Morgen confrontatie Bhoetto-oppositie puzzel van de week schrijvende lezers zeepost Alphenaar rx1 het vaste buro voor tijdelijk werk wenst u een prettig weekend: tot maandag. Precies! Philips Precisieklokken prijswinnaars 023-313100 I Solina B313 Combomatk ir Rithmix varia 29 Aanbod Kaliber Op de goede weg Links vergaderen Oplossing puzzel nummer 16 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Duidelijk risico Militair bewind Militair materieel PHILIPS 0^^ Velser affaire VRIJDAG 29 APRIL I 9 7 -8 r r De grote uitbreiding van de fabrieksgebouwen is afgerond (Door Fred Sanders) DEN HAAG. Pakistan staat aan de rand van een burgeroor log. Na enkele dagen van betrek kelijke rust, lijkt het land mor gen voor de grote krachtproef te zullen staan. De islamitische lei der Pri Pagari, die na de arresta ties van alle overige topfiguren uit de oppositie de leiding van die oppositie, de Nationale Pa kistaanse Alliantie, op zich heeft genomen, heeft het volk opgeroe pen tot een mars op Rawalpindi en Islamabad. In deze tweelings- tad zijn de regeringsgebouwen gevestigd hoofddoel van de mars wordt waarschijnlijk de re sidentie van minister-president Zoelfikar Ali Bhoetto. Juist de keuze van dat marsdoel maakt duidelijk hoerzeer de fanatieke oppositie in Pakistan zich richt tegen de persoon van Bhoetto, eerder dan tegen zijn partij, de Pakistaanse Volks Partij. Het verloop van de confrontatie van morgen zal beslissend zijn voor de verdere ontwikkelingen in het Pakistaanse conflict. I i. KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023-320244 2 <5 <t> 3 er 8 3 8= I /I L technisch/technisch kader/ ongeschoold/kantoor- en administratief/ paramedisch en medisch personeel Staten Bolwerk 3, Haarlem Orgels, piano's, vleugels, alle snaar-, blaas en klavierinstru- menten, platen, bladmuziek, hi-fi stereo apparatuur en alle accessoires. inruil, huur met recht van koop, betalings spreiding en alle merken in Haarlems muziekcentrum nummer 1 hooguit 60 seconden voor of achter. Dat maakt m 99,9981 nauwkeurig' Hij is er in bruin, zwart of wit. Ook verkrijgbaar niét datum. Doet 't een jaar op één 1,5 V batterijtje. HR 5574/75/76. Bruto adviesprijs f 109.—/ f 119.—. Precies! Zo'n Philips hoogfrequent kwarts-klok loopt per jaar 16’, 8’en 4’op bovenmanuaal ir Oktaafselektors Multivoice ir Orbit one Chorus /Tremolo ir Pedaalsustain Ingebouwde 50 Watts versterker Tuning Control ir Bijpassende orgelbank en nog veel meer PAKISTAN AAN RAND VAN BURGEROORLOG (ADVERTENTIE) 1 2 4 6 (ADVERTENTIE) 7 P 9 1G 11 ïT 13 u met o.a. 15 Deze feestaanbieding geldt tot 31 mei 1977. B. W. HAASBEEK. Haarlem (ADVERTENTIE) 68 aktie Toen Bhoetto na de afscheiding van Bangladesh de sterke man in Pakistan besloot opnieuw verkiezingen te houden nam hij een duidelijk risico. Pakistan heeft, anders dan buurland India, geen democratische traditie. Verkiezingen zijn hier eerder een kans voor de verschillende bevolkingsgroepen om elkaar stevig in de haren te vliegen dan een democratisch proces dat de macht van de bevolking over de overheid waarborgt Al op de dag van de verkiezingen kwa men van de kant van de negen verenigde oppositiepartijen, de Nationale Pakistaan se Alliantie, de beschuldigingen los. Aan hangers van Bhoetto zouden de verkiezin gen hebben vervalst. Gezegd moet worden dat de oppositie goede argumenten had. Zo werd de uitslag een triomf voor Bhoetto, die 155 van de 200 zetels kreeg bekendgemaakt op een tijdstip dat de stemmen nog onmogelijk gesteld konden zijn. Maar voor dergelijke kleinere concessies lijkt het al te laat te zijn. Ook het door Bhoetto afgekondigde verbod op alcoholi sche dranken een van de belangrijkste eisen van de islamitische oppositie heeft geen indruk gemaakt. Er gaat een golf van woede door Pakistan. Bhoetto kan daar gewapende macht: afkondiging van de staat van beleg in een aantal steden (Ka- ratsji, Lahore, Hyderabad en Lyallpur), arrestatie van tientallen leiders van de oppositiepartijen en een strikte censuur op de Pakistaanse nieuwsmedia. 