Ss RAAD VOOR HET GROOTWINKELBEDRIJF: Harde gulden en hoge rente Fearniey geeft opnieuw geen Weer schot in G dividend economie van Eisen bonden Sterk wisselende winsten en reeksen van ontslagen Baan bij Werkspoor blijkt door jaren heen kommer en kwel Douwe Egberts Professioneel inzake Homburg afgewezen beurs deze week lokken buitenlandse valuta Spanje opgericht 01 z Ten |g| ZATERDAG 10 3 0 APRIL 19 7 7 ECONOMIE Bezwaren doos Harde acties (Van een medewerker) AMSTERDAM. Deze week gingen de twee beurzen, Wall Street en het Damrak, elk een eigen kant uit. Wall Street sloeg daarbij de weg n overheersende positie innamen. Wel terug weer in terwijl het Damrak nog iets verder omhoog klom. Het energieprogramma van de Ameri kaanse president zat Wall Street noga] dwars, terwijl op het Damrak internationale en ook landelijke belegginsvraag nog steeds een over heersende positie innamen. Wel nam de belangstelling in het midden van de week enigermate af, maar de ondergrond in Amsterdam bleef zeer vast. Narigheid (Van onze redactie economie) UTRECHT Over één ding zullen aandeelhouders en werknemers het eens zijn: de weg gaat bij de VMF niet over rozen. De aandeelhouders zien een be drijf met een vrij regelmatige omzetver- groting, maar met sterk wisselende win sten en soms jarenlang uitblijven van dividendbetaling. A blat ken tenj toef lanc Nev het klei ster trou dat andi insti balli Ball uit pric (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Het grootwinkelbedrijf vindt dat het systeem van lledige automatische prijscompensatie moet worden doorbroken en dat het mechanisme van de minimumloonaanpassingen zal moeten worden gewijzigd. Dat staat in het jaarverslag over 1976 van de raad d voor het grootwinkelbedrijf. Behalve voor de textielsector wordt het afgelopen jaar als „op zichzelf niet ongunstig” beoordeeld. TT1 L- G Sd I «g Systeem prijscompensatie moet worden doorbroken (Van o vcThalnn bij Daarom begon het Damrak deze week voor verschillende beursgroepen weder om met nieuwe hoogtestanden tot dusver in 1977 bereikt. Welke tendens zich zelfs tot woensdag voortzette. Toen trad enige re actie op. Het was ditmaal de week van de gulden. Onze valuta lag zelfs zo vast, dat hij uit de slang dreigde te springen. Alleen dank zij het aankopen van rond 400 mil joen gulden aan Amerikaanse dollars en Duitse marken kon de uiterste pariteit die tussen gulden en Duitse mark bewaard moet blijven, enigermate worden gehand haafd. Maar dergelijke steunbedragen zijn nog niet voldoende om een revaluatie ten opzichte van de Duitse mark te motiveren, wat waarschijnlijk ook niet nodig is, om dat het Scandinavische blok in de mone taire slang kortgeleden zijn pariteit ten opzichte van de gulden al heeft verlaagd. Desondanks bleef het Damrak aan de vaste kant en werden vele fondsen ook door buitenlandse kopers gezocht. De oor zaak daarvan moet toegeschreven worden aan het naar verhouding lage koerspeil hier te lande, in de over de gehele linie doorgevoerde vaak fikse dividendverho- gogingen en de reële kans op het terug brengen van de inflatie tot een jaargraad van rond 6 procent. Hoewel dr. Zijlstra dit blijkens het deze week verschenen jaar verslag van de Nederlandse Bank nog te hoog vindt, zit er toch een aanmerkelijke daling in vergeleken met voorgaande jaren. Ook het vasthouden aan het eerder dooi dr. Zijlstra geuite voornemen de kre dietverlening enigermate aan banden te leggen, maakt in het buitenland een goede indruk. Tn hoeverre dit echter uitvoerbaar zal zijn in de praktijk, moet worden afge wacht. Als de gulden zo gevraagd blijft als thans het geval is, dreigt onze geld- en kapitaalmarkt overstroomd te worden met uit vreemde valuta afkomstige middelen waardoor het uiterst moeilijk zal vallen dt kredietboot af te houden. De continuïteit van deze vennootschap is afhankelijk van het verkrijgen van nieuwe contracten na beëindiging van het medio 1977 aflopende contract. Hierdoor bestaat onzekerheid over de juistheid van de toe gepaste waarderingsgrondslag met be trekking tot de deelneming in deze ven nootschap. Op grond van deze onzeker heid kan de accountant