Lubbers: Uitbreiding Hoogovens staalmarkt afhankelijk groei oplossing Concert Kwartet Willem Breuker in Jazzhuis Velsen DE DREIGBRIEF AAN DE BAR ONES EDCIUS EN Papierfabriek 6 mei in gebruik Gemeente geeft betrokkenen laatste kans voor eigen Hoogoven Harmonie si» i stand Over IJmuiden gesproken ■1 STICHTING DIENSTVERLENING AAN BEJAARDEN OP DE HELLING Activiteiten van Kort IJmondnienws personeel Stork WOENSDAG 7 4 IJMOND M E I 19 7 7 (Van een onzer verslaggeefsters) van goede diensten in LAATSTE CONCERT VAN DIT SEIZOEN Piet van Sabbe-3 Piet van Sabbe-1 De keeper N Piet van Sabbe-2 Piccolo commissie het leven geroepen. Deze commis sie heeft nu haar bevindingen, con clusies en aanbevelingen voor een oplossing in een eindverslag vast gelegd. Een eindverslag dat globaal de instemming van de betrokkenen heeft en als zodanig dinsdagavond op de agenda van de raadscommis sie voor sociale aangelegenheden stond. VELSEN Slappie VELSEN Het begint erop te lijken dat de obstakels, die nu al zo’n twee jaar een behoorlijk functioneren van de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden in de weg staan, gaan verdwijnen. Om de conflictsituatie die bestaat tussen het bestuur van de stich ting, de wijkcommissie van het dienstencentrum in Zeewijk en de projectleider van de stichting op te lossen, werd een jaar geleden een (Van onze Haagse redacteur) Willem eerst Het concert begint om negen uur. WW) wist de familie een uitstekende zaak in IJmuiden-Oost op te bouwen. de de Ter gelegenheid hiervan houdt direc teur D. de Groot tussen vier en zes uur ’s middags een receptie in het kantoor aan de Corverslaan in Velsen-Noord. Op het programma staan de viscompe- titie, het uitstapje voor de kinderen op 3 augustus, het reisje voor de gepensio neerden op op 17 augustus en een tocht je voor het personeel op 10 september. Het Sinterklaasfeest wordt gevierd op 3 december. De afsluiting is bepaald op 14 december in de Nieuwe Slof in Bever wijk. VOORDAT dacht aan 1 ’Wilier»' sWft' zïiiérdag inet Ajn kwartet in hef Vetse'ns'e Jdzzhuis aan de Kanaalstraat in IJmuiden. Namens Jazzhuis Velsen: Marivander Vlis, 'Hvacinthenstraat 47, Santpoort.: te lefoon 023-378950. ..In uw stukje over straatmuzikan ten noemde u de violist die de bij naam Piccolo had. Zijn echte naam was Willem Klein. Hij woonde eerst VELSEN-NOORD De nieuwe fa briek voor de verwerking van oud pa pier. een onderdeel van Van Gelder Recycling Groep BV, wordt vrijdag 6 mei in gebruik genomen. bij zijn ouders in de Reinier Claeszen- straat. De accordeonist waarmee hij ging samenwerken was Oorthuis, die in een van de kleine huizen aan de Engelmundusweg woonde. Toen Klein alleen achterbleef is hij bij Oorthuis ingetrokken. Later werkte Klein sa men met Leen Molenaar”. (G. Wo ning, IJmuiden). OFFICIEEL was zijn naam Nico- laas Hendrik. Hij was een paar jaar na de totstandkoming van het Noordzee- Hierbij wordt de conclusie gemeld dat in de relatie bestuur-projectleider (met na me voorzitter De Boer, secretaris van Bodegraven en projectleider Borsboom) een dusdanig wederzijds wantrouwen is gegroeid, dat in een ongewijzigde samenstelling geen goede samenwerking meer is te verwachten. De laatste be twijfelt overigens of hij zijn functie binnen de SDAB wel dient te continue ren, terwijl de secretaris van het be stuur nu aftredend is en de voorzitter aanblijft tot er een opvolger is gevon den. Wat dat betreft komt er dus schot in de zaak. Ook uit de wijkcommissie zijn de leden, op één na die de activitei