NA TIONAAL OP DE FIETS T Ga vroeger of later Toerisme met een kruis i Ml ÏM 0É BURGEMEESTER 'Wntie? kort nieuws x, xI Heb mededogen 1 V nirw I -4 M E I 19 7 7 21 ■MHMKMHHS tioertstenhe notaties door r alfabetisch pierewaaien in eigen land Landelijke Fietsdag van ema M GINS UWfi»S DONDERDAG 7 Volgende keer de Q Quadenoord GA ALS HET EVEN KAN op vakantie vóór 18 juni of na 13 augustus. Dat is het nadrukkelijke advies van ANVV, ANWB, het Natio naal Bureau voor Toerisme en de Stichting Recreatie, die dit jaar een ernstige „va- kantie-opstopping” vrezen. P udo i buys^b - - ry’ 3 ver- utte: helemaal niets WSK<; I /J MOCHT U OOIT in Putte zijn, aan de oostzijde ligt de uitgestrekte Kalmthoutse heide: 1800 hectaren groot. Van begin mei tot eind okto ber worden er iedere zondag twee uur durende natuurwandelingen ge organiseerd. Gratis en onder leiding van een gids. Vertrek is om half drie ’s middags vanaf de parking aan de Putseweg in het naburige Kalm- thout. de Zaanse VW (Stationsstraat 89b, telefoon 075-162221) organi seert op 7, 14 en 21 mei boerenplat- tochten door het natuurgebied „De Reef” met daaraan gekoppeld een bezoek aan pelmolen „Het Prinsen hof”. Elke zaterdagochtend tochten om 9 en 11 uur. Kosten 6 gulden per persoon, kinderen tot 10 jaar de helft. Aanmeldingen dienen van te voren te geschieden bij de al ge noemde VW, die warme kleding aanraadt omdat het boerenplat niet is overdekt. Verdere inlichtingen ook bij de VW voelige. Valse tanden voor onze na tionale veestapel en gemotoriseerde exemplaren. Van dinsdag tot en met vrijdag en op zondag van 14 tot 17 uur, zaterdag van 11 tot 17 uur. Tot en met 29 mei... Gezien in het Belgische Putte. Voor de voorruit van een auto die kennelijk aan een Belgische han- delsreiziger behoorde: „Beroep sunie van de Handelsvertegen- woordigers van België. Bericht aan de overheid. Vertegenwoor diger bij zijn cliënt. Wees meedo gend a.u.b. Dank U!” Misschien ’n idee voor onze „reizigers.” En aan onze kant Van de grens, tus sen de annonces op de deur van een winkelpand: „De grenssau- naclub. Speciale voorwaarden voor groep zakenmannen.” Gete kend: „onthaalhostess” Josyana Amitié. Daar vallen zaken te doen. zaterdag tot en met 28 mei en op 19 mei, Hemelvaartsdag, zijn er twee vaarten om 8 uur en 10.30 uur. Een extra vroege tocht is ingelast op Luilakmorgen 28 mei om 5.30 uur. Kosten f5; kinderen tot 10 jaar f3,50 per persoon. Ook bij deze tochten van tevoren even een tele foontje naar de Zaanse VW... over de grens wippen. En die loopt er vrijwel door elke straat. In België heeft de Nederlandse politie niets te zeggen en andersom is het al niet anders. Ik heb het niet aan de wer kelijkheid getest, daarvoor was het bezoek aan Baarle te kort. Wapens aan de ene kant van de grens (rechts) Sexboutieks te kust en te keur aan de andere .(ge heel rechts) wordt dit jaar ook een 5-daagse cursus tekenen en, aquarelleren ge houden. Die staat onder leiding van Gerry van der Velden. Bij de VVV Gelders Rivierengebied, Stations straat 37 in Tiel zijn folders met data en verdere inlichtingen ver- strijd met alle wetten van even wicht en zwaartekracht van de ene naar de andere verbazing voortbe wegen.” En zeg dat maar eens na. DE ROUTES VARIËREN in leng te van 30 tot 40 kilometer en mee doen kost 2,50 voor volwassenen en 1,50 voor jongeren tot 16 jaar. Groepen van meer dan tien perso nen betalen ook 1,50 p.p. ZATERDAG 7 MEI is het ook Nationale Molendag van de Vereni ging De Hollandsche Molen. Als het weer er naar is draaien er die dagen 400 molens. De molens waarvan de molenaar bereid is passanten wat meer te vertellen over zijn werk, zijn herkenbaar aan een vlag. De samenstellers van