Overloop biedt niet iedereen een oplossing PPR LUIDT WERKBEZOEK IN MET BESCHULDIGING t Bromfietser gewond na aanrijding NEUWS Stedebouwkundig bureau Wissink maakt eerste schetsen Veel bezwaren tegen opslag 1 van caravans in Santpoort Intrede predikant Santpoort-Zuid S I ii JK Miljoenen bloemen I in volle bloei. a J k 5 Ria Beckers niet naar Zeeweg Ziekenhuis PvdA BESCHULDIGD VAN CONCURRENTIEVERVALSING Kort IJmondnieuws Meisje op Rijksweg aangereden SANTPOORT ZUID Keukenhof Kleuren vragen om Kodakfilm V R IJ D A G 2 9 APRIL 19 7 7 IJMUIDEN-VELSEN Varianten Snelle bouw Hl STICHTING SANTPOORT DOET BEROEP OP B. W. BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? rea- uen res- VAN RIXEL zo'n drukker Oosterduinvyeg 29 tel. 14768 IJmuiden Z' Mid I het s, de van VELSEN Voor het gemeentebestuur van Velsen heeft het stede bouwkundig bureau Wissink uit Barendrecht een aantal schetsen gemaakt voor bebouwing van de Velserbroekpolder. De schetsen gaan uit van 4000 woningen, die in het betrekkelijk kleine gebied tussen Rijksweg 6 en Rijksweg 9 gerealiseerd kunnen worden, samen met een aantal sportvel den in de Hofgeest, die al enkele jaren op het wensenlijstje van de ge meente Velsen staan. Met deze schetsen hoopt het gemeentebestuur van Velsen de leden van Provinciale Staten een idee te geven waar men over praat als men het heeft over bebouwing van de Velserbroekpolder. A- De Keukenhof is nu op z’n mooist En steeds weer helemaal anders, hele maal nieuw. Dat is de kracht en de pracht van de natuur, 't Beste idee voor een dagje uit: de Keukenhof in. Lisse. HAARLEM Velsen begint offensief tegen afwijzen Velserbroek door G.S zyo/vzfteZx/M/M*/ va, makend is. is feit nu het be- W. Zo zou Velserbroek kunnen worden Velsense ondernemers fuseren in KNVO ADVERTENTIE XI een en ne tter de pti- per ische s ge- eilig- tijden en reiskosten niet gecompenseerd kunnen worden. A il- bei- co- op ein sla- ret va- jke mi- SANTPOORT. De nieuwe predikant van de Hervormde gemeente in Sant- p<iort-Zuid, ds. J. F. van Woerden, doet op 15 mei zijn intree. Dit gebeurt tijdens een kerkdienst die om drie uur in De Hoeksteen aan de Willem de Zwijger- Jaan zal worden gehouden. De bevestiging zal geschieden door ds. G. J. Rijks. -id* >ge- de rit aar tde- ipo i hft n- nt ,1 •r- n- •le et ia n. in iel ia, nt nt of tal al. ADVERTENTIE AFSCHEID Maandag 2 mei zullen commissieleden en medewerkers van het Jeugd Rode Kruis afdeling IJmuiden- Velsen afscheid nemen van mevrouw M. L. A. Ninck Blok-Roos het hoofd van de plaatselijke afdeling. VELSEN De afdeling Velsen van de PPR heeft aan de vooravond van een werkbezoek dat lijsttrekster Ria Beckers maandag aan de IJrnond zal brengen een merkwaardige situatie geschapen. In een pamflet heeft zij laten weten dat de In het schetsplan van het stedebouw kundig bureau gaat men uit van een overwegend lage bebouwing met maxi maal drie bouwlagen. Op enkele plaat sen wordt gedacht aan een beperkte hoogbouw voor alleenstaanden of twee persoonshuishoudens met maximaal vier of vijf bouwlagen. Het overgrote deel van de 4000 woningen zal echter bestaan uit eengezinswoningen- In het plan is rekening gehouden met een aantal voor zieningen, zoals basisscholen, een mavo. Niet bouwen betekent volgens de wet houder, die zich daarbij baseert op cijfers van de provincie zelf, een terug gang van de bevolking van Velsen tot 53.000 inwoners. „Dat zou fatale gevol gen hebben voor de voorzieningen, die Velsen haar inwoners te bieden heeft, zoals op het gebied van sport, recreatie, cultuur. Niet alleen zouden de noodza kelijke