Volvo bestaat 50 jaar Wonderolie Succes voor Henk Tromp in Berlijn Film Foto INSTANT SMALFILM VAN POLAROID boeken Glasloos Fraaie Féraud lingerie ook als avond mode I weq en wiel diaraampje van Agfa-Gevaert Opvoerset voor Simca Rally II modejournaal L. 1 18 WOENSDAG 4 M E I 19 7 7 VARIA 19 r fee's; s EEN NAAM DIE ongetwijfeld tot de verbeelding alle modemin- nenden spreekt ig die van de Pa- rijse couturier Louis Féraud. Naast zijn befaamde couture laat hij ook een fijne confectie-collec- tie op de wereld los, die hij immer van zijn joyeuze signatuur voor ziet. Op*die manier kan het aan zijn voeten liggende vrouwvolk regelmatig met hem pronken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim 1 ff f f door Bé ter Maat IIIHIIIHIIIIIItlIlllllllllllllllllllllllllllllltlIlllllllllllllllllllllllHIIIIIHIIIIHIIIIIIIIIIItlIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH^ Onder redactie van J.P. Bos t I. k Edwin Land, directeur oprichter van Polaroid, vertelde dat het Polavision- systeem de komende herfst in de VS te koop zal zijn, tegen een prijs die kan concurreren met een willekeurig smal filmsysteem van goede kwaliteit DE HAARLEMSE fotograaf Henk Tromp van de fotogroep De Muggen heeft in Duitsland veel succes gehad met zijn inzendingen. Voor de fotosalon De Europese fotografen '7(i in Berlijn werd hij als enige van de twaalf Neder landse fotografen geplaats, maar dat niet alleen, hij behoorde ook tot de vijf medaillewinnaars. Voor de salon moest een serie van tien foto's worden ingele verd. Van de 2100 zwart-witfoto’s, door 18 landen ingezonden, werden er 210 geaccepteerd men kunnen Helemaal vertederd was ik bij het aan schouwen van een wit georgette model waarvan de buste was voorzien van een zeer fraai gekleurd borduursel. Dezelfde tinten zag ik weer terug in het geborduur de boeket op de rok. Zeer dunne batist, in de kleuren vap de regenboog, was koste lijk verwerkt tot een wijduitlopend nacht hemd met ook hier een bijpassende duster. deren in Sevilla, gemaakt tijdens de Spaanse burgeroorlog. Met deze boekjes wordt een homma ge gebracht aan twee onsterfelijke figu ren uit verschillende perioden van de fotografie. J voor en voldoen Van de Jacob” tot de speciale jubileum-Volvo (op de voorgrond). Van deze speciale Volvo worden er voor de Nederlandse markt 150 gemaakt: silver metallic-kleur met blauw pluche bekleding en de gegraveerde handtekening van Volvo’s president Gyllenhammer. Net een rijdend bankbiljet Chrysler France heeft voor racefans een groep II opvoerset geïntroduceerd, bestemd voor de Simca Rally II. De set kost bij elkaar zo’n 2200 incl. BTW. In totaal omvat de opvoerset 24 mechani sche stukken en carrosseriedelen, die in vergelijking met de standaarduitrus ting gemodificeerd zijn. Een Simca Ral ly II die met de set wordt geprepareerd krijgt een vermogen van 110 din-pk Tevens speciale Koni-schokbrekers én wat de carrosserie betreft: spatscherm- verbreders van polyester, een spoiler aan de voorzijde met luchtkanalen en een boedemplaat van aluminium. Als aanvulling bestaat de mogelijkheid lichtmetalen 6J velgen te monteren. Tijdens proefnemingen zijn de volgen de resultaten geboekt: 400 metei' in staande start in 16,3 seconden, 1000 meter staande start in- 30,8 seconden. honderd verschillende produkten die de Volvo-groep thans maakt; van mo torvoertuigen en landbouwmachines tot scheepsmotoren en straalmotoren voor vliegtuigen. Op het gebied van auto’s is Volvo voornamelijk bekend geworden om de veiligheidsaspecten, die bij het bedrijf al vroeg de aandacht kregen. 