Kongolees bevrijdingsfront voorbereid op lange oorlog KREMLIN IN 1e MEI- TOOI Amerikaans protest Pakistaanse premier Uruguay: alternatief voor blanke Namibiërs Raspe en Baader in hoger beroep achtergrond tegen beschuldiging Duits geld voor Chileense junta Burgemeester West-Berlijn afgetreden Giscard d'Estaing in tv-rede: „FRANSE REGERING ZAL AANBLIJVEN” k L A M BOEM BA FRONTLIJNSTATEN ZULLEN MEELEVEN" SUGGESTIES IN ISRAËLISCHE RICHTING Spaanse vakbonden houden zich niet aan 1 mei-verbod 1 Meeleven 1) Amerikaans schip, evenmin als de lading.” ia t*n rd Boeren ,2) at Afbeeldingen van de deden van het Sovjet-politburo worden op het Kremlin „in stelling ge bracht” met het oog op de 1 mei-viering van morgen. Rooskleurig >e ie 2) Niets bekend rd a (Van een speciale medewerker) MONTEVIDEO. De overwinning van de zwarte nationalisten in Angola en Mozambique heeft de positie van de blanken in deze staten onhoudbaar gemaakt. De situatie van de blanken in Namibië, het vroegere Zuidwest-Afrika, is tegenwoordig op z’n zachtst gezegd twijfelachtig. De politieke en militaire toestand in zuidelijk Afrika heeft de vooruitzichten van de ongeveer 30.000 Duitse inwoners van deze vroegere keizerlijke kolonie nogal onduidelijk gemaakt. WASHINGTON (UPI, Reuter). De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA heeft gisteren in Washington verklaard op de hoogte te zijn van de mysterieuze verdwijning van 200 ton uraniumerts, dat in 1968 vervoerd werd door een Westduits schip dat als eindbestemming Genua had. „Wij weten dat het schip verdwenen is en dat was voor ons het einde van de zaak”, aldus een woordvoerder van de CIA. „Het was geen (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolf Bakker) PARIJS. De regering van premier Raymond Barre blijft aan tot de parlementaire verkiezingen van begin volgend jaar. Dat verklaarde de Franse president Giscard d’Estaing gisteravond in een tv-interview. In politieke kringen had men er, na een driedaags debat in het parlement over het tweede deel van Barre’s anti-inflatieplannen, rekening mee gehouden dat er wel eens „van alles” kon gaan gebeuren. BINNEN- EN BUITENLAND i tweehonderd ton uranium 011 l ol dusver hebben de discussies zi< h I<1 Volgens de Los Angeles Times kan het verhaal de oplossing zijn voor een al jaren bestaand vraagstuk: waar haalt Israel het uranium vandaan waarmee de Israëliërs de kleine kernreactor bij Dimona in de Negev-woestijn aandrijven. Deze installa tie behoort tot de'zwaarst bewaakte in het land De Los Angeles Times zei voorts verno men te hebben dat de Israëliërs mogelijk hulp gehad hebben van sympathisanten in de regeringen van Frankrijk en Italië bij het verkrijgen van de uranium. Volgens de Los Angeles Times gaat het in deze zaak om de verdwijning van de grootste hoeveelheid kernmateriaal in één keer. De New York Times zei zijn informa tie gekregen te hebben van een niet met name genoemde CIA-funetionaris. Van het uraniumerts op zich kan geen atoombom gemaakt worden, maar wan neer het in een reactor verwerkt wordt ontstaat o.m. kernafval waaruit plutoni- onale bevrijdingsfront (FLNC) bereidt zich voor op een langdurige oorlog tegen het bewind van president Moboetoe van Zaire. Dit is verklaard door de voorzit ter van het front, generaal Nathanael Mboemba, in een gesprek met het tijd schrift „Afrique Asie”. urn, de grondstof voor atoombommen, ge haald kan worden. Ook in Bonn zijn de meningen ver deeld over de vraag of deze „blanke minderheid” in de toekomstige zwarte republiek dient op te gaan of deze juist zou moeten ontvluchten. Het kan in ieder geval weinig kwaad de alternatieven eens te óverwegen. 