CONSUMENTENBOND TELEURGESTELD OVER NIEUWE MAKELAARSREGELING ALLE ACTIES BIJ CONCERN OPGESCHORT Confectie-industrie staakt produktie COLOMBIA STAAKT UITVOER KOFFIE Boersma: Veiligheid en gezondheid in bedrijf kregen nog te weinig aandacht Kans op acties in bioscopen en horeca Werkgelegenheid gezondheidszorg neemt toe Verlaging van hypotheekrente „Van Gelder zal lening moeten accepteren” R. BONDEN: NBM geeft toe: Eigenlijk verandert er niet veel Gevato VOORRAAD KOSTUUMS !S VEEL TE GROOT Wegens scherpe prijsdaling Staatssecretaris: Detam nu ook voor huisvrouwen Britse onderscheiding voor mr. G. Wagner !0 WOENSDAG 4 19 7 7 ME ECONOMIE 21 Rotobrite 1 (Van onze correspondent) HENGELO. De raad van bestuur van VMF-Stork is bereid tot een gesprek met de vakbonden en minister Lubbers (Economische Zaken) „zonder voorwaarden vooraf” over de dreigende sluiting van een aantal VMF-vestigingen. De bezetting van de VMF-dochter SPPM in Hengelo is daarop opgeheven. AMSTERDAM (ANP). ,,De veiligheid en de ge zondheid binnen het be drijf en de overige arbeids omstandigheden, die be- MH „Het regent klachten van mensen die Vrijdag drie-partijenoverleg VMF (Van onze correspondent) In de afgelopen maanden zijn de prijzen Volgens de heer Verstraeten van de in dustriebond NKV heeft de zogenoemde De regeling is er vooral op gericht een grote prijzenslag op de markt van de kos tuums te voorkomen. Een grote voorraaad vergroot het risico van een aanzienlijke prijzenslag. De confectie-industrie heeft nu gezamenlijk besloten daar iets tegen te landelijke „shorttime”-regeling geen fi nanciële gevolgen voor het personeel. doen, om te verhinderen dat elk bedrijf voor zich zelf zou knokken zodat er zeker enkele failliet zouden gaan. Zowel door de NEVEC als door de vakbond wordt de „shorttime”-regeling een voor Nederland unieke maatregel genoemd. Bij Macintosh in Stein gaat het personeel van het kostuumatelier vanaf 9 mei verplicht met verlof. UTRECHT (ANP). De bedrijfsvereni ging Detam heeft via een statutenwijziging haar naam veranderd in voluit „Be drijfsvereniging voor detailhandel, am bachten en huisvrouwen”. Dat is gebeurd om duidelijker te laten uitkomen, dat huis vrouwen een „eigen” bedrijfsvereniging hebben. De bijna twee en een half miljoen getrouwde huisvrouwen in Nederland zijn namelijk voor de algemene arbeidsonge schiktheidswet (AAW) verzekerd bij de Detam. Binnenkort verschijnt in de Staatscou rant de publikatie van het besluit waarin staatssecretaris Mertens van Sociale Za ken zijn goedkeuring hecht aan de naams wijziging. In hetzelfde besluit is ook een statutenwijziging goedgekeurd die in houdt, dat in het bestuur van de bedrijfs vereniging drie vrouwenorganisaties zijn vertegenwoordigd, namelijk het Landelijk Katholiek Vrouwengilde, de Nederlandse Christen-Vrouwenbond en de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen. ouds is de aandacht, ook van werkgevers en werknemers, pri mair gericht op het inkomen en de hoogte van de sociale voor- Afgelopen maandag is aan economische zaken in Den Haag om snelle .hulp ge vraagd. Het bedrijf in Oss werd vier jaar geleden door Japan overgenomen, maar de resultaten waren niet zoals de Japan ners hadden verwacht. Vooral de laatste jaren waren de cijfers ongunstig De vakbonden FNV en CNV zijn inge schakeld om een juiste oplossing in deze problemen te helpen vinden. B en W van Oss hebben de ministers van Economische en Sociale Zaken ge vraagd op zeer korte termijn maatregelen te nemen om Rotobrite voor Oss te be houden STEIN. Macintosh Confectie in Stein gaat volgende week de produktie van herenkostuums voor een periode van vier weken helemaal stopzetten. Tot en met juli zullen alle confectiefabrikanten in Nederland gedurende drie tot vier weken de kostuumfabricage staken. nieuwe poging