Theu Boermans verrukkelijk in De Neef van Rameau Gouden Eeuw herleeft in Koninklijk paleis Stichting wil 35 mille bijeenbrengen voor meer registers voor voltooiing orgel in Bavo Actie Volksfeest in Haarlemmerhout I HOT brengt Hollands drama De Appel viert lustrum met volledige Oresteia F Fairport Convention komt niet verder dan middelmatigheid rs n Hoofs muziekfeest in sfeerrijke omgeving Regisseur Rein Edzard keert na twee jaar terug Ongedwongenheid drukt stempel op optreden in Diligentia r Publiekstheater herdenkt Tweede Wereldoorlog 1, Landelijke faam Koppeling 24 V R 25 KUNST HAARLEM.Tussen 1761 en 1764 moet de Franse filosoof De nis Diderot zijn literaire dialoog De Neef van Rameau geschreven hebben. Meer dan twee eeuwen geleden dus en nog steeds is dat werkje even vitaal. In elk geval, de vertaling die regisseur Ger Thijs van Zuidelijk Toneel Globe van Diderots verhaal gemaakt heeft, ademt een verfrissende le vendigheid. Ger Thijs heeft De Neef van Rameau, dat oorspron kelijk niet voor het toneel werd geschreven, nu bij Globe op de planken gebracht. Lijkt een ha chelijke onderneming, zo’n twee gesprek in filosofische sfeer, maar de uitkomst is op z’n minst een acht waard. Jp w I 1 Nuchtere kritiek in kroeggesprek rhou- Het programma is gratis toegankelijk. KO VAN LEEUWEN Voordat we tngaan op de oorzaken daar- De actie gaat van start op zondag 15 mei JOHN OOMKES Tijdens de voorstelling wordt twee minu ten stilte in acht genomen. zich als een laconiek toneelspeler die van de neef een verrukkelijke vrijbuiter in doen en denken maakt. Artistiek leider Enk Vos en zakelijk lei der Aus Greidanus hebben dit gisteren meegedeeld. In 1972 verzamelden zich vijf acteurs in een souterrain van een oude elektriciteitscentrale in Scheveningen. Met Erik Vos waren het Do van Stek, Christine Ewert, Carol Linsen en Peter van der Linden Nu telt het gezelschap twintig me dewerkers, exploiteert het een eigen ge bouw en worden per jaar zo’n 230 voorstel lingen gegeven, waarvan meer dan de helft in het Appeltheater in Scheveningen De Zwitserse organist Guy Bovet zal op deze middag (15 uur) een concert geven dat bestaat uit het bekende Ad nos, ad saluta- rem undam van Liszt en de Vijfde symfo nie van Widor Het gesprek tussen de filosoof en de neef ontwikkeld zich zoals dat zo dikwijls met cafégesprekken gaat: Er wordt veel ge zegd over veel onderwerpen, die echter geen van alle worden afgerond. Diderot en Rameau spreken over deugd en ondeugd, opvoeding, genialiteit, de maatschappij en natuurlijk ook over muziek. Het is vooral de neef die het woord voert, veelal daartoe met summiere aanzet geprikkeld door de filosoof. Diderot laat de neef scherpe kri tiek spuien op degenen die hij op dat moment verfoeit. Dat zijn de auteur Palli- sot, wiens toneelstuk Les Philosophes in Parijs een enorm succes heeft, terwijl het zijne gevallen is. Dat is de actrice die de vrouwelijke hoofdrol in Pallisots stuk speelde en verder de op dat moment be roemde componist Rameau. Ook de critici krijgen er zonder genade van langs. „Hollands drama” komt tot stand in sa menwerking met de Jan Campertstichting en het Bzztoh-teater De Jan Campert stichting heeft er een opdracht aan ver bonden tot het schrijven van een toneel stuk Jaarlijks zal de opdracht worden toegekend DEN HAAG Diligentia is een schat tig, wat groot uitgevallen vestzaktheater, met alle voor- en nadelen van dien. Je hebt vanaf vrijwel elke plaats een uitstekend zicht op het podium, het