Historisch polderland voorbestemd tot woongebied? Imkervereniging Velsen Telstarspeler opent landelijke fietsdag Velsen vierde 40-jarig bestaan Nieuwe regeling huursubsidie 1 mei-viering in de IJmond socialistische getuigenis I I AUTO RAMT GEVEL CDA-JONGEREN ACTIEF IN DE IJMOND DS. L. J. JOOSSE Moeilijkheden binnen BEVESTIGD de SDAB ter sprake VOORLICHTING in raadscommissie IN ZEE- EN DUINWIJK Vrouw aangerand in Velserbeek Autodief ontsnapt en steeltauto VAN WOONHUIS M 4 5 IJMUIDFNVFLSEN 2 M E I 19 7 7 MAANDAG VIER LEDEN ONDERSCHEIDEN MET DE GOUDEN BIJ Rust Vruchtbaar «1 i 8 Slagveld Vreemdelingen VELSEN Geen woningbouw in de Velserbroekpolder. „Een onbegrij pelijke zaak” was het eerste commentaar van drs. J. Reehorst, op het hoofdstuk van de ontwerpnota waarin Gedeputeerde Staten hun stand punt over de ruimtelijke ontwikkelingen in Noord-Holland hebben weergegeven. Het was het zoveelste „nee”. Velsen heeft een ambtelijke werkgroep gevormd die met een tegenrapport zal komen en intussen al schetsen heeft laten maken van eventuele bebouwing van de omstreden polder. De gemeente zal ook haar stem laten horen op de gebruikelijke hoorzittingen. 3rin- nge- Par- agas, ims- gust; PEN-centrum -M Z- Z- mm. t Velserbroekpolder als en weideland slagveld het van 1 l: g Landelijke rust in de Velserbroekpolder hst op, Zondagochtend heeft de Gereformeer de Kerk (vrijgemaakt) te IJmuiden. na een vacante-periode van bijna vijf jaren. zjjn nieuwe herder en leraar begroet in de persoon van ds. L. J. Joosse komende van Hasselt. >en; md, ina, ter- ote, nui- lan- 5en- ent- ger; >org, sen, nie- iton Go- lida Var ies- Fal- orn, ?en; 3al- lalu, ver, tish zee; Ab- nus ina, iger ea rns, len, mui- ster; ,loyd «Jaes, Aal- tigia, eve- dais; hnia, tarn den; iltric- Jerg, auli- d 8, ales; den; PIu- orff, heat aam, Rot- Cor- den; ting- vall; urg; tore, •adi ogle, Ba- Ar- Et- din- uth; mg- ;ard. v 'i ..De het In de morgendienst, waarin ds. C. J. Breen voorging, van Amsterdam-cen- trum, werd ds. Joosse tot zijn dienst bevestigd. Hieraan vooraf werd openbare geloofsbeleidenis afgelegd door de cathe- chisanten welke hiertoe door ds. Breen werden onderwezen. Tijdens de middagdienst deed ds. L. J. Joosse intrede in zijn dienst aan de hand van het gegeven in Opanbaring 1 de verzen 4 tot en met 6.. Johannes doet de Gemeente van Christus delen in de ze gen van de drieënige God. honderd deden in de VeLe.'broek. bij de Velserdijk, hadden achtergelaten. Op 27 juii sloegen de Spaanse troepen terug. De beste veteranen waren naar de Velserbroek gestuurd en tegen hen had Lazarus Muller geen schijn van kans. Tussen de zeshonderd en zevenhonderd van zijn mensen sneuvelden. „Ende qua nten weinig terug die ’t vermeldden”, noteerde een kroniekschrijver. Muller slaagde er tenslotte in „een bres te slaan in den levenden wal van zijn vijanden” en week via het dorp Santpoort uit naar - de bossen van Brederode. VELSEN De stand van zaken bij de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden (SDAB) is het enige gespreksonderwerp in de vergadering van de raadscommissie van bijstand voor sociale aangelegenhe den, a. s. dinsdag in het stadhuis. VELSEN De Imkervereniging Velsen en omstreken heeft dit weekend tijdens een feestelijke bijeenkomst in de thee- schenkerjj van Velserbeek het 40-jarig bestaan van de vereniging gevierd. Drie themagesprekken rond verdeling van de arbeiu werden verzorgd door de eregaste op de 1 mei-viering, P v. d. A- voorzitster len van den Heuvel, door Ms Het gemeentebestuur van Velsen werd in deze intrede-dienst vertegenwoordigd door wethouder van der Werf en de heer Bijl. Verder waren aanwezig afge vaardigden van de classis Haarlem ds. Bosma en de heer Buisman, alsmede velen uit de genabuurde kerken. trad de cabaretgroep die soms in milde in scherpe woorden onze maatschappij over de hekel haalde en daarbij toch een lach kon toveren in de stampvolle zaal. IJMOND. Het Christen Democra tisch Jongeren Appel (CDJA) is sinds zijn oprichtingsdatum 16 april ook in de IJmond actief bezig om te pogen de jeugd te boeien voor de CDA-proble- matiek. Ter ondersteuning daarvan zal de lan delijk voorzitter van de organisatie Fred Borgman op woensdag 11 mei spreken op een door de CDJA te beleggen avond op het adres Maeralaan 19 in Heems kerk- Op maandag 23 mei spreekt hij in de Petrazaal in IJmuiden voor het CDA- Velsen. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. Voor nadere informaties kan men zich wenden tot een der volgende personen: Driehuis, tel. 02550-20224; Pieter Gerrit Kroeger, Roos en Beeklaan 42, Santpoort- Nrd., tel. 023-375274; Harriet van der Laan, Mercuriusstraat 19, IJmuiden, tel. 02550-16432 en Leen oRosendaal, Da Cos- talaan 46. Driehuis, tel. 02550-12195. Wat het wapengeweld betreft had ook de Velserbroek intussen heel wat be leefd. In juli 1572 hadden de Spaanse troepen Spaarndam bezet, vanwaar ze Haarlem wilden aanvallen. Hun plannen kwamen ter kennis van de mannen van de „Prins van Craingen” doordat „tus- schen Brederode en Velsen” een man werd aangetroffen die zich gehaast had om de tijding aan hen over te brengen. Zonder mantel en zonder schoenen (Zon der zijn „trypte pantoffels”, zegt een kroniekschrijver) lag hij uitgeput :n het veld. Dankzij zijn boodschap kwamen de volgende morgen bij het aanbreken van de dag twee vendels van ieder honderd- vijftig man uit Beverwijk naar Sant poort onder leiding van de overste Laza rus Muller. Op een plaats ..tu schen Spaarndam en het Santpoorts kapelletje" (dat kapelletje bevond zich v-aar nu firma Hop in de Hoofdstraat gevestigd is) trof Mulle,' vijf Scat ^se vedels aan die hij op de vlucht deed slaan nadat ze „Grasrijke weiden”, zoals al in de oude kronieken wordt gezegd, waren te dan ken aan „de waterrijke Ystroom”. Ter wijl op het weer rustig geworden Wij- kermeer dagelijks zo’n tachtig a negen tig schepen te bewonderen waren kon den de veehouders gewoonlijk grote hoeveelheden hooi bijeenbrengen voor de schrale wintertijd. Het paard was er nog in plaats van de tractor, de „opraapwagen” moest nog worden uitgevonden in die tijd toen zelfs de „luchtbandenwagen” er niet was. Werkers uit het buitenland, Poepen genoemd, hielpen op het veld, gewoon lijk in ploegen. Hun voorman wierp een kruik jenever voor zich uit en wie het eerst tot zover gevorderd was mocht er een flinke slok uit nemen. Zo vorderde het werk hard, ook in de hitte van de dag. In het PEN-centrum in IJmuiden had de PvdA-afdeling IJmuiden-Valsen zon dagmorgen al een 1 mei-viering gehou den voor haar leden waarbij traditiege trouw veel ouderen aanwezig waren. Na het openingswoord van raadslid E. Sanders was het hier PvdA-voorman Egas, die in felle bewoordingen hel groot-kapitalisme hekelde. Na een kof fiepauze trad de zelf geformeerde ca baretgroep „Modaal op, die een fantas tisch leuk programma bracht, dat dooi de aanwezigen duidelijk gewaardeerd werd. De viering in het PEN-centrurr werd besloten met een broodmaaltijd en samenzang. VELSEN. Woensdag 11 en vrijdag 13 mei zal een gemeente-ambtenaar in het dienstencentrum Zee- en Duinwijk zitting hebben om informatie te ver strekken over de invulling van formu lieren voor de aanvraag van huursubsi die. De tijden dat de man aanwezig is zijn van 9 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Belangstellenden dienen al hun fi nanciële gegevens over 1976-1977 mee te brengen alsmede oude toezeggingen van huursubsidie. Donderdag 12 mei wordt in het dien stencentrum een voorlichtingsavond ge houden door diverse politieke partijen gericht op de komende verkiezingen. De ze avond begint om 20.00 uur. Het is mogelijk voor 7 mei schriftelij