Whinney Murray Ernst Ernst geen oordeel geven over de getrouwheid van de jaarrekening van Fe arniey International NV als geheV'l. VMF Stork is ontstaan in 1954 als resultaat van fusie van twee concerns: de Storkgroep, gegrond vest in 1868, en de Werkspoorgroep waarvan de geschiedenis teruggaat tot 1827. Of, zoals het con cern zijn buitenlandse relaties bij gelegenheid graag voorhoudt, ..de ondernemingsactiviteiten wortelen in de fundamentele behoeften van dit land dat vooreen groot deel bevochten is op de zee en dal eeuwenlang een landbouwende en zeevarende natie i» geweest’' Gespierd ondernemersproza dat als Op geduldig VMF-papier ziet de onderneming er solide en welvarend uit: een onderneming met een groot verleden en een goede toekomst. vruchtbare samenwerking mag niet wor den verstoord. De RVHG tekent bezwaren aan tegen de differentiatie in het prijsbeleid voor de een man recht op je afkomt. Evenals de constate ring dat op het ogenblik VMF Stork de grootste fabrikant en exporteur van kapitaalgoederen in Nederland is, sterk internationaal georiënteerd, met zestig werkmaatschappijen in vijftien landen en met zo’n 23.00(1 werknemers. Met VMF is, ondanks veel positief nieuws, ook veel narigheid nauw verweven, zoals de Utrechtse Werkspoorders al twintig jaar geleden ervaren heb ben en zoals de sluiting van de wagenfabriek Rolma omstreeks 1970 aan duizend man en hun gezinnen op nooit meer te vergeten manier nog eens duidelijk heeft gemaakt. Doordat de conjunctuur al vrij snel weer aantrok kon een groot deel van de directe gevolgen van het massa-ontslag wel worden opgevangen, maar voor het vertrouwen in Werkspoor had het massa-ont slag een vernietigende uitwerking. In de jaren zestig leek voor Werkspoor Utrecht het tij gekeerd. Het-ging beter. Maar in oktober 1966 schudde het bedrijf opnieuw op zijn grondvesten. Werkspoor was inmiddels ingekrompen tot circa 2500 man en daarvan moesten er naar de mening van de directie 450 verdwijnen. Dat moest gebeuren door natuurlijk verloop en door overplaatsing bin nen het VMF-concern, maar het moest ook gebeu ren door ontslag Wat de importbeperkende maatregelen voor textiel betreft ter bescherming van de min of meer noodlijdende textielindustrie in Europa ziet de RVXHG een gedachten gang ontstaan, die zij aanvechtbaar acht. Het gaat om de bedreigde werkgelegen heid en om de mogelijkheid van herstruc turering van de bedrijfstak gedurende een periode van beperkte invoer. Het pro bleem is veeleer dat de vraag van de han del, dat wil zeggen de consument, niet aansluit bij het aanbod van de industrie. Wanneer de invoer wordt afgeremd van artikelen die de Europese industrie niet kan leveren, ontstaan er problemen bij de handel. Dat leidt er dan weer toe dat in de exporterende landen een levendige handel in exportvergunningen ontstaat, waarvan uiteindelijk de consument de prijs betaalt. Het grootwinkelbedrijf wil binnen de nor male grenzen de confectie-industrie zeker steunen met zijn orderbeleid, maar het beschouwt dit niet als zijn eerste taak Volgens Suarez blijkt uit de cijfers voor de eerste drie maanden van dit jaar dat de vraag naar consumptiegoederen en halffa brikaten een duidelijke neiging tot toene men vertoont. De Spaanse industrie heeft haar produktie aanzienlijk kunnen vergro ten en bevindt zich nu niet meer in de gevarenzone. Het ziet er naar uit, zo zei de premier, dat de werkloosheid aan het ver minderen is. Eind vorig jaar was vier pro cent van de Spaanse beroepsbevolking werkloos. De industrie zal zelf naar verbetering moeten streven en zijn opzet en organisa tie zodanig verbeteren dat kwalitatief hoogwaardige en hoogmodische artikelen kunnen worden geproduceerd en dat snel kan worden gereageerd op het wensen pakket, dat de handel presenteert, aldus het verslag. niet, maar we zullen er komen. Eind herstructure- ringsfase in zicht", zegt de VMF-krant. Cijfers over de periode 1968’72: stijging loonkosten 160 mil joen, rente op leningen 42 miljoen; research en ontwikkeling 62 miljoen; investeringen 81 miljoen; dividend 0. Gaat de gieterij Utrecht dicht? Wordt hij „allt*» maar" algesia nkt? Het