TUINIEREN MET HET BOEK ERBIJ De hoogste tijd voor zaaien eenjarige zomerbloeiers Zelf mobile maken Doe voor verandering chrysant in de soep n Sneller koken, wie wil dat niet? a tl B STRIPS OP MAAT s Anti-mier Goede grondlaag Soorten ►v II Bloemen op het bord 3' □I P 1 Hogerop Spruiten met reepjes spek VRIJDAG 2 9 APRIL 19 7 7 J 10 o Ie 8128 Natuurlijk heeft u wel vaste planten, maar die zijn nog volop in ontwikkeling en komen pas in de loop van de zomer tot bloei Daarnaast kennen we elk jaar de eenjarige zomerbloeiers in perken en borders, die juist voor afwisseling zorgen en voorkomen dat het er in de tuin, in tegenstelling tot de vrije natuur, wat saai en eentonig gaat uitzien Moet er nog keuze worden gemaakt in eenjarige zomerbloemen, let dan op een harmonisch geheel. Kijk goed naar kleuren en planthoogte en zet altijd groepjes planten bij elkaar, zodat echte kleurplekken in de border gevormd worden. Een keurige rij houterige bloemen is onna tuurlijk, maar in groepjes bijeen maken ze het geheel levendig. r Geen tuin is compleet zonder vroege voorjaarsbloemen, zoals tulpen, hyacinten en narcissen. Maar straks wanneer die lentebloe men er niet meer zijn, moet eigenlijk direct gezorgd worden voor vervangende gewassen, die aan de tuin de nodige fleur kunnen geven i S - - Kuilen in een grasveld wegwerken De zode oplichten en er grond onder brengen Si V. 1 1 O Informatie Voordat alles in de volle grond wordt uitgepoot moeten de plantjes een beetje wennen aan de lagere buitentemperatuur. Zet daarom en kele dagen tevoren de bak overdag buiten, zonder glas erop. Pas tegen de avond opnieuw afdekken, vooral wanneer het weerbericht nachtvorst voorspelt. Langzamerhand laat u het glas langer achterwege, zodat een sterk gewas ontstaat dat wel tegen een stootje kan. Heeft u ze eenmaal uit de bak gehaald, geef dan de planten in de volle grond voldoende groeistoffen om ze tot op timale ontwikkeling te laten komen Als eenjarig laag gewas komen in aanmerking: ageratum in wit, blauw en lila, alyssum in wit, lila en rose dekt u de zaadjes toe met zuiver zand, dus geen potgrond. Die zand laag moet ongeveer even dik zijn als de dikte van het zaad. Zorg dat de planten bij het ontkiemen elk een ruimte van 2x2 cm hebben, anders moet u ze later weer uitdunnen. recepten vooi bloemgerecnten mee naai nun thuislanden en zo n eeuw ot drie geleden nebben de Engelsen een zekere culinaire reputatie op dit terrein weten te verwerven Ln Ne derland willen stoutmoedige kook sters wel eens wat experimenteren kunst, een voorbeeld dat in de loop der eeuwen gevolgd is door de Ja panners de Grieken en de Romei npn Later brachten de kruisridders boek de tuinder naar de praktijk. Per gewas worden puntig de belangrijk ste zaken rond de teelt behandeld, toegelicht met zaai- en oogstkalender en met een tabel over de voedingswaarde. Hoewel dit boek dus eigenlijk in hoofdzaak bestemd is voor de begenadigde bewerkers van een aardig stukje grond, krijgt ook de bezitter van een klein stadstuintje of een balkon nuttige tips. Het aardige van dit boek is ook, dat er ook wat buitenlandse groenten in behandeld worden, waarmee men op vakantie zo plezierig heeft leren leven, zoals taugé, lavas, koriander, kardoen of artisjok. waartoe ook een lage uitvoering hoort. Knipsel voor de snavel Verder nog: petunia’s, de gezellige bloeiers die de hele zomer nieuwe bloemen maken, portulaca, een lage plant met liggende stengels die het in ’n rotstuin goed doet, dwergphlo- xen met mooie kleurenmengsels. salvia’s, waarmee je uit ëën pakje zaad een vracht bloemen krijgt en ten slotte de sterke verbene’s, die men in verschillende typen kent, Bij de keuze Van planten moet u nu al weten hoe hoog de plantjes worden wanneer ze in bloei staan. Uat dus niet een laagblijvend ge was in de schaduw van hoge planten komen, zodat geen bloemknoppen worden gevormd. Wanneer u achter in de tuin toch wat leuke lage rots plantjes wilt zien, zet ze dan in een pot die op een boomstronk is ge plaatst of verhoog de grond aan die kant met behulp van bielzen, tegels of betonnen randen. In de kweekbak zorgt u voor een ioede grondlaag en na het zaaien kleine leeuwebekjes, lage begonia’s in rood, zachtrose en wit, lobelia’s