Bestuur Jusos BHOETTO HAALT FEL boos op SPD UIT NAAR AMERIKA NIEUW PLAN IN STREVEN NAAR DUURZAME VREDE Ruk naar links in BARRE KREEG STEUN Italië blijft uit VOOR MILJARDENPLAN TINDEMANS PROBEERT ZO BREED MOGELIJKE REGERING TE VORMEN Problemen tussen Frankrijk en Vietnam opgelost Ontmoeting Vance- Gromiko in Genève Meer oppositie-actie in Pakistan gemeld i V-l en V-2 Geblokkeerd Beperkende voorwaarden in program-akkoord Van Nationale Vergadering Adviesraad TUSSENDEUREN Formateur wil standpunt van Blijkens communiqué: Drieledig taalpartijen'horen 2 9 APRIL 3 V R I J D A G 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND door Ron Brown r firsts n BELFAST Over enkele dagen zal de Noordierse vredesbeweging Peace People een geheel nieuw plan lanceren in haar streven naar een duurzame vrede in Ulster. Dit plan omvat de publikatie van een eigen „grondwet” en het oprichten van een vredesparlement, dat op den duur door de Britse regering gelegaliseerd zou moeten worden als een officieel bestuur van Noord-Ierland. gericht. PREMIER BHOETTO I i e 8- *r (ADVERTENTIE) Superstars lekke' nieuw zoutte vao Smiths LEO TINDEMANS 1 l t De oppositie in Pakistan begon haar campagne tegen Bhoetto na de verkiezin gen op 7 maart, die de Volkspartij van Bhoetto opnieuw aan de macht brachten voor een periode van vijf jaar. Maar Bhoetto’s tegenstanders zeiden, dat er ge knoeid was met de verkiezingen. Zij eisten het aftreden van de premier en nieuwe verkiezingen. Er braken onlusten uit en De Pakistaanse premier zei verder, dat hij keer op keer de verzekering had gege ven, dat Pakistan geen kernbom zou ma ken. Maar een bepaald land wilde Pakis tan dat vermogen nog steeds onthouden. Akkoorden zijn getekend op het ge bied van economische en industriële samenwerking en het terrein van cul tuur, wetenschap en techniek „Petro Vietnam’ en de Franse maat schappij Elf-Aquitame nebben gistei en in Parijs een akkoord geparafeerd voor onderzoek en exploitatie van olie in een zone van 12.000 vierkante kilometer ter hoogte van de Vietnamese zuidkust BRUSSEL (ANP) Als het enigszins mogelijk is wil de Belgische regeringsfor mateur, de christen-democraat Leo Tin demans, een zeer brede regering vormen, die niet alleen bestaat uit christen-demo- craten, socialisten en liberalen, maar ook deelnemers kent van twee „taalpartijen”, de Vlaamse Volksunie en het Brusselse FDF (Front van Franssprekenden). Dat is gisteren gebleken, toen de formateur on omwonden aan Volksunie en FDF de steeds meer te stellen met hun eigen ach terban, worden steeds heftiger aangeval len door ultra-links, met name aan de universiteiten Voor het eerst sinds de nogal vage doel stelling van „Vrede in Noord-Ierland” dat door de oprichtster Betty Williams en Mai- regd Corrigan gepropageerd werd, heeft de vredesbeweging een vastomlijnd beleid gekregen. Het brein achter dit ambitieuze Intussen is gisteren uit betrouwbare bron vernomen, dat in het bergachtige noorden van Pakistan Kohistanen een door Chinezen gebouwde weg hebben ge blokkeerd. Groepen Chinese arbeiders waren geïsoleerd. De weg loopt van de Pakistaanse grens met China door het Karakorum-gebergte thans heerst in drie grote steden de staat van beleg. Verder wordt er een adviesraad in het leven geroepen die minstens acht maal per jaar bijeen zal komen en die uit één vertegenwoordiger van elke groep zal be staan. De groepen brengen in deze ad viesraad verslag van hun vorderingen. McKeown, die zichzelf als een militante pacifist beschrijft, wil van het alternatieve parlement een voorbeeld van succesvolle samenwerking door Noordieren maken. „Als wij ons ledental tot 700.000 kunnen Eens per jaar wordt het bestuur van de beweging gekozen met de opdracht het beleid, dat door de assemblee is opgesteld, uit te voeren. Dit bestuur zal