PRIJSOORLOG NIET ALLEEN IN BROODSECTOR in wasmiddel onjuist B Thatcher eist vermindering immigratie Zelfmoordcommando uit Libië voelt zich door v< Carters politiek roept spanningen op in NAVO va Noord -L uid -d ialoog komt weer op gang voorjaarsexpositie Directeur IHC- 1 Gusto stapt op l Rob Sipkes Edelsmid „Ageren tegen fosfaat Oeganda naar Zaïre Vrachtwagen op Egypte ernstig bedreigd begrafenisstoet: twee doden SUAREZ GEÏNTERVIEWD gf ai 4 Voorzitter raad van bestuur Hoechst: Moboetoe vr Internationaal Instituut voor Strategische Studies Minder kans Dronken man in politiewagen overleden Sovjet-Unie GALERIE GABRIELS Broodprijzen Angola „verrader" Oj V VRIJDAG 2 9 APRIL 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND Geopend: 29 april t/m 14 mei dagelijks van 11.00 tot 18.00 uur. STICI Exklusieve sieraden LONDEN (ANP). De politiek van de nieuwe Amerikaanse pre sident Carter heeft binnen de NA VO spanningen doen ontstaan. Dit is het oordeel van het Interna tionale Instituut voor Strategi sche Studies in Londen, zoals dat is neergelegd in het „Strategisch Jaaroverzicht 1976”, dat vandaag is gepubliceerd Schilderijen en aquarellen van meesters uit de romantische en Haagse school. Noordeinde 157a - Den Haag - Tel. 070 - 658472 c AMSTERDAM (ANP). Na het uitbreken van de broodprijzenoor log dreigt er nu ook een doorbreking van de vaste prijzen van boeken. Het grootwinkelbedrijf Maxis BV wil namelijk af van de prijsafspra ken in de boekhandel. Dit heeft de groepsleider van de afdeling „hard goods” (alles wat niet eetbaar is en niet tot textiel behoort), J. de Staak, gistermiddag meegedeeld naar aanleiding van een door de „Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels” tegen het grootwinkelbedrijf aangespannen kort geding. De heer Van de Staak zei letterlijk: „Wij willen consequent het totale boekenkartel doorbreken”. Ontdek de andere armbanden bij Rob Sipkes Geef het armsieraad een aparte plaats. Kreatief vormgegeven naar uw eigen idee? Bij Rob Sipkes! (ADVERTENTIE) Maxis Sjaba tegen opstandelingen vechten. Dit heeft Radio Oeganda gisteren meegedeeld. Amin zei dat hij Moboetoe had gewaar- (ADVERTENTIE) Naar aanleiding daarvan heeft de ge noemde vereniging zich gewend tot de directie van Bijenkorf Beheer, waarvan Maxis deel uitmaakt. Toen kreeg men te horen dat Maxis een eigen beleid voert. In Daarom is Maxis al maanden geleden begonnen met het aanmerkelijk goedko per verkopen van enkele uitgaven. Maar enkele weken geleden heeft het grootwin kelbedrijf voor het eerst in de op ruime schaal verspreide eigen krant aangekon- digd de produkten van de uitgeverijen Martinus Nijhoff, Helmond, Unieboek, Mi chelin en Standaard met grote kortingen aan te bieden. het daarop volgende contact met Maxis bleek dat de directie daar niet van zijn standpunt wil wijken. De Spaanse prièmier Adót/o^uarez ver laat het gebouw van het tijdschrift News week in New York na het interview dat een aantal redacteuren daar met hem heeft gehad. Achter Suarez Newsweek- redacteur Russell Watson. schuwd dat andere rebellen zich in Tanza nia verzameld hadden en gereed stonden een tweede front in het oosten van Zaïre te openen. Amin beschuldigde de Tan- zaniaanse regering ervan bij dit offensief- plan te zijn betrokken. gens het reglement handelsverkeer wordt die prijs vastgesteld door de uitgever essentieel is voor het behoud van de cultu rele positie van het boek. „Afschaffing van de prijs zou betekenen, dat allereerst de keuzemogelijkheid van de lezer wordt be perkt en dat bovendien het