Olie spuiter op Bravo-eiland eindelijk dicht Britten sturen VORSTER STEMT IN MET DEELNEMING SWAPO AAN VERKIEZINGEN NAMIBIË extra troepen naar Ulster Bhoetto sprak met oppositie r Ci ijici Spaanse steden toneel van gewelddadige confrontaties PRIJSBINDING Gedwongen rust forse schadepost Bekend TENMINSTE ACHT DODEN IN EL SALVADOR KORTING SUBSIDIES Verkeerd beeld Hoea Koeo-feng HF' «y 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND ith 1 n s (vervolg van pag. 1) De veertien Nederlandse vissersschepen die vrijdagavond door de Ierse marine werden aangehouden en opgebracht naar Cork wegens vissen binnen 50 mijl van de Ierse kust, hebben hun daad zeer bewust begaan. Zij wilden daarmee een confrontatie uitlokken met de Ierse autoriteiten, die eenzijdig de 50-mijlszone instelden. ing ver een ont- .am- aes- be- het Al de door Nico Scheepmaker M A A Is. i 1 I ■f --y3^3KMSMI zo’n 14.000 ton olie op de golven drijft. De Amerikaanse expert in het dichten nieuwe pijpleiding aan te leggen naast de Een Noors hefschroefvliegtuig, dat ma- I Vissers lokten conflict uit n I Waar Bhoetto en Pir Pagaro over gesproken hebben, werd niet bekendgemaakt t 1 Een maand of tien geleden interviewde ik uitgever Geert van Oorschot voor een uitgave van Grafisch Nederland getiteld Vrijheid van drukpers, en hij zei toen onder meer het volgende: Het door Geert van Oorschot gegeven voorbeeld is dus juist (hoewel enigszins overdreven, zoals gebruikelijk, zei Rob van Gennep, uitgever en boekhandelaar en een der opstellers van genoemde adver tentie tegen me). De ervaringen in Zweden, waar de vertikale prijsbinding vier jaar geleden werd opgeheven, zijn evenmin be moedigend, want daar kunnen jonge, de buterende schrijvers nu alleen nog maar dank zij staatssubsidies worden uitgege ven, terwijl de Staat ook vaak moet bij springen om vertalingen van belangrijke buitenlandse romans mogelijk te maken. En u weet hoe het is met regeringen: deze voelt wel voor zulke subsidies, maar de volgende weer niet, en waar blijf je dan met je literatuur? De stunt van MAXIS en Trefcenter noemt Rob van Gennep dan ook opportunistisch en cynisch, en hun argumentatie in hoge mate hypocriet: „Ze zeggen dat de boeken te duur zijn en dat zij daar nu eens iets aan zullen doen. De hypocrisie van dat argument kan makke lijk aangetoond worden door de winsten die MAXIS maakt te vergelijken met de winsten van de uitgeverijen en boekhan dels die in veel gevallen minimaal én soms zelfs afwezig zijn”. Het afgelopen weekeinde waren al 600 Britse soldaten naar Noord-Ierland gestuurd. In totaal zijn er nu ongeveer 20.000 soldaten. De Britse minister voor Noordierse zaken, Roy Mason, zal van daag nog een onderhoud hebben met de stakingsleiders om de actie te voor komen. Waarnemers achten de kans aanwezig dat Mason sterke garanties kan geven aan de stakingsleiders. Deze eisen een offensief van het Britse leger in de katholieke wijken, waar Ierse guerrillastrijders actief zijn. De IRA (Ierse republikeinse leger) heeft gezwo ren de staking te zullen breken met geweld. De Zuidafrikaanse minister-president Vorster en minis ter van buitenlandse zaken Pik Botha zouden tijdens hun driedaagse onderhandelingen in Kaapstad met delegaties uit de Verenigde Statefi, Canada, Frankrijk, Groot-Brit- tannië en West-Duitsland, er echter nog niet mee hebben ingestemd dat de internationale controle op de verkiezin gen wordt uitgevoerd door de Verenigde Naties. De politie van Rawalpindi heeft zaterdag opnieuw felle charges uitgevoerd tegen demonstrerende aanhangers van de oppositie. Eén demonstrant en twee politiemannen raakten gewond. aanklacht dat de vistuigen van de schepen niet goed waren opgetuigd. Het stil liggen gaat de Nederlandse vis sers overigens een flink bedrag kosten. De schippers rekenen zelf op een verlies van 15.000 gulden per schip per dag. De lading die zich aan boord van alle veertien sche pen te zamen bevindt, vertegenwoordigt een totale waarde van ongeveer een mil joen gulden. Ierse marineofficieren zijn gisteren aan boord gegaan van een Franse kotter