U Xi OPPOSITIE AL BIJNA TWAALF JAAR ACHTER PRIKKELDRAAD v> - «F 4 j ai a o ö3 •JA' door Frans Keijsper Treiteren Concentratiekampen Weinig zorgen De Indonesiërs gaan 2 mei naar de stembus. Voor de derde keer sinds de onafhankelijkheid gaan zij een nieuw parlement kiezen (de eerste keer was in 1955, de tweede keer zes jaar terug). Een parlement waarin de volkswil niet of nauwelijks tot uit drukking komt. Zeker niet na de staatsgreep in 1965, in welk jaar een aan de communisten toege schreven coup mislukte, maar waarna de militairen, altijd al een vijand in Indonesië van de com munisten geweest, hun onbetwis te doch niet ongekritiseerde heer schappij vestigden. Na welk tijd stip ook een groep aan de macht kwam die aan universiteiten in de Verenigde Staten had gestu deerd en thans de twijfelachtige bijnaam is toebedacht van „Ber- keley-maffia”. (een onvolledige kaart) Kampen en gevangenissen in Indonesië ‘lil M bü -Wh *5 partai persatuan 5 Halmahera SUMATR, <=3 O 0? Maluku Buru 0 -Ö Mathira Mores <P Timor laar onrecht In Indonesië”, prof. W. F. Wertheim eai. Foto’s: Comité Indonesië). I Vrouwelijke politieke gevangenen op West-jtalimantan (West-Bomeo) angstig wachtend op bevelen Soeharto’s „Berkeley Militairen: de bazen in Indonesië de wat RIAN JAVA I Zuid-Sumatra Lam pong Palembang Telukbetung Bali Den Pasar Flores Endc Sulawesi Men ado Donggala Sidondo Ujung Pandang Kendari mensen dat ooit ter zake van betrok kenheid bij de staatsgreep heeft vastgezeten en weer werd los gela ten 740.000. Het totaal aantal slach toffers dat direkt of indirekt van de zuiveringen te lijden heeft gehad wordt ruw geschat op zes miljoen, vijf procent van de bevolking!. Irian Jaya Sorong Manokwari Jayapura Merauke De islamieten voeren de Kaaba, het hei ligdom van de mohammedanen in Mekka als symbool van hun partij (PPP) Gevangenen op het eiland Boeroe aan het werk: dwangarbeid de vele „tapols”, politieke gevange nen, welk apparaat bovendien alle staatsorganen is verheven. Kalimantan Singkawang Pontianak Ketapang (nieuw kamp) Banjarmasin Balikpapan JL Sangkulirang Tarakan Noord- en West-Sumatra Banda Adeh Medan Sibolga Bukittinggi Solok Padang Pakanbaru SULAWESI (Celebes) /O J4’ <(C> Hai> Midden-Java Jogjakarta Semarang Ambarawa Plantungan Sedert de intocht van deze „maffi osi” belopen de investeringen van de westerse industrieën in de miljar den, zijn de winsten navenant, leeft een kleine groep van de 120 miljoen Indonesiërs in uiterst comfortabele omstandigheden alleen van de corruptie al maar moet de ge middelde burger het doen met 120 dollar per jaar. En dat is nog een geflatteerd cijfer. Reconstructie van de gebeurtenis sen van 1965 doet het vermoeden rijzen dat het niet de communisten zijn geweest, dié een staatsgreep hebben willen plegen, maar dat zij op zijn minst geprovoceerd zijn door agenten van de Amerikaanse inlich tingendienst CIA. Een dienst, die gebruik wilde maken van het steeds verder afkalvende bewind van wij- Dr. J.M. van der Kroef, hoogleraar in de internationale betrekkingen aan de universiteit van Bridgeport (VS) schrijft deze maand in het tijd schrift Internationale Spectator: ad miraal Soedomo, stafchef van Kop- kamtib, „waarschuwde dat kritiek op de regering-Soeharto alleen op „constructieve” en „eerlijke en goe de” wijze mocht worden geleverd”, waarbij hij dreigde met zonodig re pressieve maatregelen tegen de pers”. Het woord van Soedomo heeft ge zag, want Kopkamtib is het militaire apparaat dat heer en meester is ovei' Halmahera Ternate In totaal worden er van de 460 parlementszetels 360 gekozen. De overige honderd worden door het regiem benoemd. De Golkar behaal de bij de laatste verkiezingen 227 zetels; tezamen met de honderd be noemden hoeft het regiem zich dus weinig zorgen te maken over veel tegenspraak in het parlement. Zorgen omtrent de uitslag van de West-Java Jakarta (tenminste 10 plaatsen) Bogor Bandung (tenminste 3 plaatsen) Oost-Java Pemalang Surabaja Malang Banyuwangi PPP-woordvoerders hebben de regering ervan beschuldigd moslim- onderwijzers en jeugdleiders te treiteren en te arresteren, die zoge naamd religieuze boodschappen verbreidden, maar volgens Soedo mo in werkelijkheid de godsdienst gebruikten om politieke opvattingen te propageren die tegen de regering gericht waren, aldus dr. Van der Kroef. Hij meent dat de komende