cn wiel Obligatierente-rekening knelpunten op weqen Alphenaar Nog steeds verzet tegen communisten in Vietnam Hoe hoger de rente, hoe moeilijker u aan uw spaargeld kunt komen. Tenzij... Hi-Fi Quad, Rolls Royce onder de versterkers, nu extra voordelig dankzij het Engelse pond. 1 Amerikanen beschikken over gegevens Met methanol goedkoper uit Van der Stoel Bank Mees Hope nv hoopt op veel steun Carter Spoiler spaart brandstof K Diesel in Oldsmobile Testactie voor goede banden Nieuws in 't kort B| KANTOORMEUBELEN Verdediger Enssiin in hoger beroep Huur uw nieuwe Skala kleuren-TV voor extra lage lente-prijs. Bel (023) 31 3980 VR HD AG 2 9 A P R I I 1 9 7 7 hogere rente en toch kontant geld. BMH Haatdragend Tegen-acties Wapens Heropvoeding Natuurlijk, op sommige spaarre keningen kunt u een imponerende rente I krijgen. Maar het betekent wel dat u uw^ spaargeld voor lange lijd kwijt bent. Mees Hope heeft een rekening die u gelukkig heel wat j meer vrijheid laat. En waarop u toch een forse rente ontvangt: de Obligatierente-rekening. Voordeel I: Ruime vrije onname. Elke maand kunt u tot een bedrag van f 1.000,- vrij opnemen Overigens geldt een opzegtermijn van 3 maanden. Onbeperkte vrije opname voor aanschaf van effekten en onroerend goed Voordeel 2: I och een hoge rente. I let unieke van de Obligatierente-rekening rs, dat de rente gekoppeld is aan het rendement van 3 langlopende staats- leningen. Niet de bank bepaalt de rente, maar deze volgt maandelijks I de kapitaalmarkt. In de praktijk ligt de rente altijd hoger dan bij langer lopende spaarrekeningen. Voor mei bedraagt de rente 5'/2%. Ook als u (nog) geen cliënt bent van Mees Hope kunt u een Obligatierente- rekening openen. U kunt er zelfs per giro geld op laten storten Wilt u meer weten? ADVERTENTIE) UW DEN HAAG (ANP)— Een overzicht van de werkzaamheden die op de Nederlandse wegen het autoverkeer kunnen vertragen en/of belemmeren: De verzetsstrijders krijgen klaarblijke lijk weinig actieve medewerking van de Zuidvietnamese bevolking, die wordt ge kenschetst als onderworpen, maar haat dragend ten opzichte van de noorderlin gen „die als overwinnaars optreden”. Onder de verzetsstrijders zouden zich voormalige Zuidvietnamese parachutis- „Het zal in de komende paar jaar nog wel voortwoekeren”, zei een Amerikaanse functionaris, „maar het zal langzamer hand verdwijnen. Het verzet is ongecoör dineerd en wordt van buitenaf niet materi eel gesteund”. Amerikaanse regeringsfunctionarissen zeggen geen aanleiding te zien om bewe ringen van enkele Zuidoost-Aziatische lan den te steunen, volgens welke de commu nistische Vietnamezen de buitgemaakte wapens naar communistische opstandelin gen in Thailand, Maleisië en Indonesië zouden hebben doorgespeeld Volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie hebben de Noordvietnamezen twee jaar geleden voor ongeveer 2 miljard dollar aan bruikbare wapens en ander militair materiaal buitgemaakt op de Zuidvietnamezen. Maar Amerikaanse des kundigen geloven dat veel van het materi aal niet langer doeltreffend is vanwege ontbrekende onderdelen. ten, mariniers en soldaten van het leger bevinden, terwijl ook leden van de militan te Cao Dai-sekte en leden van de Montag- nard-stam het het Noordvietnamese leger lastig maken. De uittocht van Zuidvietnamezen is enorm verminderd, voornamelijk doordat de communistische regering de beschik baarheid van benzine voor gemotoriseerde vaartuigen sterk beperkt. Men schat dat negen van de tien vluchtpogingen misluk ken en als Zuidvietnamezen in Thailand, Singapore of andere Aziatische landen aan land proberen te gaan, blijken ze daar meestal ongewenst te zijn. „Het Noordvietnamese leger is niet gede mobiliseerd”, wordt in Amerikaanse krin gen gezegd, „maar is met 24 tot 25 devisies op volledige oorlogssterkte gebleven. Een aantal van de divisies is weer naar het noorden gegaan, maar de meeste zijn in het zuiden gebleven zowel om veiligheids redenen als ter assistentie bij de economi sche heropbouw”. In Saigon en elders zouden de nieuwe leiders „de duimschroeven aanhalen” je gens de activiteiten van mogelijke poli tieke dissidenten onder de boeddhisten, rooms-katholieken en leden van de reli gieuze sekte Hoa Hoa. DEN HAAG (ANP). Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken hoopt, dat er allerwege steun komt voor de gedachte van president Carter van de Verenigde Staten om een einde te maken aan de export van opwerkingsfabrieken voor kern brandstof De Nederlandse regering staat achter die gedachte, aldus de bewindsman giste ren in de Tweede Kamer tijdens het mon deling vragenuurtje. Minister van der Stoel bepleitte in dit verband effectieve controle op een beheer van het plutonium, dat in de opwerkings fabrieken vrijkomt. mingen op dit gebied. Volgens het blad „Automobil revue” overweegt de Sov jet Unie in de omgeving van Kursk een chemiebedrijf te stichten, dat de pro- duktie van methanol voor zijn rekening zou nemen. In Duitsland gaat Volkswa gen intussen verder met het onderzoek. Ook Daimler - Benz is bezig te bestude ren welke vervangende brandstoffen in aanmerking komen voor de automotor. Dit bedrijf richt zich op het mogelijke gebruik van waterstof. De problemen die hierbij rijzen, blijken echter groter dan werd verwacht. Zonder al te veel extra kosten kun nen automotoren worden ingericht op het gebruik van dit nieuwe mengsel. Onder andere zullen enkele onderdelen van de motor, die met methanol in aanraking komen, worden verwisseld voor onderdelen, die niet door deze stof kunnen worden aangetast. Technisch is ook het gebruik van pure methanol - of methylalcohol - mogelijk. Om dit eco nomisch rendabel te maken zou echter eerst de prijs van benzine belangrijk verder moeten stijgen. Een mengsel van 85 percent benzine en 15 percent methanol zou echter nu al de voorraden aan aardolie belangrijk kunnen sparen. Daarbij komt dat ge bruik van dit mengsel de uitstoot van schadelijke stoffen in het uitlaatgas aanzienlijk vermindert. Volkswagen heeft dit alles de afgelopen jaren - met financiële steun van de Duitse overheid - nauwkeurig onderzocht. Een testvloot van louter seriewagens heeft het benzi- nemethanolmengsel uitgeprobeerd in zeer koude en warme streken. De resul taten waren zelfs voor insiders verras send, aldus een uitspraak van een van de VW-deskundigen. De gebruikte mo toren pasten zich sneller aan, dan men had verwacht. In totaal werd tijdens dit testprogramma, dat duurde van maart 1975 tot juli 1976, 150.000 liter test- brandstof verbruikt Methanol is als vervangende brand stof overigens reeds bekend sinds de eerste wereldoorlog En reeds vele ja ren worden bijvoorbeeld bepaalde ren motoren gevoed door methanol. Als deze synthetische brandstof ook in het dagelijkse verkeer zal worden ge bruikt, betekent dit een grotere onaf hankelijkheid van de olieproducerende landen. De Westduitse overheid die thans de resultaten van het onderzoek in handen heeft, zal moeten beslissen wat ermee gaat gebeuren. Invoering in Duitsland alleen zal weinig zin hebben. Er zou dan een derde pomp bij de tankstations moeten worden geïnstal leerd en deze operatie zou voor één land economisch weinig nut hebben. Pas als men in de rest van Europa ook dit nieuwe brandstofmengsel ter be schikking zou stellen, is het gebruik rendabel te maken. Het onderzoek van VW heeft ertoe geleid, dat vele landen, onder meer ook Rusland, al hebben geïnformeerd naar de studieresultaten. Volkswagen heeft een aangepaste Golf ter beschikking gesteld van de Russische regering, die ook al enige tijd bezig is met proefne- KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023-320244 Tandberg- Garrard- Stanton- Quad Yamaha Sansui Thorens- Shure Ortofon B&W Akai Interaudio Bose Dual AR-Technics-Lenco Deze week was het twee jaar geleden dat de communisten aan de macht kwamen in Zuid-Vietnam, maar Amerikaanse specia listen inzake Zuidoost-Azië zeggen dat ze nog steeds rapporten krijgen over de toe stand in het land. Ze weigeren hun bron te noemen. „Het verzet stoort de