Justitie Koblenz stelt onderzoek incident in Neuwied in naar ROY JENKINS ALLEEN OP LAATSTE DAG AANWEZIG verschenen Olievlek Noordzee 3 Verschoven Commissie heeft jaar nodig onderzoek zaak-Menten Verkeersplan voor Haarlem te lost snel op 1 Ui Procedure begint mogelijk maandag s aantal pagina's vandaag: 2Ö ALBERT HEIJN Vuilnis in Parijs het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN KGIJ-LID NOEMDE BUBACK e Visserijconflict voor Europese Hof Radicale pijnstiller Hooikoorts Wisselvallig Dalai Lama wil niet terug naar Tibet agenda pagina MOMMAN SANITAIR B.V. wn Bandopname SCHRIJFT AFELMOORDENAAR af 1 oir b 25 K 2 Morgenavond Lee Towers Tiffuny Weerrapporten Binnen- en buitenland... Achtergrond plaatselijk nieuws Kunst Radio en Televisie Strips Economie Beurs Sport De bekende zanger van radio en tv Gratis entree 5,6,7,9,11 17 15 15 21 20 .23,25 SANTPOOR1 023 37 03 50 (COMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk 2,3,4 3 (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De kleine EEG-landen hebben er tegenstribbelend mee ingestemd dat voorzitter Roy Jenkins van de Europese Commis sie zaterdag, op de eerste dag van het tweedaagse westelijke economi sche top in Londen, niet aan het beraad zal deelnemen. Jenkins, die de Europese Gemeenschap vertegenwoordigt bij het overleg tussen de zeven grootste westelijke landen (Amerika, Canada, Japan en de vier grote EEG-landen), is zondag wel bij het beraad. a AA B SPAARNE 78, HAARLEM -I mm» j* WOENSDAG 4 ME11977 67e jaargang no. 155 I Jm u id ei Courant Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,— p. jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 ct. CT 2 beste. ril JENKINS (ADVERTENTIES) lijk. (ad ri|mapbsi spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden-perspex signs vinyl Perioden met regen, maar ook en kele opklaringen. Meest matige wind uit uiteenlopende richtingen. Minimumtemperaturen omstreeks 10 graden Maxima van 14 tot 18 graden Om een eind te maken aan een kwellende tandpijn besloot een boer in Uruguay de tand er met zijn 22-millimeter pistool uit te schieten. Het middel was echter veel erger dan de kwaal, want met de tand schoot de boer ook stuk ken uit zijn tandvlees, kaak en onderlip. Volgens het ziekenhuis is zijn toestand niet onredelijk. De regeringsleiders van de Negen kwa men eind maart in Rome overeen dat de voorzitter van de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Gmeenschap, aan de Londense top zou deelnemen als er onderwerpen ter sprake kwamen die tot de bevoegdheid van de Gemeenschap be horen. Op Frans verzoek werden toen met name voorbeelden genoemd: de zoge naamde Noord-Zuid-dialoog en de multila terale handelsbesprekingen in Genève. weten een onderzoek in te stellen of er enige grond is Veldhof wegens smaad te vervolgen. KGIJ-coördinator Jan Ruiter vertelde vanmorgen, dat de uitspraak van Alex Veldhof in de totale context van het poli tieke debat over de berufsverbote moet worden geplaatst. „De stemming in de zaal was geladen. Binnen dat klimaat is het dan niet handig iets dergelijks te zeggen. Hoe wel hij toegevoegd delegatielid was, blijft de KGIJ achter Veldhof staan, die heeft laten weten zich van zijn opmerking te distantiëren”. Burgemeester A. Hubers van Beverwijk dacht niet, dat het incident een barst in de al twaalf jaar durende goede verhouding tussen Neuwied en Beverwijk teweeg zal brengen. „De gemeente heeft niets met de zaak te maken en distanciëert zich dan ook van hetgeen in Neuwied is gebeurd. Ik ben er welhaast zeker van, dat de band met Neuwied voldoende sterk is om dit gebeur de op te kunnen vangen.” Over die boekwerkjes wordt op drie donderdagavonden in mei en juni gedis cussieerd en geïnformeerd, terwijl ook het fietsplan van de ENWB en het PvdA-plan voor alternatieve busroutes aan de orde komen Het Tibetaanse bureau in New Delhi verklaarde in een communiqué dat de Chi nezen eerst de „oorzaken van het lijden en het onbegrip tussen de volkeren van Tibet en China" moeten wegnemen Volgens dit bureau worden m Tibet de grondrechten van de mens over de hele Iwiie geschonden sale lem, 4aar sort X larrt fa- Cu 9 8. ir. 4 Jag- lon- lan). 