is nog 'onzeker op dit nw- inent. Maar zeker is wei dit: werken bij VMI Werkspoor is kommer en kwel. Boor de jaren heen Hoev sprook op de tonele mevroi deed o bruik i aan de het is ogenbli over h< In I manli sprini gebru en mé het k< AMSTERDAM (ANP). LON Engels waaro hoofd pook i gebrol ribben De pla door e schapj BBC. Sar ballel niet, Dath de m pianc moei! vinge gecor Het i verse richti bestu Hie kwali andei „Nie Zw, Inlii 2w, De rest van de belangrijke wereldvaluta is toch al zwevende ten opzichte van onze gulden en neemt automatisch een lagere verhouding aan. Ondertussen wordt de positie van de gulden nog sterker als het ministerie van economische zaken zijn zin niet het aardgas krijgt, dat aan het buiten land wordt verkocht. Met vrijwel alle afne mende landen zijn onderhandelingen be gonnen om de prijzen td verhogen, omdat deze nog altijd flink benden die welke in eigen land liggen gelden. Zo behoeven de Italianen niet meer dan 5 cent per kubieke meter te betalen, terwijl iri ons eigen land een prijs van 21 cent geldt. Gemiddeld betalen de afnemende landen thans rond 10 cent per kubieke meter. Maar getracht wordt de prijs tot 13 a 14 cent per kubieke meter te verhogen. Dit zou ons land jaarlij ke één miljard gulden extra opleveren wat de buitenlandse positie van de gulden nog meer zal versterken. splaatsen met is uitgesloten. De maatregelen betref fen de gieterij in Utrecht (246 man) en in Hengelt (318 man), Stork Velsen (350 man), Stork Plast» Procession Machinery Hengelo (350 man) en Werk spoor Sneek (150 man). Al eerder in 1976 zijn 3W arbeidsplaatsen verloren gegaan door concentratie van Stork Bepak op het terrein van het opgegevet Stork Jaffa in Utrecht, de overplaatsing van Brons- werk Amersfoort naar Utrecht en door overname van het Storkbedrijf Bergen op Zoom door Assel bergs (in dat bedrijf zijn 100 arbeidsplaatsen ver dwenen). 31 maart 1977: Op grond van de Wet meldini collectief ontslag meldt VMF het voorgenomen ont slag van 500 personeelsleden van de gieterijen Utrecht en Hengelo en op 9 april VMF wil sluiting van drie fabrieken gaan doorzetten. Als de gieterij en in Utrecht en Hengelo en de plasticfabriek in Hengelo dicht gaan komen 850 man zonder werk Voor redding van de Utrechtse gieterij met zijn 2Ü werknemers zou volgens de VMF een overheids steun van 300.000 gulden per arbeidsplaats nodit zijn: een in nood verkerend bedrijf kan hooguit op 30.000 gulden per arbeidsplaats rekenen. De vak bonden vinden de plannen van VMF onaanvaard baar en schorten het overleg met de VMF-directie op. Minister Lubbers verhoogt een onder gunstige voorwaarden aangeboden lening van 13 tot J5 mil joen gulden. De vakbonden willen een van de gieterijen open houden maar behouden zich hu» definitieve standpunt voor tot bekend is wat hel ministerie van economische zaken gaat doen. De g» en vers de gelu lijk ten schapp manier iemand snijden De g brief v seller en blit: „guillo conder i wordt i het hoi den. D; een ho< doorbo spie di den vai den dui aan eei De I- duur schapp bekend luidsefi maakt de staf handel, die de regering maakt. Deze snijdt in de grotere ondernemingen het assorti ment in tweeën of drieën, zodat grote ad- ministratieverwikkelingen worden veroor zaakt. Het verslag signaleert ook ditmaal een steeds moeilijker bereikbaarheid van veel winkelconcentraties. Als de overheid de steden en dorpen levendig wil houden zal zij gehoor moeten geven aan de wensen van de detailhandel, die het karakter van de centra mede bepaalt. reden tol somberi Bij de raad voor het grootwinkelbedrijf doet overigens het gebrek aan overeen stemming tussen de sociale partners de vraag rijzen of dezelfde richting in de komende jaren wel zal kunnen worden aangehouden. Daarom is hij van oordeel dat het prijscompensatiestelsel moet wor den doorbroken. „Het feit dat onderne mingen met een groot bestand aan mini mum (jeugdloners door de regering wor den gesubsidieerd is een illustratie van het in het verleden gevoerde verkeerde beleid, aldus het verslag Suarez, die een officieel bezoek aan de Verenigde Staten aflegt, gaf in New York uiting aan zijn optimisme