Coster contra PSV Concurrentie I.F. DE VISSER Ajax vraagt belachelijk hoog bedrag voor mij TELSTAR DEFINITEIF VEILIG NA AANTREKKELIJK DUEL Ruud Krol Twee wissels I I I 19 7 7 M E I 2 SPORT MAANDAG 13 tegen Roda JC en uit tegen NEC). 1957 I960..... 1966 1967 1968 1970 1972 1973 1977 34 34 30 34 34 34 34 34 32 5 6 4 4 4 6 3 0 5 7 6 2 4 3 1 1 4 4 49 50 52 56 58 60 63 60 51 64-40 109-44 79-25 122-34 96-19 100-23 104-20 102-18 61-24 1. 1. 1. .....1. 1. 1. 1. ,....1. .....1. 22 22 24 26 27 27 30 30 23 Ajax heeft de laatste halve eeuw van het nationale voetbal een op drie gelopen. Zeventien kampioenschappen van Nederland sinds 1918, het eerste jaar waarin Ajax zich Nederlands sterkste toonde. Acht van de titels werden veroverd in de amateurtijd namelijk in 1918, 1919, 1931, 1932, 1934, 1937, 1939 en 1947. Na een onderbreking van tien jaar volgden nog eens negen kampioenschappen in twintig jaar. In die jaren voerde Ajax de ranglijst aan met de volgende „cijfers”: Ajax Ajax Ajax Ajax Ajax Ajax Ajax Ajax Ajax (in het seizoen 1976)1977 heeft Ajax nog twee wedstrijden te goed, thuis F» SPORTIEF Weer hoofdrol van Co Stout Naast hem Ton Kamphuis. AJAX ZONDER INSPIRATIE Ruud Geels schenkt in de kleedkamer champagne in voor clubarts Greep. JAN PREENEN RUUD KROL PIETER MUL Over de toekomst van Ajax zegt Krol tenslotte: „In het Europese voetbal zal Ajax alleen een kans hebben als Geels en ik blijven en als de linkervleugel wordt versterkt”. Krol, met wie door Ajax deze week zal worden onderhandeld, wil niet alleen weg vanwege het „grote geld”, maar ook omdat hij uitgeke ken zegt te zijn op de Amsterdamse club. „Ik ben een beetje blasé van Ajax. De motivatie ontbreekt en ik heb alles al jarenlang meegemaakt. Daarom zegt mij zo’n titel ook niet zoveel. Bovendien heeft Ajax zich ook niet aan enkele toezeggingen, waarover ik verder niets wil zeggen, gehouden. Al met al hoeft het voor mij niet meer”. Krol: „Voor zegge en schrijve drieduizend gulden ben ik indertijd gekocht. Dan is zo’n bedrag van 3,5 miljoen, dat ik deze week heb horen noemen, toch ongelooflijk hoog. Spelers met zo’n lange staat van dienst als ik zouden voor 75.000 gul den of een ton moeten weg kunnen”. FC Amsterdam, dat opdracht had gekre gen om (uitgezonderd spits André Wetzel) massaal terug te trekken, zodra de tegen stander in balbezit kwam, liet Ajax lange tijd niet verder komen dan doelloos breed- tespel en verschafte zichzelf enkele uitste- nog wel wat te kort komt en dat er het een en ander dient te veranderen”. Een van de weinigen die in elk geval bij de IJmondclub vertrekt is trainer Joop Castenmiller. De Hagenaar smaakte giste ren het genoegen dat zijn ploeg in de laatste thuiswedstrijd van dit seizoen het behoud van het eredivisieschap definitief veilig stelde. Degradatiekandidaat num mer twee Eindhoven (uitgaande van het afdalen van De Graafschap) moet name lijk niet in staat worden geacht het nadeli ge doelsaldo van 15 in de twee resterende duels te overbruggen. Opluchting in Vel- sen derhalve, waar nu de besprekingen VELSEN. Mocht Telstar degraderen, zo verkondigde voorzitter Zwikstra enige tijd terug, dan was het in elkaar draaien van een begroting voor de eerste divisie één avondje werk. Even stellig was de opvatting van Zwikstra, meer bekend als penningmeester van het sectiebestuur Be taald Voetbal, dat zijn club het wel zou redden. Zodat hij derhalve bij de onder- handelingen over nieuwe spelerscontrac- ten zich niet over de complicaties van de eerste divisie hoefde te buigen. Sinds gis teren staat het gelijk onomstotelijk aan de zijde van de voorzitter, die nu in de slag kan met zijn spelers, van wie het overgrote deel, net als bij Twente, een nieuwe verbintenis met Telstar moet aan gaan. Of niet, natuurlijk. Krol: „Het is inderdaad niet zo slim van me geweest dat ik me drie jaar geleden voor zo’n lange tijd aan Ajax heb verbonden. Ik kan zoiets ook niemand aanraden, maar nu de zaken er zo voorstaan, zou ik het normaal vinden dat Ajax me voor een schappelijk bedrag laat gaan. Zeker nu enkele buitenlandse clubs belangstelling voor me hebben”, al dus de 28-jarige Krol, die in 1967 werd overgenomen van de hoofd- klasse-amateurclub Rood-Wit en die ongeveer acht jaar in het eerste elf tal van Ajax speelt. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ruud Krol vindt het belachelijk dat Ajax een transferbedrag van 3,5 miljoen gul den voor hem vraagt. De aanvoer der van Ajax zegt de Amsterdamse club dolgraag te willen verlaten, maar staat nog onder contract tot 1981. Die langdurige verbintenis ondertekende hij in 1974, zonder de clausule eraan toe te voegen dat hij, in geval van positieverbetering, te gen een redelijk bedrag vóór 1981 zou kunnen opstappen. fel vergat alle opdrachten en gunde Ajax daardoor alle gewenste ruimte. Amster- dam-trainer Pim van de Meent: „Na dat tegendoelpunt zijn de jongens gaan jagen om ze snel mogelijk op 1-1 te komen. Ze verloren een beetje hun hoofd, terwijl ze juist rustig hadden moeten afwachten. Maar ja, dat is het verschil tussen een topploeg en een team dat tegen de degra datie vecht”. Na die doorbraak was het opvallend dat Ajax nog zoveel tijd nodig had om de wedstrijd te beslissen. Geels besloot bij voorbeeld een keer zelf te schieten, terwijl hij beter Erkens in het spel had kunnen betrekken en de steeds zelfbewuster spe lende Johan Zuidema zag de bal met een lob over Jongbloed, maar ook over het doel gaan. De tweede treffer viel daardoor pas in de 34ste minuut toen Schoenaker Sören Ler- by aan een solo liet beginnen, die met een schuiver doeltreffend werd afgerond. Vanaf dat moment leek Ajax zijn stadge noot te willen sparen. Verveling kreeg de overhand, ook al omdat een bijzonder po ver Amsterdam niet voor de broodnodige variatie en inspiratie wist te zorgen en al lang blij was dat Ajax het in de tweede helft bij een derde doelpunt liet, dat na veertien minuten werd geproduceerd door Ling na een één-tweetje met Erkens. <v‘'- Niettemin lijkt de kans dat Krol Ajax zal verlaten uiterst klein: „Die 3,5 miljoen zal hoogstwaarschijnlijk wel een struikelblok vormen, waar door ik nog langer, tegen m’n zin, bij Ajax zal moeten blijven. Dit seizoen heb ik me nog ingezet voor de jonge jongens, die moesten worden inge werkt. Wat mijn doel straks zal zijn, weet ik niet Ik vraag me af of ik dan nog voldoende inspiratie kan op brengen”. De Eindhovenaren dreigen overigens wel René van de Kerkhof te verliezen, hoewel PSV-manager Ben van Gelder heeft tneegedeeld dat er nog altijd géén enkele club bij de Eindhovenaren heeft geïnformeerd. René van de Kerkhof heeft echter contact opgenomen met Cor Coster om voor hem uit te zien naar een dub in het buitenland. Cor Coster zou Van de Kerkhof bij een eventuele bemiddeling geen kosten in rekening brengen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax is op de Dag van de Arbeid bepaald niet overwerkt ge raakt. De Amsterdammers konden met een kwartier goed voetbal volstaan om de landstitel, die een week eerder al binnen handbereik was gekomen, definitief op te eisen, gezien van die vijftien minuten durende opleving stoeide de ploeg wat met FC Amsterdam, dat alleen dank zij de ongeïnspireerdheid van zijn tegenstander in de slotfase nog met 3-2 wist terug te komen. Ajax kwam door die plaagstootjes ech ter nauwelijks onder de indruk, wierp even later de bloemen met een gerouti neerd gebaar tussen de bepaald niet in groten getale opgekomen fans (het Olym pisch Stadion maakte met amper 16.000 toeschouwers een lege indruk) en had in feite alleen in Ruud Geels een teleurgestel de speler. De topscorer, die zijn positie op de Europese ranglijst graag weer had wil len versterken, kreeg van Theo de Leeuw nauwelijks bewegingsvrijheid en zag zijn enige doelpunt vlak voor tijd terecht we gens buitenspel afgekeurd. Geels: „Ik heb wel een beetje de pé in dat ik niet heb gescoord. Amsterdam was er vanmiddag alleen maar op uit om mij geen doelpunt te laten maken. Daar hebben anderen van geprofiteerd”. De man achter het succes, Tomislav Ivic, maakte intussen met een glas champagne in de hand tevreden de balans op van een uiterst grillig seizoen, waarin hij op een gegeven moment van experimentele acties