Na een jaar moet dan beslissing val len Onzorgvuldigheid leidde tot van SCH 171 bijna vergaan t F. Veldmeijer overleden vast aan eis Kapitein had schuld aan stranding van Meer bejaardenwoningen in Velsen-Noord nodig Bemanning loodsboot houdt nieuw schip IN DE VISHAL „Gelderland” jTi 5 van Voetbaltoernooi Zeeweg Ziekenhuis Ex-voorzitter VSV DIENSTLEIDING ZIET G^F.N MOGELIJKHEDEN BROKKENMAKER SNEL GEGREPEN Schuldige IJmuidense niet gestraft MATROOS BREEKT BEEN Uit enquête van bejaardenbond blijkt: Gevonden voorwerpen Meisje slipt met rijwiel houdt Capriolen oververmoeide „IJmond” autopuzzelrit automobilist IJMUIDEN-VELSEN 4 19 7 7 WOENSDAG M E I Oordeel van Raad voor de Scheepvaart te Gevolgen van De Raad voor de Scheepvaart verwijt het sluiseiland naar de binnenkomende boten op zee toe varen. Aan het einde van deze tenderproef zal be keken worden of het loodswezen in de IJmond defi nitief op tenderbeloodsing zal overgaan of dat men het oude systeem met een loodsboot wachtend buiten gaats zal handhaven. bleken, dat het uitgesloten is, dat de IJmond een nieuwe loodsboot krijgt. De leiding is wel bereid de „Pollux” te verbouwen om zo de accommodatie te verbeteren. IJMUIDEN Het Loodswezen heeft besloten om met ingang van de tweede helft van juni te starten met een proef met tenderbeloodsing in IJmuiden. Tij dens deze twaalf maanden durende proef zullen de loodsen niet met de loodsboot naar de binnenkomende schepen gebracht worden, maar zal dit gebeuren met loodstenders, veel kleinere boten, die telkens vanaf Verbouwing IJMUIDEN De bemanning van de loods vaar tuigen en ook van de loodsafhalers is bijeen geweest om te praten over de eis, dat men in de IJmond een nieuwe loodsboot wil hebben, die een goede accom modatie heeft, passend in deze tijd. De dienstleiding van het Loods wezen heeft meegedeeld, dat men aan de eis om voor 1 mei zo’n boot in IJmuiden te stationeren niet tegemoet kan komen en dat is ge- Weerstand 'n winkel vol kleur Oordeel van Raad voor de Scheepvaart - on- ■- ADVERTENTIE IJMUIDEN 1.421 in de Dennenkoplaan auto had aangereden Met schaafwonden en een lichte her senschudding werd ze naar het Zeeweg Ziekenhuis overgebracht vanwaar ze la ter op de avond naar huis kon worden vervoerd. i de kapitein, dat hij de zeilaanwijzingen niet heeft opgevolgd. Volgens deze aan wijzingen moet de haven in een zuidelij Inlichtingen over deze gevonden voor werpen zijn dagelijks te krijgen bij het politiebureau in IJmuiden. VELSEN Voor de vijfde achtereen volgende maal wordt zaterdag op het sportpark Zeewijk hef jaarlijkse voet- baltournooi georganiseerd van het Zee weg Ziekenhuis- AAN DE DINSDAGMARKT WERD AANGEVOERD: 330 kg. tong: 4 kisten tarbot en griet: 151 kisten kabeljauw; 1124 kisten kool vis; 409 kisten schelvis; 413 kisten wijting; 24 kisten schol; 30 kisten schar; 75 kisten makreel en 308 kisten diversen. Dat er bij het ongeval geen mensenle- vent te betreuren zjjn geweest, is voor een groot deel te danken aan de man moedige redding, die een Noorse heli- In de Bijzondere Commissie van het Georganiseerd Overleg is het standpunt van de bemanning van de IJmuider loodsboten door vakbondsvertegenwoor- diger C. de Geus duidelijk naar voren gebracht. Ook de verbouwing van een oude loodsboot wees hij af en hij stelde, dat er dan maar vervroegd een nieuwe loodsboot in aanbouw moet worden ge nomen. In de Bijzondere