de fietsroutes hebben daarmee rekening gehou den en hebben de routes zo uitgezet dat ze waar mogelijk langs de draaiende molens voeren. HET VERKEERSBUREAU (Prin sengracht 670, 020-247534) heeft daarom niet geaarzeld een lijst sa men te stellen van kloosters, abdijen en religieuze centra, waar gasten welkom zijn. De lijst is kosteloos bij het genoemde adres verkrijgbaar. Een prijsindicatie: volgens het Ver keersbureau wordt de vergoeding meestal aan eigen wens en draag kracht overgelaten, maar zal die nooit meer dan 40 francs per nacht bedragen. De kloosters zijn over het gehele land verspreid. Sommige kloosters ontvangen alleen mannen, anderen staan uitsluitend open voor vrouwen. Weer an-dere bieden on derdak aan echtparen met of zonder kinderen. Ook daarover geeft de brochure uitsluitsel bracht onder de noemer „Baarle- Hertog”. LAATST WAS IK ER, op het gezellige dorpsplein. Een lief dorp met kronkelende straatjes om het hart, waar enkel aan de met vlaggetjes gesierde huisnummers te zien is of je nu op Belgisch of op Nederlands grondgebied bent. En dat heeft, zo willen de verhalen in de plaatselijke herberg, al heel wat mensen een bekeuring bespaard. Zonder licht op de fiets of wat be schonken achter het stuur politie zien naderen, betekent enkel even 1 Imh de horeca, camping en bungalow- bedrijven van de Zuidwestveluwe hebben een „groene 10” uitgegeven. Over dingen die we allemaal wel weten, maar niet altijd even gemak kelijk doen. Dus: geen bomen en struiken beschadigen, bloemen la ten staan, vogels en andere dieren met rust laten, voorzichtig met vuur in bos en hei, nergens afval neer gooien, helpen de rust in de natuur te behouden, de auto op de daarvoor bestemde plaats zetten, bij het plaat sen van tent of caravan rekening houden met anderen, plaatselijke regels en voorschriften in acht ne men en gemeenschappelijke en an dermans eigendomjnen ontzien. Dat waren ze alle tien. Wist u toch ook HET IS DAT OOR in hef grensplaatsje Putte onder Bergen op Zoom de maximum snelheid geldt, anders had ik de motoren laten brullen en was vol gas door de dorpskom heen gejaagd. Want Putte is niets, helemaal niets. De hoofdstraat is een morsig geplaveid lint, met halverwege een douanepost. Daar wordt Putte plots Belgisch. Een handige winkelier maakt passanten daar bijtijds op attent. „Sex boutiek, de laatste voor de grens”, schreeuwt het van zijn gevel. En daarmee hebben we dan ook meteen het meest opvallende verschil van de twee Puttes gesignaleerd. In het Nederlandse de winkeltjes met sexallerlei, waarin de handel in België strikt verboden is en bij de zuiderburen glimmend gepoetste wapens in de vitrines, met welk geëtaleer onze wet weer de grootste moeite heeft EEN DING HEB IK in ieder ge val niet gezien: een hinderlijk aan wezige douanier. Het is te hopen dat die van Putte niet op het punt van overplaatsen staat. Dat zou zonde van Baarle zijn. Putte, op de plaats waar het ge hucht van Beis Nederlands wordt, (onder) komen van de „Fietskalender 1977”, uitgegeven doqr de Stichting op Wielen. Vol met toertochten, zwerf tochten en avondvierdaagsen. Een van de toppers is de Veluwe Fietsvierdaagse van 11 tot en met 14 juli De fietskalender is gratis ver krijgbaar bij alle VW-kantoren... toch aan het fietsen, stap even af bij het Nederlands Jachtmuseum in Doorwerth, dat is ondergebracht in de zuidvleugel van kasteel De Door werth. Tot en met 16 oktober is er een tentoonstelling over het edel hert te zien, getiteld „Hert en hoorn geschal". Het Nederlands Jachtmu seum is dagelijks geopend, behalve dinsdags, van 10 tot 17 uur en zon dags van 12 tot 17 uur. Entree f2; kinderen tot 16 jaar de helft... in het middeleeuwse