Tijd van miljoenenaankopen is voor landskampioen voorbij Etappezege Den Hertog VAN PRAAG: AJAX ZAL KROL in Vuelta EN GEELS NIET LATEN GAAN KORTSJNOI TOONT Bjerre wil weg bij RWDM Jan Zwartkruis weigert aangeboden functie Duitsland met sportpuntiq twee debutanten ZICH SUPERIEUR ■S IMI ZATERDAG 3 O APRIL 19 7 7 13 SPORT saga Verdiensten i f Afgrond «F - Hg iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiitiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiii MARC SERNE Kortsjnoi: Superieur lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll i Jaap van Praag: ..Mijn opvolger zal een goed gevoel voor public relations moeten hebben. I Nederlands elftal zit weer zonder bondscoach n Maar daar beginnen juist de problemen. Het is natuurlijk een nogal navrante ont- wikkeling dat Ajax, dat nu al twee seizoe nen met een exploitatietekort heeft afge sloten, na de miljoeneninkomsten uit de afgelopen grote Europa-cupjaren op de rand van een financiële afgrond heeft ge balanceerd. Van Praag: „Kom, kom, Zo beroerd is onze situatie nu ook weer niet. We zullen ons de komende jaren geen miljoenenaankopen meer kunnen permit teren. Maar Ajax heeft voldoende achter de hand. Ik kan met een gerust hart stellen dat we de plannen van onze trainer Ivic voor het komende seizoen financieel zon der meer kunnen uitvoeren. Alle grote clubs hebben het moeilijk. De salarissen zijn uit de hand gelopen. We geven nu lagere basissalarissen en hogere wed strijdpremies. Vroeger was dat andersom. Maar er is geen speler bij Ajax, die in een seizoen minder van vijfenveertigduizend gulden verdient. Wij zijn als eerste club in Nederland begonnen met hoge salarissen te betalen. Dat kon ook gemakkelijk, ge zien de hoge inkomsten die wij in die jaren uit de Europa-cup hadden. De laatste sei zoenen hebben zich op dit punt wat pro bleempjes voorgedaan. Maar die wedstrijd tegen Feyenoord afgelopen zondag en het grote aantal vriendschappelijke wedstrij den dat wij kunnen afsluiten spekken de kas weer”. Van Praag legt vervolgens uit dat de hoge kosten waaraan het betaalde voetbal in Nederland kapot dreigt te gaan geen specifiek Nederlands probleem is. Zelfs het tot de financiële verbeelding spreken de Barcelona heeft landerijen moeten ver kopen om exploitatietekorten te dichten. Maar Ajax staat er, zeker nu het behalen van de landstitel weer precies op tijd is gekomen, vooral naar Nederlandse be grippen gemeten, niet slecht voor. De ko mende maanden oefenen de Amsterdam mers tegen Strasbourg, Werder Bremen, het nationale elftal van Israel, twee clubs in Turkije en HSV. In het Amsterdam 702 toernooi speelt Ajax tegen Liverpool en wellicht ook nog tegen Barcelona. Van Praag: „Dat heeft twee voordelen. We krij gen veel geld voor die wedstrijden en onze jongere spelers kunnen internationale er varing op doen. Vooral Ruud Krol hamert daar erg op. En kijk, als Krol mij zulke zaken komt vragen dan concludeer ik daar maar weer uit dat hij helemaal niet eens weg wil bij Ajax.” sporthal Asterlo in de strijd om de we reldtitel bandstoten aantrad. Toch zal er dan over geld gepraat moe ten worden. Evenals met Ruud Geels, die een vierjarig contract wil. Van Praag: „Dat is moeilijk, zo niet onmogelijk voor een speler die al 29 jaar is. Maar gezien de verdiensten die Krol en Geels voor het elftal hebben lijkt het mij normaal dat wij hun posities binnen Ajax herzien. Daar gaan we ook rustig over praten.” Ajax denkt het komende seizoen