Evangelische Hogeschool anders doen gaat het 1[Z1A Officier van Justitie geeft informatie drugs en straf Legaal verstrekken heroïne moet kunnen I M4W VOORLICHTINGSBROCHURE MR. H. WOOLDRIK Onzin ^4 ,,De aarde is hooguit paar duizend jaar oud” 5^1 door Inge Krul Afschrikking Legaal Geen opvang door Henk Dam Politiek. Je moet handel hier niet door lage straf aantrekken” J De nieuwe opiumwet in november van kracht geworden is sterk strafrechtelijk van aanpak. Door verhoging van de strafmaxima bij zware drugs en uitbreiding van de politie hoopt men de handel en op den duur ook het gebruik in te dammen. Maar de strafrechtelijke aanpak van het drugprobleem zal weinig succes hebben als er niet tevens uitgebreide hulp, voorlichting en onderzoek wordt gepleegd. Deze conclusies trekt de Haarlemse officier van justitie mr. H. P. Wooldrik in een voorlichtingsbrochure die hij over het probleem van drugs en de strafwet heeft geschreven en die dezer dagen het licht zag. Een folder met vooral zakelijke informatie, feiten betreffende de nieuwe wet. Het is bedoeld voor niet-juristen die op de één of andere manier iets met deze materie te maken krijgen. En ruim publiek, van bijvoorbeeld scholieren en hun ouders tot professionele hulpverleners euwe wet. Het is bedoeld voor niet-juristen die op de één of andere en artsen. Wooldrik geeft actuele informtie (de nieuwe opiumwet is nog geen half jaar oud), die voorziet in een leemte: immers, veel is er al geschreven over verdovende middelen en hun werking, weinig over hun strafrechtelijke gevolgen t9 1 DE HENNEP De schepping van Eva gravure uit de Gustave Doré bijbel Het hoeft geen betoog, dat in de moderne weten schappelijke wereld anders wordt gedacht en ge doceerd. Dat was een bron van zorg voor de heer Kerkhof en twee van zijn vrienden „Wij zijn gewend de dingen ernstig met malkander te be spreken" die moesten vaststellen dat er voor ..bijbelse wetenschap” eigenlijk geen plaats meer was De heer Kerkhof: ..We zijn toen eind 1974 begon nen met het oprichten van de stichting tot bevorde ring van bijbelgetrouwe wetenschappen' Doel van deze stichting te laten zien hoezeer het evoiuti- oniame (kort gezegd de leer van de vooruitgang) hM denken beheeraien daartegenover een alter- Ook in de politiek heeft het evolutionistische denken een stevige vinger in de pap. kennelijk, want „het socialisme impliceert evolutionisme, omdat deze politieke richting predikt dat mensen het produkt zijn van een ontwikkeling Marx richt te zich tot Darwin” Zowel christenen als socialisten zullen, ondanks de naar het inzicht van Evangehsche-Hogeschool weten wat je kunt krijgen”, meent de heer Kerkhof Neen, een in evangelische zin opgeleide dokter zal het allemaal heel anders gaan doen. „Hoe ik dat bedoel, anders? Ja, de homeopathie zal bijvoor, beeld weer een kans krijgen, want dat is een geneeswijze waaruit meer eerbied voor de mens spreekt” In de voorlichtingsbrochure „Drugs en de Nederlandse straf wet” geeft mr. H. P. Wooldrik feitelijke informatie over drugs en hun strafrechtelijke waarde ring. Daarnaast besteedt hij aan dacht aan hulpverlening, inter nationale verplichtingen, theo- riën over strafwaardgheid, de wet in het buitenland, en de mo tivering voor de nieuwe wet. „Niemand zit op mijn mening te wachten, ik wil een zo groot mo gelijk publiek informeren” zegt hij over de zakelijke ondertoon. Bij de vele luisteraars naar Koos Zwarts beursberichten van hen- nepprodukten in het zaterdagse VARA-programma In de Rooie Haan zal hij al weinig kwaad meer kunnen doen. „Zeer opmerkelijk” noemt hij het wetsartikel waarin bewuste reclame voor drugs strafbaar is gesteld, waarbij hij dan nog fijntjes opmerkt dat reclame Hij kan met de verkoop van hennep- produkten daar de kwaliteit van waarborgen én de hard drugs we ren. De voordelen daarvan onder schrijft mr. Wooldrik in de folder. Hij moet er tegelijk bij aantekenen dat overheid noch