Burgemeester Samkalden neemt afscheid lastig" Amsterdam: van lapmiddel Meubelfabriek Oisterwijk Sluitende begroting van hoofdstad is H&n I 99 Rd w 3 Verkoop uitsluitend in onze eigen lOtoonzalen TJ VRIJDAG 2 o A PPH 19 7 7 ft» Kritisch W s Schoon schip *L..~ - 4 Muziektheater r.SSI Menselijker (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Sommige grote gemeenten moeten na het vertrek van hun burgemeester vaak maanden wachten op de be noeming van een nieuwe eerste burger. Zo niet Amsterdam. Als de 64-jarige Ivo Samkalden op 1 juni na tien jaar burgemeester schap Amsterdams stadhuis ver laat, staat zijn opvolger al bij de deur op hem te wachten. Het ka binet wil de grootste stad van het land geen dag zonder burgerva der laten. Vraagtekens Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie ■ÉS BINNENLAND UB-, .7 tl W T 1 Flower-power in het Amsterdamse Vondelpark 9 9 Mijn opvolger heeft mijn raad niet nodig 9 (ADVERTENTIE) Exposities tri toonzalen Beverwijk, Parallelweg 100 (Industrieterrein) tel 025 lü 26925 Mat/mza9 löuut „Zonder het eigen vervoer te willen uit schakelen dat gaat natuurlijk ook niet moet het openbaar vervoer dan toch preferent zijn. Een moeilijke keuze, dat geef ik toe, maar een noodzakelijke, wil men de Amsterdamse binnenstad niet geheel verstikken Dat zou pas echt de Met de voorzitster van de PvdA, len van den Heuvel, liggen de zaken wat anders. Samkalden noemt haar een vrouw, „die met een te kleine boodschappentas winke len gaat”, en die uitspraak is duidelijk genoeg- ■i wend is en bovendien struikelt men over de lange afstanden naar het centrum van de stad iets dat de echter Amsterdam mer node kan missen „Dat bezwaar laten jonge mensen ook vaak horen. Het is een onoplosbaar pro bleem dat eigenlijk gezegd buiten de com petentie van Amsterdam valt. Het is ook typisch een structureel probleem, dat niet opgelost kan worden met het aanzuiveren van de tekorten. Die lange afstanden ver eisen een beter openbaar vervoer. Wat dat betekent voor een stad als Amsterdam is duidelijk: Amsterdams een loopstad van origine is niet gebouwd op veel vervoer. Dat betekent dat er een keuze gemaakt moet worden tussen openbaar vervoer en particulier vervoer Wie vanaf l'juni de 750.000 „lastige Am sterdammers” onder zijn hoede krijgt is op dit moment niet zeker. Dr. Samkalden wil zelf geen antwoord geven op de vraag aan wie hij ’t liefst de ambtsketen overdraagt, „al heb ik daar vanzelfsprekend wel een oordeel over”. Samkalden is sinds 1967 burgemeester van Amsterdam geweest, na een indrukwekkende carrière die hem zelfs tot tweemaal toe aan de leiding van het ministerie van Justitie bracht. Al is de naam van de opvolger van Samkalden officieel niet bekend, in poli tiek Den Haag twijfelt haast niemand er meer aan dat staatssecretaris Wim Polak van Binnenlandse Zaken vandaag door het kabinet wordt benoemd tot burge meester van Amsterdam Eigenlijk gaat dr Samkalden weg voor dat hij zijn tijd in Amsterdam heeft uitge diend. Is hij zijn stad „de lastigste van het land” zegt men beu geworden’ „Welnee, ik heb hier vee) nuttigs kunnen doen. Van „beu zijn” is geen sprake. Al leen dit: ik heb nooit langer dan vier jaar op één plek gezeten. Alleen in Amsterdam heb ik het tien jaar volgehouden. Op een gegeven moment verlies je dan je blik op de wereld. Het is nu de hoogste tijd om mijn vensters open te zetten, voordat ik het met meer kan opbrèngen. Ik ga eerst eens even weg acht maanden, een jaar daarna zie ik wel weer verder Toem Samkalden in Amsterdam zijn entree maakte beleefde de hoofdstad de roerige nadagen van het provotijdperk. Daarna kwam de flower-powerbeweging en de kabouters. De rellen van de lange, hete zomer van 1966 hadden de politie een slechte naam in die kringen bezorgd. En ook de burgemeester, als hoofd van de politie, werd daar sterk op aangekeken. Samkaidens voorganger Van Hall plukte daar m 1966 de wrange vruchten van Ivo Samkalden begon zijn werk in de hoofdstad met een versoepeling van het beleid Er kwam een grotere demonstra tievrijheid, en het optreden van de politie in de voorgaande jaren gekenmerkt door (te) harde bestrijding van ongeregeld heden kreeg een menselijker gezicht Er i Het gezond maken van Amsterdams fi nanciën, de pogingen