ten doet doorgaan, opgestapt. Willem Breuker komt zaterdagavond met een aantal klinkende namen naar Velsen: Willem van Manen, Arjen Gor ter! en Rob Verdurmen. Breuker zelf wordt algemeen erkend als een der be- lahgrïjkste moderne rietblazers in Euro pa. Sinds 1967 is hij met vele internatio nale'groepen opgetreden. Breuker geniet niet alleen faam als musicus, maar is ook actief als componist van theater en geherstructureerde Europese staalindus trie zeker plaats is voor een bedrijf op de lange termijn door zijn gunstige liggnig een groot voordeel heeft. Lubbers benadrukt nogmaals dat de regering pas een definitief standpunt heeft bepaald nadat provinciale staten in principe ak koord was gegaaan met de uitbreiding tot 11 miljoen ton. Bij wijze van proef is het plan van de Hoogovens indertijd ook al getoetst aan de wet Selectieve Investerings Regeling (SIR). Ten slotte zegt de minister toe de studie van de Rijks Planologische Commissie waarom Jansen vroeg te publiceren. Voor dit concert zijn vanaf half negen kaarten verkrijgbaar aan de kassa van het Witte Tejater, Kanaalstraat 257. Plaatsen kunnen tevens worden bespro ken bij het bureau Velser Gemeenschap, Moerbergplantsoen 22, eveneens in IJmui den, telefoon 02550-15789. GEBOREN: E. W. Hofland - Roskamp, z., IJmui den., J. T. M. van den Oever - van Kaam, z., IJmuiden, P. A. Kaandorp - van den Akker, z., IJmuiden, J. van Breemen - Bot, z. Santpoort, C. F. Roos Vosse, d., IJmuiden, E. M. van Weeren - Jansen, z., IJmuiden. OVERLEDEN: K. Gorter, 82 jr., weduwe van: P. J. H. Gulikers, IJmuiden, J. Hop, 87 jr., we duwnaar van: S. de Jong, Santpoort, M. P. van der Post, 83 jr., weduwe van: J. Zwart, Driehuis, L. A. Veldhuisen, 63 jr., echtgenoot van: E. Storm, IJmuiden. Edisonstraat, waar nu een dochter en haar man herinneringen voor deze rubriek ophaalden. Zij bezitten ook een schilderij dat Gerrit Halenbeek van Edcius heeft gemaakt. Pas wanneer men binnen de SDAB - ook na dit eindrapport van de commissie van goede diensten - niet in staat blijkt te zijn de bestaande moeilijkheden uit de weg te ruimen, zal de gemeente als subsidiegeefster maatregelen nemen. mogelijke twijfel opriep? Toch vatte ze het dregement ernstig op. Het buiten van de Wüstes lag daar een zaam tussen het Dorp en de Vaart. Wie kwaad wilde had het niet moei lijk. De barones pakte daarom het geld, deed het in een envelop en liet deze door een vertrouwde op de rustbank deponeren. „Piet van Sabbe woonde aan de nieuwe rijweg in Spaarndam in een van de drie bij elkaar staande kleine huisjes. Hij behoorde tot de mannen die uit Zeeland naar de polder kwa men om in deze omgeving geld te ver dienen. Hij zette zijn schop een keer stevig in de grond en zei.: „Daar staat-ie en daar blijft-ie staan”. Hij is toen met een ellenwagen gaan venten in IJmuiden, Beverwijk, Hillegom en Bloemendaal”. (H. M. Schouten, Sant poort). eindrapport een oplossing zal worden gevonden. Een vertrouwen dat echter niet door alle commissieleden werd ge deeld. Toch werd besloten tot het sturen van de genoemde brief en dus een voorlopig afwachten. Tevens nam de vergadering een voorstel van een der leden over om een aparte bijeenkomst te beleggen van de commissie sociale zaken om eens te praten over het bejaardenbe leid in Velsen, waarbij onvermijdelijk ook de toestand binnen de SDAB en het fnogelijk vermijden van herhaling aan de orde komen. Wethouder Witte sprak de hoop uit dat in gesprekken op basis van dit DEN HAAG Wanneer Hoogovens daadwerkelijk kan