rechter bereid zijn dit instituut te sanctioneren. Al le handel en bezit van henneppro- dukten is in meer of mindere mate strafbaar gebleven. Dat betekent, zo constateert deze officier van justitie dan in de bro chure: „dat het van het vervolgings beleid van het openbaar ministerie zal afhangen of de huisdealer zal worden „aanvaard”. En hij laat dui delijk merken, dat zolang hij niet met enorme smokkelvoorraden ge confronteerd wordt, hij niet de eer ste zal zijn in deze handel in hennep in te grijpen Voor velen is er helemaal geen opvang. Die bereik je niet met dit systeem, zitten in de afvalput van justitie, en vallen steeds weer terug op hun oude vrienden en stekkie. Gaan soms zelf wat dealen, om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Wat moet je met hen, vaak ongemotiveerde verslaafden? Wool drik: „Je hebt mensen die zeggen laat ze maar naar de verdommenis gaan. Nou, dat gaat mij toch echt te ver”. „Ook het van overheidswege ver strekken van gratis drugs aan ver- I de je, Voor hem en gelijkgestemden is de Bijbel van kaft tot kaft waar Als erin staat dat de doornen en distels na de zondeval zijn ontstaan, dan is dat ook zo. Als erin staat dat de vrouw werd gemaakt uit de rib van de man, dient men dat letterlijk te nemen mensen verschillende achtergrond van waaruit ze denken, toch in de praktijk een hoop moeilijkhe den op een zelfde manier oplossen. Maar: „Bij een noodgetij staan christenen en socialisten welis waar schouder aan schouder om het gat in de dijk te vullen, toch doen de christenen dat beter. Het maakt namelijk een heel verschil uit of je zandzak ken aansleept met een gebed dan wel een vloek in je hart”. werker. Je gaat er verslaafd in en de structuur die je krijgt is die van een SS’er. Wat niet zo erg is zolang er geen NSB’er aan het bewind is” De creationistische wetenschapsman zal op zijn eigen manier over de oudheid denken. Voor hem is er eigenlijk nauwelijks een oudheid, want de aarde is hooguit een paar duizend jaar oud, en dat is wel even wat anders dan de vijf of zes miljard jaar die de moderne wetenschap als ouderdom van onze wereldbol noemt. wel het natuurlijk best eens in één van de zoveel gevallen waar zou kunnen zijn. Elders in het land zijn al flinke straffen van zes, zeven jaar geëist tegen handelaren, en dan denk ik tja, stel dat je nou zo’n grote professionele knaap te pakken krijgt, geen loopjongen dus, wat kun je dan beter doen dan die maar flink wat jaren in de gevangenis uitscha kelen”. Argument voor zwaardere straf fen is echter niet alleen eliminatie van deze mensen, maar ook de af schrikking van anderen. In zijn bro chure zegt Wooldrik dat de mening had postgevat dat Nederland binnen Europa een goedkoopte-eiland met zijn straffen was geworden. Een stelling die wetenschappelijk moei lijk te bewijzen valt. Ook niet door hem. Maar, stelt hij: er is op alle fronten nu een offensief ingezet te gen deverdere uitbreiding van de hard drugs. Dan moet je niet met lage straffen de handel hier aantrek kelijk gaan maken. „Een regime van één, twee jaar gevangenis valt voor de koerier nog te riskeren. Je zult ze nooit kunnen uitroeien, maar je moet ze ook niet hiernaartoe gaan lokken”. Hogere straffen betekent hogere prijzen. De heroïne doet nu al meer dan duizend gulden de gram Wool drik: „Dat die prijzen omhooggaan, ja hoe dat komt Door de inzet van de politie misschien, door de straffen, door de ruzies in het Chine se wereldje, door een verplaatsing van de handel naar minder riskante markten, waardoor hier schaarste ontstond Dat kan allemaal”. Het gevolg ervan is vooral dat de junkie die ten koste van alles zijn dagelijkse dure dosis stuff wil heb ben de dupe is en in andere delicten vervalt, vooral kleinere inbraken, diefstallen uit auto’s en in winkels. Mr. Wooldrik onderkent dat effect, maar, zegt hij: „Misschien komt men ook eerder bij de hulpverlener”. Die hulpverlening krijgt veel