ke of mondelinge vragen in te dienen bij het dienstencentrum, Zeewijkplein 260 in IJmuiden, telefoon 20650. Vreemdelingen werden als arbeids krachten geaccepteerd zolang het geen zigeuners waren of „Tirolers” zoals ze een eeuw geleden in Santpoort ook wel werden genoemd. Deze kwamen trou wens liever om hun berenkunsten te laten vertonen. Uit de krikkemikkige woonwagens slopen wel eens mannen in alle vroegte om hooi van het land te stelen. Nog gaat het verhaal rond van de veehouder die hen in het begin van deze eeuw wilde wegjagen en promnt me' een haal van de zeis werd bedreigd als hij niet zelf benen maakte. VELSEN. Omdat met ingang van 1 juli nieuwe tabellen gaan gelden voor de individuele huursubsidies, zullen alle mensen die voor deze subsidiemogelijk heid in aanmerking willen komen, zich hiervoor moeten opgeven. Degenen die al eerder subsidie ontvin gen, hebben al van het ministerie nieu we formulieren toegestuurd gekregen. Maar ook op de afdeling volkshuisves ting op het Velser stadhuis zijn formu lieren verkrijgbaar. Op deze afdeling kan men ook inlichtingen krijgen of folders ophalen, wanneer men bijvoor beeld niet goed weet of de regeling al dan niet van toepassing is op een be paalde situatie. Ook het Sociaal Adviesbureau (aan de Spaarnestraat) kan de helpende hand bieden bij het invullen van de formulie ren. VELSEN Als onderdeel van de landelijke fietsdag die zaterdag onder auspiciën van de ANWB wordt georga niseerd zal de start in Velsen om 9 uur ’s morgens op het Marktplein worden verricht door de Telstar-speler Frans van Essen. Hun voorouders hebben het Wijker- meer gekend dat ieder jaar overlast aan de Velserbroek bezorgde maar er toch ook veel goeds tegenover stelde. De op gezwiepte wateren van het IJ lieten iedere keer een vruchtbaar kleilaagje achter dat de „koeboeren” de beste grond bezorgde die ze wensen konden. 4 een sobere uniform. Iemand van het publiek vond geen woorden genoeg om de eenvoud van de grote generaal te prijzen. Waarop de veeboer zei. „Ik doe ook m’n beste spullen niet aan als ik m’n koeien ga melken”. De landelijke rust in de Velserbroek is de laatste halve eeuw driemaal aange tast door het aanleggen van een nieuwe weg. De lucht boven de polder fungeert nogal eens als wachtkamer voor de vliegtuigen die op Schiphol willen lan den. Dat alles neemt niet weg dat éen wandeling of fietstocht door dit oude gebied nog altijd van harte is aan te bevelen. Men kan zich er nog eeuwen terugwanen als men het prikkeloraad, de auto’s en de vliegtuigen wegdenkt. Straks kwaken de kikkers e’ weer en kijken de koeien iedere voorbijganger nieuwsgierig na. De koeien in dit „broe- ki-ge” deel van de gemeente Velsen („broek?’ van „drass?' land”) leveren nog altijd een melk van voortreffelijke kwa liteit. Ook al blijkt de melk in een supermarkt vlakbij volgens het etiket uit België afkomstig te zijn. Een korte weg kan in de eeuw van de snelheid heel larg worden gemaakt. JAN VAN BAARSEL. VELSEN. De politie heeft het ster ke vermoeden dat de dader van een Fiat (kenteken 55-46 SF) dezelfde persoon is die er in de nacht van zondagop maan dag in slaagde te ontsnappen aan een achtervolging door een politie-auto. De bestuurder van een personenauto trok omstreeks tien minuten voor vier de aandacht van politiemensen in een surveillancewagen. Aan het verzoek om te stoppen werd geen gehoor gegeven waarna de achtervolging werd ingezet. Op Schoonenberg ramde het vluchtende voertuig een paar paaltjes en werd ge dwongen te stoppen. De bestuurder slaag de er in te ontkomen in het plantsoen rond het Telstarterrein. Zijn wagen liet hij met draaiende motor achter. Aan de hand van het kentekennummer kon worden vastgesteld dat deze wagen za terdagavond in Amsterdam was gestolen. De volgende ochtend werd de politie in kennis gesteld van de diefstal