beginnen met de voorgenomen uitbreiding van de capaci teit tot 11 miljoen ton, hangt voorname lijk af van de ontwikkeling van de wereldstaalmarkt. Dit blijkt uit ant woorden van minister Lubbers (econo mische zaken) op vragen van het Twee- de-Kamerlid Leo Jansen (PPR). Om een beter inzicht te krijgen in de toekomsti ge vraag naar staal zijn er op Europees niveau enkele maatregelen genomen. Daarnaast zijr- tijdelijke matregelen af- gekondigd ter bestrijding van de huidige crisis. Lubbers wijst er in dit verband op dat tot nu toe alle lange-termijnpro- jecties van het wereldstaalverbruik wij zen op een verdere groei. kanaal en de stichting van IJmuiden geboren in Den Helder als telg van een familie die uit Noorwegen af komstig was. Zijn ouders volgden het voorbeeld van de velen die van Den Helder naar IJmuiden verhuisden omdat ze daar een betere toekomst zagen wenken. Klaas Edcius groeide op temidden van de IJmuidenaren van het eerste uur.' Toch voelde hij zich niet, zoals bijna a’. zijn vrienden en kennissen, aangetrokken door de scheepvaart of de visserij. Hij wilde bij de politie, Dat lukte hem ook, al liet hij zich voor het krijgen van meer mogelijkheden ertoe verleiden een baantje in Gouda aan te nemen, als agent tweede klas. Zijn vrouw en hij kregen al gauw zoveel heimwee naar het dorp bij de zee dat ze binnen een half jaar Uitkeken naar een kans weer in IJmuiden te gaan wonen. Die kans kwam: Edcius kreeg een aanstelling als agent eerste klas in een korps dat uit zes man bestond, het hoofd (de inspecteur, later com missaris De Ridder) inbegrepen. „Met belangstelling las ik wat u schreef over de IJmuidenaar Dorus Bosschert. Ik herinner me de voetbal- wedstrijdjes op het Willemsplein in mijn jeugdjaren. Dorus Bosschert had als keeper zijn doel tussen twee bo men. Hij speelde altijd met een enorm enthousiasme. Wat dat betreft dacht ik later wel eens aan hem terug als ik die andere IJmuidenaar, Piet Kraak, aan het werk zag” (J. Jungbacker, Amersfoort). Reacties op deze rubriek: schriftelijk bureau van dit blad, telefonisch. 023-378601. Open Venster Op 15 mei wordt in Santpoort Nrd. een Open-Vensterzondag gehoudén. Na een dienst in de Dorps kerk volgt een bijeenkomstwaarin ds. G. J. Rijks indrukken van een recente reis naar Israel zal geven. Het program ma vermeldt verder een gezamenlijke broodmaaltijd. filmmuziek. In 1970 ontving Breuker de Wessel Heken Prijs. Willem van Manen studeerde piano en trompet, daarna trombone, waarmee hij ervaring opdeed in diverse klassieke en jazz-orkesten. Hij is free lance werkzaam over heel Europa. Ook Arjen Gorter is free-lancer bij de meest verschillende groepen in binnen en buitenland. Rob Verdurmen tenslotte is een slagwerker uit de jongste genera tie Nederlandse musici. Als bijzonder heid kan nog worden opgemerkt dat hij bij voorkeur op een rood slagwerk speelt. Tegenover de zaak van mijn ou ders, Otte, aan de Groeneweg no. 46 woonden Piet Irik en zijn zoon. Het was een woonhuis waarvan een deel werd gebruikt om snoep e.d. te verkopen. De zoon liep met een fruit- kam. Voor zover ik weet was de vader niet „Slappie”, zoals de heer P. C. A. de Jong te IJmuiden voor mogelijk houdt. In de omgeving woonden nogal wat mensen van Gro ningse afkomst, hierheen gekomen in verband met de kanaalgraverij”. (Mevr. A. Bakker-Otte, IJmuiden). De kruidenierszaak van de familie M. Otte aan de Groeneweg droeg de naam De Concurrent. De heer Otte was afkomstig uit Hillegom, zijn vrouw' (Grietje Veldman) uit IJmuiden. Het