'vorig jaar augustus liet weten, dat Paki stan de kans liep de Amerikaanse militaire en economische steun te verliezen, als de atoomtransactie met Frankrijk ter waarde van 150 mln dollar zou doorgaan In zijn rede in het parlement sprak Bhoetto donderdag van een „grootscheep se, geweldige en kolossale internationale samenzwering tegen de islamitische staat Pakistan”. Intussen blijft Bhoetto tegenstanders laten oppakken. Gisteren werd Sjaukat Hayat Khan opgehaald, die begin deze maand een revolte leidde binnen Bhoet- to’s regerende volkspartij (PPP). Hij adviseerde toen leden van de parle- mentsfractie hun zetel beschikbaar te stel len om de premier tot aftreden te dwingen. Aanleiding tot het massale verzet tegen Bhoetto was de onverwacht grote ver kiezingsoverwinning van zijn Volkspartij op 7 maart. Tegenstanders van de premier zijn er van overtuigd dat deze zege het op grote schaal. Zij eisen het aftreden van Bhoetto en nieuwe verkiezingen. den onze eigen instructeurs". De wapens van het FLNC zijn van Belgische, Amerikaanse, Franse en zelfs Chinese herkomst. Ze zijn volgens de generaal bij gevechten buitgemaakt. „Zo veroverden wij in Kasadji vijf tanks en B-10 kanonnen van Chinees fabrikaat en als een voorbeeld van een geslaagde „volksplanting". Nu is het heel goed mogelijk dat de mensen in W indhoek nog nooit van Mon tevideo, de hoofdstad van Uruguay, heb ben gehoord, maar zoiets Iaat zich ge makkelijk rechtzetten. Het land is bij zonder geschikt voor boeren uit Zuid- west-Afrika. In dit typische veegebied met een mild subtropisch klimaat zijn in de departementen ten noorden van Rio Negro talrijke grote agrarische bedrij ven gevestigd, van wie de meesten (tus sen 300 en 400) een oppervlakte van 5000 tot 20.000 hectaren beslaan. Een „estan eia” is vaak zelfs 150.000 hectaren groot. Het land is geheel vlak en slechts tien percent wordt, ondanks een doelgericht krediet van de Interamerikaanse Ont wikkelingsbank, intensief bewerkt, zodat het voor het land van het grootste belang is dat van veeteelt op landbouw wordt overgeschakeld Voor intensieve bewer king wordt gestreefd naar bedrijven van 3000 hectaren de vrijheid eens en voor al te verplette ren. Zij deinzen er niet voor terug de bevolking uit te moorden als zij zich daardoor kunnen blijven verrijken”. es” (veedrijvers en landarbeiders) zijn voldoende om een estancia van 3000 hec taren extensief te exploiteren. Wat de economische situatie betreft: de estancieros zijn de enigen die sinds hon derd jaar alle crises hebben overleefd. Weliswaar is de veeprijs aan sterke spe culaties onderhevig, maar toch behoren deze veeboeren tot de financiële boven laag. Het moet uitgesloten worden geacht dal alle 30.000 Zuidwestafrikaners van Westduitse afkomst met hun hele bezit naai Argentinië of Uruguay zouden ver huizen, maar voor zo n tien procent van hen is ih Zuid-Amerika een rooskleurige toekomst weggelegd Bij een planning op langere termijn kan men dus gevoeglijk buiten beschou wing laten of het hier gaat om een dicta tuur dan wel een democratie. Wanneer dan ook de eerste Afrikaanse waarne mer bij een bezoek een model-democra- tie aantreft, blijft het heel goed mogelijk dat wanneer de eerste runderen worden ontscheept deze democratie middels een staatsgreep of anderszins in een dicta tuur is veranderd Meer dan tevoren zijn de president en zijn eerste minister nu de „gevangenen” van oud-premier Chirac, de huidige bur gemeester van Parijs. Kort voor de stem ming in het parlement kon Chirac niet nalaten premier Barre te vertellen dat alleen dankzij zijn eigen ingrijpen, zijn gaullistische aanhang niet tegen het twee de inflatieplan-Barre zou stemmen. Bin nenkort zullen de beide heren - die bitter weinig sympathie voor elkaar koesteren elkaar aan een lunch ontmoeten. ch in .at at. an en Bij het diner van Banco Central waren behalve de ere-president ook aanwezig de directeur van de Deutsche Bank en de directeur van de automobielfabriek Mer cedes Benz. President Abs van de Deut sche Bank heeft in 1926 en 1938 al bezoe ken gebracht aan Chili, toen echter als student. Abs is een der meest invloedrijke figuren in de Europese bankwereld, zo