uitbreidingen van deze voorzie ningen onbetaalbaar worden, maar door de teruglopende inkomsten zullen de bestaande voorzieningen grote financiële SANTPOORT. Vanmorgen vroeg is bij het Broekbergerplein een 29-jarige bromfietser geschept door een auto, die in de Hoofdstraat reed. Bureau Wissink acht voldoende ont sluiting voor de woonwijk mogelijk via het viaduct onder Rijksweg 9 bij de Broekbergenlaan, een nieuw te bouwen viaduct ter hoogte van de Santpoortse dreef, de Parallelweg langs Rijksweg 9 en een weg evenwijdig aan de Vergier- deweg naar Haarlem, die aansluiting kan zoals scholenbouw tegelijk gereali seerd worden. Het zou wel betekenen, dat ook woningzoekenden uit de andere IJmondgemeenten en uit Haarlem-Noord in de Velserbroek terecht kunnen, maai onoverkomenlijk acht de wethouder dit niet, omdat de Velserbreok een aanvul ling dient te zijn op de overloop, die een uitwijkmogelijkheid voor de woningpro- blemen van de IJrnond en van Haarlem moet blijven bieden. De bromfietser, rolde over de motor kap van de personenwagen .(die werd bestuurd door een 35-jarige vrouw uit Santpoort), sloeg tegen de voorruit en rolde verbolgens op de grond. De man is met een gebroken sleutel been en een lichte hersenschudding op genomen in het Zeeweg Ziekenhuis. eeZANSXum orrrs^ejrrws^ artij inde i van Afri- zarte in te «ene Wethouder Meijer vindt het nog een open vraag of de drie IJmondgemeenten samen een eensluitend rapport over de woningbouw in de IJrnond kunnen ma ken, maar hij zal dit zeker proberen. Hij vindt het erg belangrijk, dat er rond de NORON-nota toch in de IJrnond een informatie-avond wordt gehouden op 5 mei, al betreurt hfij de keuze van de datum. Op deze avond is er in de hele IJrnond koopavond in verband met Moe derdag en bovendien is er in Haarlem een belangrijke politieke avond met pre mier Den Uyl. looft wethouder Meijer, dat een snelle bebouwing van het gebied grote voorde len biedt. Daardoor kunnen de voorzie ningen plaatsvinden op Rijksweg 6. De 2 zo gecreëerde nieuwe verbindingen naar de Santpoortse Dreef en naar Haarlem staan beide op toekomstplannen voor ontsluiting van het recreatiegebied Spaarnwoude. Enkele fletstunneltjes, zo als bij de Slaperdijk, kunnen een goede aansluiting geven met enerzijds Sant- poort-Noord en anderzijds het recreatie gebied. De Velsense wethouder vindt, dat de woningen in de Velserbreokpolder in eerste instantie gebouwd moeten worden voor de mensen met de lagere inkomens. Juist voor hen biedt de overloop geen oplossing, net zo min als voor werkne mers van kleinere bedrijven, waar reis- Wat betreft de realisering van een bouwplan in de Velserbroekpolder ge- offers van de gemeentenaren gaan vra gen. De bebouwing van de Velserbroek is dus ook voor de huidige bevolking van Velsen van de totale woningbehoef te in de IJrnond, die tot 1990 op 9000 woningen wordt geschat. Alleen al om de gemeente Velsen op het peil van rond de 63.000 inwoners te houden zullen er tot 1990 zo’n 4000 woningen nodig zijn. Duidelijk is daarmee, dat als ook Haar lem en de IJrnond bij de opvulling van de woningen in de Velserbroek betrok ken worden, dit nieuwe woongebied slechts een aanvulling vormt op de overloop naar Alkmaar of het Noorde lijk deel van de Haarlemmermeer. p r i Het bestuur deelt mee vele klachten van omwonenden te hebben ontvangen die zeggen grote, voornamelijk visuele hinder te ondervinden doordat op be doeld terrein een „enorm aantal” cara vans staat opgeslagen, terwijl het ook als caravankamp wordt gebruikt. Na een onderzoek ter plaatse is het bestuur van de Stichtling