aantal ver kooppunten van boeken sterk zal teruglo pen”, aldus de vereniging. Het vertrek van Sjouke staat volgens sommige werknemers niet op zichzelf. Ze wijzen erop dat de vorige directeur van de Gusto, ir. L. A. van Gunsteren in septem ber opstapte uit onvrede met het beleid van de raad van bestuur van het moeder concern IHC. Op het vertrek.van Van Gunsteren volg de een reeks mutaties. Ruim tien inge nieurs en technici stapten eveneens op. Ook ditmaal is het vertrek van de nieuwe directeur gevolgd door een drietal ontslag aanvragen. 1 IHC ontkent ten stelligste dat er een gemeenschappelijke reden is voor het ver trek van een deel van de werf top, Het bedrijf in Schiedam zou volgens sommige werknemers uit de boot vallen als het Amerikaanse bureau McKinsey klaar is met een onderzoek naar het samensmelten van drie werven in het Waterweggebied tot een offshore-combinatie. Een woordvoerder van IHC vindt dat dergelijke geruchten geen enkele basis hebben. „Het rapport zal pas in juli gereed zijn” Van den Broek zegt dat de regering de supermarkten een bruto-winst van 20,5 cent per brood voorschrijft, maar het con cern kan het wel doen met een winst van 13,5 cent. In de loop van gistermiddag heeft de Economische Controledienst in een aantal filialen van Dirk van den Broek overtre dingen van de minim um-broodprijsrege- ling geconstateerd. Van den Broek is daar op proces-verbaal aangezegd. De begrafenisstoet die op weg was naar het crematorium in Dieren was bezig een kruising in Leersum over te steken, toen de vrachtwagen naderde. De chauffeur van de vrachtwagen raakte niet gewond niet-communistische geïndustrialiseerde wereld Tendens is, volgens het IISS, duidelijk Een voortdurend proces van militaire mo dernisering voor de Sovjet-Unie die op de en met de ministersconferentie”, zei hij. Het is de bedoeling dat ministers uit de 27 landen op 30 mei bijeen komen om einde lijk eens spijkers met koppen te slaan. Een teveel aan voedings stoffen voor algen, waar van fosfaat er een is, in stilstaand water, kan lei den tot overmatige algen- groei. Ten onrechte wordt deze algengroei vaak toe geschreven aan de fosfa ten in de wasmiddelen. Van de totale belasting aan fosfaten is namelijk De Liga heeft haar 20 leden voorgesteld „met spoed” bijeen te komen „teneinde een verslechtering van de Egyptisch-Libi- sche betrekkingen te voorkomen”. Volgens het Egyptische dagblad Al Achram heeft Libië het vliegveld van Cai- meeste terreinen de Westelijke activiteiten schijnt voorbij te streven Vanwege het gebrek aan andere in- vloedsmiddelen, zal de invloed van de Sov jet-Unie met name groot zijn daar waar grote behoeft bestaat aan wapens en ande re militaire steun, zoals het geval is in zuidelijk Afrika. Volgens het IISS had Moskou enkele jaren geleden wellicht nog een voor het oosten voordelige overeenkomst kunnen sluiten over wederzijdse en evenwichtige vermindering van troepen in centraal Eu ropa De toenemende bezorgdheid over de uitbreiding van de Russische strijdkrach ten heeft de bereidheid in het westen tot een compromis echter verminderd De rest komt in het water via menselijke uitwerpse len (20 pet), mest, regenwa ter en andere bronnen (15 pet) en import via de grote rivieren (45 pet). LONDEN (AFP). Mevrouw Margaret Thatcher, leidster van de Britse conserva tieven, heeft gisteren een „onmiddellijke en ingrijpende vermindering van de immi gratie” geëist. ro meegedeeld dat een groot aantal Egypti sche arbeiders met tien vliegtuigen per dag uit Libië zal worden gezet. „Wij moeten