25.- J. P. Lewis, Berkenstraat 40 Haar lem; 25,- H. Voerman, Hofstedestraat 42 IJmuiden; 15,- A. v.d. Hoff Pegasusstraat 2 Haarlem; 15,- J. Bragt Rembrandtlaan 11 IJmuiden; 10,- A. Eriks, Marnixlaan 5 Driehuis; 10,- D. J. de Jong, A. de Jonge- straat 37 Haarlem. Vertikaal: 1. op; 2. raket; 4. netto; 5. al; 6 karn; 7. m.d.; 8. akolei; 9. nr.; 10. boa; 11. l.s.j 13. da; 15. no; 17. oven; 19. Seoel; 21. 21. de; 23. Isar; 25. opperen; 26. ego; 27. dier; 28. reis; 30. re; 31. k.r.o.; 33. droef; 36 diadeem; 39. arena; 41. Ed; 43. os; 45. ir.; 45 ir.; 48. nu; 50. vete; 51. spin; 52. nuk; 54. Nepal; 56. anti; 59. erosie; 60. dom; 62. br.; 64. perk; 67. smeer; 68. imago; 70. r.g.; 71. Ebro; 73. sar; 75. a.o.; 77. la; 78. Ie; 79. eg: 80. L.D.; 81. r.o.; 83. em. he 8 CM Vooraanstaande leden van Bhoetto’s ei gen Volkspartij, zoals secretaris-generaal Mubashir Hassan, hebben hun functies neergelegd, omdat zij zich niet langer kun nen verenigingen met het optreden van de partijleider en premier De topleiders van de oppositie, die in een villa in Islamabad in vrij comfortabele omstandigheden ge vangen zitten, weigeren consequent met Bhoetto te onderhandelen, maar schijnen wel bereid te zijn tot gesprekken met ande re voormannen van de Volksnartii De positie van het leger is in gespannen situaties als die in Pakistan vaak beslis send. De Pakistaanse krijgsmacht, onder chef-staf generaal Zia ai-Haq, is tot nu toe Bhoetto trouw gebleven. Maar het is be kend dat veel generaals sympathie hebben voor de conservatieve ideeën die leven in de oppositionele Nationale Alliantie. Twee generaals, die bij wijze van zuivering van de legertop door Bhoetto waren benoemd tot ambassadeur in Madrid en Athene, hebben hun functies neergelegd en laten hun stem horen in de roerige binnenlandse politiek van Pakistan. Verder kan de op roep die vakbondsleider Mohammed Sja- rif richtte tot de generale staf van de Pakistaanse krijgsmacht („Het leger heeft altijd het land gered, het moet dat nu weer doen, door Bhoetto te verwijderen”) de militairen een alibi geven om de macht te grijpen Daarmee zou Pakistan, acht jaar nadat Bhoetto aan het hoofd van een volksbewe üe d. tr CL Cl c co a co s :te rs De klacht typeert de man: een intelligen te, arrogante leider, die steeds meer geïso leerd raakt, maar niet wil scheiden van zijn machtspositie. Ondanks alle verschil len lijkt hier toch wel een overeenkomst te liggen met het India van Indira Gandhi. Bhoetto’s vrienden worden schaars. De grote vakbonden, natuurlijke bondgeno ten van de vooruitstrevende Volkspartij, hebben Bhoetto de rug toegekeerd. De algemene staking, uitgeroepen op aan drang van de oppositie, legt het economi sche leven lam, vooral in grote steden als Karatsji en Lahore. Bij de verkiezingen van 7 maart werd Bhoetto geconfronteerd met een bondge nootschap, waarin een negental regionalis- tische, conservatieve en orthodox-moham- medaanse groeperingen zich had vere nigd In de eerste kolom komen woorden van 3 letters en in de tweede kolom woorden van 4 letters. De letters van beide woorden moeten tesamen een woord vormen van 7 letters en in de laatste kolom worden inge vuld. De omschrijving van de woorden uit de laatste kolom staan door elkaar. Eerste kolom: 1. koud, vochtig; 2. mens, persoon; 3. smalle weg; 4. Europeaan; 5. tegenvaller; 6. visgerei; 7. prijzende woor den; 8. klap; 9. dun