aan dacht van hem. Als hij het plaatst in het strafrechtelijk kader, noem het de „gedwongen hulp”, komt hij on- De geologische tijdtafel kan in het denken van de creationist gevoeglijk naar het rijk der halsstar rig opduikende fabelen worden verwezen. De heer Kerkhof: „Ach, die tijdtafel. Allemaal onzin. Weet u, in de Grand Canyon zijn tot in het pre-cambri- um plantensporen gevonden die in aanzienlijk jongere tijdlagen thuis horen. Maar daar lees je weinig over, want het is in strijd met de theorie” Desgevraagd geeft hij een nog sterker voor beeld: „In het Yellowstone Park zijn versteende voetsporen gevonden van dinosaurussen en men sen, naast elkaar in dezelfde laag. Dus het is niet zo dat de mens pas vele ontwikkelingsfasen na de dinosaurussen kwam. Volgens die afdrukken leef den ze gelijktijdig En het zijn geen kwajongens geweest die dat hebben ontdekt" slaafden onder medische en sociale controle, zou ondanks de niet al te gunstige ervaringen in Engeland in Nederland overwogen kunnen wor den”, zegt hij in zijn brochure. Nogal een discussiepunt op dit moment en we associëren het meteen met heroï ne. De consequenties lijken redelijk aantrekkelijk: een stuk prijsbeheer- sing, minder criminaliteit, registra tie van verslaafden, minder kans op ongelukken bij overdosering, een extra toegang voor de hulpverle ning, deels teruglopen van de illega le markt. Geen middel om het hele hard-drugprobleem mee te lijf te gaan, fel bestreden door de totaal- onthouders. Maar.zegt mr. Wool drik: „als je er een kleine groep mee aan dagelijkse onderhoudsdoses kunt helpen is dat al wat”. De geoloog die de aarde bestudeert en daarbij niet de Bijbel als uitgangspunten neemt, komt tot de verkeerde conclusies. De aarde is hooguit een paar duizend jaar oud. Diezelfde aarde was in zes dagen een feit. De geologische tijdtafel is dan ook grote nonsens. Aldus enige rake uitspraken, die de gemiddelde wetenschapper hooguit een meewarige glimlach zal ontlokken. Desondanks zal het bovenstaan de per september aanstaande leerstof zijn op een hogeschool. Want het werd opgetekend uit de mond van een van de oprichters van de Evangeli sche Hogeschool, de heer F.J. Kerkhof uit het Zuidhollandse Nieuw-Beijerland. Trouwens, voegt hij er aan toe: „Er wórden al hard drugs legaal verstrekt”. Hij doelt óp methadon, dat in de Amsterdamse Jellinekkli- niek kan worden verkregen, „in ruil" voor registratie, en voor een controle op urine om te zien of er werkelijk geen heroïne meer wordt gebruikt Methadon als „onder houdsdosis” dus. Het is net zo’n zwaar verdovend middel als heroïne echter, met als enige voordeel de langere werking, en de orale inna me. Het blokkeert de werking van de in een ader ingebrachte heroïne of cocaïne. Een middel om de hard drugs bui ten de deur te houden en de kwali teit der hennepprodukten te bewa ken is bijvoorbeeld het instituut van de „huisdealer” in jongerencentra. middellijk op het eeuwige conflict tussen volksgezondheid en justitie. Een reden om gebruikers ook straf baar te stellen is niet hen evenals handelaren op te sluiten maar om de mogelijkheid tot een behandeling „af te dwingen”. Citaat van mr. Wooldrik uit de brochure: „Het gaat ook eigenlijk niet aan dat bijvoor beeld een zwaar verslaafde heroïne gebruiker vanwege dat gebruik naar de gevangenis wordt ge zonden”. In de praktijk ziet hij echter wei nig van die „gedwongen hulp” te recht komen. De raadkamer van de rechtbank wil nog wel eens het voor arrest van een verslaafde die voor de een of andere diefstal zit, schor sen op voorwaarde dat hij zich laat behandelen. De junkie belooft alles om maar vrij te komen, maar een maal buiten blijft er weinig van de goede voornemens over. Zodat mr. Het evolutionistische denken blijft evenwel niet beperkt tot het vak biologie, het hele moderne denken is ermee doortrokken, aldus de oprichters van de Evangelische Hogeschool. Neem nou psy chologie. De