bedenken”, verklaarde me vrouw Thatcher, „dat ons land dichter bevolkt is dan Pakistan of India” (waar de meeste immigranten vandaan komen). Egypte heeft verontwaardigd gerea geerd op deze „insinuaties” van Moskou en in alle toonaarden ontkend dat het agres sie tegen Libië in de zin heeft. De Saoedi-Arabische invloed in het Mid- den-Oosten en daarbuiten is gestegen, het geen gebleken is in de Libanese crisis, d» besluiten betreffende de olie-pnjsen van de OPEC en de Saoedische acties in hst Golf-gebied Door het succes in Angola van de partij die de steun had van de Sovjet-Unie en de Cubaanse troepen en het met bereiken van regelingen in Rhodesië en Zuidwest-Afri- ka (Namibië) is de houding van de zwarte landen veranderd. Hun neiging steun te zoeken bij Moskou en Havanna is, volgent het jaaroverzicht, toegenomen. Het IISS is van oordeel dat de Russische invloed in het Midden-Oosten klein is ge bleven en dat Israels onmiddellijke veilig heid zeker is De kap bestu San tf rolde De been genot SA bij 1 brom in de De Maxis-directie vindt, dat er een te hoge prijs voor boeken en andere uitgaven betaald moet worden. „Daardoor worden de boeken weggehouden van de consu ment”, aldus de heer Van der Staak. Daartegenover stelt de vereniging, dat het handhaven van de vaste prijs vol- SCHIEMDAM (ANP). Onder werkne mers van de Schiedamse scheepswerf IHC Gusto is enige onrust ontstaan over het vertrek van ir. J. Sjouke, één van de twee directeuren van de werf. Hij heeft per 1 juni ontslag genomen om in dienst te tre den als directeur van Swarttouw’s Haven bedrijf in Rotterdam. Het moederconcern IHC Holland in Rotterdam bevestigt dit. (Van onze correspondent) LEERSUM. De 76-jarige G. de Ridder en zijn 73-jarige vrouw G. de Ridder-van Munnik uit Zwijndrecht zijn gisteren bij een verkeersongeval in Leersum om het leven gekomen. Zij zaten in de laatste auto van een begrafenisstoet, die werd aangereden door een vrachtwagen. Drie andere inzittenden van de volgwagen weiden zwaar gewond. Economisch niet concurrerend, cultu reel repressief en ideologisch steeds geïso leerder, doet de Sovjet-Unie haar aan spraak op globale macht en invloed in de eerste plaats met militaire middelen gel den, aldus het IISS. Het instituut vraagt zich af hoe zonder oorlog kan worden geleefd met een ambitieuze Sovjet-Unie die voor haar invloed in het buitenland voornamelijk afhankelijk is van haar mili taire macht. In i heer stijl 1 den ei de Ke De voorin vanaf keltijc geslot VEI dondc zaak nemei W open sami won ken, vind NOR infoi mei, datu [Jmc derd een 1 mier W< bouw V sief laai l«k hiei het bro dezi mal De zgn. „zelfmoordcompagnie” wordt beschouwd als een van de elite-eenheden van het Oegandese leger. Het zenden van de troepen wordt meer gezien als een sym bolisch gebaar van steun dan als een stap die veel gewicht in de militaire schaal zou leggen. Het IISS verwacht naai aanleiding van Carters politiek nog meer irritaties en on zekerheid in het Westen Behalve onenig heid over politieke kwesties als verkoop van kernmateriaal en wapens signaleert het verslag een basisvraagstuk, namelijk de noodzaak tot het aanpakken van de voortdurende economische crisis in de Het kort geding, waarin gevraagd wordt Maxis te bevelen de prijsonderbledingen te staken, zal op 18 mei voor de president van de rechtbank in Amsterdam dienen. SAN Stichti aan h wethoi len te caravt laan, Bergh poort-1 Het van oi die ze hinder doeld vans s als car Na bestuur de con derden te pei hinder] gens ni van di Dirk van den Broek Supermarkten bv in