Santpoort tot de conclusie gekomen dat „dit met hon derden geparkeerde caravans volgeprop te perceel” inderdaad „een uitermate hinderlijke schending is van het overi gens nog goed bewaard gebleven aanzien van deze woonomgeving.” De stichting VELSEN Wethouder J. W. Mejjer van de gemeente Velsen is zijn grote offen sief tegen het standpunt van G.S., dat bebouwing van de Velserbroekpolder ontoe laatbaar is, begonnen. Direct na het uitkomen van de deelschets uil de Nota Ruimte lijke Ontwikkeling Noord-Hoiland heeft een ambtelijke werkgroep uit Velsen zich hierover gebogen en de nodige kritische kanttekeningen geplaatst. Daarnaast heeft het stedebouwkundig bureau Wissink enkele schetsen voor bebouwing in de Velser broekpolder gemaakt. Het is de bedoeling om de leden van Provinciale Staten met deze Velsense informatie duidelijk te maken, dat het standpunt van G.S. niet zalig- Bureau Wissink heeft zich niet tot een schetsontwerp beperkt, maar heeft vier verschillende mogelijkheden geschetst, variërend tussen een nauwe aansluiting met Santpoort-Noord enerzijds en een aparte woonwijk omgeven door groenzo- nes tussen de beide rijkswegen ander zijds. Het college van Velsen geeft de voorkeur aan deze laatste variant. Het stedebouwkundig bureau merkt daarbij op, dat in de Velserbroekpolder geen waardevolle bebouwing of beplanting aanwezig is en dan blijkt dat een derge lijke bebouwing geen verstoring hoeft te betekenen voor het omliggende land- schap. SANTPOORT. Het bestuur van de Stichting Santpoort heeft er in een brief aan het college van burgemeester en wethouders op aangedrongen maatrege len te nemen tegen het opslaan van caravans op een terrein aan de Wüste- laan, Passtoorsstraat en het Van den Bergh van Eysingaplantsoen in Sant poort-Zuid. VELSEN. Op de Rijksweg langs Beeckestijn is donderdagmiddag een 17- jarige scholiere uit Beverwijk door een auto aangereden. Het meisje fietste op het fietspad, maar was door de links af slaande automobilist niet gesignaleerd. Zij raakte door de botsing licht gewond aan het been. De Ongevallendienst heeft de wond ter plaatse behandeld, waarna het meisje naar huis is gebracht. iten che abi- «e- tair van tan In deze zaak, die eigendom is van de heer H. J. de Ruyter, worden dezelfde stijl klassieke meubelen, perzische kle den en gobelins verkocht in de zaak aan de Kennemerlaan. De nieuwe winkel, in het pand waar voorheen de Luifel was gevestigd, is vanaf vandaag open op de normale win keltijden. Op maandagmorgen is men gesloten. van Velsen en vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en bestuur ders van de Beverwijkse en Heemskerk se Ondernemers Centrale. De heer Jansen gaf een terugblik op het ontstaan van het KVO in IJmuiden waarvan de heren H. van Leeuwen, M IJ. G. Kuipers en A. Andriesma een veeljarig bestuurslidmaatschap vervul den. Landelijk voorzitter van het NKOV, de heer W. M. Perquin bracht allereerst gelukwensen over aan de beide afdelin gen met de tot stand gekomen fusie. Fel trok spreker van leer tegen de aantij ging v;an de PvdA-middenstandsdeskun dige De Ruiter die onlangs beweerde dat de organisaties van ondernemers in het midden en kleinbedrijf niet representa>- tief zouden zijn voor de kleine zelfstan digen. „Omdat de heer De Ruiter het onbe grijpelijk vindt, dat wiij niet voelen voor een algemene inkomensgarantie, zouden de kleine middenstanders onvoldoend* vertegenwoordigd zijn in onze organisa ties. De PvdA is altijd groots geweest in het simplificeren van problemen”, aldus spreker. Met de stelling dat de benadering van De progressieven zeggen