KULTUREEL BERAAD IN DEZ E WEEK VERSCHENEN NOTA HEEMSKERK BLIJFT FEEST VIEREN VIER JAAR NA AANBEVELING IN JEUGDNOTA gevallenen Thuis in de wereld, thuis in de buurt,thuis in huis. Herdenking beverwijkse Courant VEILINGEN A i I I I I I I I I I I I I I I Waarom kopen we eigenlijk altijd losse nummers? Een abonnement is goedkoperen je weet tenminste dal je je krant krijgt. «BEVERWIJK ZATERDAG 3 O APRIL 19 7 7 BEVER WIJK-HEEMSKERK Opbrengst voor Hartstichting (Van een onzer verslaggeefsters) Naam t aankruisen wat gewenst wordt. Actualiteit Adres. Plaats Hokje zwart maken en de bon in open envelop zonder postzegel sturen naar Damiate Pers, Antwoordnummer416, Haarlem. U maakt dan eerst twee weken gratis kennis met de krant en ontvangt daarna nog eens een korting van twee weken op uw abonnementsgeld. U krijgt de Umuider Courant of de Beverwijkse Courant dus 4 weken gratis! Noteer ons daarom voor een jaarabonnement kwartaa I a bo n n e m e n t op de Umuider Courant of de Beverwijkse Courant)* de krant die het goed ziet. BEVERWIJK Vier jaar na de verschijning van de Beverwijkse jeugdnota ziet het er naar uit dat een van de belangrijkste aanbevelingen uit dit boekwerk, namelijk de oprichting van een commissie jeugdwerk of jeugdwelzijn, alsnog haar beslag gaat krijgen. Een voorstel van die strekking circuleert momenteel bij al die groepen, die in een dergelijk samenwerkingsorgaan vertegenwoordigd zouden moeten zijn: het jeugd werk, het buurt- en clubhuiswerk, cultuur, sport, maatschappelijke dienstverlening, onderwijs en vormingswerk. - (Van een onzer verslaggevers) De (Van een medewerker) de GROENTEN Werkgroep lanceert plannen tot l oprichting commissie jeugdwelzijn •t de commissie (Van een onzer verslaggeefsters) s 0 e l. Waarom halen wat gebracht wordt? t ;t S Beraad nota op. BEVERWIJK. De jaarlijkse collecte voor de Ned. Hartstichting heeft dit ja in de gemeente Beverwijk het nettobe drag van 10.820,15 opgebracht. I v e 9 r> 5 n n aandacht schenken aan een aantal prin cipiële uitgangspunten, die bij de subsi diëring van de culturele groepen aan de orde komen. Voor een zinnige discussie over wat er wel en wat er niet gesubsi dieerd moet worden is het nodig dat de e 1; n In Heemskerk is tot voor kort weinig behoefte geweest aan een cultuurnota. Op dit moment, aloVis het Beraad, lijkt Het Kultureel Beraad ziet de opmer kingen in de nota als een bijdrage aan de discussie, die op gang is gekomen rond de Welzijnsnotitie 1976 en tevens als een aanzet tot de uitvoering van een beleid, zoals dat door het ontwerp rijks- bijdrageregeling voor Sociaal Cultureel werk in de toekomst vereist zal zijn. Besloten werd de nota allereerst eens te toetsen aan de actualiteit. Op die manier wilde men bezien, of en zo ja wat er van de aanbevelingen terecht BEVERWIJK. In de bloemenhandel is de vraag naar tulpen niet zo groot meer, men verklaart dit uit het feit dat men deze bloemen al van begin decem ber af in huis heeft gehad en dat de kwaliteit nu ook niét zo best meer is. gesprekspartner ten aanzien van de ge meente opstelt. het vrijwilligerswerk voldoende onder steuning krijgen Aan alle groeperingen die deel van de commissie zouden moeten uitmaken, heeft de werkgroep onlangs een derge lijk voorstel gelanceerd. Kan men daar mee instemmen, dan zal een oprichtings vergadering worden uitgeschreven en is vier jaar na dato de commissie jeugd welzijn dan toch een feit. zouden voorts de nog niet gerealiseerde aanbevelingen uit de jeugdnota 1972 kunnen worden opgenomen. In de her ziene versie van de nota wordt wat dit betreft bijvoorbeeld gewezen op „De Lichtboei”, het leefklimaat en de speel- en groenvoorzieningen, het Bevertjes- feest, de jeugduitwisselingen, dagverblij ven en peuterspeelzalen en kunstzinnige vorming. zullen wor- editie van de vraag dringender dan ooit wat we eigenlijk in Heemskerk op het gebied van cultuur willen of wat willen we op dat gebied bereiken Het Kultureel Be raad pleit voor een cultureel beleidsplan, dat regelmatig bijsturing en aanvulling zal behoeven. motieven duidelijk op tafel komen te liggen. Wellicht is een gemis aan die duidelijkheid er wel een van de oorza ken van geweest, waarom een herziening van de bestaande regeling tot nu toe zo moeizaam is verlopen, zo merkt het In de plaatselijke cultuur moet en kan meer gesubsidieerd worden dan alleen de culturele organisaties. Men wil een goede structurering van de inspraak van de betrokkenen bij het culturele over