die deel uitmaakte van een vissersvloot die zich bevond binnen de eenzijdig uitgeroe pen 50-mijlszone, Zij troffen echter geen bewijs aan dat de schepen ter plaatse aan het vissen waren. De Franse kotters moch ten na de inspectie verder varen onder de Ierse kust. De protesten van de Nederlandse vissers richten zich vooral op het feit dat de Ieren, naar hun zeggen, er geen belang bij heb ben de Nederlanders het vissen op ma kreel onmogelijk te maken. De Ieren zelf hebben een vloot van uitsluitend kleine schepen, die helemaal niet op makreel vissen. De Nederlandse vissers werden bij hun aankomst in Cork opgewacht door de Ierse advocaat Rory Conway, die bekend is geworden omdat hij vorige zomer de bemanning van een Russische visserij- trawler verdedigde die ook binnen verbo den wateren had gevist. De Russen kwa men er toen met een boete af na een zeer langdurig proces. De afsluiting neemt niet weg dat er in de olie- en aardgasbel onder de Bravo nog sprake is van behoorlijke overdruk. Volgens een naaste medewerker van Adair, Jack Thompson, zal worden ge probeerd de druk weg te nemen door een teriaal en levensmiddelen aan boord van de Bravo zou brengen, is in de met olie bedekte zee gestort. Van de driekoppige bemanning is niemand teruggevonden. De Noorse minister-president Nordli prees de groep van Red Adair enkele uren na hun geslaagde afsluitpoging uit voerig. „Zij hebben uitstekend werk ver richt. Mijn eerste reactie is er een van enorme opluchting”, aldus de Noorse premier. De oliespuiter heeft naar schatting 28.000 ton olie in de Noordzee doen terechtkomen. Omdat ongeveer de helft van deze olie vrijwel direct na het vrijko men verdampt, schat men dat er nu nog (Vervolg van pag. 1) Niet alleen in Turkije ging de 1 mei- viering gepaard met ongeregeldheden. In de Middenamerikaanse staat El Salvador kwamen volgens nog niet bevestigde be richten tenminste acht mensen om het leven, toen militairen in de hoofdstad San Salvador het vuur openden op rond 1000 boeren en arbeiders, die bijeengekomen waren in een park voor een - verboden - openbare viering van de eerste mei. In Spanje leidde het verbod van de rege ring op door de vakbonden georganiseer de 1 mei-manifestaties in tal van steden tot gewelddadige confrontaties tussen beto gers en politie. Extreem-rechtse comman- Dr Ben Africa betreurde dat op 17 mei een referendum in het gebied zal worden gehouden waaraan alleen de rond 52.000 blanken mogen deelnemen. Hij zei dat hierdoor aan de buitenwereld het verkeerde beeld wordt gegeven dat alleen de blanken over de beslissingen van de Turnhalle kunnen stemmen. In het geplande referendum moeten de blanke kiezers zeggen of zij voor onafhankelijkheid zijn of niet. Marcos, werden met wapenstok en water kanonnen verdreven. van de vol- lek- tra- ;ten atie idi- ihe- yen ri e e j- e n g 1 RAWALPINDI (AFP). De Pakistaanse premier Zoelfikar Ali Bhoetto heeft zater dagmiddag onverwachts een ontmoeting gehad met de waarnemend leider van de oppositionele Pakistaanse alliantie. De ontmoeting, die een uur duurde, vond plaats in een hotel in Rawalpindi. Pir Pagaro werd vrijdagavond in het hotel onder huisarrest geplaatst. iet rt- an co- is- »rs Al ag or 00 I int- en- eid uw ite. de ad- [en de dit ale in ie nt ie lit lit et id n„ v- Id e- (Van onze redacteur in zuidelijk Afrika, Karl Breyer) JOHANNESBURG Nog voor de onafhankelijkheid van Namibië, op 31 december 1978, zullen in dat land onder nationaal toezicht verkiezingen worden gehouden, waaraan de anti-Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging Swapo zal mogen deelnemen. Deze belangrijke concessie zou de Zuidafrikaanse regering hebben gedaan tijdens gesprekken die zij de afgelopen week heeft gevoerd met vertegenwoordigers van vijf grote 'westerse landen. De twee marinemensen gewapend met pistoolmitrailleurs bleven op de Monika achter terwijl het schip werd opge bracht naar Cork. De andere negen Neder landse hektrawlers in de omgeving ver klaarden zich zoals vooraf was afge sproken solidair, sloten zich bij de Moni ka aan en voeren mee