als de overheid steun blijft weigeren derhalve van slechts één partij courtage ontvangt. „De enige duidelijkheid die door de NBM is gegeven, is het schriftelijk vastleg- gén van opdrachten. Alle andere proble men blijven gewoon bestaan", zegt D. M. Bos, adjunct-directeur van de vereniging „Eigen Huis”. UTRECHT (ANP). De NW-bond Mercurius en de Voedingsbonden FNV (bond voor werknemers in de voedings- en genotmiddelenindustrie en de horeca) bereiden acties voor bij de bioscoopbedrijven. Kaderleden hebben hiertoe gistermiddag in Utrecht besloten. Inzet is het nog steeds niet tot stand komen van een aanvaardbare cao voor de rond duizend werknemers in deze bedrijfstak. Volgens een mededeling van de vakbonden zullen de'acties een overval-karakter krijgen. Nog deze week zullen de bonden met vlugschriften het bioscooppubliek informeren over de houding van de bioscoop-exploitanten. In een brief aan de Nederlandse Bioscoopbond (de werkgeversorganisatie) hebben de bonden een ulti matum gesteld dat op 17 mei afloopt. De bonden stellen, dat het cao-overleg voor die tijd tot een bevredigend resultaat moet hebben geleid. hebben te maken met makelaars die zowel voor de koper als verkoper van een huis werken. In Amsterdam hanteert de Make laars Vereniging Amsterdam (MVA) al ge ruime tijd het systeem van eenzijdige cour tage. En uit die hoek hebben we de laatste drie jaar geen enkele klacht ontvangen. De makelaar kan naar ons oordeel slechts aan één kant staan”, aldus Bos. De Consumentenbond: „Wij hadden ge- beidsraad zal overleg plaats heb ben tussen overheid en georgani seerd bedrijfsleven" hoopt dat de NBM verder zou zijn gegaan. De verkoper van een huis kan schriftelijk vastleggen dat zijn makelaar niet met de toekomstige koper in zee gaat, maar wat moet de aspirant-koper nou vastleggen?” „Een makelaar biedt namens een verko per een huis aan. De koper kan eigenlijk alleen maar ja of nee zeggen. De makelaar heeft toch een machtspositie. Er zijn ko- Boersma voorspelde dat ook onder de gewijzigde veiligheids wet veel zal afhangen van het eigen initiatief van de „belang hebbende bedrijfsgenoten”. pers genoeg", verklaart een voorlichter van de Consumentenbond UTRECHT. (ANP) Als Van Gelder door de overheid aangeboden steun voor voort zetting van de papierfabriek in Apel doorn afwijst, stevent het concern recht op een conflict met de vakbonden af. Bestuurder W. van der Stokker van de Industriebonden FNV verklaarde dit gis teren nadat de raad van bestuur van het papierconcern de bonden op de hoogte had gesteld van een gesprek tussen Van Gelder en Economische Zaken. Dat ge sprek ging over de- mogelijke finan- cieringsvorm voor het gedeeltelijk door draaien van de fabriek in Apeldoorn op basis van het plan dat de werknemers van deze fabriek hebben ingediend. Dat plan komt erop neer dat de fabriek die Van Gelder wil sluiten kan blijven bestaan met 250 van de nu ruim 500 werknemers. De vakbonden vinden het plan „realis tisch”. Van Gelder heeft nu van het ministerie van Economische Zaken te horen gekre gen dat er geen overheidssubsidie in zit, maar dat het eventueel wel mogelijk is dat er leningen worden verstrekt. Op 28 april heeft Van Gelder laten weten, alleen een overheidssubisdie aanvaardbaar te vinden om voor het concern de financiering van het plan-Apeldoorn rond te krijgen. Over een mogelijke lening heeft Van Gelder nog geen definitief standpunt, zo heeft het concern de bonden gisteren gezegd. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben er inmiddels bij de minister op aange drongen zijn besluit Gevato geen finan ciële steun te geven, blijvend ongedaan te maken. Ook het Tweede-Kamerlid Van Zeil (KVP) wil proberen gedaan te krijgen, dat Gevato zes miljoen aan steun krijgt. GRONINGEN (ANP). De Bonds spaarbank Noord-Nederland verlaagt per 4 mei de hypotheekrente voor 5- jarige contracten van 9 naar 8,75 pet. Deze verlaging is een gevolg van de, zij het aarzelende, dalende tendens op de geld- en kapitaalmarkt en de gunstige spaarresultaten van de laatste maan den in Groningen en Drente. Ook met ingang van 4 mei wordt de rente voor 5- jarige spaarbiljetten aan toonder op 8,25 pet gesteld, aldus de spaarbank. van 3.37 dollar gezakt tot 2.90 dollar per Amerikaans pond. Hierdoor is paniek en verwarring ontstaan op de internationale koffiemarkt, die de afgelopen twee jaren niets anders dan stijgende prijzen heeft meegemaakt. Woordvoerders van de ondernemings raad van Gevato zeiden gisteren, de lilde dag sinds het Deense moederbedrijf Plum- rose aankondigde de Gevato te willen slui ten, „de zaak meer dan beu te zijn.” Nadat eerder overleg over overname van Gevato met de Vleesmeesters mislukte, is nu ook de principe-overeenkomst met de daarop volgende gegadigde, Homburg-Mignon, zo goed als mislukt. Inmiddels is al weer een nieuwe liefhebber komen opdagen, de fir ma Van der Laan (bedrijven in Waspik, Leidschendam en Montfoort) maar bij Ge vato heeft men weinig vertrouwen in de De Nederlandse Bond van Makelaars zegt met de nieuwe regeling de consument beter te willen beschermen. „Eigenlijk ver andert er niet veel”, geeft een zegsman van de NBM toe, „maar met het schriftelijk vastleggen van opdrachten weten alle par tijen waarmee men bezig is. En je voor komt situaties waarbij makelaars nog kunnen zeggen: je krijgt het huis niet als je niet direct betaalt. De opdrachten worden nu schriftelijk vastgelegd”. met die van een vakantieganger. „Wie denkt bij het maken van zijn vakantieplannen allereerst aan de gevaren van zijn reis?” Boersma zei gehoopt te hebben dat de twee veiligheidsdagen in Amsterdam samen zouden zijn gevallen met de presentatie aan het parlement van zijn wetsont werp op herziening van de Veilig heidswet van 1934. De SER was het volgens hem unaniem eens met de in het ontwerp voorgestel de wijzigingen op de oude wet Het wetsontwerp biedt volgens de minister ruime mogelijkeden om de wérknemers bij hun ar beidsomstandigheden te betrek ken, en wel op twee manieren. „Op centraal niveau wordt ge dacht aan een samenwerkings verband, waaraan de naam Ar beidsraad is gegeven. In die Ar- Voor de beveiliging „aan de ba sis” voorziet het wetsontwerp volgens minister Boersma door overlegcommissies in de daartoe aan te wijzen bedrijven. „Dit ove rleg strekt zich zowel uit tot de planning van de bedrijfsleiding met betrekking tot de arbeidsom standigheden, alsook tot de wijze waarop binnen het bedrijf com creet gestalte wordt gegeven aan deze planning en aan de geldende wettelijke voorschriften". Een dreigende bezetting gistermiddag van de spoorlijn tussen Arnhem en Utrecht is niet doorgegaan. Dat is een gevolg van de mededeling van het mini sterie van Landbouw, dat de beslissing om geen overheidssteun te geven aan Ge vato, is opgeschort. De Arbeidsraad mag dan in Nederland ’n geheel nieuw insti tuut worden genoemd, buiten on ze grenzen zijn daarmee verge lijkbare instellingen reeds in het leven geroepen”. BOGOTA (AP). Colombia heeft de verkoop van koffie aan het buitenland stopgezet nadat op de koffiêmarkten van Londen en New Vork de prijzen een scher pe daling hadden ondergaan. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Kopers en verkopers van een huis kunnen vanaf 1 juli schrifte lijk vastleggen of zij we) of niet akkoord gaan met de dienstverlening van hun ma kelaar aan de andere partij. Deze nieuwe regeling heeft de Nederlandse Bond van Makelaars (NBM) gisteren bekendge maakt. De veelomstreden dubbele courtagebe- rekening van makelaars, waarbij zij hun kosten op zowel de koper als verkoper verhalen, zal met de nieuwe regeling nau welijks een verandering ondergaan, zo verwacht de Consumentenbond. Met de vereniging „Eigen Huis” is ook de Consumentenbond van mening dat het stukje inspraak dat de NBM de consument verleent een eerste voorzichtige stap is op weg naar het zogenoemde eenzijdige sys teem, waarbij de makelaar zich verplicht voor slechts één partij op te treden en den kosten. In de laatste jaren legde de moeilijke situatie op de arbeidsmarkt op ons allen be slag. Dat velen in de kwaliteit van hun arbeidsmilieu geen hoge pri oriteit lijken toe te kennen Iaat het tweedaags zich wellicht ookzo verklaren dat Deze opschorting is te danken aan een gesprek dat begin volgende week wordt gehouden tussen minister Van der Stee (Landbouw) en personeelsvertegenwoor- digers. Afhankelijk van de resultaten van dat overleg zullen de personeelsleden van het in grote moeilijkheden verkerende be drijf Gevato bekijken, wat hen te doen staat. Door de onverwachte beslissing van de Japanse hoofdaandeelhouder Dai Nippon in Tokio, bevindt de drukkerij Rotobrite in Oss zich in ernstige moeilijkheden. Volgens algemeen directeur A. H. Bloe- mers staat de werkgelegenheid voor 350 personeelsleden op de tocht als niet snel hulp wordt verleend. Het gaat hier om een gespecialiseerd bedrijf met hoogwaardig geschoold personeel, dat vooral in Noord- Brabant moeilijk herplaatsbaar zal zijn. De heer Bos van de vereniging „Eigen Huis,, voegt daar aan toe: „Veel verkopers van huizen zal het een zorg zijn of een makelaar voor beide partijen optreedt. De verkoper wil in de regel zo snel mogelijk van zijn huis af voor een prijs die hij in zijn hoofd heeft en meestal wel krijgt”. Willen de werknemers met een zekere deskundigheid kunnen meepraten over de veiligheid van hun arbeidsomstandigheden, dan dienen zij daartoe nuttige informatie te krijgen. „In de eer ste plaats moeten de werkne mers, zoals ook door de SER is opgemerkt, ’t recht hebben over die zaken te worden- geïnfor meerd welke voor een juiste be oordeling van hun arbeidsom standigheden van belang zijn". Daarbij is volgens Boersma ook van belang dat de wettelijke plicht tot geheimhouding van de arbeidsinspectie vervalt. De gezamenlijke confectie-industrie, verenigd in de NEVEC (Nederlandse Eco nomische Vereniging van Confectie-indus trie) heeft in overleg met de vakbonden tot die maatregel besloten omdat de voorraad herenkostuums in Nederland te groot is. DEN HAAG (ANP). Mr. G. Wagner, president-directeur van de Nederlands- Britse multi-national Shell is door koning in Elizabeth van Engeland benoemdt tot honorary knight commander of the Order of the British Empire De versierselen van de orde zullen mr. Wagner op woensdag 4 mei door de Britse ambassadeur, sir John Barnes, in de Brit- se ambassade in Den Haag worden uitge- reikt. Ook de acties bij de ijzergieterij van VMF in Hengelo zijn opgeschort. Alle ac ties werden stilgezet, omdat de bonden en actievoerders immers als voornaamste eis hadden gesteld, dat het gesprek zonder voorwaarden vooraf over de VMF-proble- matiek zou plaatsvinden De raad van be stuur van VMF-Stork wilde daar aanvan kelijk niet van weten. Het gesprek tussen minister Lubbers, de raad van VMF en de vakbonden is vastge steld op aanstaande vrijdagavond 20 uur. Dit heeft bestuurder J. Schermer van de Industriebond NW gistermiddag meege deeld. Bij SPPM m Hengelo begon gistermor gen de tweede bezettingsdag. Voor de 300 werknemers van dit bedrijf is ontslag aan gevraagd. De actieleiders in Hengelo ne men aan, dat het drie-partijenoverleg zal betekenen, dat deze ontslagaanvragen weer worden ingetrokken Dat neemt met weg, dat de werknemers bij SPPM nog lang niet in feeststemming zijn. „We moeten ons voorbereiden op een eventuele negatieve uitslag van het open gesprek”, aldus een kaderlid