heidsbeleid; een cultureel centrum of als men wil een kleintheater-voorziening in de grote zaal van De Jansheeren met alle faciliteiten die daarvoor nodig zijn; een duidelijker beleid inzake het ten toonstellingsgebouw in relatie tot een meer centraal gelegen voorziening, zoals de bibliotheek, over de functie van het tentoonstellingswerk, over de functie van het Burg. Nielenplein, over de func tie van het kunstenaarscentrum in de voormalige Mariaschool, over de aanko pen van kunstwerken; welke witte vlek ken zijn er op cultureel gebied, hoe kan ten deed ook de vraag toenemen, vooral nu het volgende week al moederdag is. Er is nu elke veilingdag een ruim sortiment van perkgoed, waarbij de vio len een grote plaats innemen. Ondanks het koude weer worden er vrij goede prijzen betaald en zoekt de handel voor al de wat schaarsere soorten. Hoewel men nog lang niet kan spre ken van goedkope voorjaarsgroenten zijn de vrij hoge spinazieprijzen wel wat teruggedrongen. Maar de aanvoeren zijn aanzienlijk groter geworden, terwijl de kwaliteit heel goed is en men eigenlijk alle verstellende te boven is. de derde dag van de feestelijkheden in het cen trum scheen de zon volop. De plaatselij ke kunstenaars richtten een kunstmarkt in het Burg. Nielenplein, bescheiden van omvang, maar toch aardig om even langs te lopen. Verschillende oude am bachten werden gedemonstreerd, zoals spinnen en glasblazen. Plaatselijke in stellingen, zoals het Malawi Comité en het buurthuiswerk, benutten de gelegen heid om informatie te verschaffen. De braderie in de straten en op de pleinen in het centrum bleef ook op de derde dag nog grote belangstelling trek ken, evenals de paardetram, waar de kinderen maar niet genoeg van lijken te krijgen. Vrijdagavond werd het Burg. Nielen plein vrij gemaakt voor een grote muzi kale taptoe. Op deze foto een kijkje op de kunst en ambachtenmarkt. Heemskerk is dringend toe aan cultureel beleidsplan Wordt men het over opzet en taken pakket eens, dan zal de commissie zich vooral moeten opwerpen als gespreks partner van de gemeentelijke overheid, die via de omzetting van de rijkssubsi- dieregeling in een rijksbijdrageregeling meer en meer invloed op het jeugd en jongerenwerk krijgt. Gehoopt wordt, dat de commissie nog voor de zomer van start kan gaan. De decentralisatieplannen van CRM- staatssecretaris Meijer zijn er de voor naamste reden voor geweest, de bijna vergeten jeugdnota weer boven tafel te halen. Deze nota werd op 7 december 1972 aan het Beverwijkse college aange boden door een onder auspiciën van de BSCR geformeerde werkgroep „jeugdno ta”, die er op dat moment met tussenpo zen bijna drie jaar aan had gewerkt. Hoewel de nota bedoeld was als glo baal advies ten behoeve van het door b. en w. te ontwikkelen jeugd- en jonge renbeleid, dacht het college daar klaar blijkelijk anders over. Zo werd de nota bijvoorbeeld nooit ter bespreking aan de gemeenteraad voorgelegd en maakte men er ook anderszins niet bepaald een dankbaar gebruik van. Moe van het wachten op die almaar uitblijvende re actie van gemeentewege sukkelde de werkgroep langzaam in slaap. Het duur de tot februari 1976, voor de werkgroep ontwaakte en onder aanvoering van Henk Brink (hoofdleider buurthuis Wijk aan Duin) de nota weer eens ter discus sie stelde. Die dagelijkse gang van zaken zou dan qua takenpakket kunnen bestaan uit het behartigen van de gemeenschappelijke belangen van de aangesloten organisa ties, het doen van beleidsvoorstellen aan zowel het gemeentebestuur als aan de aangesloten organisaties, het kritisch volgen van het gemeentelijk beleid en het vervullen van een soort ombudsach- tige functie bij zaken die voor de bevor dering van het jeugdwelzijn in Bever wijk van belang zijn. In het werkplan van BEVERWIJK-HEEMSKERK. Woensdagavond 4 mei zullen in Heems kerk en Beverwijk de gevallenen op de traditionele wijze worden herdacht. In Beverwijk zal de herdenkingsdienst in de aula op de begraafplaats „Duin- rust” worden geopend door de heer G. J. Tukker, bestuurslid van de Vereniging van oud-illegale werkers, afdeling Mid- den-Kennemerland. Mevrouw L. W. van Rc. cndam-Beek,predikante van de Vrij zinnig Hervormde Gemeente houdt een toespraak. Medewerking wordt verder verleend door het mannenkoor „Zang- lust” onder leiding van P- de Reuver en door de declamatrice mevrouw Stees- kamp-Kranendonk. De volledige programma’s den gepubliceerd in onze dinsdag aanstaande. Voor de nabestaanden van de