verkiezingen nog een tijd lang de legitimiteit van het Soeharto-regiem zullen verzekeren. Maar het wordt nog steeds geconfronteerd met het fundamentele vraagstuk van het tot stand brengen van veranderingen en hervormingen. Die confrontatie zal waarschijnlijk na de verkiezin gen scherper worden en er lijkt vol gens de hoogleraar geen betrouw baar mechanisme in zicht waarmee dit probleem kan worden opgelost. Een grote Nederlandse industriële investeerder sprak enige tijd gele den zijn vertrouwen uit in de econo mische toekomst van Indonesië en dus ook in zijn eigen toekomst als werkgever in een land met lage lo nen. „Daarnaast hebben wij ook vertrouwen in de politieke stabili teit”, zo voegde hij er optimistisch aan toe. Hoe stabiel zal in de periode na de verkiezingen blijken. Zal blijken op het moment dat de Indonesiër re kenschap zal vragen van hen, die hebben meegeholpen hek van prik keldraad van de vele Boeroe’s over eind te houden. Deze partij is regeringsgezind. De tweede partij is de verplichte sa mensmelting van islamitische (eer tijds elkaar zelfs beconcurrerende) groeperingen, de Partai Persatoean Pembangoenan-PPP, hetgeen bete kent Partij voor Eenheid en Ontwik keling. Ten slotte is er de Partai Demokrasi Indonesia (Indonesische Demokratische Partij), waarin voor al de christelijke groeperingen zijn vertegenwoordigd. Timor Buru Kupang 18 kampen De schuldigen had men immers al. Er kon vrijelijk met hen worden afgerekend. Voorzichtige ramingen geven een cijfer van tussen de 750.000 a één miljoen vermoorde communisten of althans van com munistische sympathieën verdachte personen. En volgens Indonesische cijfers, vermeld in het rapport van Amnesty International „Tien jaar eliminatiebeleid”, bedraagt het to taal aantal onder toezicht gestelde Soeharto’s generaalskliek houdt, zoals bekend is, nu al bijna twaalf jaar 100.000 mensen vast in concen tratiekampen en gevangenissen, verspreid over het gehele eilanden rijk, waarvan het beruchtste kamp dat op het eiland Boeroe is, waar 10.000 mensen de privé-slaven van het generaalsbewind zijn. Een ei land, dat door de machthebbers cy nisch „rehabilitatiekamp” wordt genoemd. Om het trieste beeld van deze mili taire staat, die zo nog nauwelijks een hun leven en bezit voortdurend be dreigd. Op Oost-Timor hebben al 100.000 inwoners van deze voormali ge Portugese kolonie het leven gela ten. Natuurlijk worden de wreedhe den van het Indonesische leger door een Amerikaanse commissie, die re centelijk een bezoek aan Djakarta bracht, gebagatelliseerd. Zij kan moeilijk een zo goede cliënt van het Internationale Monetaire Fonds en van de Wereldbank, bij welke laat ste instelling ex-defensieminister McNamara van de Verenigde Staten thans de scepter zwaait, op de mest vaalt gooien. Voor het nieuwe parlement (De- wan Perwakilan Rakjat-DPR) kun nen de Indonesiërs kiezen uit drie partijen, die alle een creatie zijn van het militaire bewind. Zij werden on der druk van het regiem na de ver kiezingen van 1971 gevormd. Allereerst is er de Golongan Ka- raya, gewoonlijk Golkar genoemd, de partij van de „functionele groe pen”, dat zijn de beroepsgroepen. In feite dus een corporatieve beweging. len president Soekarno, welke staatsman had gewaagd steeds meer buitenlandse bedrijven te nationali seren. Opvallend is dat tijdens de roerige dagen van de coup er plotse ling pro-Amerikaanse leuzen in de straten verschenen en dat de Inone- sische regering er nimmer behoefte aan heeft gehad de „achtergronden” van de coup werkelijk uit te zoeken. Nooit is een officieel rapport om trent de „30 september-beweging” van 1965 opgesteld. Politieke gevangenen van Boeroe keren na een dag hard werken terug naar hun barakken verkiezingen hoeft het bewind even min te hebben. De kunstmatig ge vormde partijen PPP en PDI zijn door interne twisten ernstig ver deeld. Het regiem heeft bovendien door min of meer verkapte dreige menten de door de oppositie gevoer de vérkiezingsstrijd aanzienlijk kunnen temperen. maffia” Indonesiërs mogen kiezen voor Rloow Tanjung Pinang KALIMANTAN Maluku Ambon Seram Behalve In concentratiekampen zijn politieke gevangenen ook In gevangenissen tussen „gewone" criminelen opgesloten. (Kaartje „Tien -- i M Buffel, het symbool van de Indonesische Demokratische Partij (PDI).

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15