in blauw, paars, wit en rood, impa- tiens, die we hier ook vlijtig liesje noemen, in tal van kleuren, slaap mutsen variërend van wit, via oran je naar donker oranje, nemesia’s die met hun gele, rode en oranje bloe men een zoete geur verspreiden waar de bijen dol op zijn 1 kg spruiten schoonmaken, tn ruim water wassen; snelkookpan opzetten met 1 liter water. Aan de kook brengen, dan de spruiten erin met een theelepel zout. Sluit pan, 5 minuten laten ko ken Druk laten ontsnappen, pan openen, spruiten afgieten Intussen 100 gr mager doorre gen spek in plakken en reepjes snijden. Uitbakken een kleine koekepan met wat boter. Bij de gare spruiten doen met gemalen nootmuskaat en een kneepje marjolein. Voor het opdienen even opstoven. Pnma boekje (en niet om het hier aangehaalde spruitjesve- Natuurlijk laat u het niet bij deze laagblijvende planten. Als eenjarige bloemen komen ook de soorten die wat hoger opgroeien in aanmerking. Asters zijn er in tal van uitvoeringen en probeer ook eens een mengsel van Brassica, de sierkoolplant in attractieve kleuren Kattestaarten vormen mooie hangende purperro de bloemaren en de plant wordt ongeveer een meter hoog. U zult er vooral veel vlinders door in de tuin krijgen. Anjers bieden veel plezier omdat er een weelde van snijbloe men aan groeit. Daar zijn chrysan ten. goudsbloemen, korenbloemen, riddersporen en zinnia’s trouwens ook geschikt voor. Wie een garagemuur of een schuur een fleurig aanzien wil geven kan ook lathyrus zaaien. Ze kunnen tot anderhalve meter hoogte klim men langs touwtjes en ook hier geldt dat er een overvloed aan snijbloe men aan komt. In feite maakt dat regelmatig bloemen snijden moge lijk dat de jonge knoppen tot bloei komen U voorkomt bij klimmers als de lathyrus ten slotte ook dat er kromme stelen ontstaan zeblaadjes verwerkt in gerechten en wijnen dronkenschap en katers konden voorkomen Schrijfster Greet Buchner, die zo wel in haar werk als in haar dage lijks leven „dicht bij de natuur” staat, vertelt over deze en andere bloempjes-uit-de-historie in een boekje dat „Bloemen op t bord” heet Bloemen zijn niet alleen om naar te kijken, je kunt ze ook eten aldus het uitgangspunt van deze ver handeling En dat is een verrassende gedachte die maai zelden opkomt tijdens het (vaak gedachteloos) ko pen van het traditionele bloemetje voor net weekend Maar vijfduizend jaar geleden werd in China al uitgebreid geexpe jes op de voorjaarssla, maar voor de rest zijn de culinaire mogelijkheden van de bloemenwereld in deze lage landen een vrijwel onbetreden terrein En toch moet het zeer smakelijk en gezond zijn om eens een stukje gebak met anjerjam te garneren, een soepje te eten van grote en klei ne gele chrysanten (Japans recept), wat paardebloeinknopjes m de ome let te verwerken, of viooltjes te nutti gen die in soep, salade of rijstge recht zijn verwerkt Een mooi en voorzichtig geduldwerkje is het ma ken van gesuikerde prunusbloemp jes Pioen en primula, meizoentje en lavendel, klaver en goudsbloem ze blijken allemaal hun culinaire mo- Negen vogeltjes van chenilledraad (met materiaal waarvan ook pijpenreinigers gemaakt worden) zweven aan een sfeervolle mobile. Het is zelf te maken. Benodigd zijn: gekleurd chenilledraad. dunne veertjes, textielverf of watervaste tekeninkt, een stukje oranje stof, anderhalve meter dun ijzerdraad (b.v. bloemendraad), wit naaigaren en tubelijm. Eerst buig je negen verschillende vogelvormen uit het pijpenreinigersmateriaal. Hoe dat moet zie je op de tekening. Uit oranje stof worden dan de snavels geknipt in een ruitvorm, dus twee langgerekte driehoeken aan elkaar. De veertjes kleur je met inkt of textielverf. Leg daarvoor op een oude krant de veertjes bij elkaar en breng met een kwastje of penseeltje de inkt er op. Let bij gebruik van textiellijm op de aanwijzingen op de verpakking. Als de verf droog is worden de veertjes tot staarten op het vogellijf je geplakt. De snavels vouw je dubbel en zet ze met het midden aan het kopje vast. Probeer de diertjes een beetje verschillend te maken door de snavels een stukje hoger of lager aan te brengen, zodat het lijkt alsof de vogels omhoog of omlaag kijken. Nu kun je de mobile maken. Daarvoor wordt het