371 8 u. tel iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiitiiiiiHiiiiiiiniin (A DVER TENTIES) NEW DELHI (AFP). De Dalai Lama, de in ballingschap levende geestelijk lei der van de Tibetanen, zal niet ingaan op het Chinese aanbod terug te keren naar Tibet „indien hij zich oprecht voegt in het moederland en de kant van het volk kiest”. Dat aanbod was vorige week naar buiten gekomen via een gesprek van een Japanse delegatie met de voorzitter van het Chinese volksraad, Ngapo Ngawang- Jigme, zelf een Tibetaan llülllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllll llllllllll lllllllilllll Werelddeel ontdekt Het is een ietwat oneerbiedig grapje: ook Nederland heeft landgenoten als gastar beiders in het buitenland en nog wel in China. Want het kroonprinselijk paar brengt een werkbezoek aan dat land. De betekepis van „werk” in deze aandui ding is uiteraard voornamelijk, dat daar door onderscheid gemaakt wordt met „staatsbezoek”: prinses Beatrix en prins Claus zijn niet voor een officiële beleefd- heidsvisite namens het Nederlandse staatshoofd in China met alle protocolaire ceremoniën van dien. Zij komen er eens een kijkje nemen om zich op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen der Chinese samenleving in velerlei aspecten, en zij hebben voor dat bezoek toestemming, in stemming en medewerking der Chinese regering. Politieke consequenties zijn aan dit bezoek in geen enkel opzicht verbon den, het heeft niets te maken met de offi ciële betrekkingen tussen Nederland en China, al staat natuurlijk wel vast dat die betrekkingen vriendschappelijk moeten zijn vooraleer leden van het koninklijk huis een dergelijke visite maken. Boven dien, de Chinezen voelen zich zeer vereerd met dit bezoek in verband met de jarenlan ge discriminatie die zij van de buitenwe reld en vooral van de landen der Atlanti sche alliantie hebben ondervonden. Het vijzelt hun prestige naar buiten geweldig op en geeft hun het gevoel dat hun natie zich eindelijk omhooggeworsteld heeft naar het niveau van aanzien en respect waarop grote mogendheden aanspraak menen te mogen maken. De betrekkingen tussen China en Neder land zijn ook in de periode van de koudste oorlog, de dagen van de Koreaanse strijd, nooit geheel verbroken geweest. Neder land was een van de weinige landen die altijd diplomatiek contact met Peking heb ben onderhouden, al was de druk van Washington op Nederland om zich daad werkelijk aan de zijde van China’s vijan den te scharen soms bijzonder zwaar. In Nederland heeft van oudsher waardering voor China bestaan, enerzijds vanwege de oeroude handelsbetrekkingen tussen bei de landen, anderszijds uit respect voor de Chinese cultuur en volksaard. Het commu nisme heeft als een „rode tyfoon” vele elementen van die Chinese cultuur wegge vaagd en een zware bewolking van ge heimzinnige dreiging over het enorme Chi nese continent verbreid, maar toch bleef een zekere sympathie, nog versterkt door de heldhaftige Chinese strijd tegen Japan, zich bij ons handhaven. En nu China zich steeds meer ontpopt als een vooruitstre vende, geordende en invloedrijke natie, is het prinselijk bezoek in velerlei opzicht logisch, nuttig en aanvaardbaar. Voor de bezoekers zal het leerzaam, boeiend en vol rijke ervaringen zijn, want de opening van China naar het Westen betekent de ontslui ting van een gigantisch werelddeel, dat opnieuw ontdekt wordt. HAARLEM. De inwoners van Haar lem krijgen de komende weken de gele genheid zich te laten informeren over de toekomstige ontwikkelingen in het ver keersbeleid ter stede. Een werkgroep waarin diverse disciplines zijn vertegen woordigd, heeft deze week de laatste hand gelegd aan de eerste zeven delen van het verkeerscirculatienlan. zich de plaats van opberging herinnerde”. De commissie zegt van alle overheidsin stanties die tot nu toe benaderd zijn alle medewerking gekregen te hebben bij het onderzoek van archieven. In de meeste gevallen hebben ook de benaderde parti culieren toestemming tot inzage in particu liere archieven gegeven. In een enkel geval (de archieven-Kortenhorst) kreeg de com missie nog geen uitsluitsel. Van belang noemt de commissie het dat Menten de commissie schriftelijk toestemming gaf zijn particuliere stukken, die bij overheidsinstanties of in archieven van zijn vroegere advocaten worden bewaard voor haar onderzoek te raadplegen. Het nu reeds bijeengebracht archiefmateriaal ov er de zaak-Menten is volgens de commissie „immens” en het aantal te verhoren perso nen zal groot zijn. Aanvankelijk waren door de spuiter in het Ekofisk-olieveld verscheidene duizen den vierkante kilometers zee met olie be-, dekt. Gisteren verklaarde de leider van de Noorse crisisstaf, Hans Christian Bugge, dat