Commissie is tenslot te besloten, dat er op korte termijn een gesprek zal volgen tussen het hoofd van de afdeling operatie en de heer De Geus om te zien of er bij een verbouwing van de oude loodsboot echt geen goede op lossing mogelijk is. Als blijkt, dat een verbouwing weggegooid geld is, zal men zich opnieuw beraden over de eis van de IJmuider loodsbootbemanning. Aan het tournooi zal worden deelge nomen door elftallen van St. Joannes de Deo uit Haarlem, de Evangelisch Lu therse Stichting uit Amsterdam, het Eli sabeth Gasthuis uit Alkmaar, het Diaco nessenziekenhuis uit Heemstede, het St. Jozef ziekenhuis uit Heemskerk, het Pro vinciaal Ziekenhuis uit Santpoort en Reigersdaal uit Heerhugowaard. De wedstrijden beginnen om half tien. De aftrap zal worden yerricht door eco nomisch directeur drs. J. A. M. Maes. Omstreeks half zes zal de prijsuitreiking plaats vinden in de cantine op Zeewijk. VELSEN Een 12-jarige wielrijdster uit IJmuiden kwam dinsdagavond om half acht met haar fiets ongelukkig ten val op de Heerenduitjweg. Aan boord van de ha vensleepboot Stentor is een 25-jarige matroos uit Sittard gisteravond om half acht van een trap gevallen en daarbij zo ongelukkig terecht gekomen dat hij met een rechterbovenbeenbreuk moest wor den overgebracht naar het Zeeweg Zie kenhuis. drijfsklaar hebben liggen buiten de slui zen om zo nodig snel over te nemen en om te dienen als basis voor de belood- sing. De loodsbemanning stelt, dat de proeven zuiver moeten worden gehouden en dat de loodsboot dus niet moet gaan „invallen” wanneer het weer te slecht DE BESOMMINGEN WAREN: KW 11 f 1.800.-; KW 41 ƒ82.700,-; KW 221 4.800; VL. 73 45.856,50; SL 6 3000; UK 135 en UK 145 f 2.200,-; IJM 18 f 5.100; MM 27 1.600,-. Al in 1975 was er sprake van om over te gaan op tenderbeloodsing in de IJmond. Met name de loodsen waren hier fel op tegen, omdat zij de veiligheid van de loodsen niet gegarandeerd vonden. In de Bijzondere Commissie van het Geor ganiseerd Overleg bij het Loodswezen is toen gesteld, dat het onmogelijk was met de in IJmuiden aanwezige loodsaf- haalboten te „tenderen”. Men vond.dat eerst onderzoek moest komen naar een geschikt vaartuig, en dat dan pas na een proefperiode een beslissing genomen kon worden. In de zomer van 1976 nam de bejaar denbond daarom het initiatief om de behoefte aan dergelijke woningen onder de bejaarden te peilen. van de enquêteformulieren is ingevuld teruggekomen. Uit het onderzoek blijkt, dat 30 pro cent de voorkeur geeft aan een bejaar- tweemaal zoveel als de alleenstaanden liever in hun huidige woning gehuisvest blijven. Ruim 40 procent zou een wo ning willen hebben bij een dienstencen trum om zo hulp- en dienstverlening bij de hand te hebben. Alleenstaanden willen liever verspreid onder de mensen wonen, aangezien men dan meer kans heeft op contacten met andere leeftijds groepen en men zich meer voor steun en hulp op de omwonenden kan verlaten. Het rapport concludeert, dat indien er niet meer bejaardenwoningen in Velsen- Noord komen, er een overloop van be jaarden zal ontstaan naar de rest van de gemeente Vesen en naar naburige ge meenten. Het is een bewogen vergadering ge worden. C. Hoogland zei, dat het te verwachten was geweest, dat op de eis van de loodsbemanning de proeven met tenderbeloodsing geforceerd zouden wor den, hetgeen nu gebeurd is. Hij vond, dat men in ieder geval aan deze proeven