tegenover een groep bankiers en regeringsfunctionaris sen. Zijn optimisme is ingegeven door het feit dat er goede hoop is dat de inflatie zal verminderen als gevolg van het gematigde monetaire beleid van de Spaanse regering. Bovendien staan de prijzen van een aantal produkten onder toezicht en zorgt de rege ring ervoor dat de loonkosten niet al te snel stijgen, zo zei de premier. Na een week vol geruchten brak de Werkspoordi- rectie de onderhandelingen met de vakbonden af en publiceerde een ontslaglijst met 200 namen. Gemiddelde leeftijd op die lijst: 55 jaar; gemiddel de diensttijd van de genoemde slachtoffers: 22 jaar. Na het enorme succes deze week van eet 8,75-procent-lening van de ABN, die di rect in eerste notering al tot circa 101 procent steeg, maakte de Staat een nieuwe lening bekend voor 8 procent, met eet door de inschrijvers zelf te bepalen koen Verwacht wordt, dat nu ook spoedig de eerste 8-procent-pandbrieven weer op de markt gaan verschijnen. Hoe een goed, il dit geval het geld, schaars gemaakt kat worden als de prijs ervan daalt, lijkt voor alsnog een wonder, dat kennelijk de Ne derlandsche Bank aan zijn collega’s in hel bankwezen bezig is duidelijk te maken. De achtergrond daarvan is de keiharde gulden. Maar de naar verhouding van de andere twee keiharde valuta in Europa de Westduitse mant en de Zwitserse franc vrij hoge rentestand doet het beleg- gingskapitaal nog steeds naar ons toestro men. In de aandelensector zijïi het. voorna melijk de internationals die gezocht wor den, maar ook obligaties worden nog steeds voor rekening van hel buitenland gekocht 11 januari 1973: De vakbonden dreigen de VMF met harde acties als de raad van bestuur tot ontslagen dwingt bij al aangekondigde en eventu eel nog bekend te tnaken reorganisaties. Zij spre ken over „onzorgvuldig personeelsbeleid", VMF- topman Sickinghe over „bedrijfsafslanking". Van 1959 tot 1973 zijn er bij het concern bijna 7000 arbeidsplaatsen verloren gegaan. 29 november 1972- „Winstmakend VMF ontslaat weer 250 man", meldden de kranten. Dat is dan boven de 450 man waarvan het ontslag al eerder was aangekondigd. De onderne mingskamer van het gerechtshof in Am sterdam heeft de eisen van de voedings bonden NKV en NVV tot correctie van de jaarstukken over 1975 van Homburg NV afgewezen, zo heeft Homburg bekendge maakt. Volgens de voedingsbonden, die tijdens het proces werden vertegenwoordigd door de Stichting Onderzoek Bedrijfs Informa tie (SOBI), beantwoordde het jaarverslag van Homburg over 1975 niet aan de Wet op de Jaarrekening van Ondernemingen. Ook gaf het verslag naar de mening van de twee bonden niet een zodanig inzicht dat een verantwoord oordeel gevormd kon worden over het vermogen en het resultaat van het bedrijf. Homburg maakt deel uit van de Britse horeca- en levensmiddelengroep J. Lyons and Company. Wat Werkspoor Utrecht betreft: na de door de regering afgekondigde bestedingsbeperking van 1957 liep het fout en in 1958 werd het aantal werknemers op korte termijn teruggebracht van boven de 4000 tot beneden de 3000 Aa 1 november 1973: Beursweek, bericht van de Algemene Bank Nederland NV, spreekt over de come-back van VMF. Maar op 14 maart 1974: VMF heeft het voornemen de activiteiten van het in Utrecht gevestigde VMF-bedrijf Structural dat zich toelegt op het vervaardigen van polyester construc ties geleidelijk te beëindigen. Het beleid zal er op gericht zijn dat voor de 40 betrokken personeelsle den een aanvaardbare oplossing wordt, gevonden, aldus VMF. In 1975 Ge. VMF Dal <1|. OpU ,|1» O -! lu.sliaüi- ge moeilijkheden dat opheffing van 1500 arbeid I Het grootwinkelbedrijf verjaagt het midden- en kleinbedrijf niet van de markt, zo wordt gesteld. Het gaat juist om een uitgewogen mengeling van groot- en klein bedrijf, die bepalend is voor het succes van ieder levend winkelcentrum en iedere goed functionerende binnenstad. Deze Belangrijkste oorzaak voor de goede gang van zaken is, behalve een relatief niet onbevredigende omzetstijging, de beperk te stijging van de loonkosten als gevolg van het regeringsingrijpen. Het lichte her stel van de opbrengsten, dat nu is