stuk hout; 10. soort hert; 11. steen; 12. varkensverblijf; 13. rust plaats; 14. meisjesnaam; 15. oosterse jon gensnaam. Tweede kolom: 1. boomvrucht; 2. on buigzaam; 3. beneveling; 4. dicht aaneen gesloten groep; 5. Europese vulkaan; 6. tweetal; 7. tegen; 8. plotselinge bevlieging; 9. reinigingsmiddel; 10. menselijk geluid: 11. klimwerktuig; 12. agrariër; 13. stuur van een schip; 14. hoofdstad van een der Juist die moslimpartij, die behalve het alcoholverbod ook een verbod op het vra gen en geven van rente op het program heeft staan (op grond van de Koran) neemt de laatste weken steeds meer de leiding over van de oppositie tegen Bhoetto. Pri Pagari, de mohammedaanse leider uit de zuidoostelijke provincie Sind, heeft niet voor niets de leiding van de alliantie op zich genomen. De fanatieke moslims pre ken de „dzjihad”. de heilige oorlog tegen Bhoetto. I gen o.l.v. de oud-beroepsmilitair en drager van de Willemsorde, Colijn. Het waren kabinetten met een duidelijk rechtse sig natuur, die onder het motto „aanpassing” de buikriem en het rode potlood hanteer de. Een potlood dat ook defensie niet spaarde en als eerste directe oorzaak de muiterij op de „Zeven Provinciën” had wegens drastische salariskorting voor het marinepersoneel. Bovendien werd - in te genstelling tot links - voorshands bepaald niet het gevaar onderkend van het Duitse Nationaal Socialisme. Eerst omstreeks 1937, mede door toedoen van de vereniging „Eenheid door Democratie” werd Neder land langzaam wakker geschud. Door het te laat loslaten van de Gouden Standaard was inmiddels van conjunctuurverbete- ring niet veel merkbaar en de „Redder des Vaderlands” bleef vasthouden aan bezui nigingen, ook voor defensie Desondanks gaven de verkiezingen in 1939 geen beeld van een veroordeling van de politiek van het kabinet Colijn en er was een verschil Bhoetto heeft intussen, op bijna nixoni- aanse wijze, toegegeven dat overijverige aanhangers wellicht in hun enthousiasme wat te ver zijn gegaan in hun pogingen zijn verkeizingsoverwinning veilig te stellen. Hij heeft aangeboden nieuwe regionale verkiezingen te houden en die, wanneer de uitslag sterk afwijkt van die van 7 maart, te laten volgen door nieuwe landelijke parlementsverkiezingen. Het zij mij vergund een kanttekening te plaatsen bij de wat rancuneuze voorstel ling van zaken in uw rubriek van 22 april waar het inbreng betreft der vooroorlogse SDAP t.a.v. defensie in het regeringsbe leid. Toenmalige regeringen trokken zich niets aan van welke (zwanen)zang dan ook uit de socialistische hoek. Van 1933 tot medio ‘39 namelijk, stonden die regerin- afschaffing van feodale gebruiken op horigheid lijkende verplichtingen van klei ne boeren tegenover de heersende klasse) in de zuidwestelijke provincie Baloetsjis- tan en de stroomlijning van het bankwe zen. Pakistan behoort nog steeds tot de allerarmste landen ter wereld, met een jaarlijks inkomen per hoofd van de bevol king van ongeveer 200 gulden, maar onder Bhoetto leek het land op de goede weg te zijn. van inzicht tussen katholieke en AR minis ters t.a.v. de werkloosheidsbestrijding voor nodig om het kabinet medio ’39 te laten vallen. Augustus dat jaar gaf een nieuwe rege ring te zien waarin voor het eerste twee socialistische ministers werden opgeno men, Van den Tempel voor sociale zaken en Albarda voor Waterstaat, dezelfde Al- barda, die reeds in 1935 tot de erkenning kwam, dat eenzijdige ontwapening niet alleen zinloos, maar zeer gevaarlijk was. Pogingen van deze regering om op korte termijn moderne wapenen te verkrijgen, o.a. luchtdoelgeschut, faalden door over vulde orderportefeuilles van buitenlandse wapenfabrieken. Het aanpassingsbeleid van rechts kwam op de