van een van de bonden. De werknemers bij SPPM en de ijzer gieterij in Hengelo leven in het besef dat de toestand somber is en dat het vrijwel niet te vermijden zal zijn dat er ontslagen in de regio gaan vallen UTRECHT (ANP). Het aantal „manja- ren” in de gezondheidszorg is gestegen van 230.000 in 1975 tot 237.000 in 1976 en naar - schatting 245.000 in 1977. Met deze mededeling stelde staatssecre- - taris Hendriks (Volksgezondheid) gisteren T in Utrecht het ziekenhuispersoneel gerust, dat zich de afgelopen jaren nogal wat zorgen heeft gemaakt over de gevolgen van het beleid van de staatssecretaris voor de werkgelegenheid. Dat beleid is vooral gericht op versterking van de extramurale zorg, de zorg buiten ziekenhuizen en ande re inrichtingen en op vermindering van het aantal ziekenhuisbedden. Het is wel zo, dat de ziekenhuissector minder snel groeit dan de extramurale: voor dit jaar wordt de groei geraamd op respectievelijk ruim twee procent en drie en een half procent. Staatssecretaris Hendriks opende in Utrecht de internationale tentoonstelling voor ziekenhuizen en instellingen „Medica ’77”. Hij zei, dat de beleidsvoornemens die hij in 1974 in zijn structuurnota heeft ver meld, inmiddels al een zichtbaar effect hebben. Er is een stabilisatie opgetreden in de kostenontwikkeling. „Spectaculaire bedrijfsonge vallen en hun soms trieste gevol gen wekken altijd beroering, maar deze belangstelling pleegt na enige tijd, zoals na ander- soortige rampen ook het geval palend zijn voor de kwali- is, weer snel, weg te ebben .„Van- teit van het werkmilieu, verheugden zich in ons land tot voor kort in een niet zodanige belangstel- zieningen en de daaraan verbon- ling als naar mijn mening wel wenselijk zou zijn”. Dit heeft minister Boers ma van Sociale Zaken gis teren in Amsterdam ge zegd op congres van de Nederland se Vereniging van Veiligheidstechnici en het Veiligheidsinstituut. zij er bewust of onbewust van uitgaan dat veiligheid en gezond heid onder normale omstandig heden voldoende zijn verzekerd". Boersma vergelijkt deze houding „Met deze sterk dalende prijzen hebben de particuliere Colombiaanse koffie-ex- porteurs zich van de markt moeten terug trekken”, zo verklaarde de voorzitter van de Colombiaanse vereniging van koffie exporteurs, Gilberto Londono. De Colombiaanse regering eist van de exporteurs dat zij voor ieder pond uitge voerde koffie een bedrag van 3.23 dollar afdragen aan de centrale bank van Colom bia. Omdat de regering deze bepaling nog niet gewijzigd heeft lijden de exporteurs verlies. De particuliere exporteurs nemen niets meer af van de Colombiaanse plantages, waar door de gehele markt is vrijgekomen voor de nationale federatie van koffiepro ducenten De federatie heeft getracht de binnenlandse koffieprijzen op te drijven, welke slechts 30 procent van de wereld- prijs bedragen, aangezien de regering on geveer 70 procent opstrijkt. Voor iedere daling met een dollarcent per pond verliest Colombia jaarlijks acht miljoen dollar. Als de gemiddelde kof fieprijs dit jaar 2.90 dollar per pond zou bedragen, zouden de inkomsten van het land 370 miljoen dollar minder bedragen dan het geval was geweest, als de gemid delde koffieprijs op de wereldmarkt 3,37 dollar per pond was geweest. De prijsdaling wordt ondermeer aan de volgende twee factoren toegeschreven: het verbruik in de Verenigde Staten, de groot ste afnemer ter wereld, is sterk gedaald. Voorts zijn er voorraden op de markt gekomen die door de koffiebranders wa ren achtergehouden met het oogmerk te profiteren van verdere prijsstijgingen. Personeelsleden van het VMF-Stork bedrijf SPPM in Hengelo luisteren op het door hen bezette jabnetes terrein naar de aankondiging dat de bezetting zal worden beëindigd.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21