Amsterdam en de andere tot het Dirk van den Broek-concem behorende onderne mingen, in totaal 33 supermarkten, verko pen van heden af brood voor ƒ1,19 per stuk, terwijl de door het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten in overleg met de overheid vastgestelde mini- mum-prijs 1,26 is. Buiten Amsterdam zijn bij deze actie de ondernemingen Bas van der Heijden (Rotterdam en omgeving) Digros bv (Katwijk) en Dirkson bv (Haar lemmermeer en omgeving) betrokken. Van den Broek is het oneens met de Nederlandse Bakkerijstichting, die ge vraagd heeft om een verhoging van de minimum-prijs met vijf cent, omdat er in de bakkerij sector een daling van de pro- duktiviteit te verwachten zou zijn. AMSTERDAM (ANP). Een 51-jarige man uit Monnickendam is gisternacht in een auto van de rijkspolitie overleden. De man, die volgens de politie in een café in zijn woonplaats minstens een fles cognac had leeggedronken en laveloos moet zijn geweest, was door vrienden in de richting van zijn woonboot gebracht. Toen men dat schip echter niet kon vinden werd de poli tie gebeld. De agenten, die ook dinsdag al een pro ces-verbaal tegen de man hadden opge maakt wegens openbare dronkenschap, besloten hem ter ontnuchtering over te brengen naar het bureau Y-tunnel in Am sterdam. Bij aankomst in Amsterdam bleek de man te zijn overleden. Sectie door dr. J. Zeldenrust heeft intus sen uitgewezen, dat de overledene geen letsel had en dat hij dus hoogstwaarschijn lijk door overmatig drankgebruik om het leven moet zijn gekomen Volgens Libië zijn de, Egyptische arbei ders binnen haar grenzen een „vijfde co lonne” van saboteurs, die handelen op instructie van de Egyptische ambassade in Tripoli. Ze zouden een aantal bomaansla gen hebben gepleegd. Verder zei de Oegandese president dat Angola een „verrader van Afrika” was als het de opstand in Sjaba steunde. Deze beschuldiging had Moboetoe ook al ver schillende malen in het openbaar geuit. De ministers hadden in december al besluiten moeten nemen op basis van voorstellen die geformuleerd hadden moe ten worden in de vier commissies waarin de onderhandelingen waren opgesplitst, te weten voor energie, grondstoffen, ontwik kelingshulp en kredietverlening. In de commissies wist men echter op geen enkel punt overeenstemming te bereiken. Voor de tv verklaarde de opposittfeleid- ster dat haar partij, eenmaal aan de rege ring, het wel zou kunnen klaren met de immigranten die zich thans in Groöt-Brit- tannië bevinden. Het was volgens haar echter absoluut noodzakelijk te verhinde ren dat „de mensen in het huidige tempo blijven binnenstromen”. CAIRO (UPI/DPA/AFP/Reuter). Li bië heeft gevraagd om een spoedzitting van de Arabische Liga met als agenda punt de „bedreiging van de Libische vei ligheid door Egypte”. De Liga heeft dit gisteren meegedeeld. De compagnie, die onder leiding van luitenant-kolonel Itaboeka staat, heeft uit rusting en voedsel bij zich. Verdere bijzon derheden werden niet genoemd, maar waarnemers in Nairobi zeggen dat het gaat om 130 tot 200 man, die met een C-130- Herculestransporvliegtuig van Ameri kaanse makelijk zijn overgevlogen. Voor Hoechst Holland is 1976 minder slecht ge weest dan 1975, maar re den tot tevredenheid geeft dat echter allerminst, al dus Hellema. De geconsolideerde om zet steeg met 13 procent van ƒ976,5 mln. tot ƒ1,1 miljard, wat volgens ver wachtingen was. De om zetstijging in het hele Hoechst-concem nam met 11,7 pet toe. De winst na belastingen van ƒ9,3 mln. tegenover een verlies van 6,1 mln in 1975 lijkt heel