in de Europa-cup I weer een grote slag te slaan. Want hoewel elftallen als Dynamo Kiev. fiard, die tegen Kobayashi drie beurten minder gebruikte Al in de avondpartijen trok Ceulemans de zaken recht. Door mid del van een reeks van 97 ging hij in dertien beurten langs Kobayashi en nestelde zich op de plaats waar hij waarschijnlijk niet meer vanaf zal komen: de eerste. Den Hertog „winnaar van derde etappe in Ronde van Spanje BENIDORM (ANP). De derde etappe van de Ronde van Spanje werd vrijdag gewonnen door Fedor den Hertog, één van de drie in de Vuelta gestarte Nederlan ders. Aan het eind van de derde etappe, waarin vijf bergen moesten worden be klommen, over 200 kilometer van Murcia naar Benidorm, had Den Hertog een voor sprong van zes seconden op de Spanjaard Jose-Luis Viejo en de Belg Freddy Maer tens. Overigens was Maertens met zijn derde plaats de grote winnaar. Hij verdedigde zich uitstekend tegen het eerste grote of fensief van de Spaanse renners en bleef overeind. Tijdens alle beklimmingen was Maertens in staat de ontsnappingen met behulp van zijn ploegmakkers te controle ren. Geen enkele kanshebber kreeg kans om te ontsnappen. Maertens heerste zoals een eindwinnaar moet heersen. De eerste divisieclub MW heeft een nieuwe linkerspits aangetrokken. Het is de 24-jarige Gerard van Berio, die afkomstig is van Helmond Sport. Ken Rosewall, 42 nu, maar vorig jaar nog finalist in het toernooi van Las Vegas, waar ruim 600.000 gulden te verdienen valt, is op weg naar de kwart-finales van dat toernooi gestuit door John Alexander. Debutant Roemenië heeft ook zijn zesde wedstrijd in het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey in de A- groep verloren Vrijdagavond werd het in de Wienerstadthalle 4-2 voor Finland. De periodestanden waren 2-0, 0-1, 2-1. Even hoopten de 2500 toeschouwers op een ver rassing, toen Roemenie tn de tweede perio de via Zemca de achterstand halveerde J ir •s n t- n ;r st )i n n 10 ji >r j- d d Is n Ceulemans is nog niet verzadigd Hij deed dat eerst tegen de Argentijn Osvaldo Berardi, die nauwelijks partij voor hem was. Ceulemans was al bijna klaar toen de Argentijnse playboy pas aan zijn eerste serie begon. Ceulemans, die op dat moment met een gemiddelde van 15 speelde, liet het even afweten Hij eindigde in twintig beurten doordat hij zes moge lijkheden nodig had voor de laatste 29 caramboles De titelverdediger stond zo doende niet bovenaan na de eerste ronde. Die plaats was weggeleggi voor zijn aan merkelijk lelere landgenoot Emile Waf- ROTTERDAM. Ondanks het toene mende aantal jaren en titels is de naam Raymond Ceulemans nog altijd een syno niem voor gretigheid. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Hans Vultink is de Belg nog altijd niet biljartmoe en hij weet ook zijn zaken en de sport van elkaar te scheiden. Ceulemans blijvende verlangen naar ti tels is wel verklaarbaar. Hij heeft 93 kam pioenschappen en binnen een paar jaar staat hij voor zijn honderdste. Daar aast hij op. al heeft hij niet al te veel haast, want hij is van plan minder spelsoorten te gaan doen. Driebanden en bandstoten val len in ieder geval niet af. Vandaar dat Ceulemans donderdag in de Rotterdamse (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ooit maakte Johan Cruijff de gevleugelde opmerking dat hij Ajax-voorzitter Jaap van Praag nog nooit op een waarheid heeft kunnen betrappen. In dit verband is het misschien wel aardig om nu weer uit de mond van de