ook man kracht en geld aan diverse groepen toewij zen, maar mag zelf geen besluiten nemen. De Peace People bestaat uit diverse wijkgroepen en twee leden uit ieder van deze groepen krijgen zitting in de assem- blée. In totaal zullen dit 220 afgevaardig den zijn die de ongeveer 100.000 leden van de beweging zullen vertegenwoordigen. De assemblée zal tweemaal per jaar bijeen komen om het beleid van de vredesbewe ging uit te stippelen en de resultaten te beoordelen. vraag stelde of ze bereid zijn in de rege ring zitting te nemen en zo ja, met wie en in welke coalitie. Formateur Tindemans heeft Volksunie en FDF tot vanmiddag de tijd gegeven om hem een antwoord te verschaffen Bekend is (dat hebben beide „taalpartijen” ai laten weten) dat Volksunie en FDF zich op het standpunt stellen dat als ze regeringsver antwoordelijkheid nemen, ze dan ook wer kelijk willen meepraten over economische en sociale kwesties, het Belgische buiten landse beleid etc De blokkade zou een protestactie zijn tegen het uitblijven van regeringscompen- satie voor de onteigening van land voor de aanleg van de weg. De gevangenzittende oppositieleider Fa- qir Mohammed heeft evenwel in een brief aan buitenlandse journalisten geschreven dat de Kohistanen in opstand zijn geko men en zich aan de zijde geschaard heb ben van de PNA. Of alles wel zo van een leien dakje zal gaan als Tindemans wil, is echter nog zeer de vraag Van het begin van zijn formatie- opdracht af heeft hij volgehouden dat zijn voorkeur uitgaat naar een „drieledige” regering d w.z met chnsten-democraten. socialisten en liberalen uitbreiden, zullen wij aan de regering in Londen vragen aan het Britse parlement onze suggestie voor te leggen dat onze eigen grondwet als basis van een officiële bestuursvorm wordt gebruikt. De economische en sociale problemen zijn zo groot, dal het land een „sterke” Het gevaar bestaat dat vele linkse, maar overtuigde jonge sociaal-democraten zich solidair met Benneter verklaren en uit de SPD gaan. Morgen komt het centrale co mité van de Jungsozialisten bijeen om zich verder te beraden. Als u woensdagavond naar de Panora- miek-documentaire over dr. Wernher von Braun en zijn V-2 hebt gekeken, zult u zich misschien net als ik hebben afgevraagd hoe het nu eigenlijk met de V-l zat. Want daarover werd niet gerept. De reden was (legde samensteller Rudolf Spoor uit), dat Wernher von Braun niets met de V-l te maken had. Vergeldingswapen-1 was ei genlijk een onbemand vliegtuigje met vleugels en straalaandrijving, dat zich met een snelheid van 500 km per uur voortbe woog, zodat Spitfires ze op net nog veilige afstand konden achtervolgen en neer schieten met hun ton aan explosieven. Ook tipten de Spitfire-piloten de vleugels van de V-l wel eens met hun eigen vleugels aan om de „zoembom” (zoals de Londenaren de V-l noemden) van richting te doen veranderen. De eerste V-l werd in de nacht van 12 op 13 juni 1944 vanuit Frankrijk op Londen afgeschoten. Tussen 12 en 20 juni (D-day was op 6 juni 1944!) werden ongeveer 8000 V-l’s op Londen afgevuurd, waarvan er ongeveer 2300 de Engelse hoofdstad be reikten, om daar 5479 doden en 15.934 gewonden te veroorzaken, terwijl 25.000 gebouwen werden verwoest en vele andere beschadigd. De eerste V-l die vanuit Ne derland (de Achterhoek) werd afgescho ten, werd omstreeks 14 september 1944 in de richting van Antwerpen verzonden. In België vielen, door toedoen van zowel de V-l’s als de V-2’s, in totaal 3752 doden en 6000 gewonden. Tot zover de V-l, een zacht eitje vergele ken met de V-2 van Wernher von Braun c.s., want dat was een echte raketbom van 14 a 15 meter lengte, die een supersonische snelheid van 5000 km per uur kon berei ken! De V-2’s zouden ongeveer 8000 slachtoffers eisen onder de Londense be volking. De eerste twee werden vanuit