dat het een goede zaak zou zijn als de OR de argumenten tegen de sluiting voor Ria Beckers eens op een rijtje zou kunnen zetten. Publiciteit vindt zij. Niet alleen voor de PPR, maar evenzeer voor het Zeeweg Ziekenhuis. De ondernemings raad, aldus het PPR-pamflet, vindt poli tiek uit den boze en wil geen partij politieke keuze doen. Een te respekteren houding, maar wel een naïeve, aldus het geschrift. Dit hele geschrift komt echter in een wel bijzonder vreemd daglicht te staan waar onvermeld blijft dat de PPR bij schrijven van 13 april de ondernemings raad van het Zeeweg Ziekenhuis ver zocht Ria Beckers te ontvangen. Op 20 april liet die ondernemingsraad weten dat zij de geste waardeerde maar er de voorkeur aan gaf niet op de PPR- sugestie in te gaan omdat dat voor de ondernemingsraad een partij-politieke keuze zou betekenen. „Hoewel onze indi viduele personeelsleden uiteraard een politieke mening kunnen hebben zal dit voor een vertegenwoordigend orgaan als de ondernemingsraad niet het geval kunnen zijn”, aldus het schrijven van het Zeeweg Ziekenhuis dat nog even opmerkt het zeer op prijs te stellen dat van diverse zijden acties worden onder nomen voor het behoud van het Zeeweg Ziekenhuis en refereert aan het zoge noemde coördinatiekomitee waarmee alle het woord „alle” onderstrepen politieke partijen vertegenwoordigd zijn. Als reactie op dit standpunt ontving de ondernemingsraad weer een schrijven van het PPR waarin men verontschuldi gingen aanbood voor het feit dat het bezoek van Ria Beckers aan het zieken huis al als een vastaand feit in de publiciteit was gekomen. De folder waarmee men zoek van Ria Beckers aan de IJrnond inluidt wordt door de ondernemingsraad ten zeerste betreurd. Ondernemingsraad- secretaris P. Beelen. Wij betreuren het dat het standpunt van de OR niet wordt gerespecteerd. Wat nu wordt gesugge reerd strookt ook niet met het door de progressieven zo hoog in het vaandel gevoerde begrip „democratisering”. De medezeggenschap van de OR wordt niet gerespecteerd. Wij hebben gewoon reke ning te houden met 700 mensen waar van wij de belangen vertegenwoordigen. Wij willen voor alles de schijn vermij den dat we bezig zouden zijn politiek te bedrijven. arbeid in loondienst en arbeid in zelf standigheid gelijkwaardig moeten wor den benaderd, verklaarde hij zich eens. Maar wie daaruit de conclus'ie trekt, dat er dus naast het minimumloon voor werknemers ook een minimumloonga- rantie voor zelfstandigen moet zijn, maakt zich schuldig aan een kromme redenering. „Dat is een miskenning van de geheel eigen aard van arbeid in zelfstandigheid. Aan die arbeid zitten per definitie bepaalde risico’s en die arbeid kan ook alleen functioneren in vrije competitie, die binnen bepaalde grenzen is afgebakend”, zei hij. De door de PvdA voorgestelde mini mum inkomensgarantie doorkruist vol gens hem mede omdat ze een stuk concurrentievervalsing inhoudt het structuurbeleid, welk beleid hij wezen lijk noemde voor de aanpak van de problemen van het midden- en kleinbe drijf. „We moeten de oorzaken wegne men van het bestaan van zoveel minder dan minimuminkomens in het midden- en kleinbedrijf, maar we moeten niet gaan sleutelen aan de symptomen met middelen dia het wegnemen van die oorzaken doorkruisen”, aldus de heer Perquin. Het plan voor 4000 woningen is bo vendien klein ten opzichte van de totale woningbehoefte in de IJrnond. die tot 1990 op 9000 woningen wordt geschat. Alleen al om de gemeente Velsen op het peil van rond de 63.000 inwoners te houden, zullen er tot 1990 zo’n 4000 woningen nodig zijn. Duidelijk