is er ongedwon gen toeven en het heeft de knusheid van een bruin café’ Aan de andere kant stoort elke kuch of voetstap van de maximaal vijfhonderd andere aanwezigen en wordt door het directe contact tussen publiek en artiest het voor beiden moeilijk om attent te blijven op datgene waar het eigenlijk om draait. Fairport Convention het op treden ging ondanks grote technische pro blemen toch door had daar gisteravond dan ook tekampen met de moeilijkheid dat de muzikale prestaties leden onder de ongedwongen informele communicatie. Vanwaar dit plotselinge bruisende le ven in het anders zo stille paleis op de Dam? Er bestaat sinds enige jaren In de schepenzaal ontwikkelde zich een hoofds feest van muziek uit het „Uytnemendt Cabinet”, ter ondersteu ning van de sierlijk gedanste „pavane matte” en „gracia d’amore”. En de Bur gerzaal was gevuld met vuurrood ge klede stadsspeellieden, die als herauten (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Gisteravond her leefde in het interieur van het Konink lijk Paleis op de Dam iets van zijn oorspronkelijke luister. De meesterlij ke schepping van bouwmeester Jacob van Campen, die als rijkste uiting van de Hollandse Reanaissance-architec- tuur kan wedijveren met de mooiste Italiaanse paleizen, was het volmaakte decor voor de beoefening van de dyna misch geaarde kunsten uit de ontstaan stijd van dit imposante gebouw: de „Gouden Eeuw". dels een schitterend album (Rising for the Moon) en enkele concerten hier bewees buiten de grenzen van het folkrock-idioom te willen treden. Meteen na het binnenkomertje een visitekaartje van Swarbrick heeft een veel betekenend incidentje plaats. Row land gaat op zoek naar een drumstick die hij uit zijn vingers heeft laten glippen en het gevolg is dat niet dadelijk nummertje twee wordt ingezet, maar dat Nicol het publiek aan de praat gaat houden en Swarbrick een sigaretje bietst. De gemoe delijkheid die zo ontstaat de onderlinge (herkenning is er weer maakt dat de noodzaak om te overtuigen wegvalt en het leveren van een opvallende prestatie een vrijwel onmogelijke opgaaf wordt. DEN HAAG (ANP). Ook na vijf jaar gaat toneelgroep De Appel geen artistieke risico's uit de weg. Het eerste lustrum wordt gevierd met twee produkties die andermaal naar nieuwe theatergebieden voeren. De eerste helft van het seizoen is aan de Oresteia-trilogle gewijd met meer dan drie uur theater onderbroken door een maaltijdpauze. De rest van het sei zoen biedt De Appel een evenementen markt. Daarop worden drie keer drie half- uur-programma’s geboden, waaruit het publiek naar believen kan kiezen om tot slot gelijktijdig met de onderscheiden pe rioden te worden geconfronteerd. der lem- Va- 1085 1050 55 latics ders tel vjaar Su ited* uur. men- in de zes jaai dat het orgel in de Bavo staat, heeft het instrument een landelijke taam gekregen Behalve in de eredienst op zondag staat het m de zomermaanden elke zaterdag ter beschikking van een keur van binnen- en buitenlandse organisten Vorig jaar werd in de Bavo voor de eerste keer het César Franck-concours gehouden, een wedstrijd voor jonge organisten, die zich vooral onderscheiden ui het uitvoeren van werken van Franse componisten Dit con cours wordt om de drie jaar gehouden De week Wordt geopend met een confe rentie Nederlandstalige toneelschrijfkunst onder voorzitterschap van Daniël de Lan ge van de Vereniging van Letterkundigen vakbond van schrijvers. Aan de conferen tie werken mee de schrijvers J Bernlef en Lodewijk