de vlek nog maar 400 vierkante kilome ter groot was, ongeveer een tiende deel van de oorspronkelijke oppervlakte. Volgens milieubeschermers is het biologisch even wicht waarschijnlijk niet verstoord. Johan Fabricius: Het „waarom?” van het leven heeft geen „daarom”. Het is dwaas en ondankbaar ernaar te speuren. Zaterdag houden de Amerikaanse en Franse presidenten en de regeringsleiders uit de overige landen een discussie over de economische situatie in de wereld. Volgens de vier grote EEG-landen, aangevoerd door Frankrijk, hoeft Jenkins daarbij niet aanwezig te zijn. De ministers van Buiten landse Zaken van de kleine EEG-landen legden zich hier dinsdag bij neer. Tijdens de felle openbare discussie in I het Heimathaus in Neuwied zei Veldhof: I „Maar men kan ook moorden zonder te STAVANGER (DPA). Sneller dan men verwacht had verdwijnt de olievlek in het noorden van de Noordzee. Naar gisteren officieel in Stavanger werd mee gedeeld hebben de schepen die de olie van de zeespiegel moesten wegzuigen, op dracht gekregen naar huis terug te keren. Tegen de zin van de Fransen en Engel- sen is de Europese Commissie, vooral op Nederlands aandringen, tenslotte toch op ambtelijk niveau betrokken bij de voorbe reiding van het Londense overleg, tenmin- ste op een bijeenkomst in Washington. Over het beraad van tien dagen geleden in Parijs tussen ministers van de Grote Vijf (Italië en Canada waren afwezig) wilde Van der Stoel geen oordeel geven. Er hangt nog een waas over dit beraad, of het wel tot de voorbereiding van de Londense top behoorde, zo zei hij. Veldhoen liet de Duitsers weten zijn op merking over Buback te willen intrekken. Maandagmiddag maakte de regionale ra- dio-omroep melding van het incident, waarna officier van Justitie Braun te Ko blenz de bandopname van het debat op vroeg en na het beluisteren daarvan liet Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, I Koning Uitgave schieten. Schrijftafelmoordenaars noe men wij die. Meneer Buback was er helaas zo een. Moordenaars vermoorden moorde naars”. Na zijn uitspraak ontstond er ru moer in de zaal en sloot de discussieleider het debat. Hij beschuldigde de delegatie ervan de gastvrijheid in Neuwied te heb ben misbruikt door de naam van Buback door het slijk te halen. Zowel Veldhof als Nico Roozen, leider van de KGIJ-delega- tie, bood later zijn verontschuldigingen aan. DEN HAAG (ANP). De Schöffer-commissie van onderzoek betreffende het opspo- rings- en vervolgingsbeleid inzake Menten vanaf 1945 tot de zomer 1976 heeft bekend gemaakt dat haar onderzoek tenminste een vol jaar in beslag zal nemen. De commissie hoopt haar voorlopig archiefonderzoek omstreeks de zomer 1977 te kunnen afsluiten, in de herfst de verhoren te houden, in de winter 1977-1978 de definitieve verslaggeving te kunnen beginnen, zodat in de lente of op zijn hoogst tegen de zomer van 1978 het eindverslag kan worden ingediend. Een en ander heeft de commissie meege deeld in een tussentijds verslag van haar activiteiten aan de minister van Justitie. In haar verslag zegt de commissie dat het niet in haar bedoeling ligt geregeld omtrent de resultaten van haar onderzoek te rappor teren. „Het lijkt namelijk onverstandig dergelijke resultaten voortijdig te melden, terwijl nog niet alles in onderlinge samen hang kan worden overzien en beoordeeld,” aldus de commissie. Uit het verslag blijkt dat de commissie al in de loop van januari de beschikking kreeg over dossiers in de zaken Menten, Velser-Affaire en Schallenberg. Van groot belang noemt de commissie de vondst van archiefmateriaal in Amsterdam waar zich onder meer het oude strafdossier-Menten bevond, dat „zo goed opgeborgen is ge weest dat slechts één archiefdeskundige Vanaf medio mei tot begin juli zal dagelijks via de radio een waardering van de weersvooruit zichten voor hooikoortspatiënten worden gegeven Dit bericht zal worden uitgezonden in de medede-, Imgenrubriek van de NOS om 17.55 uur via Hilversum-2 midden golf 402 en de verschillende FM- kanalen, zo is door het Leids Aca demisch Ziekenhuis meegedeeld De borgsom die moet worden betaald voor het vrijlaten van de Nederlandse schepen, wordt volgens de redersverem- ging door de reders individueel betaald. In bepaalde gevallen is een garantie van de Nederlandse overheid mogelijk Minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel heeft gisteren in de Europese ministerraad in Brussel getuigd van zijn grote ongenoegen over het