Wassenaar op vrijdag 8 september 1944 afgeschoten, de eerste richting Parijs, de tweede richting Londen, meteen maar de twee grootste steden, blijkbaar om de tref kans te verhogen. In het gestencilde dag boek („Moeders Dagboek”) van mevrouw Dr. Chr. Kroes-Lichtenberg, waaruit ik al eens geciteerd heb, lees ik op vrijdag 8 september 1944: 1 1 v r e „Dit plan zal de hulpeloosheid van de politieke partijen in Ulster meer zichtbaar maken”, aldus McKeown. „Het is een in grijpende wijziging in geïnstitutionaliseer de structuren in Noord-Ierland. Wij ver vangen de weinig effectieve manier waar op Stormont (zetels van het vroegere Noordierse parlement) bijeenkwam. Er is nimmer een Noordierse regering gekozen op sociaal of economisch beleid. Het was t 1 i- t- n n 's it ir n st IA ser an. en iga lat er- iet to en ?r- de de en id lat ng, ide an- ige 'an De 70 cht en, igs- jpe sen Tijdens de uitgebreide gesprekken die zijn gevoerd is een klimaat van vriendschap ontstaan Gesproken is ov er internationale aangelegenheden en over ontwikkeling van de samenwer king. PARIJS (AFP). De laatste proble men uit het verleden tussen Frankrijk en Vietnam zijn opgelost. Dit hebben beide partijen tot hun genoegen gecon stateerd, zo staat in een communiqué dat gisteren m Parijs is uitgegeven aan het einde van het vierdaagse bezoek van premier Pham Van Dong Dat was op zaterdag 9 september, de eerste keer dat ze de V-2 noemt. In de loop der maanden zegt ze nu eens V-l ’s, vaker V-2’s, en ook wel samenvattend V’s, en vooral in het begin vermeldt ze ze nog nauwkeurig. Tussen 11 september en 31 oktober telde ze er 103, in november 120, in december 112, en daarna specificeert ze ze niet meer („De V-2 blijft geregeld door gaan, vanavond om half 11 de laatste”, „De V-2 was zowel vannacht als overdag druk in de weer”, etcetera). De laatste V, die bovendien mislukte (zoals er zoveel waren mislukt), noteert ze op 28 maart 1945, toen was de aanvoer vanuit het Roerge bied door de geallieerde opmars stilgelegd. De Zweedse margarine en het Zweedse wittebrood (bij Hus gebakken) waren toen al, op 27 februari, geconsumeerd, nadat de komst ervan op 13 februari was aangekon- digd De Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken beschuldigde de Britse om- roepmaatschappij BBC van tendentieuze berichtgeving over de gebeurtenissen in Pakistan. Het land had officieel bij Enge land geprotesteerd. Op 23 oktober 1944 beschrijft ze de scha de die een mislukte V-2 op de Voorschoten laan aanrichtte: „Het huis dreunde (ze woonde zelf in de Mesdagstraat), vooral de tussendeuren van onze slaapkamer; bij Vader viel „Sine libris vita lacuna” van de plint, maar doordat het raam openstond (ik was bezig de kamer te doen), waren er geen ruiten kapot. Wel aan de overkant één en verderop aan onze kant; ook in de Weissenbruchstraat b v een grote winkel ruit op de hoek van de Jozef Israëlslaan Het ging ook tot ver m de Archipelbuurt. In de Voorschotenlaan zijn drie huizen totaal verpulverd, op de Waalsdorperweg vlogen de pannen van de daken, alle ruiten stuk, de deuren ontzet Ook op de Oost- duinlaan. v Hogenhoucklaan. Nijenrode- straar etc ruiten stuk van Bronovo, van het kerkje daarbij, kortom een ruïne van de hete buurt, wel 700 nuizen, waarvan 115 totaal onbewoonbaar Geen slachtoffers onder de burgers, wel wat gewonden” Wie in de afgelopen weken uit de rede voeringen van partijvoorzitter Aldo Moro mocht hebben opgemaakt dat de christen democraten nu bereid waren tot een ge heel nieuwe opening naar de communis ten, zal zijn mening moeten herzien, De leider van de communisten, Enrico Berlin- guer, riep voor de zoveelste maal op tot een radicale ommekeer in de Italiaanse poli tiek. Maar terwijl hij op Sardinië zijn grote herdenkingsrede hield voor Antonio Gramsci,) de