koffie buiten ver antwoordelijkheid van de nauwelijks 23% socialisten in het parlement. Zó lag dat! Uit het boek: „De slag om de residentie” blijkt, dat een complex van factoren leidde tot de ongelijke strijd en zeker niet alleen de inderdaad sterk verouderde bewape ning. „Slippendragers” in het naoorlogse regeringsbeleid zorgden voor een dusda nig overwicht, dat de Nederlandse bijdra ge aan de NATO nog steeds als voldoende wordt gekwalificeerd, terwijl salariëring van beroeps- en dienstplichtig personeel zeer goed te noemen is. Mogen tenslotte „confrontaties" ons bespaard blijven. Niet alleen legers zou den worden vernietigd, maar de hele mensheid. Horizontaal: 1. or; 3. enak; 7. maan; 10 b.l.; 12. pad; 14. eland; 16. kroos; 18. kast; 20. r.o.; 21. do; 22. va; 23. i.e.; 24. Eton; 26. Eelde; 29. stroop; 31. kg.; 32. einde; 34. Ee; 35. parodie; 37. r.i.; 38. ra; 40 lee; 42. roos; 44. r.i.; 46. dra; 47. ban; 49. se; 50. vers; 53. dun; 55. fa; 57. en; 58. pendule; 61. eb; 63 tapir; 65. o.k.; 66. esprit; 69. enorm; 71. Emma; 72. mi; 73. sr.; 74. s.g.; 75. Ab; 76 Ella; 78. lakei; 80. lorre; 82. age; 85. geld; 86 oord; 87. om. Bhoetto heeft de afgelopen vijf jaar ge tracht Pakistan na de vernederende en economisch rampzalige afscheiding van Bangladesj uitzicht te geven op een gezond zelfstandig bestaan. Hij heeft tal van ver- nieuwingsmaatregelen getroffen, zoals de De botsingen in het na de afscheiding van Bangladesj in 1971 gehalveerde Pakis tan begonnen onmiddellijk na de parle mentsverkiezingen van 7 maart jl. Dat waren de eerste landelijke verkiezingen sinds die van 1970, toen de overwinning van Moedjiboer Rachmans Bengaalse Awami Liga leidde tot parlementsontbin- ding en de daaropvolgende opstand in Bangladesj. In december 1971 mengde In dia zich in de strijd in Bangladesj, toen nog Oost-Pakistan en op 16 december was het (West)Pakistaanse leger verslagen. Bang ladesj werd een doodarme onafhankelijke staat. Pakistan bleef achter met minder dan de helft van zijn oorspronkelijke be volking. ■I SU. ‘K Met de volgende schepen kan zeepost naar de daarvoor vermelde landen worden gezonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië, ms „Cap San Augustin”, 3 mei. Australië: ms „Botany Bay”, 2 mei. Brazilië: ms „Cap San Augustin”, 3 mei. Canada: ms „C.P. Voyageur”, 2 mei, Is raël: ms „Thunar”, 4 mei, Japan: ms „Bre men Express”, 6 mei, Kenya, Oeganda. Tanzania: ms „Mulungushi”, 4 mei, Ne- derl. Antillen: ms „Caribia Express”, 29 april, Suriname: ms „Westland”. 28 april. Ver. Staten van Amerika: ms „Elbe Ex press”, 2 mei, ms. „Atl. Crown”, 5 mei, ms „S.L. Resource: „5 mei, Zuid-Afrika (Rep.): ms „S A. Huguenot”, 3 mei. Zx-iamerikaanse republieken; 15. zuivei- produkt. Derde kolom: soort paard - plotseling - mannelijke verpleger - maand schedel boor - militair - kruid waarvan men een soort thee zet - bezoeker van heilige plaat sen - zeer groot zoogdier - aromatisch kruid moeilijkheid leraar - bloedver wanten - papegaaiachtige vogel - behoor lijkheid. gemanierdheid. Oplossingen uit sluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adres seren: „DAMIATE PERS B V POST BUS 18. IJMUIDEN De leiders van 24 sociaal-democratische partijen vergaderden in het dure hotel Marriott te Amsterdam. Vorige maand vergaderden zij, samen met de leiders van de linkse vakbonden, in Stockholm. In het duurste hotel, waar alleen overnachten 168 gulden kost. Zo deftig dat er, als je geen das aan had, aan de bar niet werd geschonken. Blijkbaar voelen de leiders zich niet thuis in eenvoudiger hotels. Daar verblijft Jan met de Pet, de arbeider. Maar de arbeider moet wel hun gelag betalen, met zijn belasting en zijn maandelijkse bijdrage aan de