naar Cork. Vier schepen waren op het moment van de aanhouding van de Monika te ver uit de buurt en hadden dus aanhouding kunnen voorkomen. Zij stoomden echter wel op naar Cork. De andere negen schepen wer den door de Ierse marinemensen wel on der arrest geplaatst. I De Ieren kozen de VL 89 Monika van de Vlaardingse rederij Kwakkelstein voor hun aanhouding uit. Schipper Cor Scho nenberg van de Monika kreeg twee mari nemensen aan boord die hem arresteer den. „Wij kregen eerst het verzoek om de Ierse wateren te verlaten, maar dat wei gerden wij. Toen werden we onder arrest geplaatst”, aldus de schipper. Wat tot nu toe aan olie is opgeruimd, is langs mechanische weg van het wate roppervlak verwijderd. Officieel is van chemische middelen geen gebruik ge maakt. Gesprekken met olie-experts in Stavanger hebben inmiddels evenwel duidelijk gemaakt, dat 37,5 ton van het type OSR-2 rond de Bravo in zee is gestrooid. De officiële aanklacht die de Nederland se vissers zaterdagmiddag tijdens een tweede bezoek aan het politiebureau te Cork te horen kregen bevat vier punten. Ten eerste wordt hen het vissen binnen de eenzijdig afgekondigde 50 mijlszone ten laste gelegd. Voorts hadden zij binnen die grens een lading vis aan boord, vervolgens worden zij ervan beschuldigd binnen de Ierse territoriale wateren gevist te hebben en ten slotte bevat de tenlastelegging de wordt gezien als eerste president van Namibië, verklaarde dit weekeinde dat ook hij tegenstander is van VN-waarne mers bij de verkiezingen. „Ik zou liever onafhankelijke controleurs zien. De Verenigde Naties zouden alleen als waarnemer kunnen optreden”, aldus Kapuo. Tussen één uur en half vier ’s nachts arriveerden de veertien schepen in Cork, ’s Morgens om half zeven werden de schip pers van ae tien opgebrachte schepen naar het politiebureau in Cork gebracht, waar door de officier van justitie hun voorlopige arrest officieel werd verklaard. Wel be hielden de bemanningen de volledige vrij heid om aan wal te gaan. De produktie van alle platformen in het Ekofisk-veld is vanaf gisteren weer hervat. De Noorse regering had afgelo pen donderdag onder druk van de linkse partijen in het parlement besloten „om veiligheidsredenen” de produktie in dit gebied laten stop zetten. Wat de gevolgen zijn van de ramp met de Bravo is nog niet duidelijk. Geschat wordt dat de Phillips Company, de eige naar van het platform, per dag vijf mil joen dollar aan productiekosten heeft De Chinese patijvoorzitter Hoea Koeo- feng en zijn medestanders hebben de vie ring van de 1ste mei aangegrepen om hun overwinning op hun radicale tegenstan ders in de leiding nogmaals te bevestigen, vorig jaar stal Mao’s weduwe Tsijang Tsjing de 1 mei-show, maar ditmaal stond de figuur van Hoea Koeo-feng in de schijnwerpers. Naast de vertrouwde grote portretten van Mao, Lenin, Marx en Engels versche nen in de Chinese steden ook grote portret ten van de nieuwe voorzitter Hoea, ook op plaatsen die vroeger uitsluitend aan de „grote roerganger" waren voorbehouden. In Moskou waren partijleider Breznjev en andere leden van het Politburo op het Rode Plein getuige van de gebruikelijke urenlange parade van Russische burgers. Militair vertoon blijft in Moskou al sinds 1968 achterwege. Voor het vierde achter eenvolgende jaar was er geen toespraak door een lid van het Politburo. Voor het eerst vierde ook de DDR de eerste mei zonder militaire parades. In de andere Oosteuropese landen maakte het vertoon van wapentuig al jaren geen deel meer uit van de festiviteiten. „Elk boek kost in elke boekhandel het zelfde, dank zij de vertikale prijsbinding. Ik ben ervan overtuigd dat de concerns als machtige producenten van boeken en als bezitters van verkoopkanalen die vertikale prijsbinding willen loslaten. Wat houdt dat in? Ze bestellen bij de uitgever 2000 boe ken tegelijk en bedingen een korting van 60 procent. Kees Veenstra in de Utrechtse- straat in Amsterdam (een gerenommeerde maar kleine boekhandel - N.S.) krijgt maar 40 procent, want hij koopt er maar zes. De concerns verkopen die boeken nu voor 