mee moet werken om een goed beeld van de mogelijkheden en verschillen te krijgen ten opzichte van de beloodsing met de loodsboot. Een van de beman ningsleden stelde, dat juist nu het loods- vaartuig tijdens de proeven een soort hotel-functie krijgt, het een boot met een goede accommodatie moet zijn en VELSEN-NOORD Uit een door de Algemene Bond van Bejaarden in Vel sen-Noord gemaakt rapport blijkt, dat er meer bejaardenwoningen in Velsen- Noord moeten komen. Het rapport is opgesteld omdat er in Velsen-Noord maar zo weinig bejaardenwoningen zijn. De man die onder invloed van alcohol verkeerde kon worden achterhaald dankzij de oplettendheid van een oogge tuige die het kenteken noteerde. PRIJZEN IN GULDENS Per 1 kg. Heilbot 13.18, tarbot 13,78; grote tong 10,40-10,01; grootmiddel tong 11,91-11,10; kleinmiddel tong 12,19-11,67; tong één 13,07-12,31, tong twee 11,6-10,81. PER 40 KG.: Hammen met kop 186-164; poontjes 69-72; wolf 122-106; hake 254; leng 84- 70; lommen 76-72; tarbot 444-260; griet 324-164; kabeljauw één 119-114; kabel- jauw twee 127-109; kabeljauw drie 128- 124; kabeljauw vier 130-124; kabeljauw vijf 82-35; witte koolvis één 102; witte kool vis drie 92-90; koolvis één 57-54; koolvis twee 63-56; koolvis drie 70-59; koolvis vier 52-42; schelvis één 136-122; schelvis twee 108-90; schelvis drie 109- 76; schelvisx vier 93-48; schol drie 120; schol vier 84-78; wijting drie 88-45; bot 35-34;, haai 100-80; schar 77-59; makreel twee 56-33; schartong 116; horsmakreel 23-8. DEN HELDER Aan de gemeentelij ke visafslag in Den Helder zijn in de week van 25 tot en met 29 april door 97 kotters de volgende hoeveelheden vis aangevoerd: De automobilist, een inwoner uit Heemskerk, reed in noordelijke richting. Via een hekwerk en het wegtalud be landde het voertuig op de parallelweg waar het onherstelbaar beschadigd tot stilstand kwam. Met een gebroken knie schijf werd de onfortuinlijke bestuurder naar het St. Jozefziekenhuis in Heems kerk vervoerd. De SCH 171 kwam 23 februari in een vliegende storm terecht. Door een scheur bij de kluis, gevolg van een „harde ontmoeting met een ander vissersschip tijdens de vorige reis, door een vuilaf- voerkoker, waarvan de terugslagklep niet goed werkte en door de niet goed afgesloten luiken op het bovendek kwam water binnen dat zich achter bij het schutdek verzamelde. Normaal ge sproken kon het water hier weggepompt worden door twee lenspompen, maar een van de pompen was defect geraakt, ter wijl de andere niet meer werkte, door dat de aanzuigleiding verstopt was ge raakt door losslingerend karton, dat door het water uit elkaar was gevallen. op eigen kracht weer vlot te krijgen mislukten en toen een sleepverbinding met een te hulp gesnelde sleepboot ge maakt kon worden, was de Gelderland door stoten op de rots al zo lek, dat van vlottrekken geen sprake meer kon zijn. ke koers worden aangelopen en wordt geadviseerd om niet dichterbij de haven ingang te komen dan drie mijl noord, waar de loods aan boord komt. Boven dien is bij het aanlopen van de haven volgens het oordeel van de raad te weinig rekening gehouden met de vrij sterke stroming. Binnenkort krijgt het Loodswezen de beschikking over een boot, die bij Mul der en Rijke speciaal gebouwd is als loodstender en daarom is besloten met de tenderproeven te starten. Bij de proefnemingen zullen ook andere ten ders betrokken worden, zoals de „Grut to” uit de Scheldemond, de nieuwe klei ne „Kluut”, die al in IJmuiden ligt en mogelijk ook de twee bestaande loodsaf- halers „Alk” en „Albatros”- Toen dit ontdekt werd, heeft de eerste machinist direkt geprobeerd de aanzuig leiding door te prikken en toen dit niet lukte de andere pomp te repareren met onderdelen uit de verstopte pomp. Het magazijn, waarin de pompen stonden, liep echter snel vol, omdat de afvoerlei- ding van dit magazijn ook gedeeltelijk verstopt bleek. Door het openslaan van de deur naar de stuurmachinekamér, liep ook deze onder en vermoedelijk hebben niet zeevast gesjorde planken de hydraulische bediening van het visstort- luik stukgeslagen, waardoor dit luik ook niet meer sloot. Twee in allerijl per helicopter aangevoerde pompen konden al het binnenkomende water niet ver werken en toen ook nog de stuurmachi- ne zelf door losdrijvende materialen stukgestoten werd, was het schip een speelbal van het weer. Toen moest de schipper, gezien de kans, dat ook de vriesruimen vol zouden kunnen lopen, het sein „schip verlaten” geven. Tenderbeloodsing ondervindt ook bij de bemanning van de loodsboten tegen stand, omdat er dan een sterke inkrim ping van personeel plaats zal hebben. Van de bijna honderd mensen bij deze dienst zal meer dan de helft moeten verdwijnen. Bovendienst vreest men een teruggang in de service aan de scheep vaart, omdat de loodsdienst al bij lagere windkracht zal moeten worden gestaakt. De directie van het Loodswezen wil de loodsboot tijdens de tenderproeven be (Van onze sportredactie) VELSEN. Na een ziekbed van een half jaar is gisteren ex-voorzitter van VSV, de heer F. Veldmeijer overleden. Freek Veldmeijer, die tien jaar lang voorzitter is geweest van de voetbalver eniging, werd 47 jaar. Freek Veldmeijer was indertijd direct betrokken bij de fusie tussen VSV en Stormvogels, die de vereniging Telstar opleverde. Hij bleef direct bij VSV be trokken en zette zich in zijn functie als voorzitter van VSV met veel enthousias me Vier jaar geleden in voor de oprich ting van een nieuwe kantine en kleedac- commodatie. De heer Veldmeijer was in het dagelijks leven administrateur bij de IJmond MTS. VELSEN. In de week van 22 tot 29 april zijn bij de Velsense politie de volgende gevonden voorwerpen binnen gebracht: 1 pr. herenhandschoenen, 2 boeken, zwart glacé dameshandschoen, zwart kinderjasje, goudkl. horloge, sleu telring met 1 sleutel, horloge met zwarte wijzerplaat, portemonn. met inh. en pakje vlees, groen etui met 3 sleutels, handelaars kentekenplaat, oudrose kin- derrokje, hondepenning, zilverkl. dames horloge, zilveren hangertje, ring met 7 sleutels, lipssleutel. honderiem, b.b., ring met 3 sleutels, damesbril, Simca. sleutels, sleutelhanger met 4 sleutels, safesleutel, hondehalsband met pensleutelhanger met 3 sleutels,, zwarte dameshandschoen, bruine dameshandschoen, bruin-geel kinderschoentje, zilveren arband. 1 pr. klompschoentje en 1 pr. kinderschoen- tjes, plastic etui inh. lidmaatsch.kaart, sleutelhanger met 2 sleutels, hondepen- ning.groene parkiet, blauwe bivakmuts. 