1 I I 1 WAARLIJK PRACHTIGE LANGE och tend en/of avondmantels van katoenen RAGFIJNE KATOENEN tricot vóórzag Féraud van geajouroerde bloemmotieven, die je eveneens tcrugzicf in de bijpa'SScnde De serie van Henk Tromp is nu te bezichtigen in bar-grill „De Babbe laar’!, Schoterweg 33 in Haarlem, geo pend van 16.00 tot 4.00 uur. behalve op woensdag. De foto's blijven er nog zes weken hangen. Dan worden ze vervan gen door tien foto’s van een van de andere Muggen. Zo zal er steeds een wisselexpositie zijn van een Muggenlid die zes tot acht weken zal duren. Het systeem bestaat uit een camera en een projector die veel weg heeft van een kleinformaat t\ -toestel. De camera werkt met een filmcassette. ..looptijd" tweeëneenhalve minuut De volgescho ten cassette wordt bovenin de projector geplaatst, en daar (in kleur) ontwikkeld. Daarmee is een minuut gemoeid en als die voorbij is ziet de amateurfilmer meteen „bewegende beelden" op zijn 3(1 cm projectieschermpje POLAROID, pionier in de „klaar ter wijl u wacht” fotografie, heeft een soortgelijk systeem voor smalfilm gein troduceerd dat als ..Polavision" op de markt zal worden gebracht nikki (elastische) velours duster. Wit, pink, turquoise, bleu en zalm zijn de tinten die u in deze betoverende collectie tegenkomt. Streelzachte qiana werd 0oor de meester omgetoverd tot lange nachthemden met volants langs de flatteuze, diep uitgesne den halslijn. De tere pasteltinten van de stof en het uitermate verfijnde model laten deze nachthemden concurreren met de charmantste avondjaponnen. Als u dan ziet dat een nachthemd japon uit lagen voile in verschillende nuances pink is op gebouwd, waarom zou je dan met zoiets aan geen grand-gala kunnen bezoeken? Hooi dan ook, een leuke aanschaf is het zeker' Tot de opvoerset behoren onder meer een nieuwe nokkenas, uitlaatspruit stuk. twee dubbele Weber-carbura- teurs, versterkte koppelingsplaat, enz. Volvo werd vorige maand vijftig jaar oud. Bestond dit Zweedse bedrijf met de Latijnse naam (Volvo: ik rol) in 1927 uit twee mannen en een idee, vandaag geeft Volvo werk aan ruim 62.000 mensen. Het bedrijf is nu in handen van 120.000 aandeelhouders: een unieke spreiding van kapitaal in de huidige Europese autowereld. De eerste wagen die in een aprilnacht 1927 gereed kwam, kreeg de bijnaam „Ja- cob”. Het ontwerp stamde van een zekere meneer Larson, bijgestaan door de kunstenaar Helmer Mas Olie, die werd gefascineerd door het idee auto's te tekenen. Zijn auto kon na enige jaren experimenteren nog rijden ook: Jacob was een open auto met vier- cilinder zijklepmotor van 28 pk, goed genoeg vooreen top van 60 km/uur. Tot 1929 werden er ruim tweehonderd exemplaren gebouwd. fluweel zijn de kroon op deze sprookjes achtige collectie. Zelden komt men nog >:ulk een perfect gemaakte mode tegen waardoor het des te begerenswaardiger wordt. U hebt het al begrepen: de lingerie van Féraud is bepaald niet alleen voor in bed. Vandaag de dag hoeft dat zeker niet meer. Gezien de grote hang naar roman tiek en nostalgie is juist voor de avondmo- de de zogenoemde lingerielook volkomen en vogue. Als garantie voor de echtheid van zijn lingerie speelt Louis Féraud ook hier af en toe met zijn handtekening; soms - in print, dan wel geborduurd. WILT U DEZE FIJNE Féraud-collectie ecus gaan bekijken, dan kunt u daarvoor terecht bij de firma Warmer in Haarlem, die zowel voor Haarlem en wijde omge viljg als voor het IJ mondgobiod de alleen verkoop heeft. Op de foto de Simca Rally uitgerust met onderdelen uit de nieuwe op voerset. Onder de benaming Agfacolor G brengt Agfa-Gevaert nu ook glasloze diaraampjes op de markt. Deze raampjes uit één stuk achterkant zitten aan .elkaar aan alle eisen die de amateur kan stéllen. Ze nemen