gevalle nen worden in de aula plaatsen gereser veerd. Indien zij de aula moeilijk kun nen bereiken, maar de plechtigheid wel willen bijwonen, kunnen zij zich voor vervoer in verbinding stellen met de heer R. Strobbe. Graaf Florislaan 9 in Beverwijk, telefoon 24386. De nu geldende subsidieregeling da teert van 1959. De laatste jaren kwam er nogal wat kritiek los op de constructie, waarin een aantal culturele kerngroepen buiten de regeling om werden gesubsi dieerd via de Gemeenschapsraad (As- sumburgtheater, de Culturele Groep Heemskerk, de werkgroepen Tentoon stellingen, Jazz en Muziek, de filmwerk- groep). Op die manier wordt op z’n minst de suggestie gewekt dat er met twee maten wordt gemeten; dat het gemeentebestuur zich via de zogenoemde 80 procentsregeling maar gemakkelijk afmaakt van de subsidieproblemen, zo stelt het Kultureel Beraad. Het Beraad heeft een aantal punten samengevat, die als uitgangspunten voor de regeling kunnen dienen. Bij onder steuning door de overheid wordt er van uitgegaan dat dit ten eerste plaats vindt op grond van de verantwoordelijkheid van de overheid voor het algemeen be lang. Kuituur en dat geldt voor meerdere welzijnsactiviteiten is niet zomaar een hobby van enkelingen of een luxe voor de samenleving; het is één van de basisfuncties van een gemeen schap. De overheid behoort in laatste instan tie te beoordelen of er al dan niet sprake is van vermeend gemeenschapsbelang, hetgeen natuurlijk alle ruimte biedt voor nuancering. Volgens het Kultureel Beraad dient er een erkenning te komen aan de hand van een concreet plan, dat zich zo mogelijk uitstrekt over een aan tal jaren. gemeentelijke expositiezaal voldoet aan geringe eisen. Een meer centrale ligging is bovendien één van de wensen van het Culturele Beraad. De prijzen wijzen het ook wel uit. Er komen niet veel buiten-tulpen boven de twee gulden per bos uit. Voor een par tijtje goede kastulpen betaalt men rond 25 cent per stuk. Daarentegen kan men de laatste narcissensoorten, waaronder Cheerfulnes en The Star, goed verkopen tot 75 cent per bos. Anjers werden wat duurder en ook de prijs van de rozen trok weer wat aan. Deze kasbloemen worden in wat grotere hoeveelheden aan gevoerd. Fresia kan men ook vlot ver kopen met prijzen tot goed 30 cent per stuk. Er was een redelijk goede vraag naar irissen, waarbij men voor de goede kwaliteit boven de 30 cent per stuk no teerde. Eén ruimer Sortiment bij de potplah- HEEMSKERK Bij de herziening van de subsidie-verordening voor het plaatselijke sociaal-cultureel werk wil het Kulturele Beraad Heemskerk vooral was gekomen, wat er geschrapt kon worden en wat er aan de nota zou moeten worden toegevoegd. Dit alles leidde vorige maand tot de verschijning van de „Jeugdnota Bever wijk 1972 - opnieuw bezien”, waarin de werkgroep zich nog sterker dan voor heen geporteerd toont voor de oprichting van een breed samengestelde commissie jeugdwerk, omdat men het gezien de voorstellen van CRM verstandig acht, wanneer het particulier initiatief zich als een krachtige en goed georganiseerde Voor extreem grote aan,voeren zal men dit seizoen wel gespaard blijven, maar dagaanvoeren tussen de 35 en 40.000 kilo zijn nu gewoon. De prijs is na het midden van de week teruggedrongen tot onder een gul den. Nadat men maandag nog ruim twee gulden per kilo betaalde lagen de prij zen vrijdag tussen de 65 en 99 cent per kilo en daar tekent iedere tuinder om deze tijd van het jaar voor- Andijvie werd ook wat goedkoper. De prijs lag tussen de 200 en 225 cent per kilo. Alleen de sla ging in prijs omhoog: tussen de 45 en 26 cent per krop. Opvallend is de ijzersterke preimarkt. Deze wintergroente liep op tot twee gulden per kilo. Rabarber varieerde van 45 tot 85 cent per kilo, terwijl de radijs tot 92 cent per bosje kwam. Raapstelen noteerden bij een klein aanbod van 53 tot 58 cent per bos. De prijzen waren vrijdag! spinazie 35000 kilo 65-99, andij vie 3000 kilo 200-225, rabarber 10.000 bos 45-85. prei 10.000 kilo 155-200, radijs 50- 92, 'raapstelen 53-58. Elke vorm van jeugdwerk en-of jeugdwelzijnsbe vordering heeft» zo meent de werkgroep, recht op een plaats in zo’n commissie. Omdat dit toch al gauw tot zo’n dertig aangeslotenen leidt, wordt gedacht aan de instelling van een kerngroep van zes personen die zich meer in het bijzonder met de dagelijkse gang van zaken zou moeten bezig hou den. in een deze week verschenen op

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7