om de gigantische tekorten op de Amsterdamse begroting weg te werken, althans te stabiliseren, -heeft burgemeester Samkalden veel zor gen gebaard. Goed, de tekorten zijn nu weggewerkt en voor het eerst in lange jaren is de Amsterdamse begroting slui tend. Maar echt gelukkig is Ivo Samkalden nog niet. „Het is eigenlijk een lapmiddel geweest. Het is natuurlijk heerlijk dat er schoon schip gemaakt is, maar de kern van de zaak is niet gesaneerd. Neem alleen al de woonsituatie in Amsterdam. Die hele negentiende-eeuwse gordel buiten de Sin- gelgracht is aan renovatie toe De huizen zijn voor normale bewoning eigenlijk niet meer geschikt. Worden de huizen echter gerenoveerd, dan gaan de huren omhoog Tot een hoogte die vooi de wat oudere en financieel allesbehalve draagkrachtige groepen onacceptabel is.” „Wat kunnen we ze bieden als alterna tief? Een huis in de tuinsteden? Maar ook die zijn voor die groep niet acceptabel. Ook die huren liggen hoger dan men ge- iilililillililiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllilllliiilliilliiiililllllli WW i A I 9E De Nieuwmarktbuurt gaat tegen de vlakte. Kt M hl M1111 tetl' w <r< vdl Zijn houding tot de partij noemt hij kritisch. Desalniettemin is hij een over tuigd? vd A’er. Zijn kritische houding heeft vaak moeilijkheden gegeven, ook bijvoorbeeld in de kwestie-Roel van Duyn, die de wacht kreeg aangezegd om dat er volgens Samkalden niet meer met hem te werken viel. Het kostte de PvdA in Amsterdam een breuk met de PPR, waar van Van Duyn na veel politieke omzwe- rlngen ten slotte lid was geworden. „Ook in de Indonesische affaire de politiële acties na de oorlog heb ik altijd een ander standpunt ingenomen dan de partij." Iets dat hem niet bepaald in dank werd afgenomen Gezonde opbouwende kritiek is altijd zijn credo geweest De oude politi ci konden dat waarderen Mensen als Suurhoff en Mansholt waren zeer goede persoonlijke vrienden van hem Maar Den Uyl? „Wij kennen elkaar zeer goed, maar zijn door omstandigheden nooit meer gewor den dan goede kennissen. Vergeet niet, Den Uyl heeft een groot gezin (het is eigenlijk geen gezin meer dat is een orga msat.ie) en een hectisch (koortsachtig, red.) leven Zijn tijd is nog veel gelimiteer- der dan de mijne en zo kan er van regelma tig vriendschappelijk contact eigenlijk weinig komen.” Dus het is geen kwestie van tegengestel de karakters en botsende ijieningen’ „Nee. het is zuiver een praktische kwestie. We mogen het soms niet altijd met elkaar eens zijn geweest, iets wat trouwens ook wel voorkwam bij Mansholt en Suurhoff, maai echte botsingen hebben we nooit gehad' ondergang kenen.” Wat Samkalden echt een droevige zaak vindt, is dat er in zijn ambtsperiode nooit enig schot gekomen is in de plannen voor een muziektheater. „Kent u de behuizing van de opera en het ballet? Het is toch te gek dat een grote stad, nota bene de hoofdstad van dit land, met een enorm potentieel aan talent, geen fatsoenlijke behuizing heeft voor die twee. Dat de opera moet repeteren in Scheveningen. Dat er andere steden zijn waar de opera nog geen twintig voorstellingen per jaar geeft, maar waar wel een eigen theater kan komen.” „Trouwens, het hele kunstbeleid van „Den Haag” vind ik nogal merkwaardig. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest is gedoemd te verdwijnen, omdat de minis ter het geen hoofdstedelijk orkest vindt. Die rol bedeelt hij toe aan het Concertge bouworkest, dat toch juist een nationaal orkest is wijd en zijd beroemd tot ver buiten de grenzen van Europa. Een orkest dat nota bene voor twee derde door Am sterdam gesubsidieerd wordt. Nee, ik vind dit een zwart hoofdstuk uit mijn boek van tien jaar burgemeesterschap.” Ook het feit dat Amsterdam langzamer hand een zeer slechte naam krijgt door de vele straatroverijen, diefstallen en moord (vaak een direct gevolg van het heroïne- probleem) vindt hij uitermate pijnlijk „Ook daar heb ik niets aan kunnen doen Ik kan niet verder komen met mijn gezag dan de Amsterdamse grenzen. Nederland heeft geen grenzen meer alles en ieder een kan via België en Duitsland binnenval len Het enige wat Amsterdam kan doen, is de heröne opsporen in de eigen stad en trachten de schade te beperken En dat moeten we dan doen met een chronisch