van een Fiat aan de Velserdijk. Aangenomen wordt dat de dief zijn vlucht met dat voertuig heeft voortgezet. Of het „nee” blijft dan wel alsnog „ja” wordt, de Velserbroek wordt nooit meer wat ze geweest is. Aan de dorpskant van de Rijksweg in Santpoort draagt een woning de fraaie naam „Wijde Weide”. Nog is die naam niet achterhaald. De weiden gaan weer mals de zomer in. Maar het wordt voor de veehouders hier een onmogelijke zaak. Ze moeten veel vee houden om uit de rode cijfers te blijven. Met andere woorden: ze hebben veel weiland nodig. Dat land is niet meer beschikbaar sinds het recreatiege bied Spaarnwoude zijn claims waar is gaan maken. Met het gevolg dat veehou- ders-van-huis-uit andere bestaansmoge lijkheden hebben moeten zoeken. Hoe lang nog? vragen de laatsten zich af. Tot grote verbazing van B. en W. van Velsen bleek de IJmond te zijn gepas seerd bij het vaststellen van inspraaka vonden in tegenstelling tot bijvoorbeeld Haarlem, Alkmaar en Hoofddorp. B. en W. kwamen direct in het geweer met het gevolg dat zo’n avond alsnog zal plaats hebben, op 5 mei, niet in de gemeente Velsen maar in Beverwijk in ieder geval in de IJmond. De vrouw liep te wandelen in park, toen zij door de jongen werd aan gevallen. Met geweld werd zij tegen de grond gegooid en aangerand. Ze wist zich echter van haar aanvaller te ont doen en vluchtte. Vol interesse luisterden de aanwezigen in het PEN-centrum naar de donderende rede, die PvdA-voorman Egas hield over de noodzaak van socialisme in deze tijd. Vierhonderd jaar geleden, om precies te zijn op 30 juni 1574, bijvoorbeeld, trok een groep Waalse soldaten in alle vroegte uit Beverwijk naar de grazige weiden van Santpoort waar ze honderd „koeyen” uit de velden haalden. Toen de boeren, voor melkenstijd uit hun slaap gerukt, naar buiten renden pestten en presten de Walen de mannen van de Velserbroek zo lang dat deze tenslotte maar de opgeëiste geldstukken voor de dag haalden. Niemand zag kans de sol daten die daar „liepen als raesende ver woeste honden” aan te pakken, ook de officieren niet. Met burgers ging dat heel eenvoudig. Precies twee maanden eerder waren vlakbij de Velserbroek twee mannen door boeren gegrepen toen ze vee probeerden te stelen. De „koeye- dieven” werden nog dezelfde dag berecht en opgehangen. Ter gelegenheid van dit jubileum wer den aan vier leden van de vereniging clubonderscheidingen uitgereikt voor SANTPOORT. Een 21-jarige inwo ner van Santpoort heeft als bestuurder van een auto zondagmiddag omstreeks half één voor de nodige consternatie gezorgd. De man reed met zijn voertuig tegen de voorgevel van het pand nummer 27 op de Bloemendaalse Straatweg. Zonder zich om de schade te bekommeren die hij daarmee veroorzaakte ging hij er vandoor. Een oplettende ooggetuige no teerde echter het kentekennummer. Een uur na de botsing kon de brokkenmaker thuis worden aangehouden. VELSEN. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur in Velserbeek een 30-jarige bewoonster uit Velsen-Zuid aangerand door een ongeveer 18 jaar oude jonge man. De aanrander is ontkomen. Generaties lang hadden „vreemdelin gen” een slechte naam in de Velse’- broek. Van vader op zoon waren de verhalen övergeleverd over de huursol daten die in tijden van binnenlandse twisten en vooral in de Tachtigjarige Oorlog de boeren hadden afgeperst. Die Huursoldaten waren lang niet altijd de beste zonen van hun land en het ge beurde vaak dat betaling van de voorge spiegelde soldij uitbleef. Dan gingen ze zelf wel op pad om in ieder geval aan drinkgeld te komen. Toen er rust op het platteland kwam ging het ook de veeboeren beter. De blekerijen namen veel karnemelk af, de groeiende bevolking van dorpen en ste den leverde een willige markt op, niet alleen voor de melk maar ook voor de in de boerderijen gemaakte kaas en boter. De