moest afzien. „In de eerste helft van de competitie heb ik beslist nog niet aan een kampioenschap gedacht. Daar zijn we la ter pas aan gaan denken. De titel is ook erg onverwacht gekomen, al vind ik dat in mijn eerste jaar bij Ajax natuurlijk prach tig. Bij mijn komst had ik me een langere opbouwperiode voorgesteld. We zullen nu moeten proberen de goede dingen die aan wezig zijn niet verloren te laten gaan en in de volgende competitie uit te werken”, aldus de Joegoslaaf. Ivic benadrukte, dat hij in de komende seizoenen wel rekent op de steun van Geels en Krol, die beiden al dan niet uit tactische overwegingen te kennen hebben gegeven de grens te willen overschrijden. De waarde van Krol bleek zondagmiddag weer overduidelijk. Terwijl Geels bij wijze van uitzondering met een onopvallende rol genoegen moest nemen en zelfs niet in de productie werd betrokken, was Krol weer de grote regis seur. Alleen in de eerste twintig minuten werden zijn gemanipuleer en solistische acties echter niet begrepen. Krol: „Op zul ke momenten besef je, dat ook dit Ajax kende kansen via de counter. Pas in de 21ste minuut meldde Ajax zich voor het doel van Jan Jongbloed, die vier minuten later kansloos was toen Dick Schoenaker op het juiste moment met het hoofd knikte na een voorzet van Wim Suurbier: 0-1. Die goal bleek voldoende om Ajax zich zelf te laten worden en FC Amsterdam in losse delen uiteen te laten vallen. De ploeg UTRECHT. Na de vergadering van de Federatie van Betaalde Voetbalorga- nisaties (FBO) van zaterdag treedt de stichting arbeidszaken betaald voetbal in werking. Joop van der Klink, oud-manager van FC Den Beseh, FC Utrecht en De Graafschap, zal de nieuwe stichting (voorlopig) belichamen in de functie van administratieve man. De stichting arbeidszaken betaald voetbal van de FBO krijgt in samenwerking met WCS en WON de monopolie-positie in het Nederlandse voetbal over alle arbeidsbemiddeling. De minister heeft hiervoor vergunning gegeven. De stichting, die geen winst beoogt, gaat dus min of meer de plaats innemen van het bureau Inter Footbal (Coster, Keizer, De Vos), dat geen ministeriële vergunning heeft en gertehtelijk wordt vervolgd. In de FBO is een kleine werkgroep met vertegenwoordigers van de vakorganisa ties bezig om de cao voor de profvoetballers en oefenmeesters voor elkaar te krijgen. De Nederlandse clubs van het betaalde voetbal gingen hiermee zaterdag tijdens de vergadering van de FBO in Hoog Brabant akkoord. VELSEN. - Piet de Visser, trainer van RWD Molenbeek, was zondag een van de belangstellendé toeschouwers bij Telstar-Twente. De voormalige oe fenmeester van Telstar zei zich te oriënteren in het Nederlandse voetbal, net zoals hij vier weken tevoren het Deense voetbal had bekeken. De Visser gaf toe dat RWDM in elke linie een goede aankoop nodig heeft, maar wei gerde te bevestigen dat zijn belangstel ling zondag speciaal Arnold Mühren betrof. Feit is dat De Visser afgelopen woensdag ook bij déhalve finale Twen te-AZ’67 aanwezig was. Bij PSV wordt deze handelwijze als bijzonder rancuneus opgevat. Zoals bekend heeft de Eindhovense eredivisieclub enkele maanden geleden bij monde van Van Gelder flinke kritiek geuit op Inter Football, waarvan Cor Coster directeur is. Naar aanleiding van die uitspraken heeft Inter Football een kort geding aange spannen, wat evenwel negatief voor het Amsterdamse voetbal-makelaarskantoor uitviel. Ivic paste daarna twee wissels toe, maar ook met de kleine Tahamata voor Lerby en Bouma voor Ling wenste Ajax het werk nauwelijks nog ter hand te ne men. Door die gezapigheid mocht Amster dam nog tot 2-3 terugkomen. Eerst benutte André Wetzel een penalty nadat Dusbaba de bal na een inzet van Geert Meijer uit het doel had geslagen en in de 38ste minuut nam Meijer zelf de tweede goal voor zijn rekening, waarna Otto verzuimde voor 3-3 te zorgen. Daarte genover stonden echter een buitenspel- doelpunt en een onvoorstelbare misser van Geels. Meijer, die vorig jaar werd uitgeleend aan FC Amsterdam, maar zijn contract, dat in 1978 afloopt, graag bij Ajax wil uitdienen („ik wilde bij Amsterdam