stadje Bu ren in het Gelders Rivierengebied worden deze zomer 5- en 10-daagse weefcursussen gegeven. Ze worden in samenwerking met de VVV geor ganiseerd door de weefster Mac Thiadens. Er zijn ook weefcursus sen voor gevorderden. En omdat Buren verleden jaar zo in trek was, krijgbaar... w" w i Fietsen en molens kijken: zaterdag wachtingen van het festijn dat de 7 mei. sen trok. En niet ten onrechte vindt de Bond, want zegt ze: „Hoe kun je immers beter genieten van natuur en landschap dan gezeten op een tweewieler en je ogenschijnlijk in EEN MERKWAARDIG incident. En met ons is dat ook het Belgisch Verkeersbureau in Amsterdam eens, waar we over het zonderlinge gedrag van de douanier opheldering vroegen. Maar u kunt gerust zijn, het vreemdelingenverkeer wordt niet aan banden gelegd en fotografe ren mag u ook blijven doen Wat onze douanier heeft bezield, zal wel altijd een raadsel blijven, zijn ge drag stond niet in zijn instructies vermeld. Misschien, het is maar een gok, had de man er alleen maar de pest over in dat hij niet was uitgeno digd voor het „Bal van de burge meester” dat juist het einde van die week in de feestzaal van Kapellen zou plaats hebben, zo las ik op affi ches. „HET RELIGIEUZE TOERISME neemt toe”, verzekerde me on langs directeur Jean Gallot van het Nationaal Frans Verkeersbu reau in Amsterdam.Hij meent een steeds grotere belangstelling te ont dekken voor een vakantie in kloos ters en abdijen. „Naarmate ons we relds bestaan drukker, lawaaieri ger en veeleisender wordt verlan gen we naar eenvoud, stilte en af stand nemen. In kloosters en abdij en wordt een steeds grotere stroom geestelijk of anderszins vermoeide leken ontvangen, die voor een nacht, een paar dagen, een week of langer rust zoeken om weer eens tot inkeer te komen, zichzelf te zoeken en te vinden”, aldus zijn waarne ming. ZÓ de sticker met de vermelding „hou ’t bos schoon" en de tien groe ne regels zult u deze zomer in de zuid-west Veluwe veelvuldig tegen komen en uitgereikt krijgen. „En mocht men soms vergeten zo’n stic ker en „groene 10” af te geven, vraag er dan naar, is het advies van C. van Barneveld, de directeur van de Streek VVV... de provinciale VW’s van Gelder land en Overijssel komen dit jaar weer samen met een gemeenschap pelijke actie onder het motto „Huur een fiets in Gelderland en Overijs sel”. Ook het „rent-a-bike”-systeem zijn ze trouw gebleven, wat de moge lijkheid geeft in de ene plaats een fiets te huren en in de andere achter te laten. In een folder worden alle mogelijkheden uiteengezet. Die is gratis te krijgen bij alle VW’s in beide provincies en de grotere VW- kantoren in het land... voor wie ooit op Bornholm was. Het hoofdplaatsje Ronne bestaat dit jaar 650 jaar. En dat wordt uit bundig gevierd op het eiland in de Oostzee, acht uur varen van Kopen- DIE ANGST KOMT VOORT uit het gegeven dat onze school- en be- drijfsvakanties (waaronder de bouwvak) samenvallen met de zo mervakantie in Noord-Rijn-Westfa- len. En dat betekent dat tussen 18 juni en 20 augustus zo’n 2,7 miljoen Nederlandse en Duitse vakantiegan gers in ons land zullen verblijven. Daarom proberen de genoemde in stanties Nederlanders die niets te maken hebben met schoolgaande kinderen of collectieve bedrijfsva- kanties, te bewegen een vakantie te kiezen buiten het „allerhoogste” hoogseizoen. in Den Haag is op het Lange Voorhout de wekelijkse antiek- en curiosamarkt weer begonnen. Een veertigtal antiquairs en handelaren vullen, er de kramen elke donderdag van 9 tot 21 uur. Tot september. Een keer wordt van die vaste dag afge weken en dat is op Hemelvaartsdag 19 mei— waarop de markt wordt verschoven naar zaterdag 21 mei, en dan maar tot 18 uur