ijzerdraad in zes stukken verdeeld, en wel van 53.20,31,13, 20 en 12 cm. De uiteinden van de draden buig je tot een klein oogje en daar komt met naaigaren een vogeltje aan te hangen. De draden neem je zo lang dat door verschuiven de figuurtjes vrij kunnen draaien. Heb je eenmaal de juiste ophangplaatsen gevonden, leg dan de verbinding vast met een druppeltje lijm. En klaar is de kamerdeco- ratie. cept. want ik haat ze, als ze niet in de snelkookpan zijn toebe reid). Maar er is meer in het kort te melden: —Van Joop Dhert ver scheen bij Unieboek BV „Het wijnmakersboekje” Heel handig en vooral helder geschreven. Voor wie nog geen lectuur heeft op dit gebied, aanbevolen. —Bij Zomer Keuning te Wapenin gen verscheen in de sene Wina's Cuhnaha een deeltje „Grill en Barbecue” door Hans Belterman. Aardig boekje, waarin ik geen nieuws heb kunnen ontdekken. —Bij De Centaur te Amsterdam is het „Red Uw Leven”-dieet ver schenen, geschreven door de Amerikaanse dokter David Reu ben, van wiens hand ook is; „Zo geniet u meer van sex". Wel, het is te hopen, dat Reuben méér van sex weet dan van lekker eten, want om de recepten behoeft u zich dit weinig opwekkende boek niet aan te schaffen. Voor wie wat meer wil weten over een „ruwvezelrijk dieet” en in het algemeen over gezonde voeding, die zou het altijd eens kunnen inzien bij de boekhandel GASTON GOURMET De laatste tijd hebben we al diverse boeken over tuinieren besproken. De stroom houdt aan en daarom hieronder de jongste exemplaren. Daar is „Het grote Wolf tuinboek”, uitgegeven door Elsevier (prijs 29,50). Hoewel de titel anders zou doen vermoeden heeft de Wolf-tuingereedschapfirma niets met het boekwerk te maken. De vraag is alleen waarom de (deskundi ge) schrijver Breschke Wolf die in de titel heeft verweven. Toch ’n slimmig heid wellicht. Maar goed. De kwaliteit van het boek is prima. Er wordt veel informatie gegeven over alles wat maar rechtstreeks of zijdelings met de tuin van doen heeft. Aanleg, onderhoud, kascultuur, gereedschap: alles heeft zijn plaats en wordt met al of niet gekleurde illustraties toegelicht. Wie niet al te veel tijd aan zijn tuin kan besteden, maar het toch wel leuk vindt, zou zijn licht eens kunnen opsteken in „Twee uur tuinieren”, ook een door Elsevier uitgegeven boek 19,90). Het is heel anders van opzet. Het is een bundeling van artikelen, die in de Sunday Times zijn geplaatst. De hele aanpak van het tuinieren wordt in 26 stadia verdeeld, waarin steeds een bloem van de week voorkomt en het werk, dat die week gedaan moet worden. Zes gezinnen probeerden zich aan het schema te houden van die fasen (twee uur per week in de tuin werken, maar wel voor je plezier) en boekten goede resultaten. De opzet is om via die fasering voor beginnende tuinders het lapje grond rondom het huis in een seizoen tot een leuke tuin om te toveren. Ook hier vindt men weer allerlei nuttige informatie, leuk van tekeningen voorzien. Het gaat er nu maar om bij de keuze van zo’n boek, of het bij het doorbladeren klikt, of het er gezellig en inspirerend uitziet. Zo komen we toe aan „Groentetuin voor iedereen”, een zoals het wordt aangekondigd kompleet handboek voor het kweken van groenten kruiden, met handige tips voor inmaken en diepvriezen. Dit van de hand van Tjerk Buishand uitgekomen boek heeft als uitgever Kosmos 55). Zoals men zal begrijpen is dit een heel ander soort tuinvoorlichting. Het gaat hier niet zozeer om het kleine tuintje rond het huis, maar om de echte moestuin. Daarvan getuigen de inhoud en ook de foto’s. Uitgebreid wordt de „nuttige” tuin onder de loep genomen, zodat er een boek ontstond, dat werkelijk een goede gids kan zijn voor volkstuinders en hun kornuiten. De ijverige spitter en schoffelaar kan, rustig genietend op een kistje langs zijn tuintrots, lezen hoe een plant eigenlijk in elkaar zit en wat die nodig heeft om goede vruchten te geven. Al eerder had de goede man of vrouw natuurlijk al in het boek doorgenomen hoe de tuin het best ingericht kon worden. Hij of zij kan nu verder van Tjerk Buishand vernemen wat voor hulpmiddelen er zijn om optimaal van de lap grond te genieten, hoe men zijn planten kan beschermen, zaaien, verspenen, planten en bewaren. Dat valt allemaal