spe len, omdat ik niet langer tweemaal drie kwartier op de bank wilde zitten. Nu wil ik graag weer het grote werk”), over dat herstel van de „Lieverdjes”: Ajax hobbel de aan het eind van de wedstrijd over het veld en was nauwelijks nog vooruit te branden. Normaal gesproken zouden wij nooit meer twee doelpunten hebben ge maakt. Ajax was er dan ook niet meer met de gedachten bij”. over contracten net als in Twente van start kunnen gaan. De thuisclub had gisteren ontegenzegge lijk het geluk dat de formatie van Spitz Kohn zich afgelopen woensdag van een plaats van de bekerfinale verzekerde. Met een tegenstander als PEC moet het inter nationaal voetbal voor de oostelijke club voor het grijpen liggen. In tegenstelling tot de bezoekers had Telstar nog alle belang bij een overwinning, die alle problemen op korte termijn uit de wereld zou helpen Telstar greep die zege uiteindelijk ver diend en voorkwam daarmee dat de laat ste uit-duels bij Utrecht en Eindhoven nog degradatievoetbal zouden opleveren. Al thans waar het de Velsenaren betreft. FC Twente moest het in de IJmond doen met een basisopstelling die nogal afweek van jongstleden woensdag. Pahlplatz, Van der Vall en Wildschut werden buiten de ploeg gehouden om blessures kans te ge ven te herstellen. Bovendien moest assis tent Jan Morsing (Spitz Kohn bekeek PEC) een kwartier voor tijd de Noor Thoresen nog uit het team laten. Jeugdspeler Ron van Oosterom vulde de equipe aan, maar de jonge buitenspeler bakte er weinig van tegen Fred Bischot. Morsing: „Wat wil je. Ik had net elf spelers voor de basis. Op de bank zaten notabene drie jeugdspelers." In die situatie mocht Telstar uiteraard nooit verzuimen beide punten naar zich toe te trekken. Toch was het de buikige Jan Jeuring (binnenkort vertrekt hij naar Sportclub Enschede) die Twente op voor sprong zette. Hij en andere zwaar gebouw de spelers hadden nogal wat problemen op de gladde grasmat. Geroutineerde voetbal lers leken daardoor herhaaldelijk op kin deren die hun eerste schaatsles kregen. Wat Jeuring niet mocht beletten een fraaie openingsgoal te scoren. Zowel in dat doel punt als de gelijkmaker een minuut later, speelde Telstar-voorstopper Ed Kraal een grote rol. Een kwartier na het begin ver speelde Kraal de bal op het middenveld aan Niels Overweg, die zijn stek in de verdediging aan Bruggink had moeten af staan. Via Jeuring kreeg Mühren de bal en diens voorzet werd door de Twente-spits fraai achter doelman Van der Meeren gedoken. Onmiddellijk daarna was het de opgeko men Kraal die Oranen passeerde en een gave voorzet losliet. De kleine Co Stout had ruimte genoeg om eveneens met het hoofd 1-1 te laten aantekenen. De twee ploegen maakten er in het begin van beide speelhelften een aantrekkelijke spektakel van. Dat de bal na lange passes snel door gleed verhoogde de attractie aanzienlijk. Het gevaar dat de bezoekers stichtten kwam hoofdzakelijk van hoge voorzetten in de richting van lange mannen als Grit- ter, Jeuring en de opkomende Overweg. Aan de andere zijde reageerde Van Ger- ven goed op een vrije trap van Co Stout. De voormalige Amsterdammer was de man die in de tweede helft een hoofdrol speelde. De regelmatig scorende spits lijkt de enige bij Telstar voor wie andere ver enigingen enige belangstelling zouden kunnen hebben. En een goede vertoning komt de onderhandelingen uiteraard ten goede. De snelle Stout knalde al twee mi nuten na rust keihard op doel maar medes peler Monne de Wit stond toen een treffer in de weg. Meer succes had hij tien minu ten later. Stout rukte toen vanaf de mid dellijn op na een leuke combinatie met Jonker. Niemand viel de Velsenaar aan die vervolgens maar steenhard uithaalde. Van Gerven kon onmogelijk bij de bal die in de bovenhoek insloeg. 2-1 Co Stout (rechts) heeft weer uitgehaaid maar dit keer treft zijn schot geen doel. Links draait Twentenaar Harrie Bruggink zich af EINDHOVEN. - PSV heeft zondagavond na de wedstrijd tegen De Graaf schap een akkoord bereikt met Ernie Brandts, de jeugdige verdediger van de Doetinchemmers. «ft ‘W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13