de Boer en de dramaturgen Ka rei van Muyden van de Haagse Comedie en Carel Alphenaar van Centrum Deze registers stellen de bespeler in staat om met name barok- en rococowerken beter tot hun recht te laten komeq. Op het ogenblik staat elke musicus voor grote problemen wanneer hij Bach of Handel op zijn programma wil zetten Er klonk muziek van Sweelinck op teksten van Vondel, uitgevoerd door rond een tafel gezeten madrigaalzan- gers. In het „poëtenkabinet” werden gedichten van Hooft, Huygens en Bre- dero voorgedragen, afgewisseld door stemmige luitmuziek uit de bundel van Thyssius. Behalve volkstoneel in de „earner van rhetorycke”, waar „Bre- deroods sotte doch leerlijeke ende bela- chelijcke clught van eenen quacksal ver” de aandacht trok, was er ook „ver- maecksmusyck”, die men kon aanho ren onder het genot van een verfrissen de drank en tijdens het flaneren in de benedenvertrekken. Het luisteren naar spot- en hekelgedichten kon misschien weleens uitkomst brengen, wanneer de stof tot onderling causeren uitgeput mocht raken. De uitbreiding houdt m feite een voltooi ing van het instrument in Al in de Sint Willibrorduskerk Buiten de Veste ui Am sterdam waai het orgel oorspronkelijk heeft gestaan, bleek de behoefte aan het afbouwen van net orgel met 11 registers De tekst van de dialoog is briljant en meedogenloos raak neergeschreven. De Globe-acteurs Theu Boermans en Hans De neef van Rameau is eigenlijk een kroeggesprek. De filosoof (Diderot) ont moet in een café in de onmiddellijke nabij heid van de Opera in Parijs de neef van de beroemde componist Jean Philippe Ra meau. De neef, eveneens musicus, maar op de eerste plaats een bohémien-achtig op portunist en parasiet, blijkt op zijn eigen niet in denken geschoolde manier een veel oorspronkelijker filosoof dan degene die voor denker moet doorgaan. Zijn wijsheid is geworteld in een nuchter realisme en zijn kijk op de samenleving is die van de materialist, juist omdat hij straatarm is. HAARLEM (ANP). - In de Haarlem merhout heeft op 3, 4 en 5 juni een volks feest plaats het Frans Hals Museum, de Toneelschuur, de Stichting Beeldende Kunst, de Haarlemse muziekschool en an dere organisaties en instellingen bieden die dagen bezigheden in wat wel het mooi ste park van Europa wordt genoemd Ar tiesten brengen er drie dagen op het vlooi- enveld vermaak en verstrooiing Opgetre den wordt er dooi ondei andere het Noordhollands Phiiharmomsch orkest, het Onafhankelijk Toneel. Duo Triplex. Harmorue-orkest Haarlem, big-bands en andere theater en muziekgroepen Nu zit dat er gezien de programmaop- bouw toch al niet zo in, maar met wat meer spanning zou Fairport wel hechter en dy namischer klinken. Nu lukt het niet hele maal met de veelal oude en soms wat versleten jigs en reels, de cover-versies van songs van Ralph McTell en Richard Thompson of het nieuwe materiaal van Swarbrick (Limer’s Lament is wel zeer sterk). Van alle concerten die ik de laatste paar jaai van Fairport heb mogen zien,, is dit het middelmatigste Geen esprit, geen vuurwerk, weinig emotie, zeker geen nieuwe lijn, maar teruggrijpen op het ver grijsde verleden en de nog steeds fabelach tige routine Slecht is het niet, maar enkele oude trouwe fans lopen al na tien minuten toch ontgoocheld weg De voltooiing van het orgel moet volgend jaai maart haar beslag Krijgen Ze zal worden ongevoerd door Adema en Schreurs te Amsterdam, bekend van on der meei het orgel in de Mozes en Aaron Kerk te Amsterdam en de restauratie