15 gulden in plaats van voor 20 gulden, zoals Kees Veenstra. Gevolg: de gewone boek handel gaat in die concurrentieslag naar de haaien. Als er voldoende naar de knop pen zijn geholpen, wordt de prijs weer 20 gulden. Of ƒ22,50”. BELFAST (Reuter). Groot-Brit- tannië heeft vandaag nog eens 600 sol daten naar Noord-Ierland gestuurd om de al aanwezige veiligheidstroepen te versterken. De maatregelen zijn geno men in verband met een algemene sta king, die de protestanten voor vana vond hebben uitgeroepen. van olielekken, „Red” Adair, maakt het bestaande. bekende triomfgebaar, nadat het lek op het boorplatform Bravo is gedicht. De westelijke diplomaten die de gesprekken in Kaap stad voerden, beschouwen de Turnhaile-formule nog steeds als onaanvaardbaar. Zij beschouwen de toestem ming van Zuid-Afrika tot verkiezingen onder internatio nale controle reeds als een belangrijke doorbraak en een toenadering in de wederzijdse standpunten. Ook minister president Vorster zelf zei dit weekeinde - zonder nadere bijzonderheden over de onderhandelingen te geven -dat er vorderingen worden gemaakt. „Ik zie een licht in de verte voor Zuid-Afrika”, zei hij op een bijeenkomst van vierduizend leden van de nationale partij. Vorster gaf toe dat dit land zelf veel schuld heeft aan de ontwikkeling van de laatste jaren en wijzende op de zogenaamde kleine apartheid zei hij: „Een mens betaalt op den duur voor wat hij heeft nagelaten”. Vorster uitte zich zeer optimistisch over de rol van Zuid-Afrika in Afrika en over het feit dat het Westen zich nu realiseert dat het een belang is van beiden - het Westen en Zuid- Afrika - om aan de tafel te gaan zitten en van gedachten te wisselen over de problemen. „Ik had de mogelijkheid om van man tot man te zeggen: zover is Zuid-Afrika bereid om te gaan, maar niet verder”, aldus premier Vorder. Ook de deelnemers aan de z.g. Turnhalle-conferentie, waar de afgelopen maanden onder toezicht van Zuid- Afrika is onderhandeld over de komende onafhankelijk heid van Namibië (zonder Swapo) zouden gekant zijn tegen VN-controle. Clemens Kapuo, de leider van de I Herrero-stam die in kringen van de Turnhalle-conferentie Een jonge vrouw houdt haar vest voor de mond te gen de traangas wolken die de Ma- drileense oproer politie verspreid de om demon stranten een halt toe te roepen. De demonstratie van de linkse arbeider sbonden was geor ganiseerd om de 1 mei-manifestatie in een voetbalsta dion te verstoren. De vissers visten reeds vanaf vorige week woensdag in de verboden wateren. Vrijdagmiddag vond voor het eerst een controle plaats door een vliegtuig van de Ierse lucbtmacht. Vrijdagavond om streeks zes uur verscheen het korvet „Deirdre” van de Ierse marine bij drie Nederlandse vissersschepen, die bij de zuidelijke havenstad Cork op zo’n 28 mijl uit de kust aan het vissen waren. (Van onze redactie buitenland) STAVANGER. De Amerikaanse specialistengroep onder leiding van „Red” Adair” is er zaterdag in geslaagd de oliespuiter op het boorplatform Bra vo onder controle te krijgen. De groep van Adair deed zaterdag een vijfde po ging het gat te dichten en deze keer met succes. Eerst werden stalen platen in de oliestraal geschoven. Daarna werd een vier ton zware kap op het uiteinde van de boorpijp aangebracht. Om het gat voorgoed te dichten werd tenslotte on der hoge druk modder in de pijp ge spoten. Volgens een adviescommissie van de Amerikaanse kustwacht is het niet nodig apparatuur uit Amerika te laten overko men om deze olie op te ruimen, omdat golfslag en verdamping ook dit restant zullen vernietigen. Volgens een Noorse functionaris zullen de gevolgen van de olievlek „verrassend klein” zijn. Voor vorige week was ik in Parijs, en ik ontdekte daar tot mijn verbazing dat in het grote warenhuis Lafayette (de Bijenkorf van Parijs, zal ik maar zeggen), alle boe ken, zonder enige uitzondering, met 20 procent korting werden verkocht. Lafayet te is daartoe overgegaan in navolging van (of gedwongen door) het grote boekenwa- renhuis FNAC in de Rue de Rennes, dat drie jaar geleden werd opgericht door