wat, aldus mr. Hellema, maar het is 0,8 procent van de omzet, 3,3 procent van het eigen vermogen of 1,2 procent van het totaal geïnvesteerde kapitaal. „Ronduit bedroevend”. WarmoesstraatZ Haarlem AMSTERDAM (ANP). Een heel concreet voor beeld van een poging om het milieubewustzijn te misbruiken voor politieke doeleinden, is volgens de voorzitter van de raad van bestuur van Hoechst Hol land, mr. H. J. Hellema, het ondeskundig ageren tegen de wasmiddelenfos faten. slechts ongeveer 20 pet af komstig uit in Nederland gebruikte wasmiddelen. (Van ftnze rtdabteux ju Btlgie) t BRUSSEL. Personeel van Eurocon trol heeft aangekondigd binnenkort eeq halve dag het werk te zullen neerleggen om te protesteren tegen het besluit een aantal mensen te ontslaan en voorts om de lidstaten te waarschuwen tegen plan nen om de organisatie na 1983 op te heffen. Woensdag hadden Egyptische kranten de tekst gepubliceerd van een Russische diplomatieke nota waarin enkele Arabi sche regeringen door Moskou werden ge waarschuwd voor een mogelijk „militair avontuur” van Cairo tegen het regime van kolonel Kaddafi, de Libische sterke man Het vertrek van de dompagnie volgde op een bijeenkomst die president Amin van Oeganda woensdag met een aantal hoge officieren had. Eerder had Amin overleg gepleegd met de Zaïrese president Moboe toe. Na dat overleg had Amin al tegen verslaggevers gezegd dat hij bereid zou zijn troepen naar Sjaba te sturen om de opstand neer te slaan als Moboetoe dat zou vragen. PARIJS (Reuter).De twee voorzitters van de Noord-Zuid-dialoog, de internationa le onderhandelingen over nauwere economische samenwerking in de wereld, zijn er in geslaagd het overleg tussen de rijke en de arme landen weer op gang te krijgen. Vice- premier Allan Mac Eachen van Canada en minister van Buitenlandse Zaken Manuel Perez Guerrero zeiden gisteren op een persconferentie in Parijs dat de afgevaardigden van de 27 deelnemende landen hun medewerking hebben toegezegd aan hervatting van het vijf maanden geleden afgebroken overleg. In het verzoek zegt Libië dat de Egypti sche dreiging voelbaar is doordat er zich binnen de Libische landsgrenzen ongeveer 200.000 Egyptische arbeiders bevinden. „Egypte wil de aanwezigheid van haar staatsburgers in Libië gebruiken als troef kaart in het politieke spel”, aldus de klacht. Maar volgens Perez Guerrero hebben de negentien ontwikkelingslanden (waaron der ook rijke olie-exporterende landen) geklaagd dat de acht geïndustrialiseerde landen die bij het overleg zijn betrokken niet met concrete voorstellen willen ko men. „Er zijn erg weinig voorstellen van de rijke landen gekomen en geen erg duidelij ke antwoorden op onze voorstellen”, merkte hij op. NAIROBI (UPI/Reuter). Een „zelfmoordcompagnie” uit Oeganda is gisteren naar Zaïre overgevlogen om de regeringstroepen te versterken die in de zuidelijke provincie boekenkartel doorbreken’ „Wij willen consequent Mac Eachen verklaarde dat de vertegen woordigers van de industrielanden de Verenigde Staten, Canada, Japan, de Eu ropese Gemeenschap, Australië, Zwitser land, Zweden en Spanje er nog niet in zijn geslaagd overeenstemming te berei ken over een gemeenschappelijk stand punt. „Ik denk dat dit wel zo zal blijven tot Een verbod van wasmid delenfosfaten zou geen en kele vermindering in Ne derland van het algen- groeiprobleem teweeg brengén. Zelfs wanneer in ternationaal tot een ver bod van fosfaten zou wor den overgegaan, zou er nog voldoende algengroei optreden, aldus mr. Hellema.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4