vakbonden. Ook de leden van de Partij van de Arbeid betalen mee. in hun bijdrage aan de partij. Nu ver kiezingsstrijd woedt, ziet men Den Uyl en zijn kornuiten op de beeldbuis verschijnen in het arbeidersjasje. Nu zijn het weer de jongens van de gestampte pot. Ook de heren van NW en NKV, Kok en Groene- velt zijn zo. Ik hoor ze nog te keer gaan tegen die vervloekte kapitalisten tijdens de afgelopen stakingen in VARA’s Rode Haan. Maar als de heren van de Partij van de Arbeid en van de vakbonden met kapi talisten in hotels verblijven, hebben ze daar geen hartzeer van. In Amsterdam zeggen ze: je moet ze maar proeven. J W VAN DER HEIJDEN, Amsterdam „Mijn misdaad is, dat dit land nooit een leider heeft voortgebracht van mijn kali ber, met mijn begrip van het internationa le gebeuren, mijn inzicht in de wensen van dit land en mijn begrip van de manier waarop dit land moet worden geleid”. Dat weinig anders tegenover stellen dan zijn zei Bhoetto vorige week in antwoord op een vraag van Tony Clifton van het Ameri kaanse weekblad Newsweek. Enige tijd geleden, ik meen in december, heeft in uw blad een artikel gestaan over de zogenoemde Velser affaire van de hand van de heer T. Kors. In dit artikel was in minder gunstige zin sprake van een zekere Van Rijswijk, die als collaborateur in de oorlog zich voor de periode na de bevrij- ding zou hebben trachten in te dekken door een geldschenking te doen aan de illegaliteit. Hoe het zij, een onbedoeld ne veneffect van het noemen van deze naam is geweest dat bij sommigen de mening heeft post gevat dat met genoemde Van Rijswijk de heer D. J. van Rijswijk» mijn vader, werd bedoeld, tot zijn dood, in 1945, gemeenteambtenaar te Velsen en geduren de de oorlog actief in het verzet aldaar. Om die reden is hij door de Duitsers gevangen genomen en gefusileerd. Met de Velser affaire heeft hij nooit iets te maken gehad Hij heeft zich niet gecompromitteerd en derhalve geen behoefte gevoel zich inder tijd door middel van een geldschenking voor de tijd na de bevrijding in te dekken Moge dit schrijven sommigen ervan te weerhouden in de toekomst identieke ach ternamen met identieke personen te ver warren L. VAN RIJSWIJK. Amsterdam ging de macht van het militaire regime van generaal Ajoeb Khan brak, opnieuw een militair bewind krijgen. Het is de vraag of de militairen in staat en bereid zouden zijn via nieuwe algemene verkiezingen de de mocratie en tie rust in Pakistan te her stellen Hoe de confrontatie van morgen ook afloopt, het lijkt onvermijdelijk dat Bhoet to. om een regelrechte burgeroorlog te vermijden, hetzij aftreedt, hetzij alsnog instemt met nieuwe verkiezingen. Te vre zen valt, dat die verkiezingen door de groeiende aanhang van de politiek ver deelde oppositie, het politieke beeld in Pakistan niet duidelijker zullen maken Er is nog geen sprake van buitenlandse inmenging in het Pakistaanse conflict De meest voor de hand liggende internationa lisering van het Pakistaanse probleem zou kunnen liggen in een heropleving van de strijd om Kasjmir. Dat land, aan de grens met China, is sinds 1970 door een demarca tielijn gesplitst in een Pakistaans en een Indiaas deel. Een deel van de bevolking van Pakistaans-Kasjmir wenst aansluiting bij India en andersom. Een verzwakking van het centrale gezag kan bevolkings groepen in het verdeelde Kasjmir aanmoe digen de wapens weer op te nemen, waar bij India het zich nauwelijks zal kunnen permitteren niet te hulp te schieten. Tot nu toe echter is het in Kasjmir rustig geble ven. Een snelle oplossing van de cirsis in Islamabad kan voorkomen dat voor de zoveelste maal in Kasjmir de vonk in het kruitvat slaat. 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 29