heer Kerkhof: „Voor de psychologen heeft de mens een dierlijke kant, omdat we een neef van de dieren zouden zijn Vandaar dat zij er geen been in zien om 14-en 15-jarigen te leren hoe ze zichzelf seksueel moeten bevredigen” Of medi cijnen „De gewone gang van zaken is, dat de patiënt als een object wordt gezien. Je bent ge woon een brok chemie Men schat de mens niet, want evolutionistisch ben je ook maar een ding Daar kun je als patiënt goed bang van worden Maar de dokters zijn zelf bang, omdat ze precies gen Koos' programma is geko men. „Gelet op de zakelijke en deskundige wijze waarop in dit programma aan drugsinforma- tie wordt gedaan, kan bepaald niet worden gezegd dat het de verkoop van drugs beoogt te sti muleren. Het programma is juist het minst populair bij de dealers zelf.” Wie deze speciale informatie van Wooldrik wil hebben kan de toepasselijk papaverrode folder bestellen bij de FZA (Federatie van Instellingen voor Alcohol en Drugs), postbus 171, Biltho- ven. De FZA heeft haar voor lichtingsactiviteiten met andere organisaties op dit terrein ge bundeld in de KKI (Koördinatie Kommissie Informatiepakket ten), postbus 18671, Den Haag. Daar kan men voor verschillen de doelgroepen informatiepak ketten bestellen waar de brochu re van mr. Wooldrik deel van kan uitmaken. De bedoeling is dat van zijn hand ook een zelfde folder over alcohol en de straf wet zal komen. natief zetten: het creationisme (de leer waarin wordt uitgegaan van de zesdaagse schepping). „Met de stichting zijn we studiedagen gaan orga niseren. Daarbij is ons de grote nood gebleken die onder ouders en ook jongeren bestaat. Ouders die bang zijn dat hun kinderen op de universiteit het geloof kwijt raken. Wij hebben toen gezegd: ligt hier niet een taak voor ons?”, aldus de heer Kerk hof. En zo begon de gedachte aan een eigen univer siteit op te komen Dat stuitte op onoverkomelijke bezwaren. De eisen die van overheidswege worden gesteld aan een universiteit bleken zo fors te zijn, dat van dat idee moest worden af gezien. Niet dat dat gaf, want spoedig diende zich een alternatief aan: een eenja rige hogeschool voor na de middelbare school die van verschillende vakken de grondbeginselen laat zien. Deze opleiding op propedeuse-niveau zou dan haar aansluiting moeten vinden op een aantal Amerikaanse universiteiten waar in creati onistische geest wordt onderwezen. Inmiddels is er al heel wat gebeurd Er is een voorlopig bestuur aangesteld, en voor tal van vakken zijn er contacten met docenten. „Allemaal academici, bijvoorbeeld voor medicijnen, chemie, archeologie, psychologie en rechten”, aldus de heer Kerkhof, die nog geen namen wil noemen Ook over het lesprogramma is al uitgebreid nagedacht. Verplichte vakken worden „Bijbel en wetenschap” (waaronder bijbelkennis, ethiek en apologetiek valt) en „algemene vaardigheden” (met bijvoorbeeld vakken als Engels, lezen, schrij ven, vergadertechniek, management) Verder moe ten drie vakken worden gekozen uit een fors aantal studierichtingen die ook op de „gewone" universiteiten worden gedoceerd De heer Kerkhof over dit programma „De ver plichte vakken vormen de sleutel Wij willen in de eerste plaats laten zien wat je rfiet de Schrift kunt Wooldrik bitter constateert: „Ik heb al gezegd dat ik weinig heil zie in gevangenisstraf, maar zo langza merhand ga je denken dat je zo iemand bij gebrek aan beter maar vast moet zetten. En vraag je me dan, wat dwing je eigenlijk af, dan moet ik zeggen: niets, maar is dat zo'n ramp? Hij gebruikt in die tijd in ieder geval geen heroïne, hij wordt er niet slechter op, en kan niet pik ken ook. Ja ik weet het dat klinkt patriarchaal, niet erg ethisch”. Er is een grote groep bepaald niet gelijkgerichte gebruikers. Sommi gen kunnen nog (meestal zijn ze dan nog niet zover heen) afkicken via het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Anderen komen voor lange re tijd in een therapeutische ge