tekort aan politiepersoneel Toch is dr. Ivo Samkalden geen teleurge steld man. „Welnee, er zijn ook veel goede dingen tot stand gekomen. De hele medis che hoek in Slotervaart: de bloedtransfu siedienst, het Slotervaartziekenhuis en de bouw van het medisch academisch cen trum die nu in gang is, de hele ontwikke ling van Amsterdam-Noord met onder an dere het nieuwe onderzoekcentrum van de Shell, de ontwikkeling van Amsterdam Noord met onder andere het nieuwe on derzoekcentrum van de Shell, de ontwik kehng van het westelijke deel van de ha ven en ook de bouw van het nieuwe huis van bewaring dicht bij de stad gelegen, dat een oplossing inhoudt uit een mogelijk verblijfssituatie van gedetineerden, en van allen, reclasseerders, advocaten, politie, openbaar ministerie, die met hen te maken hebben Het bedrijfsleven en vooral de dienstverlenende sector die weer moge lijkheden ziet in onze stad en ook de metro die straks gaat rijden. Er is veel bereikt, maar er blijven veel vraagtekens over.” Wat vooi wijze lessen zou hij zijn nog onbekende opvolger mee willen geven? Hij lacht en zegt „Geen enkele. Ik veronder stel dat de man die na mij Komt voldoende inzicht en intelligentie heeft. En voldoende kritisch ten opzichte van zichzelf staat dat hij de juiste weg zal weten te bewandelen en het juiste beleid weet uit te stippelen Daarvoor heeft hij mijn raadgevingen be paald niet nodig.” kwam meer overleg en Samkalden pro beerde het stadsbestuur meer begrip te laten opbrengen voor de problemen van de jongeren. Toch waren het diezelfde jongeren die Samkalden moeilijk konden pruimen. Men vond het autoritair en het „enfant terrible” van de Amsterdamse politiek, Roel van Duyn, noemde hem een „tot zijn laatste politieke snikjes afschuwelijke re gent met verdachte rechtse trekjes”. In zijn eigen partij, de PvdA, werd Samkal den als een lastige klant beschouwd, om dat hij nooit klakkeloos de partijlijn wilde volgen. Zijn ambtenaren vonden hem bij tijd en wijle ondemocratisch, omdat hij in staat was volstrekt op zijn eigen houtje beslissingen te nemen. Een omstreden bur gervader dus. Samkalden heeft zich van die kritieken nooit veel aangetrokken. Hij was altijd bereid om het hoe en waarom van zijn beslissingen en opvattingen uit te leggen. Maar hij kon het nooit verkroppen dat hem ondanks die zorgvuldige toelichtin gen ten onrechte dingen in de schoenen werden geschoven Samkaidens beleid van overleg en be grip vóór politieoptreden leek lange tijd succesvol. Tot in 1975 de problemen rond de Nieuwmarkt kwamen. De oudste stads wijk van Amsterdam, al jaren in verval maar bewoond door mensen die hun hart aan hun buurt hadden verpand. Juist die buurt moest wijken voor de omstreden aanleg van de metro. De huizen gingen plat en de bom barstte. Rellen, knokpartij en, gewonden. Verhitte mensen tegen ver- beten agenten Amsterdam haalde er de wereldpers mee. Een uit de hand gelopen beleid? Gebrek aan inzicht in de aard van de Amsterdammers? Samkalden was per slot van rekening van huis uit een Rotter dammer. Er zijn inmiddels lijvige rapporten over verschenen, maar Samkalden houdt vol dat de uitgestippelde lijnen goed waren Ook de laatste rellen bij de ontruiming van enkele kraakpanden in de oude binnen stad, waarbij het weer eens tot een „ouder wets” treffen tussen politie en burgerij kwam, noemt hij „slechts kleine inci denten”. Over Roel van Duyn haalt hij vriendelijk de schouders op, en het hebben van recht se trekjes ontkent hij. „Ik heb altijd slechts de meerderheid in de raad gevolgd dat is nu eenmaal democratie in optima for ma en ervoor gezorgd dat raadsbeslui ten uitgevoerd werden. Dat ze soms niet helemaal mijn eigen mening weergaven, is een geheel andere zaak r.etkamers slaapkamers woonkamers ei vele klemmeubelen waarondei de bekende Oisterwijksr dekenkisten Geloogd Massief Eiken eerste kwaliteit eikehout goed urtgewerkt in eigen droogkarners geloogd volgens oud recept eigen originele modellen •gemaakt m eigen werkplaatser verkoop uitsluitend in eigen toonzalen l 2 iaai gaiantu •ongekende leivui qratis thuisbezoigd dooi geheel Nederland MMMF IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII van de middenstand bete- j. W 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27