ZORGWEKKEND VERSCHIJNSEL LENING 1977 1997 PER 197 Lubbers komt niet met nota over consumptiezaken - w FNV wil meer onderzoek naar Werkloosheid is gestegen ABN leent ook niet meer aan Zuid-Afrika Spanje zijn nu erkend giftige stoffen Van Gelder blijft bij sluiting van Apeldoorn Vakbonden in Wetsontwerp openbaarheid inkomens nu ingediend Meubelexport toegenomen postgiro en rijkspostspaarbank ft' STAAT DER NEDERLANDEN Ir 35 APRIL 10 7 7 ECONOMIE bedrag koers jaarlijks op 15 juni rente aflossing schuldbewijzen inschrijving 15 juni 1977 storting toewijzing kosteloos bij banken en commissionairs prospectus Contant vreemd geld in meer dan 30 landen Gaat u relaxen op het Engelse platte land of genieten van bruisend Londen? Laat uw plezier dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaal kaarten van de postgiro mee Elk (Crown) postkantoor in het Verenigd Koninkrijk (ook op jersey en Guernsey) geeft u er maximaal 30 pond per kaart voor, op vertoon van uw giropas en paspoort. (Vanaf 1 mei 1977 uw nieuwe giropas.) Have a nice time! De betrokkenn bon den zijn de (commu open bed rag de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 in 20 jaarlijkse termijnen van 15 juni 1978 af vervroegde aflossing is van 15 juni 1987 af mogelijk tot 15 juni 1992 tegen de koers van 103%, daarna tegen 102% 3 mei 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers MADRID (ANP). Vijf vakverbonden in Spanje hebben giste ren hun statuten ge deponeerd bij het mi nisterie I van Vak bondszaken teneinde legalisatie te verknj gen van de bonden WASHINGTON (Reuter). In verscheidene van de voornaamste industrielanden worden geen vorderingen meer gemaakt met de bestrijding van de inflatie. De secretaris-generaal van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), Emile van Lennep, heeft dit gisteren opgemerkt in het interimcomité van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in Washington. nistische) Arbeider- scommissies, de (so cialistische) Unie van Arbeidersvakverem- gingen, de Algemene Arbeidersunie, de Unie van Solidariteit van de Baskische Ar beiders en de Unie van Solidariteit van de Catalaanse arbei ders 08 STATIONSSTR 9234567 TH G LUCASS --i (ADVERTENTIE) i E. van Lennep 7,86 (ADVERTENTIE) Engels geld uit Holland I877 ■ji Mil TB Vermindering inflatie OESO tot stilstand „De nota is klaar. Maar zij is controversi eel. Daarom kan zij niet aan de kamer worden overgelegd”, aldus minister Lub bers. „De nota zou wel zijn ingediend als de Kamer het kabinet niet naar huis had gestuurd”. Van Lennep wees erop dat de Ameri kaanse autoriteiten dat blijkbaar hebben ingezien. De regering Carter streeft ernaar de stijging van de prijzen in de Verenigde Staten te verminderen van zes percent dit jaar tot vier percent in 1979. Een soortgelij ke doelstelling is nodig voor de vierentwin tig industrielanden van de OESO als ge heel, al is het duidelijk dat de inflatieper centages in de afzonderlijke landen uiteen zullen blijven lopen, zo meende hij. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het werkelijke aantal werklozen is deze maand met 14.000 ge daald, maar wanneer rekening wordt ge houden met seizoensinvloeden blijkt er een stijging van de werkloosheid met 3000 personen te zijn. Deze cijfers komen naar voren uit de eerste, voorlopige tellingen van het minis terie van sociale zaken De geregistreerde openstaande vraag naar personeel daalde, rekening houdend met de seizoenscorrec- tie, met ruim 4000 mensen. Zonder de correctie is er sprake van een stijging met ruim 1000 aanvragen. Het zuiver aantal ingeschreven vacatu res bij de arbeidsbureaus steeg van 45.900 tot 46.500 De openstaande vraag, voor seizoen gecorrigeerd daalde van 51400 eind maart tot 47 000 eind april (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De inkomens uit functies moeten openbaar worden gemaakt. Alle gegevens daarover van alle ondernemingen van 25 en meer personeelsleden zullen worden