onder het zogeheten theoretische gedeelte. Daarna voert het De meeste van de eenjarige bloemzaden kunnen bij goed groei zaam weer in april buiten in de volle grond worden gezaaid. Enkele soor ten kunnen beter eerst onder glas worden opgekweekt, andere kunt u vervroegen door eerst onder glas of in de huiskamer voor het raam, dan wel in de hobbykas in de tuin te zaaien en daarna te verspenen. Die behandeling staat altijd vermeld op de verpakking van het bloemzaad. Vergeet vooral niet hier en daar afrikanen te planten. Ze staan niet alleen gezellig en bieden het hele seizoen een weelde «an bloemen, maar houden bovendien de mieren op een afstand. Zet dan ook zeker wat afrikanen bij de keukendeur en u heeft de hele zomer geen last van mieren in de keuken. Tussen de ro zen geplant voorkomen ze ook aan tasting van de rozenstruiken door aaltjes. En wat is er eigenlijk op tegen om er ook een paar in een pot binnen voor het raam te zetten? Dat is voor de zomer een uitstekende alternatieve insektenbestrijder, want ook muggen en vliegen hebben er een hekel aan. Veel warmte en dus energie gaat in huis verloren door het niet goed afsluiten van ra men en deuren. We kennen allemaal het hinderlijk toch ten langs de vloer, by deuren die niet zijn voorzien van een dorpelstrip. Ook de koude luchtstroom bij een draaiend raam is duidelijk merkbaar bij het minste zuch tje wind. Het is geen zeldzaamheid als je bij straffe wind bij de voor deur, de keuken deur en de deuren naar de tuin de wind er onder door hoort en voelt gie ren. Iedereen, die ook maar iets van bouwen afweet is er zich terdege van bewust dat het tot de mogelijkheden behoort om abso luut tochtdicht te bouwen zonder af doende hulpmiddelen. Hout werkt nu eenmaal en ook de maatvoering in de bouw is afgestemd op een goedlopend systeem, waarbij gemak kelijk openen en sluiten voorop staan. In de praktijk wil dat zeggen, dat een deur of een raam wordt afgehangen op een dergelijke manier, dat het in alle omstandigheden gemakkeljjk open en dicht kan. Dus zonder klemmen en schuren. Derhalve is tochtwering een probleem, dat u zelf moet verhelpen. Daar kan en onder meer Ellen tochtprofie len (elton, postbus 5, Roden) voor gebruiken. Ze worden geleverd met voorgeboorde spijkergaatjes en desgewenst de juiste spijkers. Behal ve deze speciale profielen voor deuren en ramen zijn er ook nog dor pelstrips. De profiels kunnen precies op maat afgezaagd worden. Wil je bijzondere tochtwering hebben, die je niet ziet, dan is er de zg. Ellen matic. Die wordt in een voorgefraisde gleuf in de deur weggewerkt. ook nog goed te zijn voor het maken van dranken reukwatertjes, oliën en lotions Om te voorkomen dat er brokken worden gemaakt bij het in de keu ken halen van wat tuin en natuur te bieden hebben heeft de schrijfster (onder het motto „Zorg dat je het nog kunt navertellen”) in haar boek je een lijst opgenomen van planten waarvan de bloemen schadelijke stoffen bevatten Ze heeft ook veel werk gemaakt van het uitpluizer: van talloze legenden en verhalen o- ver vermeende tovekracht van aller lei bloemen en planten „Bloemen op 't bord” (met illustraties van Elsje Zwart) is een uitgave van De Driehoek Het bescheiden plantje met zijn fluwelige veelkleurige bloemen dat onder de naam viooltje in Neder landse ruinen groeit en bloeit, moet het favoriete bloemetje van Napole on Bonaparte zijn geweest Elk jaar schonk hij zijn Josephine op hun trouwdag een boeket versgeplukte viooltjes, en ook op politieke hoog tijdagen in zijn leven schijnen (paar se) viooltjes een belangrijke decora tieve rol te hebben vervuld Keizer Nero daarentegen vie) voor de roos on in het bijzonder voor een culinai re variatie van deze trotse bloem rozenpudding Andere Romeinse keizers wensten feest te vieren en te slapen op dikke lagen van verse hizeblaadjes ln die tijd was men er „Kook sneller” heet het bij El sevier verschenen boekje van. chefkok Jan Hoogeveen. Er be staan al veel boekjes, waarin het koken met de snelkookpan wordt begeleid, maar echt goede recepten-met-fantasie ontbreken veelal. Ik citeer er hier een waar mee veel snelkooksters hun voor deel kunnen doen: yV" z: en

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33