is daar mee, dat als ook Haarlem en de IJrnond bij de opvulling van de woningen in de Velserbroek betrokken worden, dit nieu we woongebied slechts een aanvulling vormt op de overloop naar Alkmaar of het noordelijk deel van de Haarlemmer meer. r- In het ontwerpen van de schetsplan- nen is het bureau niet uitgegaan van hel scheppen van woonruimte voor de op vang van de bevolkingsgroei in de noordelijke randstand, maar van de wo ningbehoefte van de bestaande bevolking en de bevolking, die voor haar werk van bepaalde woonplaats afhankelijk is bij de voorzieningen ook van die woonplaats afhankelijk is. Ondernemingsraad van het Zeeweg Zie kenhuis niet genegen is gebleken Ria Beckers te ontvangen en ziet dat als het missen van een kans voor open doel”. heeft vernomen da-t omwonenden her haaldelijk klachten bij gemeentelijke ni- stanties hebben ingediend maar dat deze geen resultaat hebben opgeleverd. „Zelfs is in de laatste tijd deze cara- vanopslag nog aanzienlijk uitgebreid”, zo vervolgt het bestuur zijn brief aan B. en W. „Aanvankelijk was het geheel nog enigermate aan het gezicht onttrokken door beplanting langs het perceel aan de Zijde van de Wüstelaan. Door deze uit breiding, waarbij er kennelijk een naast liggend stuk dat geheel in het gezicht ligt is bijgetrokken acht men de grenzen van de toelaatbare vrijheid van een grondeigenaar verre overschreden.” De Stichting Santpoort vraagt of B. en W. maatregelen willen nemen en indien dit geval is waaruit deze maatregelen zullen bestaan. Het bestuur heeft over deze zaak ook contact opgenomen met de Bond Heemschut en de Natuurbe- schermingscommissie Zuid-Kennemer- land. VELSEN-NOORD. De afdelingen Velsen van het Koninklijk Verbond van Ondernemers en van het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond hebben donderdagavond in „De Schouw” in Vel- sen-Noord gezamenlijk in een besloten ledenvergadering de beslissing genomen tot fusie en zich aangesloten bij het KNVO te Den Haag met gelijktijdig aftreden van de beide plaatselijke bestu ren. Tegelijk werd deze avond in een openbare bijeenkomst op eenvoudige wijze aandacht besteed aan het vijftigja rig bestaan van de afdeling Velsen van het KVO, waarvan de heer J. J, J Jansen in het nieuw gevormde bestuui was gekozen tot voorzitter. Dit bestuur bestaat thans verder uit de heren A. Niemeijer, directeur Rabobank, secreta ris; C. J. Jansen, penningmeester; A. G Meijer, tweede secretaris; M. IJ. G. Kui pers, W. Geels en H. van Leeuwen, leden. Voorzitter Jansen kon op de bijeen komst die door ruim honderdtwintig le den werd bezocht begroeten burgemees ter drs. J. Reehorst en de heer A. F. Kouthoofd. hoofd economische zaken SCZ/jTZ-S INHK2HTWS HOCM. A ■eHeal r .-MSOO a*|. e*w. I Een schetsontwerp van het stedebouwkundig bureau Wissink van eventuele bebouwing van de Velserbroekpolder. In deze variant is er een ruime groenstrook tussen de Rijkswegen gehouden, zodat de Velserbroek een aparte kern van de gemeente wordt. Voor de ontsluiting zorgen het bestaande viaduct op de grens met Haarlem, een nieuw viaduct bij de Santpoortse Dreef, de Parallelweg langs Rijksweg 9 en de toekomstige oostelijke randweg van Haarlem. De zwaar gearceerde stroken zijn bedoeld voor beperkte hoogbouw, terwijl een aantal waterpartijen de aantrekkelijkheid van het woongebied moeten verhogen. een buurtcentrum, een bibliotheek en een zaaltje. VELSEN. Op het Marktplein is donderdag het filiaal van de meubel zaak „Interieur Classique” aan de Ken nemerlaan officieel geopend. •EN i i N

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5