verzameld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Na die verzameling zullen per functiegroep de inkomens openbaar zijn en dus toegankelijk voor iedereen Om aan de gegevens te komen, zullen de inkomensgegevens worden verzameld van In een eerste commentaar op het inge diende wetsontwerp openbaarheid van in komens zei FNV-bestuurder Drabbe, dat het ontwerp slechts als een bescheiden aanzet kan worden beschowd voor meer openbaarheid rond inkomens. Hij betreurt het, dat minister Boersma zich beperkt tot inkomens uit arbeid en dat bijvoorbeeld inkomens uit rente, pacht en dergelijke buiten beschouwing blijven. Daarnaast proeft Drabbe uit de toelichting, dat de doelstelling van het wetsontwerp ruimer is dan alleen het verkrijgen van openbaar heid Een werkgever met 25 of meer werkne mers wordt op grond van de wet verplicht de gevraagde opgaven te verstrekken. De werkgever moet in een daartoe aangewe zen kaart het ministerie van Sociale Zaken schriftelijk opgeven hoeveel mannelijke en vrouwelijke werknemers hij in dienst heeft, ingedeeld in categorieën naar hoog te van inkomen en functieniveau en alle arbeidsvoorwaarden. heid tot legalisatie, heeft de Spaanse regering tege lijkertijd alle demonstra ties op 1 mei verboden UTRECHT (ANP). De overheid moet meer geld uittrekken voor het onderzoek naar het inademen van giftige stoffen door werknemers. Er moeten meer mensen voor dit werk worden aangesteld. Boven dien moet er een verbod komen op de invoering van nieuwe stoffen zonder dat ze op hun eventuele risico’s voor de gezond heid zijn beoordeeld, zo meent de Federa tie Nederlandse Vakbeweging (FNV). Die maatregelen zijn volgens haar nodig om tot een doeltreffend beleid te komen op het terrein van de bescherming van de gezondheid op de arbeidsplaats. Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft onlangs een commissie ingesteld die zich bezighoudt met het onderzoek naar scha delijke stoffen in de in te ademen lucht. In de commissie zitten zowel werkne mers- als werkgeversvertegenwoordigers. De middelen die de commissie ter beschik king staan zijn voldoende voor het onder zoek per jaar van ongeveer twintig stoffen. Maar op dit moment, zo zegt de Federatie, zijn er in de industrie duizenden stoffen in gebruik die vanwege hun giftigheid vra gen om vaststelling van hun - voor Neder landse verhoudingen - maximaal toelaat bare hoeveelheid UTRECHT (ANP). De directie van Van Gelder blijft vooralsnog bij haar standpunt, dat de papierfabriek in Apel doorn (500 man) dicht moet. Zij ziet niet zo veel in een plan van de werknemers om de fabriek gedeeltelijk te laten voortbestaan, maar zij heeft zich uiteindelijk wel bereid verklaard om met de overheid te gaan praten over dit plan. Dit heeft districtsbestuurder W. van der Stokker van de industriebond NVV giste ren meegedeeld na afloop van het overleg tussen Van Gelder en de vakbonden. Het plan van de werknemers voorziet in het behoud van werkgelegenheid voor onge veer 230 man. De directie vindt dit plan niet te verwezenlijken, omdat de finan- cieringsmogelijkheden ontbreken. Er zou ongeveer veertien miljoen gulden nodig zijn voor drie jaar. Op aandringen van de vakbonden heeft de directie echter toege zegd, dat zij contact zal opnemen met de overheid. 1.40C 8,0(1 6,68 3,50e Op korte termijn zal in de landen met de hoogste inflatiepercentages de aandacht onvermijdelijk uitgaan naar bevordering van de werkgelegenheid, stimulering van de investeringen en bestrijding van de loon- en prijsspiraal, zo meende van Len nep. Maar instandhouding van een regel matige economische groei tot het einde van de jaren zeventig vergt naar zijn me ning ook een verdere daling van de infla tiepercentages. Van de zijde van de Ar- beiderscommissies is na der meegedeeld, dat de vijf vakbonden, die hun statu ten gedeponeerd hebben, automatisch erkend zijn. GENÈVE (ANP). Na de Amro-bank heeft thans ook de Algemene Bank Neder land aan de Wereldraad