van hel Augustinusorgel (Cavaiile-Coil orgel), eveneens m de hootdstad De totale kosten bedragen ruim een ton, de stichting denkt o'5 VOO gulden uit eigen middelen te kunnen financieren Overheidssubsidie is voor dit instrument niet van toepassing, daarvooi De Appel ziet terug op vijf jaar improvi seren, zoeken naar levend theater, spelen met thema’s, met gegevens en met vormen van toneel. Vele onbekende gebieden zijn onderzocht. Er werden combinaties ge maakt met beeldende kunst, mime, ge sproken woord, muziek. Harry Mertens, Fransijn Menkman, Geert de Jong en Han Römer volgen het gezelschap het komende seizoen niet ver der op de tocht door verschillende domei nen, waarvoor steeds groter belangstelling bleek te bestaan. Hun plaatsen worden ingenomen door Katrien van Steenkiste van het Antwerpse Volkstoneel, Catherine ten Bruggencate van de toneelschool in Arnhem, Willem Wagter (Theater) en Rein Edzard die na twee jaar regisseren in Rotterdam terugkeert naar De Appel De hele „Oresteia” naar Aeschylus werd in ons land nog nimmer eerder op het repertoire genomen. Aan de onderneming van De Appel draagt iedereen bij. alle leden van het gezelschap plus musici die met de spelers voor het klankdécor zullen zorgen Het eerste deel van de bloed tragedie over het geslacht Atreus „Agamemnoon” werd het afgelopen seizoen uitgebracht Daarin werden alle rollen door mannen vertolkt In de volgende delen, „Choépho- ren” en „Eumeniden”, komen ook de actri ces aan bod Oorspronkelijk was de speelduur van de tnologie meer dan zes uur Deze is tot de helft teruggebracht. De Appei-produktie wordt geheel „gebouwd” voor de mogelijk heden van het Appeltheater Dit benadert wat de vorm van de ruimte betreft, zeer dicht het ideaal van de Grieken rondom de speelplaats, orchestra, zit het publiek in halve cirkels die steeds hoger liggen Het Qppeltheater is met zijn 250 zitplaatsen wel intiemei dan het Griekse theater, dat tienduizenden bezoekers kon herbergen Voor de „Appelmarkt' tn de tweede helft vaii het seizoen neeft het gezelschap geput uit het arsenaal van ideeen en the ma’s vooi programma s die wegens tijdge brek de afgelopen vijf jaren niet verder konden worden uitgewerkt Erik Vos en Aus Greidanus achten het eerste lustrum Hoes hebben onder regie van Ger Thijs een karaktervolle conversatietoon gevon den. Hoes als de wat plechtstatige denker die niet buiten zijn burgerlijke beschaving kan en Boermans als een boertig anti- moralist. Vooral Theu Boermans ontpopt (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De stichting „Sint Willi- brordusorgel” gaat actievoeren om gel den bijeen te krijgen voor de uitbreiding van het gelijknamige orgel dat sedert zes jaar in de r.-k basiliek aan de Leidsevaart in Haarlem staat. Daar is een bedrag van 35 duizend gulden voor nodig dat de stich ting bijeen denkt te krijgen door onder meer de verkoop van een grammofoon plaat en een miniatuurpijpenfront. Volgende week wordt het door Stu- de tijd moesten terughalen, die alweer dio Laren samengestelde en met geest- zo ver achfer ons ligt. drift en op niveau uitgevoerde „Muzi- Petra Laseur, Celia Nuf aar, Hans Croi- set, Wim van der Grijn, Chiem van Houwe- ninge en Johan Ooms zullen aan de hand van dagboekfragmenten, gedichten, inter views, rechtszaken en conclusies van de parlementaire enquêtecommissie een beeld geven van de oorlog zoals die in ons land is gevoerd en beleefd. DEN HAAG (ANP). Het Haags ont moetingscentrum voor theaterkunsten (HOT) heeft een week van het Nederlandstalig toneel georganiseerd van 20 tot 29 mei. Onder de titel „Hollands drama” worden dan Nederlandse stukken uitgevoerd, die dit seizoen in première zijn gegaan. Tijdens de week gaat „Het raam van Adriaan Venema in première. Het wordt uitgevoerd door de Haagse Comedie Ook is voor het eerst in ons land tijdens „Hol lands drama” „Onder ons” te zien en te horen, een toneelwerk van de Vlaamse schrijver René Verheezen dat De Waag dit seizoen in Antwerpen uitbracht Verder worden er toneelstukken gespeeld door Baal, Centrum, Sater en de Theaterunie Theu Boermans als de neef van Ra meau. Op de ach tergrond Hans Hoes als Diderot. (foto: Pan Sok). AMSTERDAM (ANP). Het pu bliekstheater zal 4 mei in de Amsterdam se Stadsschouwburg een speciale voor stelling geven, die is gewijd aan de Twee de Wereldoorlog. Vanavond is de première van deze klei- ne-zaalproduktie in Tilburg, woensdag en donderdag speelde Globe het stuk reeds in Pierrots Paradise bij Perspekt. Na een aarzelende inzet groeide de opvoering die ik donderdagavond bijwoonde uit tot een uiterst aantrekkelijke toneelbelevenis. In de op^et van het orgel in Amsterdam moest een koppeling tot stand worden gebracht tussen het grote orgel en het veel kleinere koororgel De toenmalige vaste organist Thijs Kramer, die zich als secreta ris van de stichting veel heeft beijverd voor de instandhouding, was op artistieke gronden tegen de doorkoppeling van de orgels een zogenaamde „Paleiscommissie” die regelmatig culturele evenementen or ganiseert om iets van de oude functie dienstbaarheid aan de burgerij van dit voormalige zeventiende eeuwse stadhuis in ere te herstellen. Ditmaal was het gezelschap „Studio Laren” dat onder leiding staat van Marijke Ferguson uitgenodigd om met een viertal vocalisten, een keur van instrumentalisten, voordrachtskunste naars en dansers, een meervoudig en groepsgewijs optreden met oude in strumenten en in de 17de eeuwse mode geïnspireerde kostuums tegen de ach tergrond van dit schitterende décor te verzorgen. Het publiek, dat niet zozeer een selec te groep vertegenwoordigde, maar toch uitsluitend op uitnodiging deze mani festatie kon bijwonen, bestond deze keer uit leden van de stichting „Vrienden van Studio Laren” (bestaan de uit muziekminnaars die het werk van dit gezelschap dat is: het repro duceren van middeleeuwse en renais- sance-muziek willen ondersteunen) alsmede uit leden van de Nederlandse vereniging voor Muziekgeschiedenis. Omdat het voormalige Amsterdamse „Raedthuys” immers destijds door Lo dewijk Napoleon tot Koninklijk paleis werd omgedoopt en het nu een van de (schaars gebruikte) verblijven van onze huidige Koninklijke familie is, waren prinses Beatrix en prins Claus gistera vond de officiële gastvrouw en gas theer. Beiden mengden zich overigens op geheel informele wijze onder de circa vierhonderd bezoekers. van en op het verloop van de gebeurtenis sen, dienen we gewoontegetrouw, want het aantal wisselingen in de personeelsbe zetting van deze folkrockgroep is zo lang zamerhand niet meer te tellen te ver melden dat Fairport tijdens deze korte Nederlandse tournee uit vier man bestaat Dave Swarbrick, het fanatieke, kleine „op- dondertje” dat doorgaans met zo’n beze tenheid zijn fiddle bespeelt, dat zelfs de grootste danslustigen buiten adem de con certzaal plegen te verlaten, behoeft geen verdere introductie. Gitarist Simon Nicol en bassist Dave Pegg zijn eveneens oude bekenden. Drummer Bruce Rowland