recente optre den tegen Nederlandse vissersschepen. „In Nederland was de verontwaardiging - om geen ander woord te gebruiken - groot en algemeen”, zo zei de bewindsman letter lijk. Uit betrouwbare bron werd gisteravond in Brussel vernomen, dat de Europese Commissie de brief, waarin zij Ierland opdracht geeft zo snel mogelijk een einde te maken aan de eenzijdig ingestelde natio nale visserijmaatregelen, al geruime tijd klaar had liggen. De brief werd evenwel pas verzonden toen Nederland bij de Com missie protesteerde tegen het opbrengen van de tien visserij schepen door Ierland. De Deense marine heeft gisteren een korvet gestuurd om drie Deense treilers bij te staan, die meldden dat Nederlandse collega’s hun netten hadden stukgevaren. Een woordvoerder van het ministerie van Visserij in Kopenhagen verklaarde later: „Het ziet er niet zo ernstig uit. We zullen de aankomst van de schepen af wachten, zodat we de schade kunnen op nemen $0= Deze punten, alsmede energievraagstuk ken zijn in Londen op de agenda voor zondag gezet, daarbij zal Jenkings dus wel aanwezig zijn. Minister Van der Stoel sprak gisteren in Brussel van een uiterst magere interpretatie van het akkoord van Rome. Het is immers waarschijnlijk dat zaterdag" onderwerpen worden aange roerd die de Gemeeenschap als geheel raken. Van der Stoel wees er evenwel op, dat Jenkins zelf direct met deze regeling had ingestemd. Nederland zal zich alleen gebonden ach ten aan de „oriëntaties” die de Londense top zal opleveren, voor zover er aan Euro pese zijde een mandaat aanwezig was voor de vertegenwoordigers van de EEG (naast In september bespreekt de raadscom missie voor openbare werken de officiële reacties uit de bevolking op het zogenoem de VCP. Voorts verschijnt er nog een acht ste deel van het verkeerscirculatieplan, waarin het beleidsvoornemen van B. en W van Haarlem aan de gemeenteraad wordt voorgelegd. De eerste zeven delen bevat ten inventariseringen van de huidige ver keerssituatie, autogebruik en parkeerpro blemen, terwijl door de werkgroep ook prognoses zijn gegeven en een aantal plan nen is opgesteld ter verbetering van de verkeerssituatie. IS» DEN HAAG/BRUSSEL/KOPENHA- GEN (ANP/UPI)De redersvereniging van de Nederlandse zeevisserij verwacht, dat wanneer Ierland niet uiterlijk vrijdag de instelling van een eigen visserijzöne van 50 tot 100 mijl ongedaan maakt, de Kleine EEG-landen niet bij economische top in Londen Jenkins is dat ook de Britse gastheer, Callaghan, omdat Engeland ook in de EEG het voorzitterschap vervult). „Evenmin is de gevonden oplossing voor ons een voor beeld voor eventuele volgende topbijeen komsten”, zo zei Van der Stoel. Het vuilnis in de Parijse straten blijft zich ophopen nu het personeel van de reinigingsdienst inmiddels veertien dagen in staking is. De militairen die zijn ingezet om hun werk over te nemen kunnen, getuige de grote hopen afval, dit werk niet helemaal aan. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De officier van Justi tie van Koblenz onderzoekt momenteel of Alex Veldhof uit Rijswijk kan worden vervolgd wegens smaad. Veldhof, lid van het landelijke PvdA-comité tegen Berufs verbote, noemde zaterdagmiddag in het Westduitse Neuwied, de partnerstad van Beverwijk, de begin april door terroristen vermoorde procureur-generaal Siegfried Buback een „schrijftafelmoordenaar”. De Rijswijker maakte deel uit van een dele gatie van de Kritische Gemeente IJmond. die vorige week vrijdag, zaterdag en zon dag Neuwied bezocht om met kerkelijke en maatschappelijke groeperingen over de zogenoemde Berufsverbote te discus siëren. (zie ook pag. 2) door de Europese Commissie aangespan nen procedure voor het Europese aange spannen procedure voor het Europese Hof van Justitie in Luxemburg over het con flict rond tien Nederlandse visserijsche- pen maandag zal beginnen. De procedure zou ongeveer twee weken kunnen duren. In de Braziliaanse plaats Sao Bartolo meu is een rotsblok van 10.000 ton al jarenlang een bezienswaardigheid waar de inwoners aan gewend raakten. Boven dien hield de rots bij regen het slik tegen dat anders op de huizen van de meren- deels arme bevolking zou terecht komen. Maar na een enorme hoosbui dreigt er gevaar: het rotsblok is bijna een halve meter verschoven. De autoriteiten hebben hebben nu het plan om de bewoners te evacueren. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 02208 - 3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1