van Kerken ge schreven, dat geen leningen meer worden verstrekt aan de regering van Zuid-Afrika of aan officiële instanties daar totdat zoals de commissie tot bestrijding van het racisme van de Wereldraad van Kerken heeft geformuleerd de met kracht van wet opgedrongen apartheid is afgeschaft. In een brief van 21 april 1977 aan dr. Philip Potter, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, verklaart de Al gemene Bank Nederland dat zij sinds me dio 1975 geen leningen meer heeft ver strekt aan de republiek van Zuid-Afrika of aan officiële instanties daar. Dat, „afge zien van de toenemende economische risi co’s van een dergelijke lening, een van onze overwegingen is geweest de groeien de kritiek, nationaal en internationaal, op de situatie in Zuid-Afrika, in het bijzonder voor wat betreft de rassendiscriminatie. Algemene overzichten kunnen niet van één bedrijf worden gepubliceerd. Direct betrokkenen krijgen recht op inzage. Be halve gegevens over inkomens in meer enge zijn, kunnen ook gegevens worden gevraagd over systemen van arbeidsvoor waarden, de feitelijke functie-indeling en toepassing van eventuele systemen van functiewaardering, alles eveneens voor het verkrijgen van meer inzicht in de inko mensvorming. regeldheden te vermijden, waardoor de strijdkrach ten bij wie toch reeds kwaad bloed gezet is door de recente legalisatie van de communistische partij, nog meer tegen de haren in gestreken zouden worden De gedetailleerde cijfers luiden: totaal aantal „zuiver” werklozen daalde van 201.500 eind maart tot 187.800 eind april met een daling bij de mannen van 11.700 en bij de vrouwen van 2000. Voor seizoen gecorrigeerd steeg het totaal van 193.400 tot 196.500, bij de mannen 1700 en bij de vrouwen 1400. Legalisatie van de niet officiële bonden zou overi gens de ondergang beteke nen van de syndicaten, een verticale monolitische or werknemers in particuliere bedrijven, ambtenaren, zelfstandigen, met een accent op de vrije beroepen en commissarissen van NV’s en BV’s. Met opzet is gekozen voor een systeem dat niet alleen op werk nemers van toepassing is. De functie-inko- mens worden niet individueel openbaar gemaakt, maar gegroepeerd in overzich ten, opgesteld naar enerzijds inkomensni veaus en anderzijds naar functieniveaus. ,10 ,30 ,50 ,00 ,80 ,75 i.OO 1,70 ’,20 >,50 .20 1,00 1,60 180 1,00 1,00 >,00 1,00 1,50 3,80 5,50 7,50 3,50 9,00 3,80 5,00e Om dit mogelijk te maken, heeft minis ter Boersma van Sociale Zaken gisteren, op de laatste vergaderdag van de Tweede Kamer het Wetsontwerp openbaarheid in komens uit arbeid ingediend. Deze wet biedt volgens dé minister de mogelijkheid verschillen in inkomen te toetsén binnen het sociaal-economisch beleid. Juist voor het voeren van sociaal-economisch overleg acht de minister het beschikbaar zijn van gegevens van uitermate groot belang. 8,70 0,00 8,80 12,00 8,00 »,00f 12,00 ,7,10e '0,50 10,00 17,50 13,00 12,00 19,20 11,00 50,10 33,00 79,80 56,50 2,00b 77,50 30,10 36,00 30,50 95,50 71,00 77,10 59,00 40,50 31,60 74,40 88,50 86,00 61,00 3320 10,00 06,00 7520 66,80 98,50 3320 39,00 61,00 70,10 66,50 5020 58,00 95,00 49,00 98,10 70,00 Een woordvoerder van de Algemene Arbeidersu me verklaarde dat de Spaanse regering een stap vooruit en een stap achte ruit heeft gezet Waarne mers menen, dat het ver bod op demonstraties ken nelijk ten doel heeft onge Zo zal er voor moeten worden gezorgd dat de concurrentie in stand gehouden wordt en zo mogelijk vergroot, dat knel punten in de voorziening worden verme den, de rekkracht van arbeidsmarkten wordt verbeterd en de stijging van prijzen en inkomens wordt vertraagd. Daaraan zullen regeringen, werkgevers en werkne mers moeten meewerken. Evenals IMF-directeur Han Witteveen was Van Lennep van mening dat over schakeling op krachtige stimulering van de economische bedrijvigheid ter bevorde ring van een snelle toeneming van de werkgelegenheid waarschijnlijk niets uit zal halen en alleen