echtpaar woonde aanvankelijk op de Doodweg in Velsen-Noord. Terwijl de man op de Papierfabriek werkte, be gon de vrouw een handel in kippen voer - op heel eenvoudige wijze, onder het trappenhuis. In latere jaren BEVERWIJK. De Hoogoven Har monie geeft vrijdag 13 april een concert in „De Nieuwe Slof”. De bedoeling is de gehele vereniging te presenteren in dé verscheidenheid van mogelijkheden. Voor een maximale afwisseling in het programma is voor medewerking aan dit concert de inmiddels van radio en tv bekende vocalgroup „The Merry Min strels” uit Beverwijk uitgenodigd. VELSEN Met het optreden van het Kwartet Willem Breuker op zaterdag 7 mei aanstaande sluit het Jazzhuis Velsen het eerste seizoen met één van Neder lands meest vooraanstaande jazzforma ties af. Sinds de oprichting van het jazzhuis in het najaar van 1976 hebben zeer vele jazzliefhebbers de weg naar het Witte Tejater aan de Kanaalstraat gevonden. De conclusie lijkt dan ook gerechtvaardigd dat dit voor Velsen nieuwe initiatief in een cJuidelijke be hoefte voorziet. Voor de organisatoren dus redenen genoeg om op de ingeslagen weg voort te gaan. DE SCHRIJVER van de dreigbrief die de envelop kwam halen had de gehele omgeving bespied voor hij naar de bank liep. Het was stil aan. deze kant, bij de hoge bomen en de oude 'vijver. Er wees niets op onraad aan de overkant van de laan waar het grote huis stond. In de kronke lende Wüstelaan was geen wande laar, geen fietser, geen ruiter te zien. Er reed alleen een ijswagen, die van Van der Kolk uit IJmuiden, ook hier welbekend, evenals het paardje ervoor dat ook nu stapvoets liep. EDCIUS DEED dienst in de nogal primitieve politiepost op het Willems plein en ook nog in een particulier bovenhuis toen er werd getimmerd en gemetseld om IJmuiden een ge bouw te geven dat meer op een hoofdbureau van politie leek. Hij woonde in de Oranjestraat, naast de winkel van Albert Heijn, dus vlakbij het plein. In 1920 verhuisde hij naar de President Krugerstraat. Tien jaar later betrok hij een woning in de Wellicht tegen de verwachting van velen in - de publieke tribune zat bij uitzondering helemaal vol - werd de stand van zaken binnen de stichting (de SDAB) niet uitputtend behandeld. Wet houder Witte stelde voor akkoord te gaan met een brief die nu namens het college can burgemeester en wethouders aan de betrokken partijen zal worden gestuurd. In deze brief wordt gevraagd voor de 31ste mei op basis van dit eindrapport een principebeslissing te nemen en zo mogelijk tot een definitieve oplossing te komen. Pas wanneer dit niet zal lukken, zal de gemeente zich verplicht voelen zich indringender met de gang van za ken te bemoeien, zo was de conclusie van de vergadering. Hoofdagent-rechercheur Edcius naar een schilderij van Gerrit Halenbeek (in het bezit van de familie De Boer-Edcius te IJmuiden). Piet van Sabbe uit Spaarndam her inner ik me van mijn kinderjaren in Santpoort. Hij kwam er regelmatig met zijn hondekar. Het was eigenlijk een soort marskramer. Kinderen wis ten niet beter of zijn naam was Piet van Sabbele”. (Mr. L. F de Groot, Haarlem). Het programma begint met een pre sentatie van de drumband onder leiding van de heer J. J. Tool. Het B-orkast zal daarna laten horen hoe op de lange weg van studie aan de muziekschool tot gediplomeerd lid van het A-orkest of de drumband er nog gelegenheid overblijft om gezamenlijk muziek te maken. J. Moone heeft de leiding van dit orkest. Als intermezzo treden dan „The Merry Minstrels” op onder leiding