meenschap van „totaal-onthou- ders”, zoals de Emiliehoeve. „Het enige waar je dan na afloop nog geschikt voor bent is voor stafmede- Het is duidelijk de aanstaande leerlingen van Evangelische Hogeschool zullen met een wel heel ander denkpatroon in aanraking komen. Kan dat nou eigenlijk wel: Isoleer je daar die leerlingen niet mee? De heer Kerkhof: „Alle wereldse universiteiten geven les vanuit één denkrichting Mag de Evange lische Hogeschool dan vanuit een heel andere gedachte les geven9 En vergeet u dat niet het evolutionisme is ook maar een theorie, een geloof Het is een volstrekt onbewezen zaak Het creatio nisme heeft een religieus bepaald uitgangspunt Het is een vorm van denken waarmee we God welgevallig willen zijn Dat is onze rechtvaardi ging” Als officier van justitie heeft de schrijver zich in Haarlem het laatste anderhalf jaar bijzonder in de opi- umwetgeving verdiept. Hij behan delt ook alle zaken daarover voor de Haarlemse rechtbank. Dat zijn er nogal wat, met Schiphol als aan- voerhaven in dit arrondissement. Het zijn vooral de koeriers die hier terecht staan. Verder is er de groep gebruikers die met het strafrecht in aanraking komt, doordat ze dealen, of doordat ze door hun verslaving tot andere delicten komen. Werden vroeger allen over één kam geschoren, de nieuwe wet on derscheidt drugs met onaanvaard baar risico (hard drugs) waarbij op in- en uitvoer een strafmaximum staat van twaalf jaar, en drugs met minder zwaar risico (soft drugs). Ook liggen er grenzen tussen in- en uitvoer, handel en het pure bezit voor eigen gebruik. Wie minder dan dertig gram aan hennepprodukten voor zichzelf bij zich heeft, wie „een geringe hoeveelheid voor eigen ge bruik” aan hard drugs heeft, valt in een lichtere strafrechtelijke beoor deling. Opmerkelijk is het verschil: dertig gram hennepprodukten, een zakelij ke concrete grens, en het vage „ge ringe hoeveelheid” bij hard drugs. Wat voor de één veel is, is voor de ander weinig. Wooldrik merkt dan ook in de brochure op dat de recht spraak opheldering zal moeten ge ven en dat het te verwachten is dat verdachten zich hierop gaan beroe pen. „De richtlijnen van de procu- reurs-generaa] spreken van één shot of één trip per dag, als geringe hoe veelheid die een gebruiker per dag gemiddeld nodig heeft. En dat is ook niet overdreven duidelijk”. Het maximum van vier jaar van de oude opiumwet heb ik hem wel eens horen eisen. Hoger nog niet, ook niet na november. „Het ligt er natuurlijk wel aan wié er terecht staat. Ik vraag niet graag zoveel jaar gevangenisstraf, maar je wordt wel cynischer. Die koeriers zeggen alle maal dat ze niet weten wat er in die koffer zat. Je gelooft het niet, hoe- doen. Maar daarnaast en daar moet u de nadruk op leggen zijn voor ons ook de practica erg belangrijk” Op de vraag: heeft dat nou wel zin, al die moeite voor dat ene jaartje les, zegt hij: „Na tuurlijk, je kunt de leerlingen in ieder geval de gedachte achter een groot aantal wetenschappen laten zien. Zo kun je ze in christelijke zin wapenen. Bovendien kunnen leerlingen die zijn uitgeloot, dat lege jaar nuttig besteden” De mannenbroeders achter de Evangelische Universiteit vinden dat er op de Nederlandse uni versiteiten niet meer behoorlijk les wordt gegeven ook niet op de Vrije Universiteit in Amsterdam De heer Kerkhof, beslist: „Op de VU wordt op een evolutionistische, dus wereldse manier gedo ceerd”. Wat hebben hij en zijn medestrijders tegen de geest der tijd nu precies tegen het evolutionisme9 In algemene zin natuurlijk het feit dat Darwins theorieën in strijd zijn met de inhoud van de Bijbel. De mens als de wat beter aan zijn omgeving aangepaste variant van de mensaap, of de mens als de kroon der schepping, het evenbeeld van God. dat is nogal wat anders. voor alcohol en tabak nog steeds wël mag. In de navolgende ali nea zegt hij dat het wel lijkt

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19