communistische autoriteiten nog steeds", aldus een rege ringsfunctionaris. Hij sprak over verzets- haarden in de centrale hooglanden, in de Mekongdelta, langs de Cambodjaanse grens, bij Bien Hoa ten noorden van Sai gon, bij Xuan Loc ten noordoosten van Saigon, rondom Dalat en in Phan Thiet langs de zuidkust van de Chinese Zee. Een ingenieursbureau heeft op de Nederlandse markt een dakspoiler geïntroduceerd voor auto’s, die een ca ravan trekken. Het idee voor deze spoi ler die de naam Stabil-air heeft ge kregen stamt uit de racewereld. De dakspoiler zou de luchtwervelingen voorkomen, die tijdens de rit voor de voorwand van de caravan ontstaan Het voorkomen van deze wervelingen zou bij snelheden rond de tachtig kilo meter per uur een besparing aan brandstof van rond de twintig percent opleveren. De Stabil-air is wetenschappelijk ge test De dakbevestiging is goedgekeurd door TNO Delft Het blad van de spoi ler bestaat uit gegalvaniseerd plaat staal en is wit geplastificeerd De spoi ler is eenvoudig te monteren. In specia le vorm is de spoiler ook beschikbaar voor auto s zonder dakgoten, zoals de Renault De spoiler is verkrijgbaar bij de caravanhandel De foto toont de spoiler op het dak van auto Weer zo’n vrolijk bijverschijnsel van het lage Engelse pond de Quad, Rolls Royce onder de versterkers, kunt u nu heel erg voordelig kopen. Vergelijkt u zijn prijs met het ge luid dat hij u levert, dan staat u zonder meer versteld De kenners weten er alles van Kom een van deze dagen even bij ons langs om zelf de vergelijking te maken, ook met de andere apparatuur die wij voor u hebben staan, luisterklaar En neem gerust uw eigen plaat mee „Er zijn geen betrouwbare cijfers over de grootte van het verzet,,, aldus functio narissen, „maar hun activiteit is zodanig dat de Noordvietnamezen genoodzaakt zijn tegen-acties te ondernemen, die doen denken aan die welke door de Amerikaan se en Zuidvietnamese troepen tegen de Vietcong werden uitgevoerd. De verzets strijders doen dezelfde dingen als de Vietcong placht te doen", zei een Ameri kaanse deskundige. Deze vloot seriewagens, ondermeer Golfen Audi, werd door Volkswagen gebruikt voor het onderzoek naar het gebruik van methanol. De schok van de energiecrisis heeft er onder andere voor gezorgd, dat men in vele landen op zoek ging naar vervangende brandstoffen voor de automotor. En het ziet er naar uit, dat West-Duitsland op dit gebid thans voorop loopt. Het Volkswagenconcern heeft een dezer dagen een uitgebreid onderzoek naar het gebruik van methanol in benzine afgesloten en de studieresultaten overhandigd aan de Duitse regering. Het belangrijkste resultaat van deze studie is, dat een mengsel van methanol en benzine zeer goed bruikbaar is als energiebron voor de motor. Volgens Amerikaanse functionarissen zouden enkelen van de 850.000 Chinezen die in Saigon leven er in zijn geslaagd te ontsnappen. „De Chinezen bezitten het beste ondergrondse ontsnappingswapen: geld. Omkoping is daar nog steeds een deel van het leven, zelfs onder de commu nisten” 1849 Naar Amerikaanse schattingen zouden 50.000 Zuidvietnamezen, voornamelijk- burgerfunctionarissen en legerofficieren van het verslagen regime in „heropvoe dingskampen” worden vastgehouden. „We geloven dat sommigen daar tot hun dood zullen blijven”, aldus een Amerikaanse functionaris. Uit de eerste reacties op de gedachte van Carter blijkt evenwel, dat veel landen wil len doorgaan met de export. Er zijn tel kens meer landen, die opwerkingsfa brieken willen hebben. Rotterdam-Rijswijk-Den Haag: bij Rot terdam rijbaanversmallmg en/of rij- strookafsluiting Inhaalverbod voor vrachtwagens en snelheidsbeperking Aikmaar-Den Helder- Koedijkervlotbrug wordt wegens reparatiewerkzaamheden afgesloten voor alle verkeei Er vaart een pont voor alle verkeer behalve au to s Auto s worden omgeleid i ADVERTENTIES) Vraag de speciale folder bij uw kantoor in de buurt Zaanstad-Amsterdam-Zuid: rij baanver- smalling op de westelijke rondweg ter hoogte van de A4. Utrecht-Den Haag: werkzaamheden bij Zoetermeer Beperking van het aantal rijstroken Deze herfst zullen de Oldsmobile mo dellen 88 en 98 leverbaar zijn met een dieselmotor. Dit heeft General Motors president Murphy onlangs meegedeeld. Oorspronkelijk zouden deze „dieselmo- dellen” eerst volgend jaar op de markt komen. Ford heeft eveneens een model met dieselmotor aangekondigd: het wordt de Granada die dit najaar lever baar is met een dieselkrachtbron van Peugeot. Het model zal niet voor de Amerikaanse markt zijn bestemd, maar alleen voor Europa. Er is ook nieuws van BMW. Deze zomer worden de eerste nieuwe zesci- lindermodellen uit de BMW 7-serie ver wacht op de Nederlandse markt. De auto’s zullen naar keuze leverbaar zijn met een 2,8 liter, 3 liter of 3,3 liter motor. Tenslotte zal ook American Motors, zoals we reeds eerder meldden, eind dit jaar beginnen met de produktie van een Jeep met dieselmotor. Deze kracht bron zal worden geleverd door Perkins. Het gaat hier om een 2,7 liter diesel met een vermogen van 70 pk Volgende maand zal door de vereni ging van banden-specialisten (Vaco) een landelijke testactie worden georga niseerd. Deze testactie is bedoeld om de automobilisten nog eens het grote be lang van goed onderhoud aan de ban den, onder ogen te brengen. Volgens de Vaco rijdt er in ons land een groot aantal auto’s rond, waarvan het ban denprofiel zozeer is versleten, dat niet meer wordt voldaan aan de richtlijnen van de politie. Bovendien is in vele gevallen de reserveband van erbarme lijk slechte kwaliteit. De Vaco heeft becijferd, dat het hier in totaal om zo’n 800.000 auto’s gaat: ongeveer 20 tot 25 percent van het Nederlandse wagen park. Daarom kan men tijdens de Vaco- actie volgende maand gratis de auto banden laten controleren en testen bij vierhonderd over het land verspreide bandenbedrijven. De test houdt onder meer in, controle op spanning, sporing, balans en slijtageverschijnselen WASHINGTON (AP). Uit Amerikaanse regeringskringen is vernomen dat twee jaar na het aan de macht komen van de communisten in Zuid-Vietnam er nog steeds op kleine schaal verzet wordt geleverd door voormalige Zuid-Vietnamese soldaten en andere verzetsstrijders. Volgens dezelfde kringen is het nog slechts een kwestie van tijd voor het communistische Vietnamese leger, dat in sommige gevallen gebruik maakt van buitgemaakt Amerikaans materieel, het gewapende verzet elimineert. Sinds enige tijd is de Ford Transit 100 die in verschillende uitvoeringen verkrijgbaar is ook uitgerust met een automatische bak, in combinatie met de 2 liter V6 motor De automati sche transmissie wordt vervaardigd in Bordeaux De Chrysler-France modellen zijn met gemiddeld 2,6 percent in prijs ver hoogd De Simca 1005 LS kost nu I 8 795, De Simca 1307 GLS is met I 154, verhoogd tot 14.695, De goed koopste Matra Simca Bagheera kost thans t 22.895, STUTTGART - Otto Schily de verde diger van Gudrun Enssiin. een van de drie kernleden van de Baader Meinhofgroep die gisteren tot levenslange gevangenis straf werden veroordeeld heeft hogei be Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: rij baanversmallmg aan beide zijden van de Afsluitdijk. Werkzaamheden aan de bruggen bij Den Oever en Kornwerder- zand. Amersfoort-Zwolle: verkeer in de richting Zwolle moet rekening houden met rij- baanversmalling tussen Harderwijk en Nunspeet Er is maar één rijstrook be schikbaar Verkeer in beide richtingen moet rekening houden met rijstrookaf sluiting bij Hattum Amsterdam-Amersfoort: verkeer in de richting Amsterdam moet rekening hou den met njbaan-afsluiting tussen Mui den en Naarden Verkeer in beide rich tingen wordt over andere rijbaan geleid op vlet versmalde stroken Snelheidsbe perking Amsterdam. Herengracht 548, tel 020-5279] II \msterdam-Buitenveldert. Assumburg I50 lel 020 -429860 Haarlem. Houtplein 8.tel 023 3I5950 (ADVERTENTIE) Voor 'n juut advies inzake de inrichting van uw kantoor aleitrs Haarlem Jansstraat 53 Telefoon 32 75 74 en 32 23 79

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31