schreef El Mercurio, en draagt er nu toe bij het aanzien van Chili in het buitenland te verbeteren vooral toegepsitst op Australië en Cana da, de vroegere „mode”-landen voor emigranten. W'ellieht speelt ook het ge brek aan politieke en economische sta biliteit een rol waar het landen als Ar gentinië of Uruguay betreft. Doch in vrijwel alle staten in Zuid-Amerika, Af rika of Azië wisselen de regimes elkaar regelmatig af. an ■ht Ml. >s- de •el set las na de M- in •ts el- >n- >e an ‘gt ek •ac es? de >m- can In kringen van het Israëlische ministe rie van Defensie werd gisteren gezegd dat daar „niets bekend” is van de lading ura niumerts. Het Israëlische dagblad Ma’ar- iv zei dat het verhaal over de lading mogelijk met opzet heeft kunnen uitlek ken om kracht bij te zetten aan de oproep er- iar nd ‘li en op io, to. in£ de eft id ise •el an die Ide nu en in- an un >p- le- an ele ?n- iat •ur ge •ri- ra of in ■le ien tie •ok au. ep- ig- an >se nt 10- De be- iet uf- iet ^as ?k- ad, ige de De am irt- I in of- >or Mboemba schat het aantal mensen dat door zijn troepen is „bevrijd”, op ander half miljoen. Deze mensen, zegt hij, stel len het volste vertrouwen in het FLNC. „Voor het ogenblik helpen wij hen zich te beschermen tegen bombardementen en bij de voedselvoorziening, die grote pro blemen schept”. Gaullistenleider Chirac heeft er niets bij te winnen als de verkiezingen vervroegd worden uitgeschreven. Socialisten en com munisten zijn nu in het land in de meerder heid. De kemphanen in de regeringscoalitie zullen elkaar dan ook stevig bij de hand moeten houden om niet voortijdig ten on der te gaan. Dit houdt hen van de meest dramatische daden terug. Een basis voor een overtuigende politiek, waarmee men over nauwelijks een jaar de verkiezingen tegen de machtige oppositie kan winnen, is dit echter niet. Beide kranten lieten een hooggeplaatste functionaris in Europa aan het woord die zei dat het schip dat onder Westduitse vlag voer, verscheidene weken later weer op dook met een bemanning van een andere nationaliteit en zónder de lading uranium. staat worden gesteld een estancia te ko pen. in beide gevallen kunnen ze hun vee meebrengen en èr op rekenen in zowel Argentinië als Uruguay met open armen te worden ontvangen Omdat veeboeren nu eenmaal slechts onder dwang verhui zen. zijn voor de Zuidamerikaanse immi- gratie-auloriteiten dv doelgerichte plan nen tot dusver wensdromen gebleven Aan de andere kant is het echter zo, dat Brazilië een selectief immigratiebeleid voert. Zo toucheren artsen in dit land een zeer hoog honorarium, terwijl het met het inkomen van collega's in Argentinië 7 Nadat de vertrouwensadvocaat van Gu drun Ensslin, Otto Schily, al direct donder dag beroep had aangetekend, sloot de ver dediger van Raspe. Karl-Heinz Weiden- hammer, zich daar gisteren in Frankfort bij aan. De vertrouwensadvocaat van Baader, Hans-Heinz Heldmann, verklaar de in Darmstadt dat hij eenzelfde stap zal De FLNC-voorzitter zei dat de front- lijnstaten (Angola, Botswana, Mozambi que, Tanzania en Zambia) wel zullen meeleven met de vrijheidsstrijd die het FLNC in de Zaïrese provincies Sjaba en Kasai voert, want zij „is identiek met die in Zimbabwe, Zuid-Afrika en Na mibië”. Generaal Mboemba zegt dat hij een beroep heeft gedaan „op alle vooruitstre vende landen en aanhangers van de vre de” om medicamenten en voedsel te stu ren. Hij verzekert dat zijn organisatie geen Russische, Cubaanse, Oostduitse of Angolese adviseurs heeft. „Onze com- van president Jimmy Carter voor een striktere controle op de export van kern- brandstof. Een oud-adviseur vari de Amerikaanse regering op het gebied van kernenergie, Paul Leventhal, zei gisteren in Salzburg dat het verhaal van de twee Amerikaanse kranten op waarheid berustte. Hij wist echter niet of de lading inderdaad in Israël terecht was gekomen. „De inlichtingendiensten van verschei dene landen hebben de zaak