2 sleutels, benzinedop met sleutels. IJMUIDEN Het Amsterdams ge rechtshof heeft dinsdag een mevrouw uit IJmuiden schuldig verklaard zonder haar echter een straf op te leggen. Dit was overeenkomstig deeis van de pro- cureur-generaal. Mr. H. G. van Everdin- gen. Zij stond terecht omdat ze een hond had aangespoord een man met wie ze op gespannen voet stond aan te vallen. Deze man belde dronken bij haar aan en vroeg om een biertje. Haar man en haar zwager gooiden hem vech tend de deur uit. De vrouw vond het nodig ook haar hond erbij te betrekken. Eerder was zij al door de Haarlemse rechtbank schuldig verklaard zonder dat haar een straf werd opgelegd. Dat had zij niet goed begrepen, zodat ze in cassa tie bij de Hoge Raad ging. De Hoge Raad verwees haar zaak uiteindelijk te rug naar het Hof. Uit het onderzoek is naar voren geko men, dat de Gelderland langs de noord kust van Porto Rico naderde en in afwachting van een loods, naar de ha veningang manieuvreerde. In de zeil- aanwijzing voor San Juan zou staan, dat die bij de haveningang aan boord zou komen. Na een zware regenbui, die het aflezen van het radar zeer bemoei lijkte, zag men land vooruit, dat niet in overeenstemming was met de gevolgde koers. Hard bakboord-roer en volle kracht achteruit konden stranding niet meer voorkomen. Pogingen om het schip Om de tenderproeven te begeleiden zal er een stuurgroep worden samengesteld van specialisten en betrokkenen, die na negen maanden een tussentijds advies over de tenderbeloodsing moet uitbren gen. Als aan het eind van de proefperio de blijkt, dat tenderbeloodsing in IJmui den mogelijk is, zullen er plannen uitge werkt moeten worden om te zien, wat de gevolgen daarvan zijn voor het per soneel aan boord en aan wal en hoe die definitief moet worden ingevoerd. Mocht blijken dat tenderbeloodsing niet geheel aanvaardbaar is, dat moet men plannen maken pm tot andere oplossingen komen. Vier van de zes schepen, die in IJmui den ter beschikking staan aan het loods wezen; op de voargrand de t'c':' r de „Albatros en aan de steiger de „Kluut”, de oude ..Geep” en de „Alt:' voor de tenderproeven komen daarbij de „Pluvier”, die bij Mulder en Rijke in aanbouw is en binnenkort kan varen en de „Grutto”, een loodstender van Damen, die al in de Scheldemond als afhaler is ingezet. De Raad voor de Scheepvaart merkt na het onderzoek op, dat weer duidelijk blijkt, dat er tijdig maatregelen geno men moeten worden als er zwaar weer dreigt en dat bovendien alle apparatuur, waarvan uitvallen gevaar voor het schip en de bemanning oplevert, optimaal werken moet. Omdat het een taak is van de schipper om hierop te letten, straft de raad 'schipper Jonker door hem de bevoegdheid om als schipper op een zeevissersvaartuig te varen te ontnemen voor de tijd van twéé weken. IJMUIDEN. De Raad voor de Scheepvaart vindt, dat schipper W. Jon ker uit Katwijk schuld heeft aan het bijna verloren gaan van de hektrawler SCH 171 „Cornelis Vrolijk”. Het schip moest op 23 februari 1976 bij de Viking- bank door de bemanning verlaten wor den, omdat het schip volliep in een vliegende storm. Eerste machinist M. W. Guyt uit Katwijk wordt geen schuld verweten, al is hij wel in zijn taak tekort geschoten. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de ramp met het schip te wijten is aan allerlei zorgvuldigheden en veronachtzaming van de veiligheidsregels. IJMOND De scheidsrechtersvereni- ging „IJmond” organiseert zaterdag 14 mei een autopuzzelrit. Voor dit evene ment hebben zich veertig deelnemers gemeld. De start van de rit is bepaald om half zeven ’s avonds bij de KIC- handbalkantine van sportpark Rooswij k. De dienstleiding wees er bovendien op, dat er deze zomer gestart wordt met de tenderproeven en om aan de accommo- datieproblemen aan boord van de loods boot tegemoet te komen, zullen de be manningsleden buiten het wachtlopen vrij zijn om naar huis te gaan. De bemanning heeft met dit antwoord geen genoegen willen nemen en houdt vast aan de eis om een nieuwe loodsboot te krijgen. voor de tenders wordt. Volgens hen mag dè loodsboot alleen invallen, als de tenders door technische mankementen niet gebruikt kunnen worden. Alleen dan kan bepaald worden, hoe groot het verschil in service is tussen de loodsboot en de tenders. kopter heeft uitgevoerd, waarbij een van dé kikvorsmannen zelfs uit een gekap seisde dinghy geslagen bootsman wist te redden. De volgende dag werd de SCH 171 door de Noorse sleepboot „Salvator” onbemand, met werkende radar, de navi- gatielichten aan en een nog altijd draai ende hulpmotor, vastgemaakt en naar Bergne gesleept. IJMUIDEN Een kwartier nadat hij een geparkeerde is een 69-jarige inwoner van IJmuiden dinsdagavond om half twaalf in zijn woning door de politie aangehouden. Bij het onderzoek, waarbij enquête formulieren aan alle bejaarden zijn ge geven en aan alle leden van de bond, die tussen de 55 en 65 jaar waren, heeft men medewerking gehad van een lid van de sociale werkgroep van de VAK en van de projectleider van de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden. De helft Proeven met „Tenderbeloodsing” in IJmond gaan in juni starten VELSEN Waarschijnlijk als gevolg van oververmoeidheid raakte een 21- jarige autobestuurder dinsdagochtend om tien minuten over zeven met zijn voertuig van de rijbaan van de A 9. Het ongeval gebeurde een paar kilometer ten zuiden van de ingang van de Velser üunnel. bovendien wezen anderen erop, dat de IJmond nog zonder goede boot zou zit ten als de tenderproef geen succes zou worden. Daarom besloot men vast te houden aan de eis, dat er in de IJmond een nieuwe loodsboot moet komen. En men geloofde eigenlijk niet, dat zoiets onmogelijk zou zijn. Voor de verbou wing van de „Pollux” voelde men niets. „We moeten duidelijk stellen, dat een verbouwde Pollux niet in IJmuiden hoeft terug te komen?’ 60.297 kg Tong 657.276,88 van 1378 990, 9.274 kg Tarbot 83.219,85 van 1573 468, 120.380 kg Schol f 246.907,18 van 320 166, 28.595 kg Kabeljauw 58.651,84 van 620 101, 7.702 kg Griet 26.513,50 van 469 f 273, 14.735 kg Schar 16.027.70 van f 183 083, 5.360 kg Wijting f 9.163,26 van 300 149, 19.930 kg Bot 14.401,27 van f 088 060, kg Harder ƒ5.172,97 van ƒ374 279, 090 kg Poon 1.691,65 van f219 151, 656 kg Inktvis 2.013,44 van 450 f 268. 260 kg Makreel 300,00 van 116 115, 235 kg Rog f 479,25 van 229 209, 122 kg Paling 1.653,75 van 135, 94 kg Tongschar 452,53 van 520 461, 7.794 kg Diversen 9.582,63. Totaal in kg: 277.795. Totale prijs 1.135.507,06. IJMUIDEN Naar het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart is de stranding van de sleepboot „Gelderland” van Bureau Wijsmuller de schuld van kapitein C. A. Koops uit Baarn. Op 3 maart 1976 is het schip bij het binnenlo pen van de haven van San Juan op Porto Rico gestrand en verloren gegaan. Volgens de raad is dit te wijten aan een onverantwoordelijke en onzorgvuldige navigatie van de kapitein en de raad straft hem met het ontnemen van zijn bevoegdheid om als kapitein van een zeeschip te varen voor de tqd van drie maanden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5