bereikt moet worden gezien als een eerste stap op de weg die na jaren van hoge inflatiecij fers moest worden ingeslagen. De vakbonden mogen rekennen dat de VMF evenmin karig is met afvloeiingsregelingen als met massa-ontslagen: ze zien aan de andere kant de jarenlange reeks van reorganisaties en herstructu rering als een proces waarin de VMF-leiding ondanks herhaalde verzekeringen van het tegen deel het economisch rendement en de belangen van de kapitaalverschaffers eenzijdig laat prevale ren boven die van de werkgelegenheid en boven de menselijke factoren. NEW YORK (Reuter) Premier Adolfo Suarez van Spanje acht de kans aanwezig dat het bruto nationaal produkt (bnp) van Spanje dit keer 3,3 procent zal groeien. Vorig jaar nam het bnp (de marktwaarde van alle goederen en diensten bij elkaar opgeteld) toe met twee procent en in 1975 met 0.8 procent UTRECHT (ANP). Vier tot Douwe Egberts behorende organisaties, die alle in de markt voor grootverbruik werkzaam zijn, worden met ingang van 2 mei samen gevoegd tot een bedrijf onder de naam Douwe Egberts Professioneel. Het zijn De- coma BV in De Meern, Douwe Egberts Grootverbruik in Utrecht. Moccomat Ne derland BV in De Meern en Natoma BV in Den Bosch. De nieuwe organisatie zal circa 200 me dewerkers tellen. De jaaromzet zal boven de 200 mln. komen, aldus Douwe Egberts. Aangezien de vier bedrijven alle in de zelfde markt werkzaam zijn, verwacht de directie van Douwe Egberts dat de samen voeging zal leiden tot grotere efficiëncy, meer duidelijkheid op de markt en verster king van de concurrentiepositie. Douwe Egberts Professioneel zal voorlopig gecon centreerd worden in Utrecht en De Meern. In het voorjaar van 1978 zal een nieuwe behuizing in gebruik worden genomen naast het distributiecentrum van Douwe Egberts in Utrecht. Met de nieuwbouw zal nog dit voorjaar worden begonnen, i Aan het hoofd van de nieuwe organisatie komt de heer J. A L. van Beek te staan. Deze is al 20 jaar in de verkoopseetor van Douwe Egberts werkzaam, laatstelijk als adjunct-direeteur van Douwe Egberts Ne derland Een golf van emotie. In Utrecht, waar Arie Groe- nevelt toen als districtshoofd van het NVV met de Werkspoordirectie onderhandelde, maar ook daar buiten. De schokwerking was zo groot dat de VMF leiding ingreep, een duidelijk gebrek aan communi catie constateerde tussen de directie van Werk spoor Utrecht en de concernleiding en de ontslag brief van tafel veegde. Twee maanden later waren vakbonden en Werk spoor het eens overeen afvloeiingsregeling voor 150 man. Driehonderd anderen verdwenen geruisloos door overplaatsing, vervroegde pensionering en eigen ontslagaanvraag., Amper twee jaar later was het opnieuw mis. De herstructurering bij VMF - voor velen: de afbraak van hun werk gaat verder. Eén greep uil een lange reeks berichten: 13 april 1972: bij Wescon Utrecht en Bronswerk Amersfoort moéten 800 man weg (ontslag voor 750 Joegoslaven, werkzaam bij de bouw van raffinade rijen in het Botlekgebied). 11 mei 1972: Industrierevu, uitgave van de Indus triebond NVV vraagt zich af welke dreun de VMF nog gaat uitdelen. 17 mei 1972: VMF gaat personeel inkrimpen mei 1600 man (ruim het dubbele van wat een maand tevoren was genoemd) 21 augustus 1972 „Het gaat beter we zijn er nog Evenals vorig jaar ontbreekt een goed keurende accountantsverklaring. De ven nootschap heeft een 6 pet. deelneming in Viking Jersey Equipment Ltd. groot 8.546.943 en heeft ten behoeve van deze vennootschap een verplichting aangegaan op eerste aanvraag garanties te verstrek ken tot 2,1 mln dollar. AMSTERDAM (ANP) Fearniey In ternational NV (waarin de Noorse Fearn ley and Eger een meerderheidsbelang be zit), houdstermaatschappij van de aande len van NV Stoomvaart Maalschappij Oostzee, heeft in 1976 de winst zien dalen van 2,75 mln lot 2 mln. Om de door de maatschappij aangegane' schulden Ie kun nen betalen (ruim ƒ20 mln volgens de balans per ultimo 1976) wordt voorgesteld do winst toe te voegen aan de algemene reserve en over 1976 geen dividend uit te keren, zo blijkt uil het jaarverslag. i F WW HL

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 10