is blijven hangen na het uiteenvallen van de veelgeroemde vorige bezetting van Fair port, die niet alleen Sandy Denny, Trevor Lucas en de talentrijke Amerikaanse gi tarist Jerry Donaheu omvatte, maar mid- Het verlies van met name Sandy Denny scheelt meer dan een fikse slok op de borrel. Nog afgezien van haar composito rische talenten, het ontbreken van Denny kost Fairport publiek; al zal het tv-avondje van Koot Bie ook wel debet geweest zijn aan het feit dat Diligentia niet tot de laat ste plaats bezet was. Het wel aanwezige publiek reageert gelukkig zeer positief op het deels humoristische, deels knappe voorprogramma van het Haagse folk- groepje King’s Galliard in petto heeft een goede gelegenheid om deze voorraad aan te spreken De gedachte hierbij is, dat het publiek een tochtje maakt door de toneelge schiedenis van de oudheid, via middeleeu wen en renaissance naar eigentijds thea ter De perioden worden in verschillende ruimten in het Appelgebouw onderge bracht Daarin worden telkens drie pro gramma’s geboden waaruit gekozen kan worden Na de pauze worden in het theater simultaan fragmenten uit de drie perioden gespeeld Het publiek komt hiervoor uit de perio den samen m het theater, waar tegen een muzikale achtergrond de tijdperken wor den gebundeld Meer dan drie evenemen ten kan de bezoeker op een avond niet bijwonen De keuzemogelijkheden zijn veel groter, de geïnteresseerde toeschou wer en luisteraar kan dan ook een andere avond terugkomen en voor zichzelf een nieuw programma samenstellen, aldus het leidend duo van toneelgroep De Appel I De serie zaterdagmiddagconcerten trok vorig jaar vooi het eerst gemiddeld meer dan 100 bezoekers per concert Het ligt in de verwachting dat het bezoekersaantal dit jaar de serie is enkele weken geleden begonnen nog hoger zal uitkomen is het niet oud genoeg. De stichting moet dan ook haar steun van particulieren krij gen en oehalve de verkoop van de hierbo ven genoemde voorwerpen wil men ook een beroep doen op „gulle” gevers en het bedrijfsleven Vooruitlopend op deze in komsten heeft de stichting reeds een aan tal bijelkaar passende registers aange- sehaft Ook een tweetal chromatische windladen is ai aanwezig Het Willibrordusorgel, ook bekend ais Adema-orgel, werd in het begin van de jaren '20 door Joseph Adema gebouwd Het heeft een Frans karakter, zowel qua intonatie als naar de inrichting van de speeltafel die bijna exact gebouwd is vol gens de ideeën die Albert Schweitzer in zijn orgelwerken heeft uitgewerkt Het is een zogenaamd éénmans-orgel, in principe heeft de organist geen registran een nodig De registers kunnen, zij het met enige moeite, dooi de organist met de voelen worden bediend drift en op niveau uitgevoerde „Muzi kaal Spel” door de NCRV-televisie op genomen, om het in het najaar in de vorm van een documentaire uit te zenden. Aan de speeltafel van het Adema-orgel hoeft weinig meer te worden veranderd, het vierde (bovenste) manuaal is al aanwezig In de opzet die de stichting thans voor ogen staat zullen ei 11 registers worden ondergebracht ui een Ki oonpositief De registerknoppen en het manuaal zijn reeds aanwezig Volgens Thijs Kramer, die zich met deze opzet geheel kan verenigen zal het aanbreugen van de nieuwe registers een groot strahngseftect inhouden Het kroonpositief kan. aldus Kramer een te genhangei tegenover het hoofdwerk wor den en hij beschouwt dit positief zelfs als een tweede hoofdwerk i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25