minder plaats in (2 mm dik), hebben een klemgleuf die verschuiven van hot dia verhindert, zijn gemakkelijk te openen dankzij een drukknop-sluiting en zijn goed beschrijfbaar met balpen Daarenboven zijn hel wisselraampjes d W.z. dat_xie dia's te allen tijde kunnen verwisseld worden zonder hel raampje Ie m<«eten beschadigen. EDOCH, LOUIS IS NOG een stapje ver der gegaan en heeft sinds enige tijd een fantastische lingerie-eollectie aan zijn ere aties toegevoegd. Zo bewonderde ik voor u prachtige nachthemden en, zo u wilt, met bijpassende dusters. Neem' voetstoots van mij aan dat u hel begrip nachthemd soms helemaal vergeet, omdat diverse modellen gelijk avondjaponnen zijn Kijk bijvoor beeld eens naar die effen katoenen tricot jurkjes met smalle biesjes in een contrast k leur waarmee je zo naar het strand of een tuinfeest kan gaan Hetzelfde geldt voor die vrolijk gestreepte gevalletjes met kap mouwtjes en met een hoge split opzij. Nachthemd van ragfijne katoenen tricot met elas tische velours duster, beide voorzien van gea- joureerde bloemmo tieven. IN DEZE FÉRAUD LINGERIE is de nieuwe halslijn met blote schouders en brede volant eveneens vertegenwoordigd. Volgens Land zal het binnen niet ai te lange tijd mogelijk zijn geluidsfilms Ie maken mei Polavision Hef wachten is op,de juiste methode om de instantfilm te voorzien van een bevredigend ge luidsspoor In de vijftig jaar die sindsdien ver liepen groeide Volvo uit tot het interna tionale concern van vandaag. In de zomer van 1935 verkocht men meer dan 301)0 auto's en bedroeg de om'z.et 18 miljoen Zweedse kronen In 1939 was de verkoop verdubbeld en steeg de om zet naar 44 miljoen Zweedse kronen. In die jaren nam Volvo het eerste model met onafhankelijke voorwielophan ging in produktie De oorlog bracht de activiteit van Volvo, ondanks Zwedens neutraliteit, bijna tot het nulpunt terug. Maar men had in Gothenburg nog een potje op het vuur: kort voor de oorlog had men al met een scheef oog gekeken naar de kleine Duitse auto's, die toen aan hun opmars begonnen. Tijdens de oorlogs jaren werkte men in alle stilte een der gelijke wagen uit en zodra de krijg over was. kwam Volvo op de markt met de onbetwiste topper uit de Volvo-ge- schiedénis: de Volvo 444 Gedurende ruim twintig jaar werd deze wagen geproduceerd, van 1958 af onder de type-aanduiding 544. De eerste 444,had een cilinderinhoud van 1414 cc en een vermogen van 40 pk. De laatste wagen uit deze serie die in 1965 werd gebouwd ontwikkelde 80 a 90 pk. In totaal wer den er van dit type 440.000 gemaakt. In Nederland was deze Volvo zo po pulair, dat hij de bijnaam „katterug” kreeg. Een tweede type dat eveneens zeer populair werd was de in 1956 gein- troduceerde „Amazone", waarvan er tot 1970 700.000 werden geproduceerd Nog steeds rijdt dit model rond op onze wegen. In 1966 volgde er een inzinking en Volvo besloot meer aandacht te schen ken aan de export. Met financiële injec ties kwamen verschillende nieuwe mo dellen tot stand, totdat in 1974 de groot ste investering volgde: de introductie van 240(260 serie. Het ontwerp van deze wagens was gebaseerd op de experi mentele veiligheidsauto (VESC), waar mee Volvo al enige jaren bezig was. In januari 1975 volgde tenslotte de samen werkingsovereenkomst met Daf, waar bij Volvo voor 75 percent deelnam in het aandelenkapitaal -van de Neder landse onderneming, die werd omge doopt in Volvo Car B V Enige maan den daarna introduceerde Volvo Car de 343 een wagen met de variomatic van Daf Tot nu toe levert deze 343 niet het succes op, dat men had verwacht. Volvo vijftig jaar: van de 297 auto’s die in 1927 werden gebouwd, tot de Het olieconcern