Ajax- praeses te vernemen dat Ruud Krol en Ruud Geels nooit uit Amsterdam zullen wegkomen en ook het volgende seizoen weer voor de kampioensformatie zullen schitteren. Hierbij moet dus wel ingecal- cuieerd worden dat Van Praag nu al veer tien seizoenen als het meest naar buiten tredende bestuurslid over Ajax praat zo als hem dat het beste uitkomt. Maar de betrokkenen maken zich daar allang niet druk meer over. Tenslotte heeft het optre den van Van Praag wel iets vertederends. Boskamp tekende vier jaar bij Borussia Mönchengladbach en wellicht ook Liverpool (dat echter zijn grote cory fee Kevin Keegan aan Real Madrid dreigt kwijt te raken) te sterk lijken voor dit Ajax, bewees uitschieter FC Zürich (dat tenslotte achteloos de halve finale van het toernooi bereikte) dat ook internationaal de zaken dermate genivelleerd zijn dat Ajax best weer een aardige kans maakt. Ondanks het feit dat de vereniging zich financieel geen bokkesprongen meer kan veroorloven beschikt het elftal over een kwalitatief sterke selectie met internatio nale ervaring, die onder de bekwame Ivic alleen nog maar verder kan uitgroeien. Van Praag: „We denken aan twee, drie aankopen. Dat hangt ook af van het feit hoeveel spelers we gaan verkopen. De groep is tenslotte nu wat te groot. Maar we hebben groot vertrouwen in Ivic. Het was voor ons een gok om hem te nemen, maar we hebben geluk gehad. We hadden trou wens uitstekende referenties over hem ge kregen, die allemaal op waarheid bleken te berusten. Als je Ivic hoort praten dan lijkt het er op dat hij nog 10 jaar bij Ajax blijft. Die man verslapt niet. Dat is zijn grote kracht.” Kortom: Europa zal het komende sei zoen weer van Ajax horen. LEEUWARDEN (ANP). In de negen de ronde van het toernooi om het Neder lands schaakkampioenschap in Leeuwar den hebben de beide koplopers Kortsjnoi en Timman gewonnen. Ze versloegen res pectievelijk Van Baarle en Hartoch. Na de negende ronde leidt Kortsjnoi met de gigantische score van acht en een half punt uit negen partijen. Timman heeft zeven punten. Vandaag spelen Kortsjnoi en Timman tegen elkaar. In die partij kan de beslissing vallen. Omdat Timman met zwart speelt, kan een winstpoging riskant zijn. Ree won in de negende ronde met wit van Ligterink. Deze partij was van belang voor de kleine re prijzen. Er zijn er zeven. Ree had het geluk aan zijn zijde. Zwarts positie was superieur tot Ligterink blunderde. Van der Sterren won een leuke aanvalspartij van Van der Vliet, die uit de laatste vier partijen slechts anderhalf punt haalde. De partij tussen Boersma en Langeweg werd voor de tweede keer afgebroken. De stand na de negende ronde luidt: 1. Kortsjnoi 8,5 punten, 2. Timman 7, 3. Donner 6, 4. Ree 5,5, 5. Langeweg 5 1 afg.), 6. Ligterink 4,5, 7. Böhm en Hartoch 4, 9. Boersma 3,5 1 afg.), 10. Van Baarle en Van der Vliet 3,5, 12. Van der Sterren en Van Wijgerden 3, 14. Hofland 1. Christ van der Smissen kan als enige serieuze bedreiging voor de Belg gezien worden De Brabander kent dezelfde zucht naar titels, misschien in het stadium waarin het nog jonge talent verkeert wel een te grote zucht. Van der Smissen is de aangewezen concurrent van Ceulemans Hij benadert het biljarten al even theore- (Van onze sportredactie) BRUSSEL. Voor tien spelers van RWD Molenbeek loopt over enkele weken het contract met de club af. Onder dit tiental bevinden zich de Nederlanders Jan Boskamp, Nico de Bree en Eddy Koens. Zeker is dat Boskamp voor vier en