duurt. Er is ook een ambachtsmarkt aan ver bonden... De allerdrukste periode wordt verwacht tussen 7 en 23 juli. De betrokken instanties hebben voorts 18.000 toeristische re creatieve bedrijven een oproep gestuurd er aan mee te werken dat vakantiegangers met name in voor- en nazomer ook een vol waardig pro- dukt geboden wordt DAT VORMELOZE HOOPJE huizen daar aan de grens heeft niettemin te maken met drie burge meesters. Een in Nederland en in België zijn de zorgen over het ge hucht toevertrouwd aan de besturen van Kapellen en Stabroek. Een mooi dorp dat laatste met lindebomen langs de gerekte dorpsstraat. Maar dit „Alfabetisch pierewaaien” gaat enkel over het eigen landt Terug de grens dus over. Een paar passen er vandaan worden we opgewacht door een Belgische douanier, die fo tograaf Cord Otting gelast het foto graferen onmiddellijk te staken. „Dat is verboden”, briest hij vanuit zijn bolle blozende plattelands wan gen. Mijn protest snijdt hij onmid dellijk af en dreunt verder: „Geen gekiek meer, filmen is hier verbo den, de grens over en anders bel ik de Rijkswacht en laat u erover zet ten”. Tja, en wat doe je tegen zo’n brute overmacht. „Jullie Nederlan ders proberen ons te vaak in het belachelijke te trekken”, blaast hij ons nog na. „Acht in ootmoed de ander hoger dan uzelf”, lees ik nog in een kroeg. Voor zaterdag 7 mei heeft de ANWB 74 routes klaar liggen op even zove- v el startplaatsen. Om even in onze eigen omgeving te blijven: in Haar lem is dat bij de ANWB, Station splein 70; in IJmuiden bij het VVV kantoor op het Marktplein, in Be verwijk op het President Kennedy- plein en in Zaandam bij café-res- taurant De Kraai, Zeilmakerspad 8, Lange Schans. Bij al die kanto ren kan gestart worden tussen 9 uur ’s morgens en 1 uur ,s middags. En voor vijf uur in de middag worden de deelnemers terug verwacht en ontvangen een herinneringsme- daille. ■openbaar kunstgebit in het mu seum Rijswijk (Herenstraat 67, Rijs wijk). Ja, u leest het goed: openbaar kunstgebit van de stichting met die naam, laat u kennismaken met on vermoede mogelijkheden: poëtische hagen. Wie wat meer over het eiland en de feestelijkheden wil weten kan daarvoor terecht bij het Deens Ver keersbureau, in Amsterdam, Kei zersgracht 518, telefoon 020-226717... de Guide 1977 van de „Relais et chateaux” (Relais de Campagne- /Chateaux-Hótels-keten) is uit. Bij het Nationaal Verkeersbureau in Amsterdam (Prinsengracht 670, 247534) is de. gids gratis verkrijg baar... het tentoonstellingscentrum Del- ta-Expo aan de zuidzijde van de Haringvlietsluizen, bij het dorpje Stellendam, is weer open. Films, dia’s, informatiepanelen en een manquette van de sluizen geven een indruk van dat gigantische water werk dat de naam Deltawerken meekreeg. De tentoonstelling duurt tot 24 oktober en is dagelijks open (dus ook zondags) van tien tot vijf De toegangsprijs is f 1,50; kinderen tot 7 jaar gratis.. wie na de landelijke fietsdag nog niet is uitgefietst en eigenlijk enkel maar de smaak te pakken heeft ge- kregen, moet in het bezit zien te IK HAD IN PUTTE eigenlijk eer der de sfeer van Baarle-Nassau, ook in het Brabantse, gehoopt te ont moeten. Midden in die gemeente, liggen dertig grotere en kleinere stukjes België, die zijn samenge- Dansen met de burgemees ter, maar dat was aan de Belgische kant van het plaatsje. 'SfesK DE VIERDE NATIONALE FIETSDAG staat voor de deur. een andere boottocht die de Zaanse VW maakt voert door het Jisperveld met het natuurreservaat Zwet en Merken. Zoals ook bij de andere tocht vaart een lid van de Vogelbeschermingswacht „Zaan- W DE ANWB HEEFT grote afgelopen jaren steeds meer men-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21