oprichter van de Italiaanse communistische partij, kwam het ant woord al uit Rome: wat de christen-demo- craten betreft komt er geen enkele omme keer. Daarmee is het politieke beeld van Italië terug op de patstelling die nu al maanden voortduurt. Wie er het meest van te lijden zeiden verschillende sprekers, „zou- hebben, zijn de communisten. Zij krijgen den wij verraad plegen aan onze kiezers”. De gaullistische fractie, die het grootste blok binnen de regeringspartijen vormt, besloot pas op het allerlaatste ogenblik en na spoedberaad vóór Barre te stemmen. De premier had aan de stemming over zijn plan het vertrouwensvotum verbonden. „Het is ontzettend slecht weer, gietbuien, donderbuien, en 't wordt lelijk koud. Men begint zich hier ongerust te maken naar aanleiding van de V-l. Allang is bekend, dat aan de Wassenaarse Slag gewerkt wordt aan installaties om ze af te schieten Nu komt bericht, dat de flat Marlot en villa's in Wassenaar leeg moeten, d.w.z. de mensen eruit met het oog op explosies. Toen vanavond 2 vliegtuigen vrij laag óverkwamen, die een raar geluid maakten, zei men al dat het V-l’s waren”. PARIJS (DPA) De Franse nationale vergadering heeft gisteren haar vertrouwen geschonken aan premier Raymond Barre en zijn miljardenplan. Er was een debat van drie dagen aan voorafgegaan. Daar had men dus geen gelijk in: het waren V-2’s. Terwijl de geallieerde troe pen Zuid-Nederland al binnentrokken, no teerde mevrouw Kroes: „Nieuws is er van daag niet verder, maar er is grote opwin ding over Wassenaar, waar nu 40.000 men sen, alles wat woont tussen Marlot en de Kerkdam, aanzegging hebben dat ze in hun eigen belang dinsdag weg moeten zijn. Men brengt het in verband met de V-2’s. Tindemans wil echter van tevoren pre cies weten of de beide taalpartijen bereid zijn mee te werken aan een oplossing van de zogenoemde communautaire Belgische prblemen, dat wil zeggen een definitieve gewestvorming stop WASHINGTON (Reuter/DPA). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, zal op 18 mei in Genève een ontmoeting hebben met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromiko, zo is gisteren bekendgemaakt door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Waarschijnlijk zullen Vance en Gromiko twee of drie dagen besprekingen voeren. De onderwerpen van gesprek zullen zijn het Midden-Oosten en een nieuw verdrag ter beperking van de strategische wapens (SALT). naar de Indus-vlakte en is 640 km lang. Aan de weg werken naar schatting 5000 a 30.000 Chinezen. Van de 474 aanwezige Kamerleden stemden 271 voor en 186 tegen. Zeventien afgevaardigden onthielden zich van stemming ISLAMABAD (Reuter). Premier Zoelfikar Ali Bhoetto heeft gisteren in het parlement gesproken over een „kolos sale internationale samenzwering” tegen Pakistan. Bhoetto meent, dat er buiten landers zitten achter de agitatie van de oppositie-partijen in Pakistan, die hem uit het zadel willen lichten. Pas aan het einde van zijn rede werd de Pakistaanse premier duidelijk: zijn beschuldiging bleek tegen de Verenigde Staten te zijn plan is Cieran McKeown, de derde leider van de Peace People. Eerst zal op korte termijn een grondwet van de beweging gepubliceerd worden. De ze is opgesteld door een conferentie van leden van de vredesbeweging en wordt momenteel door een team van advocaten bijgeschaafd. Hierin wordt de oprichting van het vredesparlement vastgelegd. Waarnemers hebben uit debat en stemming afgelezen hoe breekbaar de regeringscoali tie is, tien maanden ongeveer voor de Kamerverkiezingen. Door de positieve uitslag van de stemming is het tweede kabinet van de partijloze econoom aan een catastrofe ontsnapt. Bij de gaullisten was het aantal tegenstanders van het plan groter geweest dan het aantal voorstanders. „Wij stemmen nu wel voor het plan, maar