Mobil heeft een nieuwe motorolie uitgebracht, waarvan het bedrijf claimt, dat het brandstofbe- sparend werkt en bovendien de verver- singsperiode van olie verdubbelt. De nieuwe motorolie is een synthetisch produkt, dat volgens de fabriek onder meer in Amerika en Engeland aan tal rijke proeven werd onderworpen. Daaruit zou zijn gebleken, dat de nieuwe motorolie een gemiddelde bes paring van vijf percent aan brandstof voor zijn rekening neemt. De samen stelling van de olie zorgt ervoor, dat de inwendige wrijving, in de motor ver mindert, zodat er minder energieverlies optreedt. Vergeleken met de meeste andere multigrade oliën, is het nieuwe produkt dunner. Ondanks dit laat de olie een sterke oliefilm achter, die de eigenschap heeft zich stevig aan het metaal te hechten. Volgens Mobil is de nieuwe olie bij de verschillende bedrijfstemperaturen zo stabiel, dat de normale verversingsperiode kan wor den verdubbeld. Dit zou erop neerko men, dat men nog slechts om de 20.000 kilometer olie zou moeten verversen, of globaal eenmaal per jear. Het bedrijf zegt tevens, dat bij extreem hoge tem peraturen de olie nagenoeg niet ver dampt. DEZE KEER GAAN WE weer op de nostalgische loer. Eerst een „pil" over een zeer veelzijdig man: Nadar, pseu doniem voor Félix Tournachon. Behal ve fotokunstenaar was hij journalist, cartoonist, uitgever (met name van pamfletten) en ballonvaarder (en uit dien hoofde lucht fotograaf). Geboren in 1820 begon hij op 35 jarige leeftijd met zijn broer Adrien in zijn beide studio’s in Parijs beroemde tijdgenoten te fotoportrettenen. Later zette hij het werk voort met zijn zoon Paul. Van de duizenden portretten die hij maakte van schrijvers, schilders, musici, geleerden, staatslieden en be kende mooie vrouwen, staan er tachtig in dit boek. Hierbij schitteren namen als Baudelaire, die een vriend van Na dar was. Richard Wagner. Honoré Dau mier. Gustave Dore, Rossini. Alexan dre Dumas. Eugene Delacroix. Giaco mo Meyerbeer. Hector Berlioz. George Sand en Victor Hugo. Verder zijn land schaps én andere openlucht foto's op genomen, Uit de 49.000 foto's die Nadar aan de Franse staat naliet, is een selec tie van 350 gemaakt. Het imposante boek is geschreven door de Engelse kunstcriticus Nigel Gosling en uitgegeven door Meulenhoff Nederland in samenwerking met Sec ker en Warburg, Het werk is niet ver taald en kost bij ons dan toch nog f 65. IN EEN REEKS, gewijd aan de grote fotografen van de wereld (The History of Photography Séries), aandacht voor twee pioniers die op hun terrein grote faam hebben verworven: Jacques-Hen ri Lartigue en Henri Cartier-Bresson. De serie wordt in ons land uitgebracht door Andreas Landshoff Productions te Amsterdam. De formule een be knopte inleidende tekst en voor de rest alleen maar foto's maakt deze nieuwe uitgaven tot echte kijkboekjes. De fotografie van Lartigue: mensen al of niet in combinatie met de techni sche wonderen van hun tijd als vliegmachines, automobielen en motor fietsen, zit vol fijne humor. Pas op latere leeftijd ondervond zijn werk de overweldigende belangstelling die het -verdiende. Cartier Bresson was het prototype van de fotojournalist tn zijn tijd Met zijn Leica produceerde hij prachtige, trefzekere foto's. Hij werd wereldbe roemd.met zijn foto van spelende km Dit fleurig gestreepte model uit de lingerie-col- lectie van Louis Féraud doet het overal. Als nachthem'd is het be doeld, maar op het tuin overal. is het maar op strand of op een feest zou men er even goed mee kunnen ver schijnen Grafstenen, een van de foto’s waarmee Henk Tromp in Berlijn in de prijzen viel.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19