van Bert Kransberg, nadat enkele leden van het A-orkest een solo-werkje hebben uitge voerd- Tenslotte treedt het A-orkest op onder leiding van dirigent W. Steyn. Na dit concert verleent de Big Band van de Hoogoven Harmonie muzikale medewerking aan het naprogramma, be doeld als een gezellig samenzijn met eventueel een dansje. Aldus besloot de commissie sociale zaken het eind van de maand af te wachten, omdat de verantwoordelijkheid voor de hele situatie in eerste instantie berust bij het bestuur van de stichting. De commissie van goede diensten zegt er vertrouwen in te hebben dat, wan neer de gedane aanbevelingen worden uitgewerkt, het voortbestaan en goed functioneren van de SDAB voldoende verzekerd zijn. IEMAND zelfs maar televisie speelde zich in Santpoort een gebeurtenis af zoals we er tegenwoordig nogal eens op de beeldbuis voorgeschoteld krijgen. De held van het verhaal was een IJmui denaar zonder Kojak- of Cannon allures, wel met evenveel speurzin en - uitgaand van normale proporties - met evenveel resultaat. Zijn naam: Klaas Edcius. Zijn bijnaam: Dappere Klaas. Geen spotnaam, maar een ere titel, door het nogal eens lastige maar toch goudeerlijke IJmuiden verleend aan een man die er niet als een krachtpatser uitzag maar voor niets en niemand bang was wanneer hij zijn plicht moest doen.Een man bo vendien die er op een of andere wonderlijke wijze meteen bij was als hulp van de politie nodig bleek. De door u beschreven Piet van Sabbe die in IJmuiden met een hon dekar textiel verkocht woonde inder daad in Spaarndam, in een klein wit huisje achteraan bij de dijk. (H. Bak ker, Haarlem). DE MAN AARZELDE niet langer. Hij pakte de envelop.Meteen werd hij in zijn kraag gegrepen door iemand die nergens vandaan kon zijn geko men. Dat was Edcius ofwel Dappere Klaas uit IJmuiden, een van de beste rechercheurs die het politiekorps van de gemeente Velsen ooit rijk is ge weest. Mevrouw Wüste-Von Gotsch had, alle dreigementen ten spijt, de politie op de hoogte gebracht. En deze had er geen ogenblik aan ge twijfeld wie de zaak moest opknap pen: de man die de moordenaars van de zogenoemde Kattenboer in Anna Paulowna had weten op te sporen, de man ook die met eindeloos geduld een diefstal, bij de Noord - en Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappdj had ontward, de rechercheur die voor zijn werk eens - in 1916 - een bijzonder eervolle vermelding van een minister vn justitie kreeg thuis gestuurd. WAT DE LOOPBAAN van de poli tieman betreft, hij werd bevorderd tot hoofdagent en vervolgens tot hoofdagent-rechercheur. Op vijftigja rige leeftijd ging hij met pensioen, maar het werk trok hem nog steeds, zodat hij 'particulier rechercheur werd. Dat bleef hij tot zijn overlijden op vijfenvijftigjarige leeftijd, in janu ari 1934 - een maand voor' zijn ver jaardag. Toen blij de politiedienst ver liet vertelde hij een verslaggever van de IJmuider Courant dat hij de tijd nog niet gekomen achtte om zijn memoires te publiceren. Het is er jammer genoeg nooit van gekomen. Wel is bekend hoe Edcius er kans- toe had gezien de man te arresteren die mevrouw Wüste een dreigbrief had gestuurd. Klaas Edcius had Van der Kolk gevraagd zijn ijswagen ter be schikking te stellen - en meteen of hij een paar kijkgaten in de achter kant ervan mocht boren, zo kon hij in de stapvoets rijdende wagen alle bewegingen volgen van de man die zich onbespied waande. En toen het moment van ingrijpen was gekomen zou Edcius niet Dappere Klaas zijn geweest als hij niet