de Franse consumentenbond. Je moet als le zer wél zeer hoge morele beginselen huldi gen om een boek voor 40 francs bij je eigen vertrouwde boekhandel te blijven kopen in plaats van voor 32 francs bij Lafayette of FNAC, dus wat is het gevolg geweest van deze prijsdumping? Dat een heel stel boekwinkels in de Boul’ Miche en omge ving over de kop gingen. Stond daar een grotere boekenverkoop tegenover? Aller minst, want afgelopen zomer hebben de grote literaire uitgeverijen een open brief in Le Monde geplaatst waarin ze Giscard d’Estaing vroegen de sinds een jaar of twaalf opgeheven vertikale prijsbinding weer in te voeren. Want ondanks de grote afname van boeken door FNAC en andere warenhuizen, was de omzet in Parijs en Banlieu (die 30 procent van de boekenver koop van heel Frankrijk voor hun reke ning nemen) met liefst 16 procent gedaald! FNAC koestert nu plannen ook in Bor deaux, Marseille en Lyon van die 20 pro- cent-korting-boekhandels te vestigen, zo dat het onheil steeds groter dreigt te worden. Zowel de Herrero-leider als dr. Ben Africa, leider van een andere zware groepering, de Rehoboth-Basters, zei dit weekeinde van mening te zijn dat de blanke en zwarte deelnemers aan de Turnhalle-conferentie samen als één politieke partij moeten deelnemen aan de verkiezingen in Namibië, tegenover de Swapo. Overigens geloven waarne mers dat ook in dat geval de Swapo een grote kans heeft om de verkiezingen te winnen. verloren. Evenmin staat vast hoe de ramp is begonnen. De Noorse regering zal daarnaar een onderzoek instellen. Er is al een speciaal olieveiligheidsde- partement opgericht. Momenteel worden alle olieboorplatformen volgens ver scherpte veiligheidsnormen onderzocht. Aan boord van alle platformen zijn Noorse veiligheidsexperts gestationeerd. do’s gooiden in Madrid en Barcelona molo tovcocktails naar demonstranten. De poli tie voerde charges uit met behulp van rookbommen en schoot met rubberkogels op de 1 mei-betogers. De moeilijkheden deden zich met name voor in Madrid en Barcelona, maar ook in Bilbao, Valladolid, Valencia, Sevilla en Malaga was het roerig. Geschat wordt dat in Spanje in totaal 200 betogers gewond zijn geraakt, van wie één ernstig. De onlangs gelegaliseerde socialis tische vakbond zal het optreden van de Spaanse politie voorleggen aan de interna tionale unie van werknemers. Ook in Athene kwam het tot incidenten toen betogers na een manifestatie voor het gebouw van de vakcentrale een optocht door het centrum wilden houden. Toen de politie hen tegenhield, werd met stenen gegooid. Er vielen twintig gewonden, on der wie twaalf politiemannen. Elf betogers zijn aangehouden. In Tel Aviv raakten betogers van Rakah (de communistische partij) en van andere linkse groepen slaags met leden van het rechtse Likoed-blok en van de joodse de- fensie-liga. In de Filippijnen werd een vijftig tal 1 mei-vierders gearresteerd wegens be zit van ondermijnende documenten. De betogers, die kritiek uitten op de regering- j Wat Van Oorschot toen al vreesde, dreigt nu werkelijkheid te worden dank zij (wat heet dank zij?) MAXIS en Trefcenter, die onder het motto „Wij pakken de vastge stelde boekenprijzen aan” een beperkt aantal boeken beneden de vastgestelde prijs te koop aanbieden. In een alarm- advertentie hebben de vakbond van schrij vers, de Nederlandse Boekverkopersbond en de Koninklijke Nederlandse, Uitgevers bond er zaterdag al op gewezen dat de boeken er op den duur alleen maar duur der door worden, dat er een verschraling van het aanbod dreigt, dat uitgaven waar in financiële risico’s verbonden zijn min der kans zullen krijgen, en dat vele kleine en middelgrote boekhandels en uitgeverij en door die prijzenoorlog het loodje zullen leggen. „Tot nu toe is de grote verscheiden heid en de brede verspreiding van het boek in Nederland, in vergelijking met vele andere landen, een vrijwel unieke en waardevolle verworvenheid Dit alles dreigt verloren te gaan!”, was de conclusie in de advertentie, en ik geloof zeker dat die juist is. K W; -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3