „Kindervreugd” van die centrale, het buurthuis Wijk aan Duin, de Beverwijk- se Sociaal Culturele Raad (BSCR) en de Landelijke Organisatie voor Speeltuin werk en Jeugdrekreatie (NUSO).

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9