onderzocht, maar hebben later de dossiers over de zaak gesloten, zonder blijkbaar tot de ont dekking te zijn gekomen waar het urani um precies terecht is gekomen”. Leventhal deed zijn onthulling op een internationale conferentie over een toekomst zonder kernenergie. De conferentie wordt bijge woond door ruim 100 afgevaardigden uit 20 landen, waaronder Nederland Voor eventuele landverhuizers uit Na mibië kunnen zowel Argentinië als Uru guay als mogelijk reisdoel worden aan gemerkt. Weliswaar is het aantal inwo ners van Westduitse afkomst in Zuid- Brazilië met anderhalf miljoen het hoogst, maar ook in Argentinië en Zuid- Chili hebben enkele honderdduizenden een nieuw vaderland gevonden. In de bufferstaat tussen Argentinië en Brazi lië, het kleine Uruguay mefzijn 2,5 mil joen inwoners, is in de loop van de laatste eeuw een bloeiende Zwitserse nederzet ting ontstaan. Deze „Cojpnia Suiza” geldt Huqwe) de gaullistische meerderheid, in de l egëringscoalitie zijn goedkeuring aan deze anti-inflatieplannen hechtte, lieten woordvoerders van de gaullistische partij duidelijk uitkomen dat deze voorstemmen niet hetzelfde betekenden ^ls een motie van vertrouwen in het kabinet-Barre. Het was vooral oud-prémier Michel De- bré geweest, die premier Barre zeer heftig had aangevalleri en hem verweten had dat hij geen politiek bedreef, maar louter eco nomie. Na dit driedaagse „slagveld” in het Pa lais Bourbon - het Franse parlement - was de stemming eind deze week gespannen en onzeker. Het leek duidelijk dat de gaullis ten zich nu voorgoed en openlijk niet al leen van premier Barre, maar via deze in de eerste plaats van president Giscard hadden afgewend. De president verscheen dan ook gister avond op de beeldbuis om te vertellen dat de huidige coalitie „moet en kan” winnen bij de verkiezingen van volgend jaar, dat de eerste taak blijft de inflatie te bestrij den en dat het de belangrijkste taak voor de coalitie is om de eenheid te bewaren. De woordvoerder weigerde verder com mentaar op de zaak en zei dat de dienst, niet de bron was van afzonderlijke berich ten in de New York Times .en de Los Angeles Times. Volgens deze berichten verdween de 200 ton uranium, genoeg om 30 kernbommen van te maken, negen jaar geleden op de Middellandse Zee tijdens een actie van het „James Bond” type. De lading zou uiteindelijk zijn terechtgeko men in Israel. De 50-jarige Klaus Schütz, sinds tien jaar regeringschef van West-Berlijn, moest onder druk van zijn eigen partij terugtreden. Sinds de vorming van de coa litieregering van SPD en FDP in 1975 is in West-Berlijn het ene politieke schandaal na het andere uitgebroken. In het verleden leidde dit al tot het aftreden van een sena tor en twee hoge ambtenaren. De defini tieve-crisis ontstond toen bekend werd dat de SPD senator Neubauer (stadspolitiek) jarenlang had verzuimd tantièmes in de kas van Berlijn de storten.. De manschappen van het FLNC ma ken naar het zeggen van generaal Mboemba vorderingen in drie richtin gen: Kanyama. Kananga en Tschicapa, in het zuiden van Kasai'. De stad Moets- hasha bestaat niet meer, zei hij; sinds de bombardementen van 17; april door de troepen van Moboetoe. (Van een medewerker) SANTIAGO. Volgens het grootste ge censureerde Chileense dagblad El Mercu rio heeft de ere-president van de Deutsche Bank, Hermann Jozeph Abs, tijdens een driedaags bezoek aan Chili de junta van generaal Pinochet een lening van 50 mil joen mark verstrekt. Tijdens een door de Chileense Banco Central aangeboden di ner verzekerde Abs dat minstens 20 Duitse banken eenzelfde bedrag ter beschikking zouden kunnen stellen. mando's bestonden al in de tijd van de Portugezen en na hun vertrek hebben wij ons nooit bij een ander leger laten inlij ven in Angola, waar wij onze strijd tegen het regime van Moboetoe voorbereidden. Wij hebben zelf, in onze eigen kazernes, onze eigen mensen opgeleid en wij had- 1SLAMABAD (Reuter). De Verenigde Staten hebben gisteren bij Pakistan ge protesteerd tegen een beschuldiging van premier Bhoetto, dat Washington de cam pagne tegen hem zou financieren. Donderdag had de Pakistaanse eerste- minister in het parlement verklaard, dat de VS op zijn bloed uit zijn, omdat zijn regering tegen de zin van Amerika niet wil af^ien van de aanschaf van een opwer- kihgsinstallatie voor kernbrandstof van Frankrijk. Een functionaris van de Amerikaanse ambassade in Islamabad verzekerde de secretaris-generaal van het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat deze beschuldiging ongegrond was. Voorts gaf hij uiting aan zijn ongerust heid over de houding van Bhoetto, tegen de achtergrond van de langdurige vriendschappelijke relaties tussen de twee landen. In de jaren vijftig en zestig beliep de Amerikaanse militaire bijstand aan Pa kistan 650 mln dollar. De verhouding ver- gevolg _was van knoeierijen kilde toen de vorige minister van Buiten landse Zaken van de VS, Henry Kissinger, Op dit moment voelen de 200.000 blan ken in Mozambique, de 500.000 in Angola en de 270.000 in Rhodfesië zich (nog) niet gewongen om te zien naar een nieuw vaderland. Portugal kampt al met een probleem gevormd door een stroom van vluchtelingen uit zijn vroegere kolonies Mozambique en Angola. Gezien de nau we betrekkingen die dit land onderhoudt met Brazilië, alsmede het feit dat in dit land dezelfde taal wordt gesproken, biedt het grootste land in Zuid-Amerika goede kansen voor emigranten-in-spé in Moetshasha vijf wagons met munitie die uit Loeboembashi afkomstig waren". Generaal Mboemba twijfelt'er niet aan, of de „Frans-Belgisch-Marokkaanse coa litie die Moboetoe te hulp is gesneld”, zal zich opnieuw tegen Angola keren als zij de kans krijgt. ..Daarom zullen wij Ango- (Van onze redacteur in West-Duitsland) BONN. Burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn is afgetreden. Zijn opvol ger is Dietrich ètobbe, tot nu toe senator voor bondsaangelegenheden (Duitsland- politiek) en evenals Schütz lid van de Soci- aal-Democratische Partij (SPD). (Van onze redacteur in Spanje) MADRID De grootste drie gelegali seerde Spaanse vakbonden hebben ver klaard dat zij op 1 mei, ondanks het ver bod van de regering, toch bijeenkomsten en demonstraties in het gehele land zullen houden. Voorts hebben de drie vakbonden de regering verantwoordelijk gesteld voor alle gevolgen die uit het politieoptreden op 1 mei zullen voortvloeien. De gouverneurs van alle provincies hebben speciale in strueties ontvangen om morgen met stren ge hand de openbare orde te handhaven en Uruguay alarmerend slecht is gesteld. Ingenieurs en andere hoog-gekwalifi- ceerde technici zijn, net als geschoolde handarbeiders, in Brazilië zeer gezocht. Veehouders die aan uitgestrekte weide gebieden zijn gewend, zuilen zich in het Amazonegebied waar de ontginning nog niet zo lang geleden op gang is geko men waarschijnlijk niet zo goed thuis voelen. in- lal >or er m iei> I en I all I 'OU I HIK on Als I slik I ete ee In Uruguay grazen ongeveer acht mil joen runderen. De export van vlees vormt de belangrijkste deviezenbron. Voor farmers uit Zuidwest-Afrika is Uruguay dan Óok- eé'n zeewgoed alterna tief, omdat ze daar hun veeteelt kunnen voortzetten. Of ze nu zelf over voldoende fondsen beschikken dan wel in het kader van de Westduitse ontwikkelingshulp in FRANKFORT (DPA). De advocaten van de Westduitse anarchisten Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Ras pe, die donderdag wegens meervoudige, gemeenschappelijk gepleegde moord tot levenslange gevangenisstraffen zijn ver oordeeld, gaan in hoger beroep. Raadsels rond verdwijnen F Alle plannen voor landbouwhervor ming - wel ontworpen, maar nooit uitge voerd zijn om die reden gericht op schaalvergroting. Eén capataz" (rent- meester-annex-voorman) en vijf „peon- 4

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3