De Bree voor twee seizoenen zal bijteke nen. Eddy Koens zal, na twaalf seizoenen in de Belgische eerste klasse (eerst bij St. Truiden, vervolgens bij RWD Molenbeek) te hebben gespeeld, volgend seizoen waar schijnlijk voor Eendracht Aalst uitko men. Eendracht Aalst is een Oostvlaamse club die dankzij Pol van Himst van de derde naar de tweede klasse promoveert. Ook Kersten Bjerre, de Deen die na zijn avontuur in het Amerikaanse voetbal voor PSV uitkwam, vertrekt. Vandaag speelt Bjerre tegen KV Mechelen zijn 225e achtereenvolgende competitiewedstrijd voor Molenbeek. Bjerre heeft blijk gege ven van een grote dosis ongeduld toen de kwestie van het al dan niet vernieuwen van zijn contract ter sprake kwam. „In mijn verbintenis staat zwart op wit dat de club mij vóór 15 maart haèr beslissing moet mededelen”, heeft de Deen onlangs tiocn cu uc-pc-iru z.ici. uuk mei uji een enkele spelsoort. Zo heeft hij kort geleden in Utrecht het nationaal kampioenschap libre op zijn naam gebracht. Bandstoten is evenwel zijn grote kracht al heeft hij daar dit jaar nog niet zo veel van laten zien. De vorm loopt nog altijd een stap voor hem uit. Een interessante confrontatie tussen Ceulemans en Van der Smissen leek ech ter al snel op de tocht te komen te staan. De nationale kampioen begon tegen Piet Vet maar Van der Smissen hield tegen hem een kleine voorsprong, die zelfs tot een enkel punt slonk De ervaring en een slordigheidje van Vet hielpen Van der Smissen aan de benodigde slotreeks gezegd „Ik moet zo spoedig mogelijk ze kerheid hebben over mijn toekomst. Als ik in Brussel blijf, moet ik mijn oudste zoon tje tijdig inschrijven voor de Europese school”. Die spanning heeft de relaties tussen Kresten Bjerre en Johan Boskamp ver slechterd. Boskamp riep voortdurend vol trots uit dat hij binnenkort een schitterend contract voor vier seizoenen zal onderteke nen; de Deen diende hem van repliek door erop te wijzen dat hij in zeven seizoenen in Brussel fortuinen had vergaard en dat zijn toekomst verzekerd is. Vorige week na de twee Europa-cupwedstrijd tegen Atletico Bilbao kwam de sedert lang gevreesde uitbarsting tussen beide kemphanen. Er ontstond namelijk in de slaapkamer van de Nederlander in het hotel Villa de Bilbao een knokpartijtje, dat door trainer Piet de Visser zoveel mogelijk in de doofpot werd gestopt. De ruzie lekte echter toch uit. Het vertrek van Kresten Bjerre stond meteen vast. Sporting Charleroi, een eersteklas ser, zou voor hem nog belangstelling heb ben. Hetzelfde geldt voor een paar Deense clubs uit tweede en derde klasse, die hem als trainer willen aantrekken. Zelfs voor Johan Cruijff, waarover Van Praag opmerkt: „Cruijff kan niet op Schiphol aankomen (waar Van Praag zijn kantoor heeft en eigenaar is van enkele tax-freezaken - red.) of hij belt onmiddel lijk naar boven of ik een kop koffie met hem wil komen drinken. Daarom schoten mij laatst de tranen weer in de ogen toen ik las dat wij Cruijff niet meer terug wilden hebben en geen enkele poging hebben on dernomen, terwijl er toch mogelijkheden voor waren, om hem terug te krijgen. Ik heb het er inderdaad nooit met Cruijff over gehad, omdat er nooit sprake van is geweest dat hij weer terug zou keren naar Nederland. Afgezien van het feit dat je je af kunt vragen wat Ajax nu nog in een jaartje aan hem gehad zou hebben, heeft het altijd vast gestaan dat hij in Barcelona zou blijven.” Volgend jaar september neemt Van Praag dan eindelijk definitief