vliegenslvug uit de ij'swagen was gesprongen om de afperser in zijn kraag te grijpen. Zoals een Cannon dat tegenwoordig doet. En een Kojak. VELSEN-NOORD Het nieuwe be stuur van personeelsvereniging „De Plaatwellerij” van Stork-Velsen en Stork-Duke gaat het contact met de leden versterken. Het pas gekozen be stuur. onder voorzitterschap van C. Kok. zal met allerlei activiteiten de vereni ging nieuw leven inblazen. De commissie concludeert in haar eindverslag ondermeer dat de rechts vorm van de SDAB - een particuliere stichting - wel bruikbaar is,, maar dat om een open en controleerbaar beleid mogelijk te maken een aantal wijzigin gen in statuten en reglementen dienen te worden aangebracht. Waarbij bij-voor- beeld de wijkcommissie zal moeten wor den ingepast, er een dagelijks bestuur wordt Voorgeschreven en als regel open bare vergaderingen worden uitgeschre ven. De taakomschrijvingen voor pro jectleider en wijkpostleider - een punt dat door het ontbreken in het verleden tot een ontslag aanleiding is geweest - dienen duidelijk te worden vastgelegd en de financiële administratie zal bij een onafhankelijk bureau motten worden ondergebracht, aldus de commissie. Door dit laatste kan bijvoorbeeld in de toe komst worden vermeden wat dit jaar als gevolg van het conflict gebeurde: het bestuur diende bij de gemeente een begroting in waarin de wijkactiviteiten in het dienstencentrum niet waren ver werkt, hetgeen op z’n zachtst gezegd' een slordige vergissing mag worden ge noemd. Als een van de aanbevelingen van de commissie van goede diensten komt uit de bus dat men de persoonlijke bezetting van de verschillende organen van de stichting moet bezien, om te bekijken in hoeverre in het persoonlijke vlak be staande moeilijkheden die doorvoering van structuurwijzigingen en toekomstige samenwerking onuitvoerbaar maken. DE VROUWE van Spaarnberg stond bekend als zeer goedgeefs. Ze hielp de armen aan voedsel, kleding en brandstof, ze bezorgde de dorps kinderen onvergetelijke feesten, ze gaf Santpoort een schoolgebouw, ze vulde de kas van verenigingen. Wie moest het wel zijn die haar op zo’n brute manier wilde dwingen geld te geven voor een bestemming die alle „De bedrijfs-economische beslissing om het investeringsproject uit te voeren, wordt”, aldus Lubbers, .vanzelfsprekend door Hoogovens zelf genomen. Het spreekt echter vanzelf dat dit besluit niet genomen zal worden voordat vooruitzichten voor de groei van wereldstaalmarkt zodanig zijn dat de uitbreidingsplannen van Hoogovens be- drijfs-ecnomisch verantwoord is”. Hoog ovens heeft al enige tijd geleden duide lijk gemaakt dat de streefdata die aan vankelijk werden genoemd minstens en kele jaren verschoven zullen worden. De bewindsman vindt dat er in de IN HET KLEINE, vredige Santpoort had de vrouwe van Spaarnberg een dreigbrief gekregen. Ze moest een aantal bankbiljetten in een envelop doen en deze deponeren op de rust bank bij het Beukenlaantje, op een bepaalde dag, op een nauwkeurig aangegeven Uur. De politie mocht niet in de zaak worden gemengd, anders...Het waren moeilijke uren voor de barones toen ze overwoog wat haar te doen stond. Ze was gewend aan hoofsheid, in de eigen kring, en aan volgzaamheid, in de kringen daarbuiten. Het hele dorp boog als een knipmes als ze door een van de paar straten reed. Op haar landgoed stonden de tuinlieden langs de kant, de hark gepresenteerd als een geweer, wanneer ze naderde. Ömuiden,=11 wat vertel je me nou?

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7