het betekent niet dat wij u vertrouwen”, zei de gaullistische afgevaardigde Yves Guena tegen de premier Duidelijk is dat Tindemans, die gister middag bij koning Boudewijn verslag uit bracht over het verloop van zijn forma- tieopdracht, eerst wil weten met welke partijen hij serieus in zee kan gaan, om daarna te onderhandelen over het rege- ringsprogram. Voor die laatste onderhan- delingen, zo deelde hij gisteren mee, wil hij de tijd nemen tot hooguit 12 mei. Als alles gunstig verloopt, kan België even na die datum dus een mewe regering hebben. (Van onze redacteur in West-Duitsland) BONN Tussen de Westduitse Sociaal- Democratische Partij SDP en haar jonge renorganisatie, de zgn. Jungsozialisten (Jusos) is „oorlog” uitgebroken. Het be stuur van de grootste kerngemeenschap binnen de SPD - er zijn bijna 400.000 Jungsozialisten; allen leden van de SPD onder de 35 jaar - noemt het „onverdraag lijk" dat het SPD-bestuur haar nieuwe voorzitter Klaus-Uwe Benneter drie maan den heeft geschorst. Met het „programma-Barre-twee” van 3,3 miljard frank wil de premier de economie uit het slop helpen en de werkloosheid bestrijden. (Van onze redacteur in Italië) ROME. Er komt voorlopig geen wen ding naar links in de Italiaanse politiek. Het christen-democratische partijbestuur besloot in de nacht van woensdag op donderdag met algemene stemmen toe stemming te verlenen voor onderhande- lingen met alle gedogende partijen, com munisten niet uitgezonderd. Het besluit was echter omgeven met zoveel beperkende voorwaarden, dat er eigenlijk niets verandert. Het program- akkoord waar de christen-democraten op aansturen, mag niet verder gaan dan enke le concrete punten, zoals het economisch beleid en de openbare orde. In geen geval mag het lijken op een algemeen politiek akkoord met de communisten, want daar mee, De socialisten, communisten en links-radicalen hadden het regeringsplan al afgewezen en stemden er tegen. regering nodig heeft met partijen die rege- nngservaring hebben, aldus Tindemans De liberalen hebben echter laten dóór schemeren, dat ze in de oppositie willen, wellicht wachtend op het moment dat Tin demans vast zou lopen met zijn forma- tiepoging om dan, als toch een beroep op hen gedaan zou worden, eisen te kunnen stellen. De socialisten deden een tegenzet, door de liberalen een vragenlijst voor te leggen, betrekking hebbend op commu nautaire en sociaal/economische vraag stukken De liberalen op hun beurt weiger den antwoord te geven op die vragen, zeggend dat ze slechts vragen van de for mateur wensten te beantwoorden Vandaag zo mag verwacht worden weet Tindemans in ieder geval het antwoord van de „taalpartijen” op de viaag of ze principieel bereid zijn regermgsveran- woordehjkheid te dragen Daarna komt dan wellicht klaarheid in het probleem wie met wie rond de tafel wil gaan zitten om een regering te vormen trijfel door Nico Scheepmaker® De voornaamste reden „waarom de bloedhonden mijn bloed willen” is volgens Bhoetto, dat hij wil, dat Pakistan doorgaat met zijn streven een opwerkingsfabriek voor kernmateriaal van Frankrijk te krijgen. Noordierse vredesbeweging wil alternatief parlement vormen altijd een kwestie van protestant of katho liek". Een van de problemen die nog uitge werkt moeten worden is het vormen van „kiesdistricten”. Er moet een gedefinieerd gebied aan iedere groep van Peace People worden toegewezen. Bovendien wil de vre desbeweging directe en nauwe banden met de Derde Wereld gaan scheppen. McKeown: „Het zal een lange, moeiza me weg worden. Maar het is de enige weg. De Britse regering zal er niet in geloven, denk ik. Totdat ze ziet dat we succes hebben. Men zal ons verwijten niet realis tisch te zijn. Maar helemaal niets doen getuigt van nog minder realiteit”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3