afscheid als voorzitter van Ajax. Dat zal even wennen zijn. De twee-eenheid Ajax-Van Praag is namelijk synoniem voor een uiterst turbu lente periode, die de club in een sportieve en daardoor financiële stroomversnelling heeft gebracht, die nog nooit eerder was vertoond met een club in Nederland. Toen Van Praag veertien jaar geleden het roer overnam was er ongeveer een miljoen gul den in kas. Nu, een seizoen voor zijn af scheid, is dat weer het geval. Ogenschijn lijk is er dus weinig/veranderd, maar iedereen kent het succesverhaal van Ajax uit de afgelopen jaren, waaraan zeker Van Praag voor een niet onaanzienlijk gedeelte gestalte heeft gegeven. Daarom bedenkt hij nu: „Je hebt ook clubs die goed floreren zonder dat de voorzitter vaak in het nieuws komt. Maar bij Ajax is dit door allerlei omstandigheden nooit het geval geweest. Daarom geloof ik wel dat mijn opvolger een goed gevoel voor public-rela tions dient Ie hebben. Het belangrijkste is natuurlijk dat de continuïteit van het voel belbedrijf Ajax wordt gewaarborgd. Dat het bedrijf Ajax in de toekomst nog beter zal floreren dan we in de afgelopen jaren al hebben meegemaakt.” r-- ZEIST (ANP). Jan Zwartkruis zal in de toekomst niet meer inhoud luidde als volgt: „De kapitein Zwartkruis heeft op verzoek optreden als coach van het Nederlands elftal. Jan Zwartkruis, van het sectiebestuur betaald voetbal overwogen of er een moge- kapitein bij de luchtmacht, was tweemaal interim-bondscoach. lijkheid is het bondscoachschap van de KNVB voort te zetten. De Telkens voor twee wedstrijden. Vrijdag antwoordde Jan Zwart- kapitein Zwartkruis is het bestuur betaald voetbal erkentelijk kruis op het verzoek van het sectiebestuur betaald voetbal het voor de wijze waarop in gemeenschappelijk overleg is gezocht bondscoachschap voort te zetten. Hij liet het sectiebestuur weten naar een oplossing. Hij heeft uiterst serieus alle factoren, die van dat hij dat niet kon doen. De beweegredenen die tot zijn besluit invloed zijn, overwogen Hij heeft het bestuur betaald voetbal om te stoppen hebben geleid dragen een privé-karakter. Hij heden doen weten dat zijn besluit is genomen en dat het hem niet wenste daar vrijdag geen enkele mededeling over te doen. mogelijk is zich voor het bondscoachschap in te zetten. Hij zal het bestuur betaald voetbal persoonlijk informeren over de beweegre denen, die tot dit besluit hebben geleid Gezien het privé-karakter Dit was de strekking van een communiqué dat vrijdagavond daarvan is de kapitein Zwartkruis niet genegen zijn overwegingen door competitieleider Jan Huybregts werd verstrekt. De letterlijke openbaar te maken. FRANKFORT (SID). De Westduitse bondscoach Helmut Schön heeft in zijn ploeg, die in Belgrado vriendschappelijk speelt tegen Joegoslavië, twee debutanten opgesteld, te weten Rolf Rüssmann (26) en Franz-Josef Tenhagen (24). Tenhagen (VFL Bochum) speelt rechterverdediger, Rüssmann (Schalke’04) voorstopper. Erich Beer keert terug op het middenveld, ten koste van Bernd Hölzenbein. De opstelling van de Westduitse ploeg is: Doel: Maier (Bayern München), achter: Tenhagen (VFL Bochum), Rüssmann (Schalke’04), Kaltz (Hamburger SV) en Vogts (Mönchen- Gladbach), midden: Bonhof (Mönchen- Gladbach), Beer (Herta BSC) en Flohe(FC Köln), voor: Abramczik en Fischer (beiden Schalke’04) en Muller (FC Köln) Jan Zwartkruis: Geen bondscoach om privié-redenen. A WIMP .u Ik w

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13