Franse bezetting gaf opnieuw moeilijkheden. Dat blijkt uit een opmer king van een veeboer die in Amsterdam was toen Napoleon, triomfator van Eu ropa, er in 1811 binnentrok, temidden van pracht en praal maar zelf gehuld in De organisatie van het evenement be rust in handen van de plaatselijke VW. De circa 0 kilometer lange route van deze prestatietocht voert door het recre atiegebied Spaarnwoude. De kosten van deelname bedragen voor jongeren tot 16 jaar 1,50 per persoon. Voor ouderen 2,50 per persoon. Ook groepen van 10 of meer personen komen in aanmerking voor het lage tarief. Er kan worden gestart tussen 9 en 1 uur. Voor 5 uur dienen de deelnemers terug te zijn. Bij de plaatselijke ANWB en VVV kantoren zijn de routebeschrij vingen in voorverkoop. Leverde het Wijkermeer als uitloper „Den Ye” uitstekend „coegras” op, soldaten waren er als de kippen bij om „seer veel costelic hoy” te requireren. Geen prettige tijd dus voor de boeren, ook al omdat het Wijkermeer in die jaren op ongewone tijden het land be laagde, zoals op 20 en 21 juni 1577 toen de Velserdijk het begaf, de koeien ijlings naar hoger gelegen gebieden moesten worden gebracht en het op de velden verzamelde hooi verloren ging. En na die wateroverlast in het begin van de zomer volgde een muizenplaag waardooi’ er ook verder weinig van het gras te recht kwam. Het signalement van de jongen luidt als volgt: hij is ongeveer 1.75 meter lang, heeft een slank postuur, bol ge zicht, lichtblond krullend haar en hij was gekleed in een blauwe spijkerbroek en groen legerjack. Mensen die inlichtingen kunnen ver schaffen, worden verzocht te bellen met het hoofdbureau van politie, telefoon: ’9019 in Velsen. hun 40 jaar verleende verdiensten aan de vereniging. Tijdens de door voorzitter J. G. Moist Trenité geleide bijeenkomst werden de vier leden, mevrouw A. Laan, de heren J. G. Koning, J. Schouten en P. B. Bleeker gehuldigd. Als afgevaardigde van Noord-Holland speldde drs. P. G. Muntjewerf uit de Midden-Beemster de insignes „De Gouden Bij van verdienste” op bij de jubilarissen, die zich veertig jaar geleden voor de oprichting van de imkervereniging hebben beijverd. Tijdens het jubileumfeest werd een onderlinge kwis gehouden om de vak kennis van de leden te testen. Tot be sluit van de bijeenkomst vertoonde de „cineast-imker” Mans van der Post uit Oegstgeest zijn film „Van bijen en im kers”. M x 'M- Precies een jaar geleden werd een commissie van goede diensten in het leven geroepen, die rapport moest uit brengen over een conflict, gerezen tus sen het bestuur van de Stichting, de wijkcommissie, die nauw betrokken is bij het Dienstencentrum in Zeewijk, en de beroepskracht van de Stichting. Deze commissie moet nu met haar eindrap port komen, waarop al enige tijd met smart gewacht wordt. De raadscommis sie en de gemeenteraad van Velsen zijn nauw bij het wel en wet van de Stich ting betrokken, o.a. omdat de gemeente de Stichting subsidieert. De vergadering begint om 19.30 uur en is voor belangstellenden toegankelijk. M’ ...T IJMOND D 1 1 mr’v cring w'n Links Lm n.i in cu..uieel centrum Jc Schouw >i N i is ee.. soci Ls- tische getuigenis geworden, die er niet om io* Z' Do :aa' n De Schouw was volledig bezet toen zondagavond om acht uur de arbeiderszangvèreniging Stem des Volks” uit Heemskerk gevarieerde programma opende. Hilda Passchie- van de PSP en door Herman Boae van de federatie FNV. Alle drie gaven zij op hun wijze hun visie op de verdeling van de arbeid en óp de werkloosheid. Na een hernieuwd optre den van De Stem des Volks kon men in de pauze in verschijnende stands te recht, die in de hal van De Schouw waren opgezet en waar men aan de twee spreeksters en de spreker nog vra gen kon stellen. Na de pauze „Krisistheater” sport, soms en en Ms.i 'v.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5