maar zal leiden tot opleving van de inflatie en een nieuwe economische recessie. Ook in beïnvloeding van de vraag als reactie op storingen in het aanbod van goederen zag hij niets. In plaats daarvan dienen met vastbera denheid maatregelen te worden genomen die tot gevolg hebben dat een gematigde maar aanhoudende economische groei in stand wordt gehouden, daarbij dient le ring te worden getrokken uit de lessen van het verleden, aldus de secretaris-generaal van de OESO Uit de jongste cijfers van het Europese bureau voor de statistiek blijkt dat de industriële produktie in de EEG terug loopt. In februari van dit jaar lag ze bijna 1,5 pet lager dan in januari. De daling werd vooral veroorzaakt door een geringe re produktie in de sector consumptiegoe deren In de zes achter ons liggende maanden (september vorig jaar tot en met februari van dit jaar) valt er nog een stijging van de industriële produktie te noteren. In Italië was die stijging 4 pet, in het Verenigd Koninkrijk 3,7 pet, in Nederland 1,9 pet, in Frankrijk 0,9 pet en in West-Duitsland 0,7 pet. In genoemde periode daalde de indus triële produkte in België met 2,5 pet en in Luxemburg met 3,7 pet. De secretaris-generaal van de OESO merkte op dat het verwezenlijken van de doelstelling van een vermindering van de geldontwaarding bij een gelijktijdige ge matigde maar aanhoudende economische expansie een grote verscheidenheid van beleidsmaatregelen vereist. UTRECHT (ANP). De uitvoer van de Nederlandse meubelindustrie is vorig jaar met 19 procent gestegen tot 502,3 mil joen Daar stond evenwel een stijging van de invoer tegenover met 26 procent tot 1267,7 miljoen Tijdens een bijeenkomst in Utrecht ter gelegenheid van de komende Internationa le Meubelbeurs (7 tot en met 13 september) noemde de heer A. H. van Heusden de exportpositie van de Nederlandse meubel industrie in het algemeen niet onbevredi gend. Van Heusden is secretaris van DU- FEX, een organisatie van 88 exporteren de bedrijven binnen de Centrale Bond van Meubelfabrikanten In 1971 exporteerde Nederland nog maar voor 200 miljoen aan meubelen. Dat betekent, dat de uitvoer van de afgelo pen zes jaar, rekening houdend met de invloed van de inflatie, een reële groei van meer dan 50 procent te zien heeft gegeven De mogelijkheid voor Spaanse vakbonden, gele galiseerd te worden, na veertig jaar clandestini teit, is 22 april jl bekend gemaakt. na afloop van een ministerraad en giste ren bekrachtigd door de publikatie van een decreet in de Spaanse staatscou rant De socialist Kolthoff had de minister verweten, dat hij de meermalen gedane belofte om nog voor de verkiezingen de nota over de consumptieproblematiek en het consumentenbeleid bij de Tweede Ka mer in te dienen niet was nagekomen. Volgens Van Lennep is de daling van de inflatiepercentages in een aantal landen tot staan gekomen en zijn er geen duidelij ke redenen om aan te nemen dat de geld ontwaarding in 1978 of volgende jaren verder zal verminderen. Hij verklaarde tegenover de ministers van Financiën van een twintigtal landen waaruit het comité bestaat dat dit een van de meest zorgwek kende verschijnselen van de huidige eco nomische situatie is. ganisatie met politieke macht, die een vierde vm de zetels in het parlement beheerst. DEN HAAG (ANP). Minister Lubbers van Economische Zaken laat de onlangs gereed gekomen nota van de consump tieproblematiek in zijn tas zitten. Dit heeft de bewindsman gisteren in de Tweede Kamer gezegd tijdens het mondeling vra genuurtje. „Het wetsontwerp vormt een belangrij ke aanzet tot een grotere mate van open baarheid van inkomens. Die openbaarheid is een onmisbare voorwaarde voor een rechtvaardiger inkomensbeleid” Aldus CNV-secretaris Van der Meulen in een eerste reactie op het wetsontwerp „Open baarheid van inkomens uit arbeid" Niettegenstaande het openen van de mogeiijk van m neder land garantie tot 100 gulden na

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 35